ελληνική μουσική
    721 online   ·  210.832 μέλη
    AnT0nIsSs
    06.01.2012, 01:54

    Καλησπερα και καλη χρονια..Ειμαι 16 χρονων και ενδιαφερομαι να αγορασω κιθαρα αλλα δεν ξερω ακριβως τι κιθαρα να παρω(ακουστικη,ηλεκτρικη η κλασσικη)..Η μουσικη που ακουω ειναι ροκ ελληνικη αλλα και ξενη..Μπορειτε να με βοηθησετε?


    AnT0nIsSs
    06.01.2012, 12:04

    Παιδια το ειδα οτι υπαρχουν πολλα τετοια θεματα και καποια στιγμη γινεται κουραστικο απλως ρωταω γιατι εχω μπερδευτει διαβαζωντας ολα αυτα αλλα επειδη μου ειπε και ενας φιλος μου οτι οι μονες διαφορες ως προς τον ηχο ειναι οτι  η ηλεκτρικη κιθαρα χωρις τον ενισχυτη ακουγετε σαν την κλασικη και οτι η ακουστικη ειναι πιο μπασα απο την κλασικη...αυτο μονο και οτι με την ηλεκτρικη μπορω ανετα να παιξω κλασικη και τραγουδια οπως μπαλαντες ελληνικης ροκ...


    inkve
    06.01.2012, 13:44

    συμβουλη 1...πες στον φιλο σου να μην λεει τετοιες μαλακιες....

    συμβουλη 2...μην ξανασυμβουλευτεις τον φιλο σου...

    λοιπον...η κλασσικη κιθαρα is out of the question....

    απο εκει και στο εξης εσυ τι θες να παιξεις???ακουστικη η ηλεκτρικη??ειναι δυο ομοια αλλα τελειως διαφορετικα οργανα ως προς τον ρολο τους....τον ηχο τους...την τεχνικη τους...τα παντα σχεδον!!

    βεβαια...τα βασικα ειναι ακριβως τα ιδια...απο εκει και στο εξης ομως ολα ειναι διαφορετικα


    AnT0nIsSs
    06.01.2012, 19:20

    Χαχα οκ...Δεν ξερω τι θελω να παιξω αλλα μαλλον πιο κοντα στα ακουσματα μου ειναι η ακουστικη..Εγω ακουω περισσοτερο ροκ μπαλαντες και οχι πολυ δυνατα τραγουδια...Η ηλεκτροακουστικη τι ειναι??Μπορω να παιξω και ηλεκτρικη και ακουστικη με αυτη??Για να καταλαβεις περιπου ακουω απο ελληνικα ιωαννιδη,παπακωσταντινου κλπ και απο ξενα Metallica περισσοτερο μπαλαντες 3 doors down και αλλα σε αυτο το στυλ...


    theskiadopoulos
    07.01.2012, 00:21
    Οι Metallica δεν παίζουνε μπαλάντες αλλά μέταλ! Η ηλεκτροακουστική είναι μια ακουστική κιθάρα η οποία μπορεί να συνδεθεί σε ιδικούς ενισχυτές που είναι μόνο για ηλεκτροακουστική και όχι ηλεκτρική κιθάρα. Ο ήχος ηλεκτροακουστικής (χωρίς να την βάλουμε σε ενισχυτή) είναι ίδιος με αυτόν της ακουστικής!
    AnT0nIsSs
    07.01.2012, 01:54

    Το ξερω οτι παιζουν μεταλ ειπα μπαλαντες για τραγουδια τους οπως το unforgiven 1 και το nothing else matters και το fade to black που δεν ειναι τοσο δυνατα...Δεν ειναι καθαρες μπαλαντες απλως δεν ειναι τοσο δυνατα...

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : AnT0nIsSs στις 07-01-2012 02:27 ]


    AnT0nIsSs
    07.01.2012, 22:17
    Τελικα αποφασισα να παρω ακουστικη κιθαρα...Εχετε να μου προτινεται καποιο καλο και φτηνο καταστημα στην Αθηνα?
    AnT0nIsSs
    11.01.2012, 21:53
    τιποτα κανεις??
    meetsos1917
    21.01.2012, 00:59
    Καλησπερα κ απο μενα.Εγω εχω μια κλασικη κιθαρα εκανα μαθηματα πιτσιρικας για καποιο καιρο και εδω και λιγους μηνες την ξανα επιασα μετα απο 8 χρονια κ εχω μαθει μονος μου απλες συγχορδιες και καποια ευκολα τραγουδια απο το ιντερνετ.γενικα ακουω εντεχνα και ελληνικα ροκ και καποια κλασικα ξενα ροκ κομματια.επισης θελω να παρω δασκαλο για να βελτιωθω τι μου προτεινεται να μεινω στη κλασικη η να αγορασω μια ακουστικη κιθαρα?
    Mendrix
    04.07.2012, 03:21
    akoustikh