ελληνική μουσική
    774 online   ·  210.833 μέλη

    Νοτες αριστεροχειρης κιθαρας!!

    Snoufi
    08.01.2012, 12:51

    Γεια και παλι!

    Επειδη ειμαι αριστεροχειρας και δεν ξερω τι παιζει με τις νοτες που αναγραφονται στους δεξιοχειρους μηπως μπορειται να με βοηθησετε λιγακι?

    Καποιον τροπο να καταλαβαινω τις νοτες στην αριστερη μερια.

     

     

    Ευχαριστω!{#emotions_dlg.helpsmilie}


    noe13
    08.01.2012, 20:08

    Παράθεση:

    Το μέλος Snoufi στις 08-01-2012 στις 12:51 έγραψε...

    Γεια και παλι!

    Επειδη ειμαι αριστεροχειρας και δεν ξερω τι παιζει με τις νοτες που αναγραφονται στους δεξιοχειρους μηπως μπορειται να με βοηθησετε λιγακι?

    Καποιον τροπο να καταλαβαινω τις νοτες στην αριστερη μερια.

     

     

    Ευχαριστω!{#emotions_dlg.helpsmilie}



    {#emotions_dlg.confused1}{#emotions_dlg.confused1}{#emotions_dlg.confused1}


    theskiadopoulos
    08.01.2012, 23:58
    http://www.guitarchords247.com/
    GiorgosGTI
    09.01.2012, 12:17
    δεν υπαρχει διαφορα!
    klefths
    09.01.2012, 13:21

    Για να ψαχνεις τα αριστεροστροφα ακορντα μαλλον δεν παιζεις πολυ καιρο κιθαρα, γιατι δεν δοκιμαζεις λοιπον αν καταφερης τωρα που ειναι νωρις, να παιξεις με το δεξι? Κι εγω αριστεροχειρας ξεκινησα αλλα οι δυσκολιες ειναι πολλες και αναγκαστικα να προσαρμοστω.
    Υπαρχουν δυο περιπτωσεις για αριστεροχειρα, κιθαρα με κανονικες χορδες EADGBE η κιθαρα με αντεστραμενες χορδες EBGDAE (μι σι σολ ρε λα μι).
    Συστηνω αντεστραμενες για να εχεις πιο φυσικο παιξιμο, αλλα θα σου παρη χρονο να τελειοποιησεις τα δαχτυλα στην ταστιερα για τα ακορντα σου. Αλοιως θα πρεπει να χτυπας τα ακορντα με το αριστερο χερι απο κατω προς τα πανω, πραγμα δυσκολο.
    Αν δεν εχεις αλλαξει την θεση των χορδων, οι θεσεις ειναι ιδιες.
    Aν εχεις αλλαξει τις χορδες, οι νοτες που βλεπεις στα διαγραματα ειναι αντιστραμενες οριζοντια.
    Μπες εδω για να δεις διαγραματα για αριστεροχειρες.
    Για να αλλαξεις διαγραματα που εχεις ηδη, κανε mirror image η flip horizontal σε καποιο προγραμμα επεξεργασιας εικονας.
    Θυμησου μονο πως θα αντιστραφει και η σειρα παιξιματος, θα ξεκινας δηλαδη απο το τελευταιο ακορντο και θα πηγαινεις στο πρωτο.


    theskiadopoulos
    09.01.2012, 15:02
    Εγώ σου λέω αν θες να αλλάξεις τις χορδές και να βάλεις την κιθάρα ανάποδα όπως έκανε και ο Jimi Hendrix.
    delta66
    17.01.2012, 01:24

    Οι νοτες ειναι ακριβως οι ιδιες απλως ξεκινανε απο δεξια σαν καθρεφτης.

     

    Δεξιοχειρες:

    (η Μι μπασο -6η χορδη- ειναι η κατω στον πινακα. Οι αριθμοι απο κατω ειναι οι αριθμοι των ταστων)

     

    Αριστεροχειρες:

    (η Μι μπασο -6η χορδη- ειναι η κατω στον πινακα. Οι αριθμοι απο κατω ειναι οι αριθμοι των ταστων)