ελληνική μουσική
    281 online   ·  210.848 μέλη

    Και πάλι στο προσκήνιο ο Μίκης Θεοδωράκης με το Ε.Λ.Δ.Α.

    mary_omikron
    11.01.2012, 15:12

    Εκπληξη και ερωτηματικά μου προκάλεσε... Και η Σπίθα? Αποστασιοποιείται και αναμένει/συντονίζει (?) κάτι διαφορετικό?

    Πατριωτικό και πολιτικό μέτωπο

    Την «Ελληνική Λαϊκή Δημοκρατική Αντίσταση» συγκροτεί ο Μίκης Θεοδωράκης

    Τη δημιουργία ενός νέου πολιτικού μετώπου με την ονομασία «Ελληνική Λαϊκή Δημοκρατική Αντίσταση» ανακοίνωσε ο Μίκης Θεοδωράκης.

    Ο μουσικοσυνθέτης, δήλωσε ότι το μέτωπο, που θα κάνει την επίσημη εμφάνισή του σε λίγες ημέρες, «θα πρέπει να αποτελείται από πολίτες από όλους του χώρους της εθνικής μας ζωής με αξία και ήθος».

    Ο Μίκης Θεοδωράκης περιέγραψε τους άξονες του μετώπου ως «ελευθερία και ανεξαρτησία» και «αλληλεγγύη και αντίσταση».

    Παράλληλα μίλησε για δυνάμεις που «εξετάζουν μεθοδικά την καταστροφή της πατρίδας και τη μετατροπή του λαού σε λαό ραγιάδων» και οι οποίες έχουν καταφέρει να ελέγχουν το σύστημα εξουσίας της χώρας.

    Επίσης επιτέθηκε στους δανειστές της χώρας οι οποίοι, όπως είπε, «το πολύ σε πέντε χρόνια θα έχουν καταφέρει να έχουν δικά τους τα λιμάνια, τα αεροδρόμια, τις μεγάλες οδικές αρτηρίες, την ηλιακή ενέργεια, το νερό, τα δημόσια ακίνητα και τα ιστορικά μας μνημεία».

     

    Πηγή : http://www.tanea.gr/latestnews/article/?aid=4686149

     


    -----------------
    Η ανάγκη να έχεις πάντα δίκιο, σφραγίδα ενός χυδαίου πνεύματος.. (Αlbert Camus)

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : mary_omikron στις 11-01-2012 15:14 ]


    BlossomBlue
    18.01.2012, 13:06

    

    Ενδιαφέρον...να βρίσκονται επί σκηνής, πάλι, πρόσωπα όπως ο Μίκης!

    Άλλο όνομα? νέο μέτωπο-νέοι αγώνες, για πόσο και για που? ρωτάω η αφελής...

    Θεωρώ πως είναι μαρτύριο πια, για ανθρώπους με αξιοσημείωτο πολιτικό παρελθόν, παρόν, λόγο και άποψη να αισθάνονται λόγω της φύσης τους, πάλι την υποχρέωση να δώσουν διέξοδο σε όλους μας.

    Αλλά αν όχι αυτοί τότε ποιος??? ποιος από όλους μας-έχουμε άποψη- θα τραβήξει μπροστά? μπροστά και σε ποια κατεύθυνση?

    Είναι δύσκολοι οι καιροί, εμείς περισσότερο δυσκίνητοι και με την πεποίθηση ότι κατέχουμε το αλάθητο το μόνο ορθό, το λογικό, τη νομοτέλεια. Ζητάμε το διαφορετικό μα δεν μπορούμε να το περιγράψουμε. Ζητάμε τη βολή μας αλλά δεν είμαστε διατεθειμένοι στο παραμικρό να κάνουμε ρούπι από τον δερμάτινο καναπέ μας. Θα μου πεις ..οι μεγαλειώδεις συγκεντρώσεις σε σύνταγμα και κάθε πλατεία της χώρας άλλο έδειξαν. Ναι, θα πω....μα... Μα εμένα δεν με έπεισαν. Και δεν με πείθει καμιά αυτόφωτη κίνηση κανενός πια. Ούτε οι οργανωμένες κινήσεις με πείθουν (αν αυτό βολεύει). Θεωρώ πως ο κοσμάκης μια ζωή κοσμάκης θα είναι και θα παραμένει κάτω από το βλέμμα, τις διαθέσεις, τις οδηγίες, τις προσταγές χειρότερα, κάποιων πιο ισχυρών, που λίγο μάλλον στη ζωή τους εργάστηκαν, κόπιασαν, ταλανίστηκαν ιδεολογικά, συγκρούστηκαν ειλικρινά και αποφασιστικά με το εκάστοτε κατεστημένο.

    Λυπάμαι, μα σήμερα δεν μπορώ να διαισθανθώ κανέναν αέρα "αλλαγής" ελευθερίας και ανεξαρτησίας, αλληλεγγύης και αντίστασης. Παρά του κατανοώ πως τα προβλήματα είναι κοινά για μεγάλο πλήθος ανθρώπων, οι περισσότεροι από μας είναι έτοιμοι να "σφάξουν" με την πρώτη ευκαιρία τον δημόσιο υπάλληλο που δεν τους εξυπηρέτησε άμεσα, που δεν εργάζεται συνειδητά, αλλά στρογγυλοκάθεται ατάραχος στην κουνιστή με ροδάκια καρέκλα του.

    Λυπάμαι γιατί στην παρούσα φάση, που ακόμη και ο Πρετεντέρης «ξεβολεύεται», δεν υπάρχει καμία περίπτωση να κατέβει στο δρόμο και να υπερασπιστεί τον "παχυλό μισθό" του. Λυπάμαι και δεν ξέρω αν μου μένει να κάνω κάτι, η λογική του "ο σώζων εαυτόν σωθήτω", λειτουργεί ως φωτεινή επιγραφή στα μυαλά και στη συνείδηση αρκετών της ηλικίας μου.

    Λυπάμαι γιατί στην πρώτη αναμπουμπούλα, ξανά θα βγούμε όλοι στους δρόμους για τους ίδιους λόγους, μα στο πίσω μέρος του μυαλού μας οι προθέσεις μας και το σκεπτικό μας δεν θα έχουν κανένα σημείο επαφής με αυτές των λοιπών χιλιάδων συμπολιτών μας. Λυπάμαι γιατί σε τέτοιες συγκυρίες χρειάζεται ομόνοια και σύμπνοια σε απόψεις και διαθέσεις, χρειάζονται ανοιχτές καρδιές και μυαλά χωρίς καβάντζες- Κάτι που λίγο μάθαμε στα χρόνια που μεγαλώσαμε.

     

     


    o-Zone
    18.01.2012, 15:53
    Ο εαυτούλης μας πάντα... μέχρι να τον χάσουμε κι αυτόν... Πολλά ταπεινά "R E S P E C T" BlossomBlue!
    davyd
    18.01.2012, 19:47

    Παράθεση:

    Το μέλος BlossomBlue στις 18-01-2012 στις 13:06 έγραψε...

    

    Ενδιαφέρον...να βρίσκονται επί σκηνής, πάλι, πρόσωπα όπως ο Μίκης!

    Άλλο όνομα? νέο μέτωπο-νέοι αγώνες, για πόσο και για που? ρωτάω η αφελής...

    Θεωρώ πως είναι μαρτύριο πια, για ανθρώπους με αξιοσημείωτο πολιτικό παρελθόν, παρόν, λόγο και άποψη να αισθάνονται λόγω της φύσης τους, πάλι την υποχρέωση να δώσουν διέξοδο σε όλους μας.

    Αλλά αν όχι αυτοί τότε ποιος??? ποιος από όλους μας-έχουμε άποψη- θα τραβήξει μπροστά? μπροστά και σε ποια κατεύθυνση?

    Είναι δύσκολοι οι καιροί, εμείς περισσότερο δυσκίνητοι και με την πεποίθηση ότι κατέχουμε το αλάθητο το μόνο ορθό, το λογικό, τη νομοτέλεια. Ζητάμε το διαφορετικό μα δεν μπορούμε να το περιγράψουμε. Ζητάμε τη βολή μας αλλά δεν είμαστε διατεθειμένοι στο παραμικρό να κάνουμε ρούπι από τον δερμάτινο καναπέ μας. Θα μου πεις ..οι μεγαλειώδεις συγκεντρώσεις σε σύνταγμα και κάθε πλατεία της χώρας άλλο έδειξαν. Ναι, θα πω....μα... Μα εμένα δεν με έπεισαν. Και δεν με πείθει καμιά αυτόφωτη κίνηση κανενός πια. Ούτε οι οργανωμένες κινήσεις με πείθουν (αν αυτό βολεύει). Θεωρώ πως ο κοσμάκης μια ζωή κοσμάκης θα είναι και θα παραμένει κάτω από το βλέμμα, τις διαθέσεις, τις οδηγίες, τις προσταγές χειρότερα, κάποιων πιο ισχυρών, που λίγο μάλλον στη ζωή τους εργάστηκαν, κόπιασαν, ταλανίστηκαν ιδεολογικά, συγκρούστηκαν ειλικρινά και αποφασιστικά με το εκάστοτε κατεστημένο.

    Λυπάμαι, μα σήμερα δεν μπορώ να διαισθανθώ κανέναν αέρα "αλλαγής" ελευθερίας και ανεξαρτησίας, αλληλεγγύης και αντίστασης. Παρά του κατανοώ πως τα προβλήματα είναι κοινά για μεγάλο πλήθος ανθρώπων, οι περισσότεροι από μας είναι έτοιμοι να "σφάξουν" με την πρώτη ευκαιρία τον δημόσιο υπάλληλο που δεν τους εξυπηρέτησε άμεσα, που δεν εργάζεται συνειδητά, αλλά στρογγυλοκάθεται ατάραχος στην κουνιστή με ροδάκια καρέκλα του.

    Λυπάμαι γιατί στην παρούσα φάση, που ακόμη και ο Πρετεντέρης «ξεβολεύεται», δεν υπάρχει καμία περίπτωση να κατέβει στο δρόμο και να υπερασπιστεί τον "παχυλό μισθό" του. Λυπάμαι και δεν ξέρω αν μου μένει να κάνω κάτι, η λογική του "ο σώζων εαυτόν σωθήτω", λειτουργεί ως φωτεινή επιγραφή στα μυαλά και στη συνείδηση αρκετών της ηλικίας μου.

    Λυπάμαι γιατί στην πρώτη αναμπουμπούλα, ξανά θα βγούμε όλοι στους δρόμους για τους ίδιους λόγους, μα στο πίσω μέρος του μυαλού μας οι προθέσεις μας και το σκεπτικό μας δεν θα έχουν κανένα σημείο επαφής με αυτές των λοιπών χιλιάδων συμπολιτών μας. Λυπάμαι γιατί σε τέτοιες συγκυρίες χρειάζεται ομόνοια και σύμπνοια σε απόψεις και διαθέσεις, χρειάζονται ανοιχτές καρδιές και μυαλά χωρίς καβάντζες- Κάτι που λίγο μάθαμε στα χρόνια που μεγαλώσαμε.

     

     



    Σε καταλαβαίνω BlossomBlue όμως έτσι είναι ο αγώνας, η ζωή. Δεν είναι ευθύς δρόμος! Έχει στροφές, ζιγκ-ζαγκ, παρακάμψεις που μπορεί να σε γυρίσουν και πίσω. Θα πέσεις στο δρόμο και καλό θα είναι να υπάρχει κάποιος να σε βοηθήσει να σηκωθείς για να συνεχίσεις. Δεν θα τα καταφέρεις μόνος/μόνη. Πρέπει να τον διαβούμε όμως το δρόμο! Αν καθόμαστε να τον κοιτάμε....

    Κι αυτά νομίζω τα ξέρει κι ο Μίκης πολύ καλά!


    Hastaroth
    18.01.2012, 20:17

    Η Σπίθα τί απέγινε;Εσβησε;

    Πάντως δέν βλέπω να λέη κάτι διαφορετικό ο κ.Θεοδωράκης-πάλι αναμασά τά ίδια γιά πατριωτισμό και αντίσταση,μαζί με την συνήθη συνωμοσιολογία του.

     


    BlossomBlue
    18.01.2012, 20:41

    Παράθεση:

    Το μέλος o-Zone στις 18-01-2012 στις 15:53 έγραψε...

    Ο εαυτούλης μας πάντα... μέχρι να τον χάσουμε κι αυτόν... Πολλά ταπεινά "R E S P E C T" BlossomBlue!

    να σαι καλά o-Zone...αλλά όσο ταπεινοί μένουμε και κλεισμένοι στον εαυτό μας...πραγματικά άκρη και λύση δε θα βρούμε!θα μου πεις τώρα και ποιος την ψάχνει πια!!!!ποιος είναι διατεθιμένος να πιστέψει, να πειστεί?

    και όπως λέει και το γνωστό άσμα..." που πήγες αυτός που ξέρει να μιλά, που ξέρει πιο πολύ και να πιστεύει?" .....με την ελπίδα ότι για πολλούς από εμάς δεν είναι αργά μες τον κόσμο!Smile


    mary_omikron
    18.01.2012, 20:45

    Ακριβώς αυτό προσπαθώ να καταλάβω κι εγώ Hast... αρχικά θεώρησα οτι αποστασιοποιείται για κάποιους λόγους από την Σπίθα, όμως στην επίσημη σελίδα της υπάρχει συνέντευξη του κ.Θεοδωράκη που δόθηκε στις 15.1.2012 σε δημοσιογράφο της RealNews και ανακοινώνεται μελλοντική ομιλία του στις 22.1.2012 στο Πάντειο Πανεπιστήμιο. Οπότε ποιός ο σκοπός νέου πολιτικού μετώπου?

    http://spithakentroathinas.blogspot.com/

    Βρήκα ψάχνοντας  αυτό http://omadeon.wordpress.com/2011/04/13/despithafied-kazakis/ οτι ο Καζάκης αφήνει την Σπίθα καταγγέλοντας φασιστικού τύπου φαινόμενα και από διάφορα σχόλια που διάβασα παρακάτω αναφέρεται ότι σε γκάλοπ που έγινε το μεγαλλίτερο ποσοστό συμπαθούντων την Σπίθα ήταν Χρυσαυγίτες. Δεν ξέρω αν ευσταθούν αυτά που γράφονται, απλά έβαλα τον σύνδεσμο για όποιον ενδιαφέρεται να το ψάξει, αλλά και αν ακόμη ο Καζάκης έφυγε για τους Χ λόγους και αν η Σπίθα φημολογείται οτι καπελώθηκε από φασιστικά κέντρα, ο ίδιος ο Μίκης δεν καταλαβαίνω για ποιό λόγο δραστηριοποιείται με ομιλίες στην Σπίθα και παράλληλα ιδρύει νέο πολιτικό μέτωπο.

    Επ΄αυτού γνωρίζει κανείς?


    -----------------
    Η ανάγκη να έχεις πάντα δίκιο, σφραγίδα ενός χυδαίου πνεύματος.. (Αlbert Camus)

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : mary_omikron στις 18-01-2012 20:47 ]


    BlossomBlue
    18.01.2012, 20:55

    Παράθεση:

    Το μέλος davyd στις 18-01-2012 στις 19:47 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος BlossomBlue στις 18-01-2012 στις 13:06 έγραψε...

    

    Ενδιαφέρον...να βρίσκονται επί σκηνής, πάλι, πρόσωπα όπως ο Μίκης!

    Άλλο όνομα? νέο μέτωπο-νέοι αγώνες, για πόσο και για που? ρωτάω η αφελής...

    Θεωρώ πως είναι μαρτύριο πια, για ανθρώπους με αξιοσημείωτο πολιτικό παρελθόν, παρόν, λόγο και άποψη να αισθάνονται λόγω της φύσης τους, πάλι την υποχρέωση να δώσουν διέξοδο σε όλους μας.

    Αλλά αν όχι αυτοί τότε ποιος??? ποιος από όλους μας-έχουμε άποψη- θα τραβήξει μπροστά? μπροστά και σε ποια κατεύθυνση?

    Είναι δύσκολοι οι καιροί, εμείς περισσότερο δυσκίνητοι και με την πεποίθηση ότι κατέχουμε το αλάθητο το μόνο ορθό, το λογικό, τη νομοτέλεια. Ζητάμε το διαφορετικό μα δεν μπορούμε να το περιγράψουμε. Ζητάμε τη βολή μας αλλά δεν είμαστε διατεθειμένοι στο παραμικρό να κάνουμε ρούπι από τον δερμάτινο καναπέ μας. Θα μου πεις ..οι μεγαλειώδεις συγκεντρώσεις σε σύνταγμα και κάθε πλατεία της χώρας άλλο έδειξαν. Ναι, θα πω....μα... Μα εμένα δεν με έπεισαν. Και δεν με πείθει καμιά αυτόφωτη κίνηση κανενός πια. Ούτε οι οργανωμένες κινήσεις με πείθουν (αν αυτό βολεύει). Θεωρώ πως ο κοσμάκης μια ζωή κοσμάκης θα είναι και θα παραμένει κάτω από το βλέμμα, τις διαθέσεις, τις οδηγίες, τις προσταγές χειρότερα, κάποιων πιο ισχυρών, που λίγο μάλλον στη ζωή τους εργάστηκαν, κόπιασαν, ταλανίστηκαν ιδεολογικά, συγκρούστηκαν ειλικρινά και αποφασιστικά με το εκάστοτε κατεστημένο.

    Λυπάμαι, μα σήμερα δεν μπορώ να διαισθανθώ κανέναν αέρα "αλλαγής" ελευθερίας και ανεξαρτησίας, αλληλεγγύης και αντίστασης. Παρά του κατανοώ πως τα προβλήματα είναι κοινά για μεγάλο πλήθος ανθρώπων, οι περισσότεροι από μας είναι έτοιμοι να "σφάξουν" με την πρώτη ευκαιρία τον δημόσιο υπάλληλο που δεν τους εξυπηρέτησε άμεσα, που δεν εργάζεται συνειδητά, αλλά στρογγυλοκάθεται ατάραχος στην κουνιστή με ροδάκια καρέκλα του.

    Λυπάμαι γιατί στην παρούσα φάση, που ακόμη και ο Πρετεντέρης «ξεβολεύεται», δεν υπάρχει καμία περίπτωση να κατέβει στο δρόμο και να υπερασπιστεί τον "παχυλό μισθό" του. Λυπάμαι και δεν ξέρω αν μου μένει να κάνω κάτι, η λογική του "ο σώζων εαυτόν σωθήτω", λειτουργεί ως φωτεινή επιγραφή στα μυαλά και στη συνείδηση αρκετών της ηλικίας μου.

    Λυπάμαι γιατί στην πρώτη αναμπουμπούλα, ξανά θα βγούμε όλοι στους δρόμους για τους ίδιους λόγους, μα στο πίσω μέρος του μυαλού μας οι προθέσεις μας και το σκεπτικό μας δεν θα έχουν κανένα σημείο επαφής με αυτές των λοιπών χιλιάδων συμπολιτών μας. Λυπάμαι γιατί σε τέτοιες συγκυρίες χρειάζεται ομόνοια και σύμπνοια σε απόψεις και διαθέσεις, χρειάζονται ανοιχτές καρδιές και μυαλά χωρίς καβάντζες- Κάτι που λίγο μάθαμε στα χρόνια που μεγαλώσαμε.

     

     



    Σε καταλαβαίνω BlossomBlue όμως έτσι είναι ο αγώνας, η ζωή. Δεν είναι ευθύς δρόμος! Έχει στροφές, ζιγκ-ζαγκ, παρακάμψεις που μπορεί να σε γυρίσουν και πίσω. Θα πέσεις στο δρόμο και καλό θα είναι να υπάρχει κάποιος να σε βοηθήσει να σηκωθείς για να συνεχίσεις. Δεν θα τα καταφέρεις μόνος/μόνη. Πρέπει να τον διαβούμε όμως το δρόμο! Αν καθόμαστε να τον κοιτάμε....

    Κι αυτά νομίζω τα ξέρει κι ο Μίκης πολύ καλά!



    Davyd...σωστά τα λες. σίγουρα δεν έχουμε μπροστά μας καμιά ανθόσπαρτη λεωφόρο. Σίγουρα κάποιοι θα σταθούν πιο δυνατοί και θα βοηθήσουν τους πιο αδύναμους. Και ναι ο Μίκης τα ξέρει αυτά. Εμείς τι ξέρουμε .."το κεφάλι μου μέσα" τι καταλαβαίνουμε και πως πορευόμαστε? φοβάμαι πως η άγνοια και η συνήθεια που έχουμε αποκτήσει-κάποιος άλλος να δίνει τη λύση για μας και μεις πάντα εκεί σκληροί επικριτές των πάντων- θα κυριαρχήσει πάλι...άλλη μια στην ιστορία.

    και στο λέει κάποια που για χρόνια πορεύτηκε και πορεύεται με τον στίχο του Αναγνωστάκη "φίλε: αν νομίζεις πως δεν ήρθα πάλι αργά, δείξε μου κάποιο δρόμο. Εσύ που ξέρεις τουλάχιστον, πως γυρεύω ένα τίποτα για να πιστέψω πολύ και ναπεθάνω"


    BlossomBlue
    18.01.2012, 21:00

    Παράθεση:

    Το μέλος mary_omikron στις 18-01-2012 στις 20:45 έγραψε...

    Ακριβώς αυτό προσπαθώ να καταλάβω κι εγώ Hast... αρχικά θεώρησα οτι αποστασιοποιείται για κάποιους λόγους από την Σπίθα, όμως στην επίσημη σελίδα της υπάρχει συνέντευξη του κ.Θεοδωράκη που δόθηκε στις 15.1.2012 σε δημοσιογράφο της RealNews και ανακοινώνεται μελλοντική ομιλία του στις 22.1.2012 στο Πάντειο Πανεπιστήμιο. Οπότε ποιός ο σκοπός νέου πολιτικού μετώπου?

    http://spithakentroathinas.blogspot.com/

    Βρήκα ψάχνοντας  αυτό http://omadeon.wordpress.com/2011/04/13/despithafied-kazakis/ οτι ο Καζάκης αφήνει την Σπίθα καταγγέλοντας φασιστικού τύπου φαινόμενα και από διάφορα σχόλια που διάβασα παρακάτω αναφέρεται ότι σε γκάλοπ που έγινε το μεγαλλίτερο ποσοστό συμπαθούντων την Σπίθα ήταν Χρυσαυγίτες. Δεν ξέρω αν ευσταθούν αυτά που γράφονται, απλά έβαλα τον σύνδεσμο για όποιον ενδιαφέρεται να το ψάξει, αλλά και αν ακόμη ο Καζάκης έφυγε για τους Χ λόγους και αν η Σπίθα φημολογείται οτι καπελώθηκε από φασιστικά κέντρα, ο ίδιος ο Μίκης δεν καταλαβαίνω για ποιό λόγο δραστηριοποιείται με ομιλίες στην Σπίθα και παράλληλα ιδρύει νέο πολιτικό μέτωπο.

    Επ΄αυτού γνωρίζει κανείς?


    -----------------
    Η ανάγκη να έχεις πάντα δίκιο, σφραγίδα ενός χυδαίου πνεύματος.. (Αlbert Camus)

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : mary_omikron στις 18-01-2012 20:47 ]



    λοιπόν Mary αγαπητή και επίκαιρη....

    κάτι αντιλήφθηκα σχετικά με χρυσαυγίτικο καπέλο στη σπίθα αλλά αδυνατώ στην παρούση να παραθέσω λεπτομέρειες. υπόσχομαι εντός των ημερών τουλάχιστον από τη μεριά μου να κάνω τις απαραίτητες επισημάνσεις.

    ΥΓ. τρελαίνομαι (με την καλή έννοια πάντα) να ανεβάζεις τέτοια θέματα!!!!{#emotions_dlg.clap}


    BlossomBlue
    19.01.2012, 19:18

    καλησπέρα... συνεχίζω το θέμα...

    Α) μόλις ανακάλυψα ότι την αρχή της διάλυσης της Σπίθας έκανε ο Δ. Καζάζης του οποίου την ανακοίνωση παραθέτω παρακάτω.

    http://silver.pblogs.gr/2011/03/paraithsh-dhmhtrh-kazakh-apo-spitha-me-foberes-kataggelies.html

    φαντάσου.....το μπλογκ Mary έχει το ίδιο μότο με το δικό σου "η ανάγκη να έχεις πάντα δίκιο, σφραγίδα ενός χυδαίου πνεύματος"

    και συνεχίζω με ερωτηματικά πολλά και για μένα που αφορούν το περιοδικό Ρεσάλτο του Θύμιου Παπανικολάου αλλά και τον ίδιο προσωπικά.

    ΥΓ. όσοι αποφασίσετε να το διαβάσετε συνιστώ να κρατήσετε αποστάσεις και επιφυλάξεις γιατί κατά την άποψή μου η φρασεολογία είναι πολύ καλά καμουφλαρισμένη. όσοι βεβαίως γνωρίζετε κάτι παραπάνω και συγκεκριμένα για το εν λόγο περιοδικό διαφωτίστε με.!!!!


    mary_omikron
    19.01.2012, 20:03

    Το διάβασα με προσοχή και κρατώ τις αποστάσεις που συστήνεις τις οποίες ούτως ή άλλως θα κράταγα σε κείμενα γενικολογίας περιμένοντας στοιχεία και εξελίξεις.

    Ωστόσο αυτό που περιμένει κανείς διαβάζοντας είναι ο Καζάκης να προσχωρήσει σε νέο αναμενόμενο κίνημα, όταν προκύψει.

    Εδώ όμως ανακοινώθηκε ότι ο Μίκης συστήνει νέο πολιτικό μέτωπο το Ε.Λ.Δ.Α.

    Τι συμβαίνει τελικά? Αναγνωρίζει και ο Μίκης ότι παρεισέφρησαν φασιστικά στοιχεία και κατεθύνσεις από αμερικάνικα κέντρα και φτιάχνει καινούργια κίνηση? Τότε γιατί συνεχίζει να δραστηριοποιείται στην Σπίθα? Λίγο μπερδεμένα τα βρίσκω όλα αυτά και καθόλου ενθαρρυντικά για σοβαρές εξελίξεις.

     

    ΥΓ. Το μόττο το διάλεξα να συνοδεύει τα  posts μου για να το βλέπω πρώτα εγώ και μετά οι υπόλοιποι.. καμμιά σχέση με το blog που βλέπω πρώτη φορά.. είναι ρήση του Καμύ που επιλέγουμε πολλοί.


    optiras
    30.01.2012, 20:04

    Παράθεση:

    Το μέλος BlossomBlue στις 19-01-2012 στις 19:18 έγραψε...

    μόλις ανακάλυψα ότι την αρχή της διάλυσης της Σπίθας έκανε ο Δ. Καζάζης του οποίου την ανακοίνωση παραθέτω παρακάτω.

    http://silver.pblogs.gr/2011/03/paraithsh-dhmhtrh-kazakh-apo-spitha-me-foberes-kataggelies.html 

    Πολλοί αποχώρησαν από την σπίθα (έχω βάλει λινκς κάποιων περιπτώσεων στο θέμα με τα κόμματα: http://www.musicheaven.gr/html/modules.php?name=Splatt_Forums&file=viewtopic&topic=25805 )

    Παράθεση:

    Το μέλος BlossomBlue στις 19-01-2012 στις 19:18 έγραψε...

    συνεχίζω με ερωτηματικά πολλά και για μένα που αφορούν το περιοδικό Ρεσάλτο του Θύμιου Παπανικολάου αλλά και τον ίδιο προσωπικά.

    Θεωρείται περιοδικό του αριστεροπατριωτικού χώρου(με ότι αυτό μπορεί να σημαίνει)...Το περιοδικό έχει δεχθεί κριτικές από αριστερά για ρατσισμό/περίεργες απόψεις κτλ...Στα τελευταία τεύχη του ήταν πολυσυλλεκτικό:έβρισκες από άρθρα του Μίκη,μέχρι παπάδων και δεξιών... 

    Τα γραφεία του περιοδικού πυρπολήθηκαν από τους γνωστούς/αγνώστους ενώ το αρχείο του καταστράφηκε..Λίγο μετά ανέστείλε την έκδοση του... 

    Ελπίζω να σε κάλυψα...


    optiras
    31.01.2012, 12:51

    Εαπνέρχομαι για το περιοδικό ρεσάλτο με αφορμή e-mail:

    Η ιστοσελίδα του:

    http://www.resaltomag.gr/

    Το περιοδικό πρωτοκυκλοφόρησε  τον Δεκέμβριο του 2005 σαν μηνιαίο και αργότερα σαν διμηνιαίο.Αναστολή κυκλοφορίας (τελευταίο τεύχος)Οκτ-Νοεμ 2010.Βλέπε:

    http://www.resaltomag.gr/issues.mag

    Το περιοδικό εξέφραζε τον ακροαριστερό ''πατριωτικό'' χώρο (όχι το πατριωτικό πασόκ)...Ασκούσε κριτική σε κκε,συν ,αναρχικούς κτλ υποτίθεται από αριστερά...

    Υ.Γ.:η λίστα των αριστερών περιοδικών στο

     http://politikokafeneio.com/Forum/viewtopic.php?t=23022

    θέλει ενημέρωση....


    o-Zone
    31.01.2012, 15:58

    Παράθεση:

    Το μέλος BlossomBlue στις 18-01-2012 στις 13:06 έγραψε...

    

    Ενδιαφέρον...να βρίσκονται επί σκηνής, πάλι, πρόσωπα όπως ο Μίκης!

    Άλλο όνομα? νέο μέτωπο-νέοι αγώνες, για πόσο και για που? ρωτάω η αφελής...

    Θεωρώ πως είναι μαρτύριο πια, για ανθρώπους με αξιοσημείωτο πολιτικό παρελθόν, παρόν, λόγο και άποψη να αισθάνονται λόγω της φύσης τους, πάλι την υποχρέωση να δώσουν διέξοδο σε όλους μας.

    Αλλά αν όχι αυτοί τότε ποιος??? ποιος από όλους μας-έχουμε άποψη- θα τραβήξει μπροστά? μπροστά και σε ποια κατεύθυνση?

    ...


    Υπάρχουν πάντα κάποιοι. περισσότερο προικισμένοι από άλλους, που αισθάνονται το βάρος του ζυγού και δε μπορούν να κρατηθούν να μην προσπαθήσουν να τον αποτινάξουν: αυτοί είναι οι άνθρωποι που ποτέ δεν δαμάζονται κάτω από το ζυγό και οι οποίοι πάντοτε, όπως ο Οδυσσέας σε γη και θάλασσα αναζητούσε σταθερά τον καπνό της καμινάδας του, δεν μπορούν να εμποδίσουν τους εαυτούς τους από το να ψάχνουν για τα φυσικά τους προνόμια και από το να θυμούνται τους προγόνους και τις πρότερες συνήθειές τους.

    Αυτοί είναι στην πραγματικότητα οι άνθρωποι οι οποίοι έχοντας καθαρό μυαλό και πνεύμα που βλέπει μακριά, δεν ικανοποιούνται όπως η κτηνώδης μάζα, να βλέπουν μόνο ό,τι βρίσκεται μπροστά στα πόδια τους, αλλά μάλλον κοιτούν γύρω τους, πίσω και πριν, και ακόμη φέρνουν στην μνήμη τους πράγματα του παρελθόντος προκειμένου να κρίνουν εκείνα του μέλλοντος, και συγκρίνουν και τα δυο με την τωρινή τους κατάσταση.

    Είναι αυτοί που έχοντας από τη φύση καλά μυαλά, τα εκπαίδευσαν περαιτέρω μέσω της μελέτης και της μάθησης.

    Ακόμη και αν η ελευθερία είχε εντελώς χαθεί από τη γη, τέτοιοι άνθρωποι θα την εφεύρισκαν. Για αυτούς η σκλαβιά δεν έχει χάρες, αδιάφορο πόσο καλά μεταμφιέζεται.

     

    Ετιέν ντε λα Μποεσί (1530-1563) - "Πραγματεία περί εθελοδουλείας" (εκδ. Πανοπτικόν, 2002)


    mary_omikron
    31.01.2012, 22:55

    Για να δούμε τι θα δούμε αυτή τη φορά.....

    Η Ε.ΛΑ.Δ.Α συστήνεται αύριο στους πολίτες

     Η Ε.ΛΑ.Δ.Α συστήνεται αύριο στους πολίτες

    Την πολιτική τους πρωτοβουλία εξαγγέλλουν ο Μανώλης Γλέζος, ο Μίκης Θεοδωράκης και ο Γιώργος Κασιμάτης, για την συγκρότηση Παλλαϊκού Κινήματος Αλληλεγγύης και Αντίστασης, με το όνομα Ε.ΛΑ.Δ.Α. (Ενιαία Λαϊκή Δημοκρατική Αντίσταση) ενάντια στην καταστροφή της Ελληνικής Οικονομίας και Κοινωνίας από την κυβέρνηση της τρόικα και όσους την υποστηρίζουν.

    Η εκδήλωση θα πραγματοποιηθεί την Τετάρτη 1 Φεβρουαρίου 2012 στις 18.30, στο Ίδρυμα Μιχάλη Κακογιάννη.

    http://troktiko.eu/2012/01/h-e-la-d-a-sustinetai-aurio-stous-polites/

     


    optiras
    01.02.2012, 08:50

    Παράθεση:

    Το μέλος mary_omikron στις 31-01-2012 στις 22:55 έγραψε...
    Την πολιτική τους πρωτοβουλία εξαγγέλλουν ο Μανώλης Γλέζος, ο Μίκης Θεοδωράκης και ο Γιώργος Κασιμάτης,

    Είχα σκοπό να το ανεβάσω στα ανάλαφρα με τίτλο:τόπο στα νειάτα!


    mary_omikron
    01.02.2012, 09:29

    Μη μου πειράζεις τον Γλέζο είναι (ήταν {#emotions_dlg.sad}) ωραίος άντρας !!!!{#emotions_dlg.blush}


    o-Zone
    03.02.2012, 14:50

    Ο Κολοκοτρώνης είχε κάποτε πεί: "Τα δέντρα που έχουν καρπούς πετροβολάνε"...


    mary_omikron
    03.02.2012, 15:59

    Το "δένδρο" μου είναι εξαιρετικά συμπαθές και το ότι ακόμη βάζει εαυτόν μπροστά (ασχέτως αποτυχημένου αποτελέσματος) με συγκινεί, αλλά μέχρι εκεί. Ισως να είμαι άδικη, ίσως να είμαι και θυμωμένη γιατί κατέλαβε τεράστιο χώρο σε συνειδήσεις και αλλοτινές εμπνεύσεις και τώρα (παρ΄όλες τις κινήσεις που αρχικά είδα με ελπίδα) μου φαντάζει  σαν καθρέφτης της τωρινής ένδειας.


    o-Zone
    03.02.2012, 16:10

    Επιμένεις να προκαταβάλλεις το αποτέλεσμα, το οποίο έτσι κι αλλιώς δε μπορεί να προσδιοριστεί με ακρίβεια, αφού δε καθορίζεται σαφώς στις διακυρήξεις των, π.χ, η "ανατροπή του συστήματος", "η εξουσία στο Λαό" ή η "επιστροφή του βασιλέως", κλπ...

    Όμως, εδώ μου έρχεται στο μυαλό κι η φράση του Νίκου Καζαντζάκη από την "Ασκητική":

    "Ν' αγαπάς την ευθύνη. Να λες: Εγώ, εγώ μονάχος μου έχω χρέος να σώσω τη γης. Αν δε σωθεί, εγώ φταίω."