ελληνική μουσική
306 online   ·  204.073 μέλη

Το ροκ υπό εξαφάνιση

GiannisPaok4
Βασική Νότα
Chat
10.01.2014, 13:50
investor διαφονώ κάθετα με αυτό που λες. Η Underground σκινή έχει πάρα πολλά να δώσει και δίνει ακόμα. Πράγμα που σημαίνει ότι το ροκ δεν έχει πεθάνει, από την στιγμή που υπάργουν άνθρωποι που ασχολύνται με αυτό.
Orfeus
Μουσικοπαραδεισένιος
Chat
10.01.2014, 13:54

σιγά μην εξαφανιστεί το Rock ρε παιδιά. Πάτε καλά; 

{#emotions_dlg.rockon}

JULIOS
Συγχορδία Ματζόρε
Chat
10.01.2014, 16:03

Διαβασα πολλα κ ενδιαφεροντα για μια μουσική ευκολης κ ευρειας καταναλωσης οπως η Rock.Να πω κ εγω την αποψη μου λοιπον.

ΤΙ ΕΙΝΑΙ ΡΟΚ?ΕΧΕΙ ΠΕΘΑΝΕΙ ή ΕΙΝΑΙ ΣΤΗΝ ΕΝΤΑΤΙΚΗ?

Ο καθενας μας το αντιλαμβανεται ισως διαφορερικά απο οτι καποιος αλλος.Καταλαβαινω την προσπαθεια πολλων στο θεμα να στηριξουν την "ΓΝΗΣΙΑ Rock ΣΚΗΝΗ,τους εκφραστες της" καθως κ την "ΠΟΙΟΤΗΤΑ ΤΗΣ" σε σχεση με τα εμπορικά "ΣΚΟΥΠΙΔΙΑ" που πλασαρουν οι "ΚΑΚΕΣ ΕΤΑΙΡΙΕΣ" που αφηνουν την "Rock στο περιθώριο"...

Ειναι ομως ετσι?

Με τι κριτηρια θα πουμε οτι το ταδε "Pop" κοριτσακι,που ακολουθει τα χναρια αλλων "Pop" καλλιτεχνων παλαιοτερων δεκαετιών,ειναι σκουπιδι μπροστα στην 'ΑΝΩΤΕΡΩΤΗΤΑ ΤΟΥ Rock ΚΑΛΛΙΤΕΧΝΗ"?Μηπως η Rock ανα δεκαετιες ήταν λιγοτερο εμπορικη μουσική απο την "εμπορικη" μουσική?

Γιατι η Rock ειναι μουσική της "επαναστασης" κ της "πρωτοπορίας"?Γιατι θεωρειται με εναν τροπο εξω απο το "κακο συστημα της κακης βιομηχανίας?"Σαμπως η βιομηχανία αυτη (ναι για την μια κ μοναδική μιλαμε) δε ειχε πολλες φορες σα πρωτοπαλλικαρα της τους διαφορους "Rock επαναστατες με ή χωρις αιτια"?

Γιατι τα γραφω ολα αυτα?

Γιατι απλα η Rock οπως κ ολες οι μουσικες μου απευθυνονται στους πολλους (μουσικες δλδ που εχουν μεγαλο κοινο,μεγαλη πελατεια με αλλα λογια) εχουν τα πανω τους κ τα κατω τους.Η μουσική βιομηχανια φροντιζει να υπερασπιζεται τα συμφεροντά της.Κ το κανει καλα.Αν πουλουσε σημερα ο ταδε Rockας (οπως η Lady Gaga ή οπως η δικής μας "ΛΑΙΔΥ") θα ηταν πρωτη μουρη παντου οπως αλλωστε ήταν ενα σωρο RockΑΔΕΣ κατα καιρους....Δεν πουλαει,δεν ειναι...απλα πραγματα.

Το ερωτημα νομιζω θα πρεπει να ειναι "Αν πεθανε η ΚΑΛΗ,ΠΟΙΟΤΙΚΗ με μεγαλη ΚΑΛΛΙΤΕΧΝΙΚΗ ΑΞΙΑ ΡΟΚ μουσικη?"

Και αυτο ειναι ενα θεμα που μπορουμε να το κουβεντιαζουμε με τις ωρες.Αλλα κ αυτο ειναι σχετικο:αυτο που μου αρεσει εμενα κ θεωρω εγω ποιοτικό,δεν αρεσει στον αλλον.Θα συμφωνήσω ομως σε οσους εγραψαν το εξής:η καλη μουσική μενει στο χρονο,η κακη μουσική (τις περισσοτερες φορες) οχι.."

EVAGGELIASAKELLARIOU
Φθασμένος
Chat
11.01.2014, 02:15

Καλημέρα. Δεν ξέρω εάν το ροκ ως μουσικό ρεύμα είναι σε ύφεση ή υπό εξαφάνιση.Εκείνο που ξέρω είναι ότι ως τρόπος σκέψης και μότο ζωής είναι σε έξαρση. Και  εγώ προτιμώ να είμαι Rock και να μη με φοβούνται, παρά να είμαι οτιδήποτε άλλο και να με φοβούνται. Ε.Σ.

-----------------

Ερχόμαστε από μια σκοτεινή άβυσσο καταλήγουμε σε μια σκοτεινή άβυσσο  το μεταξύ φωτεινό διάστημα το λέμε Ζωή.

[ τροποποιήθηκε από τον/την EVAGGELIASAKELLARIOU, 11-01-2014 02:15 ]

dimoskon
Συγχορδία Μινόρε
Chat
12.01.2014, 13:11

Έχω την εντύπωση πως το κλασικό ροκ ως φόρμα έχει μάλλον εξαντληθεί. Απεναντίας, το ροκενρόλ ως fusion αλλά και ως στάση ζωής είναι πηγαίο κι επίκαιρο! Συνεπώς το Rock δεν έχει χαθεί, απλώς μεταλλάχθηκε μουσικά: πλέον μπορούμε ν'ακούσουμε πολλές Rock μπαντες οι οποίες ψάχνονται στην Pop/ στο blues/ στην ηλεκτρονική, παραμένοντας ωστόσο Rock!

[ τροποποιήθηκε από τον/την dimoskon, 12-01-2014 14:43 ]