ελληνική μουσική
    383 online   ·  210.816 μέλη

    Bastardo και Sunny Μπαλτζή

    jorge
    16.01.2012, 23:54

    Το γνωστό κομμάτι που τραγουδάει η Ελεωνόρα Ζουγανέλη με τον ...ανάλατο τίτλο "Τα Λέμε", είναι ιταλικό και το τραγουδάει η Anna Tatangelo. Το άκουσα από περιέργεια σήμερα.

    Πρόκειται για ένα "θυμωμένο" κομμάτι χωρισμού, που σε αντίθεση με άλλα αντίστοιχα, εμπεριέχει κατάρα, ευχή για θάνατο και άσχημο βρισίδι από την κοπέλα που πληγώθηκε. Ειλικρινής στίχος, αληθινός στίχος που εκφράζει όποιον έχει νιώσει έναν άσχημο χωρισμό και μισεί αυτόν που τον πρόδωσε.

    Αυτό στα ιταλικά.

    Διότι στα ελληνικά... εδώ γελάμε.

    Στην πλουσιότερη γλώσσα του κόσμου, η "δική μας" Sunny Μπαλτζή κατάφερε να το μετατρέψει σε ένα γλυκανάλατο και αστείο τραγούδι.

    Μετέτρεψε το "Μπάσταρδε!" σε ... "Τα λέμε", χρησιμοποίησε εντελώς αστείες και άκυρες εκφράσεις όπως "γαμώτο" (σιγά το θυμό ρε κοπελιά), "κυλιέμαι" (αυτό είναι κορυφαία στιγμή, κλαίω απ' τα γέλια κάθε φορά που το ακούω) και χώρια απ' αυτά, ο στίχος δεν έχει καμια συνοχή και είναι "οτι να 'ναι".

    Έχεις ένα τόσο δυνατό κομμάτι, μια τόσο μελωδική μουσική, μια τόσο καλή φωνή όπως της Ζουγανέλη και το καταστρέφεις με έναν τόσο γελοίο στίχο; Ξεφτυλίζεις αν μη τι άλλο και την ερμηνεύτρια, που την αναγκάζεις να "κυλιέται".

    Ακούστε το ιταλικό και διαβάστε και την μετάφραση (στα αγγλικά). Μετά δείτε την απόδοση του τραγουδιού στα ελληνικά και αν θέλετε σχολιάστε... Ειχα γραψει αλλού οτι πρόκειται για το χειροτερο στιχο της χρονιάς, το επαναλαμβάνω κι εδώ. Αντί οι εταιρίες να ψάχνουν για ταλέντα, κάνουν δημόσιες σχέσεις...

    Anyway, απολαύστε την ιταλική ερμηνεία:

     

    Bastard

    There is one more reason
    you said ... but good
    but this part of you
    really did not know.

    I did not expect really
    is like drinking Poison
    is bitter
    I beg you not to recover.

    The more you speak, much less believe, a pity!
    Give to silence your truth
    wait ...
    I want to tell you what I feel.

    Put to death at the same time!
    Bastard!
    I want to look at the same time!
    I want to burn at the same time!

    Then to see you ash, you bastard!
    Make you blow on you, the wind!
    I split in two by the pain!
    I loved you while you were doing love, just for fun!

    Let me dream life
    you said it when it's over
    is over
    I'm going.

    I wonder if one day then I will go,
    the anger in my heart.
    I want to tell you what I feel!

    Put to death at the same time!
    Bastard!
    Browse your eyes in a deep sea!
    Sobs make you drown in the tears!

    And push deeper and deeper!
    Bastard!
    But unfortunately it's my turn.
    Suffer, cry, die ...

    You, you take without ever giving us
    the thing I do not want.
    Damn dirty love!
    I want to tell you what I feel.

    Put to death at the same time!
    Bastard!
    And see you ash!
    Unfortunately it's my turn

    suffer, cry, love you,
    bastard!

     

     

    Τα Λέμε

    Αγαπημένε η ζωή
    Κυλάει σαν ποτάμι
    Πίνει απ' τα δάκρυα βροχή
    Μα στάζει σε ένα τζάμι
    Πες μου τι σημαίνει "τα λέμε"
    Φεύγουν για πάντα οι στιγμές με ότι καίμε
    Τα λέμε...
    Τόσο γενική αυτή η φράση
    Ταιριάζει τέλεια στην κρύα σου στάση
    Τα λέμε...
    Να αγκαλιαστούμε τελευταία φορά
    Να κλαίμε...

    Μπάσταρδε πονάνε οι λέξεις
    Εγώ πεθαίνω και εσύ θέλεις να παίξεις
    Τα λέμε...
    Ποιός σου 'χει μάθει να σκοτώνεις με ψέμα
    Σκληρούς ανθρώπους να πατάς σαν εμένα
    Χειρότερο κι από βρισιά
    Τα λέμε...
    Έπρεπε απλά να πεις
    Αντίο...

    Πόση υποκρισία γλιτώνεις
    Θέλει να έχεις ψυχή να πληγώνεις
    Τα λέμε...
    Είναι της καρδιάς μου απορία
    Ανωτερότητα δε θέλω καμία
    Κυλιέμαι...
    Νομίζεις πέφτω χαμηλά
    Μα εγώ τιμάω το τέλος και νιώθω

    Μπάσταρδε πονάνε οι λέξεις
    Εγώ πεθαίνω και εσύ θέλεις να παίξεις
    Τα λέμε...
    Ποιος σου 'χει μάθει να σκοτώνεις με ψέμα
    Σκληρούς ανθρώπους να πατάς σαν εμένα
    Χειρότερο και από βρισιά
    Τα λέμε...
    Έπρεπε απλά να πεις
    Αντίο, τελειώσαμε, φύγε!

    Μην τολμήσεις να με δεις ξανά
    Δεν τα λέμε πια ποτέ
    Θέλω μόνο να ξεχάσω

    Μπάσταρδε πονάνε οι λέξεις
    Εγώ πεθαίνω και εσύ θέλεις να παίξεις
    Τα λέμε...
    Χειρότερο και από βρισιά
    Τα λέμε...

    Άκου κάτι αληθινό
    Αγάπη μου αντίο, πονάω..
    .... γαμώτο!


    jorge
    17.01.2012, 18:06

    Σίγουρα υπάρχουν πολύ καλύτερα θυμωμένα κομμάτια.

    Το θέμα μου δεν είναι αυτό όμως, αλλά το ταλέντο (;) και η δουλειά της Sunny Μπαλτζή στο συγκεκριμένο κομμάτι. Και σε άλλα, όπως στο Αττική Οδός, παρακάτω.

    Και αυτό σε στίχους Sunny Μπαλτζή. Ο ίδιος ο πατέρας της Ελεωνόρας μάλιστα, ο Γιάννης Ζουγανέλης, στο μαγαζί που εμφανίζεται, έχει πάρει το κομμάτι της κόρης του και το διακωμωδεί. Έχει βάλει από μέσα ένα νυχτικό και αυτό που κάνει είναι να κοροϊδεύει το στίχο. Και το τραγουδάει η ίδια του η κόρη.

    Κλαίω κι οδηγώ στην Αττική οδό
    και κάτω απ' τη ζακέτα φοράω νυχτικό
    Μακάρι να χαθώ, μακάρι να μη ζήσω
    Στην έξοδο 9 τα όνειρα μπουνιά

     

    Έχουμε τόσο ταλαντούχους νέους στιχουργούς και δίνουν τη δουλειά σε μια κάτω του μετρίου;

    Ακόμα να μάθουν το μάθημά τους οι δισκογραφικές με τη φτήνια που πουλάνε τα τελευταία χρόνια;

    Δεν βλέπουν άραγε το παράδειγμα αυτόφωτων καλλιτεχνών, όπως η Νατάσσα Μποφίλιου; Που σε συνεργασία με τον Γεράσιμο Ευαγγελάτο που γράφει τους στίχους της μπόρεσε και έκανε τρομερή επιτυχία, προσφέροντας παράλληλα και καταπληκτικά τραγούδια;

    Μακάρι η Ελεωνόρα να βρει έναν στιχουργό αντάξιο της φωνής της.


    JimmyRotten
    18.01.2012, 20:32

    Κε Εγγλέζο εσείς δεν είστε σε θέση να μιλάτε για το ταλέντο της Sunny Μπαλτζή, γι' αυτό έχει μιλήσει και μιλάει εδώ και χρόνια ο κόσμος που έχει αγαπήσει και σιγοτραγουδήσει τα τραγούδια της, όπως και οι σημαντικότεροι καλλιτέχνες που έχουν αναγνωρίσει το ταλέντο της.

    Λυπάμαι αλλά είστε άσχετος εντελώς! όταν έχουμε σελίδα στο διαδίκτυο και γράφουμε κάτι χρειάζεται και λίγη σοβαρότητα που εσύ προσωπικά δεν έχετε. Άλλο κριτική και άλλο εμμονή που είναι γνωστό πως επιδεικνύετε κατά πολλών καλλιτεχνών όπως Ελευθερία Αρβανιτάκη, Πυξ Λαξ κ.α. που τους αμφισβητείτε προκλητικά.

    Το λιγότερο που μπορώ να φανταστώ είναι ότι μετά από τέτοιες υπερβολές θα θέλατε πολύ να είστε μια Αρβανιτάκη ή μια Μπαλτζή! χαχαχα

    Μάλλον ζείτε σε έναν φανταστικό κόσμο με φανταστικούς καλλιτέχνες, εμείς τι φταίμε;

    Όσο για την Ελεωνόρα Ζουγανέλη μη ξεχνάτε πως η Μπαλτζή με το "Έλα" την έκανε γνωστή στο πανελλήνιο και εκτίναξε την καριέρα της στα ύψη όπως δήλωσε και ο ίδιος ο Γιάννης Ζουγανέλης.


    Τα παρακάτω τραγούδια σε στίχους της Sunny Μπαλτζή σε διαψεύδουν:

    Η ΑΝΕΜΩΝΑ ΤΟΥ ΣΙΚΑΓΟΥ: Λάκης Παπαδόπουλος

    ΣΑΛΩΜΗ: Αρλέτα

    ΕΦΗ ΧΤΥΠΑ ΤΟ ΝΤΕΦΙ: Μανώλης Μητσιάς

    ΘΕΛΩ ΝΑ ΜΕ ΣΚΕΠΤΕΣΑΙ ΛΙΓΑΚΙ: Μανώλης Μητσιάς

    ΠΑΡΑΙΤΗΘΗΚΑ: Μανώλης Μητσιάς

    ΤΣΙΧΛΑ ΔΙΧΩΣ ΖΑΧΑΡΗ: Λάκης Παπαδόπουλος

    ΤΙΠΟΤΑ ΠΙΑ ΔΕΝ ΜΟΥ ΜΕΝΕΙ: Λάκης Παπαδόπουλος

    ΤΙΣ ΝΥΧΤΕΣ ΣΚΕΦΤΟΜΑΙ Ο,ΤΙ ΔΕΝ ΠΡΕΠΕΙ (ΚΟΛΛΗΣΑ): Ειρήνη Δασκαλάκη (από το δίσκο του Λάκη Παπαδόπουλου "Η Σούστα")

    ΜΑΓΙΣΣΕΣ ΜΕ ΟΜΠΡΕΛΕΣ: Αρλέτα

    ΛΕΩΦΟΡΕΙΟ ΤΟ 2: Αρλέτα

    ΕΓΩ ΕΧΩ ΦΤΑΙΞΕΙ: Γεράσιμος Ανδρεάτος (από το δίσκο του Λάκη Παπαδόπουλου "Πασπαρτού")

    ΠΟΡΦΥΡΟ ΒΙΟΛΙ: Λάκης Παπαδόπουλος

    Η ΠΕΤΑΛΟΥΔΑ: Magic De Spell

    ΤΟ ΠΑΛΙΟ ΜΟΥ ΠΑΛΤΟ: Χρήστος Δάντης

    ΠΟΥ ΨΥΧΗ ΜΟΥ: Μαρία Ρουσσέα

    ΘΗΣΕΙΟ: Λάκης Παπαδόπουλος

    ΠΑΡΑΞΕΝΗ ΓΙΟΡΤΗ: Μιχάλης Χατζηγιάννης

    ΟΙ ΤΙΤΛΟΙ ΤΟΥ ΤΕΛΟΥΣ: Μιχάλης Χατζηγιάννης

    ΤΟ ΔΩΜΑΤΙΟ: Χρήστος Δάντης

    ΤΟ ΟΧΗΜΑ ΤΟΥ ΔΗΜΟΥ: Χρήστος Δάντης

    ΓΥΝΑΙΚΑ ΤΟΥ ΛΩΤ: Βασίλης Λέκκας

    ΠΑΓΙΔΕΣ: Βασίλης Λέκκας

    ΥΠΟΠΤΗ ΠΕΡΙΟΧΗ: Ελένη Πέτα

    ΤΣΑΛΑΚΩΜΕΝΗ ΠΕΤΑΛΟΥΔΑ: Φίλιππος Πλιάτσικας, Λάκης Παπαδόπουλος

    ΛΑΘΟΣ ΠΟΥ ΑΡΧΙΖΕΙ ΑΠΟ Π: Ανδριάνα Μπάμπαλη

    ΤΑ ΜΗΝΥΜΑΤΑ: Ανδριάνα Μπάμπαλη

    ΠΑΡΚΙΝΓΚ: Ανδριάνα Μπάμπαλη

    ΟΣΑ ΔΕΝ ΣΟΥ ΕΙΠΑ: Μελίνα Ασλανίδου

    ΨΗΛΑ ΤΑΚΟΥΝΙΑ: Μελίνα Ασλανίδου

    ΕΛΑ: Ελεωνόρα Ζουγανέλη

    ΕΞΑΡΧΕΙΑ (ΤΕΛΟΣ ΕΠΟΧΗΣ): Αρλέτα

    ΑΤΤΙΚΗ ΟΔΟΣ: Ελεωνόρα Ζουγανέλη

    ΤΕΛΕΥΤΑΙΟ ΤΣΙΓΑΡΟ: Βασίλης Καρράς

    ΓΙΑ ΟΣΟΥΣ ΜΕ ΠΡΟΔΩΣΑΝ: Πασχάλης Τερζής


    Παράθεση:

    Το μέλος jorge στις 17-01-2012 στις 18:06 έγραψε...

    Σίγουρα υπάρχουν πολύ καλύτερα θυμωμένα κομμάτια.

    Το θέμα μου δεν είναι αυτό όμως, αλλά το ταλέντο (;) και η δουλειά της Sunny Μπαλτζή στο συγκεκριμένο κομμάτι. Και σε άλλα, όπως στο Αττική Οδός, παρακάτω.

    Και αυτό σε στίχους Sunny Μπαλτζή. Ο ίδιος ο πατέρας της Ελεωνόρας μάλιστα, ο Γιάννης Ζουγανέλης, στο μαγαζί που εμφανίζεται, έχει πάρει το κομμάτι της κόρης του και το διακωμωδεί. Έχει βάλει από μέσα ένα νυχτικό και αυτό που κάνει είναι να κοροϊδεύει το στίχο. Και το τραγουδάει η ίδια του η κόρη.

    Κλαίω κι οδηγώ στην Αττική οδό
    και κάτω απ' τη ζακέτα φοράω νυχτικό
    Μακάρι να χαθώ, μακάρι να μη ζήσω
    Στην έξοδο 9 τα όνειρα μπουνιά

     

    Έχουμε τόσο ταλαντούχους νέους στιχουργούς και δίνουν τη δουλειά σε μια κάτω του μετρίου;

    Ακόμα να μάθουν το μάθημά τους οι δισκογραφικές με τη φτήνια που πουλάνε τα τελευταία χρόνια;

    Δεν βλέπουν άραγε το παράδειγμα αυτόφωτων καλλιτεχνών, όπως η Νατάσσα Μποφίλιου; Που σε συνεργασία με τον Γεράσιμο Ευαγγελάτο που γράφει τους στίχους της μπόρεσε και έκανε τρομερή επιτυχία, προσφέροντας παράλληλα και καταπληκτικά τραγούδια;

    Μακάρι η Ελεωνόρα να βρει έναν στιχουργό αντάξιο της φωνής της.




    Hastaroth
    18.01.2012, 20:55

    Κύριε Jimmy Rotten,νομίζω είστε ο μόνος που θεωρεί ότι το "κλαίω κι'οδηγώ στην Αττική οδό και κάτω απ'την ζακέτα φοράω νυχτικό" είναι στίχος κορυφαίος κι'αντάξιος ενός Γκάτσου,ενός Ελύτη ή ενός Κατσαρού.Αυτό κάτι λέει -σ'εμένα τουλάχιστον- γιά την αισθητική σας.

    Υποθέτω επίσης πως δέν σάς προβληματίζει το γεγονός ότι το συγκεκριμένο κομμάτι το διακωμωδεί ο ίδιος ο πατέρας τής τραγουδίστριας.

    Ναί,η κα Μπαλτζή έχει γράψει στο παρελθόν ωραίους στίχους.Αλλά στό παρελθόν.

    Ξεκολλήστε λοιπόν από την δική σας εμμονή και αναγνωρίστε το γεγονός πως η κα Μπαλτζή τού σήμερα δέν είναι η ίδια μ'αυτήν που ήταν όταν πρωτοξεκίνησε.Είναι λυπηρό αυτό,αλλά συμβαίνει σε κάποιους καλλιτέχνες που δέν αντέχουν να διατηρήσουν τίς αξίες τους μέχρι τέλους τής καριέρας τους.Κρατήστε στην μνήμη σας τους ωραίους στίχους που είχε γράψει,αλλά μέχρι εκεί.....

     


    JimmyRotten
    19.01.2012, 11:18

    Αγαπητέ Hastaroth αυτή είναι η προσωπική σου αποψή και είναι σεβαστή παρόλο που διαφωνώ.

    Παράθεση:

    Το μέλος Hastaroth στις 18-01-2012 στις 20:55 έγραψε...

    Κύριε Jimmy Rotten,νομίζω είστε ο μόνος που θεωρεί ότι το "κλαίω κι'οδηγώ στην Αττική οδό και κάτω απ'την ζακέτα φοράω νυχτικό" είναι στίχος κορυφαίος κι'αντάξιος ενός Γκάτσου,ενός Ελύτη ή ενός Κατσαρού.Αυτό κάτι λέει -σ'εμένα τουλάχιστον- γιά την αισθητική σας.

    Υποθέτω επίσης πως δέν σάς προβληματίζει το γεγονός ότι το συγκεκριμένο κομμάτι το διακωμωδεί ο ίδιος ο πατέρας τής τραγουδίστριας.

    Ναί,η κα Μπαλτζή έχει γράψει στο παρελθόν ωραίους στίχους.Αλλά στό παρελθόν.

    Ξεκολλήστε λοιπόν από την δική σας εμμονή και αναγνωρίστε το γεγονός πως η κα Μπαλτζή τού σήμερα δέν είναι η ίδια μ'αυτήν που ήταν όταν πρωτοξεκίνησε.Είναι λυπηρό αυτό,αλλά συμβαίνει σε κάποιους καλλιτέχνες που δέν αντέχουν να διατηρήσουν τίς αξίες τους μέχρι τέλους τής καριέρας τους.Κρατήστε στην μνήμη σας τους ωραίους στίχους που είχε γράψει,αλλά μέχρι εκεί.....

     




    jorge
    19.01.2012, 11:23

    Παράθεση:

    Το μέλος JimmyRotten στις 18-01-2012 στις 20:32 έγραψε...

    Λυπάμαι αλλά είστε άσχετος εντελώς! όταν έχουμε σελίδα στο διαδίκτυο και γράφουμε κάτι χρειάζεται και λίγη σοβαρότητα που εσύ προσωπικά δεν έχετε.

     

    Βλέπω τη δική σας σοβαρότητα:

    Παράθεση:

    Το μέλος JimmyRotten στις 18-01-2012 στις 20:32 έγραψε...

    Το λιγότερο που μπορώ να φανταστώ είναι ότι μετά από τέτοιες υπερβολές θα θέλατε πολύ να είστε μια Αρβανιτάκη ή μια Μπαλτζή! χαχαχα


    Post αρνητικής αξιολόγησης
    Post αρνητικής αξιολόγησης
    Post αρνητικής αξιολόγησης
    Post αρνητικής αξιολόγησης
    Hastaroth
    19.01.2012, 19:08

    Παράθεση:

    Το μέλος noe13 στις 19-01-2012 στις 13:51 έγραψε...

    Ωχ σα να ακουω τις σειρηνες του πολεμου...σε ποσα θρεντ θα διαφωνησουμε για τη κυρια...περιμενω με ανυπομονησια ενα συγκεκριμενο μελος να δει το θεμα...και επιτελους ΘΕΛΩ ΕΝΑ ΕΛΛΗΝΙΚΟ ΤΡΑΓΟΥΔΙ ΠΟΥ ΝΑ ΜΗ ΜΙΛΑΕΙ ΓΙΑ ΑΓΑΠΕΣ ΚΑΙ ΕΡΩΤΑ......ΒΑΡΕΘΗΚΑ!!!!!!!!!!!

    Υπάρχουν πολλά Ελληνικά τραγούδια που δέν μιλούν γιά αγάπες και έρωτα.Αλλά δέν σχετίζονται με το θέμα μας.

    Επί τού συγκεκριμένου θέματος έχεις να πής κάτι; 


    Post αρνητικής αξιολόγησης