ελληνική μουσική
    437 online   ·  210.817 μέλη

    Παραδοσιακό βιολί - Εκμάθηση

    VioliBK
    20.01.2012, 00:37

    Ειμαι καινουριος στο φορουμ οποτε καλως σας βρηκα.

    Ειμαι 18 χρονων και εχω αποφασισει να ασχοληθω με το παραδοσιακο βιολι, αφου η καταγωγη μου ειναι απο νησι και συνεπως εχω αγαπησει τον ηχο του βιολιου.

    Εχω ομως καποιες αποριες που ελπιζω να βρουν απαντηση εδω.

    Αρχικα, ποσα περιπου χρονια απαιτουνται για την εκμαθηση του παραδοσιακου βιολιου? Απο οσο εχω ψαξει βρηκα οτι ειναι περιπου 6, σε αντιθεση με το κλασικο που απαιτει περιπου 12. Ειναι σωστες οι πληροφοριες μου?

    Επισης, σε ποσο καιρο συνηθως ειναι καποιος ετοιμος να παιξει το πρωτο του κομματι?

    Με τις γνωσεις που θα αποκτησω απο τα μαθηματα, θα μπορω να παιξω μονο παραδοσιακα-δημοτικα ή θα ξερω τα απαραιτητα ωστε να παιζω και λαικα ελληνικα τραγουδια (π.χ. Καζαντζιδη, Βιταλη, Γαβαλα και αλλα)?

    Εχω διαβασει ως τωρα οτι τα μαθηματα ειναι συνηθως μια ωρα την εβδομαδα. Μπορω να επιταχυνω την προοδο μου κανοντας περισσοτερα ή το καθε μαθημα απαιτει εξασκηση τοσων ημερων? Θα πειτε, αναλογα το ποσο ευκολα μαθαινεις, ομως ρωταω για να παρω τη γνωμη καποιου που ηδη ξερει.

    Απαιτουνται μουσικες γνωσεις στο παραδοσιακο βιολι? Ως τωρα ξερω πως μαθαινεις με το αυτι και οχι με παρτιτουρες

    Τελος, υποθετοντας οτι καποιος εχει μαθει πλεον να παιζει, ποσο ευκολο ειναι να παιξει συνεχομενα ενα σεβαστο αριθμο απο σκοπους και τραγουδια?


    VioliBK
    26.01.2012, 14:17

    Κανεις δεν ξερει? Ειδα σε αλλες συζητησεις σχετικα με το βιολι πως υπηρχαν αρκετες απαντησεις.


    KEPEM
    02.02.2012, 14:18

    Καλησπέρα σας!

     

    Οι ερωτήσεις που θέτετε είναι μεν λογικές, όμως δεν επιδέχονται εύκολης απάντησης.

     

    Χρόνια εκμάθησης βιολιού

    Στο κλασσικό βιολί έχουν οριστεί ως 12 τα χρόνια εκμάθησης, γιατί υπάρχει συγκεκριμένη ύλη, τάξεις, διπλώματα κ.λπ. ορισμένα και αναγνωρισμένα από το Υπουργείο. Στα παραδοσιακά όργανα μέχρι σήμερα δεν ισχύει κάτι τέτοιο. Επομένως ο χρόνος εκμάθησης του οργάνου εξαρτάται από τον χρόνο που διαθέτει ο μαθητής, την ικανότητα αντίληψης των μελωδιών, την ικανότητα των χεριών του κ.λπ. Το ίδιο συμβαίνει και με τον χρόνο που χρειάζεται κανείς για να παίξει το πρώτο του κομμάτι. Πάντως υποθέτω ότι ένας επιμελής μαθητής θα αρχίσει να βγάζει στοιχειωδώς εύκολα κομματάκια αμέσως μετά τα πρώτα μαθήματα.

     

    Ρεπερτόριο

    Κάθε ρεπερτόριο έχει το δικό του ύφος και την δική του τεχνική πάνω στο όργανο. Σε κάθε περίπτωση πάντως, ένας που ξέρει να παίζει καλά τα παραδοσιακά, θεωρώ ότι θα του είναι αρκετά εύκολο να αποδώσει και λαϊκά τραγούδια.

     

    Ώρες μαθημάτων

    Φυσικά και μπορείτε να κάνετε 2 ώρες την εβδομάδα. Αυτό βέβαια απαιτεί και περισσότερη ενασχόληση στο σπίτι.

     

    Μουσικές γνώσεις

    Για τα παραδοσιακά όργανα δεν απαιτείται η θεωρητική γνώση της μουσικής. Σε κάθε περίπτωση πάντως, η γνώση της μουσικής βοηθάει.

     

    Ελπίζω να σε διαφώτισα λίγο.

    Δημήτρης Μαντζούρης

    Συνεργάτης του Κέντρου Ερεύνης και Προβολής της Εθνικής Μουσικής (Σίμων Καράς)

    www.simonkaras.gr

    Για παραδοσιακό βιολί: http://simonkaras.com/ekpaideutikes-drastiriotites/mathimatagia-enilikes/paradosiaka-organa-gia-megaloys/bioli.html>

    VioliBK
    03.02.2012, 00:15
    Ευχαριστω πολυ, πολυ χρησιμες οι απαντησεις σου.