ελληνική μουσική
    764 online   ·  210.833 μέλη
    Bruce_Dicki13
    05.12.2005, 18:59
    Παιδια μην με βρισετε και μην με πειτε σκατοψυχο γιατι δεν ειμαι αλλα παρολα αυτα μου προκαλει καποιο ενδιαφερον η θανατικη ποινη....!!!!
    Vasx
    05.12.2005, 19:04

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : Vasx στις 13-09-2009 15:29 ]


    Bruce_Dicki13
    05.12.2005, 20:37
    δεν μπορω να σου αναλλησω ακριβως τι μου προκαλει και τι με τραβαει.....παντως "εξιταρωμαι" με την ολη ιδεα
    Jimi
    05.12.2005, 20:42
    Ναι, συμφωνώ με τον προλαλήσαντα ότι είναι και λίγο θέμα ηλικίας. "Σιδηρά Παρθένος" (Iron Maiden) και ιστορίες... Ωραίες εποχές! Δεν είναι τίποτα, θα σου περάσει.
    nefos
    05.12.2005, 21:21
    Quote:


    Το μέλος Bruce_Dicki13 στις 05-12-2005 στις 20:37 έγραψε:

    δεν μπορω να σου αναλλησω ακριβως τι μου προκαλει και τι με τραβαει.....παντως "εξιταρωμαι" με την ολη ιδεα





    @ Στο 1ο σου post γράφεις πως σου προκαλεί ενδιαφέρον η θανατική ποινή και στο 2ο post γράφεις πως σε εξιτάρει η όλη ιδέα.

    Αν θες, δες την ταινία "Xορεύοντας στο σκοτάδι" ως ενδεικτική για το θέμα της θανατικής ποινής. Μετά σκέψου πως μπορείς να εξιτάρεσαι από κάτι τόσο απάνθρωπο (γιατί συνήθως αυτό το ρήμα χρησιμοποιείται για κάτι το θετικό, ευχάριστο, κλπ) .

    Αν σε ενδιαφέρει το όλο θέμα ως στοιχείο της πραγματικότητος σε κάποιες χώρες , δηλαδή ανθρωπολογικά, τότε δεν έχω και πολλά να πω, παρά μόνο να σου δώσω πηγές στο νετ να διαβάσεις κείμενα, στατιστικές, κλπ (συνήθως αγγλικά sites).

    Περιμένοντας κάποιο σχόλιο σου ξαναβάζω ένα από τα άπειρα links για την θανατική ποινή
    fairies_wear_boots
    08.12.2005, 02:10
    Αν και θα συμφωνήσω με τους περισσότερους έχω κολλήσει με δύο τρία πραγματάκια....

    Το πρώτο είναι οι ποινές που δίνονται και το κατά πόσο κάποιος μπορεί να περάσει καλά μέσα στη φυλακή λόγω γνωριμιών, χρημάτων, κοινωνικού στάτους....Κάποιος είπε να αλλάξει αυτό.....Συμφωνώ απόλυτα.....Αλλά μόνο ΟΤΑΝ αλλάξει θα μπορέσουμε να ξανασυζητήσουμε για την ύπαρξη της θανατικής ποινής και υπό διαφορετικούς όρους....

    Το δεύτερο είναι αυτό που έίπε ο/η Justme.....Ωραία τα λογάκια του Γκάντι και πολύ εμπνευσμένα....Ωραίος και ο ίδιος ο Γκάντι.....Ο κόσμος όμως (ο περισσότερος τουλάχιστον γιατί μου φαίνεται πολλοί από σας μάλλον είστε πιο ιντελεκτσουέλ) δεν είναι Γκάντι, ούτε Χριστός να γυρίζει και το άλλο μάγουλο....Ο κόσμος δεν καταλαβαίνει από ψυχικά νοσήματα, σχιζοφρένειες, παράνοιες, διχασμένες προσωπικότητες, εμμονές κτλ.....Τον κόσμο τον νοιάζει η μάνα, ο πατέρας, το παιδί, ο σύζυγος που έχασε...Και αυτόν τον κόσμο δεν τον καλύπτουν οι εξηγήσεις του Γκάντι και των επιστημόνων που τον διαβεβαιώνουν οτι ο κύριος Χ έσφαξε όλο σας το σόι γιατί είναι διαχσμένη προσωπικότητα με ολίγη από σχιζοφρένεια....Ο κόσμος θέλει απλώς να κάνει κομμάτια τον κύριο Χ και να θέσει σε εφαρμογή τον νόμο του Λιντς σε όλο του το μεγαλείο......

    Το τρίτο αυτή τη στιγμή το ξέχασα.....χαχαχαχαχαχα....όταν το θυμηθώ θα συμπληρώσω.....

    Το νόημα το δικό μου πάντως είναι το εξής: Είναι εύκολο να κρίνουμε εμείς αυτούς που κρίνουν τους άλλους. Είναι εύκολο να γινόμαστε δικαστές και να λέμε ποιος είναι αθώος, ποιος ένοχος, αν είναι σωστές οι εκτελέσεις και αν δεν είναι. Εκτελέσεις γινονταν ανέκαθεν στην ιστορία του κόσμου, δεν είναι κάτι καινούργιο και πρωτόφερτο. Προσωπικά δεν ξέρω αν συμφωνώ ή διαφωνώ με την θανατική ποινή. Μπορώ να βρω άπειρα επιχειρήματα υπέρ της και άπειρα επιχειρήματα κατά της. Ξέρω επίσης ότι δεν έχω βρεθεί στην δυσάρεστη θέση να μου σφάξουν κάποιον και να πρέπει να αντιμετωπίσω τον δράστη στο δικαστήριο.....Ξέρω όμως επίσης και ότι δεν είμαι ούτε ο Σωκράτης, ούτε ο Γκάντι ούτε ο Σπορτ Μπιλλυ για να αντιδράσω ψύχραιμα και να αφήσω το μεγαλείο της ψυχής μου (που σας διαβεβαιώ ότι έχω...δεν είναι μούσια....) να ξεδιπλωθεί......Ξέρω όμως ότι γίνονται κακοδικίες, ότι γίνονται λάθη, ότι υπάρχουν διάφοροι παράγοντες που οδηγούν κάποιον στο έγκλημα. Και ξέρω ότι ακόμα και αν στο δικαστήριο προσπαθούσα να κάνω κομμάτια με τα χέρια μου τον δράστη και κυκλοφορούσα φέιγ βολάν για την εκτέλεση του, μετά από κάποιο χρόνο θα το είχα βάρος στη συνείδησή μου.
    Αν δεν αλλάξει εξ αρχής το ΣΩΦΡΟΝΙΣΤΙΚΟ σύστημα δεν υπάρχει λόγος ούτε κατάργησης της θανατικής ποινής, ούτε λόγος να υπάρχουν τα ισόβια ούτε λόγος να μασ πηγαίνουν μέσα επειδή χρωστάμε στο ΙΚΑ......Θα χρειάζεται πάντα αυτό που υπάρχει και σήμερα....Το χρήμα και οι γνωριμίες.....Δεν θυμάμαι κάποιον διάσημο και λεφτά να εκτελείται......Αν δεν αλλάξει από την αρχή αυτό που λέμε σήμερα σωφρονισμό όσες συζητήσεις και να κάνουμε εμείς το αποτέλεσμα θα είναι ίδιο.....
    picachu8
    08.12.2005, 02:12
    Φαση ειναι θα περάσει.....
    Sofia
    09.12.2005, 15:43
    Aγώνας δρόμου για να μην εκτελεστεί ο μετανοημένος γκάνγκστερ

    ΟΞΥΝΣΗ των φυλετικών εντάσεων και αναζωπύρωση της συζήτησης γύρω από τον ρατσισμό και τη Δικαιοσύνη, προκαλεί στις ΗΠΑ η εκστρατεία για την απονομή χάρης στον θανατοποινίτη Στάνλεϊ «Τούκι» Γουίλιαμς, έναν πρώην γκάνγκστερ που έχει μετατραπεί σε κήρυκα της ειρήνης.

    Οργανώσεις υπέρ των ανθρωπίνων δικαιωμάτων, αλλά και διάσημοι εκπρόσωποι της αφροαμερικανικής κοινότητας, όπως ο αιδεσιμότατος Τζέσι Τζάκσον, οι ηθοποιοί Ντάνι Γκλόβερ και Τζέιμι Φοξ, καθώς και ο ράπερ Σνουπ Ντογκ, ζητούν από τον κυβερνήτη της Καλιφόρνιας, Άρνολντ Σβαρτζενέγκερ, να μετατρέψει τη θανατική ποινή του 51χρονου Γουίλιαμς σε ισόβια. Την ίδια ώρα όμως, ο δικτυακός τόπος που έχει δημιουργηθεί γι' αυτόν τον σκοπό, ο SaveTookie. org, κατακλύζεται από υβριστικά και ρατσιστικά μηνύματα, που απαιτούν την εκτέλεση του θανατοποινίτη, την ερχόμενη Τρίτη.


    Το 1971, σε ηλικία 17 ετών, ο Γουίλιαμς σύστησε μαζί με έναν φίλο του μια συμμορία που έμελλε να εξελιχθεί σε μία από τις πλέον διαβόητες του Λος Άντζελες: τους Κριπς. Το 1981, καταδικάστηκε σε θάνατο για τη δολοφονία τεσσάρων ανθρώπων, δύο χρόνια νωρίτερα. Όταν περιορίστηκε πίσω από τα σίδερα, ωστόσο, άρχισε να αλλάζει. Αποκήρυξε το παρελθόν του, έγραψε βιβλία για παιδιά και μετατράπηκε σε ακτιβιστή εναντίον της βίας. Έχει προταθεί πολλάκις για Νόμπελ Ειρήνης και τον περασμένο Αύγουστο, έλαβε, μαζί με ένα βραβείο για τις προσπάθειές του, και μια επιστολή στην οποία ο Αμερικανός πρόεδρος τον επαινούσε επειδή απέδειξε «τον σπουδαίο χαρακτήρα της Αμερικής»...

    «Είμαστε λοιπόν ένα έθνος όπου η συγχώρεση δεν είναι πλέον εφικτή;». Αυτό το ερώτημα έθεσαν οι συνήγοροι υπεράσπισης του Γουίλιαμς στον Σβαρτζενέγκερ. «Αν δείξουμε στους νέους των συμμοριών πως ο Γουίλιαμς δεν αξίζει να σωθεί, γιατί να μπουν στον κόπο να αλλάξουν;», αναρωτήθηκε η Μέρι Χάφμαν, εκπρόσωπος της NAACP, οργάνωσης προστασίας των μαύρων. Οι οιωνοί δεν είναι καλοί, πάντως. Ο τελευταίος κυβερνήτης της Καλιφόρνιας που είχε απονείμει χάρη σε θανατοποινίτη ήταν ο Ρόναλντ Ρίγκαν, το 1967 ­ σε έναν διανοητικά διαταραγμένο δολοφόνο. Και ο Σβαρτζενέγκερ, λένε αυτοί που ξέρουν, ήδη έχει χάσει αρκετά ποσοστά δημοτικότητας μεταξύ των Ρεπουμπλικάνων ­ δύσκολα θα πάρει μια απόφαση που θα του αφαιρέσει και άλλα...


    www.tanea.gr
    uNick
    06.02.2006, 17:22

    Διάβασα προσεκτικά όλα τα posts και βλέπω ότι υπάρχουν πολλές ενδιαφέρουσες και άξιες ανάλυσης απόψεις.
    Προσωπικά θα ήμουν υπέρ της θανατικής ποινής για κάποιες ειδικές περιπτώσεις, έχω όμως τους ίδιους ενδοιασμούς που αναφέρανε και αρκετοί πριν από μένα.
    Όλα κολλάνε στην εφαρμογή. Είναι αλήθεια ότι υπάρχουν περιπτώσεις κακοδικίας, εσφαλμένης δικαστικής απόφασης, παραπλάνησης των δικαστών από τους κατηγόρους, κλπ. Πολλές επίσης οι περιπτώσεις ανήκουστων αθωωτικών αποφάσεων για κατηγορούμενους με λεφτά, γνωριμίες, δικηγόρους-μέλη των παραδικαστικών κυκλωμάτων (που υπάρχουν σχεδόν παντού), κλπ.
    Στην πραγματικότητα είναι δύσκολο πλέον να πει κανείς με βεβαιότητα ότι η Χ απόφαση δικαστηρίου είναι αναμφίβολα σωστη. Ως εκ τούτου, άνθρωποι που καταδικάζονται ενδέχεται να "άξιζαν" ηπιότερη ποινή, και αντιστρόφως. Δεν θα τολμούσα να σκεφτώ έναν φουκαρά που δεν είχε δυνατά επιχειρήματα να καταλήγει στην ηλεκτρική καρέκλα, αν και έχει γίνει. Δεν θα μου άρεσε να κυκλοφορεί ελεύθερο ή να εκτίει μια αστεία ποινή ένα καθίκι που είχε τον τρόπο να τη γλιτώσει, αν και έχει επίσης γίνει.
    Η εφαρμογή της θανατικής ποινής σε περιπτώσεις λανθασμένης καταδίκης θα ήταν μεγάλο ρίσκο, μιας και δεν υπάρχει δυνατότητα πραγματικής απονομής δικαιοσύνης αν αποδειχθεί το λάθος. Και φυσικά δεν είναι δίκαιο νομικά αλλά και ηθικά να κυκλοφορούν έξω αυτοί που θα τους άξιζε(?) η εσχάτη των ποινών.
    Επειδή όμως, όπως λειτουργεί το σύστημα σήμερα, δεν είναι δυνατόν να είμαστε πάντα 101% σίγουροι για την ορθότητα μιας δικαστικής απόφασης, πιστεύω πως η θανατική ποινή καλό θα ήταν να παραμείνει στο "χρονοντούλαπο". Όσο για το τί θα μπορούσαμε να κάνουμε αντ'αυτής, νομίζω πως όλοι έχουμε κάποιες προτάσεις, αλλά αυτό είναι εκτός του θέματος.

    alexia-vicky
    07.02.2006, 14:12
    Quote:

    Το μέλος uNick στις 06-02-2006 στις 17:22 έγραψε:


    Διάβασα προσεκτικά όλα τα posts και βλέπω ότι υπάρχουν πολλές ενδιαφέρουσες και άξιες ανάλυσης απόψεις.
    Προσωπικά θα ήμουν υπέρ της θανατικής ποινής για κάποιες ειδικές περιπτώσεις, έχω όμως τους ίδιους ενδοιασμούς που αναφέρανε και αρκετοί πριν από μένα.
    Όλα κολλάνε στην εφαρμογή. Είναι αλήθεια ότι υπάρχουν περιπτώσεις κακοδικίας, εσφαλμένης δικαστικής απόφασης, παραπλάνησης των δικαστών από τους κατηγόρους, κλπ. Πολλές επίσης οι περιπτώσεις ανήκουστων αθωωτικών αποφάσεων για κατηγορούμενους με λεφτά, γνωριμίες, δικηγόρους-μέλη των παραδικαστικών κυκλωμάτων (που υπάρχουν σχεδόν παντού), κλπ.
    Στην πραγματικότητα είναι δύσκολο πλέον να πει κανείς με βεβαιότητα ότι η Χ απόφαση δικαστηρίου είναι αναμφίβολα σωστη. Ως εκ τούτου, άνθρωποι που καταδικάζονται ενδέχεται να "άξιζαν" ηπιότερη ποινή, και αντιστρόφως. Δεν θα τολμούσα να σκεφτώ έναν φουκαρά που δεν είχε δυνατά επιχειρήματα να καταλήγει στην ηλεκτρική καρέκλα, αν και έχει γίνει. Δεν θα μου άρεσε να κυκλοφορεί ελεύθερο ή να εκτίει μια αστεία ποινή ένα καθίκι που είχε τον τρόπο να τη γλιτώσει, αν και έχει επίσης γίνει.
    Η εφαρμογή της θανατικής ποινής σε περιπτώσεις λανθασμένης καταδίκης θα ήταν μεγάλο ρίσκο, μιας και δεν υπάρχει δυνατότητα πραγματικής απονομής δικαιοσύνης αν αποδειχθεί το λάθος. Και φυσικά δεν είναι δίκαιο νομικά αλλά και ηθικά να κυκλοφορούν έξω αυτοί που θα τους άξιζε(?) η εσχάτη των ποινών.
    Επειδή όμως, όπως λειτουργεί το σύστημα σήμερα, δεν είναι δυνατόν να είμαστε πάντα 101% σίγουροι για την ορθότητα μιας δικαστικής απόφασης, πιστεύω πως η θανατική ποινή καλό θα ήταν να παραμείνει στο "χρονοντούλαπο". Όσο για το τί θα μπορούσαμε να κάνουμε αντ'αυτής, νομίζω πως όλοι έχουμε κάποιες προτάσεις, αλλά αυτό είναι εκτός του θέματος.






    Με καλυψες....
    rory166
    07.02.2006, 14:18
    ελεος ρε παιδια...τι κουβεντιαζουμε εκει περα...!!
    προσωπικα ειμαι καθετα αντιθετος...τι αλλα νεα??!!
    the_mist
    18.02.2006, 14:13
    Θανατική ποινή σε Κινέζους crackers.

    Δύο Κινέζοι crackers που εισέβαλαν σε τραπεζικό δίκτυο της χώρας τους και έκλεψαν 260 χιλιάδες yuan (περίπου 8,5 εκατομμύρια δραχμές) τιμωρήθηκαν με θανατική ποινή, όπως δημοσίευσε η Wen Hui Daily την Δευτέρα 28 Δεκεμβρίου 1998.

    Πρόκειται για τον Hao Jinglong, πρώην ταμία στο υποκατάστημα Zhenjiang της Βιομηχανικής και Εμπορικής Τράπεζας Κίνας, και τον αδερφό του Hao Jingwen. Τα δύο αδέρφια είχαν ανοίξει 16 λογαριασμούς κάτω από διαφορετικά ονόματα, σε υποκατάστημα της τράπεζας τον Σεπτέμβριο και εν συνεχεία εισέβαλαν στο υποκατάστημα για να εγκαταστήσουν μία συσκευή ελέγχου σε ένα τερματικό της τράπεζας.

    Χρησιμοποίησαν τη συσκευή για να μεταφέρουν ηλεκτρονικά 720 χιλιάδες yuan (περίπου 24 εκατομμύρια δραχμές) σε ανύπαρκτους λογαριασμούς καταθέσεων. Από αυτά κατάφεραν να αποσπάσουν τα 260 χιλιάδες. Τα χρήματα, με βάση την εφημερίδα, επανακτήθηκαν. Περισσότερες πληροφορίες δεν δόθηκαν στη δημοσιότητα.

    (πηγή: www.hack.gr)

    DavidDT
    18.02.2006, 14:54
    Όσο και να προκάλεσαν πλήγμα στην οικονομία της χώρας τους,δε θα 'πρεπε να τιμωρηθούν κατ'αυτό τον τρόπο.Η αφαίρεση ζωής είναι έγκλημα.Τα χρήματα έρχονται και παρέρχονται,όμως η ανθρώπινη ζωή όχι.
    Όπως καταλαβαίνετε,είμαι αρνητικός στην θανατική ποινή.
    antonLOrd
    19.02.2006, 15:16
    Εγώ είμαι υπέρ, σε περίπτωση που είναι απάνθρωπο το έγκλημα...
    Π.χ. , ένας βίασε το παιδί του που ήταν 5 χρονών....Πρέπει να ζήσει αυτό το κάθαρμα..?? όχι βέβαια..
    Και όταν αφαιρείς μια ζωή, εκεί χωρίς συζήτηση ψηφίζω υπέρ της θανατικής ποινής...
    nikostheater
    19.02.2006, 21:12
    Quote:
    Και όταν αφαιρείς μια ζωή, εκεί χωρίς συζήτηση ψηφίζω υπέρ της θανατικής ποινής...


    Φαινεται ορισμενοι αδυνατουν να καταλαβουν την αξια της ανθρωπινης ζωης..

    uNick
    19.02.2006, 23:01
    Quote:

    Το μέλος antonLOrd στις 19-02-2006 στις 15:16 έγραψε:

    Εγώ είμαι υπέρ, σε περίπτωση που είναι απάνθρωπο το έγκλημα...
    Π.χ. , ένας βίασε το παιδί του που ήταν 5 χρονών....Πρέπει να ζήσει αυτό το κάθαρμα..?? όχι βέβαια..
    Και όταν αφαιρείς μια ζωή, εκεί χωρίς συζήτηση ψηφίζω υπέρ της θανατικής ποινής...





    Φίλε Αντώνη,

    Σεβαστή η άποψή σου επί του θέματος. Αρκετοί συμπεριέλαβαν στην απάντησή τους το συγκεκριμένο "επιχείρημα" μιλώντας περί απάνθρωπου εγκλήματος. Όμως, με βάση ποιά κριτήρια θα μπορούσες να κάνεις την διάκριση μεταξύ απάνθρωπου και "ελαφρύτερου" εγκλήματος?

    Σίγουρα το παράδειγμα που έδωσες περί βιασμού 5χρονου από τον γονέα του θα μπορούσε να απότελεί ένα απάνθρωπο έγλημα, ηθικά τουλάχιστον. Νομικά όμως?

    Μην ξεχνάς ότι για να καταδικαστεί κάποιος για το έγκλημά του, χρειάζεται πρώτα από όλα ο νόμος που θα ορίζει τί απότελεί έγκλημα και τί όχι. Και ο νόμος πρέπει να είναι σαφής, συγκεκριμένος, και βασισμένος σε αδιαμφισβήτητο πλαίσιο.

    Δεν υπάρχει αμφιβολία ότι κάθε έγκλημα θα ήταν καλύτερα να μην είχε γίνει, και όταν γίνεται θα πρέπει να τιμωρείται. Για να αποφασίσει όμως ο οποιοσδήποτε δικαστής αν το έγκλημα είναι απάνθρωπο και να επιβάλλει την αντίστοιχη ποινή, θα πρέπει ο νόμος να είναι τόσο προσεκτικά γραμμένος που να μην αφήνει περιθώρια λάθους.

    Το βασικό μας λάθος (όπως το βλέπω εγώ τουλάχιστον) είναι ότι κρίνουμε με βάση υποκειμενικά κριτήρια. Και στο παράδειγμά σου συμφωνώ. Όμως ο νόμος δεν μπορεί να είναι υποκειμενικός, πρέπει να είναι αντικειμενικός και πέρα από κάθε αμφιβολία δίκαιος. Και στο υπάρχον νομικό πλαίσιο, τέτοιος νόμος (για το συγκεκριμένο θέμα) δεν υπάρχει.
    nefos
    20.02.2006, 07:27



    @ Mallon to exw ksanaparathesei alla rikste mia matia sto Death Penalty Fact Sheet.

    Gia perissotero diavasma kai eksaskhsh twn agglikwn sas sto site tou Death Penalty Information Center.



    επισυναπτόμενα: DPIC.gif 
    antonLOrd
    20.02.2006, 15:01
    Quote:

    Το μέλος nikostheater στις 19-02-2006 στις 21:12 έγραψε:

    Quote:
    Και όταν αφαιρείς μια ζωή, εκεί χωρίς συζήτηση ψηφίζω υπέρ της θανατικής ποινής...


    Φαινεται ορισμενοι αδυνατουν να καταλαβουν την αξια της ανθρωπινης ζωης..







    Για αυτούς όμως που σκοτώνουν δεν βλέπω να έχεις την ίδια άποψη...
    nikostheater
    20.02.2006, 22:04
    Η μου κανεις πλακα η οντως δεν καταλαβαινεις τιποτα..

    uNick
    20.02.2006, 23:01
    Αντώνη, προφανώς δεν δίνεις σημασία στις απαντήσεις των άλλων...

    ΚΑΝΕΙΣ δεν λέει ότι ο φόνος δεν πρέπει να τιμωρείται... Φυσικά και πρέπει να τιμωρείται, και οπωσδήποτε με την βαρύτερη ποινή. Αυτή όμως δεν μπορεί να είναι η αφαίρεση της ζωής του δολοφόνου, τουλάχιστον γιατί δεν είναι ηθικά και κοινωνικά σωστό, αλλά πολύ περισσότερο γιατί ούτε εγώ ούτε εσύ ούτε κανένας ανθρωπος ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΤΟ ΔΙΚΑΙΩΜΑ ΝΑ ΚΡΙΝΕΙ ΠΟΙΟΣ "ΑΞΙΖΕΙ" ΝΑ ΘΑΝΑΤΩΘΕΙ ΚΑΙ ΠΟΙΟΣ ΟΧΙ...

    Μόνο ο νόμος μπορεί, με βάση ένα αδιαμφσβήτητο νομικό πλαίσιο, να οδηγήσει τον αρμόδιο (τον δικαστή) μιας ευνομούμενης κοινωνίας στην απόφαση επιβολής της θανατικής ποινής.

    Εκτός αν οι νόμοι δεν σου λένε τίποτα εσένα... Αν μιλάμε με έναν αναρχικό (η, αν το προτιμάς, αντιεξουσιαστή), πες το μας να ξέρουμε με ποιόν έχουμε να κάνουμε...