ελληνική μουσική
    647 online   ·  210.831 μέλη
    StavmanR
    28.06.2007, 00:00
    Έχετε καλύψει πιστεύω το θέμα σε πολύ μεγάλο βαθμό, και θέλω να δώσω προσωπικά συγχαρητήρια για το επίπεδο που κρατήθηκε στο θέμα αυτό. Τόσο το ύφος, όσο και η δομή των απόψεων με κάνουν υπερήφανο που συμμετέχω έστω και με αυτόν τον τρόπο στη συζήτηση. Η καλύτερη από πλευράς ήθους και σεβασμού συζήτηση που έχω παρακολουθήσει.
    Σε όλους...

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : StavmanR στις 28-06-2007 00:02 ]


    Stroumfita456
    05.10.2007, 10:18
    Θανατική ποινη????Και βεβαια ειμαι εναντια σ'αυτο...Πως μπορω να σταματήσω τη ζωή καποιου και ας ειναι ο χειρότερος εγκληματίας......Δεν εχει κανενας δικαιωμα να δωσει τέλος στη ζωή καποιου...
    dimitrapan
    05.10.2007, 12:43
    Ξαναέδειξαν πρόσφατα μία ταινία στην τηλεόραση με θέμα την θανατική ποινή. Πρόκειται για την ταινία "Η Ζωή του David Gale" με τον Kevin Spacy στον πρωταγωνιστικό ρόλο. Νομίζω ότι αξίζει τον κόπο, όποιος δεν την έχει δει να νοικιάσει το dvd...
    Singsing
    05.10.2007, 13:34
    Υπάρχουν υπερ και κατά πάντοτε σε κάθε θέμα. Η θανατική ποινή θα μπορούσε να θεωρηθεί μια από τις πιο αποτρεπτικές ή η πιο αποτρεπτική τιμωρία για μια εγκληματική πράξη. Αν ο τρόμος δηλαδή στη θέα του θανάτου μπορούσε να λειτουργήσει αποτρεπτικά και να γλιτώναμε τόσους αθώους ανθρώπους, ίσως να είχαμε ένα πολύ δυνατό επιχείρημα υπερ της θανατικής ποινής.
    Πρακτικές όμως του Μεσαίωνα δημοσίων εκτελέσεων αλλά και του πρόσφατου παρελθόντος, εκτελέσεων σε ηλεκτρική καρέκλα ή θανάσιμης ενέσεως, έδειξαν ότι όχι μόνο δεν απέτρεπαν τους εγκληματίες, αλλά εξοικείωναν τον κόσμο σε μια θηριωδία, από την οποία ήθελε να τους αποτρέψει. Σε περίπτωση λάθους πάλι(και λάθη γίνονται), το μη αναστρέψιμο της θανατικής ποινής, δεν μας επιτρέπει να διορθώσουμε αυτό το λάθος.
    Αυτό που πρέπει να εξετάσουμε πρώτα, δεν πρέπει να είναι το πως θα επιβάλλουμε μια αυστηρότατη ποινή, αλλά να καλλιεργηθεί ένα κλίμα στην κοινωνία της βεβαιότητας αυτής της ποινής. Να είναι σίγουρος δηλαδή ο εν δυνάμει εγκληματίας, ότι αν διαπράξει κάποιο έγκλημα, η σύλληψη και η επιβολή της ποινής θα είναι σίγουρη.
    Τώρα, όσον αφορά στο θέμα της ποινής, δεν θα ήταν προτιμότερο από το να σκοτώσουμε αυτόν τον εγκληματία, να τον μελετήσουμε; Να μελετήσουμε τη συμπεριφορά του, να δοκιμάζουμε πάνω του μορφές επηρεασμού και να δούμε πως αντιδρά σε αυτές;Και πού αλλού θα μπορούσε να γίνει αυτό παρά σε έναν ελεγχόμενο χώρο, όπως στη φυλακή; Βέβαια σε μια φυλακή, όχι όπως είναι σήμερα, αλλά μια φυλακή η οποία θα είναι κάτι σαν εργαστήρι εξουσίας, μελέτης και μεθόδου πρόληψης του εγκληματία. Κάτι σαν το σύστημα φυλάκισης που παρουσιάζει ο Jeremy Bentham στο Πανοπτικόν.
    Αν κάποιος το διαβάσει (το συστήνω), θα καταλάβει ότι ο θάνατος, δεν συμφέρει κανέναν.

    fanis_diathesopoulos_
    14.10.2007, 14:59
    τη θεωρώ πολύ μικρή ποίνη για εγκληματίες όπως . παιδεραστές , εγκληματίες πολέμου , βιαστές κατα συρροη κτλ..
    και έπειδή σε αυτους προορίζεται μάλλον είναι μάταιο να θεσπιστεί εκ νέου!!
    ίσως αντί αυτής να πρέπει να δημιουργηθεί ένα ''δύκτιο '' φυλλακών με πόλυ ''ιδιαίτερες'' και ''ειδικές'' συνθήκες κράτησης για εγκληματίες όπως οι πρωαναφερόμενοι...

    kamelia8
    07.03.2008, 23:19
    Παράθεση:

    Το μέλος ph στις 08-06-2007 στις 08:11 έγραψε...



    OXI στη θανατική ποινή. Χωρίς επιχειρήματα. Αν θα πρέπει να εξηγήσουμε πως ουδείς δικαιούται να πάρει μια ζωή, τότε είμαστε και επικίνδυνοι και πολύ πίσω...



    Συμφωνώ!
    Έχω κάνει και σχετική εργασία στο σχολείο.

    Τι θα καταφέρεις με την αναπαραγωγή της βίας; Θα γυρίσουν πίσω τα θύματα; Είναι σκληρό αυτό, το ξέρω, αλλά είναι αλήθεια. Και δεν είναι ανακούφιση για τους συγγενείς. Η εκδίκηση δηλητηριάζει τον άνθρωπο, δεν τον ανακουφίζει....
    Άλλωστε, σύμφωνα με έρευνες, ακόμα και όταν εφαρμόζεται η θανατική ποινή, η εγκληματικότητα δε μειώνεται.
    Άρα πρέπει να βρούμε κάποιον άλλον τρόπο!

    Απ' αυτά που διάβασα, 2 μου άρεσαν πάρα πολύ!

    1. Δηλαδή σκοτώνουμε κάποιον που σκότωσε, για να μάθουμε στους άλλους ότι δεν πρέπει να σκοτώνουν...!

    2. Κάποτε ήταν κώνειο, μετά ηλεκτρική καρέκλα, ένεση, κρεμάλα, τουφεκισμός....... Κατάφερε η ανθρωπότητα να καταπολεμήσει το έγκλημα;


    pol-gt
    08.03.2008, 00:24
    Παράθεση:
    Το μέλος ph στις 08-06-2007 στις 08:11 έγραψε...



    OXI στη θανατική ποινή. Χωρίς επιχειρήματα. Αν θα πρέπει να εξηγήσουμε πως ουδείς δικαιούται να πάρει μια ζωή, τότε είμαστε και επικίνδυνοι και πολύ πίσω...


    Και με επιχειρήματα, γιατί όχι; Δηλαδή, εάν κάποιος είναι οργισμένος με κάποιο είδος εγκληματιών, επικίνδυνο είναι να επιχειρηματολογήσεις για να του "σηκώσεις" τον πόθο περί επιβολής θανατικής ποινής για το είδος αυτό των κακουργηματιών το οποίο τον οργίζουν; Δεν νομίζω.

    Πέρα, πάντως, από κάθε επιχείρημα, θα πρέπει να γνωρίζουμε πως η αφαίρεση ζωής με οποιανδήποτε μορφή, δεν είναι φυσική της οντότητας του ανθρώπου κίνηση ή πρακτική. Ακόμη και ως σκέψη, λαμβάνοντας υπ' όψιν, πως η ανθρώπινη φύση χαρακτηρίζεται από την Έννοια του Αγαθού κατακτώντας αυτό διά των αρετών, ιδιαιτερότητα μοναδική σε όλο το έμβιο βασίλειο. Εάν κρίνουμε πως η κατάκτηση των αρετών είναι φυσικό χαρακτηριστικό της ανθρώπινης φύσης, τότε θα πρέπει να κρίνουμε πως η θανατική ποινή μα και κάθε είδους βία μα και σε οποιεσδήποτε συνθήκες είναι παρά φύση κίνηση, άλογη δηλαδή, τελείως παράλογη.

    Ίσως κάποιες εξαιρέσεις να υπάρχουν όπως για παράδειγμα η προστασία του εαυτού ή κάποιου άλλου, μα είναι κάτι πέρα από το περιοχόμενο της παρούσας συζήτησης.
    seras
    08.03.2008, 00:35
    elpizo kapoia katastasi zois na min ferei pote se thesi kapoion na pei "skotoste ton"...
    ostoso otan skeftomai anthropous na viazoun kai na xtypoun mikra paidia, kai otan vlepo tous goneis stin tileorasi na xtipiountai pou kapoios sterise tin zoi apo to paidi tous den ksero ti na po..den leo an eimai yper i kata.
    alex4you
    09.04.2009, 22:05

    1)η αλήθεια είναι ότι μετά απο αυτά που διάβασα διχάστηκα(καλό αυτό).

    2)Καταρχήν να τονίσω ότι πιστεύω ότι η θανατική ποινή πρέπει να επιβάλεται μόνο σε εγκληματίες πολέμου ΚΑΙ ΜΟΝΟ μετά απο παρουσία αποδεικτικών στοιχείων (σε κανέναν άλλο)

    3)να ζήσουν να τους κάνουμε τί?να τρώνε(τρόπος του λέγειν)και να ζούνε στις φυλακές?γιατί δεν τους στέλνουμε στο διάολο μία ώρα νωρίτερα? σχεδόν πάντα ήμουν τις άποψης "οφθαλμός αντί οφθαλμού(στο δυνατό μέτρο)"*όπως και αν ακούγεται αυτό!!!!!!!!!!αυτοί δεν σεβάστηκαν τίποτα άν δεν κάνω λάθος!!!!!!ότι και να υπεστήκαν μικροί δεν τους δικαιολογεί.

    Υ.Γ δέν το θεωρώ τόσο παλαιολιθικό μέτρο ούτε σωστή μέθοδο παραδειγματισμού και κυρίως είμαι φάν της "κοινωνικής εργασίας και ταυτόχρονης φυλάκισης".αλλά να ζήσουν να τους κάνουμε τί?κατανοώ ότι οι νεκροί δεν αναστένονται αλλά πείτε το μία μορφή εκδίκησης!!!!!!!!οι περισότεροι αν μπορούσαμε να σκοτώσουμε π.χ τον χειρούργο που σκότωσε το Χ συγγενή μας θα το κάναμε!!!!!!

    όταν αφαιρείς τη ζωή κάποιου ανθρώπου δηλαδη το δικαίωμα του να ζεί δεν μπορείς να ζητάς τα δικαιώματα σου.(ΜΙΛΑΩ ΠΑΝΤΑ ΓΙΑ ΤΟΥς ΕΓΚΛΗΜΑΤΙΕς ΠΟΛΕΜΟΥ)

     


    -----------------
    Όταν μιλάς στον Θεό είναι προσευχή όταν ο Θεός σου μιλάει είναι σχιζοφρένεια!...i'm alex

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : alex4you στις 10-04-2009 13:13 ]


    sophi05
    10.04.2009, 06:32

    Mε το που διαβασα τον τιτλο θυμηθηκα την τριτη λυκειου που ο εκθεσας μου με ειχε βαλει να γραψω αυτο το θεμα σαν να γραφα στο ημερολογιο μου και μου χανε σπασει τα νευρα!Βεβαιως,με ολη αυτην την πιεση που ελαβα για να την γραψω τα θυμαμαι ενα ενα τα επιχειρηματα..Με δυο λογια ειναι απαραδεκτο να αφαιρεις τη ζωη καποιου,kαι βεβαια υπαρχουν πολλα δειγματα λαθους..Οποτε ειναι αδιανοητο να σκεφτουμε οτι μια ζωη μπορει να χαθει ετσι..{#emotions_dlg.smartass}


    -----------------
    Mη χαραμισεις ποτε το μαγικο φεγγαρι του Αυγουστου και ολα τα μαγικα φεγγαρια του ουρανου..

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : sophi05 στις 10-04-2009 06:38 ]