ελληνική μουσική
    534 online   ·  210.833 μέλη

    Πως θα βεβαιωθώ για τον δάσκαλο μου?

    Telecast
    27.01.2012, 21:31

    Καλησπέρα σας,

    Πρίν από αρκετό καιρό(το προηγούμενο πάσχα πρέπει να ήταν) ξεκίνησα στην πόλη μου μαθήματα με έναν πολύ καλό φίλο,μουσικος-πιανήστας-τραγουδιστής με σπουδές κλασσικού τραγουδίου συμμετέχοντας σε χοροδίες κτλπ, δυστυχώς όμως ενό κάναμε 4-5 μαθήματα μέσα στο δεκαήμερο των διακοπών μου και πήγαινε αρκετά καλή η υπόθεση, μετά έπρεπε να σταματήσουμε γιατί σπουδάζω αλλου κ έπρεπε να φύγω...Τέλος πάντων μετά απ αυτό ξανα βρεθήκαμε φέτος τα χριστούγεννα(καλοκαίρι έμεινα στο νησι που σπουδαζω λόγο δουλειάς) πάλι 4-5 μαθήματα στο δεκαήμερο και αρκετά καλύτερα. Στο μεσοδιάστημα εγώ συνέχιζα να κάνω ασκήσεις και σολφεζ με ένα φιλαράκι απο εδω που παίζει πιανο αλλα δυστυχώς αυτός δεν ξέρει κάτι παραπάνω για να μου δείξει ούτε σε τοποθέτηση σώματος,ανάσες κτλπ όσπου βρίκα εναν άνθρωπο(εδω που σπουδαζω) δάσκαλο κιθάρας που κάνει και μαθήματα για τραγούδι και είπα να ξεκινήσω με αυτόν για να μην χάνω απο την πρόοδο που κάνω με τον άλλο και είμαστε κάθε φορά απο την αρχή όταν γυρνάω στην πόλη μου. Θέλω όμως πρώτα να είμαι βέβαιος ότι ξέρει τι του γίνεται και δεν είναι άσχετος οπότε ξέρετε να μου πείτε κάποιο τρόπο ή κάποια συμβουλή για να τσεκάρω τι παίζει?


    caterina08
    29.01.2012, 01:13

    Αν ο ιδιος ξερει να τραγουδαει προφανως θα ξερει και να στο εξηγησει... Το να καταλαβεις αν ξερει ειναι το θεμα το οποιο και στο 1ο μαθημα μπορεις να το καταλαβεις, οχι μονο απο το πως τραγουδαει ο ιδιος αλλα και απο το ποσο σε πειθει σε τεχνικα ζητηματα και δε σου δημιουργει αμφιβολιες. Ο ερασιτεχνισμος φαινεται ευκολα! Αν εχει κι αλλους μαθητες... ψαξτο κι αυτο... ακου πως τραγουδουν οι ιδιοι... Και καλο θα ηταν να καταλαβεις αν ειναι οντως καθηγητης φωνητικης η απλα καθηγητης κιθαρας με σωστη φωνη. Αν ειναι το 2ο ψαξε για κατι καλυτερο... γιατι προφανως δεν ψαχνεις καθηγητη σολφεζ!


    Telecast
    29.01.2012, 03:18

    Κιθάρα κάνει σίγουρα και κάποιες ασκήσεις σε θέμα φωνητικής έχουμε κάνει δεν είναι δλδ ότι κάνουμε σοφλέζ μόνο γιατί δεν ξέρει τι άλλο να μου κάνει τουλάχιστον αυτό θέλω να διαπιστώσω στα επόμενα μαθήματα...


    AIDONOGLOUNEKTARIA
    04.02.2012, 23:21

    Αν δεν σε ικανοποιεί το επίπεδο του καθηγητή σου, έχεις πρόβλημα!

    Ζήτα του να σου κάνει πράγματα που θεωρείς πιιο δύσκολα & αν δεν ανταποκριθεί ΑΛΛΑΞΕ ΤΟΝ

    !!!

    Αν θες πραγματικά να μάθεις πρεπει να κάνεις solfez!

    Αν δεν σου κάνει γιατί δεν μπόρει έχει πρόβλημα! Δεν αξείζει να τον πληρώνεις άλλο!