ελληνική μουσική
314 online   ·  204.063 μέλη

Στρατευση-Συνταγματικοτητα

Spoiler
Σολίστ
Chat
02.02.2012, 11:41

Παράθεση:

Το μέλος alexis15 στις 02-02-2012 στις 00:33 έγραψε...

Θα ηθελα οποτε βρεις χρονο να απαντησεις επι του πρακτικου ζητηματος .(συνοπτικα πως θα συνεισφερουν χωρις εκπαιδευση οταν χρειαστει) Και γενικα πως το σκεφτεσαι εσυ

Εγώ ρώτησα για θητεία Αλέξη. Από αυτά που μπορούν να κάνουν οι γυναίκες στο στρατό γιατί χρειάζεται να κάνουν θητεία για να τα μάθουν;

Έχω εξηγήσει γιατί χρειάζεται η θητεία.

Από τακτικές μάχης δεν γνωρίζεις. Από πειθαρχία δεν γνωρίζεις. Από συντεταγμένη ζωή σε ένα στρατώνα δεν γνωρίζεις. Το πόσο πιο επιρρεπείς είναι οι γυναίκες σε μολύνσεις λόγω βιολογικής ιδιαιτερότητας δεν γνωρίζεις. Το ότι ο στρατώνας μεταφέρεται αυτούσιος στο μέτωπο δεν το γνωρίζεις. Το ότι αν κάποιος περιοδικά δεν αισθάνεται εντάξει και γίνεται βάρος σε έναν πόλεμο δεν το γνωρίζεις. Γενικώς δεν γνωρίζεις τίποτε για τις ανάγκες ενός στρατεύματος.

Παρά μόνο είπες ότι η άμυνα απορρέει από το Σύνταγμα της χώρας. Αλήθεια πριν από την ύπαρξη του Συντάγματος, δεν πολεμούσαν;

Στη μάχη πρωτίστως πολεμάς για τη ζωή σου και για κανένα άρθρο του Συντάγματος.

-----------------
Στα έξι μου ήθελα να γίνω μάγειρας, στα εφτά μου Ναπολέων και από τότε η φιλοδοξία μου μεγαλώνει συνεχώς.

[ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : Spoiler στις 02-02-2012 11:46 ]

Spoiler
Σολίστ
Chat
02.02.2012, 14:47

Παράθεση:

Το μέλος NikosRoman στις 02-02-2012 στις 11:36 έγραψε...

Φιλε ΑΛΕΞΗ αυτο πιστευεις οτι ειναι το οφελος μιας γυναικας στον στρατο???

Σαφως απλα αυτο προσπαθω να πω οτι περα απο οποιοδηποτε θεμα νομιμοτητας , ο στρατος(διαμορφωμενος διαφορετικα για αυτες αν θελετε) μπορει να αποτελεσει το "σχολειο" στο οποιο θα μαθουν να προστατευουν ακομα περισσοτερο τον εαυτο τους.

Χωρις σχολιο.......

Νίκο, ο Αλέξης νομίζει ότι ο στρατός είναι playmobil ή delivery για να παραγγέλνει κάτι που θέλει ή να αλλάζει όπως αυτός νομίζει τα στρατιωτάκια.

Σύμφωνα με αυτά που λέει, επειδή - νομίζει - ότι ανακάλυψε μια αντισυνταγματικότητα, θεωρεί πως πρέπει να αλλάξει παγκοσμίως ο τρόπος του πολέμου και η διεξαγωγή μαχών και πλείστα όσα ισχύουν εδώ και αιώνες (με τις όποιες εξελικτικές αλλαγές έχουν προκύψει στον τρόπο του πολέμου).

Εδώ μας είπε για ομάδες γυναικών στη μάχη...  παρ' όλο που του εξηγήθηκε πόσο αυτό επιβαρύνει και πόσο αποδυναμώνει. Θεωρεί πως θα έχει και ο άλλος στρατός γυναίκες για να έρχονται στα ίσια, λες και όταν κάποια διμοιρία είναι στη μέση του πουθενά, θα πάρει τηλέφωνο την pizza hut να παραγγείλει γυναίκες να έρθουν αντιμέτωπες με τις δικές του! Ωσάν να μην καταλαβαίνει ότι μία γυναίκα πεζοπορώντας 40 χλμ μέχρι να φτάσει στο πεδίο της μάχης δεν θα ήταν τίποτε άλλο από καθυστέρηση για τους υπόλοιπους και εν τέλει ματαίωση καθώς και να έφτανε στο πεδίο της μάχης δεν θα μπορούσε να κάνει τίποτε!

Εάν βρίσκουμε ευφυολογήματα κάθε φορά που μας φαίνεται στραβό κάτι, ας γνωρίζουμε τουλάχιστον για ποιο πράγμα μιλάμε. Αυτό έχω να πω εγώ.

Και δεν χρειάζεται καμία θητεία για τις γυναίκες. Η εκπαίδευση που μπορεί αυτές να έχουν δεν προυποθέτει θητεία. Και φυσικά δεν είναι αντισυνταγματικό όλο αυτό. Επιμένω στο θέμα της θητείας γιατί είναι αυτό το μήλον της έριδος, άσχετα αν βρίσκεται πίσω από θέματα αντισυνταγματικότητας. Η επιμονή στη χρηση γυναικών σε μάχη, το αποδυκνείει.

-----------------
Στα έξι μου ήθελα να γίνω μάγειρας, στα εφτά μου Ναπολέων και από τότε η φιλοδοξία μου μεγαλώνει συνεχώς.

[ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : Spoiler στις 02-02-2012 15:23 ]

NantiaP
Φθασμένος
Chat
02.02.2012, 15:06

NikosRoman Mε εκπλήσσεις ευχάριστα άσχετα αν μας τα έχεις μαζεμένα lol και προσυπογράφω
Spoiler στο δυο postς τα έγραψες όλα προσυπογράφω

Αλέξη αν και μπορώ να σου αναλύσω τα γραφόμενα σου στα σχόλιά μου δεν θα το κάνω γιατί αναμασάμε τις τροφές και δεν το μπορώ.. απλά θα σου πω το εξής.. Το σύνταγμα είναι ένα είδος μπούσουλας για να υπάρχει εν αρχή κράτος και όχι χάος και η επιμέρους νομοθεσία το συμπληρώνει.. Κι εσύ ο ίδιος γνωρίζεις ότι έχει τροποποιηθεί με τα χρόνια και μπορείς να το τσεκάρεις στο διαδίκτυο όπως και το αν οι γυναίκες έχουν επιρρέπεια στους τραυματισμούς και η Ζήνα υπάρχει μόνο στην τv.Όμως εν καιρώ πολέμου θα δεις αρκετές οπως το έχει αποδείξει και η ιστορία.. Για το τι είναι καλό και θα πρέπει να εκπαιδεύονται οι γυναίκες το έγραψα αρκετά ποστς πριν

To τι είναι συνταγματικό και το τι όχι εμένα με κάνει να γελάω συνεχώς για το τι είναι νόμιμο και τι όχι τι συνταγματικό και τι όχι όταν ο λαός και οι πολιτικοί δεν διαβάζουν μνημόνια αλλά σκέφτονται να εξοντώσουν και τις γυναίκες με τον τρόπο τους.. με τις λεκτικές τους ανακρίβειες στα γραφόμενα που τόσα χρόνια τροποποιήσεων δεν κατάφεραν αυτό το άρθρο 4 να το διορθώσουν παρά μόνο ένας συμπληρωματικός νόμος της στρατολογίας.. ή όπως λέγεται τέλος πάντων..
Αυτό που εξετάζουμε σε αυτό το θέμα μου θυμίζει έναν προβληματισμό για το αν το ηθικό είναι και νόμιμο και το αντίθετο.. μμμ δέσαμε τώρα με.. ναυτικό κόμπο..lol

ΥΓ. Λεό Στη μάχη πρωτίστως πολεμάς για τη ζωή σου και για κανένα άρθρο του Συντάγματος. Καθώς και για την πατρίδα και την ιστορία της τους δικούς σου ανθρώπους την οικογένεια κλπ..Συμφωνώ..

-----------------
Age Ain't Nothing But A Number...

[ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : NantiaP στις 02-02-2012 15:17 ]

alexis15
Βασική Νότα
Chat
02.02.2012, 16:58

Νομιζω αθελα σας παρερμηνευεται οσα λεω.

Αρχικα Νικο μπορει στο παρελθον να συνεβαιναν κοινωνικες αδικιες προς τις γυναικες ωστοσο ο ρολος του συνταγματος δεν ειναι να παιρνει" εκδικηση" αλλα να δημιουργει τωρα ενα κρατος δικαιου.Αλλωστε θα ηταν ατοπο κατι τετοιο καθως δεν ζουν αιωνια οι ιδιοι ανθρωποι πχ δεν ειμαι εγω που αδικησα τις συμπολιτισσες μου στο παρελθον ουτε και εκεινες αυτες που βιωσαν τις αδικιες τοτε.

Επισης δεν ειπα ποτε οτι στον πολεμο θα πολεμουν γυναικες με γυναικες οπως λες spoiler .Ειπα ακριβως το αντιθετο οταν μου ειπες οτι "πως θα αντιμετωπισεις τον αντιπαλο που θα απαρτιζεται μονο απο αντρες" εγω σου ειπα οτι ο πολεμος δεν ειναι ολυμπιακο αγωνισμα ακομα και να ειχε γυναικες το απεναντι στρατοπεδο δεν θα πολεμουσαν αντρες με αντρες και γυναικες με γυναικες.

Νικο αφησες ασχολιαστο αυτο που ειπα οτι ο στρατος μπορει να μαθει γενικα στις γυναικες να προστατευουν τον εαυτο τους και θελω να ξερω το λογο.

Δεν ξερω για τα υπολοιπα σωματα που ανεφερες (παντως το θεωρω απιθανο) παντως στην αστυνομια δεν υπαρχει ποσοστο στις γυναικες .Αν γραψουν στις πανελληνιες καλα μονο γυναικες και περασουν τα αθληματα μπορει να αποτελειται ολο το σωμα απο γυναικες.

Spoiler δεν επεμεινα ποτε στη χρηση των γυναικων σε μαχη γιατι ειμαι ασχετος σχετικα με το τι απαιτει μια μαχη.Ειπα οτι μου φαινεται οτι θα μπορουσε να γινει αλλα δεν επεμεινα καθολου καθως δεν γνωριζω αν μπορει να γινει . Αυτο που ειπα ειναι οτι με καποιο τροπο οφειλουν να συντελεσουν στον πολεμο στην αμυνα (αυτο ειναι νομικα αδιαμφισβητητο, αλλα το δεχεστε και ολοι μεχρι στιγμης ) Ρωτω αυτη η συνεισφορα ακομα και αν ειναι χειρισμος υπολογιστων και συντονισμος ενος κεντρου επιχειρησεων (γενικα οτιδηποτε ασχετο με εμπλοκη στη μαχη ) δεν απαιτει μια οποιαδηποτε εκπαιδευση? Θα μαθουν εκεινη την ωρα να το κανουν?

Ναντια δεν νομιζω ποια οτι στις μερες μας ολοι ( οι πολιτικοι εστω ) προσπαθουν να εξοντωσουν τις γυναικες με τον τροπο τους οπως ειπες .Θαρρω εισαι λιγο υπερβολικη.Επισης δεν εξιδανικευω το συνταγμα απλα λεω οταν διαπιστωνουμε λαθη και παραλειψεις καλο ειναι να παλευουμε για την αναθεωρηση του και οχι να απαξιωνουμε τα οσα λεει αφηνοντας το στη μοιρα του.

Spoiler μην κολας στην εννοια της θητειας οπως την ξερεις απο τους ανδρες και λες οτι ειναι αδυνατο να την εκτελεσει γυναικα .Το θεμα ειναι οτι δεν κανουν κανενος ειδους εκπαιδευσης.

λες"Στη μάχη πρωτίστως πολεμάς για τη ζωή σου και για κανένα άρθρο του Συντάγματος" Το προσυπογραφω γιαυτο καλο θα ειναι να μπορουν και οι γυναικες να γλιτωσουν τη ζωη τους.

Spoiler
Σολίστ
Chat
02.02.2012, 20:29

Αλέξη μη με κάνεις να γυρνώ πίσω να σου επισημαίνω τι έγραφες.

Δεν μπορούν να έρθουν αντιμέτωπες γυναίκες με άντρες. Τέλος!

Δεν είναι ο στρατός πεδίο πειραμάτων επειδή εσύ νομίζεις ότι ανακάλυψες κάτι στραβό.

Ούτε χρειάζεται να κάνει κάποιος θητεία για να χειρίζεται ένα υπολογιστή. Βλέπεις εδώ γυναίκες να γράφουν από τον υπολογιστή τους επειδή έχουν πάει φαντάροι;

Στα κέντρα επιχειρήσεων είναι ανώτατοι αξιωματικοί σε απ' ευθείας συνεννόηση με τους αρχηγούς των κρατών. Όχι φαντάροι.

Η εκπαίδευση στην άμυνα δεν προυποθέτει θητεία. Πόσες φορές πρέπει να στο πουν; Μπορεί να γίνει οποιαδήποτε στιγμή εάν απαιτηθεί.

Προσυπογράφεις ό,τι λέω αλλά απαντήσεις επι της ουσίας δεν δίνεις. Αοριστολογείς. Πριν από το όποιο Σύνταγμα δεν πήγαιναν στον πόλεμο; Σε ρώτησα και πιο πριν αλλά απάντηση δεν πήρα. Θα πολεμούσες για ένα άρθρο ή για τη ζωή σου και των αγαπημένων σου; Θα έδειχνες το Σύνταγμα εναντίον του εχθρού και θα του έλεγες ότι δεν πολεμάς γιατί είναι αντισυνταγματικό να πολεμάς εσύ και όχι οι γυναίκες;

NantiaP
Φθασμένος
Chat
02.02.2012, 21:15

Αλέξη αυτή είναι ολόκληρη η πρόταση που έγραψα πριν

...να εξοντώσουν και τις γυναίκες με τον τρόπο τους.. με τις λεκτικές τους ανακρίβειες στα γραφόμενα που τόσα χρόνια τροποποιήσεων δεν κατάφεραν αυτό το άρθρο 4 να το διορθώσουν παρά μόνο ένας συμπληρωματικός νόμος της στρατολογίας.. ή όπως λέγεται τέλος πάντων.. και δεν είμαι υπερβολική όταν με το ίδιο το σύνταγμα καταπιάνονται ειδήμονες συνταγματολόγοι και αυτοί να μην καταφέρνουν να το τροποποιήσουν σωστά...

alexis15
Βασική Νότα
Chat
02.02.2012, 21:21

"Αλέξη μη με κάνεις να γυρνώ πίσω να σου επισημαίνω τι έγραφες."

Μπορεις να το κανεις ,αλλα δεν νομιζω οτι θα βρεις να εμμενω σε χρηση γυναικων σε μαχη οπως ανεφερες.Μιλησα γενικα για συνεισφορα και ειπα οτι θεωρω οτι μπορει να γινει και αυτο κατα την γνωμη μου.

"Ούτε χρειάζεται να κάνει κάποιος θητεία για να χειρίζεται ένα υπολογιστή. Βλέπεις εδώ γυναίκες να γράφουν από τον υπολογιστή τους επειδή έχουν πάει φαντάροι;"

Η χρηση υπολογιστη ηταν απλως ενα παραδειγμα συνεισφορας που δεν σχετιζεται με μαχη αλλα με τεχνικο κομματι.Και γω μπορω να γραψω μηνυματα σε φορουμ αλλα δεν μπορω να συνεισφερω τεχνικα σε πολεμο χωρις να ξερω που παν τα τεσσερα ονταςς χρηστης γενικα μηχανηματων.

Ωστοσο επειδη βλεπω μονο να αρνεισαι σε ρωταω το εξης. Ειπες οταν χρειαστει θα συνεισφερουν .Πως ? Εσυ με τι τροπο εχεις στο μυαλο σου οτι θα γινει?

"Η εκπαίδευση στην άμυνα δεν προυποθέτει θητεία. Πόσες φορές πρέπει να στο πουν; Μπορεί να γίνει οποιαδήποτε στιγμή εάν απαιτηθεί."

Πιστευεις οτι την στιγμη που θα απαιτηθει θα υπαρχει αρκετος χρονος για κατι τετοιο?

"Πριν από το όποιο Σύνταγμα δεν πήγαιναν στον πόλεμο; Σε ρώτησα και πιο πριν αλλά απάντηση δεν πήρα. Θα πολεμούσες για ένα άρθρο ή για τη ζωή σου και των αγαπημένων σου; Θα έδειχνες το Σύνταγμα εναντίον του εχθρού και θα του έλεγες ότι δεν πολεμάς γιατί είναι αντισυνταγματικό να πολεμάς εσύ και όχι οι γυναίκες;"

Πηγαιναν που θες να καταληξεις ? Εχει να κανει με το αν ειναι αντισυνταγματικο να μην στρατευονται οι γυναικες η με το αν ειναι εφικτο να πολεμησουν? Θα πολεμησω για να προστατευσω εμενα και τους αγαπημενους και την εδαφικη/πολιτικη/θρησκευτικη/οτιδηποτε μου ακεραιοτητα αυτα τα δικαιωματα μου τα θεμελιωνει το συνταγμα ωστοσο δεν θα πολεμουσα επειδη τα αναφερει το συνταγμα αλλα επειδη θα ηθελα εγω να τα διαφυλαξω.

Δεν νομιζω να τον συγκινουσε πολυ .Ωστοσο αναρωτιεμαι τι θα εδειχναν εκεινες στον εχθρο οντας παντελως ανεκπαιδευτες στο να αμυνονται ωστε να προστατευτουν.

Ναι βρε συ Ναντια απλα λεω οτι παροτι δεν το τροποποιουν ετσι ωστε να ειναι απολυτα σαφες ειναι αδιαμφισβητητο πλεον οτι ολα (τουλαχιστον τα δικαιωματα) αφορουν και τα δυο φυλα
-----------------
"Αξιζει φιλε να υπαρχεις για ενα ονειρο και ας ειναι η φωτια του να σε καψει..."

[ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : alexis15 στις 02-02-2012 21:26 ]

Spoiler
Σολίστ
Chat
02.02.2012, 21:41

Παράθεση:

Το μέλος alexis15 στις 02-02-2012 στις 21:21 έγραψε...

"Αλέξη μη με κάνεις να γυρνώ πίσω να σου επισημαίνω τι έγραφες."

Μπορεις να το κανεις ,αλλα δεν νομιζω οτι θα βρεις να εμμενω σε χρηση γυναικων σε μαχη οπως ανεφερες.Μιλησα γενικα για συνεισφορα και ειπα οτι θεωρω οτι μπορει να γινει και αυτο κατα την γνωμη μου.

Μιλάς γενικώς και αορίστως για προσφορά. Όταν σου ζητήθηκε συγκεκριμένα να αναφέρεις, αοριστολογούσες και συνεχίζεις να αοριστολογείς. Είπαμε η απειρία σου φαίνεται σε αυτά τα θέματα, αλλά δεν καταλαβαίνω για πιο λόγο επιμένεις να τη δείχνεις συνεχώς.

Παράθεση:

"Ούτε χρειάζεται να κάνει κάποιος θητεία για να χειρίζεται ένα υπολογιστή. Βλέπεις εδώ γυναίκες να γράφουν από τον υπολογιστή τους επειδή έχουν πάει φαντάροι;"

Η χρηση υπολογιστη ηταν απλως ενα παραδειγμα συνεισφορας που δεν σχετιζεται με μαχη αλλα με τεχνικο κομματι.Και γω μπορω να γραψω μηνυματα σε φορουμ αλλα δεν μπορω να συνεισφερω τεχνικα σε πολεμο χωρις να ξερω που παν τα τεσσερα ονταςς χρηστης γενικα μηχανηματων.

Δώσε μας εσύ ένα συγκεκριμένο παράδειγμα. Αυτό σου ζητάω. Αλλά δεν γνωρίζεις καθόλου και το πας γύρω γύρω.

Παράθεση:

Ωστοσο επειδη βλεπω μονο να αρνεισαι σε ρωταω το εξης. Ειπες οταν χρειαστει θα συνεισφερουν .Πως ? Εσυ με τι τροπο εχεις στο μυαλο σου οτι θα γινει?

Είπα επακριβώς πως εάν απαιτηθεί θα προσφέρουν στην άμυνα. Εσύ θέλω να μου πεις πως. Μην προσπαθείς να αποφύγεις την ερώτηση. Εγώ γνωρίζω ακριβώς αλλά δεν θα στο σερβίρω στο πιάτο. Εσύ θέλουμε να μας πεις.

Παράθεση:

"Η εκπαίδευση στην άμυνα δεν προυποθέτει θητεία. Πόσες φορές πρέπει να στο πουν; Μπορεί να γίνει οποιαδήποτε στιγμή εάν απαιτηθεί."

Πιστευεις οτι την στιγμη που θα απαιτηθει θα υπαρχει αρκετος χρονος για κατι τετοιο?

Υπέρ του δέοντος.

Παράθεση:

"Πριν από το όποιο Σύνταγμα δεν πήγαιναν στον πόλεμο; Σε ρώτησα και πιο πριν αλλά απάντηση δεν πήρα. Θα πολεμούσες για ένα άρθρο ή για τη ζωή σου και των αγαπημένων σου; Θα έδειχνες το Σύνταγμα εναντίον του εχθρού και θα του έλεγες ότι δεν πολεμάς γιατί είναι αντισυνταγματικό να πολεμάς εσύ και όχι οι γυναίκες;"

Πηγαιναν που θες να καταληξεις ? Εχει να κανει με το αν ειναι αντισυνταγματικο να μην στρατευονται οι γυναικες η με το αν ειναι εφικτο να πολεμησουν? Θα πολεμησω για να προστατευσω εμενα και τους αγαπημενους και την εδαφικη/πολιτικη/θρησκευτικη/οτιδηποτε μου ακεραιοτητα αυτα τα δικαιωματα μου τα θεμελιωνει το συνταγμα ωστοσο δεν θα πολεμουσα επειδη τα αναφερει το συνταγμα αλλα επειδη θα ηθελα εγω να τα διαφυλαξω.

Εφ' όσον θα ήθελες να τα διαφυλάξεις, δεν θα σκεφτόσουν καν να μετέχουν οι γυναίκες σε τέτοια θέματα.

Παράθεση:

Δεν νομιζω να τον συγκινουσε πολυ .Ωστοσο αναρωτιεμαι τι θα εδειχναν εκεινες στον εχθρο οντας παντελως ανεκπαιδευτες στο να αμυνονται ωστε να προστατευτουν.

Ξαναπάμε από την αρχή. Δεν θα έρχονταν αντιμέτωπες με τον εχθρό όπως εσύ. Πόσες φορές πρέπει να το πούμε;

-----------------

[ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : Spoiler στις 02-02-2012 21:48 ]

anonymos322
Περαστική Νότα
Chat
19.06.2018, 23:17

έχοντας διαβασει τις τελευταίες δυο σελίδες, έχω 2 απορίες σχετικά με την ισότητα των φίλων.

γιατί να μην κάνουν i γυναίκες μια βασική εκπαίδευση ενός μηνα όσο κρατάει και για τους άντρες ώστε σε περίπτωση πολεμου νάχουμε μεγαλύτερο στρατό, όλες i γυναίκες είναι ικανές να χρησιμοποιήσουν ένα όπλο ( έχουμε φυγή αρτίν εποχή που πολεμούσαμε με ασπίδες ) κιάν πάλι όχι, γιατί να μην κάνουν μια βασική εκπαίδευση ως νοσοκόμες που χρειάζονται στον πόλεμο?

γιατί i άντρες είναι υποχρεωμένη να χάσουν 9 μήνες αρτίν ζωή τους ξύνοντας ταρχιδια τους στην κατασκήνωση που λέγεται ελληνικός στρατός? υπάρχει και εναλλακτική θητεία που δεν έχει καμια σχέση με τον στρατό και μπορούν να τις κάνουν και γυναίκες αλλα το κάνουν μονο άντρες, είναι σαν εναλλακτική τιμωρία για το έγκλημα που γεννήθηκες άντρας.

γιατί υποχρεούνται μονο i άντρες να μάθουν "πειθαρχία"? i γυναίκες τοχουν αρτίν στιγμή που γεννιούνται?

γράφω από laptop που αγόρασα στο εξωτερικό με azerty πληκτρολόγιο και αναγκαστικά να περάσω από εδώ greeklish-to-greek.gr