ελληνική μουσική
281 online   ·  203.517 μέλη

Στρατευση-Συνταγματικοτητα

Spoiler
Σολίστ
Chat
30.01.2012, 00:18

Παράθεση:

Το μέλος Pentatonikos στις 29-01-2012 στις 20:52 έγραψε...

Θέλω να θέσω κάποιες φιλοσοφικές παρατηρήσεις και κάποια (μάλλον απίθανα) σενάρια σχετικά με την υποχρέωση εν γένει...

Πρώτα απ'όλα όταν λαμβάνεις κάποια υποχρέωση σημαίνει ότι έχεις επιλέξει να συμμετέχεις σε κάποιο σύστημα που διέπεται από κάποιους κανόνες... Τι εννοώ... Ένα παράδειγμα... Έχεις υποχρέωση να καταβάλεις φόρους αν και εφ όσων έχεις επιλέξει να εργάζεσαι και να έχεις κάποιο εισόδημα από αυτή σου την εργασία... Επίσης όταν περνάς στο πανεπιστήμιο είσαι υποχρεωμένος να ακολουθείς κάποιους κανόνες και να πράττεις με βάση αυτούς, και αυτό είναι απόλυτα λογικό μιας και έχω συνενέσει στο να είμαι μέρος του συστήματος...

Στην περίπτωση της υποχρεωτικής στράτευσης όμως υποχρέωση αναλαμβάνεται αυτοβούλως με την γένηση του ατόμου εντός των συνόρων του ελληνικού κράτους και την απόκτηση της ελληνικής ιθαγένειας. Το θέμα είναι οτι κανείς ποτέ δεν ερωτήθηκε 'θέλεις να είσαι Έλληνας? Αν ναι θα δεχθείς την υποχρεωτική στράτευση μετά την ενηλικίωσή σου'... Είναι κάτι αντίστοιχο με την βάπτηση σου στην Χριστιανική θρησκεία... Δε σε ρώτησε κανείς αν το θέλεις παρ' όλα αυτά σε έχουν εντάξει σε αυτό το σύστημα... Πόσο παράλογο θα σας φαινόταν αμά κάθε άτομο με τη γένηση του στον ελληνικό χώρο είχε υποχρέωση καταβολής μηνιαίας εισφοράς 20€ υπέρ του κράτους, άσχετως αν έχει εισοδήματα ή οχι...? Επίσης αν η υποχρέωση του κάθε Έλληνα άρρενος ήταν λ.χ. η αποδεδειγμένη κατανάλωση 100 πιτόγυρων μέσα σε ένα χρόνο μετά από τα 18 του και όχι η στράτευση θα σας φαινόταν το ίδιο παράλογο να μη θέλω να συμμετάσχω σε αυτό και μόνο για το λόγο οτι είναι υποχρεωτικό...?

Σε ποια χώρα αν γεννιόσουν δεν θα είχες την υπηκοότητα της χώρας που γεννήθηκες;

Είναι σαν να λες "μάνα γιατί με γέννησες;"

Και εφ' όσον μιλάμε για το Σύνταγμα δεν σε υποχρεώνει να ασπαστείς τη Χριστιανική θρησκεία. Λίγο άτοπο το παράδειγμά σου.

Παράθεση:

Και εδώ θέτω το πρώτο υποθετικό σενάριο... Τι γίνεται σε περίπτωση που δεν θέλεις να είσαι Έλληνας και δεν αναγνωρίζεις καμία υποχρέωση να υπηρετήσεις καμία πατρίδα η οποία δεν υπηρετεί εσένα...?  Έστω ότι έχω αποκτήσει π.χ. την ολλανδική υπηκοότητα μαζί με την ελληνική. Μπορώ να ζητήσω άρση της ελληνικής υποκοότητας και να συνεχίσω να ζω ανενόχλητος στα όρια του ελληνικού κράτους όπως κάθε Ολλανδός πολίτης χωρίς να μου ζητηθεί να στρατευθώ...?

Εάν δεν κάνω λάθος αυτό γίνεται όταν ενηλικιώνεσαι. Με επιφύλαξη το λέω. Θυμάμαι δύο φίλους μου που είχαν γεννηθεί στη Ν.Ζηλανδία και τους ζητήθηκε τότε να δηλώσουν.

Παράθεση:

Και να θέσω και ακόμη ένα σενάριο... Υπάρχουν άτομα που υποστηρίζουν σθεναρά την ανάγκη ύπαρξης στρατού που αποτελείται από όλους τους Έλληνες (spoiler εσύ, αν δεν κάνω λάθος) και φυσικά είναι η γνώμη σας και δικαίωμα σας εφ όσων την τεκμιριώνετε με επιχειρήματα... Αντίστοιχα και εγώ έχω την άποψη μου και λέω οτι κάτι τέτοιο είναι παντελώς άχρηστο και το τεκμηριώνω με το εξής απλό επιχείρημα ότι ένας στρατός αποτελούμενος από άτομα άχρηστα και χωρίς ίχνος πατριωτισμού (βάζω και εμένα πρώτο μέσα σε αυτό το σύνολο) είναι πιο άχρηστος και επικύνδυνος από την απουσία στρατού... Και τώρα το σενάριο: Αν αποφασισθεί ότι απ' αύριο η στράτευση είναι εθελοντική όλοι εσείς που πιστεύετε στην ανάγκη ύπαρξης της υποχρεωτικής στράτευσης θα πηγαίνατε να βοηθήσετε στην άμυνα της χώρας ή μόνο λόγια...? Φυσικά δε πρόκειται να πάρω ποτέ απάντηση που να ανταποκρίνεται στην πραγματικότητα γιατί έξω από το χορό όλοι ξέρουμε τι γίνεται... {#emotions_dlg.rolleyes}

Από εμένα θα πάρεις απάντηση. Κατ' αρχήν δεν χρειάζομαι νόμους να μου λένε να πάω να πολεμήσω. Θα πήγαινα εθελοντικά να προσφέρω. Και αντάρτικο θα έκανα άμα χρειαζόταν!

Για το άλλο σκέλος της ερώτησής σου απλά διάβασε το τελευταίο άρθρο του Συντάγματος που λέει ότι η τήρησή του επαφίεται στον πατριωτισμό των Ελλήνων. Cool Και σύνδεσέ το με ολόκληρη την απάντησή μου.

alexis15
Βασική Νότα
Chat
30.01.2012, 01:29

Παράθεση:

Το μέλος Spoiler στις 29-01-2012 στις 23:53 έγραψε...
Κάθε Έλληνας που δύναται... = μπορεί.

Αυτό που δεν έχεις καταλάβει είναι ότι ο νόμος (μπορεί να είναι και υπουργική απόφαση) ορίζει ποιοι πάνε φαντάροι. Το Σύνταγμα το αφήνει ανοιχτό. Δεν είναι αυτό που φαντάζεσαι. Στο είπα και πιο πριν: Τότε είναι αντισυνταγματικό να μην κάνουν όλοι την ίδια θητεία. Απορώ γιατί δεν το καταλαβαίνεις.

Ο ισχυρισμος σου ειναι οτι οι γυναικες δε μπορουν .Δεν εχεις δωσει κανενα πειστικο επιχειρημα που να μην επιδεχεται λυσης (πχ αδειες κλπ) και ολη σου η επιχειρηματολογια βασιζεται στο στυλ αμα πας στρατο θα καταλαβεις - ρωτα μια γυναικα να σου πει κλπ. Αντιθετα εγω στηριζομαι στο γεγονος οτι το ιδιο το κρατος τις κρινει ικανες να κανουν δυσκολοτερα πραγματα . Λες οτι εκει γινεται με την θεληση .ΚΑΙ ΛΟΙΠΟΝ ???? Η ουσια ειναι η ιδια, αν μπορεις να κανεις κατι εθελοντικα μπορεις (βιολογικως-σωματικως ) να το κανεις και υποχρεωτικα.Αλλιως αυτος που δεν θελει να παει στρατο ειναι αδυνατο να ολοκληρωσει επιτυχημενα την εκπαιδευση.Με την δικια σου λογικη δεν θα πρεπει να γινονται δεκτες γυναικες στον στρατο ως μονιμες γιατι οσοι και να θελουν παραμενουν ανικανες να διαικπεραιωσουν τα καθηκοντα τους.Λες οτι το συνταγμα το αφηνει ανοιχτο, δεν σου κανει καμμια εντυπωση οτι δεν αναφερεται στην εξαιρεση του 51% ενω διευκρινιζει αναλυτικοτερα ζητηματα που μπορει να απασχολησουν ελαχιστους? Απο που και ως που ειναι αντισυνταγματικο να μην κανουν ολοι την ιδια θητεια?? Το συνταγμα λεει υποχρεουται να συντελει στην αμυνα.ΔΕΝ ΟΡΙΖΕΙ ΠΩΣ ΑΥΤΟ ΕΙΝΑΙ ΣΙΓΟΥΡΟ. Ο πεζικαριος και ο αεροπορος συντελουν με διαφορετικους τροπους και σε διαφορετικο βαθμο ομως συντελουν .Σε καλω να βρεις πως συντελει μια γυναικα.(υποχρεωτικα)

Το επομενο ειναι πραγματικα ανυπαρκτο .Ελπιζω να μπερδευτηκες και να εβαλες σε λαθος σημειο την απαντηση αλλιως ειναι αδυνατο να το εξηγησω.Εγραψα το παρακατω κειμενο για να τεκμηριωσω τον ισχυρισμο μου οτι οσα ειπες περι διαρκειας στρατου ειναι εκτος θεματος οταν εσυ ελεγες οτι ειναι εντος θεματος η διαρκεια του στρατου

Το θεμα ηταν (και παραμενει ) η συνταγματικοτητα ή μη απαλλαγης των γυναικων.Εσυ ισχυριστηκες οτι (παρακατω ) οτι εχει μετατραπει σε "γιατι δεν στρατευονται οι γυναικες " .Αν υπαρχει καποια σαφης σχεση μεταξυ διαρκειας στρατου και αυτων των δυο ερωτηματων - θεματων και της διαρκειας του στρατου λυπαμαι αλλα ειναι αδυνατο να την εντοπισω.

Σε αυτο το κειμενο απαντας

Ξαναπάμε άλλη μία φορά. ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΑΝΤΙΣΥΝΤΑΓΜΑΤΙΚΟ αυτό που ισχυρίζεσαι.

????????????????????????????????

Λες

"Άλλη μία, αυτά που συγκρίνεις δεν είναι υποχρεωτικά. Εδώ μιλάμε για τα υποχρεωτικά. Άλλωστε το έχω πει "εκτός αν μια γυναίκα θελήσει κλπ... .""

Σου ειπα και παραπανω αυτο δεν εχει καμμια σχεση εχει να κανει με ικανοτητα η μη.

Γραφεις

" Εν δυνάμει κληρωτοί είναι και οι γυναίκες όταν οριστεί αυτό με νόμο ή διάταξη."

Ακριβως εκει βρισκεται η αντισυνταγματικοτητα του νομου . Οριζει αυτοματα ως μη πιθανες κληρωτες τις γυναικες λογω του φυλλου τους. Νομιζω υπαρχει ενα αρθρο" Οι Ελληνες και οι Ελληνιδες εχουν ισα δικαιωματα και υποχρεωσεις" Ζητας την αλλαγη του? Αν οχι θα πρεπει οι γυναικες να καλλουνται απο το στρατο και να εξεταζεται κατα ποσον ειναι ικανες (καθε μια ξεχωριστα ) να ανταπεξελθουν οπως αντιστοιχα γινεται με τους αντρες. Αν ισχυουν οσα λες , οτι δηλαδη ειναι σχεδον απιθανο μια γυναικα να ανταπεξελθει , στην μεγαλη τους πλειοψηφια θα κρινονται τελικα ανικανες απο τον στρατο και θα πηγαινουν σπιτια τους .Ωστοσο σιγουρα καποιες (συμφωνα με σενα ελαχιστο επι τοις εκατο) θα ειναι ικανες.

Λες

"Να μην μιλάς εξ' ονόματος της πολιτείας. Πολιτεία είμαι και εγώ που έχω αντίθετη άποψη. Και όχι, δεν είναι το Σύνταγμα της Ελλάδας για να το αλλάζουμε όταν φτάνει η ώρα να πάμε φαντάροι. Ούτε να το θυμόμαστε όποτε μας συμφέρει."

Εχεις παραισθησεις ? διαβασες το ιδιο ποστ με αυτο που εγω ανερτησα? Μιλησα σε πρωτο πληθυντικο που σημαινει πως μας εβαλα ολους στον ορο πολιτεια που ειδες να μιλαω εξ ονοματος της? Δεν ζητησα αλλαγη αλλα εφαρμογη του, ουτε να μην παω εγω φανταρος .Επισης δεν εφτασε η ωρα να παω φανταρος. Φανταζομαι για το τελευταιο που ειπες (κανοντας νυξη για εμενα)θα πρεπει απο μονος σου να νιωθεις την υποχρεωση να αναφερεις καποια πραξη που εχω κανει η κατι που εχω πει το οποιο αγνοει καποια παραγραφο του συνταγματος . Σε καλω να το κανεις το συντομοτερο δυνατο. Δεν το θυμαμαι οποτε με συμφερει παντα το θυμαμαι.

Παράθεση:

Δεν το κατάλαβα ακριβώς αυτό. Τι με ρωτάς; Φυσικά και δεν είμαι υπέρ της υποχρεωτικής στράτευσης των γυναικών. Αυτό που θα ήθελα να αλλάξει είναι η εναλλακτική θητεία και οι εκείνο για τους αντιρρησίες συνείδησης. Δεν χρειάζεται καν να αναφέρεται στο Σύνταγμα, μπορεί να γίνεται νομοθετικά αλλιώς, και να είναι και πιο ευέλικτο έτσι.

Απαντας επαρκως σε αυτο που σε ρωταω .Θα ηθελα να εξηγησεις τι εννοεις πιο ευελικτο και πιο θα ειναι το ωφελος απο αυτο.

Spoiler
Σολίστ
Chat
30.01.2012, 11:14

Τι δεν καταλαβαίνεις βρε Αλέξη;

Ρώτα όποιον νομικό θέλεις και θα σου εξηγήσει τι εννοεί το Σύνταγμα με αυτά που λέει και θα δεις ότι δεν είναι αντισυνταγματικό να μην κάνουν θητεία οι γυναίκες.

Απλό είναι. Είναι εν δυνάμει στρατευμένες και αυτές. Και από κει και πέρα σύμφωνα με τις ανάγκες της χώρας καλούνται εκείνοι που χρειάζεται την κάθε φορά.

Επίσης, δεν κρατιέμαι θα το πω. Καλά ρε σεις, τι άλλο θέλετε να κάνουν οι γυναίκες; Σας πλένουν σας φροντίζουν σας ταΐζουν σας μεγαλώνουν τα παιδιά... θέλετε να πάνε και φαντάροι; {#emotions_dlg.lol}
-----------------
Στα έξι μου ήθελα να γίνω μάγειρας, στα εφτά μου Ναπολέων και από τότε η φιλοδοξία μου μεγαλώνει συνεχώς.

[ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : Spoiler στις 30-01-2012 13:45 ]

alexis15
Βασική Νότα
Chat
30.01.2012, 15:44

Παράθεση:

Το μέλος Spoiler στις 30-01-2012 στις 11:14 έγραψε...

Τι δεν καταλαβαίνεις βρε Αλέξη;

Ρώτα όποιον νομικό θέλεις και θα σου εξηγήσει τι εννοεί το Σύνταγμα με αυτά που λέει και θα δεις ότι δεν είναι αντισυνταγματικό να μην κάνουν θητεία οι γυναίκες.

Απλό είναι. Είναι εν δυνάμει στρατευμένες και αυτές. Και από κει και πέρα σύμφωνα με τις ανάγκες της χώρας καλούνται εκείνοι που χρειάζεται την κάθε φορά.

Επίσης, δεν κρατιέμαι θα το πω. Καλά ρε σεις, τι άλλο θέλετε να κάνουν οι γυναίκες; Σας πλένουν σας φροντίζουν σας ταΐζουν σας μεγαλώνουν τα παιδιά... θέλετε να πάνε και φαντάροι; {#emotions_dlg.lol}
-----------------
Στα έξι μου ήθελα να γίνω μάγειρας, στα εφτά μου Ναπολέων και από τότε η φιλοδοξία μου μεγαλώνει συνεχώς.

[ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : Spoiler στις 30-01-2012 13:45 ]

Νομιζω εσυ δεν καταλαβαινεις οτι αυτο αποτελει σαφεστατη υπεκφυγη απο τις σαφεστατες διαταξεις του συνταγματος . Το στρατευμα εχει αναγκη στο να εκτελεστουν καποιες υπηρεσιες , σε αυτο το πνευμα  γινονται πχ οι αυξομειωσεις στην διαρκεια που ελεγες και πριν. Δεν το νοιαζει ποιος θα εκτελεσει αυτες τις υπηρεσιες. Απλα η πολιτεια επιλεγει να απαλλαξει τις γυναικες αγνοωντας τι λεει το συνταγμα. Αληθεια που ακριβως βρισκεις την εφαρμογη της διαταξης "Οι Ελληνες και οι Ελληνιδες εχουν ισα δικαιωματα και υποχρεωσεις"

Το συνταγμα εφαρμοζεται οταν γινονται οσα λεει οχι οταν ειναι δυνατο να γινουν οσα λεει . Πως θα μας φαινοταν αν λεγαμε οτι οι Ελληνες και οι Ελληνιδες εχουν εν δυναμει ισα δικαιωματα προς το παρον ομως καποια απο αυτα μετα απο προεδρικο διαταγμα τα διατηρουν μονο οι αντρες? Θα ηταν και αυτο συνταγματικο? Ευτυχως το συνταγμα προβλεπει στο ακροτελευτιαιο αρθρο (οπως και ολα τα συγχρονα συνταγματα μετα την γαλλικη επανασταση) οτι η εφαρμογη του επαφιεται στους Ελληνες και οχι σε ανωτατα δικαστηρια- νομικους που κρινουν το μνημονιο συνταγματικο.(αληθεια ειναι και αυτο εντος των ορισμων του συνταγματος ? ετσι κριθηκε)

Οσο για το τελευταιο αντιλαμβανομαι οτι το λες με χιουμοριστικη διαθεση :p Aπαντω στο ιδιο κλιμα μεταξυ σοβαρου και αστειου οτι αν ειχαν βασει νομου τετοιες υποχρεωσεις θα το δεχομουν.

-----------------
"Αξιζει φιλε να υπαρχεις για ενα ονειρο και ας ειναι η φωτια του να σε καψει..."

[ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : alexis15 στις 30-01-2012 15:59 ]

Spoiler
Σολίστ
Chat
30.01.2012, 21:05

Παράθεση:

Το μέλος alexis15 στις 30-01-2012 στις 15:44 έγραψε...

Νομιζω εσυ δεν καταλαβαινεις οτι αυτο αποτελει σαφεστατη υπεκφυγη απο τις σαφεστατες διαταξεις του συνταγματος . Το στρατευμα εχει αναγκη στο να εκτελεστουν καποιες υπηρεσιες , σε αυτο το πνευμα  γινονται πχ οι αυξομειωσεις στην διαρκεια που ελεγες και πριν. Δεν το νοιαζει ποιος θα εκτελεσει αυτες τις υπηρεσιες. Απλα η πολιτεια επιλεγει να απαλλαξει τις γυναικες αγνοωντας τι λεει το συνταγμα. Αληθεια που ακριβως βρισκεις την εφαρμογη της διαταξης "Οι Ελληνες και οι Ελληνιδες εχουν ισα δικαιωματα και υποχρεωσεις"

Το στράτευμα έχει ανάγκη από στρατιώτες που θα παν' στον πόλεμο. Να τους έχει εκπαιδευμένους όταν θα έρθει (αν έρθει) εκείνη η ώρα.

Δεν ξέρω ποιον νοιάζει και ποιον δεν νοιάζει τι θα γίνει σε έναν πόλεμο, αλλά οφείλεις να καταλάβεις πως αυτές οι δουλειές είναι για άντρες.

Μην επιμένεις για αντισυνταγματικότητες και τα ρέστα. Δεν είναι αντισυνταγματικό. Όταν θα χρειαστεί να προσφέρουν οι γυναίκες, θα προσφέρουν. Γι' αυτό και το Σύνταγμα αφήνει αυτά να γίνονται με νόμους εκτός Συντάγματος, για να είναι ευέλικτες αυτές οι διατάξεις. Νομίζω πως με αυτό σου απαντώ και σε μια προηγούμενη ερώτηση που λησμόνησα να απαντήσω περί ευελιξίας.

Παράθεση:

Το συνταγμα εφαρμοζεται οταν γινονται οσα λεει οχι οταν ειναι δυνατο να γινουν οσα λεει . Πως θα μας φαινοταν αν λεγαμε οτι οι Ελληνες και οι Ελληνιδες εχουν εν δυναμει ισα δικαιωματα προς το παρον ομως καποια απο αυτα μετα απο προεδρικο διαταγμα τα διατηρουν μονο οι αντρες? Θα ηταν και αυτο συνταγματικο? Ευτυχως το συνταγμα προβλεπει στο ακροτελευτιαιο αρθρο (οπως και ολα τα συγχρονα συνταγματα μετα την γαλλικη επανασταση) οτι η εφαρμογη του επαφιεται στους Ελληνες και οχι σε ανωτατα δικαστηρια- νομικους που κρινουν το μνημονιο συνταγματικο.(αληθεια ειναι και αυτο εντος των ορισμων του συνταγματος ? ετσι κριθηκε)

Για να σου απαντήσω στα bold, πρέπει να μου αναφέρεις:

α. συγκεκριμένο άρθρο

β. αν το άρθρο αυτό προβλέπει προεδρικό διάταγμα

γ. τι προβλέπει τελικώς το άρθρο

δ. να μην επιχειρηματολογείς άνευ νομικών αποδείξεων

Γενικότερα, το τι μας φαίνεται εμάς τι λέει ένας νόμος, απέχει από αυτό που λέει τελικώς. Όπως με το άρθρο περί θητείας.

Για το μνημόνιο τι με ρωτάς; Ό,τι είναι να κριθεί, θα κριθεί. Μη βιάζεσαι. Αν και καταλαβαίνω γιατί ίσως να βιάζεσαι σχετικά με τη στράτευση.

Ένα είναι σίγουρο. Πως όταν επιστρέψεις από φαντάρος θα καταλάβεις ότι δεν υπάρχει περίπτωση γυναίκα να κάνει θητεία. Και τότε θα λες άλλα.... .

Παράθεση:

Οσο για το τελευταιο αντιλαμβανομαι οτι το λες με χιουμοριστικη διαθεση :p Aπαντω στο ιδιο κλιμα μεταξυ σοβαρου και αστειου οτι αν ειχαν βασει νομου τετοιες υποχρεωσεις θα το δεχομουν.

Άκουσε για να καταλάβεις. Το πόσο σημαντική είναι μια γυναίκα, θα το καταλάβεις στην πρώτη άδεια που θα πάρεις, μη σου πω και στο πρώτο επισκεπτήριο.... {#emotions_dlg.biggrin}.

Ξεκίνα από τώρα να να μαθαίνεις να βάζεις μπουγάδα.... μόνο αυτό σου λέω! {#emotions_dlg.lol}

-----------------

[ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : Spoiler στις 30-01-2012 21:12 ]

alexis15
Βασική Νότα
Chat
30.01.2012, 22:05

Αρχικα βγαλε απο το κεφαλι σου οτι το θεμα ειναι προσωπικο. Αν περασω σε μια οποιοδηποτε σχολη ( που λογικα θα περασω ) θα κληθω να παω στρατο το νωριτερο σε 10 χρονια ( εκτος αν διακοψω οικιοθελως την αναβολη) Επισης επειδη ζουμε ολοι στο μεγαλο μπουρδελο που λεγεται Ελλαδα , και οι νομοι δεν εφαρμοζονται ( ασχετα με το θεμα που συζηταμε) φανταζομαι γνωριζεις οτι αν καποιος επιθυμει διακαως να αποφυγει τη θητεια μπορει να το κανει. Το διευκρινιζω για τον υπαινιγμο σου προς εμενα .("καταλαβαινω γιατι βιαζεσαι για την στρατευση.)

Επισης το μνημονιο σε περιπτωση που δεν το γνωριζεις εχει ηδη κριθει συνταγματικο απο το ΣτΕ

Ακομα και αν δεχτω ολους τους ισχυρισμους σου περι αδυναμιας γυναικων να ανταποκριθουν στα στρατιωτικα καθηκοντα (παροτι ο το ιδιο το κρατος ομολογει οτι οταν θελουν μπορουν) ο στρατος διαθετει μια σωρεια επιτελικων υπηρεσιων .Σε καλω να απαντησεις ποιος βιολογικος λογος δυσκολευει την υποχρεωτικη συνεισφορα τους σε τετοιες υπηρεσιες.

Στο καθαρα νομικο ζητημα , ευτυχως το συνταγμα δεν ειναι ευελικτο. (παρα μονον για οσους θελουν να το βλεπουν ετσι)

Η λεξη "ευελιξια" οταν μιλαμε για υποχρεωσεις του πολιτι απεναντι στο κρατος και αντιστροφα τουλαχιστον σε μενα προκαλει το λιγοτερο αποστροφη .Εσυ μπορει να εχεις διαφορετικη γνωμη.

Αναφερομαι προφανως στην παραγραφο 2 του αρθρου 4 "Οι Ελληνες και οι Ελληνιδες εχουν ισα δικαιωματα και υποχρεωσεις"

Φανταζομαι η στρατιωτικη θητεια αποτελει υποχρεωση . Ισχυριζεσαι οτι ενα προεδρικο διαταγμα ειναι εντος τον οριων του συνταγματος οταν απαλλασει τις γυναικες απο αυτην την υποχρεωση.Το αρθρο ειναι αντιγραμμενο ακριβως οπως περιλαμβανεται στο συνταγμα των Ελληνων (οπως αναθεωρηθηκε απο την Η' αναθεωρητικη βουλη των Ελληνων.

οσον αφορα το

Παράθεση:

Άκουσε για να καταλάβεις. Το πόσο σημαντική είναι μια γυναίκα, θα το καταλάβεις στην πρώτη άδεια που θα πάρεις, μη σου πω και στο πρώτο επισκεπτήριο.... {#emotions_dlg.biggrin}.

Ξεκίνα από τώρα να να μαθαίνεις να βάζεις μπουγάδα.... μόνο αυτό σου λέω! {#emotions_dlg.lol}

Δεν ισχυριστικα ποτε το αντιθετο , για να χρειαστει να το καταλαβω.Ισα, ισα που επιμενω οτι ειναι ικανες για τα παντα (στρατιωτικη θητεια). Οποτε ελπιζω οσα λες να ειναι σε χιουμοριστικο πλαισιο

Παρολαυτα, ευτυχως για εμενα μπορω να αυτοεξυπηρετουμε σε ολους τους τομεις. ( Ε καλα σε οσους ειναι βιολογικα δυνατο {#emotions_dlg.blush})

-----------------
"Αξιζει φιλε να υπαρχεις για ενα ονειρο και ας ειναι η φωτια του να σε καψει..."

[ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : alexis15 στις 30-01-2012 22:08 ]

Spoiler
Σολίστ
Chat
30.01.2012, 23:14

Παράθεση:

Το μέλος alexis15 στις 30-01-2012 στις 22:05 έγραψε...

Αρχικα βγαλε απο το κεφαλι σου οτι το θεμα ειναι προσωπικο. Αν περασω σε μια οποιοδηποτε σχολη ( που λογικα θα περασω ) θα κληθω να παω στρατο το νωριτερο σε 10 χρονια ( εκτος αν διακοψω οικιοθελως την αναβολη) Επισης επειδη ζουμε ολοι στο μεγαλο μπουρδελο που λεγεται Ελλαδα , και οι νομοι δεν εφαρμοζονται ( ασχετα με το θεμα που συζηταμε) φανταζομαι γνωριζεις οτι αν καποιος επιθυμει διακαως να αποφυγει τη θητεια μπορει να το κανει. Το διευκρινιζω για τον υπαινιγμο σου προς εμενα .("καταλαβαινω γιατι βιαζεσαι για την στρατευση.)

Είναι προσωπικό αφού σε αφορά. Τι να κάνουμε Αλέξη, για κάθε έναν που πρόκειται να κάνει θητεία είναι. Και για μένα ήταν.

Παράθεση:

Επισης το μνημονιο σε περιπτωση που δεν το γνωριζεις εχει ηδη κριθει συνταγματικο απο το ΣτΕ

Ναι αλλά γιατί με ρωτάς;

Παράθεση:

Ακομα και αν δεχτω ολους τους ισχυρισμους σου περι αδυναμιας γυναικων να ανταποκριθουν στα στρατιωτικα καθηκοντα (παροτι ο το ιδιο το κρατος ομολογει οτι οταν θελουν μπορουν) ο στρατος διαθετει μια σωρεια επιτελικων υπηρεσιων .Σε καλω να απαντησεις ποιος βιολογικος λογος δυσκολευει την υποχρεωτικη συνεισφορα τους σε τετοιες υπηρεσιες.

Σε αυτές τις επιτελικές θέσεις υπάρχει σωρεία γυναικών και ανδρών. Δεν χρειάζεται επιπλέον συνεισφορά. Γνωρίζεις καλύτερα από το στρατό τις ανάγκες του; Εδώ δεν έχεις πάει ακόμα φαντάρος! Εκεί που έχει ανάγκη ο Στρατός, χρειάζονται άντρες. Και σου απαντώ έτσι.... βιολογικώς.

Παράθεση:

Στο καθαρα νομικο ζητημα , ευτυχως το συνταγμα δεν ειναι ευελικτο. (παρα μονον για οσους θελουν να το βλεπουν ετσι)

Η λεξη "ευελιξια" οταν μιλαμε για υποχρεωσεις του πολιτι απεναντι στο κρατος και αντιστροφα τουλαχιστον σε μενα προκαλει το λιγοτερο αποστροφη .Εσυ μπορει να εχεις διαφορετικη γνωμη.

Αναφερομαι προφανως στην παραγραφο 2 του αρθρου 4 "Οι Ελληνες και οι Ελληνιδες εχουν ισα δικαιωματα και υποχρεωσεις"

Φανταζομαι η στρατιωτικη θητεια αποτελει υποχρεωση . Ισχυριζεσαι οτι ενα προεδρικο διαταγμα ειναι εντος τον οριων του συνταγματος οταν απαλλασει τις γυναικες απο αυτην την υποχρεωση.Το αρθρο ειναι αντιγραμμενο ακριβως οπως περιλαμβανεται στο συνταγμα των Ελληνων (οπως αναθεωρηθηκε απο την Η' αναθεωρητικη βουλη των Ελληνων.

Εδώ δεν γνωρίζεις ποια άρθρα επιδέχονται αναθεώρησης βρε Αλέξη. Ακόμ για το Σύνταγμα συζητάς; Κάνε μια χάρη στον εαυτό σου και άρχισε να μαθαίνεις για άλλα συντάγματα, για παράδειγμα από πόσα τάγματα αποτελείται ένα σύνταγμα κλπ.

Παράθεση:

οσον αφορα το

Δεν ισχυριστικα ποτε το αντιθετο , για να χρειαστει να το καταλαβω.Ισα, ισα που επιμενω οτι ειναι ικανες για τα παντα (στρατιωτικη θητεια). Οποτε ελπιζω οσα λες να ειναι σε χιουμοριστικο πλαισιο

Παρολαυτα, ευτυχως για εμενα μπορω να αυτοεξυπηρετουμε σε ολους τους τομεις. ( Ε καλα σε οσους ειναι βιολογικα δυνατο {#emotions_dlg.blush})

Καλώς. Αφού "αυτοεξυπηρετείσαι σε όλους τους τομείς" {#emotions_dlg.lol}, τους ζυγούς λύσατε (κλίνεις επ' αριστερά, εκτελείς προσοχή και... ελεύθερος!).

mary_omikron
Βετεράνος , Forum Moderator
Chat
30.01.2012, 23:26
@ Spoiler Για μπουγάδα μίλησες στον Αλέξη και σ΄αυτήν και άλλες παρεμφερείς δουλειές αναφέρθηκε με την αυτοεξυπηρέτηση. Το χιούμορ καλλίτερα να μην είναι δηκτικό όταν δεν σε ενοχλούν προσωπικά.
Spoiler
Σολίστ
Chat
30.01.2012, 23:48

Μα δεν με ενοχλεί η αυτοεξυπηρέτηση του Αλέξη Μαίρη. Για την ακρίβεια δεν με ενοχλούν ούτε αυτά που γράφει. Άλλωστε σε όλους εμάς, η έλλειψη εμπειρίας του μας είναι καταφανέστατη σε αυτά τα θέματα.

Ας πάει πρώτα φαντάρος και βλέπουμε... .

alexis15
Βασική Νότα
Chat
31.01.2012, 01:35

Παράθεση:

Είναι προσωπικό αφού σε αφορά. Τι να κάνουμε Αλέξη, για κάθε έναν που πρόκειται να κάνει θητεία είναι. Και για μένα ήταν.

Δεν ειναι προσωπικο το αν εφαρμοζεται το συνταγμα . Πχ αν με ρωτησεις προσωπικα δεν θα ηθελα να ταλαιπωρηθει η αδερφη μου και να παει στρατο .Αυτο δεν αλλαζει τους νομους ομως . Εγω δεν ενεταξα πουθενα τον εαυτο μου στην κουβεντα αλλωστε δεν αλλαζει κατι στην δικια μου θητεια αν πανε και οι γυναικες στο στρατο. ( Αντε μπορει να την κανει πιο ενδιαφερουσα{#emotions_dlg.rolleyes})

Παράθεση:

Ναι αλλά γιατί με ρωτάς;

Σου ανεφερα απλα οτι η συνταγματικοτητα του εχει ηδη κριθει μιας και μου ειπες να μην βιαζομαι οτι ειναι να κριθει θα κριθει.

Παράθεση:

Σε αυτές τις επιτελικές θέσεις υπάρχει σωρεία γυναικών και ανδρών. Δεν χρειάζεται επιπλέον συνεισφορά. Γνωρίζεις καλύτερα από το στρατό τις ανάγκες του; Εδώ δεν έχεις πάει ακόμα φαντάρος! Εκεί που έχει ανάγκη ο Στρατός, χρειάζονται άντρες. Και σου απαντώ έτσι.... βιολογικώς.

Καπως ετσι αρχιζεις το φλερτ με τα νευρα μου .

Παράθεση:

Εδώ δεν γνωρίζεις ποια άρθρα επιδέχονται αναθεώρησης βρε Αλέξη. Ακόμ για το Σύνταγμα συζητάς; Κάνε μια χάρη στον εαυτό σου και άρχισε να μαθαίνεις για άλλα συντάγματα, για παράδειγμα από πόσα τάγματα αποτελείται ένα σύνταγμα κλπ.

Τα καταφερες!!! Μολις με εξοργισες και αν με γνωριζες θα ηξερες οτι θελει ταλεντο. Ομως φαινεται εισαι ικανος να το επιτυχεις

παραθετω το αρθρο 110 του συνταγματος

ΤΜΗΜΑ Β'
Αναθεώρηση του Συντάγματος

Άρθρο 110
1. Οι διατάξεις του Συντάγματος
υπόκεινται σε αναθεώρηση, εκτός από εκείνες που καθορίζουν τη βάση και τη μορφή
του πολιτεύματος, ως Προεδρευόμενης Κοινοβουλευτικής Δημοκρατίας, καθώς και από
τις διατάξεις των άρθρων 2 παράγραφος 1,4 παράγραφοι 1,4 και 7,5 παράγραφοι 1
και 3,13 παράγραφος 1 και 26.

Σε καλω να αναφερεις ταχυστα πως στον ******(ας αυτολογοκριθω) εβγαλες το συμπερασμα οτι δεν γνωριζω ποια αρθρα δεν επιδεχονται αναθεωρησης και το αναφερες επιχειρημα για να μειωσεις την εγκυροτητα οσων λεω. Εχεις καθε δικαιωμα να εισαι ασχετος ,δεν ειναι αναγκη να φορτωνεις αυτο το χαρακτηριστικο στο συνομιλιτη σου ομως. Σε παρακαλω και παλι διευκρινισε πως εβγαλες το συμπερασμα το ταχυστο δυνατον.

Επισης σε καλεσα και σε προηγουμενο ποστ να απαντησεις ποτε αγνοησα το συνταγμα " και το θυμαμαι οποτε με συμφερεϊ" οπως υπαινιχθηκες για εμενα και δεν το εχεις κανει ακομα . Θεωρω το γεγονος τυχαιο.

Ωστοσο αν δεν απαντησεις συντομα στα παραπανω ερωτηματα θα με αναγκασεις να υποπτευθω οτι προσπαθεις εσκεμμενα να με διαβαλλεις και να με υπονομευσεις , συνεπως θα πρεπει να σου ζητησω τουλαχιστον να ανακαλλεσεις.

-----------------

[ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : alexis15 στις 31-01-2012 01:36 ]

Post αρνητικής αξιολόγησης
Post αρνητικής αξιολόγησης
antwnispatra
Φθασμένος
Chat
31.01.2012, 03:57

Το θέμα που έχει ανοίξει ο alexis15,έχει να κάνει με τη συνταγματικότητα της θητείας.

Ας μην ξεφεύγουμε.

Spoiler
Σολίστ
Chat
31.01.2012, 09:42

Παράθεση:

Το μέλος alexis15 στις 31-01-2012 στις 01:35 έγραψε...

Δεν ειναι προσωπικο το αν εφαρμοζεται το συνταγμα . Πχ αν με ρωτησεις προσωπικα δεν θα ηθελα να ταλαιπωρηθει η αδερφη μου και να παει στρατο .Αυτο δεν αλλαζει τους νομους ομως . Εγω δεν ενεταξα πουθενα τον εαυτο μου στην κουβεντα αλλωστε δεν αλλαζει κατι στην δικια μου θητεια αν πανε και οι γυναικες στο στρατο. ( Αντε μπορει να την κανει πιο ενδιαφερουσα{#emotions_dlg.rolleyes})

Για να αποδείξεις ότι δεν είναι προσωπικό θα πρέπει να περιμένουμε να επιστρέψεις από τη θητεία σου και να λες τα ίδια. Συνεπώς αυτό που λες δεν έχει καμία αξία.

Παράθεση:

Σου ανεφερα απλα οτι η συνταγματικοτητα του εχει ηδη κριθει μιας και μου ειπες να μην βιαζομαι οτι ειναι να κριθει θα κριθει.

Α, ΟΚ. Δεκτόν.

Παράθεση:

Καπως ετσι αρχιζεις το φλερτ με τα νευρα μου .

Με ποιο; Με το ότι δεν έχεις πάει ακόμα φαντάρος; Αφού δεν έχεις πάει. Πως είναι δυνατόν να γνωρίζεις τις συνθήκες;

Παράθεση:

Τα καταφερες!!! Μολις με εξοργισες και αν με γνωριζες θα ηξερες οτι θελει ταλεντο. Ομως φαινεται εισαι ικανος να το επιτυχεις

παραθετω το αρθρο 110 του συνταγματος

ΤΜΗΜΑ Β'
Αναθεώρηση του Συντάγματος

Άρθρο 110
1. Οι διατάξεις του Συντάγματος
υπόκεινται σε αναθεώρηση, εκτός από εκείνες που καθορίζουν τη βάση και τη μορφή
του πολιτεύματος, ως Προεδρευόμενης Κοινοβουλευτικής Δημοκρατίας, καθώς και από
τις διατάξεις των άρθρων 2 παράγραφος 1,4 παράγραφοι 1,4 και 7,5 παράγραφοι 1
και 3,13 παράγραφος 1 και 26.

Ε, είδες; Μόνος σου το λες. Δεν αναθεωρείται το άρθρο το οποίο επικαλείσαι. Άρα τι συζητάμε;

Παράθεση:

Σε καλω να αναφερεις ταχυστα πως στον ******(ας αυτολογοκριθω) εβγαλες το συμπερασμα οτι δεν γνωριζω ποια αρθρα δεν επιδεχονται αναθεωρησης και το αναφερες επιχειρημα για να μειωσεις την εγκυροτητα οσων λεω. Εχεις καθε δικαιωμα να εισαι ασχετος ,δεν ειναι αναγκη να φορτωνεις αυτο το χαρακτηριστικο στο συνομιλιτη σου ομως. Σε παρακαλω και παλι διευκρινισε πως εβγαλες το συμπερασμα το ταχυστο δυνατον.

Δεν είσαι σε θέση να απαιτείς τίποτε από τα παραπάνω. Οι απαντήσεις μου ορίζονται χρονικώς από εμένα και μόνον. Το πότε και αν θα απαντώ είναι δική μου υπόθεση.

Σου απάντησα πιο πάνω. Εφ' όσον δεν αναθεωρείται, δεν υπάρχει περίπτωση να είναι αντισυνταγματικό αυτό που γίνεται. Μην αρχίσεις πάλι τις ερωτήσεις. Εύκολο είναι να το σκεφτείς.

Παράθεση:

Επισης σε καλεσα και σε προηγουμενο ποστ να απαντησεις ποτε αγνοησα το συνταγμα " και το θυμαμαι οποτε με συμφερεϊ" οπως υπαινιχθηκες για εμενα και δεν το εχεις κανει ακομα . Θεωρω το γεγονος τυχαιο.

Ομοίως με προηγουμένως.

Παράθεση:

Ωστοσο αν δεν απαντησεις συντομα στα παραπανω ερωτηματα θα με αναγκασεις να υποπτευθω οτι προσπαθεις εσκεμμενα να με διαβαλλεις και να με υπονομευσεις , συνεπως θα πρεπει να σου ζητησω τουλαχιστον να ανακαλλεσεις.

Δεν ανακαλείται τίποτε. Μπορείς να υποπτεύεσαι ό,τι νομίζεις.

Σε αυτό το σημείο θα ήθελα να συγχαρώ τον NikosRoman, που απ' ό,τι φαίνεται έχει πιάσει το νόημα των όσων λέω.

Θα σου πρότεινα Αλέξη να διαβάσεις προσεκτικά το post του ΝikosRoman, μια και είναι η αλήθεια χωρίς καμία σάλτσα.

NikosRoman
Συγχορδία Ματζόρε
Chat
31.01.2012, 09:56

Παράθεση:

Το μέλος antwnispatra στις 31-01-2012 στις 03:57 έγραψε...

Το θέμα που έχει ανοίξει ο alexis15,έχει να κάνει με τη συνταγματικότητα της θητείας.

Ας μην ξεφεύγουμε.

Δεν ξεφευγω καθολου απο το θεμα.Ισα ισα.Οταν αρχιζεις να αναρωτιεσαι ποσο "συνταγματικα"ειναι τα πραγματα γινεσαι η αρνητικη και επικινδυνη εικονα του εαυτου σου.

Αρχιζεις να ξεχωριζεις το "εγω" απο το "εμεις".Και εξηγω.

Αφου ο φιλος Αλεξης αμφισβητει(συνταγματικο του δικαιωμα) την στρατευση μεσω αναθεωρησεων του συνταγματος κλπ κλπ(δεν μπαινω σε λεπτομερειες γιατι ολα εχουν εξηγηθει πιο πανω),θα πιαστω απο μονο μια αναφορα που εκανε ο ιδιος.

Εγραψε:

"Αν περασω σε μια οποιοδηποτε σχολη ( που λογικα θα περασω ) θα κληθω να παω στρατο το νωριτερο σε 10 χρονια".

Ποιο συνταγματικο δικαιωμα επικαλειται για να τον ταιζω τα επομενα 10 χρονια εγω?

Αν αρχισει το γαιτανακι να γυρναει κατα αυτον τον τροπο τοτε φεξε μου και γλυστρισα!!!

Σε μια χωρα οπου εχει καταπατηθει το συνταγμα για να ωφεληθουν οι λιγοι,οταν οι αναφορες σου επικεντρωνονται συγκεκριμενα σε ενα θεμα τοτε μαλλον αυτο το θεμα σε καιη προσωπικα.

Εδω ερχεται το "εγω" να  ξεχωρισει απο το "εμεις".

Το χιουμοριστικο (για οσους εχουν χιουμορ)κειμενο που εγραψα ειναι μια απαντηση στο "εγω" του φιλου Αλεξη χωρις καμμια προσωπικη αναφορα στον ιδιο,ακριβως για να μην μπουμε σε εναν κυκλο συνταγματικοτητας -και μη-που δεν εχει τελειωμο.

Σημειωση:Ειχα να μπω να γραψω κατι πανω απο εναν μηνα και μολις το εκανα εφαγα παλι αρνητικο.χαχαχαχαχα.Σημειωση για τους (πανω απο 200)φιλους που μου εχουν κανει αιτηματα φιλιας(και τα αρνουμαι για δικους μου λογους).Αν θελετε να διαβαζετε τα γραπτα μου συνεχιστε να ψαχνετε στα αρνητικα ποστ αξιολογησης οπως μου λετε οτι κανετε μεχρι τωρα.

Δωσε παλι αρνητικο στο δεντρο και ασε το δασος ανεπαφο.

Spoiler
Σολίστ
Chat
31.01.2012, 10:10

Όντως, αυτό με την αναβολή μου διέφυγε.

Άρα του Αλέξη μάλλον του έχει έρθει κάποιο χαρτί κατάταξης ή το περιμένει όπου νά ναι γι' αυτό και η αντίδραση. Και δεκαετείς αναβολές μου φαίνονται κάπως περίεργες.

Όπως και να έχει, όσο πιο μικρός πας, τόσο καλύτερα. Κράτα σαν οδηγό αυτό που είπε ο NikosRoman και θα καταλάβεις ότι αυτά σε μεγαλύτερη ηλικία θα σου είναι ακόμα πιο δύσκολα.

mary_omikron
Βετεράνος , Forum Moderator
Chat
31.01.2012, 11:22

@ ΝikosRoman

Το κείμενο σου στο post είναι περιγραφή της πραγματικότητας καλογραμμένη και με χιούμορ. Ετσι την έχω ακούσει άπειρες φορές από γνωστούς συγγενείς φίλους  κι εγώ, πλην όμως οι συνθήκες θητείας είναι εκτός θέματος "συνταγματικότητα"

Αναφέρεσαι στα "επόμενα 10 χρόνια" του Αlexis15 και διερωτάσαι γιατί είσαι υποχρεωμένος να τον ταϊζεις εσύ (προφανώς σχηματικά) αλλά κανένας δεν γνωρίζει αν προτίθεται να δουλεύει ο ίδιος σπουδάζοντας, αν έχει κάποιο κληροδότημα για σπουδές, ή αν η οικογένειά του του παρέχη τα μέσα είτε με άνεση είτε με στέρηση δικό τους θέμα είναι.

Δεν είναι καλλίτερα να συζητάμε τα θέματα σαν θέματα απομονωμένα από κρίσεις και συμπεράσματα για τους συμμετέχοντες?

@ Spoiler

Γιατί ο λόγος που έθεσε το θέμα ο Alexis15 είναι επειδή "τον αφορά άμεσα" και να μην είναι ένας γενικός προβληματισμός ή έστω ένα ακόμη θέμα συζήτησης χωρίς προβληματισμό? Δηλαδή αν εγώ έκανα θέμα και έγραφα μιά άποψη σε  "καρκίνος του προστάτη" κι εσύ διαφωνούσες θα στήριζες τα επιχειρήματά σου στο ότι με αφορά άμεσα ή θα έλεγες "πάθε πρώτα και μετά πες άποψη"?

""Άρα του Αλέξη μάλλον του έχει έρθει κάποιο χαρτί κατάταξης ή το περιμένει όπου νά ναι γι' αυτό και η αντίδραση. Και δεκαετείς αναβολές μου φαίνονται κάπως περίεργες.""

Αρα? άρα τι? Τελικά συζητάμε για την συνταγματικότητα ή κολλάμε το μάτι στην κλειδαρότρυπα?

---------------------------------------------------------

YΓ. Να "μπαχαλέψει" ένα θέμα είναι εύκολο και μπορείτε. Να το κρατήσετε σε επίπεδο και εντός θέματος χωρίς παρεμβάσεις συντονιστών ΔΕΝ μπορείτε μερικοί.

Spoiler
Σολίστ
Chat
31.01.2012, 11:30

Έχει λήξει η συζήτηση περί αντισυνταγματικότητας Μαίρη από τη στιγμή που στην ουσία ακόμα κι εσύ στρατεύσιμη θεωρείσαι υπό συνθήκες που ορίζουν νόμοι εκτός άρθρων του Συντάγματος.

Κάθε Έλληνας που μπορεί να φέρει όπλα είναι υποχρεωμένος να συντελεί
στην άμυνα της Πατρίδας, σύμφωνα με τους ορισμούς των νόμων.

Που λέει για θητεία; Στην άμυνα λέει και σύμφωνα με τους ορισμούς των νόμων! Επειδή ο Αλέξης τώρα το έχει συνδυάσει με θητεία, το έβγαλε αντισυνταγματικό. Ε, κι εγώ πάω να βγάλω το φαί από το φούρνο τώρα μην αρπάξει! Τα πιο απλά πράγματα τα μπλέκουμε! Και μ' αρέσει που το έχει ψάξει κι όλας! Να βάλω το βίντεο με τον Γεωργίου τώρα; {#emotions_dlg.lol}

ο Αλέξης επιμένει επάνω σε κάτι που δεν υφίσταται, και όσο επιμένει τόσο πάει αυτός κοντά στην κλειδαρότρυπα και όχι εμείς. Σου εξήγησα ότι δεν με ενδιαφέρει η "βιολογική μπουγάδα" του Αλέξη. Απλώς το καλύτερο για αυτόν είναι και για την ηλικία του να αρχίσει να σκέφτεται να μην προσπαθεί να αποφύγει τις υποχρεώσεις του.

Και τέλος, εφ' όσον έχουν πάει φαντάροι άλλοι, θα πάει και αυτός και οποιοσδήποτε άλλος. Ή ας δηλώσει αντιρρησίας και ας κάνει εναλλακτική θητεία. Καλό είναι όμως να μην προσπαθεί να βρίσκει δικαιολογίες.

-----------------

[ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : Spoiler στις 31-01-2012 12:01 ]

rouli726
Φθασμένος
Chat
31.01.2012, 13:50

Ωραίο το ποστ του νίκου,γελάσαμε λίγο μέσα στους χαλεπούς καιρούς που περνάμε. Μια διόρθωση όμως, οι γυναίκες που υπηρετούν ως αξιωματικοί στα σώματα ασφαλείας, και επί του θέματος στο στρατό, δεν είναι πίσω από γραφεία πάντα. Εξαρτάται από την ειδικότητά τους, υπάρχουν ειδικότητες που και σκοπιά φυλάνε και όλα τα υπόλοιπα, και το λέω γνωρίζοντας συγκεκριμένα πράγματα. αυτα :)

[ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : rouli726 στις 31-01-2012 13:52 ]

[ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : rouli726 στις 31-01-2012 13:54 ]

jorge
Musantiquus , Administrator
Chat
31.01.2012, 13:58
Αλέξη πολύ σωστός ο προβληματισμός σου και, να σου πω την αλήθεια, ποτέ δεν το είχα σκεφτεί, αν και έχω πάει στρατό. Έτσι όπως το θέτεις, φαινεται ως αντισυνταγματικό. Υπάρχουν όμως επιπλέον νόμοι, οι οποίοι πιθανότατα καθορίζουν τις εξαιρέσεις. Δεν το γνωρίζω, ίσως κάποιος νομικός θα βοηθούσε.