ελληνική μουσική
351 online   ·  202.987 μέλη

Στρατευση-Συνταγματικοτητα

alexis15
Βασική Νότα
Chat
31.01.2012, 16:43

Λοιπον spoiler συνεχιζεις αρχικα να εισαι εξοργιστικος η να εχεις σοβαροτατο προβλημα ορασης. Σου ειπα και πριν δικαιουσε να εισαι συνταγματικα ασχετος δεν αλλαζει αυτο το συνταγμα ομως.

Παρεθεσα την παραγραφο 2 του αρθρου 4 που λεει οτι "Οι Ελληνες και οι Ελληνιδες εχουν ισα δικαιωματα και υποχρεωσεις" ως παραγραφο που ειναι δυνατο να  αναθεωρηθει .Επειδη μαλλον σου αρεσει να εχεις επιχειρημα το να μειωνεις αιθαιρετα την εγκυροτητα οσων λεει ο συνομιλητης σου , ισχυριστηκες οτι δεν γνωριζω ποια αρθρα επιδεχονται αναθεωρησης .

Οπως ηταν αυτονοητο παρεθεσα αμεσως το αντιστοιχο αρθρο του συνταγματος περι αναθεωρησης του οπου λεει ρητα

ΤΜΗΜΑ Β'
Αναθεώρηση του Συντάγματος

Άρθρο 110
1. Οι διατάξεις του Συντάγματος
υπόκεινται σε αναθεώρηση, εκτός από εκείνες που καθορίζουν τη βάση και τη μορφή
του πολιτεύματος, ως Προεδρευόμενης Κοινοβουλευτικής Δημοκρατίας, καθώς και από
τις διατάξεις των άρθρων 2 παράγραφος 1,4 παράγραφοι 1,4 και 7,5 παράγραφοι 1
και 3,13 παράγραφος 1 και 26.

για να αποφυγω την περιπτωση οπου μπορει να εχεις προβλημα που να μειωνει την οραση σου εβαλα σε εντονα γραμματα το σχολιο για το επιμαχο αρθρο. ΜΗ ΑΝΑΘΕΩΡΗΣΙΜΕΣ ΠΑΡΑΓΡΑΦΟΙ ΤΟΥ ΑΡΘΡΟΥ ΤΟ 4 ΕΙΝΑΙ Η 1,4 ΚΑΙ 7.Εσυ ισχυριστικες οτι δεν γνωριζω ποια αρθρα επιδεχονται αναθεωρησης οταν σχολιαζοντας ποστ οπου μιλαγα για πιθανη αναθεωρηση της παραγραφου 2.ΑΛΗΘΕΙΑ ΠΩΣ ΤΟ ΚΑΤΑΦΕΡΝΕΙΣ? ΔΕΝ  ΑΠΑΙΤΩ ΕΓΩ ΝΑ ΑΝΑΚΑΛΕΣΕΙΣ Η ΛΟΓΙΚΗ ΤΟ ΑΠΑΙΤΕΙ. Εκτος αν τεκμηριωσεις μεσω των προηγουμενων μηνυματων μου οτι δεν γνωριζω ποια αρθρα επιδεχονται αναθεωρησης.

Ωφειλεις αρα να δωσεις απαντηση και στο ποτε αγνοησα το συνταγμα και "θυμηθηκα οποτε με συμφερει" .

Σταματα να αποπροσανατολιζεις δεν απαιτησα τιποτα ειπα "Σε παρακαλω και παλι διευκρινισε πως εβγαλες το συμπερασμα το ταχυστο δυνατον" Το ταχυστο δυνατον προφανως καθοριζεται απο σενα δεν εβαλα καποιο χρονικο περιθωριο σου ζητησα να το κανεις οσο συντομα μπορεις

Παντελως ανυποστατα οσα λες για αλλη μια φορα οσα λες για αποφυγη υποχρεωσεων μου καθως δεν εξετασα πουθενα το ζητημα μειωσης της δικης μου θητεια η οτιδηποτε αλλο σχετικα με το πως θα υπηρετησω εγω απλα εχει κολλησει το κεφαλι σου .Ακομα και αν συμφωνουσαμε ολοι και απο αυριο το πρωι αρχιζαν να πηγαινουν στρατο οι γυναικες τιποτα δεν θα αλλαζε στην δικια μου θητεια.Επισης το να ζητας την εξαιτεση συνταγματικοτητος ενος νομου δεν αποτελει δικαιολογια σε μια ευνομουμενη πολιτεια ,ΚΑΙ ΕΠΑΝΑΛΑΜΒΑΝΩ ΤΟ ΖΗΤΗΜΑ ΑΥΤΟ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΝΑ ΚΑΝΕΙ ΠΟΥΘΕΝΑ ΜΕ ΤΗΝ ΔΙΚΙΑ ΜΟΥ ΘΗΤΕΙΑ ,ΔΕΝ ΜΙΛΗΣΑ ΓΙΑ ΚΑΠΟΙΑ ΑΛΛΑΓΗ ΣΕ ΑΥΤΗΝ.

+1 Στο ποστ σου mary_omikron

NikosRoman ενδιαφερον το ποστ σου περι συνθηκων στρατευσης .Περιγραφεις λιγο η πολυ μια διαδικασια - αυτονομησης- σκληραγωγησης η οποια φανταζομαι καλο θα ειναι να υπαρξει στη ζωη ολων των ανθρωπων καποια στιγμη ανεξαρτητως φυλλου.(αναφερομαι στην αυτονομηση οχι στην διαδικασια , δεν νομιζω να διαφωνει κανεις εδω)Πλην ομως το περιεχομενο της στρατιωτικης θητειας σαφως δεν σχετιζεται με το αν ειναι συνταγματικη η απαλλαγη των γυναικων ( επισης δεν νομιζω να διαφωνει κανεις)

Ωστοσο ας απαντησω σε μερικα πραγματα που λες για μενα

Αρχικα εκτιμω το γεγονος οτι αντιθετα με αλλους συμφορουμιτες δεν αναφερεσαι προσωπικα. Υποθετω αντιλαμβανομενος οτι δεν μπορεις να γνωριζεις τι ικανοτητα- και σε τι βαθμο -αυτοεξυπηρετησης η αντοχης σε δυσκολες συνθηκες πιθανον να  εχουν επιβαλλει στο συνομιλητη σου οι συγκυριες στην ζωη του γνωριζοντας γιαυτον απλα το nickname του.

Λες "Ποιο συνταγματικο δικαιωμα επικαλειται για να τον ταιζω τα επομενα 10 χρονια εγω?"

Εξηγησε μου ΠΩΣ ΑΚΡΙΒΩΣ ΘΑ ΜΕ ΤΑΙΖΕΙΣ???? Οταν καποιος παιρνει αναβολη για σπουδες του δινει το κρατος κανα επιδομα και δεν το ξερω ? Του κοβει κουπονια φαγητου η δωρεαν στεγασης μεχρι να παει στρατο???Παρακαλω να απαντησεις.

Spoiler
Σολίστ
Chat
31.01.2012, 16:51

Κοίταξε Αλέξη. Αναφορικά με τη συνταγματικότητα των νόμων που διέπουν τη στράτευση σου είπα την άποψή μου και την τεκμηρίωσα. Ως εκ τούτου δεν έχω να προσθέσω κάτι άλλο. Είναι συνταγματικότατη η θητεία όπως γίνεται σήμερα.

alexis15
Βασική Νότα
Chat
31.01.2012, 16:51

Συνεχιζω σε δευτερο γιατι ειναι πολλα

Ακομα ειπες «Αφου  ο φιλος Αλεξης αμφισβητει(συνταγματικο του δικαιωμα) την στρατευση μεσω
αναθεωρησεων του συνταγματος»

Αληθεια δεν θελω να σε προσβαλλω αλλα διαβασες το θεμακαι τα ποστ που εχω στειλει? Δεν εθεσα πουθενα θεμα για την στρατευση μου (γενικα των αντρων) .Τι σχεση εχουν οι συνταγματικες αναθεωρησεις?? Η ολη αναφορα σε αυτά γινεται επειδη ειπα ότι αν θελουμε να αποκτησει συνταγματικη νομιμοποιηση η απαλλαγη των γυναικων θα πρεπει να αναθεωρηθει το αρθρο 4
παραγραφος 2 που προβλεπει ισα δικαιωματα και υποχρεωσει Ελληνων και Ελληνιδων. Στην συνεχεια ο spoiler ισχυριστηκε εμμεσως και ψευδως θελω να πιστευω από αγνοια ότι αυτό δεν αναθεωρηται .Κατα τα αλλα δεν ειπαμε κατι άλλο για αναθεωρησεις.

Λες «Σε μια χωρα οπου εχει καταπατηθει το συνταγμα για να ωφεληθουν οι λιγοι,οταν οι αναφορες σου επικεντρωνονται συγκεκριμενα σε ενα θεμα τοτε μαλλον αυτο το θεμα σε καιη προσωπικα»

Σε ένα θεμα που πραγματευεται τη συνταγματικοτητα απαλλαγης στρατευση των γυναικων προφανως ολες μου οι αναφορες επικεντρωνονται σε αυτό΄. Σε ενημερωνω προκαλαταβολικα πως αν ανοιξεις θεμα για οποιαδηποτε άλλο θεμα που αφορα το συνταγμα θα ειμαι βασικος συμμετεχων καθως εχω μια ιδιαιτερη αγαπη στα νομικα ζητηματα.

Και για να τελειωνει το θεμα αυτό το ζητημα δε με και καιει καθολου προσωπικα . Ειμαι 16 ετων και 3 μηνων περιπου ( νοεμβρης του 95΄) προφανως δεν μου εχει ερθει κανενα χαρτι λογικα θα ερθει σε 1,5 χρονο .Δεν ξερω ποτε ακριβως ερχονται. Οποτε αν αναλογιστει κανεις ότι η τυπικη αναβολη  για σπουδες είναι 7-8 χρονια θα κληθω να παω στρατο σε καμμια 10 αρια χρονια χοντρικα. Ουτε περιεργο είναι ουτε επιληψιμο όπως μαλλον υπαινισεστε.

Λεο γραφεις «Για να αποδείξεις ότι δεν είναι προσωπικό θα πρέπει να περιμένουμε να επιστρέψεις από τη θητεία σου και να λες τα ίδια. Συνεπώς αυτό που λες δεν έχει καμία αξία.»

Είναι αυταποδεικτο ότι δεν είναι προσωπικο όταν δεν ζητω τιποτα για την δικη μου θητεια , αντιθετως κανουμε απλη συζητηση περι συνταγματικοτητος ενός νομου που δεν με αφορα καν.

Μετα όταν σε ρωτησα πως υποθετεις ότι δεν ξερω ποια αρθρα είναι δυνατο να αναθεωρηθουν ( που
περιμενω ακομα να το τεκμηριωσεις)

Απαντησες¨…«Σου απάντησα πιο πάνω. Εφ' όσον δεν αναθεωρείται, δεν υπάρχει περίπτωση να είναι αντισυνταγματικό αυτό που γίνεται. Μην αρχίσεις πάλι τις ερωτήσεις. Εύκολο είναι να το σκεφτείς»

???? Τι ακριβως θες να πεις ?.Αυτη η προταση αν τη μεταφραζω καλα λεει ότι επειδη δεν αναθεωρειται το αρθρο 4 παρ.2 όπως λανθασμενα ισχυριζεσαι ( αλλα ακομα και να ηταν ετσι) συνεπαγεται ότι δεν υπαρχει περιπτωση να μην είναι συνταγματικη η απαλλαγη των γυναικων? Τι σχεση εχει το ένα με το άλλο?? .Πραγματικα επειδη εχω την αισθηση ότι δεν το εννοησα καλα εξηγησε μου τι θες να πεις

Μετα λες «Δεν ανακαλείται τίποτε. Μπορείς να υποπτεύεσαι ό,τι νομίζεις.» Σου ειπα αν δεν τα τεκμηριωσεις να τα ανακαλεσεις δεν νομιζω ότι είναι υπερβολικο. Αν τεκμηριωσεις ότι δεν γνωριζω ποια αρθρα δεν επιδεχονται αναθεωρησης και ότι θυμαμαι το συνταγμα οποτε με συμφερει όπως με κατηγορησες δεν θα εχω κανενα προβλημα να συνεχισεις να μου το λες.

Διαβασα το ποστ του όπως προτεινεις και όπως του εγραψα κιολας αποτελει μια ενδιαφερουσα περιγραφη των συνθηκων δεν εχει να κανει με νομικο ζητημα.

jorge δεν ξερω κατα ποσο θα εδινε τη λυση μια γνωμη νομικου καθως υπαρχουν πολλοι υποστηρικτες και των δυο αποψεων .Σιγουρα θα ηταν χρησιμη.

-----------------
"Αξιζει φιλε να υπαρχεις για ενα ονειρο και ας ειναι η φωτια του να σε καψει..."

[ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : alexis15 στις 31-01-2012 16:55 ]

mary_omikron
Βετεράνος , Forum Moderator
Chat
31.01.2012, 16:59
@ Αlexis15 Μέχρι στιγμής δεν χρειάστηκε παρέμβαση σε δικά σου posts ας μην κάνουμε αρχή αναφερόμενοι σε μειωμένες οράσεις, σκοπιμότητες κλπ... Ψυχραιμία και ειρήνη υμίν :)
alexis15
Βασική Νότα
Chat
31.01.2012, 17:21

Θα το επιθυμουσα πολυ να μην γινομαι προβλητικος αλλα εχω δεχτει ηδη δυο προσβολες και εχω ζητησει η να τεκμηριωθουν η να ανακληθουν επανειλλημενος ( θυμαμαι το συνταγμα οποτε με συμφερει και " δε ξερεις καν ποια αρθρα επιδεχονται αναθεωρησης " οταν μιλησα για αναθεωρηση παραγραφου που οπως φαινεται απο το αρθρο 110 που παραθεσα ειναι  εφικτο να αναθεωρηθει . Ωστοσο ο spoiler δεν ανακαλει ουτε τεκμηριωνει ποιοι μπορει να ειναι οι πιθανοι λογοι?

[ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : alexis15 στις 31-01-2012 17:21 ]

Spoiler
Σολίστ
Chat
31.01.2012, 17:47

Αλέξη,

Λοιπόν επειδή είσαι μικρός δεν θέλω να έρθω σε κόντρα μαζί σου. Απλώς δες πόσο προκατειλειμένα έθεσες το αρχικό σου ερώτημα ρωτώντας αν υπάρχει "ψίγμα" νομιμότητας.

Εάν σε ικανοποιεί να ανακαλέσω κάτι που θεωρείς προσβλητικό, να το κάνω. Σου εφιστώ όμως την προσοχή στο εξής. Πως αυτά που λες έχουν να κάνουν με ανθρώπινες ζωές που μπορεί να χαθούν σε μια μάχη. Δε θα σου αναλύσω πόσο ασύμβατο είναι άντρες και γυναίκες μαζί στον πόλεμο γιατί όντως όπως επισημάνθηκε βγαίνουμε off topic.

Κράτα λοιπόν την τεκμηριωμένη μου άποψη περί συνταγματικότητας της θητείας όπως είναι σήμερα, καθώς και ότι ανακαλώ αν κάπου σε έχω προσβάλει και ας πάμε παρακάτω. Cool

Υ.Γ. Να ξέρεις ότι έκανα 30 χλμ από το τελευταίο μου ποστ έως αυτό από την Πάρνηθα μέχρι το σπίτι μου εν μέσω χιονιού τρέχοντας για να σε προλάβω... .

NantiaP
Φθασμένος
Chat
31.01.2012, 17:56

Η στρατιωτική υποχρέωση διακρίνεται σε
α) στρατεύσιμη
β) εφεδρική
γ) σε πρόσθετη

τις γυναίκες καλύπτει το β και το γ και εν ώρα πολέμου συμμετέχουν ενεργά θέλουν δεν θέλουν... ιδίως όταν πρόκειται για άμυνα και μπορούν να φέρουν όπλα διαφορετικά υπάρχουν διάφοροι άλλοι τρόποι πιστόλια μαχαίρια και όλα τα συναφή ειδικού βάρους η που έχουν εκπαιδευτεί σε αυτά..

“Κάθε Έλληνας που μπορεί να φέρει όπλα, είναι υποχρεωμένος να συντελεί στην άμυνα της Πατρίδας, σύμφωνα με τους ορισμούς των νόμων”) και οι νόμοι λένε άλλα για την στράτευση των γυναικών τώρα δεν καταλαβαίνω γιατί να μιλάμε για αντισυνταγματικότητα όταν οι νόμοι δεν υποχρεώνουν την γυναίκα να στρατευτεί με το ζόρι..
Βέβαια εν ώρα πολέμου όλοι θα πάρουν τα όπλα μέχρι και οι έφηβοι αν χρειαστεί όπως έκαναν το 40 και μετά στην αντίσταση...
και τα γραφόμενα του συντάγματος και η νομοθεσία χάσκουν από παντού...
Για παράδειγμα πήγα να σηκώσω το όπλο ενός φίλου και πιάστηκε ο ώμος μου όμως αυτό δεν σημαίνει ότι εν ώρα πολέμου δεν θα πιάσω πιστόλι μαχαίρι οβίδα και άλλα πολλά.. για να σωθεί η πατρίδα και δεν θα ήθελα ποτέ να έρθω σε αυτή τη θέση.. αν και νομίζω πως όλα θα γίνονται μέσω υπολογιστών πλέον... έχουν αλλάξει οι καιροί και τι είναι αυτά τα όπλα μπροστά στον πυρηνικό και το χημικό όλεθρο τίποτα..

Οι άνδρες μπορεί να δεινοπαθήσουν για μερικούς μήνες στον στρατό αλλά οι γυναίκες δεινοπαθούν κάθε μήνα για πάρα πολλά χρόνια και δεν φτάνει αυτό έχουν να μεγαλώσουν παιδιά να φροντίσουν σύζυγο να μορφωθούν να εργαστούν να κρατήσουν σπίτι τίποτε άλλο?? Και όταν αυτά δεν γίνονται σωστά πάλι γκρινιάζουν για φαντάσου...οι άνδρες...μμμμμ

Μια χαρά τα έγραψε ο Νίκος Ρώμαν τελικά ας φύγουν και λίγο από την ποδιά της μαμάς τους μπας και ανδρωθούν επιτέλους αν και πάρα πολλοί δεν τα καταφέρνουν ούτε και μετά το στρατό...τέλος πάντων...

Όχι τίποτε άλλο μετά θα έχουμε και υπογεννητικότητα και ύστερα δεν θα υπάρχει Πατρίδα και οι νόμοι μαζί με το σύνταγμα θα παίζουν το ρόλο της διακόσμησης όπως η βασίλισσα της Αγγλίας ένα πράγμα χαχα
Μιλάμε αν είναι συνταγματικό ή όχι για τις γυναίκες και βλέπουμε άπειρα παραδείγματα ανδρών που εξαγοράζουν την θητεία τους κάτι τραγουδιστές για παράδειγμα κάτι πολιτικοί που δεν έχουν υπηρετήσει ποτέ ενώ κάποιοι που έχουν στρωμένες δουλειές από τον μπαμπάκα τους δηλώνουν ψευδή  στοιχεία ΙΕ για παράδειγμα και μιλάμε για σύνταγμα νόμους κλπ.. Εντάξει  συνεχίστε να αναρωτιέστε..

Και αν από το β και το γ καλύπτονται συνταγματικά οι γυναίκες και τους νόμους και δεν λαμβάνεται από άλλους η σωματική ρώμη που διακρίνει τα δυο φύλλα δεν έχω τι άλλο να γράψω πια…
Ας επιδοθούμε όλοι στις πολεμικές τέχνες που είναι και για άνδρες και γυναίκες να τελειώνουμε χαχα ε μα πια..

-----------------
Age Ain't Nothing But A Number...

[ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : NantiaP στις 31-01-2012 18:22 ]

NantiaP
Φθασμένος
Chat
31.01.2012, 18:10

Κάτσε βέβαια να υπάρχουν χρήματα και... να υπάρχουν και όπλα. χμμμ
Γιατί όλοι οι πόλεμοι με... τα όποια όπλα ξεκινούν από άνδρες αυτό έχει καταγράψει η ιστορία πολεμόχαρη φυλή μου των ανδρών...
Οι γυναίκες κάνουν πλέον άλλο πόλεμο.. οικονομικοπολιτικό βλέπε Μέρκελ... Wink αναίμακτα πράγματα
Μπρος στα όπλα κύριοι χαχα

[ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : NantiaP στις 31-01-2012 18:18 ]

giorth
Συγχορδία Ματζόρε
Chat
31.01.2012, 18:37

Παράθεση:

Το μέλος NantiaP στις 31-01-2012 στις 17:56 έγραψε...

Οι άνδρες μπορεί να δεινοπαθήσουν για μερικούς μήνες στον στρατό αλλά οι γυναίκες δεινοπαθούν κάθε μήνα για πάρα πολλά χρόνια και δεν φτάνει αυτό έχουν να μεγαλώσουν παιδιά να φροντίσουν σύζυγο να μορφωθούν να εργαστούν να κρατήσουν σπίτι τίποτε άλλο?? Και όταν αυτά δεν γίνονται σωστά πάλι γκρινιάζουν για φαντάσου...οι άνδρες...μμμμμ

Νάντια πιστεύω πως αυτή σου η φράση περιγράφει λακωνικά την άποψη της πλειοψηφίας της κοινωνίας μας για το συγκεκριμένο θέμα.

Επομένως φίλε Αλέξη η "αδικία" της υποχρεωτικής θητείας των αντρών έρχεται ώστε να εξισορροπήσει τις αδικίες που συμβαίνουν εις βάρος των γυναικών για όλα τα χρόνια της ζωής τους, όπως είναι η περίοδος, το μαγείρεμα, η φροντία του συζύγου καιη ανατροφή των παιδιών.

Πρόκειται δηλαδή για ακόμα ένα μέρος του μοιράσματος της πίτας των κοινωνικά θεσμοθετημένων συμπεριφορών που είναι αναγκασμένοι να υιοθετήσουν άντρες/γυναίκες ώστε να  μην βρεθούνε στην δυσμενή θέση του αποκλεισμού από την κοινωνία μας.

Προφανώς και δεν υιοθετώ καμία από τις παραπάνω απόψεις.
Για μένα είναι ξεκάθαρα σεξιστικός ο διαχωρισμός αυτός που θέλει τους άντρες ικανούς να εκπληρώσουν τις απαιτήσεις μιας θητείας ενώ τις γυναίκες όχι.

Υ.Γ.1 Μην με ρωτήσει κανείς αν πιστεύω πως η περίοδος είναι κοινωνικά θεσμοθετημένη συμπεριφορά! {#emotions_dlg.biggrin}
Υ.Γ.2 Όποιος φίλος μου έχει πάει στρατό ή είναι μέσα τώρα έχει βάλει 5-10 κιλά!

alexis15
Βασική Νότα
Chat
31.01.2012, 18:44

Παράθεση:

Το μέλος NantiaP στις 31-01-2012 στις 17:56 έγραψε...

“Κάθε Έλληνας που μπορεί να φέρει όπλα, είναι υποχρεωμένος να συντελεί στην άμυνα της Πατρίδας, σύμφωνα με τους ορισμούς των νόμων”) και οι νόμοι λένε άλλα για την στράτευση των γυναικών τώρα δεν καταλαβαίνω γιατί να μιλάμε για αντισυνταγματικότητα όταν οι νόμοι δεν υποχρεώνουν την γυναίκα να στρατευτεί με το ζόρι..

Ναντια αρχικα καλησπερα, ακριβως αυτος ειναι ο λογος που παραθετω και αλλο αρθρο καθως εδω γινεται αναφορα σε υποχρεωτικη συνεισφορα οπως την προβλεπει ο νομος .Ωστοσο ενας νομος που απαλλασει τις γυναικες απο μια υποχρεωση και την αποδιδει μονο στους αντρες δεν ερχεται σε ευθεια αντιθεση με το αρθρο 4 παραγραφος 2 "Οι Ελληνες και οι Ελληνιδες εχουν ισα δικαιωματα και υποχρεωσεις?

Παράθεση:

Φανταζομαι ο νομος δεν επιβαλλει κατι απο αυτα (παιδια κλπ) συνεπως δεν μπορει να θεωρηθουν ως υποχρεωσεις της γυναικας εναντι στο κρατος, η μορφωση και η εργασια υποθετω ειναι κατι που επιβαλλεται να κανει καθε ανθρωπος που θελει να παταει στα ποδια του .Πρεπει να του αποδιδουμε ευσημα για αυτο?

Παράθεση:

Μια χαρά τα έγραψε ο Νίκος Ρώμαν τελικά ας φύγουν και λίγο από την ποδιά της μαμάς τους μπας και ανδρωθούν επιτέλους αν και πάρα πολλοί δεν τα καταφέρνουν ούτε και μετά το στρατό...τέλος πάντων...

Ο Νικος ανεφερε καποιες καταστασεις που δεν μπορεις (ουμε ) να ξερεις(ουμε) αν καποιος εχει κληθει να τις αντιμετωπισει και νωριτερα στη ζωη του . Τα παιδια( τροπος του λεγειν) συνηθως η μαμα τα κραταει στα ποδια του δηλαδη γενικα οι γονεις καθως εκεινοι τα μεγαλωνουν και εχουν την ευθυνη του αν θα τα μαθουν να ειναι αυτονομα η εξαρτημενα ατομα.

Παράθεση:

Όχι τίποτε άλλο μετά θα έχουμε και υπογεννητικότητα και ύστερα δεν θα υπάρχει

Αν κανουν οι γυναικες στρατιωτικη θητεια?

Παράθεση:

Και αν από το β και το γ καλύπτονται συνταγματικά οι γυναίκες και τους νόμους και δεν λαμβάνεται από άλλους η σωματική ρώμη που διακρίνει τα δυο φύλλα δεν έχω τι άλλο να γράψω πια…

Το β και το γ οπως και το α δεν αναφερονται στο συνταγμα οποτε δεν μπορει να καλυπτουν συνταγματικα οτιδηποτε.( εκτος και αν δεν εχω δει που τα γραφει. Η διαφορα στη σωματικη διαπλαση θα μπορουσε να αποτελει λογω για να εχουν αντρες-γυναικες διαφορετικη εκπαιδευση με αλλες απαιτησεις κλπ .Ωστοσο οι γυναικες δεν υποχρεωνονται σε κανενος ειδους εκπαιδευση .

alexis15
Βασική Νότα
Chat
31.01.2012, 19:18

Παράθεση:

Το μέλος Spoiler στις 31-01-2012 στις 17:47 έγραψε...
Αλέξη,

Λοιπόν επειδή είσαι μικρός δεν θέλω να έρθω σε κόντρα μαζί σου.

Οπως καταλαβαινεις αυτο δεν ειναι και τοσο τιμητικο, ειναι λιγο σα να μαι ο τρελος του χωριου αλλα επειδη υποθετω οτι το λες με καλη διαθεση οποτε το προσπερνω.Πραγματικα δεν μ αρεσει να ψαχνομαι οσο και αν δεν εχει φανει μεχρι τωρα...

Παράθεση:

Απλώς δες πόσο προκατειλειμένα έθεσες το αρχικό σου ερώτημα ρωτώντας αν υπάρχει "ψίγμα" νομιμότητας.

Εάν σε ικανοποιεί να ανακαλέσω κάτι που θεωρείς προσβλητικό, να το κάνω. Σου εφιστώ όμως την προσοχή στο εξής. Πως αυτά που λες έχουν να κάνουν με ανθρώπινες ζωές που μπορεί να χαθούν σε μια μάχη.

Κράτα λοιπόν την τεκμηριωμένη μου άποψη περί συνταγματικότητας της θητείας όπως είναι σήμερα, καθώς και ότι ανακαλώ αν κάπου σε έχω προσβάλει και ας πάμε παρακάτω. Cool

Στα συμπτυξα λιγο για να απαντησω. Ειχα ηδη μια πρωτη αποψη ( την οποια διατηρω) γιαυτο εθεσα το ερωτημα ετσι . Ψηγμα αν δεν κανω λαθος σημαινει ιχνος( παρεπιπτοντως το σκοτωσαμε εγω με υ εσυ με ι τελικα η ειναι {#emotions_dlg.blush}) που βρισκεται η προκαταληψη στο να ρωτησω αν υπαρχει ιχνος .(μπορει να κανω λαθος και να εχει και αρνητικη σημασια δεν ειμαι και τοσο καλος με την χρηση της γλωσσας) Στο αλλο ζητημα ειπα αρκετες οτι θεωρησα προσβολη να μου αμφισβητεις κατι που ισχυει (και το απεδειξα με το 110 αρθρο ) χωρις λογο .Μου φανηκε σα να χρησιμοποιεις αυτο ως επιχειρημα "κατα εμου" τυπου "εισαι ασχετος". Ευχαριστω που το ανακαλλεις.

Το αλλο δεν το πολυκαταλαβα να σου πω την αληθεια τι ακριβως εννοεις "έχουν να κάνουν με ανθρώπινες ζωές που μπορεί να χαθούν σε μια μάχη." εγω ολο και ολο ενα νομο βαζω προς εξεταση και στη συνεχεια τα ζητηματα στρατευσεις των γυναικων.

Παράθεση:

Υ.Γ. Να ξέρεις ότι έκανα 30 χλμ από το τελευταίο μου ποστ έως αυτό από την Πάρνηθα μέχρι το σπίτι μου εν μέσω χιονιού τρέχοντας για να σε προλάβω... .

Καλα μην σκοτωθεις κιολας μια συζητηση ειναι . Γιαυτο ειπα "συντομοτερο δυνατον" {#emotions_dlg.beer}

Υποθετω θα γινεται χαμος πανω με τετοιο κρυο που χει εδω, βολτα η δουλεια?

Spoiler
Σολίστ
Chat
31.01.2012, 19:33

Απαντώ μόνο επειδή με ρώτησες Αλέξη.

Στο πεζικό όταν κάνεις πυρ και κίνηση είσαι μέρος μιας ομάδας. Αυτή υποδιαιρείται σε δύο ημιομάδες. Εκείνη του ελιγμού και εκείνη της υποστήριξης. Φαντάσου λοιπόν οι μία ημιομάδα να αποτελείται από γυναίκες. Δεν πρόκειται να πάνε πουθενά. Σκέψου ότι ο εξοπλισμός που κουβαλάς ζυγίζει περίπου 20-25 κιλά. Απλώς θα σκοτωθούνε όλοι!

Και επειδή στο στρατό η πιο ιερή στιγμή είναι εκείνη της αναφοράς όπου σε περίοδο πολέμου αναφέρεις τους νεκρούς σου, θέλω να σου πω πως ήδη έχεις στεναχωρήσει πολλούς με τις απόψεις σου. Κάποιοι από εμάς έχουμε συγγενείς που έχουν πολεμήσει.

Γι' αυτό και επιμένω στο ότι δεν έχεις εμπειρία. Αν εσύ αισθάνθηκες προσβεβλημένος μία φορά, σκέψου πως αισθάνθηκαν κάποιοι που έχουν δει συμπολεμιστή τους νεκρό.

Τίποτε άλλο.

Α ναι, από τη δουλειά επέστρεφα.

alexis15
Βασική Νότα
Chat
31.01.2012, 20:54

Δεχομαι την ελλειψη εμπειριας στο καθαρα στρατιωτικο ζητημα, και αφηνω το νομικο κατα μερος ( παροτι θεωρω οτι το συνταγμα ειναι αρκετα σαφες το γεγονος οτι υπαρχει σωρεια νομικων με διαφορετικες αποψεις πανω στο ζητημα μαρτυρα οτι τα πραγματα μαλλον επιδεχονται δυο ερμηνειων ωστοσο θεωρω οτι θα ειχε ενδιαφερον η εκδικαση μιας τετοιας υποθεσης στο ΣτΕ)

Ομως θετω εναν αλλο προβληματισμο.Απο την προσωπικη σου εμπειρια λες οτι η στρατιωτικη εκπαιδευση ειναι πολυ σημαντικη εως ζωτικης σημασιας και προσεξε εδω μιλαμε  για εκπαιδευση. Οι ιδιες οι γυναικες δεν θα επρεπε ανεξαρτητως αν θα κληθουν να πολεμησουν σε πρωτη γραμμη να ζητουν να λαμβανουν αυτης της ζωτικης σημασιας εκπαιδευση. Φαινεται να αφηνετε ολοι το ενδεχομενο ανοιχτο ( ως πιο λογικο ) του να συνεισφερουν σε πολεμο- και η Ναντια παραδεχτηκε οτι θα το εκανε -για την υπερασπιση της αμυνας της πατριδας αλλα να θεωρειτε παραλογο το να λαβουν απλα μια βασικη εκπαιδευση η οποια μπορει να ειναι παντελως ακινδυνη οντας υπο ελεγχομενες συνθηκες. Ελεγες πχ πριν οταν χρειαστει(μακαρι να μην χρειαστει ποτε) να συνεισφερουν θα το κανουν.Πως ομως θα τις στειλουμε  ως προβατα στη σφαγη τοτε?Δηλαδη οταν απορριπτεται την πιθανοτητα εκπαιδευσης αλλα οχι την πιθανοτητα συνεισφορας σε πολεμο , αφηνεται ανοιχτο το ενδεχομενο να πολεμησουν ανεκπαιδευτες .

Αν παλι αναφερεστε σε αλλου ειδους συνεισφορα σε πιθανο πολεμο (αν και μιλησατε και για καθαρα στρατιωτικη) ποια ειναι αυτη και μαλιστα δεν απαιτει κανενος ειδους εκπαιδευση - εξειδικευση.

Εκτος και αν θεωρειται λογικο το να μην απαιτειται καμμια συνεισφορα ακομα και οταν οι συνθηκες το επιβαλλουν( νομιζω αυτο δεν μπορει να ειναι συνταγματικο απο οτι γωνια και να το δει κανεις) και να εχουμε ετσι μια ομαδα πληθυσμου που δεν θα πρεπει απλα να την υπερασπιστουν οι υπολοιποι ταυτοχρονα με τον εαυτο τους και την πατριδα τους επειδη εχει καποια φυσικη - βιολογικη αδυναμια αλλα επειδη δεν θα κανει και οποιαδηποτε προσπαθεια να υπερασπιστει τον εαυτο της . Νομιζω αυτο ειναι παραλογο.

Το παραδειγμα που φερνεις ειναι λιγο ατοπο και εξηγω γιατι το πιστευω. Σε καθε περιπτωση ακομα και να μην υπαρχουν γυναικες υποθετω πως δεν θα διασπουσε κανεις τις ομαδες βαζοντας σε μια ομαδα ολους τους λιγοτερο ικανους - δυνατους στρατιωτες (οπως ειναι οι γυναικες κατ ισχυρισμο σου) Υποθετω σε καθε περιπτωση πως θα δημιουργοντουσαν ισοδυναμες ομαδες για να εχουν οσο το δυνατον λιγοτερες απωλειες και πιθανοτητα επιτευξης στοχου .

NantiaP
Φθασμένος
Chat
31.01.2012, 20:55

Παράθεση:

Το μέλος alexis15 στις 31-01-2012 στις 18:44 έγραψε...
Ναντια αρχικα καλησπερα, ακριβως αυτος ειναι ο λογος που παραθετω και αλλο αρθρο καθως εδω γινεται αναφορα σε υποχρεωτικη συνεισφορα οπως την προβλεπει ο νομος .Ωστοσο ενας νομος που απαλλασει τις γυναικες απο μια υποχρεωση και την αποδιδει μονο στους αντρες δεν ερχεται σε ευθεια αντιθεση με το αρθρο 4 παραγραφος 2 "Οι Ελληνες και οι Ελληνιδες εχουν ισα δικαιωματα και υποχρεωσεις?

Kαλησπέρα Αλέξη το σύνταγμα γράφει για όσους μπορούν να φέρουν όπλα σε καιρό ΑΜΥΝΑΣ και μόνο τότε έχουν βάσει νόμου όλοι και όλες ισα δικαιώματα εφόσον επίσης ο νόμος καλύπτει τις γυναίκες ως εφέδρους εθελοντές κλπ
Δεν έγραψα τυχαία ότι το σύνταγμα υστερεί καθώς και οι νόμοι που τόσα χρόνια αλλάζουν ή τροποποιούνται... Στην τελική γιατί να μην πάρω κι εγώ την παράγραφο του συντάγματος κατά το δοκούν όπως κάνεις κι εσύ Αλέξη με εμποδίζει τίποτα κανένας νόμος? Δε νομίζω
Αλλού είναι το θέμα ότι εκ των πραγμάτων υποχρεωτική θητεία με τις συνθήκες που επικρατούν δεν είναι πρόσφορες για το γυναικείο φύλο που έχουν κάθε μήνα τις μισές τουλάχιστον μέρες να αντιμετωπίσουν ΟΡΜΟΝΙΚΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ άρα εκ των πραγμάτων για τόσο χρονικό διάστημα τόσους μήνες  δεν μπορεί να είναι υπόχρεες να πάνε φανταρίνες λόγω γυναικολογικών θεμάτων... Επίσης σε τέτοιες συνθήκες και χωρίς να συντρέχει λόγος ΑΜΥΝΑΣ οι γυναίκες αν πάνε υποχρεωτικά και όχι εθελοντικά κλπ και μάλιστα σε μεικτά στρατόπεδα βάσει ισότητας πάλι χαχα όχι όπλα δεν θα πιάσουν αυτές αλλά ούτε και οι άνδρες που θα το έχουν ρίξει σε άλλα..... όπλα.. Μάγκνουμ όπως λέει και ο Χάρρυ Κλυνν. Για να μην πω πως οι γυναίκες είναι πιο ευαίσθητες στις μολύνσεις και στις καιρικές συνθήκες το μεγαλύτερο ποσοστό από αυτές πως να το κάνουμε η φύση έτσι μας όρισε.. .Εδώ υπό φυσιολογικές συνθήκες και υπάρχει υπογεννητικότητα στην Ελλάδα να υποχρεωθούν να πάνε στο στρατό που οι μισές θα αχρηστευτούν ενω οι άλλες μισές θα είναι εκεί μέσα 9 μήνες έγκυες? Τι λέτε τώρα....πιο σύνταγμα και ποιες υποχρεωτικες θητείες για τις γυναικες όταν το ίδιο το σύνταγμα αναφέρεται ΣΕ ΝΟΜΟΥΣ? Που ευτυχως υπάρχουν για το α β και γ στα οποία  αναφέρθηκα?

Μην ξεχνάς πως οι άνδρες είναι κυνηγοί και οι γυναίκες συλλέκτριες.
Όμως εν καιρό πολέμου αυτό που γράφει το σύνταγμα θα ισχύσει και για αυτές που ο νόμος τις καλύπτει δηλαδή αυτές που ήδη υπηρετούν αλλά και όλες τις άλλες που θα χρειαστεί ίσως να πολεμήσουν..
Και το χειρότερο εσείς οι άνδρες έχετε φτιάξει και το σύνταγμα και τους νόμους εσείς τα έχετε κάνει θάλασσα γενικώς και με τους πολέμους...
Προσωπικά πιστεύω μόνο στην εθελοντική στράτευση όποιος και όποια θέλει... αλλά έχουμε σαν κράτος τις προϋποθέσεις γι αυτό? Δεν το νομίζω..

Παράθεση:

Φανταζομαι ο νομος δεν επιβαλλει κατι απο αυτα (παιδια κλπ) συνεπως δεν μπορει να θεωρηθουν ως υποχρεωσεις της γυναικας εναντι στο κρατος, η μορφωση και η εργασια υποθετω ειναι κατι που επιβαλλεται να κανει καθε ανθρωπος που θελει να παταει στα ποδια του .Πρεπει να του αποδιδουμε ευσημα για αυτο?

Δεν έγραψα κάτι τέτοιο απλά συν αυτά έχουν και άλλες υποχρεώσεις που η ίδια η κοινωνία της υπέβαλε μμμ για να σκεφτώ πάλι οι άνδρες... Κάποιες τις τρώνε κιόλας εν έτη 2012 εκτός τους βιασμούς τις παρενοχλήσεις κλπ.. έτσι ?
Μην το κάνουμε τώρα όταν τα βρίσκουμε σκούρα να ρίχνετε το βάρος και στις γυναίκες όπως όταν συμβαίνει κάτι πάτε στη μαμά σας... Γενικά μιλάω μην το πάρεις προσωπικά έτσι? Γιατί οι πόλεμοι έγιναν και γίνονται από τους άνδρες για τους άνδρες άσχετα αν την πληρώνουν την νύφη και τα γυναικόπαιδα..

Παράθεση:

Το β και το γ οπως και το α δεν αναφερονται στο συνταγμα οποτε δεν μπορει να καλυπτουν συνταγματικα οτιδηποτε.( εκτος και αν δεν εχω δει που τα γραφει. Η διαφορα στη σωματικη διαπλαση θα μπορουσε να αποτελει λογω για να εχουν αντρες-γυναικες διαφορετικη εκπαιδευση με αλλες απαιτησεις κλπ .Ωστοσο οι γυναικες δεν υποχρεωνονται σε κανενος ειδους εκπαιδευση .

Εμ εδώ σε θέλω γιατί το σύνταγμα λέει Κάθε Έλληνας που μπορεί να φέρει όπλα, είναι υποχρεωμένος να συντελεί στην άμυνα της Πατρίδας, σύμφωνα με τους ορισμούς των νόμων”
Το σύνταγμα λέει τα δικά του και οι νόμοι άλλα για άλλα.. ας τα πιάσουμε ένα ένα λέει ΚΑΘΕ ΕΛΛΗΝΑΣ όχι ΚΑΘΕ ΕΛΛΗΝΙΔΑ δηλαδή το κάθε Έλληνας δίνουμε εμείς ορισμό φύλου όπως και όταν μας συμφέρει? γιατι δεν έγραφε και κάθε Ελληνίδα? ε? για να είναι αντισυνταγματική η μη θητεία γυναικών?
ΣΤΗΝ ΑΜΥΝΑ έχουμε να αμυνθούμε αυτή τη στιγμή για κάτι ?
ΣΥΜΦΩΝΑ ΜΕ ΤΟΥΣ ΟΡΙΣΜΟΥΣ ΤΩΝ ΝΟΜΩΝ άρα αφού οι νόμοι δεν υποχρεώνουν πως είναι αντισυνταγματική η υποχρεωτική θητεία της γυναίκας και εφοσων το σύνταγμα δεν γράφει και τις λέξεις ΚΑΙ ΚΑΘΕ ΕΛΛΗΝΙΔΑ?
Όμως γράφει οτι κάθε Έλληνας και Ελληνίδα έχουν τις ίδιες υποχρεώσεις και δικαιώματα εφόσον το ορίζει ο νόμος και ο νόμος καλύπτει τις γυναίκες εθελόντριες και εφέδρους ενώ αν χρειαστεί να αμυνθούν για την πατρίδα ισχύει για όλες και όλους, άρα Αλέξη μην ερμηνεύουμε το σύνταγμα όπως θέλουμε και μας συμφέρει  γιατί και εγώ το ερμηνεύω κατά λέξη και είμαι ολόσωστη αν θέλω...
Ευτυχώς που έκοψε σε κάποιους να ορίσουν και κάποιους νόμους έχοντας κατά νου και τις ιδιαιτερότητες του γυναικείου φύλου ως προς την πλειοψηφία του...

ΣΕ ΚΑΙΡΟ ΠΟΛΕΜΟΥ ΔΕΝ ΙΣΧΥΕΙ ΤΙΠΟΤΕ ΟΛΑ ΑΛΛΑΖΟΥΝ

-----------------

[ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : NantiaP στις 31-01-2012 21:08 ]

NantiaP
Φθασμένος
Chat
31.01.2012, 21:17
Mε άλλα λόγια το σύνταγμα ότι αναφέρει το φιλτράρει μέσω της νομοθεσίας και άρα η νομοθεσία κάποιους τους χωλαίνει για τους δικούς του λόγους.. Η Νόμοι κάνουν την πράξη βάσει συντάγματος άρα οι νόμοι ορίζουν και αυτοί συνεχώς αλλάζουν και εφόσων αλλάζουν εντελώς άτσαλα η μη υποχρεωτική θητεία για την γυναίκα δεν είναι αντισυνταγματική αφού έχει νομοθετηθεί... απλά πράγματα… Και δεν θα ξαναγράψω για τα ίσα δικαιώματα και υποχρεώσεις των ανδρών και των γυναικών όταν και αυτά έχουν οριστεί με νόμους
NantiaP
Φθασμένος
Chat
31.01.2012, 21:30

Αλέξη για να μην κάνω quote το παραπάνω σχόλιό σου περί κάποιας εκπαίδευσης θα σου γράψω πως ναι πιστεύω πως οι γυναίκες θα έπρεπε να έχουν μια υποχρεωτική γνώση στον χειρισμό όπλων σκοποβολή ή πολεμικές τέχνες και να δίνουν εξετάσεις σε αυτό αλλά όχι με τον τρόπο της υποχρεωτικής θητείας και καλά..
Πως να το κάνουμε δεν μπορούν όλες να σηκώσουν τον βαρύ οπλισμό και να υποστούν τις συνθήκες του στρατώνα και μιλώ για την πλειοψηφία των γυναικών...
Όμως ας ήταν τουλάχιστον υποχρεωτικό να μάθουν σκοποβολή αυτοάμυνα και πολεμικές τέχνες στην τελική μια πιο ήπια εκπαίδευση και όχι αυτή η σκληρή εκπαίδευση που ένα γυναικείο σώμα δεν το σηκώνει έτσι ώστε σε καιρό πολέμου και όχι μόνο να μπορέσουν να ΑΜΥΝΘΟΥΝ και βάσει Συντάγματος έτσι?

-----------------

[ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : NantiaP στις 31-01-2012 21:31 ]

alexis15
Βασική Νότα
Chat
31.01.2012, 22:06

Παράθεση:

Kαλησπέρα Αλέξη το σύνταγμα γράφει για όσους μπορούν να φέρουν όπλα σε καιρό ΑΜΥΝΑΣ και μόνο τότε έχουν βάσει νόμου όλοι και όλες ισα δικαιώματα εφόσον επίσης ο νόμος καλύπτει τις γυναίκες ως εφέδρους εθελοντές κλπ

Λοιπον αρχικα το "Οι Ελληνες και Ελληνιδες εχουν ισα δικαιωματα και υποχρεωσεις" ισχυει παντα και οχι σε καιρο αμυνας (αλιμονο αν ισχυε μονο τοτε) ειναι παραγραφος αλλου αρθρου του συνταγματος και δεν αναφερεται στην στρατευση και λεει ακριβως αυτο που διαβαζεις . Οτι εχουμε ισα δικαιωματα και ισες υποχρεωσεις νομιζω κατι διαφορετικο δεν το θελει κανενας μας κανω λαθος?

Για οσα λες οτι θα συνεισφερουν σε καιρο αμυνας σε παραπεμπω στο απο πανω ποστ μου .Αν εγω που εχω μηδενικη εκπαιδευση παω στο μετωπο να συνεισφερω στο πλευρο πχ του spoiler που εχει εκπαιδευτει μπορω να ειμαι μονο προβλημα και προβατο για σφαγη .Αρα το να εισαι εκπαιδευμενη ειναι απαραιτητο αν χρειαστει να συνεισφερεις.

Παράθεση:

Δεν έγραψα τυχαία ότι το σύνταγμα υστερεί καθώς και οι νόμοι που τόσα χρόνια αλλάζουν ή τροποποιούνται... Στην τελική γιατί να μην πάρω κι εγώ την παράγραφο του συντάγματος κατά το δοκούν όπως κάνεις κι εσύ Αλέξη με εμποδίζει τίποτα κανένας νόμος?

Δεκτο το να πιστευεις οτι το συνταγμα χρηζει αναθεωρησεως αλλωστε ειναι και κομματι του θεματος που συζηταμε . Δεν ερμηνευω κατα το δοκουν (αλλωστε αυτο που συζηταμε δεν αλλαζει τα πραγματα σε κατι για εμενα) το ερμηνευσα με το οσα Ελληνικα γνωριζω προσπαθωντας να αντιληφθω τι προσπαθει να πει αυτο αρθρο αμεροληπτα σαν να μην γνωριζα καν τι λεει ο νομος.

Παράθεση:

πιο σύνταγμα και ποιες υποχρεωτικες θητείες για τις γυναικες όταν το ίδιο το σύνταγμα αναφέρεται ΣΕ ΝΟΜΟΥΣ? Που ευτυχως υπάρχουν για το α β και γ στα οποία  αναφέρθηκα?

To συνταγμα προφανως παραπεμπει σε νομους καθως ειναι μολις 120 αρθρα και ειναι αδυνατο να ρυθμιζει ολη την λειτουργια της πολιτειας ,αποτελει απλα τον ρυθμιστικο κωδικα στον οποιο ειναι απαραιτητο να υπακουν ολοι οι νομοι, και θετει καποιες βασικες αρχες σχετικα με ,το πολιτευμα ,τη βαση του , την ισοτητα μεταξυ πολιτων, τα ανθρωπινα δικαιωματα κλπ

Οταν λες υπαρχουν εννοεις στο συνταγμα η ως νομοθεσια .( μου φαινεται απιθανο να υπαρχουν στο συνταγμα καθως αποτελουν διευκρινισεις για τα ειδη της θητειας αν εχεις προχειρο το νομο που τα οριζει βαλε κανε λινκ να το κοιταξω)

Παράθεση:

Όμως εν καιρό πολέμου αυτό που γράφει το σύνταγμα θα ισχύσει και για αυτές που ο νόμος τις καλύπτει δηλαδή αυτές που ήδη υπηρετούν αλλά και όλες τις άλλες που θα χρειαστεί ίσως να πολεμήσουν..
Και το χειρότερο εσείς οι άνδρες έχετε φτιάξει και το σύνταγμα και τους νόμους εσείς τα έχετε κάνει θάλασσα γενικώς και με τους πολέμους...
Προσωπικά πιστεύω μόνο στην εθελοντική στράτευση όποιος και όποια θέλει... αλλά έχουμε σαν κράτος τις προϋποθέσεις γι αυτό? Δεν το νομίζω..

Λοιπον ενα ενα . Το συνταγμα πρεπει να ισχυει παντα οχι σε καιρο πολεμου . Οσες εχουν εκπαιδευση καλως οι υπολοιπες αν πανε να πολεμησουν ετσι θα ειναι αυτοκτονια πρωτα για αυτες οπως θα ηταν αν πηγαινα και γω με την ανυπαρκτη εκπαιδευση που εχω τωρα ( σε παραπεμπω παλι στο προηγουμενο μου ποστ).

Η επομενη διαπιστωση ειναι ολα τα λεφτα και δεν ξερω πως να την χαρακτηρισω. Αμα σου λεγα εσεις οι γυναικες φταιτε για το Χ πραγμα θα με επαιρνες στα σοβαρα ? Καθε ανθρωπος κρινεται για οσα κανει ο ιδιος και σιγουρα δεν τα εχω κανει εγω θαλασσα με τους πολεμους. Εισαι και ειμαι πολιτης αυτου του κοσμου και εχουμε την ιδια ευθυνη.

Συνεχιζω στο ιδιο κλιμα . Λες "εσεις οι αντρες εχετε φτιαξει το συνταγμα" . Οι γυναικες απεκτησαν πληρες διακαιωμα εκλεγειν-εκλεγεσθαι στην Ελλαδα το 1952 ( ωστοσο δεν ψηφισαν τοτε αλλα στις επομενες εκλογες επειδη δεν ειχαν ενημερωθει οι καταλογοι) .Το συνταγμα στην σημερινη του μορφη διαμορφωθηκε απο την Η'αναθεωρητικη βουλη των 2008 την 27 Μαιου.Στις εκλογες του 2008 ψηφισαν ολες οι γυναικες που εχουν ελληνικη υπηκοοτητα  ειναι ανω των 18 ετων και δεν εχουν κατιδαστει σε στερηση πολιτικων δικαιωματων λογο καποιου εκληματος κατα τη πολιτειας οπως προβλεπει το αρθρο 134 του ποινικου κωδικα στο κεφαλαιο προσβολες του πολιτευματος (αν θυμαμαι καλα).Δεν γνωριζω αν εισουν ανω των 18 τοτε (συνεπως αν εχεις παιξει εμμεσως ρολο στη διαμορφωση του συνταγματος ) ομως μπορω να σε διαβεβαιωσω οτι ειμουν 12 ετων και δεν εχω συνεπως καμμια ευθυνη για την σημερινη μορφη του συνταγματος.

Και γω ειμαι υπερ της εθελοντικης στρατευσης αλλα δεν γνωριζω αν" βγαινουν τα νουμερα" . Παντως η αληθεια ειναι οτι η Ελλαδα επι της ουσιας δεν εχει αποφασισει εαν θελει μισθοφορικο η οχι στρατο καθως ανα διαστηματα περναει ασυναρτητες διαταξεις.

Παράθεση:

Δεν έγραψα κάτι τέτοιο απλά συν αυτά έχουν και άλλες υποχρεώσεις που η ίδια η κοινωνία της υπέβαλε μμμ για να σκεφτώ πάλι οι άνδρες... Κάποιες τις τρώνε κιόλας εν έτη 2012 εκτός τους βιασμούς τις παρενοχλήσεις κλπ.. έτσι ?
Μην το κάνουμε τώρα όταν τα βρίσκουμε σκούρα να ρίχνετε το βάρος και στις γυναίκες όπως όταν συμβαίνει κάτι πάτε στη μαμά σας... Γενικά μιλάω μην το πάρεις προσωπικά έτσι? Γιατί οι πόλεμοι έγιναν και γίνονται από τους άνδρες για τους άνδρες άσχετα αν την πληρώνουν την νύφη και τα γυναικόπαιδα..

Κατα το ποστ σου κοινωνια = αντρες (στις αρνητικες προεκτασεις τις βεβαια)

Εν ετη 2012 ο βιασμος και η παρενοχληση ειναι βαρυτατο ποινικο αδικημα και τιμωρειται απο το κρατος αν καταγκελθει και αποδειχθει. Θυματα εγκληματικων πραξεων μπορουν δυνητικα να ειναι ολα τα μελη μια κοινωνιας. Το αναφερεις σα να προκειται για καποια αδικια της πολιτειας (πχ θεσμοθετησε να βιαζονται νομιμα οι γυναικες)

Το αλλο το αφηνω απλα ασχολιαστο...

Παράθεση:

Το σύνταγμα λέει τα δικά του και οι νόμοι άλλα για άλλα.. ας τα πιάσουμε ένα ένα λέει ΚΑΘΕ ΕΛΛΗΝΑΣ όχι ΚΑΘΕ ΕΛΛΗΝΙΔΑ δηλαδή το κάθε Έλληνας δίνουμε εμείς ορισμό φύλου όπως και όταν μας συμφέρει? γιατι δεν έγραφε και κάθε Ελληνίδα? ε? για να είναι αντισυνταγματική η μη θητεία γυναικών?

Να ενα εξαιρετικο παραδειγμα τι αποτελει ερμηνεια κατα το δοκουν .Εχουμε ηδη αναφερθει σε αυτο το ζητημα . Το συνταγμα στην πλειοψηφεια των αρθρων του χρησιμοποιει το αρσενικο γενος συνηυποδηλωνοντας το θηλυκο.

Ετσι για παραδειγμα

Οι Ελληνες ειναι ισοι ενωπιον του νομου ( αρθρο 4 παραγραφος 1 Αποτελει μη αναθεωρηταια παραγραφο οπως προβλεπεται απο το αρθρο 110 περι αναθεωρησεων
Οι Ελληνες εχουν το δικαιωμα να συνερχονται ησυχα και χωρις οπλα. (αρθρο 11 παρ.1)

Η κατοικια του καθενος ειναι ασυλο (αρθρο 9 πάρ 1.)

Συμφωνα με την δικια σου ερμηνεια τα παραπανω  και μια σωρεια αλλων αφορουν μονο τους αντρες????? Επισης προεδρος της δημοκρατιας κατα την ερμηνεια σου μπορει να ειναι μονο αντρας καθως ολες οι αναφορες στο αξιωμα αυτο στο συνταγμα γινονται ως Ο προεδρος.

Εδω δεν τιθεται λοιπον καν επιχειρημα.

Παράθεση:

Όμως γράφει οτι κάθε Έλληνας και Ελληνίδα έχουν τις ίδιες υποχρεώσεις και δικαιώματα εφόσον το ορίζει ο νόμος και ο νόμος καλύπτει τις γυναίκες εθελόντριες και εφέδρους ενώ αν χρειαστεί να αμυνθούν για την πατρίδα ισχύει για όλες και όλους, άρα Αλέξη μην ερμηνεύουμε το σύνταγμα όπως θέλουμε και μας συμφέρει  γιατί και εγώ το ερμηνεύω κατά λέξη και είμαι ολόσωστη αν θέλω...

Η πρωτη σου προταση ειναι συνταγματικα ανυποστατη .Αρθρο 2 παρ 1 επι λεξη

"Οι Ελληνες και οι Ελληνιδες εχουν ισα δικαιωματα και υποχρεωσεις" Καμμια προυποθεση δεν τιθεται αυτο ισχυει παντα και νομιζω αυτο το επικροτουμαι ολοι κανω λαθος? Αν κανω λαθος και στην πλειοψηφια του Ελληνικου λαου δεν αρεσει αυτη η παραγραφος ειναι εφικτο να αναθεωρηθει ωστοσο μεχρι τοτε πρεπει να εφαρμοζεται.

Σου εξηγησα παραπανω τι γινεται αν ερμηνευσουμε κατα λεξη.

-----------------
"Αξιζει φιλε να υπαρχεις για ενα ονειρο και ας ειναι η φωτια του να σε καψει..."

[ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : alexis15 στις 31-01-2012 22:09 ]

trelakias
Φθασμένος , Forum Moderator
Chat
31.01.2012, 22:09

Συγνώμη κιόλας, πάλι στο θέμα της εκπαίδευσης θα μιλήσω, όχι περί νομοθεσίας...

Θα συμφωνήσω με το ποστ του Νίκου Ρωμανού, αν και δεν αναφερόμουν σε τέτοιες περιπτώσεις.  Αυτοί ναι, κάτι "μαθαίνουν"...

Αλλά...

Πιστεύετε ότι όποιος τελειώνει τη θητεία του ξέρει σκοποβολή, αυτο-άμυνα κλπ?

Όποιος έχει πάει στρατιώτης είναι έτοιμος να τον φορτώσουμε με όπλο σε περίπτωση πολέμου? Αν ξαμολύσουμε όλους τους 30άρηδες δηλαδή σήμερα να καταλάβουν μια κορφή στην πίνδο ξέρουν κατά που να γύρουν?

Μετά τη θητεία κόβονται οι κακές συνήθειες που αναφέρει ο Νίκος? Γυρνάει πίσω και ξεχνάει το φουστάνι της μάνας του?

- Αν όντως κόβονται αυτές οι συνήθειες από τα κακομαθημένα αγοράκια γιατί να μην πάνε και τα κακομαθημένα κοριτσάκια κάπου αντίστοιχα να γίνουν γυναίκες?-  no offense

Γιατί η πλειοψηφία των ανδρών τελειώνει τη θητεία με περισσότερα κιλά απ' όσα είχαν όταν παρουσιάστηκαν? (εξαιρούνται όσοι βρίσκουν ευκαιρία στο στρατό για δίαιτα... γιατί μπορούν να κάνουν δίαιτα)

Γιατί η συντριπτική πλειοψηφία μονίμων στο στρατό μιλάνε για το μεγαλείο της τεμπελιάς, της απουσίας εκπαίδευσης, της ανυπαρξίας ετοιμότητας και εξοπλισμού, της ξεπερασμένης τακτικής κλπ?  Έχουν άδικο?

Μήπως ο στρατός είναι ένα κομμάτι του ελληνικού δημοσίου ή μια δημόσια υπηρεσία όπου συμβαίνει ό,τι και στις υπόλοιπες υπηρεσίες (δεν προσθέτω "...και χειρότερα")???

Πέρα από τα αγόρια της παρέας μπορούν να πάρουν μέρος και κορίτσια που κάνουν βίντεο κλήση με τα αγόρια τους και τα απορρίπτουν γιατί παίζουν playstation... Μπορούν να διαμαρτυρηθούν για τη φουσκωμένη κοιλίτσα από το βασιλικό φαγητό στη μονάδα... Μπορούν να πουν ποια είναι η συνηθισμένη παραγγελιά για τα ταπεράκια στο επισκεπτήριο και πόσα ρούχα πηγαινο-φέρνουν για μπουγάδα... Επίσης να μας πουν αν μετά τη θητεία κανένας άνδρας δεν είναι μαμάκιας, τεμπέλης, τα θέλει όλα έτοιμα κλπ.

καμία παρεξήγηση ούτε με τα αγόρια ούτε με τα κορίτσια ούτε με τους άνδρες ούτε με τις γυναίκες και τίποτα δεν λέω ειρωνικά ή υποννοώ κάτι για κάποιο ποστ ή συμφορουμίτη...

απλά αναρωτιέμαι γιατί εγώ είμαι αγοράκι και δεν ξέρω τι με περιμένει

peace

Post αρνητικής αξιολόγησης
mary_omikron
Βετεράνος , Forum Moderator
Chat
31.01.2012, 22:35

@ Παναγιώτη είσαι στη θητεία κι έχουμε συνταγματικότητα ή μη εδώ, αλλά οφείλω να ομολογήσω οτι κι εμένα η εκπαιδευση που αναφέρει ο Spoiler μου φαίνεται υπερβολική και μάλλον γίνεται σε ειδικές δυνάμεις και ΕΛΔΥΚ, οι υπόλοιποι ψιλολούφα την περνάνε αλλά και με πολλές απ΄τις επισημάνσεις του NikosRoman όμως. Μάλλον θα εξαρτάται από τον λόχο ή τάγμα ή τελος πάντων πως τα λέτε εσείς τα αγοράκια {#emotions_dlg.biggrin}.

Κάντε ένα θέμα για θητεία να γράφετε εμπειρίες κεκτημένες και αναμενόμενες,  ωραίο μου φαίνεται