ελληνική μουσική
    514 online   ·  210.840 μέλη

    Περί υπογραφών του φόρουμ

    StavmanR
    28.01.2012, 15:35

    Πότε μία υπογραφή θεωρείται προσβλητική και γιατί;

     

    Ας πάρουμε για παράδειγμα την υπογραφή

     

    "λίστα αγνόησης σχολίων των μελών: ...     ....."

    που έγινε ζήτημα σε παράλληλο θέμα συζήτησης.

     

    Ποιον προσβάλλει και γιατί;


    Post αρνητικής αξιολόγησης
    jorge
    28.01.2012, 15:48
    Φοβάμαι οτι αν απαντήσω, θα με αγνοήσεις.
    mary_omikron
    28.01.2012, 16:45

    Η υπογραφή που "υιοθετεί" ο καθένας κάτω απ΄τα σχόλια του χαρακτηρίζει τον ίδιο και δίνει κατά κάποιον τρόπο πληροφορίες για το ποιόν του. Για να το μοστράρει φαρδιά-πλατιά, προφανέστατα τον αντιπροσωπεύει και το ενστερνίζεται.

    Για παράδειγμα όταν κάποιος βάζει υπογραφή "suck my @@" δεν προσβάλλεται κανείς, απλά αντιλαμβάνεται και κατατάσσει ανάλογα τον υπογράφοντα.

    Στην περίπτωση της υπογραφής "λίστα αγνόησης των μελών ..... ....." τουλάχιστον ο ένας "αγνοημένος" εκτιμώ οτι η προσωπικότητά του δεν είναι εύθραυστη και βρίσκεται πολύ μακράν εξυπναδίστικων ευφυολογημάτων της υπογραφής του οποιουδήποτε.

    Η "εξυπνάδα" της υπογραφής όμως πρέπει να αποσυρθεί επειδή είναι εξαιρετικά χυδαία χοντροκοπιά  να ζητά κάποιος φιλοξενία σ΄ένα "σπίτι"  λέγοντας στον νοικοκύρη "σε αγνοώ". Ελλειψη στοιχειώδους γνώσης ανθρώπινης συμπεριφοράς.


    antwnispatra
    28.01.2012, 16:55

    Εμένα προσωπικά δεν θα με ενοχλούσε μια τέτοιου τύπου υπογραφή,ειδικά στην περίπτωση που το μελάνι της έχει ξεθωριάσει από την τριβή.

    Πάντως είναι δυνατόν να μιλάμε για υπογραφές και να μην πάει το μυαλό μας στην πασίγνωστη παροιμία?

    Τσίου τσίου...


    mary_omikron
    28.01.2012, 17:29

    Και να προσθέσω και μια ερώτηση που κανονικά θα έπρεπε να την είχες συμπεριλάβει στο "θέμα σου" για να είναι ολοκληρωμένο..

    Είναι δόκιμο και επιτρεπτό στην υπογραφή ενός μέλους να αναγράφεται το όνομα άλλου μέλους?


    -----------------
    Η ανάγκη να έχεις πάντα δίκιο, σφραγίδα ενός χυδαίου πνεύματος.. (Αlbert Camus)

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : mary_omikron στις 28-01-2012 17:31 ]


    antwnispatra
    28.01.2012, 17:44

    Μιλάς εκ του ασφαλούς γιατί δεν πρόκειται να γίνει μέλος ο Αlbert Camus {#emotions_dlg.tt2}


    pastella
    28.01.2012, 18:26

    Το λογικό δεν είναι οι υπογραφές να υπάγονται στους κανονισμούς που διέπουν το φόρουμ;


    alexis15
    28.01.2012, 19:36

    Παράθεση:

    Το μέλος StavmanR στις 28-01-2012 στις 15:35 έγραψε...

    Πότε μία υπογραφή θεωρείται προσβλητική και γιατί;

     

    Ας πάρουμε για παράδειγμα την υπογραφή

     

    "λίστα αγνόησης σχολίων των μελών: ...     ....."

    που έγινε ζήτημα σε παράλληλο θέμα συζήτησης.

     

    Ποιον προσβάλλει και γιατί;



    Οσον αφορα την συγκεκριμενη υπογραφη, οπως σου ειπα και στο παραλληλο θεμα προσβαλλει εσενα τον ιδιο , ο λογος ειναι οτι στην πραγματικοτητα δεν αγνοεις τα σχολια τους.Αντιθετα συμμετεχεις σε μακροσκελεις συζητησεις μαζι τους . Οποτε ειναι ανωφελο να γραφεις κατι που δεν τηρεις και μαλιστα εμφανιζεται κατω απο ενα ποστ που απαντας πχ στο συγκεκριμενο μελος.

    Γενικα μιλωντας εγω πιστευω στην απολυτη ελευθερια του λογου . Θεωρω πως οταν καποιος δημοσιευει κατι αυτο τιθεται αυτοματα στην κριση οσων θα το δουν ,και αναποφευκτα αυτο τους οδηγει να βγαλουν και καποια συμπερασματα για αυτον και για την ορθοτητα/το κατα ποσον ειναι δικαιολογημενα αυτων που γραφει. Ετσι για παραδειγμα δεν θα ειχα κανενα προβλημα αν καποιο μελος ειχε υπογραφη "γαμω τον alexis15"


    Hastaroth
    28.01.2012, 22:55

    Συνεπώς δέν θα σε προσέβαλλε μιά τέτοια υπογραφή,που θα μπορούσε να ωθήση κάποιον να αναρωτηθή μήπως "αυτός ο alexis15 είναι κάποιος τσόγλανος που συμπεριφέρεται αντικανονικά στο φόρουμ,οπότε κάποιος δέν άντεξε και εξέφρασε τήν άποψη και τών υπολοίπων,βάζοντας την αγανάκτησή του ώς υπογραφή του;"

    Μ'άλλα λόγια,μιά τέτοια υπογραφή θα μπορούσε να ωθήση κάποιον να σχηματίση μιά εσφαλμένη εντύπωση γιά σένα.

    Δέν θα σε προσέβαλλε αυτό;

     


    alexis15
    29.01.2012, 02:13

    Οχι και εξηγω γιατι. Αν αυτος που θα διαβαζε μια τετοια υπογραφη ηταν καποιος που δεν ασχολειται ενεργα με το φορουμ και ειχε μονο αυτο ως δειγμα γραφης για μενα , δεν θα ειχα ιντερνετικες συναναστροφες μαζι του οποτε θα μου ηταν παντελως αδιαφορο τι γνωμη εχει για το ιντερνετικο μου προφιλ. Αν ηταν καποιος ενεργος χρηστης , ωφειλει πρωτιστως ο ιδιος αν θελει να σχηματιζει γνωμη για μενα - οποιοδηποτε μελος να παρακολουθησει πως "κινουμε" στο φορουμ ετσι θα ειχα καθε ευκαιρια να του αποδειξω τι ειμαι . Σε καθε περιπτωση θα θεωρουσα γελοιο καποιον που θα με χαρακτηριζε εχοντας ο επιχειρημα " το ταδε μελος λεει αυτο για σενα, αρα εσυ εισαι αυτο"

    Ομως μαλλον δεν εξεφρασα ακριβως συτο που ηθελα να πω .Δεν εχει να κανει τοσο με το οτι δε θα με πειραζε (μπορει και να με εξοργιζε) Δεν θα πιστευα ομως σε καμμια περιπτωση οτι πρεπει να επιβληθει η αφαιρεση του . Γενικα το να δινουμε παραθυρακια στο να μπορει καποιος να λογοκρινεται ( οσο προσεκτικα και αν αυτο συμβαινει) εγκυμονει τεραστιους κινδυνους


    -----------------
    "Αξιζει φιλε να υπαρχεις για ενα ονειρο και ας ειναι η φωτια του να σε καψει..."

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : alexis15 στις 29-01-2012 02:16 ]


    StavmanR
    29.01.2012, 15:23

    Το ερώτημά μου ήταν σαφέστατο και οι απαντήσεις που διάβασα ασαφεις.

     

    Εκείνο είχε:

     

    "Πότε μία υπογραφή προσβάλλει;"

     

    Παρέδωσα την δική μου υπογραφή προς κρίση και έλεγχο, ώστε να μην θεωρηθεί και πάλι από κάποιους ότι έχω στόχο κάποιον άλλο, και μου προσάψουν και πάλι το χαρακτηρισμό 'ύπουλος'. Ελέγξτε την υπογραφή μου (ή και κάθε άλλη υπογραφή) και γράψτε μου ακριβώς αυτό που σας ρωτώ: Γιατί προσβάλλει; Ποιον βρίζει ή απαξιώνει; Ποιον στιγματίζει;

     

    Γράφεις Mary O ότι η αναγραφή άλλου ονόματος μέλους στην υπογραφή είναι παράτυπη. Από πού κι ως πού; Ποιον προσβάλλει; Αν έγραφα ότι "Ευχαριστώ τον Jorge που έφτιαξε το ΜΗ" θα ετίθετο ζήτημα; Τί πιστεύεις εσύ; Ή αν έγραφα ότι "κατά τη γνώμη μου η Mary O είναι εξαιρετική συντονίστρια" πιστεύεις ότι θα υπήρχε ζήτημα;

     

    Όμως το βασικό είναι ότι εφόσον μπορώ να αναφερθώ σε όνομα μέσα στα ποστς μου, είναι ανόητο να μην μπορώ να αναφερθώ σε όνομα μέσα στην υπογραφή μου, δεδομένου ότι εκείνη μετέχει ως τμήμα των κειμένων μου στα ποστς. Αν λοιπον, το έγραφα ως υποσημείωση εγώ, σε κάθε κείμενο ξεχωριστά θα υπήρχε ζήτημα ή το ζήτημα υπάρχει μόνο στην υπογραφή, και γιατί; Αν στο εξής απλά κάνω copy-paste το συγκεκριμένο πράγμα μέσα στα κείμενά μου, ως υποσημείωση, θα είμαστε εντάξει από 'κανονιστικής' απόψεως;

     

    Για μία ακόμη φορά, κατά τη δική μου άποψη, την ουσία του πράγματος άγγιξε ο Αλέξης. Κι ετούτο, διότι αν θεωρηθεί ότι κάποιον θίγει στην ουσία της η εκάστοτε υπογραφή, ετούτος είναι ο υπογράφων. Αλλά κι εκεί, θα πρέπει να δείξουμε γιατί τον θίγει.

     

    Αλέξη,

     

    • Οσον αφορα την συγκεκριμενη υπογραφη, οπως σου ειπα και στο παραλληλο θεμα προσβαλλει εσενα τον ιδιο , ο λογος ειναι οτι στην πραγματικοτητα δεν αγνοεις τα σχολια τους.Αντιθετα συμμετεχεις σε μακροσκελεις συζητησεις μαζι τους . Οποτε ειναι ανωφελο να γραφεις κατι που δεν τηρεις και μαλιστα εμφανιζεται κατω απο ενα ποστ που απαντας πχ στο συγκεκριμενο μελος.

     

    Συμμετέχω μαζί σου και μαζί με τους υπόλοιπους, Αλέξη. Μην πλανάσαι από γεγονός ότι τα κείμενα είναι το ένα μετά το άλλο κι επομένως θεωρείς ότι σχετίζονται μεταξύ τους. Απλά, δέχομαι και το γεγονός ότι κι εκείνοι έχουν το δικαίωμα της άποψής τους σε ένα δημόσιο φόρουμ, ακόμα και για να με χαρακτηρίσουν ως ύπουλο ή ανόητο ή και ό,τι άλλο έχει γράψει η ιστορία του φόουμ αυτού. Εγώ αγνοώ στη συζήτηση, δηλαδή απλά δηλώνω ότι δεν σχολιάζω, τα δικά τους κείμενα. Και το αναγράφω στην υπογραφή μου ώστε να μην μπερδεύονται όσοι με διαβάζουν κι όσοι συζητούν μαζί μου, όπως κι εσύ.

     

    Αλβέρτο,

    • Συνεπώς δέν θα σε προσέβαλλε μιά τέτοια υπογραφή,που θα μπορούσε να ωθήση κάποιον να αναρωτηθή μήπως "αυτός ο alexis15 είναι κάποιος τσόγλανος που συμπεριφέρεται αντικανονικά στο φόρουμ,οπότε κάποιος δέν άντεξε και εξέφρασε τήν άποψη και τών υπολοίπων,βάζοντας την αγανάκτησή του ώς υπογραφή του;". Μ'άλλα λόγια,μιά τέτοια υπογραφή θα μπορούσε να ωθήση κάποιον να σχηματίση μιά εσφαλμένη εντύπωση γιά σένα. Δέν θα σε προσέβαλλε αυτό;

     

    Αν μου επιτρέπετε μία προσπωική άποψη στο ζήτημα που αναπτύσσετε, θα σας γράψω το εξής:

     

    Εσφαλμένη εντύπωση μπορούν να δημιουργήσουν τα πάντα. Εκείνο που πρέπει να σε προβληματίσει είναι αν η δημιουργία  εσφαλμένης εντύπωσης είναι πρόβλημα του συγγραφέα ή του αναγνώστη. Κι εκείνο που θα πρέπει να σε προβληματίσει εξίσου είναι το γιατί η 'καλή κουβέντα' που μπορεί να προκαλέσει και πάλι εσφαλμένη εντύπωση, αλλά προς την αντίθετη κατεύθυνση αυτή τη φορά, είναι επιθυμητή. Είναι αυτό που έγραψα προς την Mary O.

     

    Εδώ αναφερόμαστε σε πολύ απλά πράγματα: ποιον προσβάλλει η υπογραφή και κυρίως γιατί; Έτσι, θα μπορέσουμε να βρούμε τί αποτελεί προσβολή και πώς θα μεταχειριζόμαστε το λόγο μας προσφορότερα στον διάλογο. Στην πραγματικότητα, αυτή η διερεύνηση, θα μας βοηθήσει να καταλάβουμε καλύτερα ο ένας τον άλλο.

     

    Τέλος, Mary O, σε ένα σπίτι που ο 'οικοδεσπότης' του περιγράφει τους φιλοξενούμενους ως ύπουλους, το μόνο που μπορείς να κάνεις είναι να τον αγνοήσεις ως προς τα σχόλια. Στρέφεσαι προς το μέρος των υπόλοιπων 'καλεσμένων' και τον αφήνεις να σχολιάζει ό,τι αυτός επιθυμεί, δίχως να δινεις σημασία σε ό,τι σχολιάζει, δεδομένου ότι ήδη σε έχει αφορίσει από την δική του πλευρά στη συζήτηση. Βέβαια, δεν υπάρχει οικοδεσπότης σε ένα φόρουμ συζητήσεων, διότι χωρίς τους 'καλεσμένους' δεν υπάρχει το φόρουμ καθαυτό. Το ίδιο το σπίτι, οι φιλοξενούμενοι και οι οικοδεσπότες του είναι ταυτοχρόνως όλοι οι μετέχοντες, διότι αυτό σημαίνει φόρουμ συζητήσεων. Είναι κάτι που έχει λησμονηθεί εδώ και πολύ καιρό.


    -----------------
    Λίστα αγνόησης σχολίων των μελών: Spoiler, Jorge

     

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : StavmanR στις 29-01-2012 15:30 ]


    rouli726
    29.01.2012, 15:29

    Παράθεση:

    Το μέλος alexis15 στις 29-01-2012 στις 02:13 έγραψε...

    ..Γενικα το να δινουμε παραθυρακια στο να μπορει καποιος να λογοκρινεται( οσο προσεκτικα και αν αυτο συμβαινει) εγκυμονει τεραστιους κινδυνους

     


    Δηλαδή το να μη γουστάρεις ο κάθε τυχάρπαστος να σε πιάνει στο στόμα του και να σε προσβάλλει είναι προσπάθεια επιβολής λογοκρισίας..? Τί λες τώρα???

    Συμφωνώ με τους περισσότερους που τοποθετήθηκαν ως τώρα, ως προς το ότι οι υπογραφή μας θα πρέπει να διέπεται από τους κανονισμούς του φόρουμ.

    Στο σπίτι του ας κάνει κι ας λέει ό,τι θέλει ο καθένας. Όταν είσαι μέρος μιας διαδικτυακής ομάδας ανθρώπων ή οποιασδήποτε ομάδας ανθρώπων εν γένει, πρέπει να σέβεσαι τους κανόνες της. Πόσο μάλλον όταν με δική σου βούληση συμμετέχεις.


    StavmanR
    29.01.2012, 15:33

    Ρούλι, γράφεις

     

    "Συμφωνώ με τους περισσότερους που τοποθετήθηκαν ως τώρα, ως προς το ότι οι υπογραφή μας θα πρέπει να διέπεται από τους κανονισμούς του φόρουμ."

     

    Εγώ συμφωνώ μαζί σου και μαζί τους όσο δεν μπορείς να φανταστείς. Εντούτοις, το ερώτημα είναι σαφές: πότε προσβάλλει μία υπογραφή;

     

    *Μόλις παρατήρησα ότι με τις γρήγορες απαντήσεις δεν αποτυπώνεται η υπογραφή.

     

    Υ.Σ. Λίστα αγνόησης σχολίων των μελών: Spoiler, Jorge

     

     

     

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : StavmanR στις 29-01-2012 15:36 ]


    rouli726
    29.01.2012, 15:41

    Νομίζω πως το τί ειναι προσβλητικό και τί όχι δε χρειάζεται πολύ μυαλό για να το καταλάβεις.

    Και νομίζω μιλάμε αμφότεροι καλά ελληνικά για να είναι σαφές αυτό που λέω.

    Άλλωστε παραπάνω πήρες κάποιες απαντήσεις, το αν θες ή όχι να τις ερμηνεύσεις είναι άλλο θέμα.

    Θεωρώ πως όλοι οι προηγούμενοι απάντησαν ξεκάθαρα στο τί ενοχλεί και τί όχι,τί προσβάλλει και τί όχι και τί θεωρούν ορθό και ανεκτό ως υπογραφή ενός μέλους και τί όχι.


    StavmanR
    29.01.2012, 16:34

    Ρούλι,

     

    γράφεις

     

    • "Νομίζω πως το τί ειναι προσβλητικό και τί όχι δε χρειάζεται πολύ μυαλό για να το καταλάβεις."

     

    Δεν χρειάζεται επομένως και πολύ μυαλό για να το καταθέσεις. Αυτο ζητώ. Δίχως σάλτσες και αφηρημένες διατυπώσεις.


    optiras
    29.01.2012, 16:49

    Η ''υπογραφή'' έχει συγκεκριμένη λειτουργία:καποιο σύνθημα,κάποιος στίχος,τσιτάτο,,κάποιος τίτλος βιβλίου/ταινίας ή κάποια πρόταση που μας εκφράζει/μας άρεσε ή είναι το αγαπημένο μας....

    Σαφώς και δίνει στοιχεία για αυτόν που την έβαλε:τι χαρακτήρας είναι,αν έχει καταλάβει την χρήση της υπογραφής,το επίπεδό του...

    Πολλές φορές και για τον διαχειριστή είναι ένα ''λαμπάκι'' που του λέει περίπου με ποιον έχει να κάνει(αυτό όταν πρωτοπαρουσιάζεται κάποιο μέλος και με την προϋπόθεση ότι γίνεται με ειλικρίνεια)...Υπάρχουν και τα τρολς....

    Και η υπογραφή οφείλει να ακολουθεί τους κανονισμούς του φόρουμ ,το νετικέτ, και το σαβουάρ βιβρ(καλοί τρόποι)...Σε άλλα ,αυστηρότερα φόρουμ,η κακή χρήση της έχει σαν συνέπεια τις επεμβάσεις διαχειριστών /συντονιστών που παίρνουν τα κατάλληλα μέτρα,σύμφωνα με τον κανονισμό του φόρουμ και την πολιτική του...

    Θεωρώ στοιχειώδες το να υπάρχει σεβασμός στα άλλα μέλη του φόρουμ,ασχέτως αν δεν συμμεριζόμαστε την άποψη τους ή έχουμε εμπλακεί σε συζητήσεις ακόμα και σε έντονους τόνους με αυτούς....

    Εκφράζω την συμπαράστασή μου προς τα μέλη που στοχοποιεί η συγκεκριμένη ενέργεια την οποία και καταδικάζω...Τέτοιου είδους ενέργειες δεν προάγουν το καλό κλίμα ούτε στο φόρουμ,ούτε στη συζήτηση...

    Εφιστώ επίσης την προσοχή στο σεβασμό που πρέπει να δείχνουμε και στούς διαχειριστές/συντονιστές:οι άνθρωποι δεν είναι εχθροί μας και καταβάλλουν προσπάθεια να κρατάν κάποιες ισορροπίες...Επειδή είναι ανεκτικοί ,αυτό δεν σημαίνει ότι πρέπει τα μέλη να κάνουμε κατάχρηση της ανεκτικότητας που δείχνουν...Σε άλλα φόρουμ κάποιες ενέργειες συνεπάγονται από μπανάρισμα μέχρι και διαγραφή ....(ακόμα και αυτή η αναφορά μου σε κάποια φόρουμ θα συνεπαγόταν παρατήρηση από μέρους διαχειριστών/συντονιστών)

    Ας κρατήσουμε την συζήτηση σε κάποιο επίπεδο και ας μην ξεφύγουμε....

    Υ.Γ.:αν κάποιος διαχειριστής/συντονιστής θέλει να βάλει αρνητική αξιολόγηση,ας το κάνει...Δεν θίγομαι ,και σαν πρώην διαχειριστής/συντονιστής,του αναγνωρίζω αυτό το δικαίωμα(ενίοτε και υποχρέωση)... 


    jorge
    29.01.2012, 17:01
    Optira, συμφωνώ με όσα λες και ίσως πρέπει να κινηθούμε προς τα εκεί άμεσα. Καλό είναι όσοι συμφωνούν με το κείμενο του Optira, να το εκφράσουν. Οι αποφάσεις που λαμβάνονται εδώ μέσα είναι συχνά αποτέλεσμα παρόμοιων συζητήσεων. Λοιπόν; Ποιοί συμφωνούν με όσα λέει ο optiras;
    mary_omikron
    29.01.2012, 17:07

    Παράθεση:

    Το μέλος StavmanR στις 29-01-2012 στις 15:23 έγραψε...
    Παρέδωσα την δική μου υπογραφή προς κρίση και έλεγχο, ώστε να μην θεωρηθεί και πάλι από κάποιους ότι έχω στόχο κάποιον άλλο, και μου προσάψουν και πάλι το χαρακτηρισμό 'ύπουλος'.

    "Παρέδωσες" την υπογραφή σου επειδή εξαναγκάστηκες και επειδή άκουσες επικρίσεις, όχι καλη τη πίστει όπως το παρουσιάζεις. Και επίσης για να έχεις την απόλαυση ατέρμονων συζητήσεων μέσω διαστρεβλώσεων και αναλύσεων επί αναλυτικά αναλυμένων αναλύσεων που (προφανώς από το μέχρι τώρα πράττειν) σου είναι απαραίτητες. Το ίδιο έχεις κάνει πολλές φορές μέχρι τώρα, είναι γνωστή η τακτική σου και η σταδιακή αποστασιοποίηση των συνομιλητών σου. Ετσι για να λέμε τα σύκα-σύκα και την σκάφη-σκάφη.

    Παράθεση:

    Γράφεις Mary O ότι η αναγραφή άλλου ονόματος μέλους στην υπογραφή είναι παράτυπη. Από πού κι ως πού; Ποιον προσβάλλει; Αν έγραφα ότι "Ευχαριστώ τον Jorge που έφτιαξε το ΜΗ" θα ετίθετο ζήτημα; Τί πιστεύεις εσύ; Ή αν έγραφα ότι "κατά τη γνώμη μου η Mary O είναι εξαιρετική συντονίστρια" πιστεύεις ότι θα υπήρχε ζήτημα;

    Το κάθε μέλος έχει το δικό του ψευδώνυμο ή όνομα και αυτό χρησιμοποιεί στο forum. Mπορείς στα σχόλια σου να αναφερθείς σε άλλα μέλη κατονομάζοντάς τα, δεν μπορείς ηθικά, δεοντολογικά (ή όπως θέλεις πες το) να συμπεριλάβεις το όνομα άλλου συμφορουμίτη στη δική σου υπογραφή, γιατί η υπογραφή είναι υπογραφή με ότι αυτό συνεπάγεται.

    Προσωπικά μ΄αφήνει εντελώς αδιάφορη αν γράψεις οτι είμαι καλή συντονίστρια, το κακή ακόμα πιό αδιάφορο και αν τα 6 μέτρα είναι πολλά στήνομαι και στα 3 να σε διευκολύνω αν θέλεις. Στην υπογραφή σου όμως δεν δικαιούσαι να γράψεις mary_omikron για τον απλούστατο λόγο οτι η υπογραφή είναι δική σου και το όνομα είναι δικό μου. Τόσο απλά.

    Παράθεση:

    Τέλος, Mary O, σε ένα σπίτι που ο 'οικοδεσπότης' του περιγράφει τους φιλοξενούμενους ως ύπουλους,το μόνο που μπορείς να κάνεις είναι να τον αγνοήσεις ως προς τα σχόλια [....]

    Οχι, αρχικά ψάχνεις μόνος σου το ίδιο αναλυτικά με την συνήθη τακτική σου μήπως έχει δίκιο, και αν καταλήξεις οτι δεν έχει παραιτείσαι της φιλοξενίας, δεν παραμένεις εκεί  αγνοώντας τον και περιφέροντας σημαία. Αυτό θα έκανε ένας αξιοπρεπής "θιγμένος" φιλοξενούμενος.

    Παράθεση:

    Στρέφεσαι προς το μέρος των υπόλοιπων 'καλεσμένων' και τον αφήνεις να σχολιάζει ό,τι αυτός επιθυμεί, δίχως να δινεις σημασία [....]

    Ούτε εσύ, ούτε εγώ, ούτε κανένας άλλος εκλήθη.... δεν είμαστε καλεσμένοι. Ηρθαμε όλοι μόνοι μας αυτόκλητοι, αυτόβουλα και ζητήσαμε εμείς φιλοξενία κάνοντας αίτηση διαβάζοντας και υπογράφοντας όρους συμμετοχής χωρίς πιστόλι στον κρόταφο, και κανένας δεν μας υποχρεώνει να παραμείνουμε αν στην τελική η φιλοξενία νοιώθουμε να μας αδικεί ή μας φαίνεται ασφυκτική... Οσο όμως παραμένουμε μέσα στο "σπίτι" αποδεχόμαστε τους όποιους κανόνες και δεν δημιουργούμε διαρκώς θέματα αμφισβήτησής τους προσπαθώντας να αποδείξουμε οτι κακώς υπάρχουν (γιατί και τέτοιο θέμα έθεσες παλαιότερα σε άλλο τόπικ).

    _________________________

    Πρόκειται για κατάθεση δικών μου προσωπικών απόψεων.-



     

     





    mary_omikron
    29.01.2012, 17:10

    Συμφωνώ με τον Optiras.