ελληνική μουσική
    585 online   ·  210.830 μέλη

    Πρόβλημα με τον ήχο της κιθάρας

    blona76
    28.01.2012, 19:03

    Γεια σας,

    αντιμετοπίζω μεγάλο πρόβλημα με τον ήχο της κιθάρας στις πρόβες ο εξοπλισμός μου ειναι μια squier Fender affinity series(fat strat),μια πεταλιέρα digitech RP90

    Στο studio χρησιμοποιώ εναν Fender stage1000(κύκλωμα).Στο σπίτι δεν έχω ενισχυτη αλλα ενα pa system peavey xrd 680(που δεν πολυβολεύει).Ο ήχος στο στούντιο δεν ειναι καλος ενω βαζω αρκετο reverb στην ηχογραφιση δεν ακουγεται διαφορα και γενικα ο ηχος ακουγεται πολυ "ασθενης",αδυναμος και οχι πολυ καθαρος,με διαυγεια.....δεν χρησιμοποιω distortion κλπ ιδιαιτερα (1-2 τραγούδια) αλλα εκεί δεν έχω προβλημα....εκτος αυτου μ εχουν πει πως ακουγομαι ξεκουρδιστη ενώ καθε φορα κουρδιζω και κανω συχνα intonation το tremolo δεν το χρησιμοποιώ,παρεμπιπτόντως είμαι αυτοδίδακτη,

    ευχαριστώ εκ των προτέρων


    GiorgosGTI
    29.01.2012, 11:08

    προφανως εχει καποιο προβλημα η κιθαρα σου!!δεν ειναι και για πολλα ζορια τετοιου ειδους κιθαρες!!να συμβουλευτεις καποιον τεχνικο ισως να χρειαζετε σεταρισμα!!


    trelakias
    29.01.2012, 15:18

    Δηλαδή έχεις πρόβλημα με τον καθαρό ήχο στο στούντιο συγκεκριμένα? σπίτι δεν έχεις πρόβλημα?


    blona76
    29.01.2012, 16:51

    Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας,{#emotions_dlg.biggrin}

    αγαπητέ  Γιώργο όντως δεν είναι για πολλά ζόρια αυτές οι κιθάρες να φανταστεις ο μεσαιος μαγνήτης εχει αρχίσει να τα παιζει και δεν ξερω εαν αξιζει να την βελτιωσω η να παρω καινουργια... κακα τα ψεματα ειναι χαμηλης ποιοτητας αλλα...μας εφαγε η κριση......

    Οσον αφορα για τον καθαρο ηχο στο σπιτι φιλε τρελακια δεν αντιμετωπιζω ιδιαιτερο προβλημα διοτι η πεταλιερα(επισης χαμηλης ποιοτητας)παιζει τον ρολο του ενισχυτη και τ PA λειτουργει απλα σαν ηχειο οποτε χρησιμοποιώντας καποια μοντελα ενισχυτων που διαθετει..εχω "εναν καποιο" ηχο ........(αν και καλο θα ηταν να παρω αμεσα ενισχυτη αλλα).........οταν ομως παω στο στουντιο μπερδευεται ο ηχος της πεταλιερας με τις ρυθμισεις του ενισχυτη ειναι και η κιθαρα ετσι οπως ειναι.... και τρωω συνεχεια ωρα στο ρυθμισμα....οποτε καταληγω να ακουγομαι ετσι οπως σας περιεγραψα... τωρα σκεφτομαι την επομενη φορα να παιξω κατευθειαν στον ενισχυτη και να χρησιμοποιήσω μόνο την πεταλιερα σε 1-2 τραγουδια που χρειαζεται....

    ευχαριστω και παλι για τις απαντησεις σας!Smile


    trelakias
    29.01.2012, 17:10

    Η κιθάρα μια χαρά είναι... εκτός αν η συγκεκριμένη είχε εξ αρχής κάποιο ελάττωμα.  Αν σου χάλασε αυτή δεν σημαίνει ότι μια 10 φορές ακριβότερη δεν θα σου χαλάσει.

    Τι εννοείς ότι ο μαγνήτης έχει αρχίσει να τα παίζει?

     

    Εγώ στη θέση σου όταν θα πήγαινα στο στούντιο θα έβαζα καρφί την κιθάρα στον ενισχυτή με ένα καλώδιο της προκοπής.  Θα απενεργοποιούσα όλα τα εφφέ του ενισχυτή και θα τον άφηνα στο καθαρό κανάλι.  Παίζω, τσεκάρω με τον επιλογέα όλες τις θέσεις και βλέπω αν φταίει η κιθάρα.  Τα ίδια θα έκανα και με ένα δεύτερο ενισχυτή.

    Αν κάνεις αυτά θα καταλάβεις αν φταίει η κιθάρα ή ο ενισχυτής... πιστεύω ότι είναι θέμα ενισχυτή γιατί αν έχει πρόβλημα η κιθάρα τότε θα έχει και στο σπίτι...  Αν δεν φταίει ούτε η κιθάρα ούτε ο ενισχυτής τότε πας στην πεταλιέρα...

    Επίσης, αυτό που έπρεπε να κάνεις από την πρώτη στιγμή, αν νοικιάζετε το στούντιο, είναι να μιλήσεις του τεχνικού να σε βοηθήσει.

     

    Όσον αφορά το κούρδισμα πήγαινε την κιθάρα σε ένα καλό τεχνικό για σετάρισμα και intonation όπως είπε και ο γιώργος.

     


    -----------------
    Blues on the rocks!

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : trelakias στις 29-01-2012 17:12 ]


    blona76
    29.01.2012, 17:36
    ευχαριστώ και πάλι φίλε τρελάκια :) ειχα δοκιμασει μια φορά χωρις την πεταλιέρα κατευθείαν στον ενισχυτη οχι τον Fender αλλά μια marshall κεφαλή(λαμπάτη..) και ενα καλώδιο planet waves amphenol (ακομα μ'αυτο παιζω) ο ηχος ηταν αισθητα πιο καλος αλλα και παλι οχι αυτο που ήθελα τωρα για τον μαγνητη δεν ξερω τι φταιει αλλα οταν τν αλλαζω και τον βαζω στην μεσαια θεση δεν ακουγεται δεν παιζει.. οταν τον κουνισω λιγο μπορει και να πιασει μπορει να εχει φυγει τπτ αλλο δεν ξερω αλλα αυτο που λες δεν ειναι θεμα χρηματων η ποζεριας(συγχωραμε για την εκφραση..)δεν θεωρω πως οι πανακριβες δεν χαλανε ποτε αλλα σιγουρα εχουν αλλο επιπεδο ηχου ομως εχει τυχει να παιξω παλι με squier telecaster με αλλαγμενους μαγνητες(emg)και να "σκοτωνει" παντως προκειται να κανω αυτα που με συμβουλευεις....οσον αφορα αυτον που εχει το στουντιο δεν τον ρωτησα και γιατι ντρεπομαι αλλα και γιατι παιζει ντραμς....παντως τωρα θα αλλαξουμε προβαδικο και προκειται να παιζω με mesa boogie...οποτε εκει θα φανουν ολα ευχαριστω για το ενδοιαφερον σου :)
    trelakias
    29.01.2012, 23:41

    Αν είχες τα ίδια αποτελέσματα και σε άλλον ενισχυτή τότε κάτι παίζει με την κιθάρα... Σίγουρα απ' ότι φαίνεται πρέπει να την πας σε ένα τεχνικο και εκτός από intonation να ασχοληθεί και με τη συνδεσμολογία στους μαγνήτες και το hardware γενικά.

     

    Για τις ακριβές κιθάρες ναι, μπορεί να έχουν καλύτερο ήχο... αν και αυτά είναι υποκειμενικά. Αλλά μια Fender δεν πιστεύω ότι αξίζει 1200 ευρώ παραπάνω από τη squier.

     

    Μην συγκρίνεις τους emg με τους single coil σου... Είναι εντελώς διαφορετικό πράγμα και το ότι οι πρώτοι σκοτώνουν δεν σημαίνει ότι οι δικοί σου είναι προβληματικοί.  Απλά οι emg είναι high output ενώ οι single coil είναι low output, εντελώς διαφορετικοί...  Δεν λέω ότι κάνεις λάθος στο πρόβλημα που ακούς, γιατί δεν μπορώ να καταλάβω τι συμβαίνει.  Ένας τεχνικός θα σου λύσει όλα τα θέματα...


    blona76
    30.01.2012, 12:20
    Μάλλον θα την πάω σε τεχνικό και θα τις αλλάξω μαγνήτες όταν βρώ λεφτά....πάντως μια Fender πριν την cbs "αξίζει" πολλά περισσότερα απο 1400...αυτο για τους emg δεν το ανεφερα ως σύγκριση αλλά ήθελα να δείξω πως ένα απλο και φθηνό όργανο μπορεί να γίνει..."τούμπανο...XD" σίγουρα οι δικοί μου κεραμικοί δεν έχουν καμία σχέση με τους active emg και αυτό σε καμία περίπτωση δεν σημαίνει πως οι δικοί μου είναι προβληματικοί αλλα είναι γεγονός πως ο μεσαίος οποτε θυμάται δουλεύει.. πάντως ισως φταίει και αυτό που περιμένω εγώ σε θέμα ήχου ...επειδή παίζουμε Blues κλπ αλλα και hendrix σε τραγούδια που θέλει "καθαρό" ηχο αυτο που βγάζει η κιθάρα δεν με καλύπτει διοτι όσο ανεβάζω το volume τόσο βρωμίζει έχω φτάσει σε σημείο να παίζω με gain 1-2... ή να παίζω σιγανά και να ακούγεται αυτός ο ασθένης ηχος οπότε κάτι πρέπει να κάνω άμεσα... ευχaριστώ για όλες σου τις συμβουλές :D
    blona76
    05.02.2012, 17:12
    Φίλε spartan-werewolf ευχαριστώ εγκάρδια για την απάντηση σου :) :) :) κατάλαβες το πρόβλημά μου και μου προτείνεις έναν ολοκληρωτικό τρόπο λύσης,ό,τι ακριβώς ήθελα.....αχ αυτές οι λάμπες....από τον πατέρα(πληκτράς..στα λαϊκά..) μου ακούω πως οι μπουζουξίδες έπαιζαν μόνο με Fender λαμπάτο..και οι κιθαρίστες τότε αντε να είχαν και marshall,vox... τώρα μας έχουν φάει τα "κυκλώματα.." Θα κάνω ό,τι με συμβουλεύεις αλλά το άσχημο είναι πως θα αργίσω ακόμα να πάρω ενισχυτή και μάλιστα λαμπάτο αλλά σίγουρα μέχρι το καλοκαίρι..άντε Οκτώβρη θα έχω πάρει... οπότε μισός χρόνος είναι που θα πάει θα περάσει.... πάντως προκειται να κάνω ο,τι μου είπες(θα πάρω αβέρτα τα προβάδικα και τα μουσικα καταστήματα...)μου έλυσες ουσιαστικά το πρόβλημα..και πάνω στην ώρα γιατι όπου να'ναι πλησιάζει το πρώτο live και δεν θέλω ο ήχος μου να είναι ολική καταστροφή.... ευχαριστώ και πάλι.. :)