ελληνική μουσική
    837 online   ·  210.849 μέλη

    Επιστολή Αρχιεπισκόπου στον Παπαδήμο

    Hastaroth
    04.02.2012, 17:46

    Εμένα μού κάνει περίσσότερη εντύπωση ότι στο δωμάτιο τού εκλιπόντος ιεράρχη βρέθηκαν

    Παράθεση:
    Ένα τεράστιο ποσό (πολλά εκατομμύρια ευρώ), για να κτιστεί ειδικό μουσείο με την επωνυμία «Αρχιεπίσκοπος Χριστόδουλος», για να φυλάγονται και να εκτίθενται εκεί σε κοινή θέα οι στολές, οι μίτρες, οι πατερίτσες, και όλα τα λειτουργικά και μη λειτουργικά κοσμήματα και σκεύη του Χριστόδουλου στους αιώνες των αιώνων, μαζί και με τα έξοδα συντηρήσεως τόσο του μουσείου όσο και των εκθεμάτων, και με τους μισθούς των υπαλλήλων του μουσείου ...

    Από πού τα βρήκε αυτά ο εκλιπών;Διότι δέν νομίζω ότι μάζευε δεκάρα-δεκάρα τον μισθό του από την εποχή που ήταν διάκονος....... 


    mary_omikron
    04.02.2012, 18:55

    Εχω μείνει άναυδη. Αν είναι παραφουσκωμένη και ψεύτικη είδηση, είναι πολύ χοντρή συκοφαντία και θα είχαν αντιδράσει διαψεύδοντάς την είτε οι παρόντες που αναφέρονται ονομαστικά είτε η ίδια η Αρχιεπισκοπή για αποκατάσταση υστεροφημίας.

    Είναι εξαιρετικά σκανδαλώδες. Είχα την εντύπωση ότι τα άμφια, σύμβολα, έπιπλα κλπ είναι περιουσιακά στοιχεία της Αρχιεπισκοπής και χρησιμοποιούνται από τον εκάστοτε διάδοχο, αλλά εδώ πρόκειται για προσωπική περιουσία για την οποία αφήνει και εντολές διαχείρησης!!!!!  Ζήτησε να εκτεθούν σε ομώνυμο μουσείο (παρέχοντας και τα έξοδα ανέγερσης λειτουργίας και συντήρησης) για να περνάει ο κάθε άνεργος και άστεγος να τα καμαρώνει!!! Τι ακριβώς άραγε νόμιζε οτι προσφέρει μ΄αυτή την κίνηση? Μερικές φορές διαβάζω πράγματα εξωφρενικά κι έχω την εντύπωση οτι τα δημιουργώ με την φαντασία μου, ενώ γράφει άλλα...

    Θα παρακολουθήσω αν υπάρξει διάψευση...

     


    yiannisyiannis
    04.02.2012, 21:13

    Που τα βρήκε Αλβέρτο; Σίγουρα τα έκλεψε ή τα καταχράστηκε από φτωχούς βιοπαλαιστές! Είναι πραγματικά εντυπωσιακό, πόσο πουλάει μια είδηση που στοχοποιεί έναν εκκλησιαστικό ηγέτη. Είτε στο φόρουμ ενός μουσικού site είτε σε οποιοδήποτε ΜΜΕ. Αυτό είναι το έργο που έχω ξαναδεί φίλε Pentatonike. Μια είδηση λοιπόν δημοσιευμένη στις 22/1/2012. Το δωμάτιο του μακαριστού πλέον αρχιεπισκόπου Χριστοδούλου στην αρχιεπισκοπή ξεσφραγίστηκε πριν 10 μέρες, δηλαδή ακριβώς 4 χρόνια μετά την εκδημία του. Ήλθε ο καινούριος αρχιεπίσκοπος κι άφησε το δωμάτιο του προκατόχου του ανέγγιχτο για 4 χρόνια. Και μάλιστα "σφραγισμένο". Το ξεσφράγισαν λοιπόν, αμέσως έγινε η καταμέτρηση κι εκτίμηση των χιλιάδων πολύτιμων αντικειμένων και κατευθείαν έσπευσαν οι παρευρισκόμενοι στο ξεσφράγισμα να δημοσιοποιήσουν τα ευρήματά τους. Σίγουρα ο αστυνομικός διευθυντής ή ο συμβολαιογράφος είχαν εμπειρία από αρχιερατικές στολές κι έβγαλαν αμέσως την ταρίφα, 300.000 ευρώ η μία και οι μήτρες επίσης 300.000 η κάθε μια. Ο νοών νοείτω. Αυτό που ξέρω καλά είναι ότι στα άμφια και τις μήτρες τα πετράδια είναι γυάλινα. Όσο για τα μανικετόκουμπα, τους σταυρούς και τα συναφή πρέπει όντως να είχε πολλά, διότι είναι τα πιο συνηθισμένα δώρα που δέχονται όσοι δεν φορούν κοσμικά ενδύματα. Πάντως για ένα πράγμα απορώ, πως χωρέσαν όλα αυτά σε ένα δωμάτιο;


    -----------------
    Η σωτηρία της ψυχής είναι πολύ μεγάλο πράγμα, σαν ταξιδάκι αναψυχής μ’ ένα κρυμμένο τραύμα.

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : yiannisyiannis στις 04-02-2012 21:24 ]


    o-Zone
    04.02.2012, 21:51

    Και εγώ εκτιμώ ότι το εν λόγω "άρθρο" είναι αρκετά παρατραβηγμένο, όμως σίγουρα ένας "στάρ" (έστω και ιερωμένος) θα διαθέτει το κάτιτίς στη γκαρνταρόμπα του...


    yiannisyiannis
    04.02.2012, 22:15

    Λοιπόν επειδή μου έκανε εντύπωση το δημοσίευμα της 22/01/2012 για την περιουσία του μακαριστού αρχιεπισκόπου Χριστόδουλου, στο οποίο παραπέμπει το Link του φίλου Pentatonikou, έκατσα, ασχολήθηκα κι έψαξα. Πρόκειται για ψευδές κατασκεύασμα. Η καταμέτρηση της περιουσίας του Χριστόδουλου έγινε το 2008, την ίδια χρονιά δηλαδή που κοιμήθηκε ο αρχιεπίσκοπος. Βέβαια η πηγή του Link του φίλου Pentatonikou έλεγε ότι "Ξεσφράγισαν πρόσφατα το ιδιαίτερο δωμάτιο του πρώην αρχιεπισκόπου Χριστόδουλου και βρήκαν μια περιουσία..." και ημερομηνία δημοσίευσης είναι 22/01/2012.

    Τώρα τους βόλευε τους ανρώπους να ρίξουν λάσπη.

    Λοιπόν με ένα απλό googlάρισμα θα βρείτε δημοσιεύματα του 2008, απο σοβαρές εφημερίδες,  για την καταμέτρηση της περιουσίας του μακαριστού Χριστοδούλου. Θα βρείτε ακόμη δημοσιευμένη και τη διαθήκη του. Όσο για το μουσείο Χιστοδούλου, αναφέρει στη διαθήκη του ότι χαρίζει τα άμφιά του στην αρχιεπισκοπή Αθηνών κι αν θέλουν να βάλουν κάποια από αυτά στο υπό σύσταση Εκκλησιαστικό μουσείο. Πάντως όχι στο μουσείο Χριστοδούλου. Είναι απίστευτα τα ψεύδη ορισμένων δημοσιευμάτων και θλίβομαι όταν βλέπω πόσο πρόθυμοι να τα πιστέψουν είναι ορισμένοι άνθρωποι.


    noizreduction
    04.02.2012, 23:39

    Δυστυχως πανω στα ψευδη στηριζεται η κακια και το μισος ορισμενων σε ο,τι αφορα τη θρησκεια που εκπροσωπειται ( κακως τις περισσοτερες φορες ) απο τον ανθρωπινο θεσμο που λεγεται Εκκλησια.

    Οτιδηποτε συμβαινει μεσα στην Εκκλησια ειναι παντα το "γερο χαρτι" αυτων που θελουν να σηκωσουν το χερι και να δειξουν χαιρεκακα τα κακως κειμενα.

    Η μονη απαντηση που εχω να δωσω σε τετοιους ανθρωπους ειναι η παροτρυνση να επισκεφτουν ενα γευμα αγαπης στην ενορια της περιοχης τους και να δουν πως μεσα στους δυσκολους καιρους και παρα τα προβληματα της "κεφαλης" της Εκκλησιας, υπαρχουν Ανθρωποι που βοηθανε τους συνανθρωπους τους που εχουν αναγκη!

    Αντι λοιπον να σηκωνουν το δακτυλο και να κατηγορουν τους αλλους για "περιουσιες" και "πλουτη", ας κοιταξουν τελικα και τα "καλως" κειμενα που ανακουφιζουν μια κοινωνια που στηριζεται μονο στη βοηθεια του κοσμου ( κι οχι της εξουσιας ).

    Τουλαχιστον ας παραδεκτουν πως οταν εκεινοι δεν εκαναν τιποτα για τον ανθρωπο που πειναγε στο κεντρο της πολης τους, καποιοι αλλοι υπο την αιγιδα ενος θεσμου εκαναν ο,τι καλυτερο μπορουσαν για να ανακουφισουν εστω και τις βασικες του αναγκες!

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : noizreduction στις 04-02-2012 23:41 ]


    mary_omikron
    05.02.2012, 10:36

    Εφόσον πρόκειται περί συκοφαντίας που στην ευαίσθητη χρονική στιγμή έξαρσης της κρίσης, περικοπών,αστέγων,συσιτίων κλπ εξοργίζει, είναι επιβεβλημένο η Αρχιεπισκοπή να το διαψεύσει επικαλούμενη την μαρτυρία των παρόντων που αναφέρονται (διευθυντής της Αστυνομίας, ένας εκπρόσωπος της εφορίας, συμβολαιογράφος, ο αρχιερατικός επίτροπος Θωμάς Χρυσικός, ο πρώην αρχιερατικός επίτροπος Θωμάς Συνοδινός, ο γνωστός Βρεσθένης Θεόκλητος Κουμαριανός, και δύο διάκονοι του Χριστόδουλου) για να μην δημιουργούνται εσφαλμένες εντυπώσεις και να αποκατασταθεί η υστεροφημία του εκλιπόντος.

    Είναι γεγονός οτι υπό την αιγίδα και την παρότρυνση της εκκλησίας ανταποκρίνεται πολύς κόσμος και προσφέρει ο,τι μπορεί για ανακούφιση, όπως επίσης υπάρχουν ιερείς που κάνουν πολύ σοβαρό έργο. Θεωρώντας οτι η επιστολή του Αρχιεπισκόπου θα αρχειοθετηθεί σε κάποιο συρτάρι και δεν θα επηρεάσει προδιαγεγραμμένες πολιτικές αποφάσεις, πιστεύω οτι η εκκλησία θα πρέπει να δραστηριοποιηθεί ηγετικά και ακόμη πιο ενεργά σε κοινωνικές ανακουφίσεις με όλα τα μέσα και τα περιουσιακά στοιχεία που διαθέτει συντονίζοντας συγχρόνως και το ποίμνιο σ' αυτή την προσπάθεια.