ελληνική μουσική
    743 online   ·  210.847 μέλη

    Ποιος είναι κατά την γνώμη σας ο καλύτερος κιθαρίστας/στρια όλων των εποχών

    blona76
    02.02.2012, 22:32

    Σίγουρα είναι πολύ δύσκολο να καταλήξουμε σε έναν και είναι λάθος να είμαστε απόλυτοι σε τέτοιου περιεχομένου απόψεις γι'αυτο απλά ζητάω ο καθένας να γράψει την γνώμη του  βάσει του γούστου του κλπ αλλά εαν θέλει να πει και γιατί πιστεύει πως ο τάδε είναι απο τους καλύτερους...Κάνω την αρχή με το δικό μου(προς το παρόν)top 5

    1)Al di Meola -Νομίζω πως έχει φτάσει την κιθάρα σε "'άλλο επίπεδο" και η τεχνική του...........Αξεπέραστη


    https://www.youtube.com/watch?v=9cadbYIzhqQLink

    >
    https://www.youtube.com/watch?v=iksythkCzesLink
    >(το κομμάτι είναι του coryell ενος επίσης εξαιρετικού κιθαρίστα που μάλιστα θα συμμετήχε και στο voodoo child του hendrix-οχι το slight return αλλα το 15λεπτο...-αλλα τελικά δεν παρεβρέθη..

    2)Django Reinhardt-που να μην ήταν και αυτοδίδαχτος και να είχε γερά όλα τα δαχτυλά του.Μπαμπάς της gypsy Jazz, o shredder  της εποχης...... 
    https://www.youtube.com/watch?v=ehV9FiPVLQELink

    >
    https://www.youtube.com/watch?v=VpmOTGungnALink
    >

    3)Joe Pass-Jazz ιδιοφυΐα...τα λόγια περιττά...... 
    https://www.youtube.com/watch?v=KaCk9uhb44QLink

    >(πάλι Ellington)

    4)Jimi Hendrix(είπα να αλλάξω λίγο κλίμα..)καινοτόμος..εφευρετικός...τελειομανής.....ΤΑΛΕΝΤΟ......showman.......  
    https://www.youtube.com/watch?v=5DpmTQoUNdwLink

    >(μια μικρή έμπνευση και για τον vai η αρχη........)θα μπορούσα να γεμίσω το υπόλοιπο με κομμάτια του...........αλλά δεν ξέρω τι να πρωτοβάλω....το αφήνω εδώ....

    5)Δεν ξέρω τι πάει εδώ..... ίσως να το γέμιζα με malmsteen,gilbert,vai,petrucci..κλπ που είναι ΤΕΡΑΤΑ τεχνικής αλλά δεν ξέρω.... δυστηχώς δεν με εκφράζουν τόσο...προσωπικά δεν με ταξιδεύουν....(εκτος του vai..).Όμως ας βάλω 3εις Ελληνες Θεους του μπουζουκιού που είναι πιο πάνω και απο την κορυφή.....τρρρρρρρρ(σιγά την αγωνία σάμπως δεν γνωρίζετε... {#emotions_dlg.whistling}..)Χιώτης,Λεμονόπουλος,Παούρης... ντρέπομαι και να μιλήσω για αυτούς τους τρεις.... {#emotions_dlg.blush}
    https://www.youtube.com/watch?v=GAlFWE8nshw&feature=relatedLink>
    https://www.youtube.com/watch?v=6VDspDebiUM&feature=relatedLink>(πολύ μινόρε βάλαμε.........) 
    https://www.youtube.com/watch?v=CvyWFfDnBtALink>(το σολο σήμα κατατεθέν για την δεξιοτεχνία του Χιώτη..)

    Περιμένω απαντήσεις για αυτούς που θεωρείτε εσείς κορυφή...

    ΥΣ(δεν συμπεριέλαβα καθόλου Bluesistes-εκτος hendrix- και ούτε Rockades..καλό θα ήταν βέβαια..διότι παρέλειψα τεράστιους μουσικούς οπως τον gary moore -στις 6 κλείνει 1 χρόνο.......rip,-srv,robert johnshon, Rory Gallagher,buchanan......ισως bonamassa,τον slowhand,τους king....ούτε μεγάλους μαύρους Jazzistes..montgomery,cristian....κλπ κλπ)


    NikosKing
    04.02.2012, 00:50

    Ένα όνομα μου 'ρχεται μόνο στο μυαλό. PETRUCCI


    tallos
    04.02.2012, 02:10

    blakmore


    JimmisK-7
    04.02.2012, 16:45

    Οπως ειπατε ειναι τοσοι πολοι. Jimi Hendrix κορυφοι εννοειτε.
    Λοiπον απο ξενους φυσικα τον Vinnie Moore και τον Maneli Jamal(για οσους δεν τον ξερουν
    Link

    " target="_blank" target="_new">

    Link
    >) και απο ελληνες ενα ειναι το ονομα Αντωνης Μιτζελος


    GeorKar
    05.02.2012, 14:19

    Σίγουρα ο Jimi Hendrix


    theskiadopoulos
    06.02.2012, 16:17

    Μπορείτε να μου εξηγήσετε κάτι?

    Γιατί ο Jimi Hendrix είναι ο καλύτερος κιθαρίστας του κόσμου?

    Δηλαδή επειδή ένα περιοδικό που ψυφίζει ο κάθε άσχετος τον έβγαλε πρώτο συμαίνει ότι είναι?

    Εμένα μου αρέσουν πολύ και έχω ακούσει και πολύ Hendrix και ακούω κάποια τραγούδια, δεν συμαίνει ότι είναι και καλή τρομερή η μουσική του.

    Θα μου πείτε όμως ότι ότι έκανε το έκανε πριν πόσα χρόνια αλλά ο ritchie blackmore, o Jimmy Page, ο Santana, o Mark Knopfler, ο Ace Frechley και ακόμα και ο Eddie Van Halen τότε παίζανε. Η μουσική τους και η κιθάρα τους έχει μείνει και θα μείνει για πάντα γνωστή.

    Τι συμαίνει ο όρος καλλός κιθαρίστας?

    Ποιος είναι ικανός να  κρίνει δύο κιθαρίστες (αναφέρομαι στα άτομα που ψήφισαν στο περιοδικό rolling stones)?

    Τι συμαίνει ότι ένας κιθαρίστας είναι καλός μουσικός?

    Συμαίνει ότι μόλις ακούσεις την κιθάρα του και τον ήχο που βγάζει θα πεις να αυτός είναι ο τάδε.

    Όταν ακούω την κιθάρα του Santana και να μην το ξέρω το τραγούδι καταλαβαίνω ότι είναι ο Santana. Με τον hendrix όμως δεν το καταλαβαίνω. Να μου πει ένας ένα τραγούδι του hendrix που έχει μείνει στην ιστορία.

    Δεν θα βρείτε επειδή πολύ απλά δεν υπάρχει.

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : theskiadopoulos στις 06-02-2012 16:19 ]


    trelakias
    06.02.2012, 17:06

    @theskiadopoulos

     

    Συμφωνώ ότι δεν μπορούμε να συγκρίνουμε κιθαρίστες αλλά πιστεύω ότι εκφράζεται περισσότερο η επιρροή και το κοινό του κάθε κιθαρίστα, όχι οι ικανότητες.  Καλύτερα να λέμε δηλαδή "ο αγαπημένος κιθαρίστας".

     

    Όσον αφορά τα υπόλοιπα.... θα τρίζουν τα κόκκαλα του Jimi! {#emotions_dlg.scared}

    Όχι και δεν άφησε ιστορία ο hendrix... Αν δεν σου λέει κάτι εσένα είναι άλλο θέμα...


    noe13
    06.02.2012, 20:51
    Ο μοναδικος τροπος να αξιολογησεις εναν κιθαριστα δεν ουτε αν σου αρεσουν τα τραγουδια του,ουτε ποσους δισκους εχει πουλησει,αλλα το ποσο τα παιξιματα του ηταν πρωτοποριακα για την εποχη του και κυριως το ποσο εχει επηρεασει τις επομενες γενιες...και με αυτο το κριτηριο για μενα δεν υπαρχει καλυτερος...!
    theskiadopoulos
    06.02.2012, 22:06

    Δηλαδή ρε Pentatonikos θα μου πεις ότι o Clapton, o Zappa, o Jimmy Page και o Blackmore έχουν μημιθεί τον  Hendrix.

    Επειδή μου αρέσουν oι Guns N' Roses και o Slash δεν συμαίνει ότι τον θεωρώ καλήτερο από τους παραπάνω.

    Όλοι αυτοί ξεκινήσανε να παίζουνε κιθάρα και έγιναν γνωστοί μαζί με τον Hendrix.

    Εγώ πάντως τον μόνο που ξέρω ότι έχει μημιθεί τον hendrix είναι o frusciante των Red Hot Chili Peppers!

    Θα μου πεις ότι ο Hendrix έπαιζε καλύτερα από τον Zappa.

    Μην μου πείτε πάλι τις μπούρδες με το πότε παίζανε επειδή και ο Zappa kai o Santana alla kai o Hendrix της ίδιας δεκαετίας είναι.

    O Zappa μάλιστα ήταν πολύ πιο μεγάλος από τον Hendrix.

    Και στο κάτω κάτω γούστα είναι ότι θέλω πιστεύω, ότι θέλεις πιστεύεις αλλά κανένας από τους δύο (Pentatonikos και εγώ)δεν είναι ικανός να κρίνει έναν κιθαρίστα.

    Και φίλε noe13 ο Hendrix ήταν σε μια εποχή που οι άνθρωποι δεν αγοράζαν δίσκους επειδή ήταν πανάκριβοι. Αν δεν πέθενε σίγουρα θα είχε πουλήσει πιο πολλούς δίσκους.


    inkve
    06.02.2012, 22:56

    theskiadopoulos???

    προσεξε μην τα πεις παραεξω αυτα....μεινε καλυτερα στο matrix...

    ο λογος που η ηλεκτρικη κιθαρα βρισκεται στο σημειο που ειναι σημερα ειναι ο hendrix...ΟΛΟΙ ΟΙ ΚΙΘΑΡΙΣΤΕΣ ΠΟΥ ΑΝΕΦΕΡΕΣ...ΘΕΛΑΝΕ ΝΑ ΜΟΙΑΣΟΥΝ ΣΕ ΑΥΤΟΝ....ΚΑΙ ΑΝ ΔΕΝ ΑΚΟΥΣ ΣΤΟ ΠΑΙΞΙΜΟ ΤΟΥΣ ΠΟΣΟ ΤΟΥΣ ΕΧΕΙ ΕΠΗΡΕΑΣΕΙ ΕΙΝΑΙ ΕΠΕΙΔΗ ΠΟΛΥ ΑΠΛΑ ΔΕΝ ΕΧΕΙΣ ΑΚΟΥΣΕΙ HENDRIX

    ποσοι παιζουν σαν τον hendrix???εκατονταδες χιλιαδες....

    ΠΟΣΟΙ ΜΟΥΣΙΚΟΙ ΣΑΝ ΑΥΤΟΝ ΟΜΩΣ ΕΠΗΡΕΑΣΑΝ ΚΑΙ ΕΠΗΡΕΑΖΟΥΝ ΓΕΝΙΕΣ ΚΑΙ ΓΕΝΙΕΣ ΜΟΥΣΙΚΩΝ??ΠΟΛΥ ΛΙΓΟΙ...

    τι να πεις για τον hendrix...οτι εκανε πολλα λαθη στα live??ναι εκανε....οτι επισης στα live πολλες φορες ο ηχος του ηταν για τα σημερινα δεδομενα χαλια??ναι ειναι....αφου ειναι τοσο χαλια γιατι μεχρι και σημερα τον μελετανε ΟΙ ΠΑΝΤΕΣ???

    ΓΙΑ ΒΑΛΤΟ ΝΑ ΔΟΥΛΕΨΕΙ ΛΙΓΟ!!

    αυτη την στιγμη για εμενα ενας απο τους τοπ κιθαριστες ειναι ο guthrie govan οποιος θα ειναι ζωντανα μπροστα μας σε λιγες μερες...

    τσεκαρε τον theskiadopoulos και πες μου...ποσα licks σε στυλ hendrix παιζει??τυχαιο ε??

     

     

     


    trelakias
    06.02.2012, 23:09

    Παράθεση:

    Όλοι αυτοί ξεκινήσανε να παίζουνε κιθάρα και έγιναν γνωστοί μαζί με τον Hendrix.

     

    Ναι αλλά έπαιζαν και γίνονταν γνωστοί για 2-3 δεκαετίες μετά τον Hendrix

     

    Παράθεση:

    Εγώ πάντως τον μόνο που ξέρω ότι έχει μημιθεί τον hendrix είναι o frusciante των Red Hot Chili Peppers!

     

    Εκτός από αυτόν ξεχνάς όλη την υπόλοιπη Rock δισκογραφία lol

     

    Παράθεση:

    Θα μου πεις ότι ο Hendrix έπαιζε καλύτερα από τον Zappa.

    Μην μου πείτε πάλι τις μπούρδες με το πότε παίζανε επειδή και ο Zappa kai o Santana alla kai o Hendrix της ίδιας δεκαετίας είναι.

    O Zappa μάλιστα ήταν πολύ πιο μεγάλος από τον Hendrix.

     

    Και οι 2 καλοί είναι.

    Ποιός επηρρέασε ποιόν όμως?

    Ναι ήταν πολύ μεγαλύτερος... 2 χρόνια ολόκληρα.

     

    Παράθεση:

    Και στο κάτω κάτω γούστα είναι ότι θέλω πιστεύω, ότι θέλεις πιστεύεις αλλά κανένας από τους δύο (Pentatonikos και εγώ)δεν είναι ικανός να κρίνει έναν κιθαρίστα.

     

    Να συγκρίνουμε κιθαρίστες όχι γιατί ο καθένας έχει το δικό του στυλ.  Το κατα πόσο άφησε ιστορία κανείς όμως μπορούμε.

     

    Παράθεση:

    Και φίλε noe13 ο Hendrix ήταν σε μια εποχή που οι άνθρωποι δεν αγοράζαν δίσκους επειδή ήταν πανάκριβοι. Αν δεν πέθενε σίγουρα θα είχε πουλήσει πιο πολλούς δίσκους.

     

    Φίλε δεν λέει αυτό ο noe... Μιλάει για παίξιμο και επιρροή σε επόμενες γενιές, όχι για πωλήσεις.  Αν έκανε πιο πολλές πωλήσεις θα ήταν καλύτερος σαν τους άλλους που αναφέρεις?  Δεν κατάλαβα τι θες πεις.

    Αν δεν παίθεναι ο Hendrix πάντως τι θα γινόταν κανείς δεν ξέρει.  Είναι ένα θέμα για το οποίο έχουν γραφτεί πολλά (όπως το γιατί ο hendrix επηρρέασε μόνο τον frusciante)...

     

     

    edit: +1 για Govan.  Επίσης μου αρέσει πολύ ο Kotzen


    -----------------
    Blues on the Rocks!

     

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : trelakias στις 06-02-2012 23:46 ]


    noe13
    07.02.2012, 02:16

    Παράθεση:

    Το μέλος theskiadopoulos στις 06-02-2012 στις 22:06 έγραψε...

    Δηλαδή ρε Pentatonikos θα μου πεις ότι o Clapton, o Zappa, o Jimmy Page και o Blackmore έχουν μημιθεί τον  Hendrix.

    Επειδή μου αρέσουν oι Guns N' Roses και o Slash δεν συμαίνει ότι τον θεωρώ καλήτερο από τους παραπάνω.

    Όλοι αυτοί ξεκινήσανε να παίζουνε κιθάρα και έγιναν γνωστοί μαζί με τον Hendrix.

    Εγώ πάντως τον μόνο που ξέρω ότι έχει μημιθεί τον hendrix είναι o frusciante των Red Hot Chili Peppers!

    Θα μου πεις ότι ο Hendrix έπαιζε καλύτερα από τον Zappa.

    Μην μου πείτε πάλι τις μπούρδες με το πότε παίζανε επειδή και ο Zappa kai o Santana alla kai o Hendrix της ίδιας δεκαετίας είναι.

    O Zappa μάλιστα ήταν πολύ πιο μεγάλος από τον Hendrix.

    Και στο κάτω κάτω γούστα είναι ότι θέλω πιστεύω, ότι θέλεις πιστεύεις αλλά κανένας από τους δύο (Pentatonikos και εγώ)δεν είναι ικανός να κρίνει έναν κιθαρίστα.

    Και φίλε noe13 ο Hendrix ήταν σε μια εποχή που οι άνθρωποι δεν αγοράζαν δίσκους επειδή ήταν πανάκριβοι. Αν δεν πέθενε σίγουρα θα είχε πουλήσει πιο πολλούς δίσκους.



    Δεν ειπα οτι το να πουλας δισκους ειναι κακο,αλλα οτι δεν ειναι κριτηριο για το αν εισαι καλος η οχι...κ οσο για τον ποιον αλλο επηρεασε???Ισως το Νο 2 της λιστας τον μεγαλο S.R.V


    blona76
    07.02.2012, 15:54

    φίλε theskiadopoulos σέβομαι τις απόψεις σου αλλα καλύτερα μην λέμε και ό,τι μας κατεβαίνει χωρις καν να ισχυουν..... ο hendrix για την ηλεκτρική είναι ο,τι ήταν ο νεύτων για την φυσική.. με άλλα λόγια οχι απλά έγραψε ιστορία αλλά έγρψε και το μεγαλύτερο μέρος της...... 'εκανε legato όταν ο Frehley,o santriani,o vai παίζαν με βόλους και ο slash ήταν νεογέννητο ....όσον αφορά τον blackmore δεν έμαθε μόνος του κιθάρα δεν λεω πως δεν έχει ταλέντο αλλά σίγουρα ένα μεγαλο μέρος του είναι φτιαγμένο....ο hendrix μονος του έμαθε και μάλιστα η ζωή του δεν ήταν και πολύ εύκολη......έφτασε να παίξει μέχρι και nu Jazz  κάτι που σαν όρος υπήρξε μετά απο 30 χρόνια....όσο για τον Santana sorry κιολας...αλλά έκλασε ο hendrix kai βγήκε ο carlo... καλός μελωδικός με λατινοαμερικάνικες επιρροές αλλά δεν άλλαξε και την ιστορία της μουσικής... και ο slowhand καλός αλλά ο ίδιος είχε πεί πως όταν κάλεσε τον hendrix σε ένα club sto Λονδίνο και άρχισε να παίζει το killing floor 
    https://www.youtube.com/watch?v=KPJgtQwtVVALink

    > καλύτερα δες το ........ και τι δεν είχε ο Jimi μελωδικότητα ταχύτητα,ΦΑΝΤΑΣΙΑ Τεράστια, δική του τεχνική, σε πολλές περιπτωσεις καλο ήχο....... χρησιμοποιούσε συνχορδίες που οι άλλοι ουτε καν γνώριζαν..και γενικά μπορούσε να κάνει την κιθάρα ένα ολοκληρωμένο όργανο.....δεν την χρησιμοποιούσε μόνο για σολο η για ακκόρντα αλλα και για τα 2 μαζι συνχρονως..έκανε την κιθάρα να "μιλήσει" σε πολλά τραγούδια..hey joe castles made of sand,little wing... και όλα αυτά χωρίς να ξέρει θεωρία.... 
    https://www.youtube.com/watch?v=RSsVkdVcFYwLink
    > μπορείς να καταλάβεις πόσους δρομους αλλάζει και πόσα μουσικά μοτίβα..τι ιδέες έχει.......? ασε τον ήχο παραπέρα...διοτι είναι σχετικά..καπως.. αλλά η φαντασία του και η μουσικότητα του είναι τεράστια..

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : blona76 στις 07-02-2012 16:38 ]


    fontasgreece
    07.02.2012, 16:56
    BB KING
    trelakias
    07.02.2012, 17:38

    Peter Green, Roy Buchanan, Danny Gatton

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : trelakias στις 07-02-2012 17:41 ]


    theskiadopoulos
    07.02.2012, 18:06

    Παιδιά σέβομαι ότι λέτε και το ξέρω ότι έχετε και δίκιο αλλά σας παρακαλώ μην μου δίχνετε αυτά που λένε τώρα άλλοι κιθαρίστες. Πρώτον έχετε δει ποτέ ένα κιθαρίστα να μιλάει και να λέει ότι ένας άλλος(εν ζωή) είναι καλύτερος από αυτόν.

    Εγώ πάντως δεν έχω δει και δεν θα δω.Όλοι μιλάνε για κάποιον άλλον αφού πεθάνει. Και με τον Zappa αν δείτε κανένας κιθαρίστας δεν είπε κάτι καλό πριν πεθάνει ο Zappa. Αν ζούσε ο Hendrix δεν θα έβγενε ούτε ο Santana oύτε ο Clapton ούτε και κανένας άλλος σοβαρός κιθαρίστας να τα πει αυτά. Μην κοιτάτε τι λένε τώρα. Πριν πεθάνει δεν τα έλεγε κανένας. Σας παρακαλώ μην ξαναβάλετε συζητήσεις με  κιθαρίστες που έχουν πεθάνει και ιδικά του Hendrix που απότι έχω ακούσει οι πιο πολύ κιθαρίστες δεν τον πολύσυμπαθούσαν πριν περήπου 30 χρόνια.

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : theskiadopoulos στις 07-02-2012 18:08 ]


    trelakias
    07.02.2012, 18:31

    theskiadopoulos... εγώ θα σε παρακαλέσω να μην λες πράγματα που φαντάζεσαι ή νομίζεις.  Ας αφήσουμε αυτή την παρένθεση και να συνεχίσουμε με κιθαρίστες που θαυμάζουμε πριν καταστραφεί εντελώς το τοπικ.  Βάλε και εσύ όποιον σου αρέσει και άσε την κριτική.


    blona76
    07.02.2012, 19:39

    και γω το ίδιο ακριβώς video του έβαλα {#emotions_dlg.happycrazy} theskiadopoulos το ξέρω πως δεν είναι όμορφο που πέφτουμε ολοι πάνω σου να σε φάμε...{#emotions_dlg.eek}..αλλά δυστυχώς αυτά που λες δεν ισχύουν και οσο για αυτά που λες πριν πεθάνουν και αφ'ότου πεθάνουν..ο ίδιος ο henxrix όταν τον ρώτησαν πως αισθάνεται ως καλύτερος κιθαρίστας στον κόσμο....απάντησε πως δεν είναι αυτός..αλλά ένας έλληνας που παίζει ένα παράξενο οργανο το μπουζουκι..αναφέρονταν στον Χιώτη που εκείνον τον καιρό ήταν εν ζωη.....μην φοβάσαι δεν πρόκειται τουλάχιστον εγώ να στον ξαναναφερω....εαν θες απλά γράψε ποιον θεωρείς εσύ καλύτερο.. Smile η όπως λεει ο αγαπητός φίλος τρελακιας..ποιος είναι ο αγαπημένος σου {#emotions_dlg.biggrin}


    noe13
    07.02.2012, 22:01

    o theskiadopouλos δεν ειναι κ τοσο λαθος παντως...ενα μερος της αναγνωρισιμοτητας του ο hendrix το εξελαβε κ επειδη πεθανε πολυ νεος...και αυτο που λεει για την αναγνωριση εχει ενα δικιο...

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : noe13 στις 07-02-2012 22:02 ]


    noe13
    07.02.2012, 22:01

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : noe13 στις 07-02-2012 22:02 ]

    Κανενας δεν ειπε για κιθαριστρια παντως...θα βαλω Οριανθη απο αισθητικης αποψης βεβαια οχι βεβαια οτι ειναι κακη....!

     

    align=right>[ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : noe13 στις 07-02-2012 22:05 ]




    Νέες συζητήσεις
    στην ίδια κατηγορία