ελληνική μουσική
394 online   ·  204.235 μέλη

jazz αρμονια

jordan2410
Βασική Νότα
Chat
06.02.2012, 01:01

καλησπερα..θελω να ρωτησω αν ειναι απαραιτητες οι γνωσεις κλασσικης θεωριας μουσικης για να αρχισει καποιος να ασχολειται με τζαζ αρμονιες κλπ.. εγω εχω μονο πολυ βασικες γνωσεις και πραγματικα δεν εχω ορεξη να μπω στο λουκι της κλασσικης μουσικης

Pentatonikos
Φθασμένος
Chat
06.02.2012, 01:27

Όχι φίλε μου δεν είναι απαραίτητο να ξέρεις κλασσική αρμονία/θεωρία για να μάθεις Jazz... Προσωπικά πρόκειται να πάρω πτυχίο Jazz αρμονίας το καλοκαίρι και απο κλασσική μουσική έχω κάνει μέχρι το 1ο έτος της αρμονίας... Μπορώ να σου πω πως όχι μόνο δε με βοήθησαν σε κάτι οι γνώσεις που έχω στην κλασσική αρμονία (ανάθεμα και αν θυμάμαι τίποτα) αλλά αν τις άφηνα να μπούν στο δρόμο της Jazz πιστεύω πως θα με μπέρδευαν πολύ και αυτό είναι κάτι που το βλέπω σε παιδιά με πτυχίο αρμονίας που σκοντάφτουν σε κάθε μέτρο όταν αναλύουν ένα Jazz κομμάτι γιατί δε καταλαβαίνουν τη λογική της Jazz που διαφέρει άρδην από αυτή της κλασσικής μουσικής...

Αυτό που χρειάζεται να ξέρεις σίγουρα πριν ασχοληθείς με αρμονία Jazz είναι οι βασικές γνώσεις θεωρίας που είναι ίδιες με τις κλασσικής (ίσως λίγο πιο αυξημένες μιας και έχουμε περισσότερες κλίμακες εδώ άλλα αυτά είναι πράγματα που αποκτούνται στην πορεία εύκολα)... Αυτό αναφέρεται σε γνώσεις γύρω απο νότες κλίμακες συγχορδίες διαστήματα και πολύ σημαντικό οι τρόποι απο κάθε κλίμακα...

Αυτά...! Πες μου τι όργανο παίζεις μήπως μπορέσω να σε κατευθύνω προς ποια πράγματα μπορείς να διαβάσεις και να ψάξεις...

Καλά ψαξίματα λοιπόν...!

jordan2410
Βασική Νότα
Chat
06.02.2012, 03:35

ευχαριστω πολυ για τις πληροφοριες!ναι αυτα τα βασικα τα ξερω! κανονικα παιζω κιθαρα,και εχω συνιθισει να αυτοσχεδιαζω σε μπλουζ,ροκ κλπ.αλλα επειδη αγαπαω πολυ τη τζαζ,ηθελα να μαθω τρομπετα ή σαξοφωνο.εν τελει,μαλλον τις επομενες μερες θα παρω ενα σαξοφωνο απο φιλαρμονικη,οποτε μαλλον θα πρεπει πρωτα να εξοικιωθω με το οργανο πριν προχωρησω στην κατανοηση της θεωριας και του αυτοσχεδιασμου,απλα ρωτησα για να δωσω ενα κινητρο να ασχοληθω σοβαροτερα με το ζητημα

Pentatonikos
Φθασμένος
Chat
06.02.2012, 13:20

Σόρρυ που θα σε ξενερώσω απλά επειδή τυχαίνει να παίζω και σαξόφωνο σε φιλαρμονική εδώ και 3,5 χρόνια και ακόμη ακούγομαι σα να παιδάκι που μαθαίνει το 'φεγγαράκι μου λαμπρό' στο όργανό του, πρέπει να ξέρεις οτι το σαξόφωνο είναι ΔΥΣΚΟΛΟ όργανο... Δύσκολο και επίπονο... Για να μπορείς να ακούγεσαι αξιοπρεπής και στις πιο απλές μελωδίες πρέπει να παίζεις καθημερινά και να εξασκείς το φύσημά σου (κάτι που δεν έκανα ποτέ εγώ) γιατί το σαξόφωνο γενικά είναι από τα όργανα που αν το αφήσεις σε αφήνει και το κάνει και πολύ βάναυσα.  Οπότε πριν αρχίσεις να ονειρεύεσαι να παίξεις έστω κάποια lines από Jazz κομμάτια θα περάσει αρκετός καιρός... Επίσης το σαξόφωνο είναι όργανο μεταφοράς (Bb το τενόρο και Eb το άλτο) πράγμα που σημαίνει πως υπάρχουν λίγες τονικότητες που το βολεύουν στο παίξιμο και αν θέλεις να παίζεις με άλλους θα τους έχεις συχνά να αλλάζουν τόνο για εσένα.

Για την κιθάρα τώρα υπάρχουν απίστευτα καλοί Jazz κιθαρίστες που μπορούν να κάνουν το σαγόνι σου να κρέμεται για ώρες... Αν θέλεις δώσε μου το email σου σε ΠΜ και έχω να σου στείλω πολλά ωραία βιβλία για Jazz κιθάρα... {#emotions_dlg.beer}

jordan2410
Βασική Νότα
Chat
06.02.2012, 14:20
ναι το ξερω για το σαξοφωνο,αλλα ειμαι αποφασισμενος να το λιωσω! σου στελνω το μαιλ με πμ..