ελληνική μουσική
    437 online   ·  210.817 μέλη

    Βραβεία Αρίων 4: Εντυπώσεις

    XeniaRodo
    04.04.2005, 10:15
    Aυτό το θέμα ειναι παρμένο από ένα άλλο φόρουμ.
    Eίναι ιδέα και δημιουργία του μέλους xaris, της σελίδας της παρέας της Mικρής Άρκτου. Tο βρήκα ενδιαφέρον και σας παραθέτω παρακάτω το κείμενό της..

    Αγαπητοί φίλοι,
    μέρες τώρα, με απασχολεί το πως θα μπορούσα να αντιταχθώ, λέγοντας την άποψή μου, στον απαράδεκτο θεσμό των βραβείων Αρίων ( αχρείων, αγρίων κλπ).
    Γιατί καλό είναι να το λέμε μεταξύ μας, αλλά κάτι πρέπει να κάνουμε και παρά έξω.
    Βρήκα λοιπόν την παρακάτω λύση την οποία και σας προτείνω:
    Αφού έστειλα ένα e-mail διαμαρτυρίας στο www.arionvraveia.gr φαντάστηκα οτι ποιός θα το διαβάσει...
    Έτσι λοιπόν μπήκα στο site του χορηγού Dewar's
    Και είπα μέσα μου: αφού δεν έχεις δύναμη ως κοινό, έχεις ως καταναλωτής!!Τους έστειλα λοιπόν το παρακάτω e-mail:

    Κύριοι
    έπειτα από την συμμετοχή της εταιρείας σας ως χορηγός στα βραβεία «αγρίων» που υπονομεύουν το καλό ελληνικό τραγούδι αποφάσισα να σταματήσω αμέσως την κατανάλωση του Dewar?s. Δεν επιτρέπω στον εαυτό μου, να παραχωρεί έστω και με έμμεσο τρόπο το παραμικρό cent για να πηγαίνει μέσω χορηγιών σε τέτοιες γελοίες διοργανώσεις. Επίσης θα φροντίσω να διαδώσω σε όλους τους φίλους και γνωστούς μου αυτή μου την απόφαση και είμαι σίγουρος ότι πολλοί θα τη δούν θετικά. Λυπάμαι για τις προτιμήσεις σας...

    Και βέβαια σας σκέφτηκα όλους!!
    Πως σας φαίνεται η ιδέα?
    www.dewars.gr




    [ Το μήνυμα επεξεργάστηκε από: jorge on 04-04-2005 10:25 ]


    [ Το μήνυμα επεξεργάστηκε από: jorge on 06-04-2005 14:39 ]
    divided
    04.04.2005, 10:39
    Πολύ καλό! Να που τελικά αν υπάρχει θέληση και φαντασία μπορούμε να βρίσκουμε τρόπους να εκφράζουμε την αντίθεσή μας σε όσα μας επιτάσσουν. Καλό θα ήταν επίσης να μην παρακολουθήσουμε τη βραδιά εκείνη τα βραβεία ούτε και "από περιέργια" ή "για λίγο" και να μην προσθέσουμε ούτε 0,1% στην τηλεθέαση της εκπομπής.
    Astron
    04.04.2005, 10:41
    Πλάκα έχει
    λες και πίνουμε συχνά dewars!


    Sofia
    04.04.2005, 10:52
    Υπάρχουν άλλοι χορηγοί εκτός απο το Dewars??
    divided
    04.04.2005, 10:58
    Ευτυχώς που δεν είναι χορηγός η Amstel!!!!

    Αλήθεια για τη Eurovision ποιοι είναι χορηγοί;
    KIT_KAT
    04.04.2005, 11:37
    H SAMSUNG, η Nemiroff και η Kyivstar... εγώ λέω να μποϊκοτάρουμε την τελευταία...
    kifa
    04.04.2005, 12:02
    Quote:

    Το μέλος XeniaRodo στις 04-04-2005 στις 10:15 έγραψε:

    Aυτό το θέμα ειναι παρμένο από ένα άλλο φόρουμ.
    Eίναι ιδέα και δημιουργία του μέλους xaris, της σελίδας της παρέας της Mικρής Άρκτου. Tο βρήκα ενδιαφέρον και σας παραθέτω παρακάτω το κείμενό της..

    Αγαπητοί φίλοι,
    μέρες τώρα, με απασχολεί το πως θα μπορούσα να αντιταχθώ, λέγοντας την άποψή μου, στον απαράδεκτο θεσμό των βραβείων Αρίων ( αχρείων, αγρίων κλπ).
    Γιατί καλό είναι να το λέμε μεταξύ μας, αλλά κάτι πρέπει να κάνουμε και παρά έξω.
    Βρήκα λοιπόν την παρακάτω λύση την οποία και σας προτείνω:
    Αφού έστειλα ένα e-mail διαμαρτυρίας στο www.arionvraveia.gr φαντάστηκα οτι ποιός θα το διαβάσει...
    Έτσι λοιπόν μπήκα στο site του χορηγού Dewar's
    Και είπα μέσα μου: αφού δεν έχεις δύναμη ως κοινό, έχεις ως καταναλωτής!!Τους έστειλα λοιπόν το παρακάτω e-mail:

    Κύριοι
    έπειτα από την συμμετοχή της εταιρείας σας ως χορηγός στα βραβεία «αγρίων» που υπονομεύουν το καλό ελληνικό τραγούδι αποφάσισα να σταματήσω αμέσως την κατανάλωση του Dewar?s. Δεν επιτρέπω στον εαυτό μου, να παραχωρεί έστω και με έμμεσο τρόπο το παραμικρό cent για να πηγαίνει μέσω χορηγιών σε τέτοιες γελοίες διοργανώσεις. Επίσης θα φροντίσω να διαδώσω σε όλους τους φίλους και γνωστούς μου αυτή μου την απόφαση και είμαι σίγουρος ότι πολλοί θα τη δούν θετικά. Λυπάμαι για τις προτιμήσεις σας...

    Και βέβαια σας σκέφτηκα όλους!!
    Πως σας φαίνεται η ιδέα?
    www.dewars.gr


    [ Το μήνυμα επεξεργάστηκε από: jorge on 04-04-2005 10:25 ]






    Καλημέρα...

    Παρατήρηση 1η : Τι μουσική ακούς?

    Παρατήρηση 2η : Αν το Dewar's ήταν χορηγός σε συναυλία ή σε εκδήλωση της μουσικής που προτιμάς θα γινόσουν αλκοολική?

    Παρατήρηση 3η : O πατέρας και ιδρυτής της εταιρίας John Dewar,το 1805 , δεν νομίζω να βάσισε τη πολιτικη της εταιρίας του ως χορηγός στα "βραβεία Αρίων" ..

    Παρατήρηση 4η : Οι δύστυχοι που δουλεύουν στο εμπορικό τμήμα της εταιρίας μπορεί να ακούν από το πρωί μέχρι το βράδυ αυτό που εμείς λέμε ποιοτικό. Τι φταίνε?

    Παρατήρηση 5η : Ούτος η άλλως δεν μου αρέσει το whisky...

    ...Δεν τα λέω με κακή διάθεση...Ίσα ίσα...Μήπως όμως πρέπει να σκεφτούμε να λύσουμε αλλα προβλήματα πριν φτάσουμε μέχρι τα βραβεία Αρίων? σκέψου το λίγο και θα καταλάβεις τι εννοώ...


    pastella
    04.04.2005, 12:13
    Θα συμφωνήσω με τον Kifa

    To πρόβλημα δεν είναι ποιος είναι χορηγός αλλά το ότι η τάδε εταιρεία έχει μεν την πρόθεση να στηρίξει την συγκεκριμένη εκδήλωση χωρίς να σημαίνει ότι υποστηρίζει τους συγκεκριμένους τραγουδιστές και καλλιτέχνες που παρευρεθούν εκεί. Άλλωστε μην ξεχνάμε ότι στην Ελλάδα ουίσκυ και μπουζούκια έχουν μια πολύ στενή σχέση.

    Προσωπικά η ιδέα της ύπαρξης βραβείων για την Ελληνική μουσική με βρίσκει σύμφωνη, αλλά όχι ο τρόπος που διεξάγεται η συγκεκριμένη διοργάνωση και το ύφος της (λέγε με πανηγύρι δισκογραφικών συμφερόντων). Ίσως προσπαθούν οι διοργανωτές με μια Αλεξίου και μια Αρβανιτάκη να ανεβάσουν το επίπεδο αλλά χωρίς αποτέλεσμα.

    Δεν νομίζω ότι έχει νόημα ένα τέτοιο μποικοτάζ... Σημασία έχει να βγει κερδισμένη η μουσική από μια τέτοια φιέστα και όχι κάποιοι καλλιτέχνες που προωθούνται.

    Πιάστε κι ένα ...Dewars κερασμένο από μένα!!!
    SteliosG
    04.04.2005, 14:39
    Νομιζω ειναι ανουσιο και ανωφελω να δεινουμε τοσο πολυ αξια για αυτα τα βραβεια!! Δεν υπαρχει λογος να μποικοταρουμε καμια εταιρια απλα επειδη δε μας αρεσει το υφος ενος διαγωνισμου!!!! Οχι οτι εχω κανα συμφερον δηλαδη απο την Dewars, αλλα μενω στην ουσια του θεματος!!!

    Ας μποικοταρουμε πρωτα καμαι εταιρια αμερικανικων συμφεροντων που παει και ρουφαει οτι εχει απομεινει αυτη τη στιγμη στη Μεση Ανατολη και ας αφησουμε τα Αριων στην ησυχια τους!!!

    Παρεπιπτοντως... μεγαλυτερη διφημιση για την Dewars απο αυτα το post αυτη τη στιγμη νομιζω δεν υπαρχει!!!

    Ας το δουμε λιγο πιο σοβαρα λοιπον!!!
    SteliosG
    04.04.2005, 14:40
    Συγνωμη για τη κακιστη ορθογραφια, αλλα βιαζομαι πολυ!!!

    Και αν είμαι αλάνης φουκαράς, δε φταίω, σας το λέγω...


    [ Το μήνυμα επεξεργάστηκε από: SteliosG on 04-04-2005 14:40 ]
    GiorgosKousoulos
    04.04.2005, 17:21
    Εγώ διαφωνώ στα βραβεία αρίων και στα κάθε βραβεία εκτός από τα αθλητικά. Αλλά ειδκά το αρίων,καλύερος ποπ κατζηγιάννης καλύτερος ροκ χατζηγιάννης καλύτερος εμπορικός χατζηγιάννης καλύτερος ποιοτικός χατζηγιάννης,μονοπόλοειο ή μου φένεται?
    ANDREAZ
    04.04.2005, 17:27
    Ψυχραιμία παιδιά...Δε μπορέι να είναι τόσο σοβαρό το ζήτημα...Κανένας δεν έπαθε τίποτα ποτέ από ...υπερβολική δόση βραβείων "ΑΡΙΩΝ".
    gate
    04.04.2005, 19:39
    Κατά τη γνώμη μου, ποτέ στην Ελλάδα δε θα υπάρξει ένας σοβαρός θεσμός μουσικών βραβείων. Κι αυτό γιατί στη μέση μπαίνουν οι εταιρείες.

    Μην ξεχνάτε ότι στα βραβεία Αρίων συμμετέχουν μόνο ορισμένες συμβεβλημένες εταιρείες. Οι μικρές εταιρείες, όπως π.χ. Μελωδικό Καράβι, δεν είναι συμβεβλημένες κι έτσι ποτέ η δουλειά τους δε θα βρεθεί στα Αρίων, εκτός και αν τυχαίνει τη διακίνηση να την κάνει κάποια μεγάλη εταιρεία, συμβεβλημένη με τα Αρίων και - αν το επιθυμήσει, ... πάρει χαμπάρι ότι υπάρχει, ... αποφασίσει (καταλαβαίνετε δηλαδή....) - να δηλώσει στην επιτροπή (από τα Αρίων) που παραλαμβάνει τη λίστα με τους δίσκους κάθε χρονιάς, να δηλώσει και κάποιο από τα cd της μικρής εταιρείας (του οποίου ανέλαβε τη διακίνηση..)...

    Στην ουσία, αυτή τη στιγμή, τα Αρίων είναι ένα μέσο διαφήμισης των δίσκων των μεγάλων και μόνο εταιρειών...sony, minos κυρίως... - και τίποτα παραπάνω....






    geordan
    05.04.2005, 01:05
    Συμφωνώ απόλυτα με όσους διαφωνούν με την έννοια μουσικά βραβεία. Από μόνο του πάσχει σημασιολογικά, το κάνουνε και πανηγύρι, με την παρεξηγημένη έννοια του λόγου, και έτσι...δένει το γλυκό και δεν τρώγεται με τίποτα...

    Συμφωνώ επίσης και με την Gate, γιατί εκεί βρίσκεται όλη η ουσία του θέματος. Άντε τώρα όμως να εξηγήσεις στον καθένα ότι του γίνεται πλύση εγκεφάλου χωρίς να το παίρνει χαμπάρι... Προσωπικά έχω πάψει την όποια προσπάθεια.

    Όσο για τα περί μποικοτάζ στους χορηγούς, έχω να προσθέσω ότι ναι μεν καλή η πρόθεση, αλλά τελείως λάθος η εφαρμογή. Εγώ, τουλάχιστον, θεωρώ πψς ήδη έχουμε διαφημίσει, και μάλιστα δωρεάν, το συγκεκριμένο whiskey, το οποίο παρεπιπτόντως δεν βάζω ποτέ στο στόμα μου, ανεξαρτήτως μάρκας. Αν δεν κάνω λάθος, και οι νόμοι και οι θεωρίες του σύγχρονου marketing υποστηρίζουν ότι και η αρνητική διαφήμιση παραμένει διαφήμιση. Επίσης νομίζω ότι και η πρακτική των διαφημιστικών εταιριών είναι να ακούγεται όσο περισσότερο το όνομα που διαφημίζουν, ανεξαρτήτως είδους σχολίων.

    Εν κατακλείδι, και τα Αρίων και τα συναφή προϊόντα (Eurovision, Fame Story και λοιπά) θα τα φάμε στη μάπα, θα πούμε και ΕΝΑ τραγούδι, κυριολεκτικά, και θα είμαστε και ευχαριστημένοι..., αφού δεν μπορούμε να κάνουμε αλλιώς.
    opendata
    05.04.2005, 14:50
    Δεν νομίζω ότι πρέπει να ασχοληθούμε το dewars. Στο κάτω - κάτω μια εμπορική επιχείρηση είναι δεν θα της χρεώσουμε τώρα και το μπάχαλο των βραβειών. Αυτό όμως που είναι απαράδεκτο είναι ο ΔΙΕΣΗ 101,3 που για 4η χρονικά στηρίζει και διαφημίζει με μανία τα βραβεία. Τελικά πρέπει να αποφασίσουν ποιοι είναι. Μάλλον σ' αυτούς πρέπει να δώσουμε να καταλάβουν........


    jorge
    05.04.2005, 15:49
    Για όσους θελήσουν να τα δουν (εγώ μάλλον θα προτιμήσω Champions League), ορίστε και το ρεπορτάζ από τη σημερινή Ελευθεροτυπία:

    Τα «Αρίων» στο Μέγαρο

    Τα μουσικά βραβεία «Αρίων» διοργανώνουν απόψε για τέταρτη χρονιά το ΜΕΓΚΑ και η IFPI. Για πρώτη φορά η εκδήλωση φιλοξενείται φέτος στο Μέγαρο Μουσικής Αθηνών, ενώ θα μεταδοθεί απευθείας (21.00) από το ΜΕΓΚΑ, με παρουσιαστή αυτή τη φορά τον Νίκο Αλιάγα.

    Αυτή τη χρονιά με το ειδικό τιμητικό βραβείο «Αρίων» θα βραβευθεί ο μουσικοσυνθέτης Μίμης Πλέσσας για την πολύχρονη πορεία του και προσφορά του στην ελληνική μουσική. Σύμφωνα με πληροφορίες, ο Νίκος Αλιάγας έχει ετοιμάσει ένα ξεχωριστό αφιέρωμα με πολλές εκπλήξεις για τον Μίμη Πλέσσα. Τα κείμενα της εκδήλωσης υπογράφει ο Αλέξανδρος Ρήγας, τα σκηνικά ανήκουν στον Γιώργο Γαβαλά, ενώ ο Φωκάς Ευαγγελινός έχει επιμεληθεί τις χορογραφίες και η Ελευθερία Ντεκώ έχει σχεδιάσει τους φωτισμούς. Τη σκηνοθεσία υπογράφει ο Γιάννης Μαράκης και το πρόγραμμα θα καλυφθεί από 11 κάμερες. Για την παραγωγή έχουν χρησιμοποιηθεί 100 ρομποτικά φώτα, 20 συμβατικά, 2.500 μέτρα καλώδια, 3.000 προβολικές κυψέλες, τέσσερα ψηφιακά βίντεο και έξι βίντεο προτζέκτορ.

    Το δικό τους μουσικό στίγμα στη σκηνή του Μεγάρου Μουσικής θα δώσουν η Μαριώ, η Χάρις Αλεξίου, η Βίκυ Μοσχολιού, η Γλυκερία, ο Σάκης Ρουβάς, η Ελενα Παπαρίζου, ο Μανώλης Φάμελος, οι Goin' Through, η Πέγκυ Ζήνα, ο Κωνσταντίνος Θαλασσοχώρης, ο Ησαΐας Ματιάμπα, ο Σταύρος Κωνσταντίνου και ο Μάνος Πυροβολάκης. Τα βραβεία των 25 κατηγοριών θα δώσουν εκτός από την αναπληρωτή υπουργό Πολιτισμού Φάνη Πάλλη-Πετραλιά και οι Χάρις Αλεξίου, Γιάννης Σπανός, Χρήστος Νικολόπουλος, Βασίλης Σαλέας, Ντέμης Ρούσος, Γιώργος Μαργαρίτης, Αντώνης Ρέμος, Στέφανος Κορκολής, Αννα Παναγιωτοπούλου, Κάτια Δανδουλάκη, Χρύσα Ρώπα, Παύλος Κοντογιαννίδης, Ελένη Ζιώγα, Χριστόφορος Παπακαλιάτης κ.ά. Σε ρόλους έκπληξη αναμένεται να εμφανισθούν οι ηθοποιοί Αντώνης Λουδάρος, Γιώργος Καραμίχος, Ελισάβετ Μουτάφη και Αννα-Μαρία Παπαχαραλάμπους.

    Τα αποτελέσματα θα παραδοθούν και φέτος λίγο πριν από την έναρξη της τηλεοπτική μετάδοσης από την εταιρεία ορκωτών λογιστών Moore Stephens, που έχει αναλάβει να εξασφαλίσει το αδιάβλητο της διαδικασίας και την εγκυρότητα της διοργάνωσης.
    jorge
    06.04.2005, 00:24
    "Μαζί μου προσποιείσαι, πόσο μ...ς είσαι" ακούστηκε απόψε...

    ... στο Μέγαρο Μουσικής Αθηνών. Ναι, εγινε κι αυτό...
    vouliakis
    06.04.2005, 00:34
    Mα καλά, μόνο οι άριοι θα πάρουνε βραβεία? Τόσος ρατσισμός πιά...
    Soiram
    06.04.2005, 10:18
    Πάντως αν εξαιρέσει κανείς την ατυχή, για μένα, επιλογή των Goin' Through να ερμηνεύσουν αυτό τους το "τραγούδι" (ο θεός να το κάνει τραγούδι) κατά τα άλλα ήταν μια σχετικά συμπαθητική τελετή και η Πέγκυ είπε μόνο ένα τραγούδι Επίσης να σχολιάσω ότι μου φάνηκε λίγο μπούρδα που ο Μιχαλάκης πήρε και καλύτερος pop και καλύτερος έντεχνος...αντε και του χρόνου που λένε!

    Υ.Γ.: Καλά ο Πετρέλης (νομίζω αυτός ήταν) που πήρε το βραβείο πρωτοεμφανιζόμενου, τόσο σνόμπ και φτασμένος είναι που δεν έχει ανάγκη να παραστεί σε τελετή που είναι υποψήφιος για βραβείο;;;
    ALKYONIDA
    06.04.2005, 11:12
    Συμφωνώ απολυτα με τη Νεκταρια . Τα βραβεια αυτα είναι αποπροσανατολιστικά αφού δεν αφορουν τη δισκογραφια στο σύνολο τους. Ακόμα κι αυτες οι λίστες με τα 10 πρωτα ,top ten κλπ αφορουν μερος της δισκογραφιας που προωθούν οι μεγαλες εταιρειες.