ελληνική μουσική
    643 online   ·  210.830 μέλη
    rouli726
    16.02.2012, 23:04

    Παράθεση:

    Το μέλος NikosRoman στις 16-02-2012 στις 22:36 έγραψε...

    ..Διαβαστε ιστορια.Διδασκει.

    Μιλατε εδω μεσα 15 ατομα και ηδη στο μεηλ μου εχω πανω απο σαραντα μυνηματα υποστηριξης σε αυτα που γραφω.

    Σας φοβουνται πιο πολυ απο εμενα.



    Ορίστε?{#emotions_dlg.blink}

    Ποιός να διαβάσει ιστορία?
    Τί μηνύματα υποστήριξης? Σε κατηγόρησε κανείς για το χάλι της ελλάδας?

    Για την πολιτική ηγεσία της χώρας μιλάμε, εδώ και 5 σελίδες, που έχει φέρει τους πολίτες σε κατάσταση εκτάκτου ανάγκης, πείνας, φτώχιας, μιζέριας, απελπισίας, απόγνωσης και οριακής επιβίωσης.
    Εσύ τί σχέση έχεις και γιατί ακριβώς να σε υποστηρίξει κάποιος?

    Με πείραξαν τα panadol, δεν εξηγείται αλλιώς....{#emotions_dlg.wacko}


    mary_omikron
    16.02.2012, 23:08

    @ΝikosRoman

    Δεν γίνεται πόλεμος επικράτησης εδώ, απόψεις γράφτηκαν και αναμένονται κι άλλες, εξηγήσεις δόθηκαν επαρκείς και η ανακύκλωση που επιχειρείς τώρα επαναφέροντας το ρατσιστικό που έληξε, δεν προάγει την συζήτηση αντιθέτως την οδηγεί αλλού. Υποθέτω οτι θέλεις να συνεχιστεί επί του θέματος, έτσι δεν είναι?

     

    ΥΓ. Ιστορία και e-mail διαβάζουμε και παίρνουμε όλοι και -ίσως- περισσότερα Smile δεν είναι αποκλειστικό προνόμιο προς επιχειρηματολογία, επίδειξη ή κομπασμό κανενός.


    venceremos
    17.02.2012, 03:06

    εγω παλι διαφωνω οτι μιλαμε για 300 υπαλληλους.. για μενα μιλαμε για 300 αρχοντες..που τους καλοταιζουμε και που εχουν επιβαρυνει το λαο με ενα σωρο κυρωσεις ενω για τους εαυτους τους επιφυλασσουν τους πιο παχυλους μισ8ους και προνομια..απο τους πιο παχυλους της Ευρωπης μεταξυ Βουλευτων.. και οχι μονο αυτο αλλα σε τετοιες εποχες εχουν το θρασος να ζητανε αποζημειωσεις υψους 200000 ευρω και βαλε... Απο κει που ειχαμε εναν βασιλια να ταιζουμε, τωρα εχουμε 300 συν τις οικογενειες και τα σογια τους..ετσι αναπαραγεται αυτο το ωραιο συστημα που εχουμε..το πολιτευμα μας ειναι το καλυτερο που υπαρχει μεχρι στιγμης θεωρητικα..αυτο δεν το κανει ομως και το καλυτερο...δηλαδη εσας σας φτανει να συμμετεχετε δηλαδη μια φορα καθε τεσσερα χρονια και απο αυτο να κα8οριζεται η ζωη σας τα επομενα 4 χρονια;Και για το υπολοιπο διαστημα να αποφασιζουν αλλοι για σας;εμενα δε μου φτανει..δε μου λεει κατι αυτο..δε τρεφω τη ψευδαισθηση οτι με λογαριαζει κανεις εμενα και τις αναγκες μου αυτα τα τεσσερα χρονια της καθε τετραετιας..και παλι θα με ρωτησει ο spoiler δηλαδη τι εχω να αντιπροτεινω σε ολα αυτα λες και εχω ολες τις λυσεις σε ολα τα προβληματα...

    οσο για το υφος που μιλαμε μεταξυ μας..ενταξει επειδη δηλαδη φοραμε ενα νικ πρεπει ντε και καλα να βγαλουμε το χειροτερο μας εαυτο και να βριζομαστε μεταξυ μας; το point μπορουμε να το κανουμε και χωρις να προσβαλλουμε τους αλλους.. αν και πολλοι προσβληθηκανε προσωπικα απο τα λεγομενα μου και λυπαμαι γιαυτο..

    και αν καποιοι πιστευουν οτι εχουν να κανουν με ανεγκεφαλους τοτε γιατι συνεχιζουν να γραφουν εδω περα, επιδειξη της ευφυιας τους κανουν να πουμε;

    και αυτοι που σας στελνουν π.μ. δε θα ταν κακο να συμμετεχουν κ αυτοι αν εχουν κ αυτοι αποψη επι του θεματος αμα γουσταρουν.. στην τελικη εχουμε καταληξει να εχουμε ανοιξει πολλα θεματα, διαλεχτε και παρτε..


    inkve
    17.02.2012, 04:32

    αυτο που αξιζει να σημειωθει ως αξιοπεριεργο και πρωτοφανες ειναι πως αρκετοι πολιτες διαμαρτυρομενοι ειρηνικα κατεληξαν σε αρκετες περιπτωσεις να προστατευονται απο αυτους που επιζητουν την κατα μετωπο επιθεση και την στεγνη βια...

    δεν ειμαι υπερ της μολοτοφ προς πασα κατευθηνση ομως ειναι η πρωτη φορα που ακουστηκαν χειροκροτηματα απο ειρηνικα διαμαρτυρομενους οταν οι μπαχαλοι ξεσπαγανε σε αστυνομια και τραπεζες!!!

    οσο ματαιες και να φαινοντουσαν οι μεχρι τωρα προσπαθειες αυτη της μεριδας κοσμου πρεπει να καταλαβουμε πως οταν σε αντιμετωπιζουν με αλαζονεια-αδιαφορια--ψεμα-προπαγανδα ΜΜΕ-ψυχολογικο πολεμο-καταπατηση οποιασδηποτε δημοκρατιας,ελευθεριας λογου και δικαιωματων,η αγανακτηση και το δικιο μετατρεπονται σε οργη και εν τελη σε βια...

    το να μπουκαρεις στην βουλη δεν χρειαζεται αρκετη προσπαθεια....το δυσκολο οταν εν τελη μπουκαρεις ειναι τι στο διαολο θα κανεις απο εκει και μετα.....ενας γρηγοροπουλος ακομα χρειαζεται...και αυτο θα αργησει να ξαναγινει διοτι ΟΛΟΙ  ΑΥΤΟΙ το παθημα το κανουν μαθημα...σε αντιθεση με τον λαο που τοσες δεκαετιες ανεβοκατεβαζε στις κυβερνησεις ανδρεικελα και κατευθυνομενους υπαλληλους ψηφιζοντας οχι κρινωντας το εργο αλλα τα ωφελη του εκαστοτε βολεματος

    η κοινωνια εχει ακομα πολλες ανοχες...οσο το πιατο στο τραπεζι εχει εστω και μια μπουκια φαγητο θα αντεχει...θα στριμωχνεται...θα προσαρμοζεται γκρινιαζωντας ξεσπωντας στον διπλανο του...στον γειτονα...στον αδερφο...και θα ξεχαρμανιαζει με λαζοπουλο αντε και καμια πορεια...

    η πραγματικοτητα που θα βιωσουμε ηταν ΠΡΟΦΑΝΗΣ εδω και καποια χρονια....ΠΡΟΦΑΝΗΣ αλλα την βγαζαμε...καιρος να φαμε στον πατο μας αυτο που πραγματικα μας αξιζει και να πληρωθουμε με το ιδιο νομισμα που τοσες δεκαετιες γλυφαμε...ρουσφετολογουσαμε...αμπελοφιλοσοφωντας για δεξιους και αριστερους καταπινωντας την καμηλο επειδη μας συνεφερε....

    ΑΚΟΜΑ ΚΑΙ ΤΩΡΑ Η ΜΕΤΑ ΔΙΕΞΟΔΟΣ ΥΠΑΡΧΕΙ...

    ομως ειμαι απαισιοδοξος διοτι ο ελληνας θελει αλλαγες σε ολα αλλα οχι στην δικη του την βολεψη....επιθυμει την ανατροπη των παντων χαραζωντας μια δυσκολη μεν αλλα αυταρκη και ελπιδοφορα πορεια...συντηρωντας ομως τα οφελη της μεχρι τωρα ημι-νομιμης πολιτικης του σκεψης και συμπεριφορας

     


    rouli726
    17.02.2012, 15:01

    Αυτό το "εμείς φταίμε" δε θα το δεχτώ ποτέ..

    Σε τί ακριβώς δηλαδή φταίω εγώ ή ο κάθε άνθρωπος της γενιάς μου, που μας έκλεψαν τα όνειρα πριν καλά καλά αρχίσουμε να τα κάνουμε?

    Σε τί ακριβώς φταίει ο κάθε νέος που έχει 5 πτυχία και 10 μεταπτυχιακά και βρίσκει δουλειά μόνο σα σερβιτόρος?

    Σε τί ακριβώς φταίει ο έφηβος που του τα' χουν πρήξει με το νέο iphone γιατί έτσι βολεύει την κυβέρνηση, να στηρίζει τις πολυεθνικές?

    Σε τί ακριβώς φταίνε όλοι όσοι θέλουν να φτιάξουν τη ζωή τους, να κάνουν μια οικογένεια και φοβούνται πως δε θα έχουν να πάρουν ένα γάλα στο παιδί τους?

    Σε τί ακριβώς φταίει ο οικοδόμος, η μοδίστρα, ο φούρναρης, ο μπακάλης κι ο μανάβης, ο περιπτεράς, ο οδηγός, ο ναυτικός κι ο ναυπηγός, η σερβιτόρα και η υπάλληλος στο σούπερ μάρκετ..?

    Γιατί θα πρέπει να πληρώσουν όσοι δε φταίνε, επειδή μπορεί ο διπλανός τους να φταίει?

    Γιατί να πληρώσει αυτός που έκανε το σκατό του παξιμάδι για να φτιάξει ένα σπίτι και να μεγαλώσει τα παιδιά του αξιοπρεπώς?

    Γιατί να απολυθεί αυτός που είναι ικανός επειδή ο διπλανός του μπορεί να είναι ανίκανος?

    Γιατί ακόμη δεν έχει συλληφθεί κανείς από όσους έφαγαν τη στιγμή που ο κόσμος χάνει τα σπίτια του?

    Μαζί τα αγοράσαμε τα σπίτια, τα αυτοκίνητα, τα κινητά, τα ρούχα και τα παππούτσια?

    Με ποιο δικαίωμα θα με κρίνει εμένα, και τον καθένα, κάποιος επειδή έχω σπίτι να μείνω και ψωμί να φάω? Τα έκλεψα από κανέναν ή μου χαρίστηκαν?

     

    Αν συνεχίσουμε να βλέπουμε το δέντρο, θα χαθούμε στο λαβύρινθο που μας είχαν χώσει τόσα χρόνια, πετώντας μας τα κοκαλάκια από τις μπριζόλες τους.
    Εγώ δεν ανέχομαι άλλο να με κατηγορούν, τη στιγμή που με τον δικό μου ιδρώτα τρώνε όλα αυτά τα λαμόγια!
    Τόσα χρόνια έτρωγαν τους δικούς μας κόπους...κι είχαν το θράσσος να μας κουνήσουν και το δάχτυλο στο τέλος!
    Ε αει στα τσακίδια!

     


    trelakias
    17.02.2012, 15:19

    Όλα αυτά τα ξέραμε και όλο οι ίδιοι και οι ίδιοι βγαίνουν στις εκλογές όμως.  Τόσα χρόνια υπήρχαν δημοσιοφράγοι που τα έλεγαν, κόσμος που φώναζε, διαδηλώσεις κλπ αλλά κανείς δεν έδινε σημασία μέχρι να καεί η γούνα του.  Αν περιμένει καθένας να ξυπνήσει όταν απειλείται ο ίδιος και ψηφίζει αυτούς που βρίζει τώρα τότε ναι, φταίει.

    inkve δεν νομίζω ότι είναι πρωτοφανές...

    Αυτό το κοινό που βιώνουμε είναι μια ομπρέλα που σκεπάζει από τους άκρα αριστερούς μέχρι τους άκρα δεξιούς... τους πολιτικοποιημένους και μη.  Το αν θα βρεθεί στο δρόμο να μάχεται κανείς πλέον δεν έχει να κάνει τόσο με τις πολιτικές πεποιθήσεις αλλά με το άγριο ένστικτο της επιβίωσης ή της αντίδρασης προς αυτούς που σε σπρώχνουν στον πάτο.
    Κάποτε η εικόνα του κουκουλοφόρου ήταν συνώνυμη του αναρχικού... Δεν νομίζω όμως ότι ξαφνικά η Αθήνα γέμισε χιλιάδες αναρχικούς.  Ούτε η Ελλάδα των απολιτίκ και σταρχιδιστών έγινε ξαφνικά μια χώρα επαναστατών.  Η κατάσταση και τα βιώματα ωθούν στα άκρα και δεν ξέρω αν μπορούμε να χαρακτηρίζουμε τόσο εύκολα τον καθένα που βρίσκεται εν θερμώ.  
    Όσο πιο φορτισμένοι είμαστε τόσο πιο κοντά στα άκρα φτάνουμε...

    Ο Γρηγορόπουλος το '08 για μένα ήταν μια αλλαγή της στάσης αρκετού κόσμου αλλά οι δημοσιογράφοι φρόντισαν να το κουκουλώσουν πάλι με τα επεισόδια και να το βάλουν στην κατάψυξη... τώρα όμως ξαναξυπνούν κάποια πράγματα που έσπειρε ο θάνατός του.





    -----------------
    blues on the rocks!

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : trelakias στις 17-02-2012 15:36 ]


    rouli726
    17.02.2012, 15:39
    παναγιωτη εγραψα κατι πολυ απλο, οτι δε μπορει να φταινε οσοι δε προλαβαν καν να φταιξουν. ξεκαθαρισα οτι δε μιλαω μονο για τον εαυτο μου αλλα βλεπω πολυ κοσμο γυρω μου που και τιμιος υπηρξε και δουλευταρας και πληρωνε κανονικα οτι του αναλογουσε και δεν ψηφισε κανεναν τους. αυτο λεω. θα επρεπε να πληρωσουν αυτοι που χρωστανε, αυτοι που εφαγαν. κι οχι να καθομαστε και να λεμε "καλα να παθεις αφου τους ψηφισες"! οκ και η γιαγια μου ψηφισε πασοκ γτ ο γιωργακης ελεγε οτι λεφτα υπαρχουν. ποσοι ανθρωποι που δεν εχουν ουτε οικονομικες γνωσεις ουτε ιντερνετ κι ειναι απλοι βιοπαλαιστες, δε πιστεψαν τα ψεμματα του γιωργου και του καθε γιωργου? για αυτους δε θα υπαρξει ποτε δικαιοσυνη? υποτιθεται οτι το κρατος πρεπει να τους προστατευει ολους απο αυτα τα λαμογια. κερδιζουμε κατι με το να αλληλοκατηγορουμαστε? και το ξαναλεω, ξερω πολυ κοσμο που ειναι τιμιοι βιοπαλαιστες και τωρα τους βλεπω να πληρωνουν τα "κερατιατικα" αλλων και εξοργιζομαι οταν ακουω το "καλα να παθουμε". αν δε ξεκολλησουμε απο αυτα τα στερεοτυπα δε προκειται να γινει τιποτα εις τον αιωνα τον απαντα!
    trelakias
    17.02.2012, 15:57

    Το ότι φταίω και εγώ δεν σημαίνει μόνο ότι σταυρώνω τα χέρια και δέχομαι τις συνέπειες.  Μπορεί να σημαίνει ότι αναλαμβάνω την ευθύνη μου και προσπαθώ να το διορθώσω.

    Σαφώς και δεν γενικεύουμε για όλους... Αλλά η πλεοψηφία ψήφιζε τους ίδιους, ήξερε τα σκάνδαλα, δεν υπολόγιζε τα ψέματα κλπ για δεκαετίες.  Έγινε η πολιτική για πολλές γενιές κάτι σαν το ποδόσφαιρο.  Κάποιοι γεννήθηκαν πασοκ κάποιοι νδ και ως εκεί φτάνει η κρίση τους.  Αν δεν καταλάβουμε ότι και εμείς φταίμε, πως θα τους μαυρίσουμε στις εκλογές? (αν και όταν γίνουν)


    rouli726
    17.02.2012, 16:09

    προφανως κι ολοι πρεπει να βοηθησουν, αλλα στο μεριδιο που τους αναλογει.
    εκει ειναι η διαφωνια και η διαφορα.
    οταν λενε οτι ολοι μας φταιμε , απαιτουν να πληρωσουμε ολοι το ιδιο και να μην πληρωσουν εκεινοι καθολου. να πληρωνει δηλαδη ο μεροκαματιαρης για να σωθουν οι τραπεζες και οι βιλες των λαμογιων.
    εκει εγκειται η αντιθεση μου στο "μαζι τα φαγαμε" του κυρ παγκαλου και στο οτι φταιμε ολοι. ε σορρυ αλλα δε φταιμε ολοι και δε μπορει να πληρωσουμε ολοι τα σπασμενα 30 χρονια κυβερνητικης διαφθορας.

    ανεφερα οτι δεν εχει τιμωρηθει και δεν εχει φυλακιστει κανεις. εσυ ομως αν δε πληρωσεις το χαρατσι θα σου παρουν το σπιτι. ειναι κρατος δικαιου αυτο? ειναι δικαιοσυνη? ειναι συνεισφορα στη δυσκολη κατασταση της χωρας το να σου παρουν το σπιτι? αυτο λεω μονο.

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : rouli726 στις 17-02-2012 16:11 ]


    antwnispatra
    17.02.2012, 17:10

    Το βίντεο είναι απο την Πέμπτη 17-12-09.

    Η περίοδος μεταγραφών άνοιξε...ένας από τους πολλούς που αλλάζουν στρατόπεδο σαν τα πουκάμισα.

    Η επόμενη μεταγραφή θα είναι του Λιονέλ Μέσσι μήπως και βρούν τη μπάλα.

     


    venceremos
    17.02.2012, 18:27

    Ειδα αυτη τη φωτογραφια στο ιντερνετ και μου πιαστηκε η ψυχη....Πως ειναι αραγε να σαι γεροντακι αυτη την εποχη...?να σου κλεβουν τον ιδρωτα σου...?να περιμενες μετα απο τοσα χρονια δουλειας να ξαποστασεις και να μη ξερεις πως θα βγει ο μηνας?ντροπη....εξοικονομησαν αλλα 100000 ευρω λεει απο τις περικοπες στις συνταξεις επιπλεον απο οτι τους ειχε ζητησει η τροικα..γιατι λεει τα υπολοιπα υπουργεια υπολειπονταν κατα 100000 ευρω σ αυτα που ζητησε η τροικα...και αποφασισαν να ρουφηξουν το αιμα των συνταξιουχων...


    venceremos
    17.02.2012, 18:30

    οπα...ξεχασα αλλα τρια μηδενικα...!!!100 εκατομυρια ευρω επιπλεον...!!


    antwnispatra
    17.02.2012, 20:16

    Εθνικιστής και αυτός;

    Ποιός από τους δύο ίσως ρωτήσει κανείς.


    jorge
    17.02.2012, 20:41

    Παράθεση:

    Το μέλος Spoiler στις 17-02-2012 στις 20:03 έγραψε...

    E λοιπόν θα εκπλαγείς αν μάθεις πόσοι σαν αυτόν στην ηλικία του ήταν στη συγκέντρωση. Θα εκπλαγείς αν μάθεις πόσες μανάδες με μικρά παιδιά ακόμα και σε καροτσάκια διαδήλωσαν!

    Δεν ειχα δει ποτέ ηλικιωμένο με malox στο πρόσωπο. Την Κυριακή είδα αμέτρητους. Απίστευτο πραγματικά...


    inkve
    17.02.2012, 21:29

    ειτε πολιτικος η απλος ψηφοφορος εχουν ο καθεις τις ευθηνες του...

    το να ριχνεις ευθηνη στον διπλανο ειναι ματαιο...απλως θα αναμοχλευσεις το ιδιο σκεπτικο που τοσα χρονια συντηρει την σαπιλα...φαγωμαρα μεταξυ μας ωστε τα τρωκτικα να κανουν το παρτακι τους...

    ειτε δεξιος η αριστερος....ειτε φασιστας η αναρχικος...πλεον ειμαστε το ιδιο κατω απο την οικονομικη σκλαβια και εξαθλιωση που καλπαζει παντοδυναμη....

    ο στοχος λοιπον ειναι καθαρος....θα ενωθουμε ομως για να τον ριξουμε η θα μας φαει ο χαζοπολιτικοφανατισμος??

    ο spoiler δεν ειναι υπερβολικος....εξαθλιωση θα ερθει....απλως με την παρουσα κατασταση να συνεχιζεται οσο ερχεται η εξαθλιωση αυτοι θα μας ρουφανε το αιμα μεχρι να στραγγιξουμε....

    η ελεγχομενη χρεοκωπια ειναι χειροτερη της ατακτης....απλως στην ατακτη χρειαζονται 2 βασικα πραγματα....

    να εχει @@ η πολιτικη ηγεσια ωστε να εμπνευσει την πλειοψηφια του λαου να περπατησει δρομο στρωμενο με αγκαθια που τελος θα εχει γρασιδι....και φυσικα εναν λαο που θα ενωθει κατω απο το κοινο καλο θυσιαζωντας ομως καποια πραγματα απο τον εαυτο του....

    αυτα τα 2 τελευταια δεν τα ειχαμε ποτε...και μην ακουσω κοτσανες περι θερμοπυλων και 21....διοτι ο οποιοσδηποτε θα αμυνθει οταν τον σφαζουν....ποιος ομως αμυνθηκε ΤΟΣΑ ΧΡΟΝΙΑ που η ρεμουλα πηγαινε παρτουζα???ΠΟΛΛΟΙ ΛΙΓΟΙ,,,,,και αυτο που ερχεται δεν ειναι ουτε δορι ουτε σπαθι...ειναι ενας πολεμος ανισος με χαρτια υπογραφες και συμφωνιες που ποτε δεν ρωτηθηκες και εξαπατηθηκες πολλακης οταν εν τελη παραπληροφορηθηκες

    μπορουμε ομως να κανουμε συνεχομενες συγκεντρωσεις,,,απεργιες...αποχες...οτιδηποτε θα κανει το θηριο να χρησιμοποιησει τα οπλα του(ξυλο χωρις διακρισεις...δακρυγονα...ψευτικες ειδησεις)ωστε η πλειοψηφια πλεον να δει καταματα ποιος ειναι ο ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟΣ ΠΡΟΔΟΤΗΣ....


    -----------------
    Οταν η δυναμη της αγαπης υπερνικησει την αγαπη για δυναμη,ο κοσμος θα γνωρισει την ειρηνη. -Jimi Hendrix-

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : inkve στις 17-02-2012 21:32 ]


    BAGRATION
    17.02.2012, 21:57

    Παράθεση:

    Το μέλος erotas2012 στις 16-02-2012 στις 13:12 έγραψε...
    Εγώ πάντως θα κάνω αυτό που έκανα πάντα και εγώ και οι δικοί μου! Οικονομία! Και έξυπνη διαχείρηση για να έχουμε! Προσέχουμε, για να έχουμε! Αυτό ήταν ανέκαθεν το μότο μου για τη ζωή!

    Παράθεση:

    Το μέλος erotas2012 στις 17-02-2012 στις 19:22 έγραψε...
    Η αλήθεια είναι, ότι δεν μπορούμε να κάνουμε τίποτα...Γιατί αν μπορούσαμε, δεν θα είχε ψηφιστεί το νομοσχέδιο! Κάποιοι είπαν, ότι η φωνή του λαού μετράει, αλλά δεν το βλέπω...Ότι και να γίνει, ο κοσμάκης την πληρώνει! Και εκεί θέλω να καταλήξω...Για πιο λόγο να εναντιωνόμαστε, εφόσον κανείς δεν μας ακούει; Ας γινόταν κάτι καλό με τις απεργίες και τις συγκεντρώσεις, και τότε θα μπορούσα να πω και εγώ, ότι περνάει  ο λόγος μας!

    Ok σωστά δεν βγαίνει τίποτα. Γιαυτό ρίχτο στην τουμπέκα και στην οικιακή οικονομία όσο οι προδότες ψηφίζουν τα μέτρα μπας και τη γλιτώσεις. Κρυβε που και που καμια λίρα κατω από το στρώμα, για τις δύσκολες μέρες....


    -----------------
    ΚΡΙΤΙΚΗ ΣΚΕΨΗ - To blog για την κριτική σκέψη και την επιστήμη...

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : BAGRATION στις 18-02-2012 19:49 ]


    venceremos
    19.02.2012, 01:46

    Eγω δεν ειδα κανεναν απο αυτους που εχουν τη δυνατοτητα να "ξελασπωσουν" την Ελλαδα απτα χρεη της, εννοωντας αυτους που χρονια τωρα ακριβοπληρωνονταν η τ αρπαζανε χοντρα, να βαζουν το χερι γερα στην τσεπη και να προσφερουν κατιτις για την μειωση του χρεους...Παρα μονο αυτοι που δεν τους περισσευουν αυτοι και πληττονται με τα μετρα.. Κατα ταλλα ολα γινονται για να σωθουν οι τραπεζες...Δηλαδη η βαση του καπιταλιστικου συστηματος.. Δηλαδη δε λεμε τιποτα καινουριο.. Τα παιρνουν απτο λαο για να ειναι γερες οι τραπεζες και οι εταιριες..ο ορισμος δηλαδη του καπιταλισμου..οι φτωχοι φτωχοτεροι και οι πλουσιοι πλουσιοτεροι..Αυτοι ομως που ετσι κι αλλιως δεν ξερουν τι εχουν αυτους δεν τους αγγιζουν... Και απο αυτους φυσικα κανενας δεν προσφερθηκε για αλλαγη να χαρισει την περιουσια του για τη διαγραφη του χρεους... Μηπως τελικα απλα πρεπει να τους τα παρουμε με το ζορι..?Και μη μου πειτε τωρα οτι βουλευτες, εφοπλιστες και Εκκλησια τις βγαλαν τις περιουσιες τους με τον ιδρωτα τους γιατι θα γελασω.. ξερουμε πως βγαινει το χοντρο χρημα... με διαφθορα η πατωντας επι πτωματων...Αν ηθελαν πραγματικα να βοηθησουν θα μπορουσαν..αλλα ποιος απολους αυτους θα θυσιαζε τα λεφτουδακια του για το κοινο καλο..


    NikosRoman
    19.02.2012, 03:08

    Ωποσδηποτε Μαιρη θελω να συνεχιστει αυτη η συζητηση αλλα επικεντρωνομαι στην ευθυνη που εχει ο καθενας απο εμας για την σημερινη κατασταση παρα σε ενα καπιταλιστικο κρατος οπου η φυσικη του εξελιξη ειναι ειτε να γινει "Ντουμπαι" ειτε να γινει "Σομαλια".Εννοω κοινωνικα και οικονομικα.

    Δεν αντεχω την υπερμετρη μεμψιμοιρια τυπου:"Αυτοι οι κακοι πλουσιοι και εμεις οι καλοι φτωχοι"."Αυτοι οι κλεφτες πολιτικοι και εμεις οι τιμιοι εργαζομενοι"."Αυτοι οι επιορκοι βιομηχανοι και εμεις οι βιοπαλαιστες εμποροι"."Εμεις που δεν φταιμε σε τιποτα..Εμεις...εμεις...και παλι εμεις".

    Τετοιου τυπου συμπεριφορες οδηγησαν στον οπορτουνισμο διαφορων επαγγελματιων οι οποιοι δεν ειναι "βιομηχανοι "αλλα μαλλον οι εμποροι και επαγγελματιες της διπλανης πορτας.

    Ας γραψω λοιπον μερικες ερωτησεις προς απαντηση οσων ενδιαφερονται.

    α.Το οτι δεν υπαρχουν λεφτα τωρα με την κριση για τον Ελληνα,σημαινει οτι καποτε υπηρχαν??Και αν ναι,ποτε ακριβως??

    β.Το οτι καταπατωνται τα κεκτημενα δικαιωματα του σημερα,σημαινει οτι υπηρξε μια εποχη οπου απολαμβανε πληρως οτι του αναλογουσε??Ποια εποχη ηταν αυτη??Καταγραψτε το ετος η τα ετη.

    γ.Ποτε ακριβως ο Ελληνας τουριστας εγινε πρωτη επιλογη στα Ελληνικα τουριστικα θερετρα και απολαμβανει πληρη πακετα διαμονης και σιτισης σε οτι αξιζουν τα λεφτα του??.Προ κρισης η μετα??

    δ.Ειναι η κριση παραγοντας αυξησης τιμων στα ειδη πρωτης αναγκης??Αν ναι ονομαστε τιμες βασικων προιοντων προ κρισης και μετα αυτης.Επιλεξτε απο τις 2 τελευταιες δεκαετιες.

    ε.Εμπιστευεστε το υπαρχον τραπεζικο συστημα.Αν οχι ,γραψτε ποτε ακριβως σταματησε αυτη η σχεση εμπιστοσυνης.Πριν ξεχρεωσετε τα πασης φυσεως δανεια??Προ κρισης η μετα??

    στ.Γραψτε 5 ημερομηνιες εκλογων στις οποιες ψηφισατε τα τελευταια 25 χρονια.Για τους πιο νεους τουλαχιστον 2.

    ζ.Ονομαστε 5 κομματα της βουλης σε τυχαια σειρα,και τουλαχιστον αλλα 5 που κατεβαινουν σε εκλογες.

    η.Γραψτε την ημερομηνια οπου παρεβρεθηκατε σε απεργια του επαγγελματικου κλαδου σας.Για τους ελευθερους επαγ/τιες μια οποιαδηποτε ημερομηνια συγκεντρωσης.Για ολους τους απαντωντες εξαιρουνται τα τελευταια 2 χρονια.

    Και τελος.

    η.Ο νομοθετης οριζει οτι η Ελληνικη βουλη αποτελειται απο 300 βουλευτες μονο σε καιρο πολεμου.Ποσους οριζει σε καιρο ειρηνης??

    Αυτα.


    BAGRATION
    20.02.2012, 10:31

    Το πρόβλημα είναι ότι οι πάντες επικεντρώνωνται στην ευθύνη του καθε Έλληνα. Οπως δηλαδή το θέτει ο Nikos roman παραπάνω. Οι συζητήσεις είναι πάνω στο "αν φταίμε ή αν δεν φταίμε", "αν τα αξίζουμε όλα αυτά ή οχι". Μεταφέροντας τη συζήτηση σε τέτοιο επίπεδο χάνεται η πολιτική και οικονομική διάσταση του ζητήματος.

    Η σημερινή κατάσταση :

    • Έχει την πρωταρχική αιτία στο οικονομικό σύστημα (καπιταλισμός) που οδηγεί σε αναπόφευκτες κρίσεις. Απλά οι πλούσιες χώρες έχουν καλύτερους μηχανισμούς αντιμετώπισης ενώ η Ελλάδα όχι.
    • Έχει τη δευτερεύουσα της αιτία  στο μοντέλο ανάπτυξης που ακολουθήθηκε στην Ελλάδα. Οπως λέγανε οι φωστήρες οικονομολόγοι πρίν καμιά εικοσαετία: "Οι συγχρονες οικονομίες είναι οικονομίες υπηρεσιών, τα συστήματα που στηρίζονται στην παραγωγή και τις εξαγωγές είναι ξεπερασμένα". Θυμάστε τα ιρλανδικά και τα σουηδικά μοντέλα και τις λοιπές παπαριές;  Δανειζόμασταν μόνο για να αναπτύξουμε τις υπηρεσίες μας και για να χτιστούν τα "μεγάλα εργα".
    • Τέλος η κατάσταση επιδεινώνεται με αυτούς που τη διαχειρίζονται. Πλουσιοπάροχη κρατική δίαιτα, προμήθειες, δανεισμοί με ληστρικά επιτόκια, Προθυπουργοί-τελάληδες να διαλαλούν στις αγορές την επικείμενη χρεοκοπία της χώρας κτλ.

    Αμα αθροίσει κάποιος τα λεφτά που πήραμε για επιδοτήσεις, πακέτα στίρηξης κτλ από το '90 και πέρα βγάζει δεν βγάζει 60δις σημερινά λεφτα. Ακόμη και εαν υποθέσουμε ότι τα φάγαμε όλα, κατι που δεν έγινε πάλι δεν εχουμε ποσό συγκρίσμο με το σημερινό χρεος.


    -----------------
    ΚΡΙΤΙΚΗ ΣΚΕΨΗ - To blog για την κριτική σκέψη και την επιστήμη...

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : BAGRATION στις 20-02-2012 14:03 ]


    NikosRoman
    21.02.2012, 11:50

    Φιλε Bagration.Συμφωνω και επαυξανω σε ολα τα πιο πανω.Διαφωνω καθετα ομως στο γεγονος οτι αρνεισαι να δεις πραγματικα ολα τα επιπεδα αυτης της κρισης.

    Εαν και εφοσον ο καπιταλισμος ειναι ενα πολιτικοοικονομικο οικοδομημα(αλλου επιτυχημενο και αλλου οχι),ως ενα τετοιο περιβαλλει τις ιδανικες συνθηκες της εξατομικευσης του καθε ενος απο εμας, μεσα στο υπαρχον περιβαλον.Το πιο πανω κειμενο μου εχει αυτον και μονο τον σκοπο.Ο καπιταλισμος ενεργει σε ολους θετικα η αρνητικα και σε πολλα επιπεδα.

    Κινειται σε αυτο το πλαισιο το οποιο ευνοει το πελατειακο κρατος αλλα και τις μικρες "ευκολιες" που σου παρεχει(η σου παρειχε εστω) στην καθημερινοτητα σου.

    Ευνοουσε παντα την μη αποδοση αποδειξης πληρωμης(και αρα μη αποδοσης φορου στο κρατος)οταν πχ. αγοραζες τις υπηρεσιες παντος επαγγελματια με το οφελος μιας καλυτερης τιμης.Αν αυτο δεν ειναι καπιταλιστικο περιβαλλον τοτε ποιο ειναι?

    Ευκολο να τα βαζεις με τους πασης φυσεως ιδιωτες γιατρους που αντι για 150 σου επαιρναν 80(ανευ αποδειξης) για μια-επειγουσα- εξεταση στο παιδι σου η στην γυναικα σου η ακομα σε εσενα τον ιδιο,(και αρα δεν απεδιδαν φορο...και αρα εγιναν εκατομυριουχοι),και ακομα πιο ευκολο να γυρνας τωρα και να τους κατηγορεις ελεω κρισης.Ποιος τελικα εχει μεριδιο ευθυνης?

    Πολυ ευκολο για αρκετους που τα "εβαζαν" με τους αγροτες που εκλειναν την εθνικη οδο(το θυμασαι?)υπερασπιζομενοι τα οποια δικαιωματα τους,αλλα τωρα πια,αν δεν εχουν καταθεσει πινακιδες,πολυ δυσκολα τους φτανει η βενζινα μεχρι το super market και το μετρο ειναι η λυτρωση τους.

    Να μην γραψω για τον κλαδο οικοδομων.Ετυχε ποτε να ανακατευτεις με ηλεκτρολογο,υδραυλικο?Ασε καλυτερα.Κλαδος αυτοκινητου?Για σερβις η οτι αλλο?Αποδειξη??Πιστευεις οτι αυτα γινονται σε αλλο συστημα περαν του καπιταλισμου,ωστε να υπαρχει η ελαχιστη ευνοια του πολιτη?Οχι βεβαια.Και το παραδοξο ξερεις ποιο ειναι?Οτι ενα αξιοπιστο κρανος για μηχανη ειναι ειδος πολυτελειας για να σωσεις την ζωη σου.Μονο οι ελευθερες αγορες θα επετρεπαν την εισαγωγη φθηνων κρανων απο την Κινα.Δεν μας αφηνουν ουτε ελληνικα κρανη να φτιαξουμε.Και ενα σωρο αλλα προιοντα.Καπιταλισμος γαρ.

    Πολυ σωστο αυτο που γραφεις:

    Αμα αθροίσει κάποιος τα λεφτά που πήραμε για επιδοτήσεις, πακέτα στίρηξης κτλ από το '90 και πέρα βγάζει δεν βγάζει 60δις σημερινά λεφτα. Ακόμη και εαν υποθέσουμε ότι τα φάγαμε όλα, κατι που δεν έγινε πάλι δεν εχουμε ποσό συγκρίσμο με το σημερινό χρεος.

    Ειναι ομως μονο αυτο?Η ειναι και το τι αποδιδουμε τοσα χρονια ωστε να υπαρχει ουσιαστικη αναπτυξη?Γιατι θα πρεπει εγω που ημουν παντα καλοπληρωτης να ανεχομαι την "γκρινια" αυτων που με τον ενα η τον αλλο τροπο,επωφεληθηκαν σε μικρο η μεγαλο βαθμο και αγνοουσαν τα σημαδια?Δηλ. τωρα που σε πονεσε ο κω...  σου εγινες(οχι εσυ προσωπικα)επαναστατης?Και οχι μονο αυτο!!!Θες και να καψεις τους 300 μην γνωριζοντας οτι υπαρχουν φωνες αντιστασης ακομα και μεσα στην βουλη??

    Και καπου σε αυτο το γενικο πλαισιο αναφερομαι.Ο φιλος spoiler ειναι λαθος αν νομιζει οτι μπορουν ολοι να δωσουν εστω τις μισες απαντησεις στις ερωτησεις που εκανα.Ακριβως για αυτο που γραφει αμεσως μετα:

    Ο λαός αυτός που έχει υποστεί τα πανδεινα μέσω των απίστευτα ασύδωτων μαφιόζων που κυβερνούν αυτή τη στιγμή και αποφασίζουν παράνομα.

    Καποιος ειχε πει το εξης.Η Δημοκρατια αξιζει τους ηγετες της και τους παρεισακτους της.

    Οσοι μας εφτασαν ως εδω ηταν επιλογη ενος μερους αυτου του λαου που οριεται για την παναρχαια δημοκρατια του.Ακομα και εαν αυτο το κομματι του λαου που τους ανεβασε στην εξουσια υπηρξε "πελατειακο","συμφεροντολογικο","ανηθικο","βρωμικο","συντεχνιακο" η σαν οτι αλλο μπορεις να το χαρακτηρισεις,εμεις/εσεις/ολοι μας, που ειμασταν???(Σε καποιο μαγαζι περηφανευομενοι για την εκπτωση που μας εκανε ο εμπορος?)

    Η μονη ελπιδα ειναι οτι οι βουλευτες που παραιτηθηκαν αντιπροσωπευουν ενα μεγαλο κομματι αυτου του λαου και ειναι ισως η μοναδικη ευκαιρια στις καλπες να αλλαξει κατι.

    Για τους φιλους που γραφουν απογοητευμενοι οτι "τιποτα δεν θα αλλαξει,αρα,δεν εχει σημασια η ψηφος μου" να θυμισω το εξης απλο πραγμα.

    Η ψηφος δεν ειναι διαγωνισμος σε talend show.Αντιπροσωπευει το υψιστο δημοκρατικο σου δικαιωμα για να δωσεις απαντησεις στο μελλον σου.Η ισχυς της ψηφου ειναι διαχρονικη.Η βουλη και οι 300 παιρνουν ευκολα φωτια,η καλπη ομως σιγοκαιει μεχρι να ανατιναχτει και παιρνει μαζι της ολη την βρωμα και την δυσωδια αυτου του σαπιου συστηματος.

    (Δεν το απεφυγα.Εβαλα και λιγο απο την σαλτσα "μανιφεστο" στο κειμενο.(χεχεχεχε)