ελληνική μουσική
    485 online   ·  210.822 μέλη

    αγορα ηλεκτρικης κιθαρας

    darkguitar
    11.02.2012, 15:40

    γεια σας ειμαι καινουργιος στο φορουμ και θελω να αγορασω μια ηλεκτρικη κιθαρα

    1) δεν εχω παιξει ποτε με κιθαρα ουτε με αλλο μουσικο οργανο

    2) θελω να παιζω ροκ μουσικη μεχρι μεταλ (απο guns n roses μεχρι Heavy Metal (δε μου ερχεται τωρα καποιο συγκροτημα :P))

    3) σκοπευω να δωσω μεχρι 300 ευρω για την κιθαρα

    ποια κιθαρα προτεινετε;;

     

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : darkguitar στις 11-02-2012 15:41 ]

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : darkguitar στις 11-02-2012 16:25 ]


    darkguitar
    11.02.2012, 17:35

    καμια ιδεα ρε παιδια ???

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : darkguitar στις 11-02-2012 17:39 ]


    JimmisK-7
    11.02.2012, 19:57

    Λοιπον μιας και δεν εχει ποιασει ποτε κιθαρα στα χερια σου, σου προτεινω να παρεις για αρχη μια φτηνη αλλα καλη ωστε να μαθεις σωστα. Πηγαινε στον Ανδρομηδα (Νικηταρα 3, Αθηνα) και τσεκαρε τις Shine κιθαρες, εχει απο 200 ως 450 ευρω θα βρεις διαμαντια με καταπληκτικο value for money και ειναι απιθανες!! Τωρα αν παλι θες σε ονομα οπως Ibanez,Gibson,Jackson κ.τ.λ για αρχη ισως οχι καλυτερα, γιατι θα δωσεις κριμα λεφτα(για αυτα τα οποια θες να διαθεσεις) και θα παρεις μια κιθαρα που σε λιγο καιρο δεν θα αποδιδει οπως θες. Αν και τα ονοματα για εμενα δεν παιζουν και τοσο ρολο γιατι εξαρταται πιο πολυ απο το μοντελο και τα χαρακτηριστικα του παρα απο το ονομα που φοραει. Πολυ σημαντικο ρολο παιζει το πως την αισθανεσαι στα χερια σου, πηγαινε σε μαγαζια δοκιμασε απο κοντα καποιες, ρωτα και στο μαγαζι για βοηθεια.

     


    darkguitar
    11.02.2012, 20:10

    καταρχας ευχαριστω για την απαντηση σου μενω επαρχια μακρια απο αθηνα οποτε θα δω σε καποιους απο τους τοπικους οικους... μια αλλη ερωτηση.. αν παρω τωρα μια Χ κιθαρα αργοτερα δε μπορω να αλλαξω τους μαγνητες ετσι ωστε να μη χρειαστει να παρω καινουρια κιθαρα??

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : darkguitar στις 11-02-2012 20:12 ]

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : darkguitar στις 11-02-2012 20:13 ]

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : darkguitar στις 11-02-2012 20:21 ]


    darkguitar
    11.02.2012, 20:23
    επισης μου ειπε ενας φιλος οτι πρεπει να αρχισω με κλασσικη η ακουστικη και να συνεχισω μετα με ηλεκτρικη ισχυει αυτο;
    noe13
    11.02.2012, 21:22

    Παράθεση:

    Το μέλος darkguitar στις 11-02-2012 στις 20:23 έγραψε...

    επισης μου ειπε ενας φιλος οτι πρεπει να αρχισω με κλασσικη η ακουστικη και να συνεχισω μετα με ηλεκτρικη ισχυει αυτο;

    oxiξεκινα με αυτο που θες εσυ...επισης δες κιθαρες χωρις φλουντ....δες φτηνες Ibanez οπως την rg321ex και καποιες cort που ειναι εξαιρετικα οργανα!


    darkguitar
    11.02.2012, 22:19
    α ενταξει.. επειδη ειμαι αρκετα αρχαριος τι ειναι το φλουντ?
    noe13
    11.02.2012, 23:46
    http://en.wikipedia.org/wiki/Floyd_Rose
    darkguitar
    12.02.2012, 00:02
    α καταλαβα ευχαριστω
    JimmisK-7
    12.02.2012, 11:21

    1ον δεν πειραζει και εκει μπορεις να βρεις καποια μοντελα(δεν ξερω αν εχουν τοση ποικιλια), πηγαινε σε ενα μαγαζι δοκιμασε καποιες κιθαρες και μετα μπες στο net και ψαξε να την βρεις σε ποιο οικονομικη τιμη. Και βεβαια μπορεις να αλλαξεις τους μαγνητες αλλα δεν παιζει ρολο μονο αυτο ειναι και η καρασκευη, το ξυλο. Μια πιο ακριβη κιθαρα θα εχει και αλλες δυνατοτητες.

    2ον αυτο που σου ειπε ο φιλος σου ειναι εντελως λαθος, οπως ειπε και ο Pentatonikos αυτο μονο στην Ελλαδα θα στο πουν. Και εμενα ετσι μου ειχαν πει στο ωδειο ξεκινησα με κλασσικη και εχασα 6 μηνες με κατι που εμενα δεν με ικανοποιουσε. Το λενε λες και ειναι βραβεια και τα κερδιζεις ενα-ενα ανεβαινοντας σκαλι, σκαλι-σκαλι θα ανεβεις με την προοδο σου σε αυτο που αγαπας, αν η κιθαρα που θες να ξεκινησεις ειναι ηλεκτρικη βουρ με χιλια για αυτη.


    darkguitar
    12.02.2012, 14:08
    παιδια ευχαριστω για της απαντησεις σας.. για ιντερνετ εχω βρει το Thomann ειναι αξιοπιστο;
    darkguitar
    12.02.2012, 14:12
    οσο για την ακουστικη/κλασσικη και εμενα μου φανηκε περιεργο...
    darkguitar
    12.02.2012, 15:26
    αυτο το σετακι ειναι καλο για αρχη?? http://www.Thomann.de/gr/prod_cbundle_82.html?gk=gieacotr&cbcid=520&art=131656
    darkguitar
    12.02.2012, 17:03
    επισης μπορω να μαθω μεσω ιντερνετ; θεωρια εχει; και ποσο καλα μπορω να μαθω;
    JimmisK-7
    12.02.2012, 17:51

    Για τον thomman δεν εχω αγορασει ακομη τιποτα μεσω αυτου(ξερω ντροπη μου {#emotions_dlg.happycrazy}) αλλα εχω ακουσει οτι ειναι πολυ καλο μπορεις να παρακολουθεις και την διαδρομη που προιντος σου αλλαπρωτα πηγαινε δοκιμασε κανα δυο φορεσ οποια θες και μετα παραγγειλε τη απο εκει. Για το μοντελο που διαλεξες αν και εμενα δεν μου αρεσει ξερω οτι σε αυτα χρηματα δεν ειναι και τοσο καλη. Μια καλη les paul κοστιζει κοντα στο 1000 για να αξιζει κιολας, προτημισε μια Ibanez ή Fender για αρχη.

    Οσο για εκμαθηση το πιο ευκολο τωρα πια το internet ειναι γεματο με βιντεο που μπορουν να σε βοηθησουν. http://www.ultimate-guitar.com/ , http://www.guitarmasterclass.net/ , http://guitarzoom.com/ ή γενικα google it, youtube it Wink
    Ακομη αν θες ψαξε για ενα torrent "Learn & Master Guitar" εχει τα βασικα και ειναι μια καλη αρχη


    darkguitar
    12.02.2012, 17:56

    εχετε τιποτα συγκεκριμενο να μου προτεινετε για την μουσικη που θελω να παιξω; (για κιθαρα εννοω) τις σελιδες τις ειδα και με καλυπτουν αρκετα...

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : darkguitar στις 12-02-2012 17:58 ]


    JimmisK-7
    12.02.2012, 18:07

    αν εννοεις μοντελο δεν μπορω να προτεινω γιατι ειναι καθαρα δικο σου θεμα και πως σε βολευει. Εγω αυτη που εχω δηλαδη ειναι μια Ibanez RG420FBZ η οποια εμενα με εχει βολεψει αφανταστα, αν και τωρα δεν παραγεται δυστυχως. Δεν θελω να προτεινω γιατι θα ειναι κατι που εμενα αρεσει και οχι σιγουρα εσενα. Αυτο που προτεινω ειναι πηγαινε σε ενα μαγαζι δοκιμασε καποιες και δες μην αγχωνεσαι ζητα βοηθεια απο τον καταστηματαρχη. Δεν λεω πως η Guibson δεν ειναι καλες(αν και εχω προσεξει πως το παχος της ταστιερας ειναι πιο μεγαλο απο Ibanez ή Jackson, αν κανω λαθος διορθωστε με),απλα για τα λεφτα που θες να διαθεσεις ειναι αδικο γιατι δεν θα ειναι μια αξιολογη κιθαρα

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : JimmisK-7 στις 12-02-2012 18:36 ]


    darkguitar
    12.02.2012, 18:14
    ενταξει παιδια θα παω σε καποιο μαγαζι να δω καποια μοντελα ευχαριστω για τις απαντησεις σας και το χρονο σας....
    trelakias
    13.02.2012, 02:28

    Εγώ προτείνω μια Epiphone les paul.  Αν σου αρέσει είναι καλή για τα λεφτά της, χωρίς floyd και πιστεύω κάνει για τη είδη που θες να παίζεις.  Αρνητικό είναι μόνο το βάρος της.


    delta66
    13.02.2012, 14:31

    Οποιος προλαβει.

    Σετακι σε προσφορα http://www.musicorama.gr/eshop/product_info.php?products_id=9721>

    Μονο η κιθαρα εχει τοσο (και ειναι καλη)  http://www.musicorama.gr/eshop/product_info.php?products_id=8494>


    Και Ελληνικο το καταστημα.

    (μαυρο δαγκωτο στους γερμαναραδες)


    -----------------
    m/
    Spyros Delta m/ Μαθήματα Κιθάρας m/

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : delta66 στις 13-02-2012 14:33 ]