ελληνική μουσική
364 online   ·  204.207 μέλη

BEHRINGER UCG102

Danielo
Περαστική Νότα
Chat
13.02.2012, 22:59

Επειδη δε βγαζω ακρη με τα αγγλικα {#emotions_dlg.confused1} χρειαζομε και καλη καρτα ηχου για αυτο το πραγμα;

----> http://www.Thomann.de/gr/behringer_ucg102.htm

[ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : Danielo στις 13-02-2012 23:00 ]

Spoiler
Σολίστ
Chat
14.02.2012, 03:13

Αυτό το πράγμα είναι μια κάρτα ήχου. Για την ακρίβεια είναι A/D converter, δηλαδή αναλογικοψηφιακός μετατροπέας ήχου. Η δουλειά του είναι να μετατρέπει  το αναλογικό εισερχόμενο σήμα σε ψηφιακό με σκοπό να "μπει στα ψηφιακά σωθικά" του computer.

Από και και πέρα το πως θα διαχειριστείς το σήμα που εξέρχεται από το computer είναι άλλο καπέλο. Δεν έχει να κάνει με το πως εισέρχεται το σήμα μέσα στο computer, αλλά στο πως εξέρχεται. Όπερ μεθερμηνευόμενον εστί διαλέγεις μια κάρτα ήχου αναλόγως των αναγκών σου σε συνδιασμό με το ποσό που θέλεις να διαθέσεις, λαμβάνοντας υπ' όψη το σκοπό για το οποίο θέλεις να κάνεις αυτό.

-----------------
Στα έξι μου ήθελα να γίνω μάγειρας, στα εφτά μου Ναπολέων και από τότε η φιλοδοξία μου μεγαλώνει συνεχώς.

[ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : Spoiler στις 14-02-2012 03:14 ]

Spartan-Werewolf
Σολίστ
Chat
14.02.2012, 09:33

@ Danielo :

Η πιο απλή απάντηση είναι:

Όχι, δεν χρειάζεσαι Audio interface - κάρτα ήχου γιατί το BEHRINGER UCG102 είναι USB Audio Interface…

Συνδέεις το καλώδιο της κιθάρας σου στο Input (Είσοδο) του BEHRINGER UCG102 για να έχεις το Analog –to- Digital Conversion…

(Μετατροπή του Αναλογικού σήματος της κιθάρας σου σε Ψηφιακό σήμα)

Συνδέεις το καλώδιο των ακουστικών σου στο Output (Έξοδο) του BEHRINGER UCG102

για να έχεις το Digital –to- Analog Conversion…

(Μετατροπή του Ψηφιακού σήματος σε Αναλογικό σήμα)

Και να ακούς στα ακουστικά σου αυτά που παίζεις,  «γραφείς» η’ έχεις ήδη «γράψει» στο όποιο Audio Sequencer Program θέλεις να χρησιμοποιήσεις για τις ηχογραφήσεις σου…

Danielo
Περαστική Νότα
Chat
15.02.2012, 22:13
Σας ευχαριστω πολυ !!!
Danielo
Περαστική Νότα
Chat
15.02.2012, 22:15

Παράθεση:

Το μέλος Spoiler στις 14-02-2012 στις 03:13 έγραψε...

Αυτό το πράγμα είναι μια κάρτα ήχου. Για την ακρίβεια είναι A/D converter, δηλαδή αναλογικοψηφιακός μετατροπέας ήχου. Η δουλειά του είναι να μετατρέπει  το αναλογικό εισερχόμενο σήμα σε ψηφιακό με σκοπό να "μπει στα ψηφιακά σωθικά" του computer.

Από και και πέρα το πως θα διαχειριστείς το σήμα που εξέρχεται από το computer είναι άλλο καπέλο. Δεν έχει να κάνει με το πως εισέρχεται το σήμα μέσα στο computer, αλλά στο πως εξέρχεται. Όπερ μεθερμηνευόμενον εστί διαλέγεις μια κάρτα ήχου αναλόγως των αναγκών σου σε συνδιασμό με το ποσό που θέλεις να διαθέσεις, λαμβάνοντας υπ' όψη το σκοπό για το οποίο θέλεις να κάνεις αυτό.

-----------------
Στα έξι μου ήθελα να γίνω μάγειρας, στα εφτά μου Ναπολέων και από τότε η φιλοδοξία μου μεγαλώνει συνεχώς.

[ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : Spoiler στις 14-02-2012 03:14 ]

νιωθω οτι το μυαλο μου δεν ειναι δεν ειναι μυαλο , αλλα ενα ματσο μπερδεμενα μακαρονια. {#emotions_dlg.confused1}