ελληνική μουσική
    621 online   ·  210.830 μέλη
    AlfredNewman
    14.02.2012, 00:16

    Καλησπέρες και πάλι στο forum!

    Έχω την Focusrite Saffire Pro 14 ( http://www.Thomann.de/gr/focusrite_saffire_pro_14.htm )

    και χρησιμοποιώ τα Ableton και Audacity.

     

    1. Πώς μπορώ να μειώσω το latency?

    2. Ποιοι παράγοντες καθορίζουν/επηρεάζουν το latency?


    Telecast
    27.03.2012, 18:36
    Από τα λίγα που ξέρω μέχρι στιγμής το Latency καταρχήν υπάρχει σε όλες τις κάρτες και απλά δεν γίνεται να το μηδενίσεις. Ακόμα και κάρτες των 800 ευρό φτάνουν απλά σε ένα αποτέλεσμα που η καθυστέρηση περνάει απαρατήρητη από τον ακροατή...Δε νομίζω να χρειάζεται να μπούμε σε περαιτέρω ανάλυση. Λοιπόν αυτό που θα κάνεις εσύ ούτως ώστε να μειωθεί το latency σου είναι να χαμηλώσεις λίγο το buffer size σου πηγαίνοντας options-preferences-audio και στο buffer size εκεί που σου έχει 512 samples θα το μειώσεις, δοκίμασε ας πούμε στα 400. Υπάρχει περίπτωση βέβαια να φταίει η κάρτα ήχου που έχεις οπότε θα πρέπει να την αλλάξεις(που δε το κόβω)..Δοκίμασε πάντως αυτό που σου είπα με το buffer size και αν έχεις ακόμα πρόβλημα μείωσε απλά και άλλο λίγο τα samples σου(απο 400 πιο κάτω κτλπ) και δες...
    klefths
    01.04.2012, 04:55

    Εξαρταται απο το τι συστημα εχεις, τι επεξεργαστη και πορους συστηματος.
    Αν ειναι νεας γενιας (τετρα-οχτα πηρηνο) μπορεις να φτασεις μεχρι και κατω του ενος μs, ειδικα αν δουλευεις το Audacity στο linux studio.


    Βαλε το FireWire driver latency στο short στα settings.

    Xαμηλωσε το buffer στο Ableton οσο περνει, χωρις να κολαει ο ηχος.

    Απενεργοποιησε οτι εισοδους εξοδους δεν χρησημοποιεις.

    Μετετρεψε ολα τα midi καναλια με τα plugins τους σε .wav