ελληνική μουσική
    693 online   ·  210.831 μέλη
    doug2006
    15.02.2012, 17:28

    Γεια σας παιδιά. Μπορείτε να μου πείτε τις διαφορές αυτων των οργάνων. Εχω ενα συγκρότημα και εχω ενα αρμόνιο Yamaha dgx200 το οποιο δν εχει πολλους ηχους για ν ανταποκρίνεται σε ροκ κομμάτια . Γι αυτο σκέφτομαι ν αγορασω ενα synthsizer η ενα workstation. Τι μου προτείνετε και γιατι. Εχω δεί το Korg m-50 workstation και μ αρεσε πολυ τι γνωμη εχετε εσεις?Επίσης το workstation εχουν ηχεία? γιατι γνωρίζω πως τα synthesizer δεν έχουν

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : doug2006 στις 15-02-2012 17:39 ]

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : doug2006 στις 15-02-2012 17:45 ]

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : jorge στις 16-02-2012 09:26 ]


    doug2006
    16.02.2012, 16:57
    ειπα για το Korg m50 γιατι μου φαίνεται απλό στη χρήση του γιατι δεν γνωρίζω τιποτα απο synthesizer και πως θα δημιουργήσω ηχους κατάλληλους για ροκ-μεταλ συγκρότημα απο μερικά βιντεο που είδα για το clavia nord έχει περισσοτερους ήχους για trance μπορεί να κάνω και λάθος γιατι δεν ξέρω τίποτα απο synth
    doug2006
    17.02.2012, 16:43

    γι αυτο το λογο επειδη δν ειμαι κανα 16χρονο απευθυνθηκα σε εσας. εγω θελω ενα μηχανημα για να βγαλω ήχο που ανταποκρίνονται καλύτερα π.χ στα ξύλινα σπαθια.Ξέρω ο καθένας έχει το προσωπικό του χαρακτήρα στη μουσικη-συνθεση και αυτό είναι το ωραίο και δεν μου αρέσει η αντιγραφή άλλων καλλιτεχνών απλά για να καταλάβεις τι ήχο θέλω περίπου. τώρα δεν ξέρω πως θα μάθω περισσότερα για synthesizer και σύνθεση ήχου όπως είπες γιατι δεν θέλω να δώσω λεφτά ,που στην προκειμένη περίπτωση δεν είναι και κανα μικρό ποσό, και να μην μπορώ να αντεπεξέλθω στις δυνατότητες του μηχανήματος.

     

     

    Υ.Γ γιατι έχεις κόλημα με τ αναλογικά? Τα ψηφιακά είναι καλύτερα? δεν μ έχει αναφέρει κανένα synth Yamaha τόσο χάλια είναι

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : doug2006 στις 17-02-2012 16:48 ]


    doug2006
    18.02.2012, 17:09

    @Spartan-Werewolf όλα αυτά πως τα γνωρίζεις που θα μπορέσω να τα μάθω κ εγώ(λιγο χαζή ερώτηση) :P. Α και κατί που ξέχασα να σε ρωτήσω σχετικά με το nord. Τι διαφορα έχει το CLAVIA NORD WAVE με το CLAVIO NORD LEAD x2. Το πρώτο αγγίζει τη διπλάσια τιμή του δεύτερου. επίσης ένα οποιοδήποτε synthesizer έχει περιορισμένους ήχους? δλδ τι πάρω το  nord τι πάρω ένα Korg-rolland δεν θα μπορέσω να κάνω την ίδια δουλειά δηλαδή για να κάνω μια δουλεία σε string πρεπει να πάρω το rolland και για να κάνω μια δουλειά σε synth lead πρέπει να πάρω το Nord? απο τα βιντεος π βλέπω στο σιτε που μ έστειλες όλα έχουν περίεργους ηλέκτρο ήχους και δν μου αρέσουν αυτοί οι ήχοι εγω θέλω καλό πιανάκι δυνατά strings και διάφορα efe πίσω απο strings και καλούς synth lead ηχούς με καλύπτει το Nord?

     

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : doug2006 στις 18-02-2012 19:08 ]


    doug2006
    19.02.2012, 04:42

    Παράθεση:

    και ενός αρκετά εξειδικευμένου και εξελιγμένου sample-playback arranger, μέσα στο ίδιο «κουτί», με κάποια extras (FM Synthesis & Wavetable Synthesis…), που όπως καταλαβαίνεις ανεβάζουν την τιμή του Clavia Nord Wave

    δεν κατάλαβα τίποτα αλλα δεν πειράζει

     

    Παράθεση:

    Πέρα από την Clavia και τα Virtual Analog synthesizers που φτιάχνει, θεωρώ  πρέπον να κοιτάξεις και το:

    Waldorf Blofeld Keyboard Virtual Analog Synthesizer στην keyboard edition,

    η’ στην πιο οικονομική:

    Waldorf Blofeld black Special Black Edition σε rack-desktop module, που είναι μέσα στο οικονομικό σου budget…

    Αν από την άλλην, όλα αυτά που σου έχω γράψει περί αναλογικών synthesizers σε έχουν «βάλει στην πρίζα» για κάτι τέτοιο και δεν σου «βγαίνουν» τα λεφτά για το:

    Dave Smith Instruments Prophet '08 PE Keyboard

    Μπορείς (και πρέπει οπωσδήποτε να κοιτάξεις…) το καινούργιο:

    Waldorf Pulse 2 Analoger Desktop Synthesizer

    Και το καινούργιο:

    Arturia Mini Brute kompakter Analog Synthesizer

    Καθώς και τα:

    Moog Music Inc. Minitaur Monophoner Analogsynthesizer

    και

    Moog Music Inc. Slim Phatty Analog Synthesizer

    Όπως «βλέπεις», λύσεις υπάρχουν ακόμα και στα χαμηλά οικονομικά budget, απλά πρέπει να το «ψάχνει» κανείς και να μην πηγαίνει «καρφί» στις εταιρίες – μεγαθήρια που είναι σε όλους γνωστές…



     

    αυτά για πιο λόγο πρέπει να τα κοιτάξω ?

    @spoiler

    σαφώς οτι και αν αγοράσω θα είναι πολύ πιο μπορστά απο το Yamaha dgx


    -----------------
    doug2006

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : doug2006 στις 19-02-2012 04:44 ]


    doug2006
    19.02.2012, 16:41

    Παράθεση:

    Το Nord Wave μπορεί να σε καλύψει μερικά σε όλα αυτά που ζητάς (πιανα & strings & pads & atmospheres & synth leads & basses) αλλά από την άλλην:

    το ίδιο ισχύει και για το nord lead x2? δηλαδή μ ένα nord lead δεν θα μπορέσεις να χτίσεις ένα string που να είναι κοντα σε αυτα του rolland? η δεν θα μπορέσεις να δημιουργήσεις ενα synth lead που να είναι κοντα στο moog. Επειδη ψάχνω βιντεο στο youtube σχετικα με το nord lead δεν έχω βρεί κάποιο βιντεο που να ακούγονται τα string-synth lead-atmosphere μήπως  ξέρεις αν υπάρχει σχετικό βίντεο. και κάτι τελευταιο ένα synthesizer είναι βολικο. Με την εννοια οτι σε ένα κομμάτι αλλάζω διάφορους ήχους... Υπάρχουν κουμπιά που ν αποθηκεύονται οι ήχοι που θα χρησιμοποιώ πιο πολύ, χώρις να χάνω χρόνο ψάχνοντας  στο μενού?


    doug2006
    19.02.2012, 18:37

    Παράθεση:

    Το μέλος elias-nousis στις 19-02-2012 στις 17:16 έγραψε...

    Τελικα την διαφορα αναμεσα σε workstasion και synthesaiser την εξηγησε κανεις η αρχισαμε συζητηση για μαρκες κατευθειαν.btw οι κατηγοριες ειναι 3 , η τριτη ειναι το αρμονιο.To workstation ειναι ενα πληκτρο που περιεχει ηχους , sampler kai sequencer , στο οποιο μπορεις να μεταβαλλεις , να αλλαξεις η και να δημιουργησεις ηχους.Το synthesaiser ειναι το ιδιο εκτος του οτι δεν εχει sampler h sequencer , επισης οι ηχοι του δεν μεταβαλλονται , το μονο που μπορεις να τους προσθεσεις ειναι διαφορα εφφε , τα οποια ειναι συνηθως προεπιλεγμενα , ειναι κατηγορια υπο εξαφανιση , λογικο αν σκεφτεις οτι ειναι σχεδον workstation , οποτε γιατι να περιοριστεις σε κατι που δεν μπορεις να φερεις στα μετρα σου.Τελος , το αρμονιο ειναι ενα απλουστατο ειδος synthesaiser , το οποιο εχει drum machine , και χρησιμευει μονο για τα πανυγηρια (βλεπε φτηνα μοντελα της Yamaha).Βεβαια εχουν εξελιχθει κ αυτα παρα πολυ (ψαξε στο google το Technics KN-7000 , αλλα εχουν παντα προορισμο τη συνοδεια του drum machine , και οχι ιδιαιτερα καλη ποιοτητα ηχων.

    ετσι όπως το περιγράφεις ένα workstation είναι καλύτερο απ ένα synth στην περίπτωσή μου


    mary_omikron
    20.02.2012, 10:41

    @Εlias-Nousis

    Παρακαλώ μην αναλώνεσαι σε άσκοπες αψιμαχίες, έχεις σοβαρότερο έργο απ΄ότι είδα  στο διαδίκτυο. Ωστόσο θα πρότεινα να ανακαλύψεις το MusicHeaven μέσa από τα άρθρα του e-περιοδικού και να μην σταθείς μόνο στα "ανάλαφρα" του site που σκοπό έχουν χαλάρωση και διασκέδαση, ούτε στην εριστική διάθεση ενός poster που -για δικούς του λόγους- απευθύνθηκε σε σένα απαξιωτικά. Ούτε να συνδράμεις ώστε το θέμα να μετατραπεί σε προσωπική αντιδικία. 

    Ενα μέλος ούτε χαρακτηρίζει ούτε εκπροσωπεί ένα μεγάλο και πολυετές site, το σχόλιο που κάνεις για το ΜΗ στο προφίλ σου στο facebook μας αδικεί και ελπίζω να το ανακαλέσεις ανακαλύπτοντας τα θετικά μας προσπερνώντας τα αρνητικά.

     

    @Spartan-werewolf

    Το να διαφωνείς ή να έχεις άλλη πρόταση σε ένα θέμα δεν σου δίνει το δικαίωμα να χαρακτηρίζεις άλλο συνομιλητή "ψεύτη" να τον απαξιώνεις και να του επιβάλλεις "σιωπή". Αν μία πρόταση την θεωρείς λάθος, γράψε απλά την δική σου που θεωρείς σωστή και φτάνει. Ο τρόπος και το ύφος που απευθύνεσαι στους συνομιλητές δίνει αφορμή να μας διασύρουν.




    o-Zone
    20.02.2012, 11:42

    Αν κρίνω από τα παλιά prophet της θρυλικής Sequential Circuits, το καινούργιο Prophet 08 θα πρέπει να πετάει, ε;

    Το έχει δοκιμάσει κανείς;


    -----------------
    Επιλέγεις τη μουσική που ακούς, όπως επιλέγεις τους φίλους σου.

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : o-Zone στις 20-02-2012 11:45 ]


    mary_omikron
    20.02.2012, 15:15

    @ Spartan-werewolf

    Το "ανάλαφρα" το ανέφερα για λόγους που δεν γνωρίζεις, εφόσον δεν έχεις  -όπως είπες- facebook για να διαβάσεις τον κ. Νούση, οπότε είσαι εντελώς έξω απ΄αυτό που εννοώ.

    Οποιος γράψει κάτι -κατά την άποψή σου- λανθασμένο δεν είναι ούτε ψεύτης, ούτε απαξιωμένος, ούτε ανυπόληπτος και κανείς δεν έχει δικαίωμα να του απευθυνθεί προσβλητικά. Ο πολιτισμένος poster απαντά με επιχειρήματα πάνω στην (ίσως) λανθασμένη συμβουλή ή άποψη, και σταματά εκεί, αφήνοντας απ΄έξω τον συνομιλητή του σαν  άτομο.

    Δυό-τρία πραγματάκια είναι ως προς την πολιτισμένη επικοινωνία και δεν χρειάζεται ιδιαίτερη επιδεκτικότητα για να τα κατανοήσει κάποιος, εκτός κι αν γίνεται σκόπιμα.

     

    Προς όλους :

    Δεν χρειάζεται επί πλέον συζήτηση από κανένα, όσοι έχετε διάθεση συμμετοχής αναφερθείτε στο θέμα, αντιπαραθέστε απόψεις και μόνο απόψεις γιατί  είναι κρίμα να πηγαίνουν στα "σκουπίδια" posts που περιέχουν και πληροφορίες αν εξακολουθήσει το ίδιο στυλ και ύφος γραφής.

     


    doug2006
    20.02.2012, 17:39

    Παράθεση:

    Το μέλος Spoiler στις 20-02-2012 στις 03:13 έγραψε...

    Ακόμα και ένα εξελιγμένο arranger keyboard θα έκανε στο φίλο. Ένα Workstation θα του έρθει ταμάμ. Τα υπόλοιπα είναι για όσους θέλουν να ασχοληθούν με παραγωγή.

    γι αυτό είπα απ την αρχή ότι μου άρεσε το Korg workstation m-50 Smile


    doug2006
    20.02.2012, 21:00
    τι εννοείς με τον όρο τοσο πιο stage η χρήση του?
    doug2006
    20.02.2012, 21:31
    α μαλιστα.. ωραια.
    noizreduction
    20.02.2012, 21:50

    Doug η δικη μου προταση ειναι, εαν εχεις τη δυνατοτητα στην περιοχη σου, να γυρισεις 2-3 μαγαζια μουσικων οργανων και να δοκιμασεις οσο το δυνατον περισσοτερα μηχανηματα. Ειναι πολυ δυσκολο να σου δωσει καποιος μια ξεκαθαρη συμβουλη απο το internet γιατι ο καθενας εχει ενα υποκειμενικο "γουστο" πανω στους ηχους των οργανων του, οποτε ποτε δε θα ταιριαξει με το προσωπικο σου στυλ!

    Συν τοις αλλοις, καλο ειναι να ορισεις ενα budget που θα κινηθεις, ωστε να βοηθησεις και τους υπαλληλους των καταστηματων να σου δειξουν τα αντιστοιχα μοντελα!


    doug2006
    20.02.2012, 22:08
    σαφώς φίλε μου noizreduction δεν αγοράζω κατι αν δεν το δοκιμάσω αλλα απο την άλλη αν είσαι εντελώς άσχετος απο synth πρεπει να συμβουλεύτεις και καποιον σχετικο... γι αυτο προσπαθω να μάσω οσο το δυνατόν περισσότερες πληροφορίες απο αύτο το ποστ...
    noizreduction
    20.02.2012, 22:34

    Ηδη καταλαβες πως το internet ειναι ενας χαωδης κοσμος πληροφοριων και παρα-πληροφοριων. Μονο η προσωπικη γνωση ειναι ικανη να σε κανει να επιλεξεις το μοντελο που θελεις.

     

    Εαν κινεισαι μαλιστα και σε συγκεκριμενο budget, θα μπορουσες παρα πολυ ευκολα να βρεις τα μοντελα που αντιστοιχουν σε αυτο και να παρεις μια αποφαση αναμεσα τους. Ευτυχως υπαρχουν παρα πολλες μαρκες "εκει εξω" κι ολες εχουν τα θετικα και τα αρνητικα τους, που κατα μεγαλο ποσοστο ειναι υποκειμενικα!


    Post αρνητικής αξιολόγησης
    ChrisBassismylife
    22.02.2012, 18:34

    Ας παρουμε τα πραγματα ενα ενα να κλεισουμε (οσο γινεται ) τα κενα του συγκεκριμενου θεματος. Στο τι πληκτρο θες και θα διαλεξεις πρεπει να συμπεριλαβουμε καποιους σημαντικους παραγοντες. 1ον ποιο απο τα τρια ειδη θες να προμηθευτεις αναλογα με τους ηχους που θες να βγαλεις και μπορει να σου δωσει το καθε ειδος ξεχωριστα και αποκλειστικα (αυτο συμπεριλαμβανει και την δυνατοτητα να δημιουργησεις και δικο σου ηχο που δυστηχως η ευτυχως σου το προσφερει μονο το workstation απο μονο του). 2ον και πολυ σημαντικο τα χρηματα που θες να διαθεσεις που απ οτι καταλαβα δεν μπορεις η δεν θες να διαθεσεις πολλα μιας και (πολυ βασικο) δεν υπαρχει λογος αφου θες να ασχοληθεις μονο με ενα ειδος μουσικης, αρα πας σε οργανο που σε ικανοποιει κυριως σε αυτο το ειδος. 3ον διαλεγεις ενα οργανο που να μπορεις να το προμηθευτεις, να υπαρχει να το δοκιμασεις και φυσικα αν παθει οτιδηποτε να μπορεις να το φτιαξεις, σε αυτο θα προτεινω Korg γιατι ειναι απο τις λιγες αντιπροσωπειες στην Ελλαδα που εχει ΑΝΤΙΠΡΟΣΩΠΕΙΑ Korg και οχι ΑΝΤΙΠΡΟΣΩΠΟ OTI ΝΑ NAI. Και φυσικα, και τελειωνω με αυτο το κομματι, κανεις μια βολτα απο μαγαζι σε μαγαζι και δοκιμαζεις.

    Τωρα θα ηθελα να μιλησω αντικειμενικα για το θεμα των γνωμεων που κατα κυριο λογο γινεται αναμεσα στους δυο φιλους μου παραπανω. Δεν θα πω ονοματα αν και οι περισσοτεροι θα καταλαβουν σε ποιον-α αναφερομαι καθε φορα και ο βασικος λογος ειναι γιατι μπορει να ειμαι φιλος ή να συνεργαζομαι με καποιον ή και με τους 2. Πρωτα απ ολα εδω λεμε την γνωμη μας και τιποτα παραπανω, οταν λοιπον καποιος μας προσβαλει και με τροπο που μας υποτιμα (κυριως για τη γνωμη μας η οποια εχει να κανει με την δουλεια μας) δεν θα ελεγα οτι ειναι λογικο να μην δωσουμε μια απαντηση.

    Στο θεμα για το ποιος ειναι ο επαγγελματιας και ποιος ειναι στην πιατσα φαινεται. 1ον ο επαγγελματιας εχει γνωσεις και δεν χρειαζεται να τις αντλησει απο πουθενα. Πιστεψτε με το να βρει καποιος κατι σε καποιο βιβλιο, στο ιντερνετ η σε καποιο περιοδικο κατι δεν ειναι μαγκια και δεν τον κανει επαγγελματια, ειναι κατι που μπορει να το κανει ο οποιοσδηποτε και αλιμονο αν γινομασταν ολοι ετσι επαγγελματιες. Το καλυτερο ‘ψαξιμο’ γινεται απο τον καθε ενα προσωπικα πιανοντας στα χερια του καποιο οργανο και βλεποντας τι τον ικανοποιει αναλογα με τον ατομικο του τονο πανω στη μουσικη.

    2ον η πιατσα και η εμπειρια φαινεται κυριως στις ορολογιες, και εδω μεσα εχουν υποθει λεξεις και εννοιες οι οποιες ειναι μονο στην πιατσα και στο ατομο που εχει ασχοληθει (με ολη την εννοια της λεξεως ‘ασχοληθει’). Τα συμπερασματα δικα σας για το ποιος-α ειναι αυτος-η.

    Σχολια για τις γνωμες που υποθηκαν παραπανω. 1ον οταν προτεινετε sites για κατι προσοχη το site να ειναι Ελληνικο, δεν εχει σημασια αν υπαρχει και στην Ελλαδα το καταστημα αλλα ειναι διαφορετικο να δει καποιος 1000 και οταν αλλαξει χωρα ξαφνικα να φαει ενα καπελο της ταξης των 300 ευρο. Μην συζητησουμε οτι ειδα sites με προιοντα τα οποια ο μονος τροπος να τα προμηθευτεις ειναι να μπεις σε ενα αεροπλανο και να κανεις καμποσες ωρες ταξιδι σε αλλη χωρα για να τα αγορασεις. Και δεν συζηταμε για το ενδεχομενο να ερθουν απο εξωτερικο με το ταχυδρομιο. Ολοι το ξερουν οτι ειδικα οργανο δεν το αγοραζεις χωρις να το πιασεις στα χερια σου, επισης δεν εμπιστευεσαι τα ταχυδρομεια γιατι απλα δεν τους νοιαζει και μπορει να το βρεις στην καλυτερη περιπτωση χτυπημενο, αν οχι σπασμενο. Αντε βγαλε ακρη μετα. Για οσους ετυχε να πανε ολα καλα σε μια αντιστοιχη περιπτωση, απλα ετυχε.

    2ον ρε παιδια ας ειμαστε λογικοι, το παλικαρι ειναι 20 χρονων (απ οτι λεει το προφιλ) και θελει να παιξει ροκ, προσθεου τι να το κανει ενα οργανο αν ξεκιναει απο 1300 ευρο. Πρωτα απ ολα ενας φοιτητης σημερα δεν εχει ουτε τα μισα. (χωρις παρεξηγηση, δεν ξερω την οικονομικη ανεση του καθενος) Οταν ξεκιναει ενα τοπικ με τετοιο θεμα μιλαμε συμφωνα με τα δεδομενα που ισχυουν σημερα, που σημαινει οτι ο απλος κοσμος δεν μπορει να διαθεσει τοσσο ευκολα τοσσα πολλα λεφτα. Αν τα εχεις φιλε μου με το καλο να παρεις οτι γουσταρεις οσο ακριβο ειναι και μακαρι να εχεις ανεση σε 2 μηνες να παρεις και δευτερο.

    (προσωπικη γνωμη: μακρυα απο τα moog... ειναι κορυφαια οργανα αλλα αυτο προυποθετει να ειναι μονιμα μεσα σε στουντιο, ξεχνα live και μουσικη της παρεας με τα moog. Επισης προυποθετει να εισαι φιλος του αναλογικου)

    Για το triton θα αναφερω μονο καποια ονοματα που παιζουν με το συγκεκριμενο οργανο ή συνεργαζονται με ατομα που το χρησιμοποιουν. David Bowie, Moby, Yanni και τον αγαπημενο και μαλιστα Ελληνα Μπαμπη Κατσιωνη. Οπως καταλαβαινουμε ολοι το σχολιο οτι το triton ειναι οργανο για σκυλαδες πρεπει να παει αμεσως στα σκουπιδια. Δεν νομιζω οτι οι 4 απο τους δεκαδες καλλιτεχνες και επαγγελματιες που χρησιμοποιουν το εν λογω οργαλο ειναι σκυλαδες. Πιο συγκεκριμενα, δεν υπαρχει διακεκριμενος χρηστης του συγκεκριμενου οργανου που να ειναι σκυλας. Και αν το παμε σε πιο βαρια συγκροτηματα θα αναφερω τον Tuomas Holopainen. No more comments

    Τέλος για το θεμα του ‘τι εχει καταφερει ο καθε ενας’. Οτι και αν εχει καταφερει μπραβο του και δικαιωμα του να το λεει, στη τελικη ειμαστε περηφανοι για οτι εχουμε κανει και εχουμε καθε δικαιωμα να το φωναζουμε. Ειναι καιρος να γινουμε λιγο διπλωματες, φανταζεστε αυριο να συναντηθειτε σε μια σοβαρη δουλεια και να ειστε ψυχραμενοι? Δεν ειναι παραξενο? Και κυριως ασυμφωρο γιατι το κυρος και το επιπεδο του ενος ειναι χαοτικο σε σχεση με του αλλου (εδω κολλαει το ασυμφωρο, στο χωρο της μουσικης που ζηταμε το καλυτερο ειναι λογικο οτι αυτος που πληρωνει θα προτιμησει τον καλυτερο). Αρα για επαγγελματικους λογους μην θιγετε ο ενας τον αλλον, ειδικα οταν αμεσα η εμεσα καποια στιγμη μπορει να εχετε καποιο κερδος.

    Τελειωνω το post με το θεμα της προκλησης και των ψευδονυμων. Εχουμε δυο ατομα εδω που και οι δυο υπερηφανευονται για τις μουσικες τους γνωσεις και δυνατοτητες. Για τον εναν εχουμε ολοι στοιχεια του και δεν φοβαται να τα δωσει φανερα σε ολους ενω ο αλλος το μονο που μας εχει πει ειναι το μικρο του ονομα. Επισης ο πρωτος προκαλει να συζητησουν μια χαρα και να δειξουν ποιος ειναι ο πιο γνωστικος (γιατι αυτο εννοειται με τον ορο ημιμαθη) και ο αλλος δεν δεχεται την προκληση για κανενα λογο. Μαλλον κατι δεν παει καλα εδω και δεν νομιζω οτι χρειαζεται να το συνεχισω.

    Φίλε μου doug2006, αν θες διαβασε την πρωτη παραγραφο που σε αφορα αμεσα και απο εκει και περα ειναι στο χερι σου και στην κριση σου για το τι θα αγορασεις και ποιον θα συμβουλευτεις. Ελπιζω να σε βοηθησα στο θεμα της αναζητησης του οργανου που θα παρεις, εγω προτεινω να πας σε Korg γιατι ειναι οργανα αναγνωρισμενα και ειναι απο τα λιγα που εχουν αντιπροσωπεια και δεν ειναι αναγκη να τα πας σε οποιοδηποτε μπακαλη που εχει βαφτιστει “ franchiser” αν με πιανεις...

    Presets λέγονται και όχι Presents, φιλε Spoiler τα σπας, πραγματικα εισαι θεος....

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : ChrisBassismylife στις 22-02-2012 18:36 ]


    mi3s
    23.02.2012, 15:01
    Φίλε ChrisBassismylife έχεις αγοράσει από Thomann ή musicstore?Τι καπέλα και ιστορίες λές?Οι άνθρωποι στέλνουν προιόντα στην τιμή που αναγράφουν με δωρεαν αποστολή,ενώ έχουν άψογο service και εξυπηρέτηση.Όσο για το bonstudio(αντιπροσωπεία της Korg) ασχολίαστο.Πραγματικά οι συγκεκριμένοι αν τους χρειαστείς είναι σαν να μην υπάρχουν.Καλά για τον διευθυντή συμφωνικής δεν υπάρχουν λόγια.΄Ποιος αποκαλεί τα arranger drummachine?Οι πανηγυρτζήδες του χωριού ίσως...και ναι τα arranger της teechnics είναι αρκετά εως πολλά χρόνια πίσω.Όσο για τον λόγο που έπεσε το ban στον άνρωπο που προσπαθούσε να βοηθήσει με τον καλύτερο τρόπο πραγματικά δεν το κατάλαβα... Όσο για τον φίλο doug2006 θα πρότεινα πρώτα να κατασταλάξει στο τι θέλει στο θέμα των ήχων κυρίως.Αν θέλει πιο συνθετικούς ήχους πάει για κάποιο va αν θέλει και συνθετικόυς και φυσικούς πάει σε κάποιο rompler είτε Kurzweil(που είναι η αγάπη μου) είτε Korg m50,κάποιο fantomx μεταχειρισμένο με κάποιες srx ίσως...
    mi3s
    23.02.2012, 15:39
    Φίλε χρειάζεται και η δυσπιστία αλλά έχω αγοράσει από Thomann συγκεκριμένα πολλές φορές και εγώ και φίλοι μου.Χαρακτηριστικά να σου πω φίλος μου είχε στείλει midi controller 2 φορές γερμανία.Την πρώτη φορά το έφτιαξαν αλλά τελικά ήταν ελλατωματικό και το αντικατέστησαν.Τα μεταφορικά είναι δωρεάν για επισκευή,συγκεκριμένα έρχεται υπαλληλος της dhl και παίρνει το προιόν απτό σπιτι σου. Άλλο παράδειγμα δικό μου,led rgb light έρχεται και μέσα σε δύο ώρες καίγονται τα πράσινα ledάκια.Τους στέλνω μήνυμα και μου έστειλαν κατευθείαν δεύτερο χωρίς να παραλάβουν καν το παλιό. Αντίθετα δεν θα έλεγα ότι είχα την ίδια εξυπηρέτηση στην Ελλάδα όταν εντός εγγύησης μου είχαν ζητήσει λευτά για επισκευή κουμπιών σε synth μου. Στο θέμα τώρα,ως κάτοχος του m3 της κοργκ είμαι σίγουρος ότι είναι αρκετά καλό και το m50.Δυστυχώς όμως φυσικοί ήχοι στο όργανο ΔΕΝ υπάρχουν σε σύγκρισή με Kurzweil πχ(επίσης έχω).