ελληνική μουσική
173 online   ·  202.065 μέλη

Synthesizer ή Workstation;

doug2006
Περαστική Νότα
Chat
15.02.2012, 17:28

Γεια σας παιδιά. Μπορείτε να μου πείτε τις διαφορές αυτων των οργάνων. Εχω ενα συγκρότημα και εχω ενα αρμόνιο Yamaha dgx200 το οποιο δν εχει πολλους ηχους για ν ανταποκρίνεται σε ροκ κομμάτια . Γι αυτο σκέφτομαι ν αγορασω ενα synthsizer η ενα workstation. Τι μου προτείνετε και γιατι. Εχω δεί το Korg m-50 workstation και μ αρεσε πολυ τι γνωμη εχετε εσεις?Επίσης το workstation εχουν ηχεία? γιατι γνωρίζω πως τα synthesizer δεν έχουν

[ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : doug2006 στις 15-02-2012 17:39 ]

[ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : doug2006 στις 15-02-2012 17:45 ]

[ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : jorge στις 16-02-2012 09:26 ]

Spartan-Werewolf
Σολίστ
Chat
15.02.2012, 21:58

@ doug2006 :

Παράθεση:

Το μέλος doug2006 στις 15-02-2012 στις 17:28 έγραψε...

Γεια σας παιδιά.

Γεια σου doug2006 και καλώς ήρθες στο Music Heaven

Παράθεση:

Μπορείτε να μου πείτε τις διαφορές αυτων των οργάνων.

Όχι, δεν θα σου πω…

Θα κάτσεις να Google – άρεις Synthesizer vs Workstation η’ οτιδήποτε από αυτά τα δυο, έτσι ώστε να αποχτήσεις προσωπική γνώση και άποψη…

Η «μασημένη τροφή» δεν βοηθάει πάντα και είμαι υπέρ της άποψης ότι πρέπει να το «ψαχουλέψεις» μόνος σου…

Παράθεση:

Εχω ενα συγκρότημα και εχω ενα αρμόνιο Yamaha dgx200 το οποιο δν εχει πολλους ηχους για ν ανταποκρίνεται σε ροκ κομμάτια .

Λογικό…

Το Yamaha DGX200 είναι κατάλληλο για έναν αρχάριο που ξεκινάει και οι δυνατότητες του είναι λίγες για αυτό που θέλεις να κάνεις…

Παράθεση:

Γι αυτο σκέφτομαι ν αγορασω ενα synthsizer η ενα workstation.

Είναι καιρός να κάνεις αναβάθμιση εξοπλισμού, βάσει των τωρινών αναγκών σου σαν πληκτράς στο συγκρότημα σου.

Παράθεση:

Τι μου προτείνετε και γιατι.

Clavia Nord Lead 2 X Synthesizer

Ανθεκτική μεταλλική Σουηδική κατασκευή που θα αντέξει τις κακουχίες των μετακινήσεων, πολύ καλό πλήκτρο σαν αίσθηση, Virtual Analog «μηχανή» που θα σου «μάθει» τη είναι η ήχο-σύνθεση, πολύ καλοί (για Virtual Analog synth.) ήχοι που θα σε καλύψουν για πάρα πολλά χρόνια καθώς θα τους «ψαχουλεύεις» και εσύ αναλόγως…

Ικανοποιητική Πολυφωνία και πολύ-τονικότητα για τις Rock ανάγκες σου… Λογική τιμή! Σωστή συμπεριφορά εταιρίας ως προς τις After Market παροχές στον πελάτη της!... Σωστή συμπεριφορά εταιρίας ως προς το χρονικό διάστημα μεταξύ των παρουσιάσεων νέων μοντέλων, έτσι ώστε και τα παλαιότερα μοντέλα να διατηρούνε για μεγάλο χρονικό διάστημα την εμπορική τους αξία και εσύ από την άλλη -σαν αγοραστής τους- να μην νιώθεις σαν μαλάκας όπως με τα Ιαπωνικά «Μεγαθήρια» που κάθε ένα, με δυο χρόνια παρουσιάζουν βελτιωμένες εκδόσεις των προηγουμένων μοντέλων και σε «χώνουν» στο «λούκι» να «σκοτώσεις» το οργανο που χρυσοπλήρωσες…

Παράθεση:

Εχω δεί το Korg m-50 workstation και μ αρεσε πολυ τι γνωμη εχετε εσεις?

Καλύτερα παίξε τρίγωνο, παρα αυτό…

Παράθεση:

Επίσης το workstation εχουν ηχεία?

Όχι, δεν έχουν ηχεία… Τα συνδέεις στην κονσόλα ήχου…

Παράθεση:

γιατι γνωρίζω πως τα synthesizer δεν έχουν

Σωστά γνωρίζεις…

Και αυτά συνδέονται, -μέσω καλωδίων- με την κονσόλα ήχου και από εκεί και πέρα με αυτό-ενισχυμένα ηχεία…

Αλλά για όλα αυτά, θα μιλήσουμε πολύ αργότερα όταν θα έχεις κάνει την όποια αγορά σου…  

-----------------
«… και με το φως του λύκου επανέρχονται»

[ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : Spartan-Werewolf στις 15-02-2012 23:40 ]

Spoiler
Σολίστ
Chat
16.02.2012, 01:24

Σκέψου κάτι ανάμεσα σε ένα synth και ένα αρμόνιο arranger, και βρήκες περίπου τι είναι το workstation.

Για να μην πετάς λεφτά καλύτερα να μας πεις τι σκοπεύεις να κάνεις, σε τι θα το χρησιμοποιήσεις.

Ta workstation γενικώς συνδιάζουν πολλά πράγματα, από sequencer μέχρι και sampler. Φυσικά θυσιάζουν και κάποια.

Για να πάρεις μια ιδέα

doug2006
Περαστική Νότα
Chat
16.02.2012, 16:57
ειπα για το Korg m50 γιατι μου φαίνεται απλό στη χρήση του γιατι δεν γνωρίζω τιποτα απο synthesizer και πως θα δημιουργήσω ηχους κατάλληλους για ροκ-μεταλ συγκρότημα απο μερικά βιντεο που είδα για το clavia nord έχει περισσοτερους ήχους για trance μπορεί να κάνω και λάθος γιατι δεν ξέρω τίποτα απο synth
Spartan-Werewolf
Σολίστ
Chat
17.02.2012, 06:58

@ doug2006 :

Παράθεση:

Το μέλος doug2006 στις 16-02-2012 στις 16:57 έγραψε...

ειπα για το Korg m50 γιατι μου φαίνεται απλό στη χρήση του

Μα ακριβώς επειδή είναι πολύ απλό στην χρήση του, αυτόματα «κερδίζει» το gateway ticket στην βαρεμάρα και στην ανία…

Τι να το κάνεις ένα workstation μέσα σε ένα Rock-Metal συγκρότημα, αν ο ρόλος του περιορίζεται μόνο στο:

«Πατάω κουμπί, βγαίνει χοντρή»…

Υπάρχουν εξαιρετικά workstations όπως:

Kurzweil PC3 61 Synthesizer Workstation

Και

Kurzweil PC3 K6 Synthesizer Workstation

(By Far τα καλλίτερα Digital Pianos & Hammond like- Organs…) με Dynamic VAST Synth engine with VA1 inside…)

Θέλεις κάτι αισθητά καλλίτερο για τα strings και γενικά όλους τους περιφερειακούς ήχους, για τις «πλάτες» που θα παίζεις?...

Roland FANTOM G6       

Το οποίο είναι «μανούλα» για αυτό –ακριβώς- το θέμα, αλλά  από την άλλην…

«Για να πούμε και του μουγκού το ποίημα…»

Πρέπει να πούμε, ότι είναι και αδικαιολόγητα υπερβολικά «τσιμπημένο» στην τιμή του…

Από εκεί και πέρα, αν «ψάχνεσαι» για «ζεστούς», «μυστήριους» αναλογικούς pad ήχους τότε η επιλογή σου θα είναι αυτό το analog synth…

Dave Smith Instruments Prophet '08 PE Keyboard

Αλλά και πάλι, μόνο κατόπιν ενδελεχούς δοκιμής, γιατί «ακούγονται» πολλά προβλήματα για τους encoders τους στα διεθνή forums…               

Παράθεση:

γιατι δεν γνωρίζω τιποτα απο synthesizer και πως θα δημιουργήσω ηχους κατάλληλους για ροκ-μεταλ συγκρότημα

Από ότι βλέπω στα στοιχεία σου, δεν είσαι και κανένα «πιτσιρίκι» 13-16 ετών…

Οπότε μήπως στην ηλικία των 20 ετών που είσαι, είναι –πλέον- καιρός να αρχίσεις να «ψάχνεσαι» σοβαρά για αυτό που θέλεις και γουστάρεις να κάνεις?...

Όλα τα synths και τα workstations που σου παρουσίασα, έχουν presents ήχους…

Αλλά από εκεί και πέρα, αυτοί είναι –μόνο- το starting point της όλης καταστάσεως, που μπορεί να φτάσει όσο μπορούν να είναι τα όρια της δικής σου δημιουργικότητας σου…

Μην περιμένεις «θαύματα», just out of the box Πρέπει εσύ «να στρώσεις –σοβαρά- τον κώλο σου κάτω» και να μελετήσεις ήχο-σύνθεση ώστε να μπορείς να δημιουργήσεις τους ήχους σου…        

Παράθεση:

απο μερικά βιντεο που είδα για το clavia nord έχει περισσοτερους ήχους για trance μπορεί να κάνω και λάθος γιατι δεν ξέρω τίποτα απο synth

Το Clavia Nord Lead 2 X Synthesizer το έχει χρησιμοποιήσει και η «Κουτσή Μαρία»…

Από τον Jean Michel Jarre και τον Derek  Sherinian μέχρι και τον πιο τυχαίο και «τελευταίο» πληκτρά εκεί έξω…

Ο μόνος που δεν το έχει –ακόμα- αγοράσει είμαι εγώ, βάσει του -γνωστού και πασιφανές- «κολλήματος» μου με τα αναλογικά synths…

Οπότε, -όπως πάντα λέω - ο καλλίτερος τρόπος για να κρίνεις ένα οποιοδήποτε μουσικό όργανο είναι να παίξεις μαζί του, είτε σε ένα μουσικό κατάστημα που το έχει σαν demo, είτε σε ένα «προβάδικο» - recording studio αν το έχουν σαν εξοπλισμό, για να βγάλεις τα δικά σου προσωπικά συμπεράσματα και όχι μόνο από video-clips στο YouTube…

Άποψη μου, αλλά ποτέ δεν βγήκε λάθος με αυτήν, είναι:

«Ποτέ μην αγοράζετε ένα synth βασιζόμενοι μόνο και μόνο στα διαφημιστικά, ή στη γνώμη άλλων αγοραστών... Δοκιμάστε το, πριν βάλετε το χέρι στην τσέπη σας…».

Και πέρα από όλα αυτά, σου ξαναλέω ότι όλα εξαρτώνται από το προσωπικό σου «ψάξιμο» (και «κάψιμο»…) σε ένα synth…

Αίφνης το παλικάρι (Ares Kalogeropoulos) που ανέβασε αυτό το θέμα στο http://www.noiz.gr :       

Nord Lead - What the Nord can be!

Με έστειλε –κυριολεκτικά- αδιάβαστο με το τι καταφέρνει να κάνει και μπράβο του για το «χοντρό –και καλό!- ψάξιμο» του!...             

doug2006
Περαστική Νότα
Chat
17.02.2012, 16:43

γι αυτο το λογο επειδη δν ειμαι κανα 16χρονο απευθυνθηκα σε εσας. εγω θελω ενα μηχανημα για να βγαλω ήχο που ανταποκρίνονται καλύτερα π.χ στα ξύλινα σπαθια.Ξέρω ο καθένας έχει το προσωπικό του χαρακτήρα στη μουσικη-συνθεση και αυτό είναι το ωραίο και δεν μου αρέσει η αντιγραφή άλλων καλλιτεχνών απλά για να καταλάβεις τι ήχο θέλω περίπου. τώρα δεν ξέρω πως θα μάθω περισσότερα για synthesizer και σύνθεση ήχου όπως είπες γιατι δεν θέλω να δώσω λεφτά ,που στην προκειμένη περίπτωση δεν είναι και κανα μικρό ποσό, και να μην μπορώ να αντεπεξέλθω στις δυνατότητες του μηχανήματος.

Υ.Γ γιατι έχεις κόλημα με τ αναλογικά? Τα ψηφιακά είναι καλύτερα? δεν μ έχει αναφέρει κανένα synth Yamaha τόσο χάλια είναι

[ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : doug2006 στις 17-02-2012 16:48 ]

Spartan-Werewolf
Σολίστ
Chat
18.02.2012, 02:38

@ doug2006 :

Παράθεση:

Το μέλος doug2006 στις 17-02-2012 στις 16:43 έγραψε...

γι αυτο το λογο επειδη δν ειμαι κανα 16χρονο απευθυνθηκα σε εσας.

Σε ευχαριστώ πολύ, γιατί αυτό με κολακεύει και με τιμάει σαν συνομιλητή σου.

Θα προσπαθήσω και εγώ να σου δώσω όσο πιο πολλές και πλήρεις πληροφορίες μπορώ, ώστε να σε βοηθήσω –όσο μπορώ- στην επιλογή που θέλεις να κάνεις.       

Παράθεση:

εγω θελω ενα μηχανημα για να βγαλω ήχο που ανταποκρίνονται καλύτερα π.χ στα ξύλινα σπαθια.Ξέρω ο καθένας έχει το προσωπικό του χαρακτήρα στη μουσικη-συνθεση και αυτό είναι το ωραίο και δεν μου αρέσει η αντιγραφή άλλων καλλιτεχνών απλά για να καταλάβεις τι ήχο θέλω περίπου.

Κοίτα τι γίνετε…

Ο Βασίλης Γκουνταρούλης (synthesizers, samplers) είχε σαν πληκτράς των «Ξύλινων Σπαθιων» ένα πολύ ευρύ εξοπλισμό από πολλά -και διαλεχτά…- ‘sizers (vintage αναλογικά και ψηφιακά) καθώς και samplers…

Οπότε είναι άδικο -για σένα- να ματαιοπονείς στο να πιστεύεις ότι θα μπορέσεις με «ένα μηχάνημα» -just out of the box…- να «βγάλεις» τον ήχο, που ο άλλος –για να τον «βγάλει», έχει χρησιμοποιήσει 3 vintage αναλογικά, 4 ψηφιακά και 2 samplers…

Ξεκίνα με το βασικότερο όλων που είναι να «ψάξεις» να «βρεις» ποιο μπορεί να είναι το «μηχάνημα» που θα είναι πιο κοντά στους ήχους που θέλεις εσύ προσωπικά να βγάλεις και να παίζεις με αυτούς…

Σταμάτα να ονειρεύεσαι τους ήχους και τον εξοπλισμό κάποιων άλλων και ξεκίνα να ονειρεύεσαι τους δικούς σου ήχους και τον δικό σου εξοπλισμό....

Αυτό είναι πολύ πιο καλύτερο και χρήσιμο!...                    

Παράθεση:

τώρα δεν ξέρω πως θα μάθω περισσότερα για synthesizer και σύνθεση ήχου όπως είπες γιατι δεν θέλω να δώσω λεφτά ,που στην προκειμένη περίπτωση δεν είναι και κανα μικρό ποσό, και να μην μπορώ να αντεπεξέλθω στις δυνατότητες του μηχανήματος.

Μια πολλή καλή αρχή είναι το:

http://www.vintagesynth.com

Έχει απίστευτα πολλές τεχνικές πληροφορίες, Video clips, Audio clips για –σχεδόν…- όλα τα synthesizers του παρελθόντος και του παρόντος, από όλες τις κατασκευαστικές εταιρίες, καθώς και –το- ποιοι ήταν και είναι οι πιο γνωστοί χρήστες αυτών των «μηχανημάτων»…

Αξίζει να το «ξεψαχνίσεις», γιατί θα μάθεις πάρα πολλά για τις μορφές συνθέσεως ήχου, καθώς και το ποια synthesizers τις παρέχουν αυτές, έτσι ώστε «όταν θα πας να πληρώσεις στο ταμείο» να έχεις τις γνώσεις στο να κάνεις την καλύτερη επιλογή για σένα και μόνο για τις προσωπικές σου ανάγκες.                  

Παράθεση:

Υ.Γ γιατι έχεις κόλημα με τ αναλογικά?

Προφανώς μιας και δεν το κατάλαβες, «έχω κόλλημα» η’ «έχω φάει κόλλημα» στην Αττική διάλεκτο σημαίνει:

Μου αρέσουν πολύ η’  Μου αρέσουν πάρα πολύ!...

Οπότε μπορείς να το μεταφράσεις ως:

«Μου αρέσουν τα αναλογικά synthesizers!...»

Από αναλογικά synthesizers έχω το:

Macbeth Studio Systems M3X         

http://www.vintagesynth.com/misc/m3x.php

και το

Minimoog Voyager Select Series

Παράθεση:

Τα ψηφιακά είναι καλύτερα?

Πάρα την πασιφανή αρέσκεια  μου για τα αναλογικά synthesizers, δεν υπάρχει «καθαρή» απάντηση στο:

"Είναι τα αναλογικά synthesizers τα καλύτερα?"

Η’

"Είναι τα ψηφιακά synthesizers τα καλύτερα?"

Γιατί υπήρξαν και υπάρχουν εξαιρετικά synthesizers και στις δυο μορφές…          

Παράδειγμα:

Το Clavia Nord Lead 2 X Synthesizer είναι ένα ψηφιακό synthesizer που προσπαθεί να εξομοιώσει εικονικά την αναλογική λειτουργία…

Το PPG (Palm Products GmbH) Wave 2

http://www.vintagesynth.com/misc/wave.php

Το Waldorf Wave

http://www.vintagesynth.com/waldorf/wald_wave.php

όπως και

Το Waldorf MicroWave XTk

http://www.vintagesynth.com/waldorf/xtk.php

ήταν ψηφιακά synthesizers που κάνανε χρήση της Wavetable Synthesis…    

Παράθεση:

δεν μ έχει αναφέρει κανένα synth Yamaha τόσο χάλια είναι

Χαχαχαχαχα!

Καλό!... Το άλλο με τον Τοτό το ξέρεις?...

O.k. Ας επιστρέψω στην σοβαρότητα τώρα…

Η ιστορία της Yamaha με τα synthesizers είναι τραγική!…

Φαντάσου μια εταιρία – Μεγαθήριο που γεμίζει «την καρδάρα με το γάλα» και μετά την χύνει στο χώμα…

Κατασκεύασε το καλύτερο αναλογικό πολυφωνικό synthesizer μαζικής παραγωγής:

Yamaha CS-80

http://www.vintagesynth.com/Yamaha/cs80.php

και μέσα σε -3- μόνο χρόνια…  

Το κατάργησε (?!!!)

Αγόρασε από τον Stanford την FM Synthesis

Κατασκεύασε το πασίγνωστο:

Yamaha DX-7 FM synthesizer

http://www.vintagesynth.com/Yamaha/dx7.php

και μέσα σε -5- μόνο χρόνια…

(Μάντεψε…)

Το κατάργησε (?!!!)

Αγόρασε από τον Stanford (και πάλι…) την Physical Modeling Synthesis

Κατασκεύασε το πανάκριβο:

Yamaha VL1

http://www.soundonsound.com/sos/1994_articles/jul94/Yamahavl1.html

και μέσα σε -3- μόνο χρόνια…

(Χεχεχεχε! Oh, yeah! You know…)

Το κατάργησε και αυτό (!!!)

Στα workstations είχε μια λίγο καλύτερη «πορεία»…

Οι ήχοι των Motif «κάθονται» αρκετά καλά στην μίξη, αλλά από μόνοι τους δεν «λένε» και πολλά και πρέπει να είσαι αρκετά experimental στο να βγάλεις τα καλύτερα στοιχεία αυτών των workstations έξω…

Αλλά από την άλλην…

Yamaha MOTIF XF 6 Synthesizer Workstation

2,686.40 Euro για αγορά ενός workstation με μέγιστη διάρκεια παραγωγής τα -3- χρόνια, προσωπικά εγώ δεν θα τα «έσκαγα» ποτέ και ας ψάξουν να βρουν άλλον μαλάκα να τους «ταΐζει»…

Sorry που το έγραψα αυτό με τόσο επιθετικό τόνο, αλλά όλα αυτά τα Ιαπωνικά Μεγαθήρια (Yamaha, Korg, Roland) σου «πουλάνε» μια καλοστημένη απάτη και δεν αξίζει να τους ακουμπήσεις ούτε μισή πεντάρα…

-----------------

[ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : Spartan-Werewolf στις 18-02-2012 03:46 ]

Pentatonikos
Φθασμένος
Chat
18.02.2012, 06:29

Παράθεση:

Το μέλος Spartan-Werewolf στις 17-02-2012 στις 06:58 έγραψε...

Υπάρχουν εξαιρετικά workstations όπως:

Kurzweil PC3 61 Synthesizer Workstation

Και

Kurzweil PC3 K6 Synthesizer Workstation

Omg ναι! Είχα παίξει με αυτό το θεικό πλήκτρο και παρότι άσχετος με όλη αυτή την τεχνολογία (μπασίστας γαρ) είχα μείνει μαλάκας με τις δυνατότητες του...

http://www.Thomann.de/gr/Kurzweil_pc3_k.htm

doug2006
Περαστική Νότα
Chat
18.02.2012, 17:09

@Spartan-Werewolf όλα αυτά πως τα γνωρίζεις που θα μπορέσω να τα μάθω κ εγώ(λιγο χαζή ερώτηση) :P. Α και κατί που ξέχασα να σε ρωτήσω σχετικά με το nord. Τι διαφορα έχει το CLAVIA NORD WAVE με το CLAVIO NORD LEAD x2. Το πρώτο αγγίζει τη διπλάσια τιμή του δεύτερου. επίσης ένα οποιοδήποτε synthesizer έχει περιορισμένους ήχους? δλδ τι πάρω το  nord τι πάρω ένα Korg-rolland δεν θα μπορέσω να κάνω την ίδια δουλειά δηλαδή για να κάνω μια δουλεία σε string πρεπει να πάρω το rolland και για να κάνω μια δουλειά σε synth lead πρέπει να πάρω το Nord? απο τα βιντεος π βλέπω στο σιτε που μ έστειλες όλα έχουν περίεργους ηλέκτρο ήχους και δν μου αρέσουν αυτοί οι ήχοι εγω θέλω καλό πιανάκι δυνατά strings και διάφορα efe πίσω απο strings και καλούς synth lead ηχούς με καλύπτει το Nord?

[ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : doug2006 στις 18-02-2012 19:08 ]

Spartan-Werewolf
Σολίστ
Chat
19.02.2012, 02:35

@ doug2006 :

Παράθεση:

Το μέλος doug2006 στις 18-02-2012 στις 17:09 έγραψε...

@Spartan-Werewolf όλα αυτά πως τα γνωρίζεις που θα μπορέσω να τα μάθω κ εγώ(λιγο χαζή ερώτηση)

Προφανώς όπως και εσύ γνωρίζεις, δεν –μου- έγινε καμία επιφοίτηση του αγίου πνεύματος των Synths Landers, η’ τουλάχιστον πρέπει να την είχα κάνει «κοπάνα» όταν ήταν να συμβεί αυτό, όπως και τόσοι άλλοι μουσικοί…

Οπότε, έπρεπε να τα μάθω –και εγώ…- with the hard way…

Διαβάζοντας, ακούγοντας, δοκιμάζοντας, παίζοντας και φτού ξανά μανά και πάλι (και πάλι, και πάλι, και πάλι…) από την αρχή…

Όπως είδες και πιο πάνω, εκτός του:

http://www.vintagesynth.com

θα πρόσεξες και το:

Sound on Sound

http://www.soundonsound.com/   

(το διάβαζα από το 2001 όταν ήταν ακόμα περιοδικό, όπως και το The Mix και το Future Music και το Computer Music… ) μπορώ να σου πω όμως, ότι πρέπει να είσαι πολύ επιφυλακτικός, να διατηρείς μια κριτική σκέψη και να μην «παίρνεις» και πάρα πολύ στα σοβαρά τα όσα βλέπεις εκεί μέσα γραμμένα…

Αν θέλεις ένα «ανεξάρτητο» forum, check-άρε οπωσδήποτε το:

Gearslutz.com

http://www.gearslutz.com/board/

Καθώς για «ανεξάρτητο» μουσικό περιοδικό προτείνω το Αμερικάνικο Electronic Musician…

Παράθεση:

:P. Α και κατί που ξέχασα να σε ρωτήσω σχετικά με το nord. Τι διαφορα έχει το CLAVIA NORD WAVE με το CLAVIO NORD LEAD x2. Το πρώτο αγγίζει τη διπλάσια τιμή του δεύτερου.

Το Clavia Nord Wave

http://www.nordkeyboards.com/main.asp?tm=Products&clpm=Nord_Wave                

είναι ένα εξελικτικό μόρφωμα μεταξύ του Virtual Analog  

Clavia Nord Lead 2X

http://www.nordkeyboards.com/main.asp?tm=Products&clpm=Nord_Lead_2X

και ενός αρκετά εξειδικευμένου και εξελιγμένου sample-playback arranger, μέσα στο ίδιο «κουτί», με κάποια extras (FM Synthesis & Wavetable Synthesis…), που όπως καταλαβαίνεις ανεβάζουν την τιμή του Clavia Nord Wave

Εγώ περίμενα κάτι πολύ περισσότερο και διαφορετικότερο από την Clavia ώστε να δικαιολογείται η σχεδόν διπλάσια τιμή του Clavia Nord Wave από το Clavia Nord Lead 2X …

Αλλά από την άλλην, βλέπω ότι έχουν δημιουργήσει και καινούργιες «βιβλιοθήκες» ήχων για το Clavia Nord Wave με μερικά από τα πιο γνωστά Αναλογικά πολυφωνικά synthesizers -Yamaha CS-80, Roland Jupiter 8 (το ονόμασαν JP-4)- που το Clavia Nord Wave θα μπορείς εικονικά τώρα να μιμηθεί…

Πέρα από την Clavia και τα Virtual Analog synthesizers που φτιάχνει, θεωρώ  πρέπον να κοιτάξεις και το:

Waldorf Blofeld Keyboard Virtual Analog Synthesizer στην keyboard edition,

η’ στην πιο οικονομική:

Waldorf Blofeld black Special Black Edition σε rack-desktop module, που είναι μέσα στο οικονομικό σου budget…

Αν από την άλλην, όλα αυτά που σου έχω γράψει περί αναλογικών synthesizers σε έχουν «βάλει στην πρίζα» για κάτι τέτοιο και δεν σου «βγαίνουν» τα λεφτά για το:

Μπορείς (και πρέπει οπωσδήποτε να κοιτάξεις…) το καινούργιο:

Waldorf Pulse 2 Analoger Desktop Synthesizer

Και το καινούργιο:

Arturia Mini Brute kompakter Analog Synthesizer

Καθώς και τα:

Moog Music Inc. Minitaur Monophoner Analogsynthesizer

και

Moog Music Inc. Slim Phatty Analog Synthesizer

Όπως «βλέπεις», λύσεις υπάρχουν ακόμα και στα χαμηλά οικονομικά budget, απλά πρέπει να το «ψάχνει» κανείς και να μην πηγαίνει «καρφί» στις εταιρίες – μεγαθήρια που είναι σε όλους γνωστές…

Spoiler
Σολίστ
Chat
19.02.2012, 03:09

Όπως την κόβω τη δουλειά doug2006, ένα workstation θα σου έρθει κουτί για τα επόμενα χρόνια. Όταν θα την ψάξεις περισσότερο με κυματομορφές θα έχουν περάσει κάμποσα χρόνια, όπου θα έχουν βγει καλύτερα synth γενικώς.

Θα σε εντυπωσιάσει, μια και η εμπειρία σου είναι μόνο από αρμόνια. Για μένα προχώρα σε workstation εκτός αν θες να το ψάξεις περισσότερο. Είναι λύσεις που βολεύουν all around.

Ουδέν μονιμότερον του προσωρινού.

doug2006
Περαστική Νότα
Chat
19.02.2012, 04:42

Παράθεση:

και ενός αρκετά εξειδικευμένου και εξελιγμένου sample-playback arranger, μέσα στο ίδιο «κουτί», με κάποια extras (FM Synthesis & Wavetable Synthesis…), που όπως καταλαβαίνεις ανεβάζουν την τιμή του Clavia Nord Wave

δεν κατάλαβα τίποτα αλλα δεν πειράζει

Παράθεση:

Πέρα από την Clavia και τα Virtual Analog synthesizers που φτιάχνει, θεωρώ  πρέπον να κοιτάξεις και το:

Waldorf Blofeld Keyboard Virtual Analog Synthesizer στην keyboard edition,

η’ στην πιο οικονομική:

Waldorf Blofeld black Special Black Edition σε rack-desktop module, που είναι μέσα στο οικονομικό σου budget…

Αν από την άλλην, όλα αυτά που σου έχω γράψει περί αναλογικών synthesizers σε έχουν «βάλει στην πρίζα» για κάτι τέτοιο και δεν σου «βγαίνουν» τα λεφτά για το:

Μπορείς (και πρέπει οπωσδήποτε να κοιτάξεις…) το καινούργιο:

Waldorf Pulse 2 Analoger Desktop Synthesizer

Και το καινούργιο:

Arturia Mini Brute kompakter Analog Synthesizer

Καθώς και τα:

Moog Music Inc. Minitaur Monophoner Analogsynthesizer

και

Όπως «βλέπεις», λύσεις υπάρχουν ακόμα και στα χαμηλά οικονομικά budget, απλά πρέπει να το «ψάχνει» κανείς και να μην πηγαίνει «καρφί» στις εταιρίες – μεγαθήρια που είναι σε όλους γνωστές…

αυτά για πιο λόγο πρέπει να τα κοιτάξω ?

@spoiler

σαφώς οτι και αν αγοράσω θα είναι πολύ πιο μπορστά απο το Yamaha dgx

-----------------
doug2006

[ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : doug2006 στις 19-02-2012 04:44 ]

Spartan-Werewolf
Σολίστ
Chat
19.02.2012, 05:20

@ doug2006 :

Παράθεση:

επίσης ένα οποιοδήποτε synthesizer έχει περιορισμένους ήχους? δλδ τι πάρω το  nord τι πάρω ένα Korg-rolland δεν θα μπορέσω να κάνω την ίδια δουλειά δηλαδή για να κάνω μια δουλεία σε string πρεπει να πάρω το rolland και για να κάνω μια δουλειά σε synth lead πρέπει να πάρω το Nord? απο τα βιντεος π βλέπω στο σιτε που μ έστειλες όλα έχουν περίεργους ηλέκτρο ήχους και δν μου αρέσουν αυτοί οι ήχοι εγω θέλω καλό πιανάκι δυνατά strings και διάφορα efe πίσω απο strings και καλούς synth lead ηχούς με καλύπτει το Nord?

[ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : doug2006 στις 18-02-2012 19:08 ]

Part 2.

Το Nord Wave μπορεί να σε καλύψει μερικά σε όλα αυτά που ζητάς (πιανα & strings & pads & atmospheres & synth leads & basses) αλλά από την άλλην:

δεν θα έχει ποτέ τα πιανα και τα Hammond –like- Organs του:

Kurzweil PC3 K6 Synthesizer Workstation ,

δεν θα έχει ποτέ τα strings του:

Roland FANTOM G6 ,

δεν θα έχει ποτέ τα pads του:

Dave Smith Instruments Prophet '08 PE Keyboard ,

δεν θα έχει ποτέ τις atmospheres του:

Waldorf Blofeld Keyboard Virtual Analog Synthesizer

η’ τα synth leads & basses των:

Waldorf Pulse 2 Analoger Desktop Synthesizer ,

Arturia Mini Brute kompakter Analog Synthesizer ,

Moog Music Inc. Minitaur Monophoner Analogsynthesizer ,

Με απλά λόγια, -όποια και να είναι η επιλογή σου- πάντοτε να ξέρεις ότι κάτι επιμέρους θα «κερδίζεις» από το ένα «χέρι» και επιμέρους θα το χάνεις από το άλλο, καθ’ ότι το «τέλειο» synthesizer η’ workstation που να τα κάνει όλα αυτά «τέλεια», δεν υπάρχει...

Και απλά, από εκεί και πέρα διαλέγεις τι είναι πρωτεύων και τι δευτερεύων για σένα…

Η άλλη «λύση» που μπορείς να έχεις είναι ένα Apple Macbook,  ένα Firewire Audio Interface, ένα Midi Controller και εξειδικευμένα Soft Synths που να σου παρέχουν τις εξομοιώσεις που εσύ επιθυμείς να εχεις…

-----------------

[ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : Spartan-Werewolf στις 19-02-2012 05:23 ]

doug2006
Περαστική Νότα
Chat
19.02.2012, 16:41

Παράθεση:

Το Nord Wave μπορεί να σε καλύψει μερικά σε όλα αυτά που ζητάς (πιανα & strings & pads & atmospheres & synth leads & basses) αλλά από την άλλην:

το ίδιο ισχύει και για το nord lead x2? δηλαδή μ ένα nord lead δεν θα μπορέσεις να χτίσεις ένα string που να είναι κοντα σε αυτα του rolland? η δεν θα μπορέσεις να δημιουργήσεις ενα synth lead που να είναι κοντα στο moog. Επειδη ψάχνω βιντεο στο youtube σχετικα με το nord lead δεν έχω βρεί κάποιο βιντεο που να ακούγονται τα string-synth lead-atmosphere μήπως  ξέρεις αν υπάρχει σχετικό βίντεο. και κάτι τελευταιο ένα synthesizer είναι βολικο. Με την εννοια οτι σε ένα κομμάτι αλλάζω διάφορους ήχους... Υπάρχουν κουμπιά που ν αποθηκεύονται οι ήχοι που θα χρησιμοποιώ πιο πολύ, χώρις να χάνω χρόνο ψάχνοντας  στο μενού?

elias-nousis
Περαστική Νότα
Chat
19.02.2012, 17:16
Τελικα την διαφορα αναμεσα σε workstasion και synthesaiser την εξηγησε κανεις η αρχισαμε συζητηση για μαρκες κατευθειαν.btw οι κατηγοριες ειναι 3 , η τριτη ειναι το αρμονιο.To workstation ειναι ενα πληκτρο που περιεχει ηχους , sampler kai sequencer , στο οποιο μπορεις να μεταβαλλεις , να αλλαξεις η και να δημιουργησεις ηχους.Το synthesaiser ειναι το ιδιο εκτος του οτι δεν εχει sampler h sequencer , επισης οι ηχοι του δεν μεταβαλλονται , το μονο που μπορεις να τους προσθεσεις ειναι διαφορα εφφε , τα οποια ειναι συνηθως προεπιλεγμενα , ειναι κατηγορια υπο εξαφανιση , λογικο αν σκεφτεις οτι ειναι σχεδον workstation , οποτε γιατι να περιοριστεις σε κατι που δεν μπορεις να φερεις στα μετρα σου.Τελος , το αρμονιο ειναι ενα απλουστατο ειδος synthesaiser , το οποιο εχει drum machine , και χρησιμευει μονο για τα πανυγηρια (βλεπε φτηνα μοντελα της Yamaha).Βεβαια εχουν εξελιχθει κ αυτα παρα πολυ (ψαξε στο google το Technics KN-7000 , αλλα εχουν παντα προορισμο τη συνοδεια του drum machine , και οχι ιδιαιτερα καλη ποιοτητα ηχων.
doug2006
Περαστική Νότα
Chat
19.02.2012, 18:37

Παράθεση:

Το μέλος elias-nousis στις 19-02-2012 στις 17:16 έγραψε...

Τελικα την διαφορα αναμεσα σε workstasion και synthesaiser την εξηγησε κανεις η αρχισαμε συζητηση για μαρκες κατευθειαν.btw οι κατηγοριες ειναι 3 , η τριτη ειναι το αρμονιο.To workstation ειναι ενα πληκτρο που περιεχει ηχους , sampler kai sequencer , στο οποιο μπορεις να μεταβαλλεις , να αλλαξεις η και να δημιουργησεις ηχους.Το synthesaiser ειναι το ιδιο εκτος του οτι δεν εχει sampler h sequencer , επισης οι ηχοι του δεν μεταβαλλονται , το μονο που μπορεις να τους προσθεσεις ειναι διαφορα εφφε , τα οποια ειναι συνηθως προεπιλεγμενα , ειναι κατηγορια υπο εξαφανιση , λογικο αν σκεφτεις οτι ειναι σχεδον workstation , οποτε γιατι να περιοριστεις σε κατι που δεν μπορεις να φερεις στα μετρα σου.Τελος , το αρμονιο ειναι ενα απλουστατο ειδος synthesaiser , το οποιο εχει drum machine , και χρησιμευει μονο για τα πανυγηρια (βλεπε φτηνα μοντελα της Yamaha).Βεβαια εχουν εξελιχθει κ αυτα παρα πολυ (ψαξε στο google το Technics KN-7000 , αλλα εχουν παντα προορισμο τη συνοδεια του drum machine , και οχι ιδιαιτερα καλη ποιοτητα ηχων.

ετσι όπως το περιγράφεις ένα workstation είναι καλύτερο απ ένα synth στην περίπτωσή μου

Spartan-Werewolf
Σολίστ
Chat
19.02.2012, 20:39

@ doug2006 :

Παράθεση:

Το μέλος doug2006 στις 19-02-2012 στις 16:41 έγραψε...

Παράθεση:

Παράθεση:

το ίδιο ισχύει και για το nord lead x2?

Όχι…

Για αυτόν το λόγο, το Clavia Nord Wave

http://www.nordkeyboards.com/main.asp?tm=Products&clpm=Nord_Wave

Κοστίζει και τα διπλά λεφτά από το

Clavia Nord Lead 2X

http://www.nordkeyboards.com/main.asp?tm=Products&clpm=Nord_Lead_2X

Παράθεση:

δηλαδή μ ένα nord lead δεν θα μπορέσεις να χτίσεις ένα string που να είναι κοντα σε αυτα του rolland?

Και πάλι:

Όχι…

Όπως θα διάβασες και πιο πάνω τα Clavia Nord Wave & Clavia Nord Lead 2X είναι κυρίως Virtual Analog synthesizers…

Δηλαδή, ψηφιακά synthesizers που προσπαθούν να εξομοιώσουν εικονικά  -Virtual Analog- τα αναλογικά synthesizers του παρελθόντος και του παρόντος…

Δεν είναι samplers, ούτε sample-ROM-playback arrangers (όπως κυρίως είναι τα workstations…), ώστε να προσπαθούν να κάνουν την όσο δυνατόν πιστότερη αναπαραγωγή ενός φυσικού ήχου…

Και όπως ευνόητα  καταλαβαίνεις το Clavia Nord Lead 2X με λίγο καλό «ψάξιμο» μπορεί να «χτίσει» ένα string section «σχετικά» κοντά στο:

EMINENT 310U Unique - the JEAN-MICHEL JARRE Organ! | HQ DEMO

Equinoxe IV Eminent 310

ARP SOLINA STRING-ENSEMBLE 1973 with MINIPOPS 7 | HQ DEMO

αλλά όχι -με τίποτα- στα «πειστικά» string sections του Roland FANTOM G6

Παράθεση:

η δεν θα μπορέσεις να δημιουργήσεις ενα synth lead που να είναι κοντα στο moog.

Χεχεχεχε….

Εξαρτάτε σε/για ποια Moog synths αναφέρεσαι…

«Κοντά» στα:

Moog Source

http://www.vintagesynth.com/moog/sourc.php   &

Moog Prodigy

http://www.vintagesynth.com/moog/prodigy.php  

«μπορεί» να «φτάσει» «σχετικά» το Clavia Nord Lead 2X

Αλλά…

Moog Music Minimoog Voyager

http://www.vintagesynth.com/moog/voyager.php ,

Moog Minimoog

http://www.vintagesynth.com/moog/moog.php ,

Moog Memorymoog

http://www.vintagesynth.com/moog/memory.php ,

Δεν τα «φτάνει» με τίποτα…

Ακόμα και το

Moog Music Little Phatty

http://www.vintagesynth.com/moog/littlephatty.php

Moog Music Inc. Little Phatty Stage II Analog Synthesizer

είναι πιο punchy & phatty σε αυτόν τον τομέα…

Παράθεση:

Επειδη ψάχνω βιντεο στο youtube σχετικα με το nord lead δεν έχω βρεί κάποιο βιντεο που να ακούγονται τα string-synth lead-atmosphere μήπως  ξέρεις αν υπάρχει σχετικό βίντεο.

Η πλάκα είναι ότι και εγώ έψαχνα και ψάχνω video clips στο YouTube που το Clavia Nord Lead 2X να μην είναι στο καθιερωμένο του trance – house ρόλο του, και δεν βρίσκω να σου δείξω ότι κάνει και άλλα πράγματα εκτός από τους «γνωστούς» «μπιμπλικό-ήχους» που όλοι ξέρουμε ότι μπορεί να παράγει…       

Παράθεση:

και κάτι τελευταιο ένα synthesizer είναι βολικο. Με την εννοια οτι σε ένα κομμάτι αλλάζω διάφορους ήχους... Υπάρχουν κουμπιά που ν αποθηκεύονται οι ήχοι που θα χρησιμοποιώ πιο πολύ, χώρις να χάνω χρόνο ψάχνοντας  στο μενού?

Ναι, στο Clavia Nord Lead 2X μπορείς να αποθηκεύσεις τους user’s presents που θα φτιάξεις και θα χρησιμοποιείς περισσότερο στις ανάλογες θέσεις που θα είναι εύκολα προσβάσιμες σε σένα…

Αλλά, αν από την άλλην χρειάζεσαι να fade in/fade out σε δυο, τρεις η’ παραπάνω ήχους ταυτόχρονα, τότε αναγκαστικά θα πας σε workstations που σου παρέχουν αυτήν την ευκολία…

Π.χ.

Στο Kurzweil PC3 K6 Synthesizer Workstation και στο Roland FANTOM G6 μπορείς μέχρι και 8 presents να τα έχεις έτοιμα και να τα αυσομειώνεις “on the fly”…

Spartan-Werewolf
Σολίστ
Chat
19.02.2012, 21:15

@ elias-nousis :

Παράθεση:

Το μέλος elias-nousis στις 19-02-2012 στις 17:16 έγραψε...

Κύριε Ηλία Νούση.

Συγνώμη που θα σας το πω λιγάκι άκομψα, αλλά είστε ημιμαθής και αυτά που γράφεται είναι τελείως ανυπόληπτα…

Καλό θα ήταν πριν γράψετε σε κάτι το οποίο δεν έχετε γνώση, να μελετάτε έστω και τις πληροφορίες και τα links που έχω δώσει, ώστε να μην παραπληροφορείτε τους αναγνώστες μας…

Σε άλλα σοβαρότερα forums, τι’ αυτή συμπεριφορά σαν την δική σας, θα σας είχε  επιφέρει σοβαρή επίπληξη από τους Mods. / Admins…

Αν οι γνώσεις σας φτάνουν μέχρι το Technics KN-7000. λυπάμαι που σας το λέω αλλά είναι για την χρήση που περιγράψατε των arrangers…

Δεν χρειάζεται να μου απαντήσετε…

Η σιωπή σας –θα- είναι –για όλους μας- χρυσός…

elias-nousis
Περαστική Νότα
Chat
20.02.2012, 03:00

Κυριε με το ηρωικοτατο ψευδωνυμο.

Καταρχην πηγαινετε πισω και προσεξτε το ημιμαθες μου post , θα καταλαβετε οτι προτεινω το KN-7000 ως ενα εξελιγμενο αρμονιο , δεν ειπα οτι εχω KN-7000.Αλλα μιας και αναφερθηκαμε στο θεμα , Korg Triton Extreme εχω , εδω και 6 χρονια , τοτε θυμαμαι ηταν η επανασταση στα workstations μιας και συνδιαζε τελεια δουλεια studio και live εμφανιση.Το χρειαζομουν για να εργαστω ως επαγγελματιας μουσικος τοτε , πριν κερδισω υποτροφια και εγκαταλειψω τη χωρα για ανωτατες κλασσικες σπουδες.Σπουδες που εκανα οχι γιατι επρεπε , αλλα γιατι μπορουσα.

Για να παμε τωρα στους αναγνωστες , οταν καποιος λεει οτι θελει ενα πληκτρο για να παιζει με την μπαντα του , καταλαβαινουμε οτι πιθανος εχουμε να κανουμε με καποιον που εχει κανει αρκετο καιρο κλασσικο πιανο , ξερει να βαλει τα χερια του στο κλαβιε , και οι γνωσεις του τελειωνουν καπου εκει.Τωρα πως απ'αυτο , του προτεινετε  Kurzweil , Dave Smith (μαρκα που δυσκολα βρισκεται στην Ελλαδα) , Clavia (οργανο που προτεινεται μονο σε ανθωπους που εχουν ασχοληθει πολυ με το αντικειμενο, και πανακριβο οπως και τα υπολοιπα) και κυριως (ομολογουμενως πρεπει να το σκεφτηκατε πολυ αυτο...) MOOG , το οποιο αν το παρει στα χερια του θα νομιζει οτι ειναι φουρνος μικροκυματων και θα το δωσει στη μανα του για δωρο!!!

Αρα αν σκεφτουμε λιγο τα παραπανω , φανταζομαι η συμπεριφορα μου δικαιολογειται καπως , δεν νομιζω να διαφωνησετε σ'αυτο.

Τωρα , επειδη ολα τα πολυ ακριβα κατα τ'αλλα οργανα που προτεινετε , και επειδη παω στοιχημα οτι το πιο κοντα που εχετε φτασει εσεις ειναι μεχρι την ιστιοσελιδα του κατασκευαστη τους , σας προτεινω να κανουμε ενα πειραμα.Να κανονισουμε μια συναντηση , για να σας δειξω κι εγω την ημιμαθεια μου πανω στα οργανα , να δουμε και τα μουσικα μου προσοντα , γενικως να δουμε ποιος δεν θα'πρεπε να γραφει στο ωραιοτατο κατα τ'αλλα αυτο Blog.Ξερετε υπαρχουν πολλοι γνωστες keyboards , να δουμε και τι μπορειτε να κανετε με τους ηχους που προγραμματιζετε , εσεις με την περιγραφη σας ως Ηχοληπτης - μουσικος , κι εγω με την περιγραφη μου ως Διευθυντης Συμφωνικης Ορχηστρας , σολιστ πιανου και γνωστης αλλων 5 οργανων.

Μη μου απαντησετε εδω , σας ικετευω καντε με add στο facebook , θα με βρειτε ως Elias Nousis , δεν εχω ηρωικα ψευδωνυμα.Εκει θα μπορεσουμε να διευθετησουμε και τις λεπτομερειες της συναντησης μας , εκτος αν φοβαστε την ''προκληση μου'' και ειστε τοσο καλος στην θεωρια αλλα στην πραξη το ψαχνετε ακομα.

Παρεπιπτοντως θα σας το στειλω και σε μηνυμα για να σιγουρευτω οτι το ειδατε.

Spoiler
Σολίστ
Chat
20.02.2012, 03:13

Ακόμα και ένα εξελιγμένο arranger keyboard θα έκανε στο φίλο. Ένα Workstation θα του έρθει ταμάμ. Τα υπόλοιπα είναι για όσους θέλουν να ασχοληθούν με παραγωγή.

Επίσης καλό είναι όταν κάποιος ισχυρίζεται ότι είναι κάτι, να δίνει και τα διαπιστευτήριά του. Έλεος με τους δήθεν πια! Έχουμε χορτάσει από ειδικούς επί ανειδίκευσης.

Άλλο η εμπειρία, άλλο η γνώση. Επιτέλους. Presets λέγονται και όχι Presents. Φτάνει με το copy paste από τη wiki για να το παίξουμε ειδικοί. Υπάρχουν ανάμεσά μας άνθρωποι που γελάνε με όλα αυτά.