ελληνική μουσική
    530 online   ·  210.830 μέλη

    Maple , Birch , Poplar - Ποια η διαφορά τους;

    droukos
    19.02.2012, 19:11

    τι ειναι και ποια η διαφορα τους??

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : jorge στις 20-02-2012 19:52 ]


    ORFEASMIRSINIS
    19.02.2012, 22:28

      Poplar, για τα σκουπίδια, maple ποιοτικό ξύλο (υπάρχουν κατηφορίες αναλόγως που μεγάλωσε το δένδρο) με ήχο ιορροπημένο, ζεστό μελωδικό, Birtch επίσης ποιοτικό με ηχόχρωμα πιο λαμπερό και πιο οξύ, γενικά maple και birtch έχουν ίδιες χαμηλές και μεσαίες συχνότητες, αλλά το Birtch έχει περισσότερες ψηλές


    -----------------
    ... όλα είναι δυνατά,αρκεί εσύ να θέλεις!

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : ORFEASMIRSINIS στις 19-02-2012 22:32 ]


    akis1974
    20.02.2012, 00:05
    maple - birch - mahogany - bubinga - oak - beech - poplar - the best wood for drums and instruments
    cobal
    20.02.2012, 00:43

    Maple  (Σφενδαμος) και  Birch (Συμηδα) ειναι τα ξυλα που χρησιμοποιουν περισοτερο οι εταιριες στην κατασκευη οργανων. Η διαφορα μεταξυ τους ειναι οτι το Birch αποδιδει περισοτερο στις μεσαιες και λιγοτερο στις χαμηλες απο το Maple. Με δυο λογια το Maple αποδιδει καλυτερα μπασα.

    Μερικοι ερασιτεχνες κατασκευαστες λενε οτι το Beech (Οξεια) ειναι κατι ενδιαμεσο απο Maple και Birch και μαλιστα το προτιμουν. Απο εταιριες μεχρι τωρα μονο την Yamaha ξερω που βγαζει την beech custom absolute.

    To Oak (Δρυς, Βελανιδια) Ειναι επισης ενα πολυ καλο ξυλο για τυμπανα με δυνατο και ωραιο ηχο. Εμενα μου αρεσει  περισοτερο απο ολα τα αλλα οσον αφορα τα τομ και snare

    Το Poplar ειναι επισης ενα απο τα ξυλα που χρησιμοποιουνται, σχετικα μαλακο ξυλο και φθηνο. Συνηθως χρησιμοποιειται γiα "inner plies"


    droukos
    20.02.2012, 01:57

    ευχαριστω παιδια..αλλα μεχρι τωρα σε σετ που κοιταω τα περισσοτερα ειναι maple birch kai poplar.. για να βρεις το beech h to oak ειναι σε μεμονωμενα κοματια? πχ η Yamaha ειναι πολυ καλη εταιρεια πιστευω..αρα ειναι καλο και το beech!oak εχουν ??ισως τα πολυ ακριβα η κατα παραγγελια κοματια...

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : droukos στις 20-02-2012 01:58 ]


    akis1974
    20.02.2012, 14:14
    υπαρχουν τα ετοιμοπαραδωτα σετ η παραγγελεια δηλαδη order που κοστιζει περρισοτερο οτι και οσα κομματια θελεις εσυ
    ORFEASMIRSINIS
    20.02.2012, 14:25

       Υπάρχει αυτό

           http://www.sq2-drumsystem.com/


    inkve
    20.02.2012, 15:45

    Παράθεση:

    Το μέλος cobal στις 20-02-2012 στις 00:43 έγραψε...

    Maple  (Σφενδαμος)


    εδω φιλε cobal εισαι λαθος....το maple ειναι το κελεμπεκιWink


    cobal
    20.02.2012, 17:35

    Παράθεση:

    Το μέλος inkve στις 20-02-2012 στις 15:45 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος cobal στις 20-02-2012 στις 00:43 έγραψε...

    Maple  (Σφενδαμος)


    εδω φιλε cobal εισαι λαθος....το maple ειναι το κελεμπεκιWink



    Φιλε Inkve Σφενταμι και κελεμπεκι ειναι το ιδιο     http://www.woodmarket.gr/americanhardmaple.gr.htm  {#emotions_dlg.beer}


    inkve
    20.02.2012, 18:21

    {#emotions_dlg.eek}


    inkve
    20.02.2012, 18:31

    το poplar πρεπει να ειναι παρεξηγημενο ξυλο παντως....προσφατα μιλουσα με εναν συναδελφο εξ αμερικης και μου ελεγε πως και οι δυο κιθαρες που εχει ειναι απο poplar και ειναι απο τις καλυτερες που ειχε

    βεβαια σε τυμπανα ειναι αλλο το παραμυθι και για να ειμαι και εντος θεματος οσα τυμπανα εχει τυχει να προσεξω απο κοντα περισσοτερο μαρεσαν απο maple...κυριως επειδη η μποτα ηταν πιο "σκαστη"αλλα ακομα περισσοτερο για τον ηχο στο ταμπουρο....εβγαινε πολυ....ξυλινος(ελπιζω να καταλαβαινετε τι εννοω)


    ORFEASMIRSINIS
    20.02.2012, 19:19

    Παράθεση:

    Το μέλος inkve στις 20-02-2012 στις 18:31 έγραψε...

     οσα τυμπανα εχει τυχει να προσεξω απο κοντα περισσοτερο μαρεσαν απο maple...κυριως επειδη η μποτα ηταν πιο "σκαστη"αλλα ακομα περισσοτερο για τον ηχο στο ταμπουρο....εβγαινε πολυ....ξυλινος(ελπιζω να καταλαβαινετε τι εννοω)



      Παίζουν πολλά πραγματα ρόλο, όπως κούρδισμα, μεμβράνες, χρήση muffle ή όχι, ποιότητα κατασκευής και για να βγάλεις ασφαλή συμπεράσματα πρέπει να ακούσεις το ίδιο τύμπανο, δηλ. ένα tom 12 για παράδειγμα σε διαφορετικά ξύλα, αλλά με ίδιο κούρδισμα, ίδιες μεμβράνες, ίδια ποιότητα κατασ.


    inkve
    20.02.2012, 19:48

    ορφεα περιγραφεις την ιδανικη κατασταση σε συγκριτικο τυμπανων....εγω κιθαριστας ειμαι και μονο 1 φορα εχω οργανωσει με φιλους τετοιο συγκριτικο με ιδιες καμπινες αλλα διαφορετικο μεγαφωνο...κιθαρες επισης ιδιες αλλα με διαφορετικο ξυλο φτιαγμενες κτλ κτλ...μιλαμε για πολυ κουβαλημα..!!!

    υπαρχει καταστημα τετοιο να κανεις συγκριτικο??οχι και δεν θα υπαρξει...τουλαχιστον ελλαδα...εξωτερικο ειναι ετη φωτος καλυτερα τα πραγματα ομως και εκει το ΤΕΛΕΙΟ δεν το βρισκεις...ας μην ονειροπολουμε...

    τα τυμπανα τα κουρδιζα εγω οσο καλυτερα και ακριβεστερα μπορουσε να μου επιτρεψει το αυτι μου καθως δεν ειμαι ντραμμερ...γενικα ο ηχος του maple στα τυμπανα μαρεσει....εχει αυτον τον ξυλινο ηχο που σου επιτρεπει και να σφιξεις και να βγει ακομα πιο στακατο αλλα και να χαλαρωσεις και ακομα να περναει ο ηχος.


    ORFEASMIRSINIS
    20.02.2012, 23:35

    Παράθεση:

    Το μέλος inkve στις 20-02-2012 στις 18:31 έγραψε...

    το poplar πρεπει να ειναι παρεξηγημενο ξυλο παντως....

      Σε οτι αφορά τα τύμπανα, απο Poplar φτιάχνονται μόνο τα ευτελούς αξίας τύμπανα, ακόμα και στα φθηνά δεν χρησιμοποιείται Poplar. Αν πάμε δε, στην μέση και στην ακριβή κατηγορία ,δεν βρίσκεις Poplar, ούτε κατα διάνοια!


    droukos
    21.02.2012, 00:51
    Cobal το muffle τι είναι;;;;