ελληνική μουσική
    548 online   ·  210.834 μέλη

    Ερώτηση για εξοπλισμό web radio

    arishonda
    20.02.2012, 18:46

    Καλησπέρα σε όλα τα μέλη!

    Έχω ένα web-radio, εδώ και 2 χρόνια. Έχω κανονικά άδεια απο την ΑΕΠΙ.

    Μέχρι τώρα οι Live εκπομπες έβγαιναν απο τα σπίτια των παραγωγών.

    Και σιγά σιγά σκέφτομαι να φτιάξω ένα Studio μιας και υπάρχει χώρος ελευθερος και σύνδεση ίντερνετ.

    Θα ήθελα να μου πείτε τι εξοπλισμός χρειάζεται για ένα Studio ραδιοφώνου.

    Διαθέτω μέχρι και 600 euros.

    Να προσθέσω ότι έχω ήδη 1 σταθερό pc με καρτα ήχου καλή, 1 μικρόφωνο δυναμικό, 1 μεικτη τετρακάναλο (αλλά είναι από αυτούς που χρησιμοποιούν οι DJs, οπότε δεν θα με βοηθήσει)

    -

    Ευχαριστώ Προκαταβολικά..


    RedDragonGR
    06.03.2012, 13:11

    Έχω κι εγώ μια παρόμοια απορία... Πώς μπορούμε να φτιάξουμε ένα "studio" για web radio με απλό εξοπλισμό και οικονομικά? Επίσης, πιο μικρόφωνο είναι καλύτερο γι αυτή τη δουλειά, δηλαδή για ραδιόφωνο? {#emotions_dlg.helpsmilie}


    music4u
    06.03.2012, 14:59

    Όλα έχουν σχέση με το "που θα το φτάσεις". Θα σου δώσω μερικά παραδείγματα ώστε να συζητήσουμε πάνω σε ποιο συγκεκριμένες βάσεις.

    1.Αν κάνεις μόνος σου πρόγραμμα...τα έχεις όλα τα περιφερειακά νομίζω! Ένας ήσυχος χώρος μόνο θα χρειαστεί.

    2.Αν υπάρχουν και άλλοι τότε στο στούντιο ή θα επικρατεί νεκρική σιγή όταν μιλάει ένας ή θα έχεις 2ο θάλαμο όπου θα είναι το live και στον άλλο χώρο....οι υπόλοιποι! Αυτό σημαίνει χωροταξικά, χωρίσματα, μονώσεις κλπ. Εκεί θα ανέβει το κόστος.Αν θες άλλο χώρο για το live είσαι στο ακριβότερο επίπεδο διότι θες μετά και μόνιτορς, και έξτρα καλωδιώσεις, εξαερισμους κ.α.

    3.Αν κάνεις πρόγραμμα χωρίς live ομιλία, τότε είναι ό,τι ποιο οικονομικό αφου΄δεν έχεις ανάγκη από μονώσεις κλπ.


    ChrisXag
    22.01.2013, 14:29

    Αν και ο music4u έδωσε μια καλή απάντηση, εγώ θα πάω πιο πέρα και θα πω ότι αν το κάνεις για εντελώς την πλάκα σου, μάλλον κακως θα βάλεις και αυτά τα 600 Ευρώ, τα οποία -παρεμπιπτόντως δεν είναι απλώς ψίχουλα, αλλά- είναι χαρτζηλίκι για τον pizza boy!!!

    Αν δεν τα "χώσεις" γερά για να στηθεί ένα σωστό studio, είτε web είναι το ραδιόφωνο, είτε FM, είτε ΑΜ οι απαιτήσεις είναι μεγάλες...

    Είναι αλήθεια ότι έχουμε πήξει στα web ραδιόφωνα που είναι από επιεικώς απαράδεκτα έως και εντελώς εμμετικά!!!

    Η κάνε το σωστά, ή μην κάνεις ΤΙΠΟΤΕ!!!

    Έχω πάνω από 25 χρόνια στο ραδιόφωνο και παρότι έχω ένα web ραδιόφωνο που αν το ακούσει κάποιος γνώστης του αντικειμένου, θα καταλάβει τι δουλειά και πόσος εξοπλισμός έχει πέσει, κι όμως δεν τόλμησα ποτέ να ανακοινώσω έναρξη λειτουργίας ακόμη!!!

    Μ' ένα PC κι ένα stream για 64 kbps και 25-50 αρκοατές δεν γίνεται ραδιόφωνο δυστυχώς!!!

    [ τροποποιήθηκε από τον/την ChrisXag, 22-01-2013 14:31 ]


    AlfaWolf
    22.01.2013, 15:09

    Θα συμφωνήσω με τους προλαλήσαντες στα τεχνικά, η μόνη μου διαφωνία είναι στην τελευταία παράγραφο του ChrisXag  ‘’Μ' ένα PC κι ένα stream για 64 kbps και 25-50 ακροατές δεν γίνεται ραδιόφωνο δυστυχώς!!’’

    Σαφώς και γίνετε …. Με ένα Lap top + Shotcast + Set ακουστικα Mic ( τα απλα 5 ευρώ )

    Και με έναν ακροατή ακόμα ραδιόφωνο γίνετε, αρκεί να έχεις κάτι να πεις .

    Αυτό είναι το πραγματικό ραδιόφωνο !!!

    Και το ραδιόφωνο του Musicheaven εδώ που μιλάμε... το έχει αποδείξει με το παραπάνω ;)


    jorge
    22.01.2013, 15:37
    Και μια και μιλάμε για εξοπλισμό webradio, ξέρει κανείς που μπορώ να βρω ένα οικονομικό πυκνωτικό vintage μικρόφωνο;
    AlfaWolf
    22.01.2013, 15:47

    Παράθεση:

    Το μέλος jorge στις 22.01.2013, 15:37 έγραψε...

    Και μια και μιλάμε για εξοπλισμό webradio, ξέρει κανείς που μπορώ να βρω ένα οικονομικό πυκνωτικό vintage μικρόφωνο;

    Ρίξε μια ματιά Γιώργο > ΕΔΩ

    ΥΓ Εχω παροπλισμενο το δικο μου αν το θυμασε απο την εκδηλωση στην Αυλάια, Εγω δεν το βλεπω να κανω ραδιοφωνο τωρα κοντα, αν θες στο δανειζω .


    -----------------
    Η πραγματική Ευτυχία δεν κρύβεται στον προορισμό αλλά στον τρόπο που ταξιδεύεις.

    [ τροποποιήθηκε από τον/την AlfaWolf, 22-01-2013 15:49 ]


    jorge
    22.01.2013, 16:19
    Ευχαριστω Νικολα, εχω ψαξει στο skroutz, αλλα δεν βλεπω καποιο οικονομικο vintage. Το δικο σου να το κρατησεις, γιατι περιμενουμε την επιστροφη σου :)
    reteos
    22.01.2013, 18:54

    Παράθεση:

    Το μέλος AlfaWolf στις 22.01.2013, 15:47 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος jorge στις 22.01.2013, 15:37 έγραψε...

    Και μια και μιλάμε για εξοπλισμό webradio, ξέρει κανείς που μπορώ να βρω ένα οικονομικό πυκνωτικό vintage μικρόφωνο;

    Ρίξε μια ματιά Γιώργο > ΕΔΩ

    ΥΓ Εχω παροπλισμενο το δικο μου αν το θυμασε απο την εκδηλωση στην Αυλάια, Εγω δεν το βλεπω να κανω ραδιοφωνο τωρα κοντα, αν θες στο δανειζω .


    -----------------
    Η πραγματική Ευτυχία δεν κρύβεται στον προορισμό αλλά στον τρόπο που ταξιδεύεις.

    [ τροποποιήθηκε από τον/την AlfaWolf, 22-01-2013 15:49 ]



    Νικόλα σπανίως τσεκάρω το "κόκκινο χεράκι" στα σχόλια.  Βέβαια δεν αφορά τον δανεισμό του μικροφώνου, αλλά...............την απουσία σου από το ραδιόφωνο του ΜΗ{#emotions_dlg.biggrin}, που δυστυχώς συνεχίζεται.

    Ζητώ συγνώμη από τους συντονιστές ,που είμαι εκτός θέματος , αλλά το ραδιόφωνο είναι σημαντικό τμήμα στο ΜΗ{#emotions_dlg.clap}.