ελληνική μουσική
    443 online   ·  210.817 μέλη

    Copyrights και κάρτες ήχου PC/MAC pci,usb,firewire. Μουσική με κάρτα ήχου.

    jimusicgod
    29.02.2012, 00:21

    Λιπον noizreduction τορα μιλας καλυτερα΄ και με βοηθας πανο στο προβλιμα μου.Διοτι απο την αρχη αυτος ειναι ο σκοπος μου, να παρο ιδεες περι αυτου του θεματος, και οχι να μαλοσο.Σχετικα με την εξαγωγη σε cd απο το cubase πχ, δεν γνοριζουμε αν περναει της υπογραφες και παλι συγουρα.Αλλο θεμα ειναι η εγραφη σε workstation synth και απο εκει σε cd εκει δεν υπαρχουν υπογραφες. {#emotions_dlg.eek}

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : jimusicgod στις 29-02-2012 00:23 ]


    noizreduction
    29.02.2012, 00:25

    Απο την αρχη μιλουσα τοσο ξεκαθαρα, απλως δεν ηθελες να με πιστεψεις!


    Οταν ο ηχος απο ψηφιακος μετραπεται σε αναλογικος δε μπορει να μεταφερει δεδομενα, αλλα μονο ηχο! Οποτε οτιδηποτε αποτελει "υπογραφη" ( κι επαναλαμβανω πως δεν υπαρχει τετοιο πραγμα ) δε μεταφερεται αφου ειναι δεδομενο κι οχι ηχος!



    Επιμενω πως θα ηθελα να δω ενα επισημο link για το θεμα της "ψηφιακης υπογραφης" ενος προγραμματος μεσα στο ηχητικο αποτελεσμα που εξαγεις!


    jimusicgod
    29.02.2012, 00:42

    Ακου ...Συγκεκριμενα ειχα μια σηζητηση πριν μερες με εναν ηχοληπτη, που μου ελεγε οτι εχει σπουδασει και ηχοληπτης, δεν κανο πλακα, απλη συμπτοση. ο οποιος μου μιλησε γιαυτο το θεμα... κατι μου ελεγε για καποιες σιχνοτιτες εαν ειναι πανο η κατο απο τα 3000hz η καποια αλλη τιμη δεν θυμαμαι ακριβως την τιμη που μου ειπε ,που δεν ακουει το ανθρωπινο αυτι,εκει μπαινουν οι υπογραφες,και αναγνοριζονται με ειδικα μηχανηματα.Επισης να προσθεσο δεν ημε εγο εκεινο το παιδι που ειπες οτι ελεγε για το ιδιο θεμα πριν καιρο.Επισης ειπες απο την στιγμη που θα γινει αναλογικο το σημα δεν υπαρχουν δεδομενα? π.χ. Εαν παρεις το cd αργοτερα που λες εσυ αναλογικο,χωρις παρεκσηγηση, αλλα σκεψου λιγο καλυτερα πριν απαντας, και απλι θα το τονισο χωρις παρεξηγηση', λιπον και παρεις το cd και το βαλεις στο copmuter δηλ στο cd rom του computer και επειτα το κανεις wave στο sound forge δεν θα εχεις παλι data?...

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : jimusicgod στις 29-02-2012 00:49 ]


    noizreduction
    29.02.2012, 00:50

    Το CD "τρεχει" sample rate στα 44.100Hz ως ψηφιακο μεσο, αρα το ανωτερο οριο συχνοτητας που μπορει να δεχθει ως πραγματικο ηχο ειναι ακριβως το μισο, δηλαδη 22.050Hz. Κι αυτο το λεω πως στην περιπτωση που ο ηχος ηταν στα 30.000Hz ( οπως λεει ο "ηχοληπτης" ) δε θα μπορουσε να περασει στο CD, αφου δεν "αντεχει" τοσο υψηλες συχνοτητες του ηχου!

    Ο ανθρωπος ακουει απο τα 16Hz εως τα 20.000Hz, οποτε εαν ο ηχος ηταν στα 3000Hz, θα ηταν ακουστος, αρα αχρηστος κι απο τις εταιριες, αφου δε θα "εκρυβαν" το μυστικο τους!


    Ο συγκεκριμενος "ηχοληπτης" πρεπει να κατσει να διαβασει ξανα τις βασικες αρχες της ηχοληψιας και του ψηφιακου ηχου, εαν σπουδασε ποτε ηχοληψια ή δε βγηκε απο το μεγαλο μαγαζι που το λενε "πανηγυρι"! Η ηχοληψια δεν ειναι απλως να πειραζουμε κουμπακια και να αλλαζουμε το EQ σε ενα plug in στον υπολογιστη που εχουμε στο σπιτι μας, αλλα μια ολοκληρη σχολη που απαιτει σοβαρες και εγκυκλοπαιδικα τεκμηριωμενες γνωσεις!


    Τετοιοι "ηχοληπτες" χαλανε την εικονα μας και μας μετατρεπουν σε ανθρωπους του "κουμπιου" και της "παραγγελιας πιτσας"!

     

     

    To CD ειναι ψηφιακο μεσο! Εγω ειπα πως εαν θελεις να αποφυγεις τη συνομωσια της υπογραφης του Cubase, να στειλεις το σημα του Cubase απο την καρτα σου με ΚΑΛΩΔΙΟ ΗΧΟΥ κι οχι καποιο ψηφιακο μεσο ( SPDIF πχ ) σε ενα CD recorder κι ετσι να γραψεις εκ νεου το σημα σε ενα "καθαρο" CD.

    Ετσι θα γραψεις μονο τον ηχο κι οχι τα δεδομενα αφου το καλωδιο ηχου δεν μεταφερει δεδομενα.

     

     

    Και για το Θεο, εαν ειναι να σκεφτεσαι τι θα γινει εαν χρησιμοποιησεις πειρατικο προγραμμα ( γιατι εκει ειναι ολο το προβλημα σου ) αγορασε το αυθεντικο να ηρεμησεις. Υπαρχουν τοσες πολλες εκδοσεις των προγραμματων που αντεχει καθε τσεπη εφοσον ασχολειται επαγγελματικα με το "sport".


    -----------------
    Dreamcatcher Music DreamCatcher

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : noizreduction στις 29-02-2012 00:51 ]

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : noizreduction στις 29-02-2012 00:55 ]

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : noizreduction στις 29-02-2012 02:42 ]


    jimusicgod
    29.02.2012, 01:17

    Αντε παλι φτου και απ την αρχη.....Εχω καποιες μουσικες μου στο ytube της οποιες ειχα χρησημοποιειση και οχι αυθεντικα προγραματα, οκ ; γηνομε κατανοικοτερως; το θεμα ειναι οτι και αυτες οι μουσικες μου ειναι καλες. οπότε θα πρεπει να της βγαλω απο το ytube και να της ξαναφτιαξω; Επισης τα προγραματα που λες για αγορα εχουν πανω απο 2.000 ευρω, και αν ειναι να γλιτοσω αυτα τα λεφτα δεν θα με χαλαγε.Μιας και με τα συγκεκριμενα λεφτα παιρνει κανεις ενα workstation synth και γινετε η παραγωγη εξ ολοκληρου πανο σε αυτο και σε CD.Επισης αλλο ειναι ξερο απο μουσικη αλλο ειναι εχο πολλα λεφτα για να δινο για τα τρελα ποσα που ζητανε οι εταιριες προγραματων.

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : jimusicgod στις 29-02-2012 01:28 ]


    noizreduction
    29.02.2012, 01:22

    Καταρχας το youtube χρησιμοποιει συμπιεσμενη μορφη ηχου, οποτε ακομα και δεδομενα τυπου "υπογραφης" να υπηρχαν ( που επαναλαμβανω πως δεν υπαρχουν και σου εξηγησα πιο πανω γιατι, οποτε μεταβιβσε το και στον "ηχοληπτη" που στα ειπε αυτα ) θα εχουν εξαφανιστει λογω συμπιεσης!

    Δε θα τις βγαλεις απο το youtube, απλως απο το Cubase θα το εξαγεις μεσω της καρτας ηχου σου σε καποιο εξωτερικο CD recorder με απλο καλωδιο ηχου. Ειναι τοσο απλο, οσο ακουγεται!


    Επαναλαμβανω ομως ΠΩΣ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΨΗΦΙΑΚΗ ΥΠΟΓΡΑΦΗ ΤΗΣ ΕΤΑΙΡΙΑΣ ΠΑΝΩ ΣΤΟ ΑΡΧΕΙΟ ΣΟΥ. Επειδη βλεπω πως επιμενεις σε αυτη την εκδοχη, που σου ειπε καποιος "ηχοληπτης".


    Εφοσον θελεις να μπεις στο χωρο επαγγελματικα ( διοτι αν καταλαβα καλα, δεν εχεις εκδοσει ποτε καποιο CD ) θα πρεπει να εχεις και το απαραιτητο budget. Αλλιως μισθωνεις ενα studio, ηχογραφεις οσες ωρες χρειαζεσαι και με ενα κοστος κατω των 2000€ θα βγαλεις το πρωτο σου CD.

     

    Βεβαια μετα θα σε παρακαλεσω να ανεβασεις καπου σε mp3 τα αρχεια ωστε να τα κατεβασουν οσοι δεν εχουν λεφτα, οποτε δεν μπορουν να δινουν τα χρηματα τους σε εσενα που παρηγαγες τη μουσικη.  {#emotions_dlg.beer} Δε φανταζομαι να εχεις προβλημα, αφου ανεχεσαι την πειρατεια γενικοτερα!




    jimusicgod
    29.02.2012, 01:42

    Ξαναλεω κατι' Το επειδη ειμε μουσικος 'και με την ενοια που λεω εγω μουσικος ειναι οτι μπορω να φτιαξω οτιδηποτε εχω στο μυαλο μου απο ολα τα ειδη μουσικης στο computer η με synthisizers αυτο δεν σημαινει οτι εχω και πολλα λεφτα.΄Σκοπος μου ειναι να βγαλω λεφτα απο τη μουσικη διοτι εχω ταλεντο και μου το λενε ολοι οσοι εχουν ακουσει τη δουλεια μου.Για το θεμα πειρατεια εχω αλλη αποψη οχι οτι ειμαι ιπερ της πειρατιας, ομως σκεψου αυτο που σου ειπα οτι υπαρχουν ατομα με πραγματικο ταλεντο τα οποια πανε χαμενα λογο οικονομικου προβληματος, και δεν μπορουν να βγαλουν την δυναμη,διοτη περι δυναμης της ελλαδος προκειται προς τα εξω τιμοντας την χωρα, μιας και η ιδια η χωρα δεν μας δινει της ιδιες δυνατοτιτες και αξοιες σε εμας τους μουσικους σε σχεση με αλλες χωρες, και τα κερδη ειναι λιγα σε σχεση με την δουλεια που προσφερουμε.

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : jimusicgod στις 29-02-2012 01:43 ]


    jimusicgod
    29.02.2012, 01:51

    -

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : jimusicgod στις 29-02-2012 01:54 ]


    noizreduction
    29.02.2012, 01:54

    Νομιζω πως προσεγγιζεις λαθος το θεμα, οπως κανουν πολλοι και προσπαθουν να καλυφτουν πισω απο την οικονομικη αδυναμια για να υποστηριζουν στο τελος την πειρατεια.


    Καταρχας να ξερεις πως τα χρηματα που νομιζεις πως θα βγαλεις απο τη πωληση των CD σου, δε θα ερθουν ποτε. Οι περισσοτεροι καλλιτεχνες ( και οι πλεον διασημοι ) ζουν αποκλειστικα απο τα lives και τα διαφημιστικα συμβολαια που υπογραφουν ( κι αυτα κομμενα πλεον ), ενω ξερουν ολοι πως απο τη διαρροη των CDs τους στο διαδικτυο, χανουν ενα μεγαλο ποσο.

    Βεβαια καποιοι φροντισαν και κινουνται σε πιο νεα μονοπατια, οπως τη πωληση των CDs μεσω του εντυπου τυπου ( περιοδικα, εφημεριδες, κλπ ), αλλα και παλι τα εσοδα τους δε στηριζονται στην πωληση των συγκεκριμενων CDs.


    Δε ξερω εαν εχεις ταλεντο ή οχι, ομως εχεις την επιλογη αντι να χρησιμοποιησεις το προγραμμα των 400-500€ και τα plug ins των 1000-2000€ να χρησιμοποιησεις ενα φτηνοτερο ή ακομα και δωρεαν προγραμμα.



    Ο ιδιος ειπες πως εχεις γνωσεις απο internet. Εαν "ψαχνοσουν" λιγο και δεν προτιμουσες την ευκολη λυση του πειρατικου προγραμματος, θα εβλεπες πως υπαρχουν πολλα προγραμματα με τα οποια μπορεις να ηχογραφησεις και πολλα απο αυτα ειτε εχουν χαμηλο κοστος ( 50-100€ ) ειτε ειναι τελειως ΔΩΡΕΑΝ!

    Το ιδιο ισχυει και για τα plug ins προφανως!


    Αντ' αυτου προτιμας το πειρατικο προϊον και εκτος του ο,τι μπλεκεις με ενα ασταθες προγραμμα ( γιατι πολλα σπασμενα προγραμματα δεν ειναι σωστα ) εχεις και το καθε φοβο που σου δημιουργει ο καθε "ηχοληπτης" για το εαν θα σε ανακαλυψουν οταν κανεις δισκογραφια!


    Πες μου λοιπον τωρα, εχω αδικο οταν λεω πως με τη σταση σου επιδοτεις την πειρατεια; Και τι θα πεις οταν σε ρωτησουν σε καποια εκπομπη; "Ναι χρησιμοποιω πειρατικα γιατι ημουν φτωχος, αλλα ειχα ταλεντο"? Αρα με λιγα λογια πειθεις και τους ακροατες σου να κατεβασουν το δισκο σου απο το διαδικτυο γιατι ο δημιουργος του υποστηριζει το πειρατικο προιον ως "φτωχος", αρα γιατι να μη το κανουν κι εκεινοι, αφου ειναι φτωχοι;


    Πρεπει να καταλαβουμε ολοι πως ολα ειναι ενας φαυλος κυκλος που ξεκιναει απο εμας και καταληγει σε εμας. Καποιοι εβαλαν τον ποπο τους κατω και αξιοποιησαν τις γνωσεις τους για να δημιουργησουν ενα προγραμμα ή να μιμηθουν καποια effects και instruments. Οκ, πες πως μερικα ειναι ακριβα ( που δεν ειναι γιατι σε αλλες εποχες θα επρεπε να αγορασουμε μια πραγματικη κονσολα, πραγματικα effects units, πραγματικα οργανα, κλπ αρα οχι 2.000€, αλλα 200.000€ επρεπε να δωσουμε ) και δε μπορεις να τα αγορασεις!

    Παρε τα δωρεαν, παρε τα πιο φτηνα, παρε τις φτηνοτερες εκδοσεις αυτων των προγραμματων!


    Και κακα τα ψεμματα, καποτε δημιουργουσαν και ηχογραφουσαν με ενα δυο μηχανηματα, τωρα χρειαζονται 3098420938 plug ins και παλι δε σταματαει η ορεξη!

     

    Σε προτρεπω να κανεις μια αναζητηση στο internet με λεξεις οπως "Free DAW" ή "Free VST plug ins" και θα μεινεις εκπληκτος απο τις επιλογες που εχεις να δημιουργησεις μουσικη ΔΩΡΕΑΝ χωρις να "κλεβεις" τη δουλεια αλλων ανθρωπων!


    noizreduction
    29.02.2012, 01:55

    Παράθεση:

    Το μέλος jimusicgod στις 29-02-2012 στις 01:51 έγραψε...

    Εδο παρε ενα LINK σχετικα με την πειρατια που ανεφερες που εβαλε ενα παιδι για να καταλαβεις περισοτερα εσυ και οποιοσδηποτε αλλος ... file:///C:/Documents%20and%20Settings/jim/%CE%95%CF%80%CE%B9%CF%86%CE%AC%CE%BD%CE%B5%CE%B9%CE%B1%20%CE%B5%CF%81%CE%B3%CE%B1%CF%83%CE%AF%CE%B1%CF%82/SITES%20KLP%20POLI%20XRISIMA/874-peirateia-kai-pneumatika-dikaiomata.htm



    Αυτο παραπεμπει στον υπολογιστη σου..... {#emotions_dlg.oops}


    Post αρνητικής αξιολόγησης
    antwnispatra
    29.02.2012, 02:11

    Μείνετε εντός θέματος χωρίς προσωπικές κόντρες.


    Post αρνητικής αξιολόγησης
    jimusicgod
    29.02.2012, 02:17
    Οκ φιλε noizreduction...θα σε ευχαριστησω για της πληροφοριες και για της τελευτεες αποψεις σου μιας και στο τελος προσπαθησες οντος να βοηθησεις, και οντως βοηθησες στο θεμα πειρατικα προγραματα.Ομως εχω ακομη ενα ερωτημα και με κατι αλλο και περιμενω αποψεις στο θεμα,'σχετικα με τα windows πρεπει να παμε απο τα windows home premium κλπ ωστε να αποχτησουμε την σχετικη αδεια που λενε τα windows πχ home premium η ultimate , η να χρησιμοποιησουμε τα linux ? που ακουγεται τελευτεα οτι δεν εχουν τετοια προβληματα κλπ? Να μην το αναλυσο περισοτερο...ακουω αποψεις...
    noizreduction
    29.02.2012, 02:21

    Δεν εχω ακουσει ποτε να εχει τεθει ζητημα για το εαν τα Windows ειναι home ή premium και κατα ποσο αυτο μπορει να προκαλεσει προβληματα!

    Απλως τα premium ( ή Ultimate ) παρεχουν στο χρηστη περισσοτερο ελεγχο σε κομματια του λειτουργικου που δεν παρεχει η απλη home εκδοση! Κατι το οποιο δεν πρεπει να σε απασχολει αφου τον υπολογιστη τον θελεις για μουσικη κι οχι για κατι πιο ακραιο!


    Τα linux δεν τα εχω δοκιμασει ποτε γιατι τα προγραμμτα που τρεχω ( Cubase, Wavelab, Nomad και Waves ) δεν ειναι συμβατα με το λειτουργικο. Ομως υπαρχουν αντιστοιχα DAW's και plug ins για linux απ' ο,τι εχω ακουσει!


    jimusicgod
    29.02.2012, 02:21

    Και εγω αυτα που λες και εσυ πιστευω, για τα προγραματα το θεμα ειναι στην πραγματικοτιτα τι γινετε.Αν π.χ γραφτει ενα τραγουδι για την eyrovision κλπ, και βγει number one αυτο δεν ειναι μεγαλη δουλεια?  μετα αν καποιος ελενξει αν ειναι απο τα windows home premium η απο τα ultimate μιας και ακουστηκε οτι και τα windows αφηνουν της υπογραφες τους σε οτιδηποτε κανουμε και δινουν και της αναλογες αδειες αργοτερα τι? Στα λογια καλα τα λεμε ολοι εμεις για το θεμα αυτο, στην πραξη ομως μηπως ειναι καπως αντιθετα τα πραγματα?....

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : jimusicgod στις 29-02-2012 02:34 ]


    Post αρνητικής αξιολόγησης
    jimusicgod
    29.02.2012, 02:38
    Και εγω αυτα που λες και εσυ πιστευω, για τα προγραματα το θεμα ειναι στην πραγματικοτιτα τι γινετε.Αν π.χ γραφτει ενα τραγουδι για την eyrovision κλπ, και βγει number one αυτο δεν ειναι μεγαλη δουλεια? μετα αν καποιος ελενξει αν ειναι απο τα windows home premium η απο τα ultimate μιας και ακουστηκε οτι και τα windows αφηνουν της υπογραφες τους σε οτιδηποτε κανουμε και δινουν και της αναλογες αδειες αργοτερα τι? Στα λογια καλα τα λεμε ολοι εμεις για το θεμα αυτο, στην πραξη ομως μηπως ειναι καπως αντιθετα τα πραγματα?....
    noizreduction
    29.02.2012, 02:38

    jimusicgod επαναλαμβανω πως πολλοι δισκοι εχουν βγει απο μικρες δισκογραφικες εταιριες με τη χρηση πειρατικου λειτουργικου και σπασμενων προγραμματων. Ποτε δε τεθηκε τετοιο ζητημα. Αν εχεις καποια γνωση απο επισημο site, δημοσιοποιησε την, αλλιως μην πιστευεις ο,τι Urban legend κυκλοφορει εκει εξω.

    Καποτε ο Ζακ Στεφανου ειχε πει σε εκπομπη κατι για τα πειρατικα προγραμματα ( κατι για τη χρηση τους ) κι απο οσο θυμαμαι κανεις δεν τον κυνηγησε ( περα απο την κατακραυγη που ακουσε Smile ).


    Εαν και παλι δε με πιστευεις, μαζεψε χρηματα και παρε αυθεντικα τα προγραμμα που θελεις.


    jimusicgod
    29.02.2012, 02:51

    οκ...noizreduction ευχαριστω για τα τελευτεα μυνηματα σου αποψεων βοηθειας,κλινω το θεμα αυτο εδω μιας και εβγαλα και εγω τα συμπερασματα μου και σκεφτηκα καλυτερα περι του θεματος.Και θελω να προσθεσο επισης ΄( οποιαδηποτε παιδια δεν εχουν αποψη περι των θεματων να μην πεταγονται στυλ τροχονομοι ισα ισα για να κανουν παρατηρησης σε κατι το οποιο μαλιστα δεν συμετεχουν.

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : jimusicgod στις 29-02-2012 02:53 ]