ελληνική μουσική
    736 online   ·  210.833 μέλη

    «Επεισοδιακες» οι συναυλίες του Γιώργου Νταλάρα σε Νίκαια και Ίλιον

    AntonisXM
    03.03.2012, 19:39

    Τις τελευταίες ημέρες έχουν γραφτεί πάρα πολλά για τη συγκεκριμένη συναυλία. Αποκορύφωμα ήταν το "ρεπορτάζ" του Extra3 προχθές το βράδυ 1/3, που αναπαρήγαγε ακριβώς τις πληροφορίες των διάφορων ανωνύμων blogs.

    Ενδεικτικά παραδείγματα:

    http://www.tsantiri.gr/koinonia-kinimata/ekraxan-ton-giorgo-ntalara-tin-ora-pou-tragoudouse.html

    http://newworldorder-wakeup.blogspot.com/2012/03/blog-post_8801.html

     

    Το ψέμα και η προβοκάτσια σε όλο τους το μεγαλείο. Νομίζω πως είναι χαρακτηριστικά παραδείγματα της ασυδοσίας του Ελληνικού κίτρινου τύπου.

    Τίποτα από τα παραπάνω δεν συνέβη... Επειδή εγώ είμαι ένας ακόμα ανώνυμος χρήστης του διαδικτύου, κάντε τον κόπο να διαβάσετε το άρθρο του δημοσιογράφου Τάσου Π. Καραντή, ο οποίος ήταν παρών στη συναυλία.

     

    http://www.e-orfeas.gr/singing/editorial/6456-Επεισοδιακή-η-συναυλία-του-Γιώργου-Νταλάρα-στη-Νίκαια.html

     

     

    Το video του Extra3, πρόκειται για μοντάζ.

    Το αρχικό πλάνο, που δείχνει από κοντινή απόσταση τον Νταλάρα με την κιθάρα του και δύο μουσικούς, προέρχεται από συναυλία που διοργανώθηκε σίγουρα πριν το 2008. Φαίνεται από τους συνεργάτες, τα μουσικά όργανα κλπ.. Ενδεχομένως πρόκειται για συναυλία της περιόδου 2002-2004.

    Το πλάνο που δείχνει από μακριά την εξέδρα, προέρχεται πράγματι από τη συναυλία στην Νίκαια. Η πηγή είναι το παρακάτω ερασιτεχνικό video:

    Αν το ακούσετε, θα διαπιστώσετε ότι o κόσμος όχι μόνο δεν γιουχάρει, αλλά τραγουδάει ή χειροκροτεί καθ’ όλη τη διάρκεια του τραγουδιού.

    Αντίθετα στο μονταρισμένο video του Extra3, έχουν προστεθεί συνθήματα του ΠΑΜΕ, τα οποία δεν ακούστηκαν καθόλου(!) εκείνο το βράδυ.

     

     

    Τέλος, παραθέτω το τραγούδι με το οποίο έκλεισε η συναυλία... Σύμφωνα με τα blogs και το ρεπορτάζ του Extra3, η συναυλία είχε ήδη διακοπεί.

    Ο Γιώργος Νταλάρας μόνος του με την κιθάρα του, τραγουδάει "Το μοιρολόι" (Zulfi Livaneli / Λευτέρης Παπαδόπουλος)

     

     

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : AntonisXM στις 03-03-2012 20:53 ]

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : jorge στις 06-03-2012 00:51 ]


    mary_omikron
    03.03.2012, 20:44

    Είναι αλήθεια οτι με διάφορες στάσεις και δηλώσεις κατά καιρούς ο Νταλάρας άνοιξε εναντίον του τους ασκούς του Αιόλου, αλλά το να στήνονται και video παραπλάνησης και δυσφήμισης είναι ανεπίτρεπτο.

    Είδα κι εγώ δημοσίευση οτι γιουχαίστηκε και διεκόπη η συναυλία και αναρωτήθηκα αν είναι αλήθεια, και το διέψευσαν και άλλα μέλη του ΜΗ που ήταν παρόντα στη συναυλία όπως εσύ AntonisXM

    Για περισσότερα ανατρέξτε στα τελευταία σχόλια http://www.musicheaven.gr/html/modules.php?name=News&file=article&sid=3247


    Tropaiatissa
    03.03.2012, 21:45

    Να πω πως ήμουν κι εγώ παρούσα ως φωτορεπόρτερ του "Ορφέα". Παραθέτω απλώς ένα δεύτερο άρθρο που έγραψε επίσης ο Τάσος Καραντής, στο οποίο προστέθηκαν τα παραπάνω που γράφει ο Αντώνης για το Extra3, καθώς επίσης και μία άλλη ανάρτηση από ένα άλλο blog, όπου θέλοντας να μας πούνε ότι η συναυλίες έχουν χορηγούς-χρηματοδότες έχουν επισημάνει ως τέτοιους τους χορηγούς ΕΠΙΚΟΙΝΩΝΙΑΣ, οι οποίοι δεν έχουν καμία σχέση μ' αυτό, απλώς ως γνωστόν προβάλουν τις συναυλίες και προβάλλονται στην αφίσα! Ένας τέτοιος χορηγός επικοινωνίας είναι και ο "Ορφέας", ο οποίος σαν μη κερδοσκοπικό περιοδικό δεν γίνεται να χρηματοδοτήσει συναυλίες!!

    http://www.e-orfeas.gr/singing/editorial/6464-η-επεισοδιακη-συναυλια-του-Γιωργου-Νταλαρα-στη-Νικαια.html


    jorge
    04.03.2012, 02:53
    Και δική μου πηγή μου ανέφερε πως κάποια λίγα γιούχα ακούστηκαν μόνο στην αρχή από 5-10 άτομα το πολύ, τα οποία στη συνέχεια αποχώρησαν και η συναυλία έγινε και ολοκληρώθηκε χωρίς άλλα ευτράπελα, πλην μιας κυρίας που πέταξε μια καυστική ατάκα, χωρίς όμως να γίνει κάτι περισσότερο.
    gikostas
    05.03.2012, 00:42
    Εγώ δεν είχα δει κάτι,παρα μόνο είχα διαβάσει πως ακούστηκαν κάποια γιούχα από κάποιους.Πολύ θα ήθελα όμως να ήταν αλήθεια. Κρίμα.Αυτός ο τόπος τελικά δεν έχει καμία ελπίδα.
    mary_omikron
    05.03.2012, 00:53

    Παράθεση:

    Το μέλος gikostas στις 05-03-2012 στις 00:42 έγραψε...

    [.....] Κρίμα.Αυτός ο τόπος τελικά δεν έχει καμία ελπίδα.

    Aν η ελπίδα μας για σωτηρία είναι το γιουχάισμα του Νταλάρα, φαντάζομαι ούτε ο ίδιος δεν θα είχε αντίρρηση. Πολύ απλοϊκή η προσέγγιση.


    -----------------
    Η ανάγκη να έχεις πάντα δίκιο, σφραγίδα ενός χυδαίου πνεύματος.. (Αlbert Camus)

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : mary_omikron στις 05-03-2012 00:53 ]


    gikostas
    05.03.2012, 20:48

    Από αυτά τα απλά μπορείς να καταλάβεις πολλά πράγματα.Και δεν νομίζω να θέλει και ιδιαίτερη ικανότητα.Λίγο καλή μνήμη μόνο,για να θυμόμασται τις δηλώσεις του κατά καιρούς.Τελικά μας ψεκάζουν.

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : gikostas στις 05-03-2012 20:58 ]


    noe13
    05.03.2012, 22:11
    Στο Ιλιον παντως δε τη γλιτωσε...ο κοσμος εχει εξαγριωθει καταβαλλεται προς τους παντες (και καλα κανει),προς αυτους που τα επαιρναν και τον κοροιδευαν τοσα χρονια...πλεον για να βγει εμφανιστει καποιος δημοσια οποια ιδιοτητα και αν εχει πρεπει να ειναι πεντακαθαρος και να μπορει να κοιταξει τον λαο στα ματια...αλλιως θα τα βρει σκουρα και αυτο δεν ισχυει μονο για τον Νταλαρα αλλα απαντες! http://news247.gr/ellada/eidiseis/petaksan_kafedes_ston_ntalara.1678877.html
    antwnispatra
    05.03.2012, 22:38

    Δεν βλέπω να κλείνει ο κύκλος των εμφανίσεων του με όλα αυτά.


    rouli726
    05.03.2012, 22:57
    Η αλήθεια είναι πως τον Νταλάρα δε τον συμπαθώ. Τον θεωρώ περισσότερο δημοσιοσχεσίστα παρά ερμηνευτή και βαθειά χωμένο κι ευνοημένο από το "σύστημα". Το να πας όμως σε μια συναυλία, έστω και δωρεάν, για να γιουχάεις τον τραγουδιστή, το θεωρώ άσκοπο και άτοπο. Δεν είναι αυτές οι δράσεις που χρειάζεται ο λαός για να ανακάμψει και να πάρει την εξουσία στα χέρια του, όπως επιβάλλεται από τους καιρούς που βιώνουμε.
    gikostas
    05.03.2012, 23:22
    Άντε βρε παιδιά και είχα αρχίσει να ανησυχώ.Είναι δυνατόν.Αλλά έτσι είναι Γιωργάκη(αυτό το όνομα θα μας κυνηγάει μια ζωή)αφού έσπειρες ανέμους,ας θερίσεις θύελλες τώρα.Τα ψέμματα τελειώσαν.Πάνε οι εποχές που ζουσατε εις βάρος των κορόιδων.Ότι λέτε από εδώ και πέρα,θα έχει και το τίμημά του.
    skordalis21
    05.03.2012, 23:44
    Κάποτε εσύ Nταλαρα δεν τραγούδαγες για την ελευθερία κια τη Δημοκρατία, για τον αντιχουντικό και αντινατοϊκό αγώνα και τον Οτσαλάν κλπ κλπ;; Ή έχω πάθει αλτσχάιμερ;;;... Δυστυχώς ακόμα και τότε οι πιο ξύπνιοι καταλαβαίναμε ότι είσαι ένα κομμάτι του πασοκοσυστ'ηματος, ένα κομματοταφής που το μόνο που τον ενδιέφερε ήταν να ελέγχεις τη μουσική και να αποκτάς κολλητιλίκια με τους προοδευτικούς ηγέτες.
    pastella
    06.03.2012, 00:17

    Ας βρίσουμε λοιπόν όλοι μαζί άλλη μια φορά το Νταλάρα... Γιατί αυτός είναι η επιτομή του προβλήματος της ελληνικής κοινωνίας!!!

    Πείτε μου, πόσο έχει το μπουκάλι ο Τζιμάκος όπου εμφανίζεται; Τι περισσότερο προσφέρει από το Νταλάρα; Ποιος από τους "κουλ" αριστερούς καλλιτέχνες που δεν γουστάρει το Νταλάρα και τον γουστάρουμε κι εμείς επειδή δεν είναι ο Νταλάρας (και αν τον αντιπαθεί είναι ακόμη πιο κουλ) έδωσε δωρεάν συναυλίες;

    Θα μου πείτε τον έπιασε ο πόνος τον Νταλάρα; Όχι, και ούτε ανάγκη έχει. Αλλά την ώρα που εμείς τον σκυλοβρίζουμε και γκρινιάζουμε και ασχολούμαστε με το τι κάνει, αυτός κάνει δωρεάν συναυλίες και τη δουλειά του.

    Όσο αφορά το αν είναι παιδί του συστήματος ΠΑΣΟΚ ο Νταλάρας, δεν νομίζω ότι η καριέρα του απογειώθηκε το 1981 με το που βγήκε το ΠΑΣΟΚ και σταμάτησε να δουλεύει επί κυβερνησεων ΝΔ. Δηλαδή είναι ΟΚ να είναι ένας καλλιτέχνης αριστερός αλλα μας χαλάει αν ειναι πασόκος;

    Πραγματικά βαρέθηκα να διαβάζω τα ίδια και τα ίδια για έναν καλλιτέχνη που είτε μας αρέσει είτε όχι ΔΕΝ αναλώνεται στα ίδια και τα ίδια.

    Πείτε μας κάτι καινούριο για τον Νταλάρα και όχι τη γνωστή γκρίνια, τα'χω σιχαθεί περισσότερο κι από το δικομματισμό.

    ΥΓ: Όπου Νταλάρας βάλε όποιον άλλο καλλιτέχνη θες. Δεν υπερασπίζομαι το όνομα, κατακρίνω τη συμπεριφορά που θέλει να βρίζουμε πάντα ένα καλλιτέχνη για όλα τα δεινά μας.


    Kinezes_trexoun_gimnes
    06.03.2012, 00:28
    Χορηγός Αγελαδίτσα της Δελτα με 2% Λιπαρα. Ζησε και συ την εμπειρια του πατριώτη και της τσαλκάντζας στο "ταυ" με λίγες θερμίδες...(αν ακουσω παλι οτι ήταν μόνο 5-6 άτομα θα αρχίσω να πιστευω πως το "ηταν πεντε, ήταν εξι" ηταν απλα προφητικό..
    jorge
    06.03.2012, 00:52
    Σήμερα κάτι τελείωσε.
    SOKRATISKARAVIDAS
    06.03.2012, 02:08
    βλεπω οι οπαδοι του νταλαρα .....αμηχανοι παρακολουθουν την αναμενομενη αποκαθηλωση του ειδωλου τους....Ετσι ειναι παιδια,κι ερχονται και χειροτερα για τον αγαπημενο σας.Ολα πληρωνονται καποια στιγμη(κι οχι απαραιτητα με χρημα....)
    SOKRATISKARAVIDAS
    06.03.2012, 03:23

    http://ksipnistere.blogspot.com/2012/02/blog-post_239.html

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : SOKRATISKARAVIDAS στις 06-03-2012 03:25 ]


    sympetheros
    06.03.2012, 07:01

    Χαθηκε το μέτρο και το πάθος απ τη δικιά μου Ελλάδα.

    Η χθεσινή συναυλια του Γιώργου Νταλάρα στο Ιλιον  έδειξε μια Ελλάδα που ξέχασε να τραγουδάει και αυτή του τη στέρηση

    θέλει να την επιβάλει και στους άλλους.

    Οσοι πήγαν να τραγουδήσουν και να ξεφυγουν απ τη μιζέρια της αρνητικής καθημερινής ενέργειας που παίρνουν από παντού

    βρέθηκαν....τρομοκρατημένοι να βλέπουν 100 άτομα να πετάνε :

    καρέκλες γιαούρτια κι αυγά και τον Νταλάρα να συνεχίζει να τραγουδάει γιαουρτωμένος.

    Θλίψη μόνο μου φέρνει αυτή η Ελλάδα.

    Τρομοκρατούμε ο ένας τον άλλο και φερόμαστε όπως ακριβως φέρονται οι εντετελμένες δυνάμεις καταστολής.

    Αυτή δεν είναι αντίδραση σ αυτό που ζούμε είναι η καταπτωση μιας κοινωνίας που δε σέβεται τις επιλογές του άλλου αρνείται να

    τις δεχτεί και επιβάλλει τη δική του άποψη βίαια .

    Ειδα φίλους να ξεκινάνε με την καλύτερη διάθεση για τη συναυλία και να μιλάνε το βράδυ τρομοκρατημένοι και

    απογοητευμένοι απ την εικόνα της ψευτο-δήθεν επαναστατημένης τραμπουκοποιημένης  Ελλάδας σε μια συναυλία στο Ιλιον .

    Οι μάχες δεν δίνονται ενάντια σε μια μουσική που δεν μας αρέσει

    Οι αγώνες δεν δίνονται στις συναυλίες και ο σεβασμός αυτών που έχει διαφορετική άποψη απο εμάς εχει χαθεί.

    Σ όλη αυτή την κατάσταση που μας έχει περικυκλώσει κινδυνέυουμε να χάσουμε και το τελευταίο κάστρο αντίστασης  που

    έχει ο

    καθένας μας :το μυαλό και την ψυχή μας.


    sympetheros
    06.03.2012, 07:09
    jorge
    06.03.2012, 08:58

    Σωκράτη, την αποκαθήλωση δεν την καθορίζουν οι τραμπούκοι.

    Αν εσύ ταυτίζεσαι με αυτό που είδες, τότε φίλε μου ας ξεκινήσουμε όλοι να πετάμε καρέκλες και γιαούρτια σε ότι μας εκνευρίζει. Εγώ έχω καμιά δεκαριά. Εσύ φαντάζομαι άλλους τόσους. Στους πιο μισητούς να πετάξουμε και πέτρα, να ματώσουν.