ελληνική μουσική
    652 online   ·  210.844 μέλη

    «Επεισοδιακες» οι συναυλίες του Γιώργου Νταλάρα σε Νίκαια και Ίλιον

    trelakias
    06.03.2012, 20:36

    Ο Νταλάρας και ο κάθε Νταλάρας έχει χρέος όχι μόνο απέναντι στην τέχνη του, που της έχει αλλάξει τα φώτα, αλλά και στην κοινωνία.  Τον ίδιο ρόλο που έχουν οι συγγραφείς, οι ζωγράφοι, οι ηθοποιοί κλπ.  Χαίρομαι γιατί ο κόσμος (τουλάχιστον ένα μέρος του κόσμου) ξύπνησε και ξεσπά στους σάπιους (δημοσιογράφους, πολιτικούς, καλλιτέχνες,διαννοούμενους).  Επιτέλους κάποιοι κατάλαβαν την υποκρισία, την εκμετάλλευση και τα ανήθικα συμφέροντα.

    ΕΝΝΟΕΙΤΑΙ λοιπόν ότι φταίει ο Νταλάρας και δεν καταλαβαίνω γιατί θα πρέπει να μη μας ενδιαφέρει το τι κάνει!

     

    Το γιαούρτι δεν του κάνει και τίποτα... Λογικό να θιχτεί η μισή ελλάδα γιατί λίγο ή πολύ είναι ένας βασιλιάς του έντεχνου που όλοι λατρεύουν αλλά αν ανατρέψουμε τους συναισθηματισμούς μας προς ένα ψεύτικο είδωλο και παραδεχθούμε  ότι όσο ανήθικος είναι ο Νταλάρας, τόσο είναι και ένας πολιτικός, τότε θα πάμε όλοι με τα τσουκαλάκια μας στην επόμενη συναυλία {#emotions_dlg.laugh}


    AlfaWolf
    06.03.2012, 20:40

    Είναι γνωστό σε οσους με γνωριζουν αλλα και απο αλλα πόστ εδώ ότι δεν τρέφω καμία απολυτός συμπάθεια για τον ΓΝ και θεωρώ ότι δεν είναι κάτι παραπάνω από  οποιοδήποτε άλλον ερμηνευτή που θα είχε την τύχη να του δώσουν όλα αυτά τα άσματα όλοι αυτοί οι σημαντικοί τραγουδοποιοί.(αλλα αυτο ειναι αλλου παπά ευαγγελιο)

    Αν μου έλεγε κάποιος ότι θα υπήρχε περίπτωση να υπερασπιστώ τον ΓΝ θα γελούσα μέχρι δακρύων…

    Αλλά να που θα το ζησω κι αυτό γιατι παιδια

    1ον Δεν φταίει κανένας ΓΝ για αυτά που ζούμε και

    2ον Δεν θεωρώ σωστό αυτό που έγινε στο Ίλιον.

    Όσο κι αν καταλαβαίνω την οργή κάποιων για τις δηλώσεις του,

    θεωρώ ότι οι περισσότεροι το χρησιμοποίησαν και το εκμεταλλεύτηκαν για να βγάλουν την χολή τους .

    και αυτό θεωρώ ότι είναι πολύ χειρότερο και από το να σταματάς καριέρες, να ''αρπάζεις'' τραγούδια , κι από το να επαναπαύεσαι σε δάφνες που πιο πολύ ανήκουν σε συνεργάτες (τραγουδοποιούς) παρά στον ερμηνευτή που του έπεσε το λαχείο.

    Είναι πράξη καταδικαστέα για πολιτισμένο λαό.

    και είμαι αντίθετος στο να συμβαίνει στον οποιοδήποτε

     

     


    -----------------
    Η πραγματική Ευτυχία δεν κρύβεται στον προορισμό αλλά στον τρόπο που ταξιδεύεις.

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : AlfaWolf στις 06-03-2012 20:41 ]


    jorge
    06.03.2012, 21:35

    Παράθεση:

    Το μέλος NantiaP στις 06-03-2012 στις 19:40 έγραψε...

    Επιτέλους ο λαός ξύπνησε και θα πετάξει από τα βάθρα τους όλες τις χρυσές μετριότητες με την σφιγμένη φωνή την οποία συνοδευουν το πολύ 5 συγχορδίες(ακόρντα) με την κιθαρούλα..τους.....

    Είμαι εναντίον σε κάθε μορφή βίας όπως είμαι εναντίον σε κάθε ηχητικό βιασμό της Τέχνης... και από την τελευταία έχουμε αρκετή και ατιμώρητη.

    "Σφιγμένη" η φωνή του Νταλάρα... Και τα τραγούδια του έχουν και "πέντε συγχορδίες"... Και έχουν μόνο μια ...κιθαρούλα... Και "βιάζει" και ηχητικά την Τέχνη. Μαζί προφανώς με τους μισούς στιχουργούς και συνθέτες της Ελλάδας των τελευταίων 40 ετών, που του έδωσαν τραγούδια. Και με "πρόβατα" 3-4 γενιές Ελλήνων.

    Και μετά τα παραπάνω, περιμένεις να λαμβάνουμε σοβαρά όσα γράφεις; Φαντάζομαι όχι...


    -----------------
    Κι όλα αυτά που είναι, γίνονται ξανά... μέσα απ' τη δικιά σου τη ματιά....

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : jorge στις 06-03-2012 21:36 ]


    ilio
    06.03.2012, 21:48

    Spoiler αφού δεν το βλέπεις ή κάνεις πως δεν το βλέπεις (τι να πω,δεν ξέρω πια )

    υποχρεούμαι να σου απαντήσω.Δεν αποκαλείς έναν άνθρωπο που δεν τον ξέρεις

    "κοπελιά"... δεν είναι φίλη σου και στον γραπτό λόγο παρεξηγείται κάτι τέτοιο.

    Προσωπικά αν με αποκαλούσες έτσι δεν θα με πείραζε αλλά είδες πως η Dalarofili

    πειράχτηκε,αντέδρασε εκνευρισμένη και εσύ το συνέχισες μετά πάλι με το

    "Βασικά κοπελιά,θεωρείς τις απεργίες φασισμό;"

    Ρίχνεις ή δεν ρίχνεις λάδι στην φωτιά έτσι;Δεν την ειρωνεύεσαι τελικά;

    Δεν είχε την πρέπουσα ψυχραιμία η Dalarofili και αντέδρασε και εκείνη μετά άσχημα

    αλλά σου έδειξε ότι πειράχτηκε,δεν το σταμάτησες όμως.

    Και επίσης εκείνη  είπε και ένα συγγνώμη μετά.

    Και όσον αφορά τον εμφύλιο μα δεν το βλέπεις γύρω σου έτσι όπως είμαστε;

    Με τα μυαλά μέσα στο πάθος;Ακόμα και εδώ μέσα στο πάθος είμαστε και ναι

    είναι σαν να έχουμε εμφύλια σύρραξη.

    Προσπαθώ να σας ηρεμήσω και δεν το βλέπετε.

    Μαλώνουμε για τον Νταλάρα και επικαλούμαστε χίλιες δύο ιστορίες και δικαιολογίες

    για το πως ανέβηκε ή τι έκανε κλπ,αν αξίζει ή δεν αξίζει και δεν κοιτάμε πως

    αυτή τη στιγμή έχουμε όλους αυτούς τους πολιτικούς πάνω από τα κεφάλια μας

    και μιλάω για την elite που ευθύνεται για τα όσα έγιναν στην χώρα τόσα χρόνια και

    ένα γιαούρτι δεν έφαγαν...το τρώει ο Νταλάρας για εκείνους ε;

    Τι να πω ...


    rouli726
    06.03.2012, 21:57

    Παράθεση:

    Το μέλος AlfaWolf στις 06-03-2012 στις 20:40 έγραψε...

    ..Αν μου έλεγε κάποιος ότι θα υπήρχε περίπτωση να υπερασπιστώ τον ΓΝ θα γελούσα μέχρι δακρύων…

    Αλλά να που θα το ζησω κι αυτό..



    χα χα σε νοιώθω απόλυτα! ακριβώς το ίδιο σκέφτομαι κι εγώ από το μεσημέρι!

    ότι θα υπερασπιζόμουν το Νταλάρα, στο όνομα της δημοκρατίας και της αντίθεσής μου σε πάσης φύσεως βία και παραλογισμό, ούτε στα πιο τρελά μου όνειρα...

    το παρόν ποστ έχει ως κίνητρο το χιούμορ γιατί αν το ανοίξω το στοματάκι μου θα στενοχωρήσω πολλές καρδιές και δε το θέλω, μέρα που'ναι(τρίτη νομίζω :p)
    και για να μη παρεξηγηθώ, αυτό είναι απειλή..προς τον εαυτό μου!{#emotions_dlg.blink}

    άντε κι εις ανώτερα...το επόμενο θα είναι να καταφέρουν να με κάνουν να υπερασπιστώ καμμιά Φριντζήλα!{#emotions_dlg.lol}


    cobal
    06.03.2012, 22:04
    Μπραβο σουξε ο Νταλαρας.....
    ilio
    06.03.2012, 22:56

    Απρεπής και έπραξα και μέγα σφάλμα και ζω και σε άλλη χώρα.

    Νομίζω πως όσοι μας διαβάζουν μπορούν να βγάλουν τα συμπεράσματα τους.

    Καληνύχτα σας ...με πικρία φεύγω πραγματικά για τα όσα βλέπω να λέγονται

    μεταξύ μας ...


    mary_omikron
    06.03.2012, 23:07

    @ NantiaP ξεπερνάς όρια, το τονισμένο με μπολτ "εσύ ειδικά" είναι απρέπεια, και στην τελική δεν σε υποχρεώνει κανένας να παραμένεις και να συνομιλάς με "υποστηρικτές" χρυσών μετριοτήτων δίνοντας αξία σε δήθεν πολιτισμένους (συ είπας). Οσο όμως παραμένεις χαλιναγώγησε τις οξύτητες, την εμπάθεια και το εμφανές μένος που κρατάς από άλλη αιτία.

     

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : mary_omikron στις 06-03-2012 23:11 ]


    jorge
    06.03.2012, 23:12
    Ilio γιατί είσαι πικραμένη; Τι κοινό έχεις εσύ με άτομα που θεωρούν τα 3/4 των Ελλήνων πρόβατα και ηχητικό βιασμό τη μισή ελληνική μουσική ιστορία των τελευταίων 40 ετών; Τι κοινό εχεις με όσους θα μάθουν στα παιδιά τους να πετάνε γιαούρτια και καρέκλες σε όποιον τους "δουλεύει"; Επειδή σε ξέρω αρκετά καλά, σου λέω να φύγεις ήσυχη και χαρούμενη που με το λόγο σου ανέδειξες σε όλους μας, τις παραπάνω διαφορές.
    mary_omikron
    06.03.2012, 23:16

    Παράθεση:

    Το μέλος Spoiler στις 06-03-2012 στις 23:10 έγραψε...

    Εννοείται ότι όσοι μας έχουν διαβάσει όχι μόνο έχουν βγάλει τα συμπεράσματά τους για τα επιχειρήματα των συνομιλητών, αλλά πολύ φοβάμαι ότι έχουν καταλήξει και για το επίπεδό τους.

    Ασφαλώς και καταλάβαμε ΟΛΟΙ και  καλά κάνεις και "πολύ φοβάσαι" για το επίπεδο κατάταξης.


    Post αρνητικής αξιολόγησης
    trelakias
    06.03.2012, 23:32

    Οι σοβαροί ξέρουν τι να λαμβάνουν σοβαρά.  Οι υπόλοιποι απλά προσπαθούν να επιβάλουν τη σοβαρότητά τους.


    SOKRATISKARAVIDAS
    06.03.2012, 23:55

    Απο παρομοιο forum (e-orfeas)σε παρομοια συζητηση:

    "Κύριε Καραντή,
    τους "χρυσαυγίτες" που γιαουρτώνουν ακρίτως, τους φασίστες και τους χαχόλους που οχλαγωγούν,τους ενέθρεψε και τους γαλούχησε η μεταπολιτευτική πολιτική σκηνή, με τον λαϊκισμό των εθνοσωτήρων της. Ο "εθνικός τραγουδιστής", ήταν από τα αγαπημένα παιδιά της. Είναι, άλλωστε, τρομερή η ικανότητα του να συνδιαλέγεται με την κάθε εξουσία. (Και κατά την περίοδο της χούντας, στα ξεκινήματα του, εμφανίστηκε στο προσκήνιο με μεγάλη επιτυχία, προσαρμοζόμενος στις νέες συνθήκες με ανάλογα τραγούδια, καλούτσικα μεν, αλλά ακίνδυνα -το κυριότερο- για τους φασίστες: "Να ‘τανε το 21", "Εγώ Χριστό, εσύ Αλλάχ..." κτλ.). Ο ίδιος πρόσφατα σε συνέντευξη του στο Μega, σε ένα πρωτοφανές παραλήρημα υποκρισίας και δηθενισμού, υποστήριξε ότι –άκουσον, άκουσον- δεν έχει ψηφίσει ποτέ Πασοκ. Η υποκρισία έχει και τα όρια της...Ο άνθρωπος που έχει γυναίκα -υπουργό του Πασοκ να υποστηρίζει ότι δεν ψήφισε με γνώμονα το συμφέρον του σπιτιού του!!! Τόσο ανώτερος είναι αυτός ο άνθρωπος;...Δεν είναι ανώτερος, ούτε ξεχωριστός, απλά έχει το θράσος να λέει ό,τι θέλει επειδή νομίζει –και δικαίως- ότι από κάτω είναι ζώα και δεν καταλαβαίνουν...Ε, τα ζώα θα σου πετάξουν κάποια στιγμή γιαούρτια και καρέκλες, ζώα είναι...Το συμπέρασμα, λοιπόν, Κύριε Καραντή, είναι ότι ηθικοί αυτουργοί είναι οι ίδιοι...

    Συμφωνώ με την πρόταση σας να βάλει ακριβό εισιτήριο στις υπόλοιπες συναυλίες. Έτσι κι αλλιώς, σε ένα ελιτίστικο κοινό απευθύνεται εδώ και χρόνια, σε αυτούς που πάνε στις συναυλίες του στο Μέγαρο, κυρίως για να φωτογραφηθούν πλάι σε υπουργούς και άλλους βλαχοδιάσημους...Θα ‘χε πάντως ενδιαφέρον το σκεπτικό μιας συναυλία πχ. στην Δραπετσώνα με εισιτήριο των 40 ευρώ...Πέρα από το ιδεολογικό της υπόθεσης, θα έπρεπε να φέρει κόσμο με πούλμαν (!) από τα βόρεια προάστεια για να την γεμίσει...Επίσης, η ανάγκη για εισιτήριο κρίνεται επιτακτική, γιατί τείνει να παρατηρηθεί έλλειψη στην αγορά γαλακτοκομικών προϊόντων!!! (ελάτε τώρα, αφού το ξέρω, είστε άνθρωπος με χιούμορ...)
    Όπως θα ‘λεγε κι η γιαγιά μου, κύριε Καραντή, «ηθελέστα και παθέστα...»
    Υ.Γ. 1) Μπήκα μετά από καιρό στο περιοδικό σας γιατί ήμουν σίγουρος ότι θα ‘χατε ασχοληθεί με το θέμα και –ευτυχώς- δεν με απογοητεύσατε...Μόδα δεν είναι μόνο ο αντινταλαρισμός αλλά και το αντίθετο, υπάρχουν μόδες και μόδες...Οι διθυράμβοι εσών και των ομοίων σας (τη μόδα, μην παρεξηγηθώ...) για τον «εθνικό τραγουδιστή» δεν είναι μόδα;...Και δεν είναι απαραίτητο κάποιος να έχει αντιπάλους μόνο και μόνο επειδή είναι πολλά χρόνια στο προσκήνιο...Κι ο Βέγγος ήταν 50 χρόνια ηθοποιός και ο Καζαντζίδης 50 χρόνια τραγουδιστής...
    Υ.Γ.2) Έχω να προτείνω την προσθήκη ενός τραγουδιού στο τεράστιο ρεπερτόριο του «εθνικού ταγουδιστή». Σας παραθέτω εδώ το σύνδεσμο από μεταγενέστερη εκτέλεση με τον αξιόλογο Μπάμπη Γκολέ. Είμαι σίγουρος ότι θα το ερμηνεύσει ακόμα καλύτερα...Είναι αυτό που λένε «αν έχει βιώσει κάποιος αυτά που λέει το τραγούδι, το ερμηνεύει σαν να το ζει...»:
    Link

    " target="_blank">www.youtube.com/.../
    Ευχαριστώ για την φιλοξενία,
    Μπουρδούκος Χάρης"


    mary_omikron
    07.03.2012, 00:23

    Εχω την εντύπωση ότι κανείς δεν κατάλαβε σε τι ακριβώς διαφωνούμε (οι διαφωνούντες) και ποστάρονται συνέχεια link με επικρίσεις  και διάφορα σχόλια για τον Νταλάρα από άλλα sites σαν τρόπαια και προσπαθούν να μας πείσουν για κάτι που νομίζουν οτι δεν γνωρίζουμε.

    Ας διαχωρίσω την θέση μου λοιπόν, και ας ανακεφαλαιώσω, γιατί άρχισε να με ενοχλεί ουσιαστικά αυτή η παρανόηση.

    Δήλωσα πριν 3-4 σελίδες οτι δεν είμαι νταλαρόφιλη αλλά προέκυψα άθελά μου υπερασπίστρια γιατί πάντα οι αποδιοπομπαίοι τράγοι δημιουργούν ένα περίεργο συναίσθημα συμπόνοιας, μου ήταν παντελώς αδιάφορος μουσικά τα τελευταία χρόνια, και συμφωνώ ότι έχει κάνει πολλά ατοπήματα, προκλητικές δηλώσεις, αλλαγές των πιστεύω του  και εκμεταλεύτηκε επαγγελματικά το εκάστοτε σύστημα δουλεύοντας όμως και πάρα πολύ πάνω στον εαυτό του.

    Διαφωνώ  με τα γιαούρτια και τον καρεκλοπόλεμο θεωρώντας τα απολίτιστο και βάρβαρο τρόπο αντίδρασης ενάντια σε ακάλυπτο άνθρωπο στο μέσον μιας μουσικής σκηνής με μια κιθάρα στο χέρι. Αυτό και μόνο και ο στωϊκός τρόπος που δέχεται τα γιαουρτώματα τον καθιστά συμπαθή στα μάτια ακόμη και των αντινταλαρικών που βλέπουν (αν βλέπουν) και κρίνουν (αν είναι σε θέση).

    Πιστεύω επίσης οτι η αιτία των δεινών μας δεν είναι ο τραγουδιστής και οι αντιδράσεις μας πρέπει να στραφούν στην σωστή κατεύθυνση που είναι και μονόδρομος: στην κάλπη!!


    -----------------
    Η ανάγκη να έχεις πάντα δίκιο, σφραγίδα ενός χυδαίου πνεύματος.. (Αlbert Camus)

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : mary_omikron στις 07-03-2012 00:49 ]


    Post αρνητικής αξιολόγησης
    antwnispatra
    07.03.2012, 04:04

    Το χέρι που πέταξε το γιαούρτι στο Νταλάρα,είναι το ίδιο χέρι που ψήφιζε αυτά τα χρόνια αυτούς που σήμερα κατηγορεί.

    Καληνύχτα Ελλάδα.


    optiras
    07.03.2012, 07:56

    Δεν είναι τυχαίο ότι πολλοί που κατέκριναν τον νταλάρα παλιότερα-και που δεν τον συμπαθούν ή δεν τον εκτιμούν -καταδικάζουμε αυτού του είδους τις επιθέσεις...

    Νομίζω ότι αυτά προσβάλουν όλους εμάς τους έλληνες...Και μας εκθέτουν διεθνώς...Ρίξτε μια ματιά σε σκοπιανές,αλβανικές και τούρκικες ιστοσελίδες...

    Τέλος πάντων,αυτός είναι ο πολιτισμός-ο θεός να το κάνει τέτοιο-της χώρας που ζούμε...Καιρός είναι να ανοίξουμε τα ματάκια μας και να πάψουμε να βαυκαλιζόμαστε ή να τρώμε το παραμύθι των λαϊκιστών για το επίπεδό μας ή για το ποιος φταίει που φτάσαμε εδώ.....

    Και τον φασισμό που τον βρίσκουμε παντού πλέον χωρίς μάσκα να το καταδικάζουμε...

    Για να μην χρειαστεί να τον αντιμετωπίσουμε και στους δρόμους...Δεν υπάρχει καλός και κακός φασισμός....Υπάρχει φασισμός και τέρμα...

     


    sympetheros
    07.03.2012, 08:26

    Παράθεση:

    Το μέλος optiras στις 07-03-2012 στις 07:56 έγραψε...

     

    Και τον φασισμό που τον βρίσκουμε παντού πλέον χωρίς μάσκα να το καταδικάζουμε...

    Για να μην χρειαστεί να τον αντιμετωπίσουμε και στους δρόμους...Δεν υπάρχει καλός και κακός φασισμός....Υπάρχει φασισμός και τέρμα...

     



    Συμφωνώ απολύτως μαζί σου .

    Αυτό είναι το θέμα που συζητάμε η επιβολή της μιας άποψης στην άλλη με τρόπο βιαιο οπως ακριβως θα έκαναν οι δυνάμεις καταστολής αλλου για να επιβάλλουν...την ''δική τους'' τάξη.

    Αυτό συζητάμε και όχι αν αρέσει στον ένα ο Νταλάρας κι αν συμφωνεί με την πορεία του ο άλλος.

    Η βία σε  οποιον την υφίσταται είναι βία και όχι μόνο για τον τραγουδιστή αλλά και για όσους πήγαν να τον ακούσουν

    και.....φοβόταν να τον χειροκροτήσουν για να μην..ξυλοκοπηθούν απ τους υποτιθέμενους  αυτοδιορισμένους υπερασπιστές

    της τιμής της πατρίδας.

    Αυτό είναι το θέμα για μένα.

    Η τρομοκρατία μιας μερίδας Ελλήνων απέναντι σε μια άλλη με διαφορετική άποψη.

    Η θλιβερή εικόνα της Ελλάδας σήμερα χωρις ελαφρυντικά.


    Hastaroth
    07.03.2012, 08:42

    Τελικά δηλαδή το site θα γίνη "μπίλιες" εξ αιτίας τού Νταλάρα;

    Γιά το άν έχη ή όχι καλή φωνή ο εν λόγω αοιδός,υποθέτω ότι οι συνθέτες που τού έδωσαν τραγούδια τους να τά τραγουδήση,κάτι ήξεραν.Και δέν είναι συνθέτες ό,τι κι'ό,τι,αλλά συνθέτες καταξιωμένοι και με έργο αναγνωρισμένο πανελληνίως-και ωρισμένοι απ'αυτούς μάλιστα,διεθνώς.

    ΠΛΗΝ ΟΜΩΣ......

    Είναι αληθές ότι ο εν λόγω αοιδός "χώθηκε" στα κυκλώματα και σ'αυτό που ονομάζουμε "κατεστημένο" μέχρι πάνω απ'το κεφάλι.Δέν το είχε ανάγκη,αφού με την φωνή του και μόνο (και με την προεργασία που όλοι αναγνωρίζουν ότι κάνει κάθε φορά που προετοιμάζει μιά συναυλία ή μιά δισκογραφική δουλειά) μπορούσε να είχε κερδίσει την καταξίωση στον χώρο τού τραγουδιού.Αλλά επίσης θα είχε διατηρήσει και την ειλικρινή αγάπη μεγάλου μέρους τού κοινού του,την οποία τώρα έχασε.

    Γιατί,όπως και να το κάνουμε,όταν θέλης να είσαι ο εκφραστής,ο ερμηνευτής τών σκέψεων και τών προβληματισμών τού απλού λαού,πρέπει και να συμπεριφέρεσαι ανάλογα.Δέν "κολλάει" να έχης πενήντα ακίνητα και τρία εξοχικά και κότερο και να τραγουδάς "τ'άδικο το ζούμε μέσα απ'την κούνια μας",πολύ απλά γιατί εσύ ΔΕΝ ΤΟ ΖΕΙΣ αυτό το άδικο.Ο στιχουργός που έγραψε αυτόν τον στίχο ίσως εξακολουθεί να το ζή,ο συνθέτης που μελοποίησε αυτόν τον στίχο ίσως εξακολουθεί να το ζή,εσύ όμως ο τραγουδιστής που έχεις όλα αυτά τά πλούτη ΔΕΝ ΤΟ ΖΕΙΣ ΤΩΡΑ,έστω κι'άν το ζούσες στο ξεκίνημά σου.

    Αυτή είναι η απλή αλήθεια που θα έπρεπε να έχη αντιληφθεί ο κ.Νταλάρας-και φαίνεται πως δέν την έχει αντιληφθεί ακόμα.Διαφορετικά,θα ήταν πέρυσι τον Ιούνιο κάθε μέρα μαζί με τους Αγανακτισμένους έξω απ'την Βουλή να τραγουδάη με την κιθαρούλα του "παραπονεμένα λόγια έχουν τα τραγούδια μας"-και σ'αυτό το "μας" θα συμπεριλάμβανε και τον εαυτό του γιατί έτσι θα δήλωνε πως "ναί,αγωνίζομαι κι'εγώ μαζί με όλους αυτούς που εσείς οι πολιτικοί αποφασίζετε να τους κόψετε το ψωμί,γιατί θέλω κι'αυτοί να μπορούν να αποκτήσουν με την δουλειά τους όσα απέκτησα εγώ με την δική μου δουλειά.Και εγώ είμαι η φωνή όλων αυτών και θα είμαι εδώ κάθε μέρα να σάς πρήζω τ'αυτιά μέχρι να καταργήσετε αυτούς τους άδικους νόμους που ψηφίσατε".

    Αλλά πώς να το κάνη,όταν μέσα στην Βουλή βρισκόταν η γυναίκα του και ψήφιζε υπέρ αυτών τών μνημονίων ώς μέλος τής κυβέρνησης;

     ΥΓ.Αυτά θα τού έλεγα,αντί γιαουρτιού,άν τον συναντούσα στον δρόμο ή τύχαινε να περάσω απο κάποιο μέρος όπου θα έκανε συναυλία.


    -----------------
    Τίς πιό καλές σου στιγμές τίς είχες ζήσει στο χτές που δέν θυμόσουν

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : Hastaroth στις 07-03-2012 08:46 ]

     

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : Hastaroth στις 07-03-2012 08:47 ]


    Post αρνητικής αξιολόγησης