ελληνική μουσική
    850 online   ·  210.833 μέλη

    Αποσύρθηκε η Aρμενία από την Εurovision! Να αποσυρόταν και η Eλλάδα;

    optiras
    08.03.2012, 08:41

    Χθες το βράδι πρωτοείδα την είδηση ...

    http://www.Eurovisionfanclub.gr/wordpress/?p=6451

    http://www.trtgreek.com/trtworld/gr/newsDetail.aspx?HaberKodu=8859e6e3-5700-445c-8bce-8bed27f478d1

    Φυσικά οι αρμένιοι δεν συμμετέχουν λόγω της έντασης που υπάρχει στις σχέσεις των δυο κρατών,αρμενίας και αζερμπαϊτζάν που είναι η οργανώτρια χώρα...

    Μήπως θα έπρεπε και η ελλάδα να κάνει το ίδιο(να αποσυρθεί) για άλλους λόγους;Οικονομικούς φυσικά...Πόσο κοστίζει το όλο πανυγύρι που και ποιοτικά τις περισσότερες φορές είναι άθλιο και τίποτα δεν προσφέρει στην ελλάδα;

    Τελικά το ελληνικό κράτος είναι χειρότερος κωλοτούμπας και από τον νταλάρα:λεφτά υπάρχουν/λεφτά δεν υπάρχουν/λεφτά υπάρχουν για κόμματα,αθλήματα που κανένας δεν βλέπει,ποδόσφαιρα,ολυμπιάδες, Eurovision,αθλητικές μεταδόσεις...

    Αν υπάρχουν λεφτά,κόψτε τα χαράτσια!Αφήστε τα λεφτά στα χέρια του κοσμάκη!!!Ξέρει εκείνος να τα διαχειρίζεται καλύτερα από το πανάχρηστο ,υπεράθλιο,φαλιρημένο νεοελληνικό κράτος!

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : optiras στις 08-03-2012 10:22 ]

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : jorge στις 09-03-2012 01:35 ]


    loukas76gr
    09.03.2012, 00:18
    Με τέτοια τραγούδια που στέλνουμε (και φέτος) σίγουρα...
    jorge
    09.03.2012, 01:37
    Τι τραγούδι θα στείλουμε φέτος;
    antwnispatra
    09.03.2012, 01:44

    (Κ)Λεφτά υπάρχουν.Για εκεί.


    optiras
    09.03.2012, 08:49

    Με τίτλο ''αντι για πολιτισμό εξάγουμε σκουπίδια'' (σημείωση δική μου:αν ήταν να παίρναμε και κανένα φράγκο δεν θα με χάλαγε,το κακό είναι ότι τα φράγκα μας χαλάμε) τα έχει μαζεμένα εδώ:

    http://www.axortagos.gr/ellinikes-ipopsifiotites-Eurovision.html 

    Ενώ εδώ έχει και ένα ακόμα βίντεο:

    http://www.tralala.gr/reportages/musicevents/item/30622-Eurovision-2012-ellines-ypopsifioi-passaji

    Πρόκειται για τα τραγούδια σε άπταιστα ελληνικά:

    -no parking (αυτό μάλλον βάζει υποψηφιότητα για εθνικός ύμνος του νεοέλληνα παράνομα παρκαρισμένου.Μάλιστα θα πρότεινα στην τροχαία -που έτσι και αλλιώς δεν μαζέυει τα παράνομα σταθμευμένα οχήματα -να μην γράφει πρόστιμο αν στο όχημα παίχζει στην διαπασών το συγκεκριμένο άσμα)

    -baby I' m yours (τέτοια ακούει η τρόικα φαίνεται και μας έχει ταράξει,και αυτό το βλέπω να παίζεται κάθε φορά που θα έρχεται η τρόικα εν είδη  εμβατηρίου από μπάντα όταν θα κατεβαίνουν οι τροικανοί από το αεροπλάνο...Άσε που αν συνεχίσει έτσι η κατάσταση το βλέπω να βάζει υποψηφιότητα για εθνικό ύμνο του troika greece

    - killer bee

    και για το τέλος

    -aphrodisiac (μάλλον σχόλιο στα χαράτσια,βλέπω να το διανέμει τσάμπα η δεη με τους επόμενους λογαριασμούς και ειδοποιήσεις για φόρους με το σύνθημα:φορολογούμαι άρα υπάρχω!

    Περιμένω τα σχόλια τύπου :δεν είναι ειλικρινείς οι καλλιτέχνες:αυτά που τραγουδάν δεν τα πιστεύουν,δεν μας αντιπροσωπευουν οι ιδεολογικά οι καλλιτέχνες,δεν ήρθαν στο σύνταγμα να τραγουδήσουν και άλλα φαιδρά ...Νταλάρας και πάλι νταλάρας!Και ας μην πιστεύει λέξη από αυτά που τραγουδά...Γιατί δηλαδή αυτοί εδώ αν τραγουδούσαν επαναστατικά τραγούδια θα μας άρεσαν;Ή μήπως δεν θα τους κάναμε κριτική;

    Έχει και πάρτυ/διαγωνισμό για την επιλογή του (χειρότερου;) τραγουδιού που θα μας (τι:...Πως είπατε,θα μας)αντιπροσωπεύσει(....) στις 12 Μαρτίου:

    http://www.Eurovisionfanclub.gr/wordpress/?p=6464

     Αχ Eurovision, εσύ μας μάρανες!!!

     

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : optiras στις 09-03-2012 08:52 ]


    mary_omikron
    09.03.2012, 09:03

    Μέσα στο γενικότερο κλίμα περικοπών που επικρατεί νομίζω το ελάχιστο που θα ενοχλούσε θα ήταν η ακύρωση της συμμετοχής μας στην Eurovision. Διατίθενται μεγάλα κονδύλια σε ένα θεσμό που πολιτιστικά δεν προσφέρει τίποτα αν ανατρέξουμε στα προηγούμενα έτη και τα κονδύλια αυτά θα είχαν πολύ καλλίτερους αποδέκτες. Είναι εντελώς οξύμορο απ΄την μιά τα συσσίτια κι απ΄την άλλη οι ανούσιες φιέστες, δεδομένου οτι δεν έχουμε να παρουσιάσουμε και τίποτα σημαντικό.

    Ανέτρεξα λίγο στη σελίδα της ΕΡΤ και βρήκα τα 4 υποψήφια τραγούδια για την συμμετοχή μας:

    Ενδιαφέρον έχει και ένα γκαλοπ στη αρχική σελίδα του επίσημου site http://www.Eurovision-greece.com/ που θέτει την  απροπροσανατολιστική ερώτηση: " Πίστεύετε οτι η Ελλάδα θα πάρει μέρος στο διαγωνισμό της Eurovision το 2012?" ενώ (κατά την άποψή μου) το σωστό θα ήταν να ρωτούσε "πιστεύετε οτι η Ελλάδα πρέπει να πάρει μέρος στο διαγωνισμό της Eurovision το 2012?"


    optiras
    09.03.2012, 09:20

    Δεν μπήκα στον κόπο να κάνω κριτική στα τραγούδια παρά το γεγονός ότι τα άκουσα...

    Τι κριτική να κάνεις;Από που να αρχίσεις και που να τελειώσεις;

    Απλά αυτά τα κομμάτια δεν ακούγονται τσάμπα...Πόσο μάλλον όταν τα πληρώνεις....Θέλεις δεν θέλεις....


    mary_omikron
    09.03.2012, 09:49
    Επειδή μεταξύ τυφλών βασιλεύει μονόφθαλμος, και αν αναγκαστικά το μη χείρον βέλτιστον, τότε το τέταρτο τραγούδι "κάπως" ξεχωρίζει (δεν βρήκα να επισυνάψω άλλα δικαιολογητικά) :) :)
    mary_omikron
    09.03.2012, 10:16

    Μόλις άκουσα στην τηλεόραση ότι υπάρχουν χιλιάδες παιδιά ανεμβολίαστα και οι Ελληνες "γιατροί του κόσμου" κάνουν έκκληση για βοήθεια στην ομογένεια για αγορά εμβολίων.  Ως χώρα διατηρούμε μόνο το ιατρείο στην Ουγκάντα και πλέον δεχόμαστε συνδρομές από γιατρούς του εξωτερικού, όπως παλαιότερα δίναμε κι εμείς στις τριτοκοσμικές. Αναλυτική συζήτηση θα γίνει την Δευτέρα 12-3-2012.

    Εν όψει αυτού του ανθρωπιστικού αδιεξόδου και του κίνδυνου της ίδιας της υγείας πόσο απαραίτητη μπορεί να θεωρηθεί η συμμετοχή μας στη Eurovision?

    Γι΄αυτό το "πανηγυράκι" (όπως πολύ εύστοχα χαρακτηρίστηκε) κανένας δεν "θίγεται ως προδομένος Ελλην" για να διαμαρτυρηθεί ?

    Ας λάβουμε υπ΄όψιν μας ότι αυτό μάλιστα το πληρώνουμε, δεν είναι δωρεάν.


    verrocchio
    09.03.2012, 10:36
    Δλδ τόσα χρόνια που "λεφτά υπήρχαν" τότε δεν σας πείραζε; παίζει και οι περισσότεροι από σας να το βλέπατε κιόλας...
    optiras
    09.03.2012, 11:30

    Προσωπικά κάνω κριτική στην Eurovision από πολλά χρόνια λόγω του απαράδεκτου επιπέδου της(όχι μόνο της ελληνικής συμμετοχής)...Και για τα τεράστια πεταμένα λεφτά,ακόμα και αυτό από τότε...

    Και γιατί το πληρώνω θέλω/δεν θέλω...

    Το επιχείρημα ''λεφτά υπήρχαν'' σήμερα ξέρουμε ότι ήταν τεράστιο παραμύθι...Γιατί σήμερα εκείνα τα λεφτά καλούμαστε να πληρώσουμε...Με τόκους....

    Ακόμα όμως και να υπήρχαν λεφτά,αυτό τι σήμαινε;Ότι έπρεπε να τα κατασπαταλάμε σε άχρηστες υποθέσεις;

    Πάνε πάρα πολλά χρόνια που έχω να δω γιουροβίζιον...Ακόμα και όταν ήταν σχεδόν υποχρεωτικό...Θυμάμαι έξοδο σε ταβέρνακι στο οποίο σταμάτησε η ρεμπέτικη μουσική γιατί είχε αρχίσει η Eurovision και ο ταβερνιάρης,σαν γνήσια έλληνας,θεώρησε ότι όλοι θέλαμε κάτι τέτοιο...Παρά τις διαμαρτυρίες δεν επανέφερε τα ρεμπέτικα...(το έχει κλείσει το μαγαζί)...

    Εκείνη τη μέρα προτιμώ να κάνω οτιδήποτε άλλο...

    Ούτως ή άλλως η τηλεόραση,στον βαθμό που εξαρτάται από εμένα,είναι σχεδόν πάντα κλειστή...

    Ακόμα δεν κατάλαβα το επιχείρημα για την  παρακολούθηση της Eurovision...Αν την δεις ,δεν μπορείς να κάνεις κριτική;Ή παρά το ότι είναι χάλια και το ξέρει κανείς αυτό γιατί να μην το παρακολουθήσει;Μπορεί να θέλει να διαμορφώσει ιδίαν άποψη...

    Για να προλάβω,πριν μου θέσει κανείς την ερώτηση ''γιατί τότε ασχολείσαι και ανέβασες το θέμα''...

    Έθεσα την πρόταση για μη συμμετοχή της ελλάδας:τα χρήματα θα μπορούσαν να χρησιμοποιηθούν  σε πολύ πιο χρήσιμα πράγματα,όπως στο παράδειγμα που ανέφερε η συμφορουμίτισα mary omikron...

    Δεν έχω πρόβλημα να συμβάλω οικονομικά...Θέλω όμως τα λεφτά να πιάνουν τόπο και να μην πετιούνται/κατασπαταλούνται σε μη χρήσιμα πράγματα...

     

     

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : optiras στις 09-03-2012 12:13 ]


    Hastaroth
    09.03.2012, 13:35

    Θέλω να ελπίζω ότι έστω και την τελευταία στιγμή θα ακυρωθή η Ελληνική συμμετοχή στό εν λόγω "πανηγυράκι" (έτσι όπως έχει πρό πολλού καταντήσει).

    Δυστυχώς,φοβάμαι ότι θα διαψευστώ.Είναι γάρ πολλά τα στόματα που θα "μασήσουν" από το κονδύλι αυτό.

    Τα τραγούδια δέν τα άκουσα (είμαι στο γραφείο και έχω πιό σημαντικά πράγματα να κάνω),αλλά από τα captures τών βιντεοκλίπς μαντεύω ότι είναι όλα "take the one and beat the other"......

    ΥΓ.Η τελευταία φορά που παρακολούθησα την Eurovision ήταν όταν ένας φίλος (και πρώην συνάδελφος) εξεπροσώπησε την Ελλάδα με τραγούδι του.Εκτοτε,ούτε ο ίδιος παρακολουθεί τον εν λόγω "θεσμό".......

     


    gikostas
    09.03.2012, 20:16

    Προσωπικά ο συγκεκριμένος θεσμός ποτέ δεν μου άρεσε και ούτε τον παρακολουθούσα.Οπότε δεν θα εκφράσω άποψη για τα τραγούδια μιας και δεν έχω μπει στην διαδικασία να τα ακούσω.Θα συμφωνήσω πως η χώρα μας περνάει μια απο τις δυσκολότερες φάσεις στην ιστορία της και όσον αφορά τα οικονομικά της θα πρέπει να είναι πολύ προσεκτική και να μην κάνει σπατάλες τέτοιου είδους.Και ενώ πιο παλιά είχα εκφραστεί τόσο αρνητικά για την Eurovision,σήμερα λέω να κάνω τον συνήγορο του διαβόλου.Θα προτιμούσα να γίνει μια περικοπή της τάξεως του 50%,σε μισθούς βουλευτών που τόσα χρόνια θυσαύριζαν εις βάρος μας παρά να καταστρέψουν το όνειρο αυτών των παιδιών και πολλών άλλων,όπως αυτά το αντιλαμβάνονται, με το πρόσχημα της κρίσης.Δηλαδή για τα επόμενα 40 χρόνια οι νέοι δεν θα έχουν δικαίωμα να ονειρεύονται;Ας μειώσουν στην τελική τις εκπομπές του Σπύρου Παπαδόπουλου και ας διαθέσουν ένα ποσό για την Eurovision.Σίγουρα θα υπάρχουν και άλλοι τρόποι αλλά ειδικός δεν είμαι.Απλά πιστεύω πως είνα κρίμα για αυτά τα νέα παιδιά που τώρα ξεκινάνε,έστω και μέσα απο αυτό το πανυγηράκι,να τους κόβουν τα φτερά.Τον διαγωνισμό δεν θα τον παρακολουθήσω γιατί δεν ταιριάζει στο ύφος μου.Ουτε και τα τραγούδια θα ακούσω για τον ίδιο λόγο.Προτιμώ όμως να δώσω κάποια λεφτά για την προσπάθεια ενος νέου παιδιού που θέλει να ακολουθήσει το όνειρό του,παρα ένα σκασμό λεφτα για τα ταξίδια αυτών των άχρηστων υποκειμένων που μας κυβερνάνε και μας κατακλέβουνε τόσα χρόνια.Μην σταματάτε να ονειρεύεστε.Μην τους κάνετε το χατήρι.

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : gikostas στις 09-03-2012 20:17 ]


    Hastaroth
    10.03.2012, 07:41

    Μέ την ίδια λογική,άς χρηματοδοτούμε εμείς οι φορολογούμενοι και όποιο άλλο διεθνές ή εθνικό "πανηγυράκι" διοργανώνεται,επειδή σ'αυτό παίρνουν μέρος νέα παιδιά που "τούς κόβονται τα όνειρα" (ποιά όνειρα;να γίνουν χαζοχαρούμενοι "στάρ" που θα τραγουδάνε χαζοχαρούμενα τραγουδάκια;)

    Υπάρχουν πάντως και άλλα νέα παιδιά που θέλουν να ακολουθήσουν πιό ουσιαστικά όνειρα και κανείς δέν τα χρηματοδοτεί.Αλλά εκεί κάνουμε μούγκα-βούβα.

    ΥΓ.Οσο γιά τους μισθούς τών βουλευτών,το καλύτερο θα ήταν να καταργηθούν εντελώς.Στην Ελβετία,οι βουλευτές είναι άμισθοι διότι το πρωί πάνε στίς δουλειές τους κανονικά γιά να βγάλουν το "καρβέλι" και το απόγευμα ασχολούνται με το νομοθετικό τους έργο.Είναι η "συμμετοχή στά κοινά",που έλεγαν και οι αρχαίοι Ελληνες,υποχρέωσή τους ώς ενεργών πολιτών τής χώρας τους.Οπως έκαναν π.χ. οι αρχαίοι Αθηναίοι,που αντί να κάνουν όργια,μαζευόντουσαν κάθε μέρα στην Πνύκα και συζητούσαν και εύρισκαν λύσεις γιά τα προβλήματα τής πόλης τους.Και δέν τους πλήρωνε κανείς γι'αυτό. 

     


    -----------------
    Τίς πιό καλές σου στιγμές τίς είχες ζήσει στο χτές που δέν θυμόσουν

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : Hastaroth στις 10-03-2012 07:42 ]


    noe13
    11.03.2012, 02:37
    ενημερωτικα παντως η Eurovision ειναι ενα απο τα ελαχιστα προγραμματα που φερνει κερδος στη νετ αρα ακομα και με αθλιες υποψηφιοτητες δεν ζημιωνει κανεναν...ας πανε τουλαχιστον νεοι για τα 10' δημοσιοτητας που τους ανηκουν!
    optiras
    11.03.2012, 03:32

    Καταρχήν ένα πράγμα που θα πρέπει να σε βάλει σε σκέψεις είναι ότι για το μόνο που βγάζεις άκρη είναι το κόστος...:

    π.χ.:

    για το 2010 και το 2009 εδώ:

    http://www.themediaproject.gr/mediadetails.php?id=4461

    για το 2011 εδώ:

    http://www.inews.gr/120/poso-kostizei-i-fetini-Eurovision.htm

    ένώ αλλού αναφέρονται άλλα κόστη:

    http://www.radiofono.gr/node/131

    Ακόμα και σύμφωνα με τη Eurovision  δεν είναι όλες οι χρονιές κερδοφόρες:

    http://tralala.gr/music-news/item/3866-Eurovision-poso

    χωρίς βέβαια να καταφέρνει να βγάλει κανείς άκρη για το πως γίνονται αυτοί οι υπολογισμοί,ούτε να μπορεί να αποκλείσει τις συνήθεις λογιστικές αλχημείες...

    Μάλιστα κάποιοι μας έχουν δεσμεύσει με πληρωμή κάθε χρόνο,ακόμα και αν δεν συμμετέχουμε:

    http://www.seleo.gr/index.php?option=com_content&view=article&id=48554:-----Eurovision&catid=67:life-style-news&Itemid=96

    πράγμα που δεν ήξερα όταν ανέβασα το θέμα...Προφανώς είναι τα 120000 ευρώ που αναφέρονται για τα δικαιώματα...

     


    gikostas
    11.03.2012, 11:33

    Παράθεση:

    Το μέλος Hastaroth στις 10-03-2012 στις 07:41 έγραψε...

    Μέ την ίδια λογική,άς χρηματοδοτούμε εμείς οι φορολογούμενοι και όποιο άλλο διεθνές ή εθνικό "πανηγυράκι" διοργανώνεται,επειδή σ'αυτό παίρνουν μέρος νέα παιδιά που "τούς κόβονται τα όνειρα" (ποιά όνειρα;να γίνουν χαζοχαρούμενοι "στάρ" που θα τραγουδάνε χαζοχαρούμενα τραγουδάκια;)

    Τα όνειρα για τον καθένα είναι διαφορετικά.Αλίμονο αν όλοι κάναμε τα ίδια όνειρα.Το σημαντικό δεν είναι τι ονειρεύεται κάποιος,αλλά να προσπαθεί και να παλεύει γι'αυτό.

    Υπάρχουν πάντως και άλλα νέα παιδιά που θέλουν να ακολουθήσουν πιό ουσιαστικά όνειρα και κανείς δέν τα χρηματοδοτεί.Αλλά εκεί κάνουμε μούγκα-βούβα.

    Δεν ξέρω αν αναφαίρεσαι κάπου συγκεκριμένα,αλλά τόσο εγω προσωπικά όσο και οι περισσότεροι εδω,δεν νομίζω να κάναμε μούγκα-βουβα σε κάτι που πραγματικά έχει αξία.Μακάρι να γίνονται αξιόλογα πράγματα και σίγουρα θα έχουν την στήριξη όλων μας.Προσωπικά δεν έχω κάποιο συμφέρον για να μην υποστηρίξω κάτι τέτοιο.Το αντίθετο θα έλεγα.

    ΥΓ.Οσο γιά τους μισθούς τών βουλευτών,το καλύτερο θα ήταν να καταργηθούν εντελώς.Στην Ελβετία,οι βουλευτές είναι άμισθοι διότι το πρωί πάνε στίς δουλειές τους κανονικά γιά να βγάλουν το "καρβέλι" και το απόγευμα ασχολούνται με το νομοθετικό τους έργο.Είναι η "συμμετοχή στά κοινά",που έλεγαν και οι αρχαίοι Ελληνες,υποχρέωσή τους ώς ενεργών πολιτών τής χώρας τους.Οπως έκαναν π.χ. οι αρχαίοι Αθηναίοι,που αντί να κάνουν όργια,μαζευόντουσαν κάθε μέρα στην Πνύκα και συζητούσαν και εύρισκαν λύσεις γιά τα προβλήματα τής πόλης τους.Και δέν τους πλήρωνε κανείς γι'αυτό.

    Εδώ θα συμφωνήσω μαζί σου.Δεν θα μπορούσα να κάνω αλλιώς.

     


    -----------------
    Τίς πιό καλές σου στιγμές τίς είχες ζήσει στο χτές που δέν θυμόσουν

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : Hastaroth στις 10-03-2012 07:42 ]




    kamelia8
    11.03.2012, 12:02

    Optiras, ένα θα πω: Πόνεσα διαβάζοντας τα λινκς που έδωσες. Απλώς πόνεσα...


    optiras
    11.03.2012, 12:10

    Παράθεση:

    Το μέλος kamelia8 στις 11-03-2012 στις 12:02 έγραψε...

    Optiras, ένα θα πω: Πόνεσα διαβάζοντας τα λινκς που έδωσες. Απλώς πόνεσα...



    Δεν το έπιασα...Το κάνεις πιο λιανά;Η απάντηση που έγραψες μπορεί να ερμηνευτεί με πολλούς τρόπους...


    Todo
    11.03.2012, 14:42

    Δεν πρόκειται να ασχοληθώ καθόλου. Τουλάχιστον με τους ασήμαντους που στέλνουμε φέτος και τα ποπ τραγουδάκια για ηλικίες 13-15 χρονών με σιδεράκια και μπιμπίκια, αμφιβάλλω αν θα μπούμε στον τελικό. 'Ετσι κι αλλιώς μας κόπηκε κάθε διάθεση για χορούς και πανηγύρια, εδώ δεν ξέρουμε αν αύριο θα επιβιώνουμε ή αν θα περιμένουμε στην Ομόνοια με δελτίο για λίγη μπομπότα (να δω αν και τότε, Πάγκαλος και Βενιζέλος, θα παραμένουν μοσχαρακια θρεμμένα!). Για το θέμα των χρημάτων που δίνουμε, νομίζω ότι τα παίρνουμε πίσω από χορηγούς και βγαίνει και κάτι ψιλό σαν κέρδος, αν θυμάμαι καλά, με την Παπαρίζα, δώσαμε 900 χιλ. Ευρούδια και πήραμε τελικά ένα ή ένα,εκατό στο τέλος. Τουλάχιστον αυτά ξέρουμε πού πάνε γιατί κάτι άλλα κονδύλια στην ΕΡΤ, γίνονται πόμολα στις βίλες των διευθυντών. Επίσης, θαρρώ ότι η γ...-ΕΡΤ που τη χρυσοπληρωνουμε χωρίς να τη βλέπουμε (στο τηλεκοντρόλ μου τα κουμπιά των ΕΤ1, ΝΕΤ και ΕΤ3 είναι ΑΘΙΚΤΑ! -δεν κάνω πλάκα!) πληρώνει έτσι κι αλλιώς στην EBU, οπότε συμμετάσχει θέλει δε θέλει ή κάτι τέτοιο, μη σας λέω και ε(ο)ρτο-μακακίες. Φέτος, εύχομαι να βγει το Σαν Μαρίνο, ή τα Κανάρια Νησιά ή το Λιχτενστάιν, ή ακόμη κι η Ζουαζιλάνδη, που δεν ανήκει στην τιμημένη Ευρώπη.

    Αλήθεια, η Πικροδάφνη Μπόκοτα, τι δουλειά κάνει τώρα στην ΕΡΤ; Καθαρίστρια;