ελληνική μουσική
    546 online   ·  210.842 μέλη

    Περί δημοκρατίας και βίας

    dimitrib4
    10.03.2012, 04:17

    Θα ήθελα να γράψω μερικές απόψεις μου μέσω αυτού του topic. 

    Όπως έγραψα σ' ένα άλλο topic, η δημοκρατία (και συγκεκριμένα η προεδρευόμενη κοινοβουλευτική-αυτή που έχουμε δηλ.) θα πρέπει να διέπεται από 3 ΑΝΕΞΑΡΤΗΤΕΣ εξουσίες. Δικαστική, νομοθετική και εκτελεστική. Δικαστική, είναι οι δικαστές, νομοθετική, οι βουλευτές που ψηφίζουν τους νόμους και εκτελεστική, οι εκάστοτε υπουργοί που τις εκτελούν. Αφού όμως, τα νομοσχέδια τα περνάει η πλειοψηφία της βουλής (άρα οι κυβερνητικοί βουλευτές), αυτό συνεπάγεται αυτόματα ότι θα τους εγκρίνει και η εκτελεστική, δηλ. οι υπουργοί της. Άρα, παύουν να είναι ανεξάρτητες.

    Χαρακτηριστικό της δημοκρατίας είναι η κυριαρχία του λαού. Ποιού λαού? Όταν ένα κόμα βγαίνει κυβέρνηση μ' ένα ποσοστό γύρω στο 40% του εκλογικού σώματος, (που αυτό σημαίνει με αριθμούς ότι, ψηφίζουν γύρω στα 7 εκατ, και κυβέρνηση βγαίνει στα 3 εκατ), συνεπάγεται ότι κυβερνούν τα 3 εκατ τους 7 εκατομ (για να μη πω στα 12). Άρα ποιά είναι η κυριαρχία του λαού? Γιατί να πρέπει ν' ανέχομαι να μου ρυθμίζουν τη ζωή οι πιο λίγοι στο όνομα της δημοκρατίας?

    Από αυτούς που ψηφίζουν τώρα, τα 7 εκατ, πόσοι εργάζονται για τα κόματα? 500.000 σίγουρα για το ένα κόμα κι άλλοι τόσοι για το άλλο και σίγουρα άλλοι τόσοι για τα υπόλοιπα, σύνολο 1,5 εκατ. Να μην έχουν διαπλεκόμενα συμφέροντα κι 'αλλοι τόσοι? ..και λίγους βάζω.. σύνολο 3 εκατ. Άρα από τα 7 εκατ, τα 3 είναι ήδη τοποθετημένα. Οπότε τα υπόλοιπα 4 εκατ, δεν έχουν καμία ελπίδα ν΄ανατρέψουν το υπάρχων πολιτικό καθεστώς γιατί είναι ουτοπικό να φανταστεί κανείς ότι θα μπορούσαν ποτέ να δράσουν συλλογικά.

    Διαφωνώ κάθετα στο σύστημα των εκλογών , με τη μορφή τουλάχιστον που έχει. Δεν είμαι εκλογολόγος , αλλά αυτό που ισχύει δεν με εκφράζει. Κακώς έχουν οι παραπάνω δικαίωμα ψήφου και καθορίζουν ποιός θ' αναλάβει τα ηνία της χώρας.

    Και στη τελική ποιά κυριαρχία του λαού όταν και  οι 300 είναι μεγαλοεπιχειρηματίες? 

     Η πλειοψηφία που ψηφίζει έχει πλήρη άγνοια για τη πραγματική όψη των προσώπων που εκλέγει. Ότι ξέρει γι' αυτούς, το γνωρίζει είτε από αφίσσες, είτε από τα ΜΜΕ, δηλ επι της ουσίας μηδέν. Τους ψηφίζει για άλλους λόγους, πάντως σίγουρα όχι επειδή ξέρει ότι είναι οι πιο ικανοί για την διακυβέρνηση της χώρας.

    Κι εδώ τώρα θα περάσω στο θέμα της βίας καθώς, είμαι κατά της βίας, αλλά πιστεύω ότι σε κάποιες περιπτώσεις είναι η μόνη λύση.

     Και μην ακούω για τους "φτωχούς" υπάλληλους του κράτους που θα τη πληρώσουν. Να αναλάβουν τις ευθύνες των επαγγελμάτων τους. Δεν γίνεται να κρατάς ένα ρόπαλο και μια ασπίδα και ν' ανοίγεις τα κεφάλια έτσι, επειδή γουστάρεις, θα πληρώσεις. Δεν γίνεται να είσαι φύλακας της βουλής και να κάθεσαι και να τα ξύνεις όταν συμβαίνει γύρω σου όλη αυτή η κατάσταση. Να πληρώσεις. Όπως και για τους ασφαλίτες , τους προβοκάτορες, τους πολιτικούς, και όλους τους κομπιναδόρους-εκμεταλλευτές του ανθρώπινου πόνου. ΝΑ ΠΛΗΡΩΣΕΤΕ. Αφού οι παραπάνω δεν διαθέτουν την συνείδηση για να λυπούνται των όσων κάνουν στους συνανθρώπους τους, κάποιος πρέπει να τους κάνει να το αισθανθούν. Και δε νομίζω ότι αυτό μπορεί να γίνει με ειρηνικό τρόπο. Τον ειρηνικό μόνο να τον χλευάζουν ξέρουν και να μη του δίνουν καμία σημασία.

    Και τι θα γίνει μετά? δεν ξέρω... πάντως αυτό που ΓΙΝΕΤΑΙ είναι τρισχειρότερο και πρέπει να δοθεί τέρμα. Σαν το φόβο της χρεωκοπίας που μας έχουν πασάρει όλοι οι τραπεζορουφιάνοι λες και θα έρθει η συντέλεια του κόσμου. Τι να φοβηθώ, να μην πεινάσω? Αφού ήδη δυσκολεύομαι να πάω στο σούπερ. Να μη μείνω άστεγος?Αφού δεν με φτάνουν τα λεφτά για τη δόση του δανείου ή του ενοικίου. Να μου τα πάρουν όλα ? Αφού δεν έχω να πληρώσω χαράτσια και φόρους κι έμεινα άνεργος. Δηλαδή τι άλλο χειρότερο θα γίνει από αυτό που γίνεται? Και τον Ιούνιο έρχονται νέα μέτρα...

    Μέχρι το '15 η πορεία είναι υπογεγραμμένη. Όπως καθορισμένα όλα ήταν και πιο πριν , όπως και μετά, απλά δεν τα ανακοινώνουν ,για να είναι σχεδιασμένα όλα τέλεια.Είναι δυνατόν η παγκόσμια μασονία ν' αφήνει κάτι στη τύχη?

    Υπάρχουν και άλλα παραδείγματα όπως του Εκουαδόρ και της Ισλανδίας, όμως στο Εκουαδόρ εμφανίστηκε ένας άξιος πολιτικός που ενδιαφέρθηκε για το λαό του και στην Ισλανδία λειτουργεί η δικαιοσύνη. Άρα δε νομίζω ότι έχουμε και πολλές πιθανότητες να επιτύχουμε κάτι από τα δύο.

     

     

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : dimitrib4 στις 10-03-2012 04:23 ]


    mpinelikis
    10.03.2012, 12:50
    οπως θα εχεις καταλαβει βεβαια το θεμα σου καιει οποτε μην περιμενεις αντιπαραθεση εδω μεσα εμενα παντως με καλυπτεις σχεδον 100%
    optiras
    11.03.2012, 12:18

    Από τα ζητήματα που τίθενται πιο να πρωτοσυζητήσουμε;

    Το θέμα της βίας έχει αναπτυχθεί εν μέρει στο τόπικ επεισοδιακές οι συναυλίες του νταλάρα...


    mpinelikis
    11.03.2012, 12:23
    ωραια λοιπον η βια της εξουσιας αποδεκτη η βια του λαου κατακριτεα
    optiras
    11.03.2012, 13:00

    Αυτό έχει συζητηθεί στο τόπικ που σου προανέφερα...Δες αν σε καλύπτει η εκεί συζήτησ για να μην επαναλαμβάνουμε τα ίδια...Οι σχετικές απαντήσεις είναι ανάμεσα στις άλλες που αφορούν το θέμα του νταλάρα... 


    mpinelikis
    11.03.2012, 13:16
    :)
    dimitrib4
    11.03.2012, 14:51

    Θα ήθελα να διαβάσω τις απόψεις σας σχετικά με τη δημοκρατία και την εφαρμογή της αυτή τη στιγμή στην Ελλάδα, για το αν πιστεύετε ότι για ν' αλλάξουν τα πράγματα πρέπει να κινηθούμε ειρηνικά ή βίαια, αν έχετε να προτείνετε κάποιες λύσεις όσον αφορά τη λειτουργία του πολιτικού συστήματος, και γενικά ότι θέλετε να γράψετε  σχετικά με τις κοινωνικοπολιτικές εξελίξεις που βιώνουν οι άνθρωποι σε όλο το κόσμο


    optiras
    13.03.2012, 11:04

    Θέτεις ταυτόχρονα πολλά θέματα με αποτέλεσμα να μην διευκολύνεις τον διάλογο...

    Παράθεση:

    Το μέλος dimitrib4 στις 11-03-2012 στις 14:51 έγραψε...

    με τη δημοκρατία και την εφαρμογή της αυτή τη στιγμή στην Ελλάδα

    Η δημοκρατία στην ελλάδα ήταν και είναι μόνο κατ' επίφαση...Ήταν με φύλλο συκής αλλά αυτό έπεσε και ο βασιλιάς είναι γυμνός πλέον...

    Λογικό:ούτε οι πολίτες έχουμε δημοκρατικές πεπποιθήσεις-και λόγω και της κατάστασης που επικρατούσε από πάντα στην παιδεία....Πολλοί δε δεν ξέρουν καν τι είναι δημοκρατία,όπως σωστά το έχεις θέσει και σε άλλο τόπικ...

    Πόσο μάλλον που αυτοί που την επικαλούνται ή αυτοπροτείνονται σαν υπερασπιστές της είναι αυτοί που θέλουν να την καταλύσουν...

    Άλλωστε η δημοκρατία για να λειτουργήσει σωστά απαιτεί κάποιες προϋποθέσεις που στην ελλάδα ποτέ δεν πραγματοποιήθηκαν....Και με ευθύνες των πολιτών...Γιατί σε πολλούς βόλευε το σύστημα που επικρατούσε....

    Άλλωστε αυτό φαίνεται και στις λεπτομέρειες...Δες τοn πρόλογο στο θέμα ''Έρχονται εκλογές.Πόσα κόμματα γνωρίζετε και ποια'' σε αυτό το φόρουμ και το ''μη δημοκρατικές όψεις του ελληνικού εκλογικού πολιτικού συστήματος'' δικό μου στο φόρουμ του πολιτικού καφενείου.

    Παράθεση:

    Το μέλος dimitrib4 στις 11-03-2012 στις 14:51 έγραψε...

    πιστεύετε ότι για ν' αλλάξουν τα πράγματα πρέπει να κινηθούμε ειρηνικά ή βίαια

    Η άποψή μου συνοψίζεται στο  ότι ''είναι εγκληματίας τόσο αυτός που προωθεί σε μια χώρα ένα πόλεμο που μπορεί να αποφευχθεί,όσο και αυτός που δεν προωθεί έναν αναπόφευκτο πόλεμο''  του Jose' Marti',κουβανού επαναστάτη που έχασε την ζωή του πολεμόντας τους δυνάστες της πατρίδας του στην επανάσταση του 1895...

    Έχουμε όμως εξαντλήσει όλα τα άλλα μέσα;Η άποψή μου είναι πως όχι...Ας τα εξαντλήσουμε πρώτα...Ή ας δοκιμάσουμε να τα εξαντλήσουμε πρώτα...

    Κάτι άλλο που θα πρέπει να μας προβληματίσει:η μοίρα χωρών που αντιμετώπισαν ανάλογα προβλήματα...

    Το ιράν έδιωξε τον σάχη για νε έρθουν οι μουλάδες...Η κούβα έδιωξε τους αμερικανούς για να έρθει το καθεστώς κάστρο...Το αφγανιστάν έδιωξε τους σοβιετικούς για να έρθουν οι ταλεμπάν...Οι αφρικάνικοι λαοί έδιωξαν τους αποικιοκράτες και  εγκαταστάθηκαν στις χώρες αυτές κτηνώδεις χούντες και δικτάτορες...

    Είμαστε σίγουροι ότι οι λαοί περνάν καλύτερα στα καθεστώτα που προκύπτουν με τη βία;Σε ελάχιστες περιπτώσεις έγινε αυτό....

    Παράθεση:

    Το μέλος dimitrib4 στις 11-03-2012 στις 14:51 έγραψε...

     αν έχετε να προτείνετε κάποιες λύσεις όσον αφορά τη λειτουργία του πολιτικού συστήματος, και γενικά ότι θέλετε να γράψετε  σχετικά με τις κοινωνικοπολιτικές εξελίξεις που βιώνουν οι άνθρωποι σε όλο το κόσμο

    Ας συζητήσουμε πρώτα τα δυο πρώτα θέματα και μετά περνάμε στα άλλα δυο,προσδιορίζοντας όμως το εύρος γιατί είναι τεράστια σε έκτση θέματα...

    Υ.Γ.1:προτιμώ τους επαναστάτες που πρόταξαν τα στήθη τους πολεμόντας το σύστημα και ρίσκαραν και την ζωή τους (Jose' Marti,Che,ρώσους αναρχικούς ) από αυτούς που περιορίζονται στη διανομή ανακοινώσεων και στο πέταμα μπουκαλιών σε καλλιτέχνες...Από απόσταση...Και εκ του ασφαλούς...

    Υ.Γ.2:το λινκ που παραπέμπω στα ιταλικά για τον Jose' Marti' έχει τίτλο: ''Δική του η πρώτη επανάσταση στην κούβα.Αλλά δεν αγαπούσε τις επαναστάσεις...''

    http://www.storiain.net/arret/num76/artic3.asp

    Επαναστάτης με αιτία λοιπόν και λόγο,συνειδητός...Όχι επαναστάτης χωρίς αιτία...Που τον χρησιμοποιεί το σύστημα κατά πως το βολεύει....

    http://en.wikiquote.org/wiki/Jos%C3%A9_Mart%C3%AD

    Υ.Γ.3:πολλά από αυτά που ζούμε είναι γραμμένα στην ιστορία ήδη....Με αίμα ανθρώπων...

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : optiras στις 13-03-2012 12:14 ]


    mpinelikis
    13.03.2012, 22:29
    καποια στιγμη ισως πρεπει να αλαξει ο ρους της 'Ιστοριας" με το δικο μας αιμα ισως αν δεν υπαρχει δημοκρατια η οταν η δημοκρατια γινεται τυρανια καποιος παλευε να εξοστρακισει τον τυρανο δεν ηταν πανακια παντα ο εξοστρακισμος αλλά περισοτερεσ φορες ερχόταν πραγματική δημοκρατία για κάποια χρόνια
    optiras
    14.03.2012, 08:58

    Παράθεση:

    Το μέλος mpinelikis στις 13-03-2012 στις 22:29 έγραψε...

    καποια στιγμη ισως πρεπει να αλαξει ο ρους της 'Ιστοριας" με το δικο μας αιμα ισως αν δεν υπαρχει δημοκρατια η οταν η δημοκρατια γινεται τυρανια

    Δημοκρατία δεν υπήρχε στην ελλάδα ούτε και πριν την οικονομική κρίση...Αυτό μάλλον όμως δεν πείραζε κανένα-εμένα προσωπικά με ενοχλούσε...Αυτό το λέω με βάση τις αντιδράσεις/παρεμβάσεις/φωνές/διαδηλώσεις/διαμαρτυρίες που υπήρχαν:από ανύπαρκτες έως ελάχιστες...και όταν υπήρχαν κάποιες περνούσαν απαρατήρητες...

    Άρα ας επικαλεστούμε κανένα επιχείρημα περισσότρο αληθοφανές και περισσότερο προσγειωμένο στην ελληνική πραγματικότητα....Αυτό που επικαλείσαι σωστό είναι αλλά μόνο στην θεωρία...Τον μέσο έλληνα -αν βολεύεται-δεν του καίγεται καρφίτσα για δημοκρατίες και πράσινα άλογα...Το δσιαπιστώσαμε πριν την κρίση...

    Παράθεση:

    Το μέλος mpinelikis στις 13-03-2012 στις 22:29 έγραψε...

    αν δεν υπαρχει δημοκρατια η οταν η δημοκρατια γινεται τυρανια καποιος παλευε να εξοστρακισει τον τυρανο δεν ηταν πανακια παντα ο εξοστρακισμος αλλά περισοτερεσ φορες ερχόταν πραγματική δημοκρατία για κάποια χρόνια

    Αυτό έγινε σπανίως και μόνο στην Αθήνα κυρίως...Πριν 2500 χρόνια...Εμείς είμαστε εδώ(χρονικά και χωρικά) και με τελείως άλλη κουλτούρα-και επίπεδο(πολύ χαμηλότερο εκείνου των προγόνων μας)...

    Το αίτημα του μέσου έλληνα μάλλον συνοψίζεται σε εκείνο το περίφημο σκίτσο στο περιοδικό παραπέντε σε κάποιο τεύχος κοντά στο 1990:''δεν θέλω λιγότερη διαφθορά,θέλω περισσότερες πιθανότητες να συμετέχω..''.

    Γιατί μάλλον μας ξέφυγαν πολλά...Και πριν αντιμετωπίσει κανείς ένα πρόβλημα πρέπει να έχει αντίληψη ποιο είναι το πρόβλημα(έκταση,μέγεθος,αιτίες κτλ).Και σαν ελληνική κοινωνία ,ούτε σε αυτό δεν είμαστε ακόμα,πόσο μάλλον στις ππροσπάθειες για λύση του προβλήματος...

    Πριν λίγο καιρό έγινε στην Αθήνα μια πολύ καλή συζήτηση με θέμα '' Οι πολιτισμικές ρίζες της κρίσης '' ...Στην ανακοίνωση γράφει κάπου ''Διαισθανόμασταν, ενδεχομένως, ότι η κρίση ήταν προ των πυλών, αλλά προτιμήσαμε να αγνοήσουμε τα σημάδια της. Γιατί αν η οικονομική κρίση δεν μπορούσε από όλους να προβλεφθεί, η κρίση αξιών και συλλογικών στόχων ήταν παραπάνω από φανερή. Με ποιο τρόπο σχετίζεται η κρίση των αξιών με την οικονομική κρίση;''

    Ακόμα παλιότερα έγινε μια άλλη ομιλία με θέμα '' Ηθικό, Νόμιμο, Πολιτικό '' στην ανακοίνωση της οποίας γράφει ''Καθίσταται λοιπόν επιτακτική η ανάγκη να εξετάσουμε τις διαδρομές μέσα από τις οποίες η ελληνική κοινωνία οδηγήθηκε στην κρίση αυτή, να αναρωτηθούμε για τα αίτια αλλά και τη φύση μιας κρίσης η οποία, προτού εξελιχθεί σε οικονομική, εκδηλώθηκε πρώτα ως κρίση ηθική και πολιτισμική.''

    Και ένα σωρό άλλες ομιλίες, εκδηλώσεις ή βιβλία (ενδεικτικά στο λινκ κάποια πρόσφατα αλλά υπάρχουν και πολύ παλιότερα-το 2 και το 3 ασχολούνται κυρίως με την ελληνική κρίση) ή άρθρα σε περιοδικά ή εφημερίδες...

    Γιατί η ελληνική κρίση δεν είναι μόνο η καπιταλιστική ή καπιταληστρική που πλήτει το παγκόσμιο οικονομικό σύστημα ή τερατούργημα...Και για την οποία μπορεί να διαβάσει κανείς απόψεις όπως αυτή στο

    Είναι μια παράλληλη κρίση που επιταχύνθηκε και χειροτέρευσε λόγω της παγκόσμιας κρίσης και έφθασε στο αποκορύφωμα ταυτόχρονα σχεδόν με την παγκόσμια κρίση και λίγο πριν την κορύφωση της κρίσης σε άλλες χώρες με ανάλογα προβλήματα(ισπανία,ιταλία κτλ) 

    Μην γελιόμαστε όμως:η ελληνική ήταν αναπόφευκτη:θα ερχόταν ακόμα και αν δεν έσκαγε η διεθνής κρίση...

    Άρα λοιπόν βρισκόμαστε ακόμα στην συνειδητοποίηση του προβλήματος...Από που και ως που έχουμε εξαντλήσει όλα τα μέσα;Μέχρι εδώ μόνο είδαμε σπασμωδικές κινήσεις και αντιδράσεις,κινητοποιήσεις σε στυλ λόξυγγα και όχι κάτι μόνιμο.΄Και πολλά πολλά λόγια...Και λίγες σχετικά πράξεις...


    dimitrib4
    15.03.2012, 20:20

    Αυτά που βιώνουμε στην Ελλάδα είναι αποτέλεσμα πολλών παραγόντων. Κατ' αρχάς ευθύνονται όλες αυτές οι χώρες (κυρίως ασιατικές-Κίνα-) οι οποίες παράγουν με απίστευτα γρήγορους ρυθμούς μη μπορώντας όμως να καταναλωθούν τα προιόντα. Από κεί και πέρα η Ελλάδα δεν διέθετε ικανούς ανθρώπους για να θωρακίσει την οικονομία της απέναντι σε τέτοια φαινόμενα. Σαφώς και οι πολιτικοί έχουν τεράστια ευθύνη, όμως και εμείς, λόγω νοοτροπίας ,έχουμε ευθύνη. Το πρόβλημά μας, (σχετικά με την οικονομία, για να μην αναφέρω άλλα) είναι η απληστία μας. Είχα ακούσει σε μια δημόσια υπηρεσία το εξής : πως τους βγάζεις όλους αστραπιαία με μία κίνηση από τα γραφεία τους? πετάς στο διάδρομο ένα 50άρικο. Αυτή είναι και η κύρια διαφορά μας με τους ξένους, απ' την οποία φυσικά προκύπτουν προβλήματα, όπως πχ το φαινόμενο της διαφθοράς. Δυστυχώς η καταπολέμησή της είναι αδύνατη καθώς είναι εμπλεκόμενοι δικαστικοί, αστυνομικοί, εφοριακοί, πολιτικοί,  κα. Δεν πιστεύω ότι μπορεί ν' αλλάξει κάτι προς το καλύτερο. Μόνο προς το χειρότερο. Προβλέπω να πορευόμαστε έχοντας ως πρότυπα τις οικονομίες των περισσοτέρων χωρών που μας συνορεύουν : Αλβανία, Βουλγαρία, Σκόπια, και χωρών των Βαλκανίων. Και φυσικά η διαφθορά θα συνεχίσει να δίνει και να παίρνει. Η απληστία συνεπάγεται πολλά άσχημα πράγματα. Ένα από αυτά είναι η έλλειψη της συλλογικότητας. Τα συνδικαλιστικά σωματεία είναι βουτηγμένα μέσα στη διαφθορά και στα διαπλεκόμενα με αποτέλεσμα να μην μπορούν να υπάρχουν μαζικές ουσιαστκές αντιδράσεις. Στο εξωτερικό , πχ στη Γαλλία, υπάρχει νομοθεσία ειδική για τους εργαζόμενους, όπου οι συνδικαλιστές με τους εκπροσώπους τους φροντίζουν να τηρείται. Εδώ αυτό που τηρείται είναι η γραμμή του κόματος. Αλλά και σαν άνθρωποι δεν έχουμε συλλογική συνείδηση. Διχασμένοι ήμασταν πάντα και διχασμένοι θα είμαστε. Αυτή είναι η πραγματικότητα, μας αρέσει δεν μας αρέσει και πρέπει να την αποδεχτούμε. Και όσο για όλους αυτούς που μιλούν για τα καλά της κρίσης, διαφωνώ απόλυτα. Όχι μόνο δεν υπάρχει κάτι καλό αλλά βιώνουμε ότι χειρότερο θα μπορούσε να υπάρξει. Και όσο για τους "κακομαθημένους" που θα εκλογικευτούν βιώνοντας μια πιο σκληρή πραγματικότητα, διαφωνώ ριζικά, γιατί αυτοί που ζούσανε με αυτούς τους κανόνες ,τώρα θα γίνουν πιο αδυσώπητοι προσπαθώντας να τους εφαρμόσουν. Και φυσικά όλοι αυτοί που ζούσανε μέχρι τώρα στα όρια της επιβίωσης θα εξολοθρευτούν. Η ψαλίδα μεγαλώνει μεταξύ πλούσιων και φτωχών και όπως είχε πεί και ο Ανδρουλάκης (το χα διαβάσει και πριν από καπου 10 χρόνια στη Καθημερινή), ο 3ος παγκόσμιος πόλεμος ξεκίνησε και είναι μεταξύ αυτών των δύο. Απλά, διαλέξτε σε ποιό στρατόπεδο θα πολεμήσετε.


    mpjxprt
    16.03.2012, 13:11

    ... μάλιστα ... {#emotions_dlg.huh}

    Επειδή έχω κουραστεί να διαβάζω απόψεις άλλοτε παρμένες από κακή αντίληψη επαναστατικών βιβλίων του περασμένου αιώνα, άλλοτε αυτούσια παρμένες από κομματικές καθοδηγήσεις και άλλοτε διαστρεβλώνοντας τα πάντα (πνεύμα και περιεχόμενο νόμων, απίθανες ατομικές εκτιμήσεις και ιδεολογικοποίηση της αμάθειας) θα παρακαλούσα θερμα, όποιος εκφέρει απόψεις περί Δημοκρατίας, βίας, Χούντας, Φασισμού κλπ να ξεκαθαρίζει ΠΡΩΤΑ ΣΕ ΠΟΙΑ ΧΩΡΑ ΥΠΑΡΧΕΙ η πραγματική Δημοκρατία (ή έστω είναι πολύ κοντά κατά τη γνώμη του)

    Πάντα εφόσον θεωρεί τη Δημοκρατία ως το "καλύτερο" Πολιτικό σύστημα ... Αν θεωρεί κάποιο άλλο, ας μας το δηλώσει, και ας προσπαθήσει να μας πείσει ...

    Αν η Δημοκρατία αυτή βρίσκεται ΜΟΝΟ στο κεφάλι του, προσωπικά ευχαριστώ αλλά δεν θα πάρω ... όσο για τα υπόλοιπα Κοινωνικά- Οικονομικά- Πολιτικά σχόλια που διαβάζω, ισχύει σαφώς η πρώτη παράγραφος ...

     

    /Πέτροc Cool


    -----------------
    http://www.myspace.com/mpjxprt

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : mpjxprt στις 16-03-2012 13:11 ]

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : mpjxprt στις 16-03-2012 15:44 ]


    dimitrib4
    16.03.2012, 17:01

    Αποδίδεις πολύ εύκολα χαρακτηρισμούς γι' αυτά που διάβασες χωρίς όμως να παρουσιάζεις ούτε ένα επιχείρημα. Που είδες τη διαστρέβλωση : των νόμων και των "απίθανων" εκτιμήσεων. Όσο για την "ιδεολογικοποίηση της αμάθειας", είδαμε τ' αποτελέσματα της "ιδεολογικοποίησης των γνωστικών". Και στη τελική, όλοι αυτοί που ρυθμίζουν τις τύχες των λαών, είτε σε πολιτικό είτε σε οικονομικό επίπεδο, όλοι με διδακτορικά και master είναι. Αυτό που θέλω να πω είναι ότι η Παιδεία από μόνη της δεν κάνει τίποτα. Θα πρέπει να έχεις μέσα σου τη τάση για καλυτέρευση, έτσι ώστε να προχωρήσεις καλλιεργώντας το πνεύμα σου. Αυτό που συμβαίνει όμως, είναι η παραγωγή "καλλιεργημένων" ανθρώπων για να εξυπηρετούν τα συμφέροντά τους και τα συμφέροντα εκείνων που θέσπισαν τη λειτουργία του συγκεκριμένου συστήματος, εκμεταλλεύοντας τους συνανθρώπους τους.


    mpjxprt
    16.03.2012, 17:23

    ... ναι καλά ... Δε μας είπες όμως σε ΣΕ ΠΟΙΑ ΧΩΡΑ ΥΠΑΡΧΕΙ η πραγματική Δημοκρατία κατά την άποψή σου ?

    Έχουμε άποψη γι αυτό ή λέμε μλκίες να περνάει η ώρα ?

    /Πέτροc

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : mpjxprt στις 16-03-2012 17:24 ]


    trelakias
    16.03.2012, 18:11

    Δηλαδή Πέτρο ο κόσμος πρέπει να δεχθεί το σύστημα που του επιβάλουν επειδή παντού έτσι γίνεται?

    Αν πάνε οι άλλοι να πέσουν στο γκρεμό πρέπει να πάμε και εμείς?


    mpjxprt
    16.03.2012, 19:17

    Σαφέστατα ΟΧΙ !!! (ούτε βέβαια είπα κάτι τέτοιο...)

    Αυτό που λέω όμως είναι ότι όταν μου πεις ΤΙ ΑΚΡΙΒΩΣ δεν σ' αρέσει (θέλει διόρθωμα, είναι άδικο, κλπ), να μου πεις και ΜΕ ΤΙ ΘΑ ΤΟ ΑΝΤΙΚΑΤΑΣΤΗΣΕΙΣ !!!

    Αυτό δείχνει ότι καταλαβαίνεις που βρίσκεσαι, τι παιχνίδια (θεωρείς ότι) παίζονται, ποιοί τα παίζουν, και επίσης έχεις κατασταλάξει στο οτι η ιδέα που προτείνεις είναι εφαρμόσιμη, και θα οδηγήσει σε μια ΚΑΛΥΤΕΡΗ κατάσταση, και φυσικά οτι υπολογίζεις κι εμένα σαν πολίτη/γνώμη που αν μ΄αρέσει η ιδέα σου και τα επιχειρήματά σου, φυσικά και θα την υποστηρίξω ...

    πχ. αν στην Παιδεία δε σ΄αρέσει ο δάσκαλος, πες μας πρώτα γιατί, και μετά πες μας ΠΟΙΟΣ ΘΑ ΤΟΝ ΑΝΤΙΚΑΤΑΣΤΗΣΕΙ (με ποιές διαδικασίες επιλογής, ποιά προσόντα, ποιό πρόγραμμα διδασκαλίας κλπ) ... ή πες απλά οτι εγώ δε θέλω να μορφώνονται τα παιδιά μου γιατί η μόρφωση είναι αναχρονιστικός και αυταρχικός θεσμός ...

    Αν δε σ΄αρέσει ολόκληρο το Πολιτικό σύστημα (ααααυτό πού λέμε εμείς οι Αστοί "Δημοκρατία") ... το δέχομαι ... ΠΕΣ ΜΟΥ ΟΜΩΣ ΜΕ ΤΙ ΘΑ ΤΟ ΑΝΤΙΚΑΤΑΣΤΗΣΕΙΣ ... (ποιά χώρα πχ θεωρείς οτι έχει καλύτερο σύστημα από αυτό που έχουμε εδώ), και φυσικά ΜΕ ΤΑ ΑΝΤΙΣΤΟΙΧΑ ΕΠΙΧΕΙΡΗΜΑΤΑ πάντα ...

    /Πέτροc Cool

    (Άσχετο ... πχ. Εγώ θεωρώ οτι η πρέπει να εφαρμοστεί η Απλή αναλογική γιατί είναι το δικαιότερο εκλογικό σύστημα ... Αν με ρωτήσεις όμως αν είμαστε πολιτικά "ώριμοι" να το δεχτούμε ή ακόμη αν θα την ψήφιζα σε ένα δημοψήφισμα θα σου απαντούσα ΟΧΙ. Κι ο λόγος είναι απλούστατος : Η Απλή αναλογική ΒΑΣΙΖΕΤΑΙ σε συμμαχίες, συμμαχικές κυβερνήσεις και τη φιλοσοφία του "βάζω νερό στο κρασί μου" ... και τα ίδια τα αριστερά κόμματα που την πρεσβέβουν, δεν συμμαχούν με κανέναν ... (λόγω ανυπέρβλητων ιδεολογικών διαφορών φαντάζομαι ...). Αμ έτσι δυστυχώς ΔΕΝ ΘΑ ΕΦΑΡΜΟΣΤΕΙ ΠΟΤΕ ... Τέλος Άσχετου)


    -----------------
    http://www.myspace.com/mpjxprt

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : mpjxprt στις 16-03-2012 19:21 ]


    trelakias
    16.03.2012, 19:55

    Συμφωνώ.  Αλλά όταν καταπιέζεται ο κόσμος είναι λογικό να αντιδρά αυθόρμητα, χωρίς σχέδιο και προτάσεις.

    Το άλλο αντεπιχείρημα είναι ότι για να φέρω εγώ, εσύ και ο καθένας τις προτάσεις του, πρέπει να ξέρουμε τι γίνεται.  Το να γνωρίζουμε είναι λίγο χλωμό γιατί δεν μας τα λένε... Και επίσης για να καταλάβουμε και να δώσουμε πρόταση πχ για ένα οικομικό θέμα πρέπει να είμαστε οικονομολόγοι.  Στις μέρες μας δεν είναι 1+1=2, είναι πιο πολύπλοκο.  Ωστόσο τις συνέπειες αυτού του πολύπλοκου συστήματος τις αντιλαμβανόμαστε και μάλιστα πολύ καλά.


    dimitrib4
    17.03.2012, 15:32

    Αυτό που θα ήθελα να συμβεί τώρα είναι η ανατροπή της υπάρχουσας κατάστασης. Η αντικατάσταση δεν μ' απασχολεί τη συγκεκριμένη χρονική στιγμή. Ούτως ή άλλως χειρότερα από αυτό που ζούμε και από αυτά που θα ακολουθήσουν, δεν πρόκειται να υπάρξουν. Οπότε όποια και να είναι η αντικατάσταση σίγουρα θα είναι καλύτερη από αυτό που βιώνουμε.

    Όσον αφορά το θέμα της βίας, έγραψα και σ' άλλο topic. Περπατάς τη νύχτα και σου τη πέφτει ένας ανώμαλος και προσπαθεί να σε βιάσει. Τι θα κάνεις? Θα προσπαθήσεις με ειρηνικό τρόπο να τον αποτρέψεις? Δηλ. τι θα κάνεις?Θα προσπαθήσεις να του πιάσεις κουβέντα για το καιρό? Όχι βέβαια. Θ' αρχίσεις τα μπουνοκλοτσίδια και θα προσπαθήσεις ν' αμυνθείς. Αυτό ακριβώς συμβαίνει και με την πραγματικότητα που ζούμε. Ο απόλυτος βιασμός των κεκτημένων και των δικαιωμάτων μας.


    cristi9281
    23.03.2012, 13:24
    Παιδιά ψυχραιμία, καταρχήν για πόσα θέματα συζητάτε παράλληλα; Αυτό ενδεχομένως να δείχνει μια ανικανότητα στο να συζητηθούν ,πόσω μαλλον να επιλυθούν τόσο πολύπλοκα θέματα όσο η, βία , η κρίση, ή να "μεταφράσουμε" το νόημα της έννοιας δημοκρατία. Με κάποιους συμφωνώ με κάποιους διαφωνώ, σίγουρα.Είναι σωστό ν'ανατρέξει κανείς στην ιστορία της ελλάδας, στην πολιτισμική ταυτότητα που διαμορφώθηκε τα τελευταία 100 χρόνια και ν'αναζητήσουμε τις ιδιαιτερότητες αυτού του τόπου σε μικροσκοπικό/μακροσκοπικό επίπεδο. Την ίδια στιγμή, αρνούμαι τη σιγουριά ορισμένων εδω μέσα που με ύφος καρδιναλίου αναλύουν τόσο δύσκολα θέματα με τρεις φράσεις κάποιων σοφών-κατα τ'αλλα- ανθρώπων. Για να έχει νόημα μια συζήτηση περι βίας, δημοκρατίας, ηθικής, ας κάνει κάποιος την αρχή να θέσει το ερώτημα με σαφή όρια, για να διευκολύνει τους συμμετέχοντες στο να εμπλακούν, αψηφώντας τους κινδύνους που ενέχει η προσωπική τους εκτίμηση για τα πράγματα.