ελληνική μουσική
    853 online   ·  210.833 μέλη

    Πρόβλημα με αρχείο pdf

    TheDarkSideOfTheMoon
    11.03.2012, 13:12

    Κατέβασα ένα αρχείο που διαβάζεται με adope reader αλλά δυστυχώς δε μπορώ να κάνω υπογραμμίσεις ή σχόλια επειδή είναι κλειδωμένο.ξέρει κανένας αν μπορώ και πώς μπορώ να το ξεκλειδώσω?όχι τίποτα,αλλά είναι αρχείο που θα με βοηθήσει στη σχολή και θέλω να έχω πάνω τις σημειώσεις μου...


    pastella
    11.03.2012, 13:22

    Άνοιξε το με Acrobat Professional. Ίσως ξεκλειδώσει, ίσως πάλι όχι.


    optiras
    11.03.2012, 16:39

    Αν ο συγγραφέας έχει κλειδώσει το pdf και δεν έχεις πρόσβαση στο κλειδί το μόνο που μένει είναι ή κρακ ή χρήση άλλων μεθόδων όπως π.χ.

    -πρόγραμμα screen capture και μετά

    -χρήση προγράμματος OCR

    Ακόμα δοκίμασε με copy and paste να μεταφέρεις το κείμενο σε σελίδα προγράμματος επεξεργσίας κειμένου..

    Άλλες μέθοδοι είναι:

    -να ψάξεις μέσω της  πανεπιστημιακής βιβλιοθήκης της σχολής σου ή του πανεπιστημίου σου αν υπάρχει πρόσβαση στο κείμενο(ενδέχεται εκεί να είναι ξεκλείδωτο)

    -μέσω google μπορείς να ψάξεις με βάση τον τίτλο ή καλύτερα κάποιο θέμα αν υπάρχει ξεκλείδωτο το κείμενο...Μην περιοριστείς στα πρώτα δέκα αποτελέσματα...

    Αλλιώς ψάξε το κείμενο στα αγγλικά αν υπάρχει μέσω της πανεπιστημιακής βιβλιοθήκης-μπορεί να υπάρχει συνεργασία με αντίστοιχες ξένες...ή αν ξέρεις ότι δημοσιεύτηκε σε κάποιο επιστημονικό περιοδικό,κάνε επίσκεψη στην αντίστοιχη ιστοσελίδα μέσω πανεπιστημιακής βιβλιοθήκης...