ελληνική μουσική
    768 online   ·  210.849 μέλη

    Ο Καρβέλας υπέρ της χρήσης όπλων

    jorge
    13.03.2012, 13:06

    «Χθες ήταν η πρώτη φορά στη ζωή μου που άκουσα από στόμα πολιτικού ανδρός κάτι που επιτέλους ξεφεύγει από τα στενά όρια της απόλυτης ηλιθιότητας και τιποτολογίας που χαρακτηρίζει τον πολιτικό λόγο των ανίκανων αυτών του κοινοβουλίου.

    Μιλάω για τον Γιώργο Καρατζαφέρη και την εισήγησή του, εκτός του μαντρώματος των λαθρομεταναστών, να έχουν νόμιμο δικαίωμα οι πολίτες αυτής της χώρας να προστατεύουν τη ζωή τους και τα υπάρχοντά τους.

    Να έχουν το νόμιμο δικαίωμα να χρησιμοποιούν όπλα εναντίον των αποθρασυμένων αλλοδαπών που κλέβουν, βιάζουν και δολοφονούν τις περισσότερες φορές ατιμωρητί.

    Βέβαια αυτή η χώρα έχει συνηθίσει στον βιασμό της από τα επίλεκτα τέκνα της χρόνια τώρα, γιατί να ασχοληθεί με τους ανώνυμους αλλοδαπούς; Αυτοί είναι ένα απλό πταίσμα μπροστά στο παρατεταμένο  έγκλημα που βιώνει η Ελλάδα τουλάχιστον επί τρεις δεκαετίες.

    Η υφήλιος γνωρίζει τι είναι «έγκλημα και τιμωρία». Η Ελλάδα διδάσκει στον υπόλοιπο κόσμο τι είναι το «έγκλημα και ατιμωρησία».

    Και  επανέρχομαι στον Καρατζαφέρη που έθιξε το θέμα των λαθρομεταναστών που είναι μία από τις δύο μάστιγες της Ελλάδας είτε συμφωνείτε είτε όχι.

    Η άλλη μάστιγα είναι η ανηθικότητα, η ασυδοσία και η ανικανότητα των περισσότερων πολιτικών της.
    Δεν ασχολούμαι με τις ετικέτες που προσάπτει η κοινή γνώμη στους ανθρώπους. Το θεωρώ απόλυτα μικρονοϊκό.
    Δεν με αφορά η ετικέτα «αριστερός», «δεξιός», «κεντρώος», «κεντροδεξιός», «ακροδεξιός». Δεν με νοιάζει αν ο κύριος Καρατζαφέρης είναι «εξωγήινος».

    Ο δογματισμός είναι για τους ηλίθιους.
    Ο κομματισμός είναι για τους ηλίθιους.
    Ο ηλίθιος δογματισμός και ο κομματισμός έφεραν τη χώρα στην κατάσταση που βρίσκεται αυτή τη στιγμή.
    Για μένα υπάρχει σωστό ή λάθος.
    Ηθικό ή ανήθικο.
    Δίκαιο ή άδικο.
    Αλήθεια ή ψέμα.
    Οι καιροί αλλάζουν.
    Οι άνθρωποι αλλάζουν.

    Το σύνταγμα και οι νόμοι θα έπρεπε να αλλάζουν και να αναπροσαρμόζονται στις απαιτήσεις των καιρών.
    Η μετριοπαθής πολιτική και η εθελοτυφλία των ηλίθιων και ανίκανων αυτού του κοινοβουλίου, οδηγεί μόνο στην καταστροφή αυτής της χώρας και τη συνεχή ταπείνωσή της.

    Οι ακραίες καταστάσεις απαιτούν και ακραίες λύσεις. Ακραία πνεύματα

    Δυστυχώς όμως δεν φτάνει μόνο ένας Καρατζαφέρης, χρειάζονται πολλοί περισσότεροι για να βρει η έννοια της Ελευθερίας και της Δημοκρατίας και την πρακτική της σημασία…

    Έστω όμως και σαν απλή εισήγηση που δεν θα βρει ποτέ της ευήκοα ώτα και θα θαφτεί για πάντα κάτω από την ισοπεδωτική ηλιθιότητα των ισχυρών και των πολλών, στα δικά μου τα αυτιά ακούστηκε σαν ήχος αναστάσιμος…»


    NikosRoman
    13.03.2012, 14:43

    Αν δεν υπηρχαν ηλιθιοι σε αυτην την χωρα τοτε ο Καρβελας θα ηταν απλα ενας ανωνυμος.Και απο ανωνυμους η λιστα εχει απο ολα.Ανεργους,ναρκωμανεις,αλκοολικους,εμπορους,εργαζομενους,γονεις και οτι αλλο κατεβαζει η κουτρα του καθενος.Με την ψηφο αυτων των ηλιθιων που αγοραζαν τους δισκους του εκλεχτηκαν οι πολιτικοι και βουλευτες στους οποιους αναφερεται.Και τα οποια ποσοστα παρουν τα μεγαλα(!!)κομματα και αυτην την φορα,παλι απο τετοιους θα ειναι.Σιγουρα θα εχουν και εναν Καρβελα στην δισκοθηκη τους.

    Κατα τα αλλα το ΛΑΟΣ εχει αρχισει και μαζευει ολη την οπλοφορουμενη σαβουρα.Προταση στον Γιαννακη Παπαμιχαηλ(ιστορια μεγαλη με τα οπλα),και τωρα Καρβελας σε μια "ορθοδοξη διανοουμενολαικιστικη" θεση.

    Λες να μας προετοιμαζει για καμμια καθοδο με το ΛΑΟΣ??Τιποτα δεν γινεται τυχαια σε αυτην την ζωη!!

    Αν γινει και αυτο,τοτε η λεξη ηλιθιοι θα παρει την σωστη της διασταση.

    (Μακαρι βεβαια γιατι γεμισαμε αριστερους,ομοφυλοφυλους,τσιγκανογυφτους και ξενους.Αν καποιος τους μαζεψει θα ειμαστε μονο γνησιοι Ελληνες και ποιος ξερει??Μπορει να μας φυτρωσουν ξανθα μαλλια οπως ηταν των αρχαιων.)


    trelakias
    13.03.2012, 15:38

    Πλησιάζοντας στις εκλογές θα σιχαθώ πολλούς ακόμα...


    klefths
    13.03.2012, 15:38

    "Δυστυχώς όμως δεν φτάνει μόνο ένας Καρατζαφέρης, χρειάζονται πολλοί περισσότεροι για να βρει η έννοια της Ελευθερίας και της Δημοκρατίας και την πρακτική της σημασία…"

    Καρατζαφερης, ελευθερια και δημοκρατια μαζι στην ιδια προταση?

    Καρβελα ησουν, εισαι και θα παραμεινης μεγαλη σαβουρα!

     


    optiras
    13.03.2012, 16:21

    Συμφορυμίτη Jorge βάζεις λινk;Πριν το σχολιάσουμε να το διαβάσουμε από την πηγή;Το σχόλιο σου δεν είδα...

    Υ.Γ. αν τα σκάγια ενός πραγματικού όπλου έπαιρναν τον καρβέλα θα έλεγε αυτά που λέει τώρα ή θα τα ξανασκεπτόταν;Γιατί τα ''σκάγια '' της βλακείας του μας έπληξαν....

     

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : optiras στις 13-03-2012 16:22 ]


    jorge
    13.03.2012, 18:15

    Παράθεση:

    Το μέλος optiras στις 13-03-2012 στις 16:21 έγραψε...

    Συμφορυμίτη Jorge βάζεις λινk;Πριν το σχολιάσουμε να το διαβάσουμε από την πηγή;

    http://www.protothema.gr/greece/article/?aid=182832


    optiras
    13.03.2012, 19:40

    ok thanks!

    Στο Πρώτο Θέμα το άρθρο έχει τον πολύ εύστοχο αλλά καθόλου πρωτότυπο τίτλο ''Χέρι-χέρι ο καρβέλας με τον καρατζαφέρη''(τα μικρά αρχικά είναι δική μου παρέμβαση.)

    Πρόκειται,όπως αναφέρεται, για αναδημοσίευση από την ιστοσελίδα όφονο on line της ανίτας πάνια όπου έχει τον τίτλο '' σαν ήχος αναστάσιμος ''

    Όμοιος στον όμοιο και κοπριά στα λάχανα δηλαδή...Με την διαφορά ότι η κοπριά χρησιμεύει και σε κάτι...Ενώ ο καρβέλας-παρά το όνομα-δεν τρώγεται...Και πάλι καλά δηλαδή γιατί θα παθαίναμε δυσπεψία...

     


    Hastaroth
    13.03.2012, 19:42

    Νά διαβάσετε και τα σχόλια κάτω από το άρθρο,γιά να δήτε πού πάμε....


    inkve
    13.03.2012, 20:06

    ακροτητες και νοοτροπιες τετοιου στυλ ειναι κοινο χαρακτηριστικο χωρων που το πολιτικο-ηθικο επιπεδο των πολιτων και πολιτικων τους ειναι εντελως εξεφτελισμενο....

    η ακρα δεξια παντα φανταζει η πιο παρηγορητικη λυση σε διαλυμενες χωρες...προσφερει ευκολες λυσεις σε βασικα καθημερινα δηθεν προβληματα και αποπροσανατολιζει την μαζα(εθνικη ανασφαλεια,αλλοδαποι,ανεργια που φυσικα φταινε ΠΑΛΙ οι αλλοδαποι κτλ)..

    δεν καταλαβαινω γιατι τοση εκπληξη....

    εγω στις εκλογες θα περιμενω με αγωνια το ποσοστο της ΧΡΥΣΗΣ ΑΥΓΗΣ....διοτι θα ειναι ΚΑΤΑ ΠΟΛΥ ανεβασμενο....

    και ξερετε τι σημαινει αυτο ε??αρκετοι απο εμας....τους προτιμουν!!!

    ο νοων νοητω

     


    Hastaroth
    14.03.2012, 14:38

    Εγώ πάλι ελπίζω ότι η ΧΡΥΣΗ ΑΥΓΗ θα καταποντιστή όπως πρό δεκαετιών καταποντίστηκε το ομώνυμο μ'αυτήν πλοίο (οχηματαγωγό που εκτελούσε το δρομολόγιο Ραφήνα-Ανδρος).

     

     


    gikostas
    14.03.2012, 19:27
    Έτσι χαλια που είναι στο σύνολό του το πολιτικό σύστημα,δεν θα μου κάνει καμία εντύπωση αν η ΧΡΥΣΗ ΑΥΓΗ στις εκλογές κάνει την έκπληξη.Εδώ που τα λέμε και η Τζούλια λιγότερο κακό θα μας έκανε από αυτά τα ζώα που μας κυβερνάνε τόσα χρόνια τώρα.Αλλά για να πω κάτι και για το θέμα μας περί οπλοφορίας.Έχει γεμίσει η χώρα μας σερίφηδες.Νομίζουν πως τα πράγματα είναι έτσι εύκολα.Έχω ένα όπλο καλού κακού σπίτι μου και όποιον πάρει ο χάρος.Τώρα το αν ο άλλος πεινάει ή πεινάνε τα παιδιά του και αναγκάστηκε να μπει στο σπίτι κάποιου,χωρίς να οπλοφορεί απαραίτητα,αυτο δεν νοιάζει κανένα.Αυτό είναι μια πρώτη προσέγγιση του θέματος.
    Hastaroth
    15.03.2012, 08:35

    Το ότι κάποιος πεινάει ή πεινάνε τα παιδιά του δέν τού δίνει το δικαίωμα να μπαίνη στο σπίτι οποιουδήποτε "κάποιου".Αυτός ο "κάποιος" μπορεί επίσης να είναι ένας βιοπαλαιστής που αγωνίζεται να βγάλη το καθημερινό ψωμί τής οικογένειάς του και ίσως πεινά και ο ίδιος-άν όχι πάντα,ενδεχομένως κάποιες φορές τον μήνα.

    Θυμάστε τον Μανώλη Καντάρη,που τον σκότωσαν γιά να τού πάρουν μιά βιντεοκάμερα;Γιά 190 ευρώ την πούλησαν-ένα ποσό που γιά τους δολοφόνους του σίγουρα ήταν πολύ μεγάλο,καθώς κι'αυτοί προφανώς δέν ήταν τίποτε κροίσοι,πεινασμένοι άνθρωποι ήταν.Τους δικαιολογεί άραγε αυτό γιά τον φόνο που έκαναν;Ενας "κάποιος" ήταν και ο Καντάρης....

    Αν κάποιος πεινάη και θέλει οπωσδήποτε να μπή στο σπίτι "κάποιου",υπάρχουν ένα σωρό πολιτικοί-αυτοί που υπέγραψαν τους νόμους γιά τίς μειώσεις μισθών και τα χαράτσια,που μάς έκαναν να τους ψηφίσουμε ξεγελώντας μας πως "λεφτά υπάρχουν",που τριγυρνούσαν ανά τάς Ευρώπας δυσφημίζοντας την Ελλάδα ώς "διεφθαρμένη χώρα" κλπ κλπ.......................

     


    gikostas
    15.03.2012, 17:42

    Και μια δεύτερη προσέγγιση του θέματος είναι αυτό ακριβώς που λες Hastaroth.Συμφωνώ πως κανείς δεν έχει το δικαίωμα να μπαίνει σπίτι κάποιου,όποιος και αν είναι ο λόγος.Αλλά αυτό δεν μας δίνει το δικαίωμα να αφαιρούμε έτσι εύκολα μια ζωή.Αλλιώς δεν μας μένει να κάνουμε κάτι άλλο παρα να συμφωνήσουμε με την άποψη του Καρβέλα.Επίσης δεν ξέρω πόσο εύκολο είναι να μπείς στο σπίτι κάποιου πολιτικόύ.Με τόσους αστυνομικούς που έχουνε για φύλαξη,ούτε να τους πλησιάσεις δεν μπορείς ,όχι να μπεις και στο σπιτι τους.Βέβαια όλα αυτά που λέω δεν σημαίνουν ότι αν κάποιος προσπαθήσει να μπει σπίτι μου,θα καθίσω με σταυρωμένα τα χέρια.Ακόμα κι ο Καρβέλας θα αναθεωρήσει  αν τύχει και είναι μπροστά στο σκηνικό.

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : gikostas στις 15-03-2012 17:44 ]


    Hastaroth
    15.03.2012, 21:55

    Συνεπώς λοιπόν,αυτοαναιρείσαι:ζητάς να δείχνουν οι άνθρωποι κατανόηση "άν ο άλλος πεινάη ή πεινάνε τα παιδιά του και αναγκαστή να μπή στο σπίτι κάποιου" (προφανώς γιά να τον κλέψη),αλλά άν αυτός ο "κάποιος" είσαι εσύ,δέν θα κάτσης με σταυρωμένα χέρια άν ο άλλος που πεινά ή πεινάνε τα παιδιά του μπή στο δικό σου σπίτι εξ αιτίας αυτής τής ανάγκης.Ητοι,ανθρωπισμός εις τού κασίδη το κεφάλι,που θα'λεγε κι'ο Κολοκοτρώνης.

    Οι μόνοι που (πρέπει να) έχουν δικαίωμα οπλοφορίας και οπλοχρησίας είναι οι αστυνομικοί (και οι στρατιώτες,αλλά αυτοί είναι γιά άλλους λόγους).Κανείς άλλος.Τους πληρώνουμε με τους φόρους μας και (πρέπει να) τους εκπαιδεύουμε ώστε να ξέρουν πώς να χρησιμοποιούν το όπλο τους εκεί που πρέπει.

     


    gikostas
    17.03.2012, 15:28
    Hastaroth μην τα μπερδεύεις τα πράγματα.Το θέμα της συζήτησης είναι η χρήση όπλου ή οπλοκατοχή.Εγώ είπα πως είμαι κατά του να έχει κάποιος όπλο σπίτι του.Αυτό δεν συμαίνει πως θα αφήσω τον εαυτό μου ή κάποιον δικό μου άνθρωπο ανυπεράσπιστο.Παρακαλώ να διαβάζεις πιο προσεκτικά αυτά που γράφω,πριν βιαστείς να απαντήσεις.Αν κάποιος μπει στην αυλή του σπιτιού κάποιου και αυτός ο κάποιος οπλοφορεί και ο νόμος τον καλύπτει,να είσαι σίγουρος πως θα τον πυροβολήσει.Ενώ αυτό που θα κάνει τώρα θα είναι να καλέσει την αστυνομία.Αρα δεν χρειαζόμαστε όπλα αλλά καλύτερη αστυνόμευση.
    Hastaroth
    17.03.2012, 21:41

    Παράθεση:

    Το μέλος gikostas στις 14-03-2012 στις 19:27 έγραψε...

    Τώρα το αν ο άλλος πεινάει ή πεινάνε τα παιδιά του και αναγκάστηκε να μπει στο σπίτι κάποιου,χωρίς να οπλοφορεί απαραίτητα,αυτο δεν νοιάζει κανένα.Αυτό είναι μια πρώτη προσέγγιση του θέματος.

    Μάλιστα.Αναγκάστηκε λοιπόν να μπή στο σπίτι κάποιου για να κάνη τι;

    Να του κάνη επίσκεψη;

    Να συζητήση μαζί του περί της οικονομικής καταστάσεως ή περί των CDS;

    ΟΧΙ.Μπήκε για να τον κλέψη.Δηλαδή για να πάρη πράγματα που δεν του ανήκουν και που δεν δούλεψε για να τ’αποκτήση.

    Κι’επειδή δεν περιμένει πως αυτός ο «κάποιος»,στο σπίτι του οποίου μπήκε,θα του πή «ώ,μά περάστε φίλτατε κύριε κλέπτα και πάρτε ό,τι θέλετε»,είναι προετοιμασμένος να επιτεθή και να χτυπήση τον ένοικο του σπιτιού,ώστε αυτός να μην τον εμποδίση στην κλοπή που θέλει να κάνη.

    Αρα λοιπόν εσύ λές πως όταν κάποιος εισβάλη στο σπίτι μας,εμείς θα πρέπη να τον ρωτήσουμε «μήπως πεινάς;μήπως πεινάνε τα παιδιά σου;» και αν μας απαντήση «ναι»,τότε ν’ανοίξουμε τα συρτάρια μας και τα χρηματοκιβώτιά μας και τα σεντούκια μας και να του δώσουμε ό,τι έχουμε και δεν έχουμε.Σωστά;

    Όμως εσύ ο ίδιος δεν θα κάνης αυτό το πράγμα αν κάποιος μπή στο σπίτι σου,αλλά  θα αμυνθής και θα υπερασπιστής την ζωή σου και την περιουσία σου.Σωστά;

    Συνεπώς αυτοαναιρείσαι.Θέλεις να κάνουμε εμείς κάτι που εσύ δεν θα κάνης.

    Πάμε παρακάτω:

    Παράθεση:

    Το μέλος gikostas στις 17-03-2012 στις 15:28 έγραψε...

    Hastaroth μην τα μπερδεύεις τα πράγματα.Το θέμα της συζήτησης είναι η χρήση όπλου ή οπλοκατοχή.Εγώ είπα πως είμαι κατά του να έχει κάποιος όπλο σπίτι του.Αυτό δεν συμαίνει πως θα αφήσω τον εαυτό μου ή κάποιον δικό μου άνθρωπο ανυπεράσπιστο.

    Που σημαίνει πως με κάποιον τρόπο θα αμυνθής-είτε με μαχαίρι της κουζίνας,είτε με την σκάλα που χρησιμοποιείς για ν’ανέβης στο πατάρι,είτε ακόμα και με τον «πλάστη» της κουζίνας που έχεις για να φτιάχνης κουλουράκια.Κι’αυτά λοιπόν στην δεδομένη στιγμή μπορούν να θεωρηθούν ΟΠΛΑ,ασχέτως αν δεν είναι πυροβόλα.Ο Καρβέλας όμως όταν λέη να έχουμε όλοι όπλα επάνω μας εννοεί τα πιστόλια,τουφέκια,καραμπίνες κλπ-δηλαδή τα πυροβόλα όπλα,αυτά που κατασκευάζονται ειδικά για να σκοτώνουν και όχι άλλα αντικείμενα που η κύρια χρήση τους είναι διαφορετική.

    Παράθεση:

    Το μέλος gikostas στις 17-03-2012 στις 15:28 έγραψε...

    Παρακαλώ να διαβάζεις πιο προσεκτικά αυτά που γράφω,πριν βιαστείς να απαντήσεις.Αν κάποιος μπει στην αυλή του σπιτιού κάποιου και αυτός ο κάποιος οπλοφορεί και ο νόμος τον καλύπτει,να είσαι σίγουρος πως θα τον πυροβολήσει.Ενώ αυτό που θα κάνει τώρα θα είναι να καλέσει την αστυνομία.Αρα δεν χρειαζόμαστε όπλα αλλά καλύτερη αστυνόμευση.

    Εγώ διαβάζω προσεκτικά,εσύ είσαι που τα μπερδεύεις τα πράγματα με τους κάποιους που μπαίνουν στα σπίτια κάποιων οι οποίοι θα πούν στους κάποιους που μπήκαν στα σπίτια τους «α,μα αυτό που κάνατε είναι παράνομον,παρακαλώ περιμένετε εδώ ώσπου να καλέσω την αστυνομία να σας συλλάβη».Ετσι δεν είναι;

    Με δυό λόγια:ο Καρβέλας λέει ότι θα ήθελε όλοι μας να κυκλοφορούμε ζωσμένοι μ’ένα κουμπούρι-πράγμα που είναι επικίνδυνο.Το να έχη κάποιος πυροβόλο όπλο στο σπίτι του γίνεται και τώρα υπό κάποιες προϋποθέσεις που του εξασφαλίζουν μιά «άδεια οπλοκατοχής».Και όμως,ακόμα κι’αυτό ούκ ολίγες φορές γίνεται επικίνδυνο (θυμάσαι την περίπτωση του Γιάννη Γκιωνάκη που πυροβόλησε την φίλη του Αφροδίτη Κοζανιτά σε μια στιγμή οργής;Και ο Γκιωνάκης δεν ήταν κανένας κακοποιός,άνθρωπος του πνεύματος ήταν,μορφωμένος…).

    Φυσικά και έχουμε το δικαίωμα να αμυνθούμε αν κάποιος εισβάλη στο σπίτι μας και έχουμε αυτήν την δυνατότητα.Αυτό που δεν έχουμε δικαίωμα να κάνουμε είναι να κουβαλάμε μαζί μας ένα πιστόλι ακόμα και μέρα μεσημέρι,ακόμα κι’όταν πάμε στην δουλειά μας.