ελληνική μουσική
    543 online   ·  210.842 μέλη

    Μουσικές σπουδές στο εξωτερικό

    sevaroth123
    14.03.2012, 16:41

    Καλησπέρα σε όλους,

    Σπουδάζω Μονωδία(σοπρανο) και σε 2-3 χρόνια το πολύ ,παίρνω δίπλωμα..Εχω τελειώσει τα περισσότερα υποχρεωτικά θεωρητικά.Τα υπόλοιπα τα τελειώνω του χρόνου..(και έχω και δίπλωμα από Θεατρικό Εργαστήρι)Το θέμα μου είναι οτι η αγάπη μου στη μουσική διαφέρει απο το καθαρά κλασσικό..Για την ακρίβεια μου αρέσουν τα "παντρέματα" (Folk,Rock και φυσικά Metal)Εδώ  όπως καταλαβαίνετε δεν υφίσταται αυτό το είδος και δεν έχω μέλλον..Κοιτάζω λοιπόν για εξωτερικό.Για την ακρίβεια Σκανδιναβικές χώρες(και οχι δεν με ενοχλεί το κρύο!{#emotions_dlg.tt2} )Εχω κοιτάξει για υποτροφίες λοιπόν-γιατί εκεί η ζωή είναι πολύ πιο ακριβή απ'ότι  στην Ελλάδα,μην μου φύγει και μια περιουσία..(Το τονίζω αυτό.)Αλλά δεν έχω βρεί κάτι για αγγλόφωνα τμήματα και γενικά δεν ξέρω που να πρωτοψάξω και που να πρωτοαπευθυνθώ..Οτι βρίσκω αφορά Πανεπιστήμια και γενικές γνώσεις πάνω στην μουσική(και συνήθως για υποτροφία πρέπει να έχει κάποιος είτε ήδη δίπλωμα απο Ωδείο είτε από Πανεπιστήμιο Μουσικολογίας )....Οποιαδήποτε σχετική πληροφορία λοιπόν θα με βοηθούσε!{#emotions_dlg.happycrazy}

    Ευχαριστώ και sorry για το μεγάλο μήνυμα.


    oulion
    18.04.2012, 17:54

    Βασικά, αν θέλεις να πας να σπουδάσεις έξω, το πιο αναμενόμενο είναι να δώσεις μια περιουσία... Υπάρχουν όμως και υποτροφίες που δίνονται από ιδρύματα στην Ελλάδα για σπουδές στο εξωτερικό. Ψάξτο λίγο...

    Κατά τα άλλα, επειδή το ψάχνω και εγώ γενικά για Πανεπιστήμια στο εξωτερικό (όχι τραγούδι), δεν έχω δει σπουδές άλλου είδους τραγουδιού εκτός από το κλασικό. Μπορεί να κάνω και λάθος βέβαια...

    Να ξέρεις όμως πως αν τελειώσεις master έξω, δεν αναγνωρίζεται στην Ελλάδα αν δεν έχεις κάποιο ελληνικό ή ξένο bachelor.

    Ελπίζω να βοήθησα...