ελληνική μουσική
    578 online   ·  210.848 μέλη

    Μάχη ζωής του Αντ. Τουρκογιώργη και τιμητικές συντάξεις πρώην αστέρων

    mary_omikron
    17.03.2012, 16:57

    Η μάχη ζωής του Αντώνη Τουρκογιώργη

    17 Μαρτίου 2012, 14:13Μικρότερα γράμματα Μεγαλύτερα γράμματαΗ μάχη ζωής του Αντώνη Τουρκογιώργη : Τον δικό του βαρύ σταυρό σηκώνει σχεδόν δύο χρόνια τώρα ο Αντώνης Τουρκογιώργης. Ενας μαρτυρικός αγώνας γι’ αυτόν και την οικογένειά του αφού ο δρόμος
    Τον δικό του βαρύ σταυρό σηκώνει σχεδόν δύο χρόνια τώρα ο Αντώνης Τουρκογιώργης. Ενας μαρτυρικός αγώνας γι’ αυτόν και την οικογένειά του αφού ο δρόμος είναι μακρύς και τα έξοδα αποθεραπείας δυσβάσταχτα. Μέσα στην ατυχία τους, μόλις πριν από λίγες μέρες ήρθε η πολυαναμενόμενη απάντηση να φωτίσει τον σκοτεινό ουρανό τους και να δώσει κουράγιο, κυρίως στη σύζυγό του Λίνα, που βρίσκεται συνεχώς στο πλευρό του σηκώνοντας και το βάρος της οικογένειας.


    Τόσο η ίδια όσο και ο κουμπάρος και φίλος τους Γιάννης Ζουγανέλης -ο Αντώνης έχει βαφτίσει την Ελεωνόρα- προσπαθούν όλο αυτό το διάστημα να αποσπάσουν μια τιμητική σύνταξη για τον δημιουργό των Socrates.

    Και ενώ -κυρίως λόγω της κατάστασης που επικρατεί- οι ελπίδες είχαν εξανεμιστεί, πριν από λίγες μέρες ενημερώθηκαν ότι το αίτημα έγινε δεκτό από την αρμόδια επιτροπή του υπουργείου Πολιτισμού. Το ποσό της τιμητικής σύνταξης ανέρχεται στα 800 ευρώ τον μήνα. Δεν είναι βέβαια μεγάλο, αλλά είναι κάτι σταθερό που θα ανακουφίσει εν μέρει την οικογένεια Τουρκογιώργη, η οποία έχει γονατίσει από τα πολλά έξοδα αφού ό,τι υπήρχε στην άκρη εξανεμίστηκε...

    Η περιπέτεια του γερόλυκου της ελληνικής ροκ σκηνής δεν λέει να τελειώσει από τον Απρίλιο του 2010. Τότε που ο Αντώνης Τουρκογιώργης εισήχθη στον «Ευαγγελισμό» με σοβαρό εγκεφαλικό επεισόδιο και από εκεί στο 401 Στρατιωτικό Νοσοκομείο, όπου υπεβλήθη σε λεπτότατη εγχείρηση εμβολής σε πολύ κρίσιμη κατάσταση, αφού έμεινε μεγάλο διάστημα σε καταστολή.

    Μετά από αρκετό καιρό και αφού υπεβλήθη σε πολλές θεραπείες, απέκτησε σιγά-σιγά επαφή με το περιβάλλον. Ομως συνέχισε να έχει κινητικά προβλήματα και εξακολουθεί μέχρι σήμερα να δίνει τη μεγάλη μάχη για να μπορέσει να κρατηθεί στα πόδια του.

    Εδώ και αρκετούς μήνες ο Αντώνης Τουρκογιώργης βρίσκεται σε κέντρο αποκατάστασης στη Λάρισα και παλεύει με όλες τις δυνάμεις του για να αποθεραπευτεί. Από το πλευρό του δεν λείπει η σύντροφος της ζωής του και κάποιοι -ελάχιστοι, δυστυχώς- φίλοι του που προσπαθούν να του δώσουν κουράγιο προκειμένου να μπορέσει να αναρρώσει, κυρίως ψυχολογικά...

    Η περίπτωση του Αντώνη και οι άλλες περιπτώσεις

    Εκτός από την περίπτωση του Αντώνη Τουρκογιώργη, η Επιτροπή Επιχορηγήσεων ενέκρινε τιμητικές συντάξεις σε τραγουδιστές και συνθέτες, κάποιοι από τους οποίους είχαν πραγματική ανάγκη. Ανάμεσά τους η Τζένη Βάνου, η Καίτη Ντάλη και οι συνθέτες Τάσος Καρακατσάνης, Λίνος Κόκκοτος, Γιώργος Κοινούσης και Χρήστος Γκάρτζος.

    Η Τζένη Βάνου περνάει πολύ δύσκολες ώρες αφού πούλησε ακόμη και το σπίτι της και επένδυσε ό,τι είχε και δεν είχε για να ανοίξει mini market με τον γιο της, στο οποίο τελικά αναγκάστηκε να βάλει λουκέτο λόγω της οικονομικής κρίσης.

    Οπως είχε δηλώσει μάλιστα η μεγάλη ερμηνεύτρια σε συνέντευξή της στην «Espresso», ευελπιστούσε να της δοθεί τιμητική σύνταξη για να τα βγάλει πέρα. «Εδώ και λίγους μήνες έχω κάνει τα χαρτιά μου για να πάρω τιμητική σύνταξη. Ελπίζω να μην υπάρξει πρόβλημα» είχε δηλώσει χαρακτηριστικά κάνοντας σαφές ότι τα βγάζει πολύ δύσκολα πέρα.

    Αναφερόμενη στο κλείσιμο της οικογενειακής της επιχείρησης είχε αναφέρει: «Ο κόσμος δεν έπαψε να μπαίνει στο μαγαζί, αλλά σταδιακά, μειώνοντας τα αγοραστικά του είδη λόγω κρίσης, δεν ψώνιζε πλέον όσα ψώνιζε παλιότερα. Κάποια στιγμή μπαίναμε μέσα με το κεφάλι. Αρχίσαμε να μην μπορούμε να είμαστε συνεπείς... Ετσι αποφασίσαμε και το κλείσαμε».

    Χαρακτηριστική είναι και η περίπτωση του Τάσου Καρακατσάνη, σπουδαίου ενορχηστρωτή, κυρίως έργων του Μίκη Θεοδωράκη και του Μάνου Χατζιδάκι, ο οποίος αντιμετωπίζει πρόβλημα με την καρδιά του αφού έχει ενσωματωμένο απινιδωτή.

    http://www.madata.gr/epikairotita/social/180401.html )

     


    jorge
    17.03.2012, 21:16
    Φαντάζομαι το θέμα εδώ είναι οι τιμητικές συντάξεις καλλιτεχνών. Εννοείται πως πρέπει να δίνονται. Βέβαια δεν ξέρω ποιός από τους καλλιτέχνες αυτής της γενιάς θα δικαιούτο τιμητική σύνταξη. Οι καλλιτέχνες της εποχής του Τουρκογιώργη θα μπορούσαν να επικαλεστούν πωλήσεις δίσκων. Οι σημερινοί;
    Hastaroth
    17.03.2012, 21:55

    Οι καλλιτέχνες τής εποχής τού Τουρκογιώργη μπορούν να επικαλεστούν και ότι διαμόρφωσαν την μουσική σκηνή τής Ελλάδας,κάτι που είναι σημαντικώτερο από τίς πωλήσεις δίσκων.

    Οι σημερινοί δέν ξέρω άν μπορούν να το επικαλεστούν αυτό...

    Πάντως είναι λυπηρό το γεγονός ότι τόσο σπουδαίοι καλλιτέχνες φτάνουν στο σημείο να εξαρτώνται από μιά πενιχρή σύνταξη,έστω κι'άν αποκαλήται "τιμητική"......


    mary_omikron
    17.03.2012, 21:59

    Ναι για τις συντάξεις είναι, ενισχυμένο με την έκπληξη που μου προκλήθηκε πως ονόματα σαν την Τζένη Βάνου ή τον ενορχηστρωτή έργων Θεοδωράκη/Χατζηδάκι έχουν άμεση ανάγκη επιβίωσης αυτή την σύνταξη. Δεν γνωρίζω για τα εργασιακά των καλλιτεχνών και πως καλύπτονται ασφαλιστικά, αλλά υπέθετα οτι πετυχημένοι καλλιτέχνες του παρελθόντος με δισκογραφία και καλοπληρωμένες εμφανίσεις, θα ήταν σε πιό άνετη θέση.

    Οι σημερινοί καλλιτέχνες με (συγκριτικά) λίγες εμφανίσεις και χωρίς πωλήσεις δίσκων τι να περιμένουν αργότερα? Εντελώς δυσοίωνο!


    NikosRoman
    19.03.2012, 01:42

    Οι τιμητικες συνταξεις δεν πρεπει να αφορουν μονο τους πασης φυσεως καλλιτεχνες αλλα και ολους τους κοινωνικα αναξιοπαθουντες.Π.χ μια γυναικα με τεσσερα παιδια που εχασε τον συντροφο της και για καποιους λογους δεν παιρνει συνταξη κλπ κλπ.Μπορει εδω να ειναι ενα μουσικο φορουμ αλλα καποια θεματα ειναι πιο μεγαλα απο μονα τους και αφορουν μεγαλυτερες μαζες του πλυθησμου.

    Παντως μολις εχθες ρωτουσα εναν φιλο για τον Αντωνη και σημερα διαβασα το ποστ αυτο.Ευχαριστω για την πληροφορηση γιατι κανεις δεν ηξερε να μου πει.


    noe13
    20.03.2012, 16:19
    Εγω δε ξερω κατα ποσο πρεπει να δινονται τιμητικες συνταξεις σε καλλιτεχνες,οσο μεγαλοι κι αν ειναι,οταν εχουν κανει κακοδιαχειριση των κερδων τους σε ολη τους τη ζωη.Ας πουμε δε μπορει ο αλλος να εχει χασει ολη του τη περιουσια στο καζινο και να φτανει να ζηταει τιμητικη συνταξη...ή αλλες κακες επιχειρηματικες κινησεις οπως της κυριας Βανου!
    Hastaroth
    20.03.2012, 20:25

    Πώς είσαι τόσο σίγουρος ότι η κυρία Βάνου έκανε "κακές επιχειρηματικές κινήσεις";Ησουν μήπως παρών στην λειτουργία τού μαγαζιού της;

    Η μήπως όλοι όσοι αναγκάζονται να κλείσουν τα μαγαζιά τους αυτήν την εποχή έχουν κάνει "κακές επιχειρηματικές κινήσεις";

    Και επίσης δέν είδα να είναι μεταξύ τών καλλιτεχνών που ανέφερε το άρθρο κάποιος που έχασε την περιουσία του στο καζίνο.

     

     


    noe13
    21.03.2012, 03:44

    Παράθεση:

    Το μέλος Hastaroth στις 20-03-2012 στις 20:25 έγραψε...

    Πώς είσαι τόσο σίγουρος ότι η κυρία Βάνου έκανε "κακές επιχειρηματικές κινήσεις";Ησουν μήπως παρών στην λειτουργία τού μαγαζιού της;

    Η μήπως όλοι όσοι αναγκάζονται να κλείσουν τα μαγαζιά τους αυτήν την εποχή έχουν κάνει "κακές επιχειρηματικές κινήσεις";

    Και επίσης δέν είδα να είναι μεταξύ τών καλλιτεχνών που ανέφερε το άρθρο κάποιος που έχασε την περιουσία του στο καζίνο.

     

     



    Οχι ανοιξε το καινουριο καρφουρ αλλα βαρεθηκε να μετραει τα φραγκα κ το κλεισε!Επισης δεν ειπα οτι καποιος απο τους αναφερθεντες τα παιζε στο καζινο,απλα ηταν η αποψη μου για τις τιμητικες συνταξεις!And for the record ειμαι πολυ υπερ στο να δινονται οι συνταξεις σε καλλιτεχνες με προβληματα υγειας οπως του αξιολογοτατου κ.Τουρκογιωργη!


    metalkristi
    21.03.2012, 10:04

    Λαθη στην ζωη μας κανουμε ολοι οπως και αν λεγονται αυτα,ακομα περισσοτερο ανθρωποι του θεαματος που πολλες φορες τυφλωνονται απο την μεγαλη ζωη,αυτο δεν σημαινει ομως οτι πρεπει να πεθαινουν στην ψαθα οταν εχουν αφησει πραγματα πισω τους προς ευχαριστηση μας για τα οποια δεν συνεχιζουν να παιρνουν χρηματα. Οσο για τον αντωνη...κριμα για εναν τοσο ζωντανο ανθρωπο με τοση ενεργεια και μπραβο για την συνταξη γιατι φανταζομαι δεν εχει βγαλει και τοσο χρημα γιατι εδω στην Ελλαδα η ροκ σκηνη δεν ειναι και τοσο στα πανω της.

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : mary_omikron στις 21-03-2012 11:10 ]


    Hastaroth
    21.03.2012, 13:24

    Παράθεση:

    Το μέλος noe13 στις 21-03-2012 στις 03:44 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος Hastaroth στις 20-03-2012 στις 20:25 έγραψε...

    Πώς είσαι τόσο σίγουρος ότι η κυρία Βάνου έκανε "κακές επιχειρηματικές κινήσεις";Ησουν μήπως παρών στην λειτουργία τού μαγαζιού της;

    Η μήπως όλοι όσοι αναγκάζονται να κλείσουν τα μαγαζιά τους αυτήν την εποχή έχουν κάνει "κακές επιχειρηματικές κινήσεις";

    Και επίσης δέν είδα να είναι μεταξύ τών καλλιτεχνών που ανέφερε το άρθρο κάποιος που έχασε την περιουσία του στο καζίνο.

     

     



    Οχι ανοιξε το καινουριο καρφουρ αλλα βαρεθηκε να μετραει τα φραγκα κ το κλεισε!Επισης δεν ειπα οτι καποιος απο τους αναφερθεντες τα παιζε στο καζινο,απλα ηταν η αποψη μου για τις τιμητικες συνταξεις!And for the record ειμαι πολυ υπερ στο να δινονται οι συνταξεις σε καλλιτεχνες με προβληματα υγειας οπως του αξιολογοτατου κ.Τουρκογιωργη!



    Η άποψή σου είναι επιδερμική και αυθαίρετη.Επιπροσθέτως,δέν διάβασες το ρεπορτάζ στο οποίο η ίδια η Τζένη Βάνου μιλάει γιά το θέμα αυτό,αλλά ώς άλλος Πώλ Κρούγκμαν αποφαίνεσαι πως "έλα μωρέ,κακές επιχειρηματικές κινήσεις έκανε",γιά να συμπεράνης "οπότε δέν τής αξίζει να πάρη και τιμητική σύνταξη".

    Αντιθέτως,γιά τον Τουρκογιώργη δέν απεφάνθης ότι "έλα μωρέ,τόσες καταχρήσεις έχει κάνει,από εκεί τού προέκυψαν τα προβλήματα υγείας",αλλά είσαι πολύ υπέρ τού να τού δώσουν τιμητική σύνταξη.....

    Και ο Τουρκογιώργης και η Βάνου έχουν κάνει αξιολογώτατη καλλιτεχνική πορεία ο καθένας στο είδος του και έχουν αφήσει πίσω τους σημαντικές καλλιτεχνικές δημιουργίες,όπως και οι λοιποί αναφερόμενοι.Γι'αυτό προτείνεται να λάβουν τιμητική σύνταξη και όχι γιά άλλους λόγους.Η δική σου άποψη μού θυμίζει το ανέκδοτο με τον χωρικό που ήθελε να ψοφήση η κατσίκα τού γείτονα και όχι να αποκτήση κατσίκα ο ίδιος....


    vvasilios
    21.03.2012, 15:06
    Λυπάμαι πραγματικά για τον Τουρκογιώργη, και για τα προβλήματα που αντιμετωπίζουν και οι άλλοι καλητέχνες, πραγματικά ζούμε σε μια κοινωνία όπου τα ζώα έχουν περισσότερο αλυλέγγυα χαρακτηριστικά απο εμάς τους ''νοήμεονες'' με πονάεινα ζώ σε μια κοινωνία όπου κανείς δεν νοιάζετε για κανέναν, μπορεί και ο Τουργογιωργης, και ο κάθε ένας να έκανε λάθος διαχείρηση των οικονομικών του τα προηγούμενα χρόνια, ωστόσο δεν μπορώ να δεχτώ πως κάποιος παραμένει αβοήθητος και ξεχασμένος σε ένα κράτος που τρώει τα παιδά του, και δεν μιλάω μόνο για γνωστά πρόσωπα, αλλά για όλους τους πολίτες αυτης της χώρας, πόσο δε μάλλον για ανθρώπους που έχουν προσφέρει σε πολιτιστικό επίπεδο. Εδώ κάθε λογής λαμόγιο χοντροκονομάει χωρίς να προσφέρει τίποτα, για μερικές εκατοντάδες ευρώ μας έπειασε ο πόνος; Και ασφαλώς καλό θα είναι να υπαχθούν- αν δεν υπάγονται- σε κάποιο ταμείο, ώστε να μπορούν τουλάχιστον να έχουν τα βασικά. Εύχομαι ολόψυχα περαστικά και σιδερένιος ο Αντώνης, όπως και στους άλλους συνανθρώπους μας που αναφέρονται εδώ.
    noe13
    22.03.2012, 02:53

    Παράθεση:

    Το μέλος Hastaroth στις 21-03-2012 στις 13:24 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος noe13 στις 21-03-2012 στις 03:44 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος Hastaroth στις 20-03-2012 στις 20:25 έγραψε...

    Πώς είσαι τόσο σίγουρος ότι η κυρία Βάνου έκανε "κακές επιχειρηματικές κινήσεις";Ησουν μήπως παρών στην λειτουργία τού μαγαζιού της;

    Η μήπως όλοι όσοι αναγκάζονται να κλείσουν τα μαγαζιά τους αυτήν την εποχή έχουν κάνει "κακές επιχειρηματικές κινήσεις";

    Και επίσης δέν είδα να είναι μεταξύ τών καλλιτεχνών που ανέφερε το άρθρο κάποιος που έχασε την περιουσία του στο καζίνο.

     

     



    Οχι ανοιξε το καινουριο καρφουρ αλλα βαρεθηκε να μετραει τα φραγκα κ το κλεισε!Επισης δεν ειπα οτι καποιος απο τους αναφερθεντες τα παιζε στο καζινο,απλα ηταν η αποψη μου για τις τιμητικες συνταξεις!And for the record ειμαι πολυ υπερ στο να δινονται οι συνταξεις σε καλλιτεχνες με προβληματα υγειας οπως του αξιολογοτατου κ.Τουρκογιωργη!



    Η άποψή σου είναι επιδερμική και αυθαίρετη.Επιπροσθέτως,δέν διάβασες το ρεπορτάζ στο οποίο η ίδια η Τζένη Βάνου μιλάει γιά το θέμα αυτό,αλλά ώς άλλος Πώλ Κρούγκμαν αποφαίνεσαι πως "έλα μωρέ,κακές επιχειρηματικές κινήσεις έκανε",γιά να συμπεράνης "οπότε δέν τής αξίζει να πάρη και τιμητική σύνταξη".

    Αντιθέτως,γιά τον Τουρκογιώργη δέν απεφάνθης ότι "έλα μωρέ,τόσες καταχρήσεις έχει κάνει,από εκεί τού προέκυψαν τα προβλήματα υγείας",αλλά είσαι πολύ υπέρ τού να τού δώσουν τιμητική σύνταξη.....

    Και ο Τουρκογιώργης και η Βάνου έχουν κάνει αξιολογώτατη καλλιτεχνική πορεία ο καθένας στο είδος του και έχουν αφήσει πίσω τους σημαντικές καλλιτεχνικές δημιουργίες,όπως και οι λοιποί αναφερόμενοι.Γι'αυτό προτείνεται να λάβουν τιμητική σύνταξη και όχι γιά άλλους λόγους.Η δική σου άποψη μού θυμίζει το ανέκδοτο με τον χωρικό που ήθελε να ψοφήση η κατσίκα τού γείτονα και όχι να αποκτήση κατσίκα ο ίδιος....



    Ακουσε,καλως η κακως οι περισσοτεροι γνωστοι καλλιτεχνες κατα τη διαρκεια της ζωης τους περναν χρηματα τα οποια οι περισσοτεροι κακοδιαχειριζονται και φτανουν στα τελευταια τους να μην εχουν μια! Ε σε αυτους και οταν ο βασικος μισθος στην ελλαδα ειναι 400ε δε μου καθεται καλα η τιμητικη συνταξη πως να το κανουμε!!!Τωρα οταν μπαινουν στη μεση θεματα υγειας οπως του Τουρκογιωργη εκει πρεπει να υπαρχει ελαστικοτητα!Και στο κακεντρεχεστατο σχολιο που κανεις για την υγεια του θα σου απαντησω οπως εσυ πριν 'ησουν μπροστα και ειδες τις εξετασεις του και υποστηριζεις οτι ειναι απο τα ναρκωτικα'?Τωρα για το τελευταιο σχολιο σου τι να πω...ριχνεις τοσο πολυ το επιπεδο και δε θελω να απαντησω...εγω ουτε καλλιτεχνης ειμαι ουτε κερδιζω κατι απο το κακο του αλλου!


    Hastaroth
    22.03.2012, 08:26

    Παράθεση:

    Το μέλος noe13 στις 22-03-2012 στις 02:53 έγραψε...

    Και στο κακεντρεχεστατο σχολιο που κανεις για την υγεια του θα σου απαντησω οπως εσυ πριν 'ησουν μπροστα και ειδες τις εξετασεις του και υποστηριζεις οτι ειναι απο τα ναρκωτικα'?

    Οχι,δέν ήμουν μπροστά και δέν είδα τίς εξετάσεις του.Γι'αυτό άλλωστε και ΔΕΝ μπορώ να αποφανθώ άν η κακή εξέλιξη τίς υγείας του ήταν από τίς καταχρήσεις.

    Ούτε εσύ όμως ήσουν παρών κατά την λειτουργία τού μαγαζιού τής Τζένης Βάνου,αλλά ΥΠΟΣΤΗΡΙΖΕΙΣ με βεβαιότητα ότι το κλείσιμό του οφείλεται σε "κακές επειχειρηματικές κινήσεις τής κυρίας Βάνου".Πώς είσαι σίγουρος γι'αυτό;

    Παράθεση:

    Το μέλος noe13 στις 22-03-2012 στις 02:53 έγραψε...

    Τωρα οταν μπαινουν στη μεση θεματα υγειας οπως του Τουρκογιωργη εκει πρεπει να υπαρχει ελαστικοτητα!

    Ακουσε,καλως η κακως πολλοί γνωστοι καλλιτεχνες κατα τη διαρκεια της ζωης τους περναν ναρκωτικά καί κάναν κι'άλλες καταχρήσεις και φτανουν στα τελευταια τους να είναι με χαλασμένη υγεία Ε σε αυτους και οταν ο βασικος μισθος στην ελλαδα ειναι 400ε δε μου καθεται καλα η τιμητικη συνταξη πως να το κανουμε!!!

    Σ'αρέσει έτσι όπως τό'γραψα;Η δική σου συλλογιστική είναι-και βάσει αυτής θα μπορούσε κι'εμένα να "μήν μού κάθεται καλά" η τιμητική σύνταξη γιά τον Τουρκογιώργη.

    Μ'άλλα λόγια θεωρείς ότι είναι λογικό να δέχεσαι εκ τών προτέρων ότι η Τζένη Βάνου δέν δικαιούται τιμητική σύνταξη επειδή η κακοτυχία της οφείλεται όχι σε ανωτέρα βία αλλά σε δικές της "κακές επιχειρηματικές κινήσεις",αλλά δέν θεωρείς εξ ίσου λογικό να δέχωμαι εκ τών προτέρων ότι ο Αντώνης Τουρκογιώργης δέν δικαιούται τιμητική σύνταξη επειδή η κακοτυχία του οφείλεται όχι σε ανωτέρα βία αλλά σε δικές του καταχρήσεις.

    Όσο γιά το "κακεντρεχέστατο",όπως το χαρακτηρίζεις,σχόλιό μου,σε πληροφορώ ότι δέν είναι καθόλου κακεντρεχές.Απεικονίζει την νοοτροπία πολλών ανθρώπων που φθονούν το γεγονός ότι κάποιοι έκαναν μιά σπουδαία καλλιτεχνική σταδιοδρομία (ενώ οι ίδιοι δέν μπόρεσαν ή δέν είχαν το ταλέντο να το κάνουν) και τώρα που τους βλέπουν σε μιά ατυχή περίοδο τής ζωής τους χαίρονται και εφευρίσκουν "δικαιολογίες" (π.χ. "κακές επιχειρηματικές κινήσεις") γιά να συμπεράνουν γιά τους συγκεκριμένους καλλιτέχνες "καλά να πάθουν".......

     ΥΓ.ΚΑΙ η Τζένη Βάνου ΚΑΙ ο Αντώνης Τουρκογιώργης δικαιούνται τιμητική σύνταξη.Είναι σπουδαίοι καλλιτέχνες και προσέφεραν πολλά στην πολιτιστική ζωή τής χώρας.Αυτή είναι η δική μου άποψη-το λέω ξανά γιά να το εμπεδώσης.


    -----------------
    Τίς πιό καλές σου στιγμές τίς είχες ζήσει στο χτές που δέν θυμόσουν

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : Hastaroth στις 22-03-2012 08:29 ]


    jorge
    23.03.2012, 14:10
    Ήθελα να ρωτήσω, κυρίως τους πιο παλιούς, αν τότε το 1960 - 1970 υπήρχε δυνατότητα ασφάλισης των μουσικών σε κάποιο ταμείο, ώστε να έχουν τη δυνατότητα - ως ελεύθερα απασχολούμενοι - να πάρουν μια σύνταξη.
    Hastaroth
    23.03.2012, 15:16

    Χωρίς να είμαι απόλυτα βέβαιος,πρέπει να ασφαλιζόντουσαν στο ΤΕΒΕ ώς ελεύθεροι επαγγελματίες (με μπλοκάκι και βιβλίο εσόδων-εξόδων).

     


    mixalis-kleanthis
    23.03.2012, 17:18

    Συνάδελφοι !!!!

    Δε θα κάνουμε τους ντεντέκτιβ ή τους δικαστές για το πώς έφτασε κάποιος καλλιτέχνης να χρειάζεται την τιμητική σύνταξη !

    Ούτε πως χάλασε η υγεία του ,  ούτε αν ήταν τζογαδόρος  , ναρκομανής , αλκοολικός ή ότι άλλο!

    Απ τη στιγμή που πρόσφερε στον πολιτισμό πρέπει να δικαιούται σύνταξη!!

    Δίνονται αλλού κι αλλού και φάγανε και διόρισαν Άχρηστους ,ρεμάλια βύσματα 

    και θα περνάμε από ψιλή κριθάρα τους ανθρώπους της τέχνης?

    Μακάρι βέβαια  , όλο το πρόβλημα της εποχής να ήταν οι τιμητικές συντάξεις ,

    αλλά αυτό είναι ένα άλλο ζήτημα που καθόλου δεν πρέπει να μας επηρεάζει…


    jorge
    23.03.2012, 19:13
    Μιχάλη, μόνο η ΑΕΠΙ έχει 11.000 μέλη. Αν προσθέσουμε σε αυτούς τους καλλιτέχνες και τους τραγουδιστές, τους ζωγράφους, τους γλύπτες, τους ποιητές και όλους όσους παράγουν τέχνη, θα πρέπει να δίνονται συντάξεις σε δεκάδες χιλιάδες ανθρώπους. Αυτό εμένα με βρίσκει κάθετα αντίθετο.
    mixalis-kleanthis
    23.03.2012, 21:46

    Ούτε κι εγώ είμαι σύμφωνος με κάτι τέτοιο !!!

    Το να είσαι στην  ΑΕΠΙ δεν κριτήριο πολιτιστικής προσφοράς με συνέπεια , σε χρόνο και σε ουσία!!!

    Αλλά καλλιτέχνες που αποδεδειγμένα προσέφεραν για μεγάλο μέρος της ζωής τους

    και δεν έχουν πόρους να ζήσουν αξιοπρεπώς δεν είναι δυνατόν να περιμένουν  χρόνια μια απάντηση

    και να είναι εκτεθειμένοι σε ‘’λαϊκά δικαστήρια’’ επειδή ζητούν το στοιχειώδες!!


    Post αρνητικής αξιολόγησης
    suspect
    24.03.2012, 23:48

    Με ολο το σεβασμο στο προσωπικο δραμα που μπροει να περναει καθενας αλλα αυτα με τις τιμητικες συνταξεις, πραγματικα δεν τα καταλαβαινω.

    Τι σημανει τιμητικη συνταξη;

    Οποιος εργαζεται, ασφαλιζεται, και μετα απο μια προϋπηρεσια συναταξιοδοτειται. Αν δεν του αρεσει η δημοσια ασφαλιση υπαρχει και η ιδιωτικη. Κατι που ισχυει για ολους μας.

    Πολλοι που σημερα εχουν προβλημα, εχουν περασει απο τα χερια τους σημαντικα ποσα που ολοι οι χρηστες του MH να δουλευαν 3 ζωες, δεν θα εβγαζαν και θα μπορουσαν να ειχαν κανει καλη και χρηστη διαχειριση για μια ωρα αναγκης.

    Γιατι ολα πρεπει να τα φορτωνουμε στο κρατος;

    Υπαρχουν ανθρωποι που εργαστηκαν σκληρα για μια ζωη και σημερα παιρνουν 400 και 600 ευρω και αυτοι ειναι πολυ πιο σημαντικοι.

    Στο κατω κατω της γραφης ας δημιουργησουν οι βαθυπλουτοι καλιτεχνες ενα ταμειο να συνεισφερουν απο αυτα που τους περισσευουν και ειναι παρα πολλα, και να βοηθησουν τους ανημπορους συναδελφους τους.

    Αν λοιπον καποιος εκανε καριερα με πολυ και μαυρο χρημα απο δισκογραφια, συναυλιες, μαγαζια στη νυχτα και τα εκαψε, γιατι πρεπει σημερα να του δωσει συνταξη το κρατος;