ελληνική μουσική
    605 online   ·  210.830 μέλη
    jorge
    06.04.2005, 15:17
    Νομίζω έπρεπε να γίνει και αυτό κάποια στιγμή...

    Όπως ήδη έχετε δει, στην αρχική σελίδα πάνω αριστερά, φτιάχτηκε μια ενότητα με μια μικρή λίστα τραγουδιών.

    Αν κάνετε κλικ σε ένα από αυτά, ανοίγει ένα μικρό παραθύρι και εκεί ακούτε το τραγούδι. Πρόκειται για χαρακτηριστικά αποσπάσματα διάρκειας περίπου ενός (1) λεπτού.

    Δεν μπορούμε να βάλουμε ολόκληρο το κομμάτι για διάφορους λόγους. Καταρχήν για να είμαστε νόμιμοι. Κατα δεύτερον γιατί οι παραγωγές που θα βάζουμε σε αυτή την ενότητα, θα είναι ιδιαίτερα αξιόλογες και από τις λεγόμενες μη-εμπορικές. Επομένως χρειάζονται την στήριξή μας.

    Με αυτή την κίνηση, το MusicHeaven διευκολύνει τον ακροατή-επισκέπτη. Τον αφήνει να ακούσει τα τραγούδια και αν θέλει να τα παραγγείλει από το Greekbooks. Οι αγορές από το GreekBooks γίνονται είτε με πιστωτική, είτε με απλή αντικαταβολή, επομένως δεν υπάρχει κανένας κίνδυνος για απάτη. Πληρώνετε απλά το courrier την ώρα που σας παραδίδει τα CD στην πόρτα του σπιτιού σας ή στο γραφείο σας.

    Προσωπικά το GreekBooks το έχω προτιμήσει πάνω από 4-5 φορές, αγοράζοντας CDs, DVDs και βιβλία, τα οποία μου στέλνει στο γραφείο. Επίσης μερικές φορές το GreekBooks δε με χρέωσε με μεταφορικά.


    Είναι νομίζω μια καλή ευκαιρία :

    1. να κάνουμε ένα βήμα παραπάνω και να κάνουμε γνωστές στα μέλη μας, τις παραγωγές που δεν έχουν από πίσω κάποια μεγάλη εταιρία, κάποιον ικανό μάνατζερ ή γνωστούς στα ΜΜΕ. Τις λεγόμενες μη-εμπορικές.

    2. να αποκτήσει κάθε μέλος άποψη πάνω σε μια νέα παραγωγή που παρουσιάζει το MusicHeaven. Να διαπιστώσει αν αυτή η συγκεκριμένη παραγωγή τον καλύπτει αισθητικά. Μέχρι τώρα απλά διαβάζαμε μια κριτική και βλέπαμε το εξώφυλλο. Τώρα πριν αγοράσουμε κάτι, θα μπορουμε να το ακούμε και να αποφασίζουμε.

    3. να μπορούμε να βάζουμε εμπεριστατωμένα σχόλια στις δημοσιεύσεις που αφορούν στις συγκεκριμένες παραγωγές. Να γράφουμε τις εντυπώσεις μας για τη μουσική, το στίχο, την ερμηνεία.

    4. να αγοράζουμε τα CDs από το σπίτι ή το γραφείο μας, με ένα κλικ και με απόλυτη ασφάλεια, χωρίς να χρειάζεται να τρέχουμε στα καταστήματα. Έτσι γλιτώνουμε χρόνο, ταλαιπωρία και λεφτά.

    Σκοπός είναι αυτή η κίνηση να ενισχυθεί παρουσιάζοντας περισσότερες παραγωγές με MP3. Αυτό θα εξαρτηθεί από οικονομικούς και τεχνικούς παράγοντες, όμως ελπίζω σιγά-σιγά να τα καταφέρουμε.

    Αντε καλή αρχή
    XeniaRodo
    08.04.2005, 11:15
    Eξαιρετική πρωτοβουλια....

    Eγώ άκουγα για ... ξένους τόπους και δεν ήξερα...
    τώρα ξέρω.

    Mου αρέσει πολύ το "όλο ταξιδεύω"
    jorge
    08.04.2005, 12:26
    Και η "Χρύσα" Ξενάκι, η "Χρύσα"...
    ianos
    08.04.2005, 13:33
    very very very good idea!!!!!!!!!!!
    SteliosG
    08.04.2005, 18:28
    καλά αρχή στο νέο κομάτι του site!!! καλη ευκαιρια να αναδειχθουν δουλειες που μεσα απο το λυσαλεο αγωνα των δισκογραφικών δε θα μπορουσαν!

    Και αν είμαι αλάνης φουκαράς, δε φταίω, σας το λέγω...


    [ Το μήνυμα επεξεργάστηκε από: SteliosG on 14-04-2005 16:56 ]
    polydoroslouca
    09.04.2005, 01:33
    Ακομα ενα μπραβο για μια πολυ καλη κινηση.
    mariapapaki
    19.04.2005, 11:26
    orea h kinisi ayti ,poli thetiki gia ta paidia pou prospathoun na deiksoun tin mousiki tous kai telika kanis den dini simasia.ala mipos einai kai ligo epikindino gia aytous? mipos kapios "klepsei "ta tragoudia tous?katalabenete ti ennoo.oi kapoious stixous?
    jorge
    19.04.2005, 11:37
    Μαρία τα τραγούδια που βάζουμε είναι πλήρως κατοχυρωμένα, ενώ μιλάμε και για αποσπάσματα. Παράλληλα έχουμε φροντίσει να έχουμε και το ΟΚ από τις εμπλεκόμενες δισκογραφικές και τους δημιουργούς.
    elzaatar
    19.04.2005, 11:43
    Πολύ καλή κίνηση!!!
    Μπράβο!!!

    jorge
    13.05.2005, 15:06
    Η ενότητα των MP3 επεκτάθηκε και ...εσωτερικά



    Κάντε κλικ αριστερά πάνω, στην πρώτη σελίδα

    ή

    από το πάνω μενού: MusicMedia > MP3



    [ Το μήνυμα επεξεργάστηκε από: jorge on 13-05-2005 15:07 ]
    jorge
    21.05.2005, 00:27
    Graviton δε ζητήσατε; Τους βάλαμε!

    Ενότητα: MP3


    nefos
    23.05.2005, 01:34
    Quote:

    Το μέλος jorge στις 21-05-2005 στις 00:27 έγραψε:

    Graviton δε ζητήσατε; Τους βάλαμε!

    Ενότητα: MP3








    Λένε πως "αν δεν παινέψεις το σπίτι σου θα πέσει να σε πλακώσει". .

    άρα ακούστε GRAVITON (υποθετικό μόριο μάζας που έγινε μουσικό

    συγκρότημα ) . Ως μέλος των Graviton εύχομαι να σας αρέσει το

    cd μας και κάθε σχόλιο ευσπρόδεκτο
    Sofia
    23.05.2005, 02:35
    Εγώ πάντως..συνεχίζω να μην μπορώ να τα ακουσω...
    jorge
    23.05.2005, 09:18
    Σοφία τι ενέργειες κάνεις και τι μήνυμα βλέπεις; Δοκίμασες να κάνεις δεξί κλικ στο link και να πατήσεις Save Target As..., όπως σου προτείνει να κάνεις εναλλακτικά;
    Sofia
    23.05.2005, 18:39
    Quote:

    Το μέλος jorge στις 23-05-2005 στις 09:18 έγραψε:

    Σοφία τι ενέργειες κάνεις και τι μήνυμα βλέπεις; Δοκίμασες να κάνεις δεξί κλικ στο link και να πατήσεις Save Target As..., όπως σου προτείνει να κάνεις εναλλακτικά;





    Τα κατάφερα jorge!!! Δεν ξέρω πως όμως... δεν εκανα τιποτα διαφορετικό..Πριν, όταν έκανα κλικ πάνω στο mp3 δεν γινότανε τίποτα. Και όταν πηγαινα να το αποθηκευσω όπως λες μου έβγαζε ένα μηνυμα λάθους (δεν μπορεί να βρεθέι το αρχείο ή κάτι τέτοιο, δεν θυμάμαι ακριβώς..). Τώρα όμως που ξαναδοκίμασα το έσωσε μια χαρά!!
    Τελικά...μάλλον ο υπολογιστής μου τα έχει παίξει..
    jorge
    23.05.2005, 18:47
    Σοφία είχα κάνει εγώ ένα λάθος που διορθώθηκε χθες βράδυ. Μην κατηγορείς το PC σου λοιπόν, αλλά εμένα
    Sofia
    23.05.2005, 19:18
    Quote:

    Το μέλος jorge στις 23-05-2005 στις 18:47 έγραψε:

    Σοφία είχα κάνει εγώ ένα λάθος που διορθώθηκε χθες βράδυ. Μην κατηγορείς το PC σου λοιπόν, αλλά εμένα





    Εχω πάααααρα πολλούς λόγους Γιώργο για να το κατηγορώ..Ενας ακόμη δεν πειράζει!!
    Οσο για εσένα..αφού το διόρθωσες το λαθάκι και μπορούμε να ακούμε, πιασε μια μπυριτσα στην υγειά σου!
    kostis2004
    25.05.2005, 22:32
    Μπραβο. Τελευταιως το πηρα στα σοβαρα το site σας και τωρα πια εντυπωσιαστηκα.Συνεχιστε με καλες ιδεες.
    eneni
    25.05.2005, 23:26
    Quote:

    Το μέλος nefos στις 23-05-2005 στις 01:34 έγραψε:

    Quote:

    Το μέλος jorge στις 21-05-2005 στις 00:27 έγραψε:
    [i]
    Graviton δε ζητήσατε; Τους βάλαμε!

    Ενότητα: MP3









    Λένε πως "αν δεν παινέψεις το σπίτι σου θα πέσει να σε πλακώσει". .

    άρα ακούστε GRAVITON (υποθετικό μόριο μάζας που έγινε μουσικό

    συγκρότημα ) . Ως μέλος των Graviton εύχομαι να σας αρέσει το

    cd μας και κάθε σχόλιο ευσπρόδεκτο

    [/I]



    Δεν εχω ακουσει όλο το cd αλλά θα το πάρω οταν θα ερθω Ελλαδα, ν ακούσω και τα υπόλοιπα τραγουδια. Καλά περιττό να πω κι εγω οτι το "σου τηλεφωνώ" ειναι πάρα πολύ καλό!!!Μπράβο παιδιά, συνεχίστε έτσι!
    Νεφέλη !!
    Πολύ καλή ιδέα τα mp3 παιδιά!

    jorge
    26.05.2005, 11:53
    Quote:

    Το μέλος kostis2004 στις 25-05-2005 στις 22:32 έγραψε:

    Μπραβο. Τελευταιως το πηρα στα σοβαρα το site σας και τωρα πια εντυπωσιαστηκα.Συνεχιστε με καλες ιδεες.





    Ευχαριστούμε για τα καλά λόγια. Αν έχετε, περιμένουμε και τις δικές σας ιδέες, μια και σε μια κοινότητα - όπως το MusicHeaven - όλοι μπορούν να έχουν συμμετοχή.