ελληνική μουσική
    613 online   ·  210.851 μέλη

    Πως πρέπει να γίνεται η παρέλαση της 25ης Μαρτίου?

    mary_omikron
    25.03.2012, 11:52

    Εξέδρες, πρόεδροι, πολιτικοί, ράσσα, στρατηγοί, χρυσά γαλόνια, αστέρια παράτες και εμβατήρια... κάθε χρόνο τα ίδια και τα ίδια... ακόμη και φέτος που ένας ολόκληρος λαός  τους μουτζώνει και τους φτύνει με την αστυνομία ακροβολισμένη στις ταράτσες!!! Αίσχος...

    Στην ησυχία του Α΄νεκροταφείου Αθηνών, χωρίς επισκέπτες, χωρίς λουλούδια, με σβησμένο καντήλι, ξεχασμένος απ΄όλους ο μεγάλος Γέρος απόθεσε δίπλα την περικεφαλαία του να ξαποστάσει, δεν τον αφήνουν όμως !!... Το παγωμένο μάρμαρο αδυνατεί να κρύψει τον θυμό και την αηδία απ΄το αετίσιο κοφτερό βλέμμα που ΄ναι στραμένο εκεί προς στο Σύνταγμα... " τι ρεζιλίκια είν΄αυτά ωρέ ? "

    ΚΑΝΕΝΑΣ πεφωτισμένος πολιτικός εγκέφαλος δεν σκέφτηκε η παρέλαση να γίνεται μπροστά σ΄αυτόν που την δικαιούται αξιωματικά... ξέρω, ο τόπος και ο χώρος δεν προσφέρεται αλλά ειδικά φέτος  ένα τιμητικό άγημα απλών οπλιτών χωρίς επίσημους -σφετεριστές εδώ και αιώνες της δόξας του-  θα ήταν το μόνο μέσον καταστολής της αγανάκτησης του λαού και ο καλλίτερος τρόπος αποφυγής των χουντικών μέτρων και των ακροβολιστών στις ταράτσες που μας διέσυρε -για μιά ακόμη φορά- διεθνώς.

    Η γνώμη σας? 


    Hastaroth
    25.03.2012, 22:16

    Ο τάφος και το άγαλμα δέν είναι τού Θεόδωρου Κολοκοτρώνη.αλλά τού γιού του Ιωάννη.Το γράφει άλλωστε και πάνω στον σταυρό.

    Επίσης ο Θεόδωρος Κολοκοτρώνης ήταν αρχιστράτηγος-έτσι είχε διοριστεί από την Εθνοσυνέλευση-ενώ ο γιός του,προφανώς υπηρετήσας στόν μετέπειτα τακτικό Ελληνικό στρατό,ήταν αντιστράτηγος (και αυτό το γράφει πάνω στον παρακείμενο σταυρό).

    Στό youtube υπάρχει και σχόλιο που έγραψε ένας drummer και λέει ότι ενώ το 1821 την Ελλάδα την ελευθέρωσαν οι Κλέφτες,σήμερα την κυβερνούν οι κλέφτες......

    ΥΓ.Φάουλ μέγα η κίνηση τού Καλογερόπουλου να βάλη το καπέλο του πάνω στον σταυρό.Ακόμα κι'άν δέν συμφωνούμε με τά σύμβολα μιάς θρησκείας,οφείλουμε να τα σεβώμαστε. 


    mary_omikron
    25.03.2012, 23:12
    Οικογενειακός τάφος -λέει- είναι, άκουσε και πρόσεξε στο 0:51... Τυμβωρύχος δεν έκανα, και το άγαλμα από πάνω μου αρκεί. ΥΓ. Το καπέλλο του Καλογερόπουλου αδιάφορο.
    EVAGGELIASAKELLARIOU
    25.03.2012, 23:15

    Καλησπέρα. Η απάντηση στο ερώτημα δεν είναι απλή. Τα παιδιά μέσα από τη παρέλαση των μεγάλων πρέπει να μαθαίνουν ήθος και σεβασμό. Οι μεγάλοι από τη παρέλαση των παιδιών πρέπει να ανησυχούν για το μέλλον των μικρών. Δυό λέξεις είναι καλό να υπάρχουν πάνω από όλα και αυτές είναι η ΓΝΩΣΗ και ΠΑΙΔΕΙΑ. Αν προσπαθείς για τις έννοιες αυτές και φέρνεις αποτέλεσματα στους τομείς αυτούς, τότε οι παρελάσεις δεν θα χρειάζεται να γίνονται. Μέχρι να γίνει αυτό, οι παρελάσεις ας γίνονται με λιγότερες φανφάρες και λιγότερο κόστος. Ε.Σ.


    antwnispatra
    25.03.2012, 23:45

    Καλό είναι όταν βλέπουμε ένα βίντεο ή όταν διαβάζουμε κάτι,να το προσέχουμε στο 100%.Αυτό συμβαίνει συχνά πυκνά στη λαχτάρα κάποιων να απαντήσουν και να μεταφέρουν γνώσεις δικές τους ή εισηγμένες από το google.

    Οι σημερινές παρελάσεις έγιναν πιο "πριβέ" από ποτέ και σίγουρα αυτό δεν τιμά κανέναν ήρωα του παρελθόντος.Αν θέλουν τιμές οι εκπρόσωποι της κυβέρνησης,καλό είναι να περιμένουν να τις λάβουν και όχι να αποκλείουν την κυκλοφορία του κόσμου από πολλά σημεία,μόνο και μόνο για να περάσουν το μήνυμα πως έκαναν μια τιμητική παρέλαση.

    Σήμερα έγινα μάρτυρας γεγονότων που δεν είχαν γίνει ούτε οι γονείς μου επί χούντας.Αστυνομικές δυνάμεις επέβαλαν απαγόρευση κυκλοφορίας μέχρι και σε ηλικιωμένους που ήθελαν να πάνε στη Μητρόπολη να εκκλησιαστούν και έκαναν ρίψη χημικών δίπλα από καφετέριες που υπήρχαν ανυποψίαστοι πολίτες με μικρά παιδιά.Έγινε η παρέλαση φυσικά,και ζήσαμε εμείς καλά και αυτοί καλύτερα.Γιατί μόνο σε παραμύθι αντιστοιχούν οι φαντασιώσεις τους για το πως πρέπει να κυκλοφορούν και να λαμβάνουν τιμές οι πολιτικοί.Έτσι σίγουρα ΔΕΝ πρέπει να γίνονται οι παρελάσεις.

    Κατά τη γνώμη μου,πρέπει να κάθονται στις θέσεις των επισήμων ήρωες που πολέμησαν για τη χώρα ή εστω να τιμούνται σύμβολα αυτών.Είναι εθνική εορτή και όχι κομματική.Παρελάσεις σαν τις σημερινές,δεν τιμούν κανέναν και καλύτερα να σταματήσουν.

    Και όσο για το καπέλο του Νίκου Καλογερόπουλου,σας παραπέμπω στην ταινία "Οι ιππείς της Πύλου" και στο τραγούδι από την ταινία.Σεβασμός δεν είναι ένα καπέλο στο σταυρό.Ασεβείς είναι αυτοί που δεν άφησαν κόσμο να πάει στην εκκλησία που είχε "καταληφθεί" από πολιτικούς.


    mary_omikron
    26.03.2012, 00:02

    Ουσιαστικά δεν θα διαφωνήσω Ευαγγελία, γιατί η γνώση και η παιδεία είναι απαραίτητη προϋπόθεση. Πως όμως? Ασφαλώς όχι κραδαίνοντας ένα σημαιάκι στην παρέλαση ούτε και μέσω διδακτέας ύλης που πολυσυζητήθηκε περί "συνωστισμού" κλπ που όλοι γνωρίζουμε. Και πόσες άλλες εσκεμμένες παραλήψεις ή διαστρεβλώσεις σε σοβαρά..

    Τα παιδιά ήθος διδάσκονται πρωτίστως από τους γονείς-πρότυπα  και σεβασμό αισθάνονται γι αυτούς που τον "κερδίζουν"... έτσι πιστεύω 


    mary_omikron
    26.03.2012, 00:13
    Αντώνη οι σημερινές παρελάσεις όπως διεξήχθησαν ήταν κάτι χειρότερο από παρωδία σε όλη την χώρα. "Επέβαλαν" σεβασμό και είναι απλά γελοίο.
    dimitrib4
    26.03.2012, 03:13

    Δεν θα έπρεπε να γίνονται καθόλου.

    Ούτως ή άλλως, πιστεύω ότι, αν ήξεραν όλοι αυτοί ,ότι θα θυσίαζαν τις ζωές τους, για να είναι η Ελλάδα όπως είναι σήμερα, δεν θα το έκαναν.


    metalkristi
    26.03.2012, 09:40
    ειμαι υπερ τον παρελασεωνκαι εχω λαβει σε ολες οταν πηγενα σχολειο και παντα με υπερηφανεια γιατι ενοιωθα πως τιμουσα την σημαια μου και τους ανθρωπους που παλεψαν για να ειμαι εγω ελευθερη,το κεφαλι μου στους επισημους δεν το γυρισα ποτε γιατι δεν εβλεπα τον λογο,θα το εκανα αν πανω στις θεσης τον επισημων ηταν μακεδονομαχοι ανθρωποι τις αντιστασης και γενικα ανθρωποι που εδωσαν οτι ειχαν για να εχω εγω αυτα που εχω και κυριως το να λεγομαι ελληνιδα.στην τεντα λοιπον αυτοι που τους αξιζει να ειναι εκει και ολος ο κοσμος να παρελαυνει μπροστα τους λεγοντας τους ευχαρηστω
    EVAGGELIASAKELLARIOU
    26.03.2012, 21:49

    Αγαπητή Μαίρη, σε ευχαριστώ για το σχόλιο σου. Πάντα είχα την εξής απορία: Ο σεβασμός γεννιέται ή κερδίζεται; Είναι έμφυτος σε κάθε άτομο ή αποκτάται στη πορεία της ζωής; Όταν έκανα αυτή την ερώτηση στη φιλόλογο αυτή δεν ήξερε τι να μου απαντήσει. Πάντως οι ανάπηροι πολέμου έδωσαν ένα ηχηρό παράδειγμα αξιοπρέπειας με το να μην παραστούν στο φιάσκο της φετεινής Αθηναϊκής παρέλασης. Αξίζουν τον σεβασμό μας σε κάθε περίπτωση είτε είναι παρόντες στη παρέλαση είτε είναι απόντες. Ε.Σ.


    klefths
    01.04.2012, 05:05

    Συμφωνω απολυτα με τον dimitrib4, δεν θα επρεπε να γινονται καθολου παρελασεις.