ελληνική μουσική
    452 online   ·  210.819 μέλη

    Πως να μαθω παραδοσιακο κλαρινο;

    psilos73elatia
    26.03.2012, 21:31

    Καλησπερα ειμαι ο Γιαννης 25 ετων και θελω να ξεκινισω να μαθω παραδοσιακο κλαρινο,τι κλαρινο να αγορασω???

    Επισης ξερεται αν γινεται να αρχισω να ασχολουμαι μονος μου με καποιο βιβλιο??????

    Η να παω σε οδειο κατευθειαν?????

    Επισης εχω ακουσει οτι ειναι πολυ δυσκολο..........

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : jorge στις 25-08-2012 02:11 ]


    musicmarket
    24.08.2012, 17:47

    Καλησπέρα Γιάννη. Κλαρίνα θα βρείς αρκετά και σε διάφορες τιμές. Απεφυγε τα πολύ φθηνά και προσανατολίσου σε κάποιο πλαστικό απο 500 ευρώ περίπου και πάνω για αρχή. Όταν με το καλό προχωρήσεις παίρνεις καλύτερο. Πολύς κόσμος δίνει πολλά χρήματα στην αρχή και μετά τα παρατάνε και μένουν με ένα κλαρίνο στην ντουλάπα. Το σύστημα που παίζουν οι παραδοσιακοί είναι κατα πλειοφηφία το Ohler ή Μiller (το ίδιο είναι). Άλλοι πάλι παίζουν με Boehm.  Σαν επαγγελματίας κλαρινετίστας θα σου πρότεινα να πάς σε κάποιο ωδείο και να καθίσεις με κάποιο δάσκαλο για να αποφύγεις τα λάθη του αρχάριου. Απο την άλλη βιβλία υπάρχουν πολλά και διάφορα για να αρχίσεις μόνος αλλά δεν στο προτείνω. Οι περισσότεροι μεγάλοι έχουν το πρόβλημα του οτι θέλουν να παίζουν τσάμικα απο το 3ο μάθημα. Αν θές να το κάνεις σωστά βρές δάσκαλο να σου δείξει τις τεχνικές της μάσκας, διάφραγμα δακτυλοθεσία κ.τ.λ και να μάθεις να διαβάζεις παρτιτούρα. Αν γνωρίζεις το πεντάγραμμο ανοίγεις άλλους ορίζοντες μπροστά σου, αλλά είναι ο δύσκολος δρόμος. Διαβάζε προγραμματισμένα και όχι αλαλούμ. 

    Αυτή είναι η προσωπική μου γνώμη σαν καθηγήτής κλαρίνου και έχω δεί πολλές περιπτώσεις μέχρι τώρα. Οτιδήποτε άλλο χρειαστείς είμαι στην διάθεση σου!!!

    Φιλικά!


    -----------------

    www.musicmarket.gr

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : musicmarket στις 24-08-2012 17:48 ]

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : musicmarket στις 24-08-2012 17:49 ]


    MichalisPat
    25.08.2012, 05:33

    Αγαπητέ Γιάννη,
    ο κύριος Παπαδάκης μίλησε πολύ σωστά ως επαγγελματίας. Πρέπει να αναζητήσεις κάποιον καλό καθηγητή παραδοσιακού κλαρίνου και να μελετήσεις κοντά του υπομονετικά όσο καιρό χρειαστεί.
    Αν είσαι τυχερός μπορεί να έχεις κάπου κοντά σου κάποιον Σύλλογο παραδοσιακής μουσικής ο οποίος να διαθέτει καλό καθηγητή κλαρίνου, ακόμα και δωρεάν.
    Στο Ωδείο Κόνταλυ έχουμε την χαρά να έχουμε στο διδακτικό μας προσωπικό έναν παλιό μας απόφοιτο, ο οποίος σήμερα είναι ένας από τους μεγαλύτερους ερμηνευτές και δασκάλους του Παραδοσιακού Κλαρίνου, τον Ντίνο Πολυμενάκο. Αν το επιθυμείς μπορώ να σε φέρω σε επαφή μαζί του.

    Φιλικά

    Μιχάλης Πατσέας

    Μαέστρος, Μουσικολόγος, Μουσικοπαιδαγωγός
    Πρόεδρος: International Kodaly Society
    Διευθυντής: Ωδείο Κόνταλυ – Ελληνικό Ινστιτούτο Kodaly
    Κύπρου 61, 15233, Χαλάνδρι — e-mail: info@kodaly.gr
    ΤΗΛ: 210 6824940 — FAX: 210 6811708 — www.kodaly.gr


    aggelostrik
    09.05.2013, 16:02
    Αγόρασε ένα παραδοσιακό κλαρίνο σε συστημα που ονομάζεται muller η albert ξύλινο η πάστινο σε συμβουλέυω να παρεις ενα σε σι ύφεση η ένα σε λα.Επίσης πήγαινε σέ εναν δασκαλο (οχι υποχρεωτικάσε ωδειο) καποιοι που ειναι σε σπιτι κτλπ.Αμα έχεις σχέσεις παλιά με μουσική θα βρείς πιο ευκολα ακόμα την ακρη.
    Theodosis19
    20.08.2018, 18:44

    Θα ήθελα να βρω έναν δάσκαλο στην αθηΑθ για να μου μαθει κλαρίνο μπορώ να έχω τηλέφωνο; Έχω κλαρίνο ένα sib και ένα la και τα δύο ξύλινα (εβενος) άνω των 1000 ευρώ το ένα . Ξέρω να παίζω παραδοσιακά κόμματια αλλά δεν ξερξ νοτες παρτιτούρα και τα συναφή .. που θα βρω έναν οικονομικό  δάσκαλο να μου μαθει 5πραματα??