ελληνική μουσική
    722 online   ·  210.851 μέλη
    renabill
    03.04.2012, 20:06

    ρε παιδιά ξέρει κανείς να μου πει τι λέει με λίγα λόγια το τρραγουδάκι αυτό?


    Soundtracker
    08.04.2012, 13:31

    To Rabiosa σημαίνει πρώτον την περίπτωση του κομματιού, μια γυναίκα σε έξαρση με λίγα λόγια πορωμένη από ένα αγόρι που την ελκύει. Όπως και το αγγλικό rabid έτσι και αυτό σημαίνει λυσσασμένη κανονικά. Το τραγούδι αυτό παίζει με τις ισπανικές λέξεις εν μέρη, που εμείς δε καταλαβαίνουμε αλλά στην ισπανική γλώσσα το atracao aqui ratata πχ έχει μια συγκεκριμένη έννοια από ότι μου έχουν πει. Το ratata πχ νομίζω στην Δομινικανή Δημοκρατία από όπου και πρόερχεται το τραγούδι (γιατί δεν είναι της Σακίρα αλλά παλιό merengue κομμάτι του El Cata) είναι αργκώ που την λένε οι άνθρωποι στα κλαμπ για να δείξουν στον άλλον ότι την έχουν δει μαζί τους. To mocha πχ είναι το μελαμψό δέρμα (κάτι που στις ισαπνόφωνες χώρες ελκύει τον άλλον είναι να έχει μελαμψό δέρμα) Ελπίζω να σε βοήθησα.


    renabill
    11.04.2012, 14:50

    Ευχαριστώ πολύ διαφωτιστικό είναι! waka τι σημαίνει?


    Soundtracker
    17.04.2012, 16:58

    Το Waka Waka της Σακίρα βασίζεται σε δείγμα από ένα παλιό παραδοσιακό τραγούδι για στρατιώτες στο Καμερούν. Ήταν ένα χιτάκι στην Αφρική το 1986 που λεγόταν Zamina mina (Zangalιwa) από το Αφρικανικό συγκρότημα Golden Sounds. Waka Waka στην διάλεκτο του Καμερούν σημαίνει 'Κάντο'