ελληνική μουσική
    843 online   ·  210.833 μέλη

    Πώς θα μάθω να αναπνέω με το διάφραγμα;;

    JohnnyZ
    09.04.2012, 11:56

    Δυστυχώς η λύση δεν είναι τόσο απλή και αν δεν το προσέξει και συνεχίσει μπορεί να προκαλέσει ζημιά στη φωνή της.Ο πόνος είναι το μήνυμα του οργανισμού πως κάτι δεν πάει καλά.Και τα λέω αυτά από εμπειρίς γνωστών, που ήρθαν στη δακάλα μου, μετά από ζημιές που είχαν κάνει στη φωνή τους.


    pakiss
    21.05.2012, 14:23
    και εγώ απο κακή χρήση της φωνης μου επαθα οζους στις φωνητικες χορδες... πηγα σε ειδικο και μου εξήγησε για την διαφραγματικη αναπνοη..αλλα ακομα δεν καταλαβα πως να το κάνω δηλαδη οταν τραγουδαω ξεχναω να παιρνω ανασες απο το διαφραγμα και ετσι οταν γυρνω σπιτι ακουγομαι χαλια...αν μπορειτε βοηθηστε με και εμενα :)
    Agatha-L
    06.06.2012, 22:05
    Συμφωνώ απόλυτα μαζί σου JohnnyZ σε όλα όσα είπες!
    -----------------

    Agatha


    Παρεπιπτόντως, μήπως θα μπορούσες να μου πεις σε ποια βιβλία αναφέρθηκες παραπάνω?

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : Agatha-L στις 06-06-2012 22:25 ]


    JohnnyZ
    14.06.2012, 10:43

         Το ένα που έχω λέγεται ''ΑΓΩΓΗ ΤΟΥ ΛΟΓΟΥ - ΟΡΘΟΦΩΝΙΑ'' και είναι του Νίκου Δ. Παπακωνσταντίνου από τις εκδόσεις ΣΤΑΥΡΟΥ Α. ΚΡΑΤΣΗ. Αυτό είναι για καλύτερη άρθρωση και για ορθοφωνία γενικότερα τόσο στο τραγούδι, όσο και στην ομιλία, και έχει και κάποιες ασκήσεις.

         Το άλλο λέγεται ''ΠΛΗΡΗΣ ΜΕΘΟΔΟς ΦΩΝΗΤΙΚΗΣ ΤΟΠΟΘΕΤΗΣΗΣ'' και είναι της Julie Massino από τις εκδόσεις Fagotto. Έχει μέσα CD και DVD που εξηγεί τον τρόπο εκτέλεσης των ασκήσεων.

         Από την εμπειρία μου όμως σας λέω ότι τα βιβλία είναι απλά επιπλέον βοηθήματα. Σε καμία περίπτωση δεν μπορούν να αντικαταστήσουν έναν δάσκαλο φωνητικής. Αν μπορώ να βοηθήσω σε κάτι άλλο πειτε μου...Smile


    Agatha-L
    16.06.2012, 20:52
    Καταρχήν ευχαριστώ πολύ για την ανταπόκριση και τις πληροφορίες. Βεβαίως συμφωνώ πως με μια μέθοδο φωνητικής δε μαθαίνεις να τραγουδάς. Δε χρειάζομαι τα βιβλία για αυτοδιδασκαλία. Απλώς πιστεύω πως σε κάθε βιβλίο μπορείς να βρεις μια χρήσιμη πληροφορία ή να καταλάβεις καλύτερα κάτι που ήδη έχεις διαβάσει, επειδή η γλώσσα του συγγραφέα είναι πιο καταννοητή. Αυτός είναι και ο λόγος που ενδιαφέρθηκα για τα βιβλία. Και πάλι ευχαριστώ πολύ!
    VOICETEACHER
    18.06.2012, 14:33

    Κατα καιρουs εχουνε περασει απο τα χερια μου μαθητεs και μαθητριεs στο παρα πεντε με καλουs(oζουs στιs φωνητικεs χορδεs  και ακομα και πολυποδεs.....xωρια τα προβληματα με την μυτη και γενικα το αναπνευστικο ,που παιζει  μεγαλο ρολο στην φωνητικη και στο τραγουδι.Σε συνεργασια παντα με εανα καλο Ωρλ,αντιμετωπισθηκαν.Και δεν χρειαστηκαν χειρουργειο ,με πολλη ομωs πειθαρχια ,αφωνια,ακαπνια,κλπ....{#emotions_dlg.rockon}


    estelmusic
    23.11.2012, 23:28
    Θα διαφωνήσω γενικώς. Η ομιλία δεν έχει να κάνει με τις τεχνικές τραγουδιού, είναι διαφορετικό πράγμα. Το αν βραχνιάζεις είναι θέμα ευαισθησίας των χορδών στις διάφορες συνθήκες (καπνός, υγρασία, αλλεργιογόνα) και όχι θέμα τοποθέτησης της φωνής και της αναπνοής. Κάθε δουλειά έχει το δικό της στύλ χρήσης της φωνής. Έχω δουλέψει ως τηλεφωνικα γκάλοπ για 8 ώρες καθημερινά, δεν έπαθε τίποτα η φωνή μου γιατί μιλούσα χαλαρά και φυσικά τονίζοντας τις λέξεις και όχι φωνάζοντας όταν ήθελα να δώσω έτναση. Βοηθάνε πολύ: οι καραμέλες μέντας, τσάι βασιλικού/δυόσμου/φασκόμηλου καθως και καραμέλες πρόπολης, halls με μέλι. Διαφωνώ με τα όσα λέχθηκαν, αλλά προς Θεού δεν έχει να κάνει με τους ανθρωπους που τα είπανε, αλλά με την άποψη τους! Δοκίμασέ το και θα δεις. α! Και δοκίμασε την αφωνία όταν είσαι εκτός δουλειάς.
    JohnnyZ
    24.11.2012, 11:03

    Όπως είπα και πιο πάνω, κάποιοι άνθρωποι έχουν από τη φύση τους τη χαλαρότητα στο λαιμό όπως και πιο σωστη αναπνοή, χωρίς αυτό να το ξέρουν.Μπόρεί να είσαι ένα από αυτά τα άτομα.Για να διαφωνήσεις όμω, θα πρέπει να έχεις γνώσεις πάνω στο ''αντικειμενο'' που λέγεται φωνή και όχι από προσωπική εμπειρία.Και προφανώς κάποιοι λένε την άποψή τους, κάποιοι όμως μιλάνε με τις γνώσεις τους..


    studiovocalis
    24.11.2012, 17:26

    Καλησπερα!Εγω θα σου προτεινα αρχικα,να ενυδατωνεις τον οργανισμο σου καλα,πινοντας καθημερινα 8-10 ποτηρια νερο.Μην πινεις σοκολατες και καφεδες,διοτι προκαλουν αφυδατωση.Προσπαθησε να κανεις παυσεις κατα τη διαρκεια των φρασεων σου,να μη μιλασ γρηγορα και αγχωμενα.Η πιο απλη ασκηση διαφραγματικης αναπνοης ειναι να ξαπλωσεις στο κρεββατι σου ανασκελα,ηρεμη εντελως,να χαλαρωσεις και στη συνεχεια να ακουμπησεις ενα βιβλιο οχι πολυ βαρυ,ουτε πολυ ελαφρυ στην περιοχη του διαφραγματος.Θα εισπνεεις και θα εκπνεεις ηρεμα και αρμονικα,κοιτωντας να κινειται μονο η περιοχη που ειναι το βιβλιο,χωρις να σηκωνεται το στηθος και οι ωμοι σου.Ενα 20λεπτο τη μερα,ειναι καλο να κανεις αυτη την ασκηση.Στα ειπα πολυ απλα για να τα καταλαβεις.Ενας δασκαλος ορθοφωνιας και φωνητικης τοποθετησης,θα βοηθουσε πολυ!Ευχομαι να σταματησεις να υποφερεις απο τα βραχνιασματα!!


    nausica
    02.12.2012, 23:18

    ΚΑΤΑΡΧΑΣ  ΣΠΟΥΔΑΙΟ  ΡΟΛΟ  ΠΑΙΖΕΙ Η  ΣΤΑΣΗ  ΤΟΥ ΣΩΜΑΤΟΣ.ΠΡΕΠΕΙ  ΝΑ  ΚΑΘΕΣΑΙ  ΜΕ  ΙΣΙΑ  ΠΛΑΤΗ  ΓΙΑ  ΝΑ  ΜΗΝ <<ΠΛΑΚΩΝΕΙΣ>>ΤΟ  ΔΙΑΦΡΑΓΜΑ.ΤΟ  ΔΙΑΦΡΑΓΜΑ  ΧΟΝΤΡΙΚΑ  ΑΡΧΙΖΕΙ  ΕΚΕΙ  ΠΟΥ  ΤΕΛΕΙΩΝΟΥΝ  ΤΑ  ΠΛΕΥΡΑ.ΚΑΝΕ  ΚΑΘΕ  ΜΕΡΑ  ΓΙΑ  15   ΛΕΠΤΑ  ΑΥΤΗ  ΤΗΝ  ΑΣΚΗΣΗ -ΠΑΡΕ  ΑΝΑΠΝΟΗ  ΑΠΟ ΤΟ  ΣΤΟΜΑ  ΚΑΙ  ΤΗ  ΜΥΤΗ  ΚΑΙ  ΠΡΟΣΠΑΘΗΣΕ  ΝΑ  ΤΗΝ  ΚΑΤΕΥΘΥΝΕΙΣ  ΣΤΟ  ΣΗΜΕΙΟ  ΠΟΥ  ΠΡΟΑΝΕΦΕΡΑ.ΠΡΙΝ  ΚΑΝΕΙΣ  ΤΗΝ  ΑΣΚΗΣΗ  ΒΑΛΕ ΤΑ  ΧΕΡΙΑ  ΣΟΥ  ΣΤΟ  ΣΗΜΕΙΟ  ΠΟΥ  ΠΡΟΑΝΕΦΕΡΑ.ΚΑΤΑ  ΤΗΝ  ΕΙΣΠΝΟΗ   ΘΑ  ΑΝΟΙΓΟΥΝ  ΤΑ  ΧΕΡΙΑ  ΣΟΥ (ΦΑΝΤΑΣΟΥ ΤΟ  ΣΑΝ ΝΑ ΠΡΟΣΠΑΘΕΙΣ  ΝΑ  ΤΑ  ΔΙΩΞΕΙΣ  ΑΠΟ  ΕΚΕΙΝΟ  ΤΟ  ΣΗΜΕΙΟ ΜΕ  ΤΟΝ  ΑΕΡΑ  ΠΟΥ  ΕΙΣΠΝΕΕΙΣ)ΕΝΩ ΚΑΤΑ  ΤΗΝ  ΕΚΠΝΟΗ  ΘΑ  ΚΛΕΙΝΟΥΝ.ΠΡΟΣΕΞΕ  ΝΑ  ΜΗΝ  ΑΝΑΣΗΚΩΝΕΤΑΙ  ΠΟΛΥ  Ο  ΘΩΡΑΚΑΣ  ΓΙΑΤΙ  ΤΟΤΕ  ΣΗΜΑΙΝΕΙ  ΟΤΙ  ΤΗΝ ΚΑΝΕΙΣ  ΛΑΘΟΣ.ΜΗΝ  ΤΗΝ  ΚΑΝΕΙΣ  ΠΟΛΥ  ΩΡΑ  ΓΙΑΤΙ  ΜΠΟΡΕΙ  ΝΑ  ΖΑΛΙΣΤΕΙΣ.ΜΕ  ΤΟ  ΚΑΙΡΟ  ΚΑΙ  ΤΗΝ ΕΠΑΝΑΛΗΨΗ ΑΥΤΗΣ  ΤΗΣ  ΑΣΚΗΣΗΣ  ΘΑ  ΓΥΜΝΑΣΕΙΣ  ΤΟ  ΔΙΑΦΡΑΓΜΑ  ΣΟΥ.


    Noemi
    28.03.2013, 05:22
    Μπαλόνι! Φούσκωνε ένα μπαλόνι! Εμένα μου το έδειξε ο καθηγητής φωνητικής μου και μπόρεσα να αναπνέω από το διάφραγμα! Στην ουσία με έμαθε να στέλνω τον αέρα στο διάφραγμα!
    AlexRybak12
    06.05.2013, 15:57

    Για πιο διάφραγμα μιλάμε;Για το διάφραγμα της μύτης ή για το διάφραμα του στέρνου;Αλήθεια πως αναπνέεις με το διάφραγμά;{#emotions_dlg.blink}


    amadeuswebern
    15.05.2013, 16:00

    Παράθεση:

    Το μέλος kamelia8 στις 04.04.2012, 13:19 έγραψε...

    Λόγω δουλειάς, μιλάω συνεχόμενα πολλές ώρες τη μέρα. Και μετά από 3-4 μέρες η φωνή μου βραχνιάζει.

    Από τα λίγα που γνωρίζω σχετικά με τη σωστή αναπνοή, η λύση για να μην κουράζω τις χορδές μου είναι να παίρνω αναπνοή απ'το διάφραγμα. Δεν μπορώ όμως να το καταφέρω! Όταν είμαι χαλαρή στο σπίτι μου, το κάνω και το καταφέρνω, αλλά μόλις έρθει η στιγμή να υψώσω λίγο τον τόνο της φωνής μου, αμέσως επιστρατεύω τα πνευμόνια μου! Και μετά από κάποια στιγμή το ξεχνάω τελείως και μιλάω 5-6 ώρες έτσι.

    Μπορείτε να μου δώσετε πρακτικές σουμβουλές;
    Θα το συνηθίσω γρήγορα; Γιατί δε γίνεται να μιλάω και να σκέφτομαι συνέχεια "πάρε σωστή ανάσα, πάρε σωστή ανάσα" !! {#emotions_dlg.blink}



    Παρατήρησε τον εαυτό σου στη δουλειά και δες αν σφίγγεις τους μυς του λαιμού και γενικά αν υπάρχει ένταση στην περιοχή του λαιμού, του αυχένα, των σιαγόνων. Δεν αποκλείεται αυτό να δημιουργεί ή να επιδεινώνει το πρόβλημα. Αν ναι, προσπάθησε να χαλαρώσεις και να αποβάλλεις την ένταση από εκεί και από όλο σου το σώμα. Αν αφεθούν ελεύθεροι, ίσως αυτό να σε βοηθήσει. H πρώτη δασκάλα μου φωνητικής μου είχε δείξει κάποιες ασκήσεις για την χαλάρωση της περιοχής και πάντα ξεκινούσαμε το μάθημα έτσι. Ίσως, μια αναζήτηση στο διαδίκτυο να σε βοηθήσει. 


    maspa
    15.05.2013, 22:34

    Η διαφραγματική αναπνοή μπαίνει αυτομάτως σε λειτουργία όταν κοιμόμαστε, άρα ο οργανισμός μας το κατέχει το "άθλημα" σε κατάσταση ηρεμίας. Έχει να κάνει κυρίως με την ψυχολογική κατάσταση που βρίσκεσαι. Σίγουρα αν είσαι στρεσαρισμένη, το διάφραγμα να είναι το τελευταίο πράγμα που θα σκεφτείς. Στην αρχή θα το σκέφτεσαι για να το κάνεις μέχρι που θα αρχίσει να γίνεται αυτόματα χωρίς να το καταλάβεις.


    ilias-nekt
    16.05.2013, 20:11

    Επίσης δεν θα ήταν σκόπιμο να αναπνέεις με την κοιλιά για τόσες ώρες για να μη σου κάνει τίποτα προβλήματα στο στομάχι

    Aπο Bagration

    Εγω εδω θα ηθελα να σταθω. Αν η σκεψη μας ειναι συνεχεια στην αναπνοη με το διαφραγμα,δεν θα εχουμε προβληματα στην κοιλια;

    Οι ασκησεις που κανω ειναι οι εξης:

    1.Παιρνω αναπνοη απο τη μυτη και εκπνεω απο το στομα,αφηνωντας να περασει λιγος αερας απο το στομα,στενευοντας τα χειλη. Επαναλαμβανω 5-6 φορες. Αυτη η ασκαηση γινεται για να ανοιξουν λιγο τα πνευμονια.

    2.Την ασκηση διαφραγματος που ειπε πιο πανω ο stefanos

    3.Στον τονο της ομιλιας μου διαφορους στιχους απο τραγουδια για ζεσταμα της φωνης


    cristi9281
    29.05.2013, 11:41

    Ο λόγος για τον οποίο κλείνει η φωνή σου έχει μάλλον να κάνει με τον τρόπο που μιλας.Το πιθανότερο είναι πως η αναπνοή σου είναι μάλλον ρηχή ή ενδεχομένως οτι δεν αρθρώνεις σωστά σύμφωνα ή φωνήεντα. Το καλύτερο είναι αν είσαι εκπαιδευτικός να κάνεις λίγα μαθήματα ορθοφωνίας αλλά να είσαι ιδιαίτερα προσεκτικη ποιον δάσκαλο να διαλέξεις. Υπάρχουν δάσκαλοι  που επικεντρωνονται στη χροιά και δεν έχουν ιδέα για τις θεραπευτικές ασκήσεις. Προσοχή επίσης με τους λογοθεραπευτές. Γενικά θέλει ψάξιμο, γιατί μόλις αρχίσεις να έχεις μια χρόνια ευαισθησία στη φωνή, αυτή μπορεί να μείνει για χρόνια και να επανέρχεται κάθε φορά που ζορίζεις τη φωνή σου. Μπορώ να σου δώσω ένα κάρο συμβουλές για αυτό, αλλά το ζήτημα είναι πολύ πιο λεπτο και συγκεκριμένο, γιατί τις φωνητικές χορδές δεν τις βλέπεις, ούτε βλέπεις το πως χρησιμοποιείς τους εμπλεκόμενους μύες. Δουλεύοντας μόνος στην αρχή δεν είναι τόσο καλό, γιατί μπορεί να αποκτάς ΛΑΘΟΣ ΣΥΝΗΘΕΙΕΣ.

    Τώρα όσον αφορά την αναπνοή που προτείνει ένας άλλος χρήστης, σίγουρα θα είναι καλό να ασχοληθείς με φυσαρμόνικα, κάνει και καλό να παίζεις ένα όργανο, αλλά αυτό δεν  μπορεί να είναι μια οργανωμένη θεραπεία για να καλυτερέψει η φωνή σου. Όλα αυτά κάνουν καλό, η φυσαρμόνικα, το νερό, να προσέχεις τί αισθάνεσαι και ποια συναισθήματα σε υποχρεώνουν να φωνάξεις και οργάνωσε το μάθημα η την δουλειά σου γύρω από την προστασία της φωνής σου, τουλάχιστον μέχρι να καλυτερέψει.


    beerovios
    31.05.2013, 14:54
    να κάνω μια μικρή διόρθωση: με το διάφραγμα αναπνέεις έτσι κι αλλιώς καθώς το διάφραγμα είναι ο μυς που σε καθιστά ικανό να αναπνέεις. αυτό που θες να ρωτήσεις είναι "πως μπορώ να μάθω να ανπνέω με την κοιλιά?" (δηλαδή με τους μυς της κοιλιάς δηλαδή σωστα) η απάντηση είναι μία: κάνε φωνητική. Αν όντως θες να μάθεις να τραγουδάς σωστά πρέπει! Αν δεν έχεις την οικονομική δυνατότητα δες σχετικά βίντεο στο internet..
    STEFANOS604
    31.05.2013, 16:07

    Παράθεση:

    Το μέλος beerovios στις 31.05.2013, 14:54 έγραψε...

    να κάνω μια μικρή διόρθωση: με το διάφραγμα αναπνέεις έτσι κι αλλιώς .......

    Αν και δεμν είμαι ειδικός θα διαφωνήσω. Η διαφραγματική αναπνοή δεν γίνεται αυθόρμητα-ασυνείδητα αλλά  αφού σκεφτούμε να την κάνουμε. Δηλαδή πρέπει να σκεφτούμε για να αναπνεύσουμε με την κοιλιά.

     


    beerovios
    01.06.2013, 01:14

    Παράθεση:

    Το μέλος STEFANOS604 στις 31.05.2013, 16:07 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος beerovios στις 31.05.2013, 14:54 έγραψε...

    να κάνω μια μικρή διόρθωση: με το διάφραγμα αναπνέεις έτσι κι αλλιώς .......

    Αν και δεμν είμαι ειδικός θα διαφωνήσω. Η διαφραγματική αναπνοή δεν γίνεται αυθόρμητα-ασυνείδητα αλλά  αφού σκεφτούμε να την κάνουμε. Δηλαδή πρέπει να σκεφτούμε για να αναπνεύσουμε με την κοιλιά.

     





    όχι έτσι κι αλλιώς χρησιμοποιείς το διάφραγμα για να αναπνεύσεις! ναι για να αναπνεύσεις με τους τελευταίους κοιλιακούς μυς (που είναι αυτοί που πρέπει να χρησιμοποιεις στο τραγούδι), πρέπει να το σκεφτέις αλλά γενικά με την κοιλιά (το πανω μέρος της, δηλαδή λίγο πιο κάτω από το θώρακα) ανπνέει πολύς κόσμος αυθόρμητα (κυρίως άντρες).. αυτό που έγραψα είναι ότι το διάφραγμα χρησιμοποιείται έτσι κι αλλιώς για την αναπνοή όχι η κοιλιά!


    JiminS98
    17.03.2015, 01:51

    Πραγματικα ειναι πολυ δυσκολη η διαφραγματικη αναπνοη!!
    Εγω για παραδειγμα καποια στιγμη ηχογραφησα την φωνη μου οταν τραγουδουσα για να δω πως ακουγομαι(ποσο χαλια φυσικα...) αλλα αυτο που με ενοχλησε περισσοτερο ηταν οτι συνηδητοποιησα οτι οταν τραγουδαω και καποιες φορες οταν μιλαω,τραγουδουσα με την μυτη!! Φυσικα ακουω την φωνη μου τελειως διαφορετικα απο την πραγματικοτητα....κριμα γιατι πιστευα οτι δεν ειμαι τοσο φαλτσα!!!!
    Ξερετε αν οφειλετε και αυτο στην διαφραγματικη αναποη ή σε κατι αλλο??Και αν ναι πως μπορω να το αλλαξω?,γιατι πραγματικα δεν μ'αρεσει καθολου...