ελληνική μουσική
    857 online   ·  210.851 μέλη
    alexis15
    06.04.2012, 17:49

    Καλησπερα σε ολους ,

      Πριν αρκετο καιρο , κανα τριμηνο περιπου χαλασε ο υπολογιστης. Για την ακριβεια υπολειτουργουσε θανασιμα , στην αρχη δεν μπορουσα να μπω γρηγορα στο ιντερνετ - φορουμς κλπ και μετα ηταν ανυποφορος στη χρηση γενικα. Επειδη ειχα τοτε διαβασματα κλπ δεν ασχοληθηκα να τον φτιαξω καθως δεν με πολυενδιεφερε . Ωστοσο χθες το πηρα αποφαση και τον "καθαρισα " καθως οπως φανηκε δεν ειχε καποιο σοβαρο προβλημα απλα ιους και περιττα αρχεια. Ομως επειδη ειμαι λιγο ασχετος δεν ξερω κατι σε καλο antivirus για ενα αποφυγω τετοια προβληματα στο μελλον. Ξερει κανεις να προτεινει τιποτα ελαφρυ (γιατι ειναι λαπτοπ με vista) και free που να τον εχει αφησει ικανοποιημενο ?

     Ευχαριστω εκ των προτερων και σορρυ αν το βαλα σε λαθος ενοτητα.


    antwnispatra
    06.04.2012, 19:08

    Μία καλή και ελαφριά λύση θεωρώ πως είναι το avast.

    http://www.avast.com/en-eu/index

    Καλή λύση επίσης είναι να προσέχουμε και που μπαίνουμε Smile.


    entexnorokas
    06.04.2012, 19:20

    Συμφωνώ για το avast κι εγώ αυτό έχω... Για ολοκληρωμένη προστασία,κατέβασε το alarm zone, το spybot και το malwarebytes... Επίσης καλό πρόγραμμα για καθαρισμό και για επίλυση προβλημάτων του Η/Υ σου είναι το advanced system care

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : entexnorokas στις 06-04-2012 19:21 ]


    trelakias
    06.04.2012, 20:44

    Επίσης καλό το kaspersky.

    Αφού έκανες format, δεν άλλαζες και windows να βρεις την υγειά σου? {#emotions_dlg.rolleyes}


    mary_omikron
    06.04.2012, 21:00

    Υπάρχει free kaspersky? Γιατί εγώ το αγόρασα όταν πήρα το καινούργιο pc, δεν ήξερα οτι υπάρχει ελεύθερο


    trelakias
    06.04.2012, 21:03
    Νόμιμα ελεύθερο δεν νομίζω. Ίσως ούτε παράνομα πλέον...
    yiannisyiannis
    06.04.2012, 22:22

    Το kaspersky είναι πολύ καλό, αλλά πρέπει να το αγοράσεις. Το avast δεν είναι αξιόπιστο, το είχα για μερικούς μήνες, αλλά κόλλησα ιό κι αναγκάστηκα να κάνω format. Το πιο αξιόπιστο κατά τη γνώμη μου από τα freeware antivirus είναι το comodo. Η freeware έκδοσή του διαθέτει ακόμη και firewall και sandbox.


    alexis15
    09.04.2012, 14:33

    Ευχαριστω για τις απαντησεις .Προς το παρων για αγορες δεν με βλεπω οποτε avast. Γενικα δεν μπαινω σε τιποτα ιδιαιτερο αλλα χρησιμοποιουν και αλλοι το υπολογιστη οποτε δεν ξερω.


    optiras
    30.04.2012, 12:29

    Είμαι της άποψης ότι είναι καλύτερα να χρησιμοποιεί κανείς προγράμματα τύπου Internet security (antivirus, Firewall-αυτό των windows ειναι μάπα)...

    Τελευταία κυκλοφορούν και δωρεάν π.χ. Comodo. Έχει και λειτουργια Sandboxing,πράγμα πολύ χρήσιμο αν θέλει κανείς να δοκιμάσει νέα προγράμματα χωρίς κινδύνους

     

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : optiras στις 30-04-2012 12:36 ]


    entexnorokas
    05.05.2012, 21:35
    Ψιλομαπα και το avast τελικα μαγκιες... Εβαλα το eset
    optiras
    13.05.2012, 21:56

    Παράθεση:

    Το μέλος entexnorokas στις 05-05-2012 στις 21:35 έγραψε...

    Ψιλομαπα και το avast τελικα μαγκιες... Εβαλα το eset

    Ψιλομάπα γιατί;Δεν συμμερίζομαι την άποψή σου!Ακόμα και στα συγκριτικά δεν βγαίνει μάπα:

    http://www.secnews.gr/archives/3849 

    http://oem.gr/main/index.php/programmata/2656-sygkritiko-test-se-6-dorean-antivirus

    http://www.techne.gr/showthread.php?5134-%CE%A3%CF%85%CE%B3%CE%BA%CF%81%CE%B9%CF%84%CE%B9%CE%BA%CF%8C-%CF%84%CE%B5%CF%83%CF%84-%CF%83%CE%B5-6-%CE%B4%CF%89%CF%81%CE%B5%CE%AC%CE%BD-Antivirus

    Σαν τυπικός security freak έχω δοκιμάσει πολλές εκδόσεις antivirus.Δεν κατέληξα στο δικό σου συμπέρασμα και δεν αντιμετώπισα π[ρόβλημα σε συνήθη χρήση με το συγκεκριμένο...

    Το ότι υπάρχει αντιιικό δεν σημαίνει ότι είσαι ασφαλής:το έχεις παραμετροποιήσει;Έβαλες την δωρεάν έκδοση(δεν είναι πλήρης) ;Είναι η τελευταία έκδοση;Έλέγχεις αν είναι ενεργό όταν ανάβεις τον υπολογιστή;Ελέγχεις αν είναι ενημερωμένο;

    Τα άλλα προγράμματα στον υπολογιστή είναι ενημερωμένα;Έχεις εγκαταστήσει sand box πρόγραμμα;

    Τι άλλα προγράμματα ασφαλείας χρησιμοποιείς;

    Firewall έχεις;Ποιο έχεις;Είναι ενεργοποιημένο;Το παραμετροποίησες;

    Τα μηνύματα που βγάζουν τα προγράμματα ασφαλείας τα διαβάζεις;

    Τις άλλες ρυθμίσεις ασφαλείας τις έχεις κάνει;

    Επισκέπτεσαι περίεργες ιστοσελίδες;Κατεβάζεις οτιδήποτε;

    Συνδέεσαι με λογαριασμό με δικαιώματα διαχειριστή;Είσαι ενημερωμένος;

    Έχουν πρόσβαση στον υπολογιστή και άλλα άτομα;Υπάρχει σύνδεση wifi ορατή η ξεκλείδωτη;Άλλαξες τον κωδικό ή είναι αυτός του εργοστασίου που βρίσκει κανείς και στο ίντερνετ; 

    Συνήθως ο πιο αδύνατος κρίκος είναι ο άνθρωπος.... 

    Δεν έθεσα τις ερωτήσεις για να τις απαντήσεις(απέφυγε δημοσίως να αναφέρεις τις απαντήσεις...Απλώς για να σε βοηθήσω να δεις αν κάτι κάνεις σωστά ή λάθος...

    Έχε υπόψη ότι απόλυτα ασφαλής υπολογιστής είναι μόνο αυτός που δεν έχει σύνδεση στο ίντερνετ.....

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : optiras στις 13-05-2012 21:58 ]