ελληνική μουσική
    720 online   ·  210.832 μέλη
    Sideline
    07.04.2005, 21:46
    Μόνο 19 καταχωρήσεις σε αυτό το θέμα.....
    nikos_music
    07.04.2005, 22:01
    Αυτοί οι άνθρωποι είναι ευλογημένοι ,από τη στιγμή που η μοίρα τους συνδέθηκε με τις μοίρες και τα όνειρα τόσων ανθρώπων.
    Προσωπικά πιστεύω πως οι μεγάλοι καλλιτέχνες πεθαίνουν μόνο γι αυτούς που τους λησμονούν. Επομένως κανείς δεν "έφυγε" από όλους αυτούς για μένα.

    *Και ευτυχώς ο κύριος Μπιθικώτσης έζησε μια ζωή γεμάτη, όπως και τα αμέτρητα τραγούδια που ερμήνευσε...

    SteliosG
    07.04.2005, 22:27
    ΜΕΓΑΣ!!! αιωνια του η μνήμη!!!!
    vouliakis
    07.04.2005, 22:43
    Jasmine
    07.04.2005, 23:53
    Γη της λεμονιάς, της ελιάς, γη της αγκαλιάς, της ελιάς,
    γη του πεύκου, του κυπαρισσιού, των παλικαριών και της αγάπης.

    Χρυσοπράσινο φύλλο ριγμένο στο πέλαγο...

    Γη του ξεραμένου λιβαδιού, γη της πικραμένης Παναγιάς,
    γη του λίβα, τ’ άδικου χαμού, τ’ άγριου καιρού, των ηφαιστείων

    Χρυσοπράσινο φύλλο ριγμένο στο πέλαγο

    Γη των κοριτσιών που γελούν, γη των αγοριών που μεθούν,
    γη του Μύρου του Χαιρετισμού, Κύπρος της αγάπης και του ονείρου

    Χρυσοπράσινο φύλλο ριγμένο στο πέλαγο


    Όποιος υπάρχει στη μνήμη μας δεν πεθαίνει ποτέ, πάντα ζει!!! Καλό ταξίδι...

    Γιασεμή

    MichPah
    08.04.2005, 01:01
    Φαίνετε να περνά καλά
    άνθρωπος σα ποθάνει
    για δεν εγιάγυρε κιανείς
    παράπονα να κάνει.....

    Καλό ταξίδι!!!!!
    vamos
    08.04.2005, 01:14
    k. Grigori,

    Kalo sou taksidi. H foni sou tha mas syntrofeuei panta.

    Mias kai den ksero an anaferthike allou, ekei pou tha pas na doseis xairetismous ston Akh Panou... idia mera pethane kai autos .. 5 xronia prin ...

    kai as piasei to mpouzouki tou mazi me ton Marko kai ton Tsitsani ... na paiskoun tis pio glykies penies ...
    geordan
    08.04.2005, 01:54
    Τέτοιες μέρες νιώθω πιο δυνατός.

    Όταν φεύγουν τέτοιες προσωπικότητες δεν είναι μέρες στεναχώριας, αλλά μέρες αναφοράς, μέρες μνήμης.
    Εμείς εδώ στην Ελλάδα είμαστε -ακόμα- τυχεροί που έχουμε τέτοιες λαϊκές προσωπικότητες να μας συγκλονίζουν με τη ζωή και το έργο τους και να μας ενώνουν ακόμα και με το θάνατό τους.

    Ένας τέτοιος ήταν και ο Μπιθικώτσης.
    Τον ευχαριστούμε...
    lamkar
    08.04.2005, 06:22
    Ο μοναδικός,ίσως,λαϊκός τραγουδιστής και συνθέτης που άξιζε να φέρει τον τίτλο Σερ!
    Μακάρι να έχουμε τη τύχη να απολαύσουμε ξανά τέτοιους καλλιτέχνες.
    Καλό του ταξίδι!

    Haroulinda
    08.04.2005, 09:01
    Είναι ένα τραγούδι του που το συνδέω πάντα με την Κύπρο...και όταν το ακούω βουρκώνουν πάντα τα μάτια μου...

    Της δικαιοσύνης ήλιε νοητέ

    Της δικαιοσύνης ήλιε νοητέ
    και μυρσίνη εσύ δοξαστική
    μη παρακαλώ σας μη
    λησμονάτε τη χώρα μου


    Αετόμορφα τα έχει τα ψηλά βουνά
    στα ηφαίστεια κλήματα σειρά
    και τα σπίτια πιο λευκά
    στου γλαυκού το γειτόνεμα

    Τα πικρά μου χέρια με τον Κεραυνό
    τα γυρίζω πίσω απ' τον καιρό
    τους παλιούς μου φίλους καλώ
    με φοβέρες και μ' αίματα

    Της δικαιοσύνης ήλιε νοητέ
    και μυρσίνη εσύ δοξαστική
    μη παρακαλώ σας μη
    λησμονάτε τη χώρα μου


    andri14
    08.04.2005, 09:16
    Του βοτανικού ο μάγκας
    πέθανε την Κυριακή
    και τόν 'κλαψαν οι κοπέλλες
    κι όλοι φίλοι καρδιακοί.

    Του βοτανικού το μάγκα
    το καλύτερο παιδί
    στα μπουζούκια, στις ταβέρνες
    ποιά κανείς δεν θα τον δει.

    Του βοτανικού το μάγκα
    είχε ωραίο παρελθόν
    μ' απ' τα γλέντια κι απ' τους μάγκες
    θά 'ναι τώρα ποιά απών.

    Πάντα όμορφα γλεντούσε
    και δεν έκανε κακό
    και τον αγαπούσαν όλοι
    μέσα στο βοτανικό.

    Εχε γειά κ.Μπιθικώτση! Τί να πεί κανείς, εγώ είμαι ακόμα συγκλονισμένη....τα τραγούδια του και η όλη παρουσία του στο χώρο, αντιπροσωπεύουν ήθος και υψηλές αξίες που λίγοι μπόρεσαν να κρατήσουν και να μεταδώσουν.
    posa
    08.04.2005, 10:11
    Καλο ταξιδι! Θα μεινει παντα στην ψυχη μας και στη σκεψη μας!
    Sofia
    08.04.2005, 10:50
    Τα τραγούδια του πάντα θα μας συντροφεύουν στις χαρές και στις λύπες. Καλό του ταξίδι!
    ALKIBIADES
    09.04.2005, 10:58
    Πάει κι αυτός ....

    Και τα τηλεοπτικά κανάλια θα αξιοποιήσουν επιτέλους τα φιερώματα που εδώ και μήνες [ από την πρώτη του νοσηλεία] είχαν ετοιμάσει.
    Και οι λάτρεις της μουσικής, της επαναστατικότητας ή της λαϊκότητας, θα υπερθεματίσουμε σε χαρακτηρισμούς για μερικές μέρες.
    Και αυτοί που ο χρόνος τους ξέχασε, θα παρελάσουν από τα παράθυρα για να μας εξηγήσουν το φαινόμενο Sir, θα μας διηγηθούν πόσο καλός άνθρωπος ήταν [ανεξαρτήτως από το αν ήταν - αυτός πάντως ήταν].
    Και το ΥΠΠΟ θα τον τιμήσει με 3ήμερο λαϊκό προσκύνημα και δημοσία δαπάνη κηδεία στο Α' νεκροταφείο - ελπίζω μόνο μην τον κουβαλήσουν σε ένα όμορφο αμάξι με 2 άλογα...

    Πέρα από όλα αυτά, που ευτυχώς θα γίνουν με κάποιο μέτρο [ο Μπιθικώτσης δεν ήταν star], υπήρξε κάποτε κι ένας τραγουδιστής, που φυσικά δεν χάθηκε ούτε προχτές, όταν και απεβίωσε, ούτε πριν χρόνια που σταμάτησε να τραγουδάει.
    Ο Γρηγόρης Μπιθικώτσης δεν ήταν "θεός", δεν ήταν star. Ήταν ένας πάρα πολύ καλός τραγουδιστής, ένας καλός μουσικός και συνθέτης.
    Είχε όμως ένα μοναδικο χάρισμα:
    Ήταν ένα ζωντανό μουσικο όργανο.
    Όταν ακούς Καζαντζίδη, είτε τραγουδά Χατζιδάκι, είτε τραγουδά Βαμβακάρη, ακούς Καζαντζίδη. Το ίδιο - λίγο ως πολύ - συμβαίνει με κάθε τραγουδιστή, που έχει καλλιτεχνική προσωπικότητα.
    Όταν ακούς Μπιθικώτση, ακούς αυτό που τραγουδάει! Και είναι χάρισμα: Μπόρεσε να ερμηνεύσει ιδανικά κάθε δημιουργό, αποστασιοποιημένος και πειθαρχημένος στο ζητούμενο κάθε έργου, κι αυτό τον καθιστά μέγα Ερμηνευτή!


    nikostheater
    22.08.2005, 05:16
    Quote:
    Ένα όμορφο αμάξι με δυο άλογα
    Να μου φέρετε τα μάτια μου σαν κλείσω
    Τον ντουνιά με τα στραβά και τα παράλογα
    Καβαλάρης μια φορά να σεργιανίσω...


    Aντιο Γρηγορη..
    Ο θανατος του με στεναχωρησε πολυ,ενοιωσα λες και εφυγε ενας πολυ δικος μου ανθρωπος..
    Το συγκεκριμενο τραγουδι ειναι βαθια χαραγμενο στην καρδια μου,με αυτο με νανουριζε η μαν αμου,ειναι η πρωτη μου αναμνηση..και σοκαριστηκα οταν το ειδα να γινεται πραγματικοτητα..
    Καλο ταξιδι Γρηγορη...
    dijo
    07.04.2006, 13:26
    7/4/2005 - 7/4/2006

    Ένας χρόνος χωρίς τον Γρηγόρη...





    επισυναπτόμενα: 1202.jpg 
    oulaloum
    07.04.2006, 14:45
    Μια Κυριακή, ποιος το περίμενε πως θα ’ταν Κυριακή
    Μια Κυριακή, ήρθες με τσίπουρο πιωμένος και ρακί
    Πήγες και πήρες το παιδί μου, μια Κυριακή
    Βγήκες και πήρες την ψυχή μου, μια Κυριακή

    Δεν το μπορώ, το προσκεφάλι του το άδειο να θωρώ
    Δεν το βαστώ, να ’ναι το στόμα του γαρύφαλλο κλειστό
    Κι έλα, ξερίζωσ’ την καρδιά μου, σα τον ανθό
    Να μπω κι εγώ απ’ το χώμα χάμω, να κοιμηθώ

    Μια Κυριακή, ποιος το περίμενε πως θα ’ταν Κυριακή


    μπορεί να έφυγες Πέμπτη όμως
    Γρηγόρη, θα μείνεις για πάντα στις καρδιές μας!
    skouiler
    19.07.2006, 04:34
    Θέλω να πω δυο λόγια για τον Μπιθικώτση. Για να καταστώ αντικειμενικός μες στην μεροληψία μου, χρέος μου είναι να δηλώσω πως ο Μπιθικώτσης δεν είναι από τις ιδιαίτερες συμπάθειες μου.

    Ας πάρουμε τα πράγματα από την αρχή.

    Θεωρώ τον Μπιθικώτση έναν σωστό τραγουδιστή με όμορφο τραγουδιστικό τρόπο. Η φωνή του είναι περιορισμένη σε δυνατότητες. Έχει βέβαια καλό ρεπερτόριο θα πούνε κάποιοι. Έχει όμως και πολύ κακό ρεπερτόριο και πολύ «πρόστυχο» ρεπερτόριο. Γιατί κακά τα ψέματα, πέρα από τους μελοποιημένους στίχους μεγάλων ελλήνων ποιητών, τι ακριβώς κατέστησε το Μπιθικώτση σπουδαίο;
    Σπουδαιότερες φωνές υπήρξαν πολλές, από αυτή του Μπιθικώτση. Ρεπερτόριο εξίσου καλό είχαν αρκετοί τραγουδιστές. Τι είναι, λοιπόν, αυτό που κατέστησε τον Μπιθικώτση σημαντικό τόσο; Μα φυσικά το σύστημα! Δεν περιμένω βέβαια από πολλούς να καταλάβουν τι σημαίνει σύστημα. Γιατί οι περισσότεροι είμαι μόρια αυτού του συστήματος εν αγνοία τους. Κάποιοι άλλοι πάλι εκούσια. Και οι δύο πάντως, τύποι ανθρώπων, θα σπεύσουν οι μεν αδαείς να χλευάσουν ή δε συμφωνημένοι να καταδικάσουν, τις όποιες αναφορές στο σύστημα. Αυτή όμως είναι μια άλλη κουβέντα.

    Θα παραθέσω κάποια γεγονότα παρακάτω για να καταλάβει σιγά, σιγά ο κόσμος τι συμβαίνει.

    1) Ο Μπιθικώτσης, για όσους δεν ξέρουν ή εθελοτυφλούν, στα χρόνια της αμερικανοκίνητης Χούντας των συνταγματαρχών, και συγκεκριμένα στα πρώτα χρόνια της, τραγουδούσε στα καλλίτερα κέντρα της εποχής. Και ξέρετε τι τραγουδούσε; Τον ύμνο της Χούντας, τον ύμνο της «επαναστάσεως», όπως την αποκαλούν οι υποστηρικτές της. Πριν βέβαια τραγουδήσει με «μαγκιά», «λεβεντιά» και «επαναστατικότητα» (εδώ γελάμε) τον ύμνο της χούντας του είχε στείλει γράμμα ο Θεοδωράκης, στο οποίο του έγραφε ότι με την πράξη του αυτή ο Σερ, θα πρόδιδε το κοινό τους έργο. Λίγες μέρες μετά συλλαμβάνεται ο Θεοδωράκης από τις αρχές. Την ίδια ώρα ο Μπιθικώτσης γράφει ιστορία, μπροστά στην αθηναϊκή ελίτ υπό τους ήχους του ύμνου της χούντας. Εδώ, ανακύπτει και ένα άλλο σημαντικό ζήτημα. Γιατί μετά από αυτό το γεγονός οι δύο τους Μπιθικώτσης κα Θεοδωράκης συνέχισαν να συμπράττουν; Είπαμε το σύστημα! Δεν είχαν κάτι να χωρίσουν. Άλλωστε ο Θεοδωράκης φημίζεται για την αφερεγγυότητά του. Κάποτε ξεσήκωνε τον κόσμο. Μετά πήρε Υπουργείο με την Δεξιά και τώρα στα γεροντάματα του για να δικαιολογηθεί άρχισε να αναπαράγει κάτι φοβερές φράσεις « εγώ στόχο είχα πάντα να ενώσω τους έλληνες. Τι αριστερά και τι δεξιά;». Τα συμπεράσματα δικά σας.





    2) Να δούμε κατά πόσο ο «σερ» υπηρέτησε το σύστημα και τα κατεστημένα συμφέροντα…
    Κάποτε ρωτήσανε τον σερ, να τους πει την γνώμη του για τον Καζαντζίδη. Και κείνος είπε: «Τι να πούμε. Ο Καζαντζίδης είναι θεός. Αφού και μένα όταν τραγουδούσα στα κέντρα και τραγουδούσα καλά, με φωνάζανε Καζαντζίδη». Τα χρόνια άρχισαν να περνούν, και ο Καζαντζιδης ήδη άρχισε να έχει κόντρες με την πρώτη του εταιρεία την Κολούμπια. Ξαναρωτάται ο Μπιθικώτσης για τον Καζαντζίδη και απαντάει «Εγώ είμαι ο αρχηγός της αστυνομίας και αυτός της χωροφυλακής.».
    Στα μισά περίπου της δεκαετίας του 70, ο Μπιθικώτσης σε ερώτηση που δέχθηκε για τον Καζαντζίδη πάλι απάντά : «Αυτά τα νέα παιδιά δεν ντρέπονται να τραγουδάνε τα τραγούδια του Στέλιου; Ο Καζαντζίδης είναι η ακρόπολη…». Ξέρετε ποια νέα παιδιά εννοούσε; Τον Νταλάρα, τον Μητσιά, την Αλεξίου κτλ. Έλα όμως που μετά στα στερνά του όταν άκουσε τον Κότσιρα να εκτελεί (στην κυριολεξία όμως – δεν σεβάστηκε ούτε τον συνθέτη τον ίδιο. Πλέον το ρεφρέν στο τέλος το λένε όλοι οι ανίδεοι δύο φορές ενώ στο πρωτότυπο είναι μία.) το «Δεν θα ξαν’ αγαπήσω», αναφώνησε : «Αυτός είναι ο συνεχιστής μου». Σιγά, σιγά γεννιούνται αμφιβολίες «Ρε μπας και υπάρχει σύστημα;». Και συνεχίζω. Λίγο πριν το τέλος της ζωής του πάλι σε ερώτηση για τον Καζαντζίδη απάντησε : « Και ο Καζαντζιδης καλός είναι. Βέβαια τραγουδάει συγκεκριμένα πράγματα. Είναι σαν να μπαίνεις σε εκκλησία». Πως αλλάζει γνώμη ο άνθρωπος αν επιθυμεί την προβολή του ή ακόμα καλλίτερα αν επιθυμεί να βγάλει τον γιο του στα μουσικά δρώμενα (ωχ αυτόν τον ξεχάσαμε, είπαν κάποιοι). Γιατί δεν είναι τυχαίο ότι μετά τις καλές του τις κουβέντες για τον Κότσιρα γέμισε η τηλεόραση με τη φάτσα του. Τον κάλεσαν στο «πριβέ», στο «κοίτα τι έκανες»… Μετά του κάνανε συναυλία αφιέρωμα και βγήκε και σε CD. Και μιλήσανε για αυτόν σοβαροί άνθρωποι όπως ο Λευτέρης ο Παπαδόπουλος (άλλο θέμα αυτός – πάντως για να κατανοήσετε πως το σύστημα είναι ένα και μοναδικό και αυτό έντεχνα βάζει τις όποιες ταμπέλες τις οποίες κανένας από τους μετέχοντες στο σύστημα δεν τηρεί θα παραθέσω το εξής: σε εκπομπή του Παπαδόπουλου του Σπύρου ήταν καλεσμένοι πολλοί «έντεχνοι», όπως η Μελίνα η Κανά, ο Βασίλης ο Λέκας – ο μόνος αξιόλογος- ο Λεύτερης ο Παπαδόπουλος και μαζί τους η Ραλία Χριστίδου και ο Πετρέλης. Ο δεύτερος, αυτός ο άφωνος, τόλμησε και αυτός να πει το τραγούδι σούπα «Βρέχει φωτιά στην στράτα μου». Αφού τον χειροκροτεί ο Παπαδόπουλος του λέει ότι το χει ακούσει πολλές φορές το τραγούδι και από πολλούς αλλά αυτός του έδωσε ένα άλλο στυλ. Για να καταλάβετε τι γίνεται στο κόσμο). Επιστροφή στο Μπιθικώτση, τώρα. Τα είπαμε τα πιο πολλά πιστεύω.

    Αυτά για τώρα. Είναι δύσκολη η ώρα που γράφονται και αν χρειαστεί ή αν δω πως παρέλειψα κάτι θα επανέλθω.

    Γεια.

    megaloserwtikos
    29.07.2006, 03:41
    αγαπητέ σκουίλερ...
    1) Ο Μπιθικώτσης δεν ήταν ο σταρ η ο πολιτικός με τις δηλώσεις τις προσεγμένες. Εκφραζόταν εντελώς αυθόρμητα και πολύ πιθανό να έλεγε κάτι καπως διαφορετικά, μετά από...10 (!) χρόνια, που θα τον ξαναρωτούσαν. Να μη σου πω ότι σε 10 χρόνια μπορείς να έχεις αλλάξει εντελώς γνώμη για κάτι.
    2) Ο Θεωδοράκης δεν ήταν και ποτέ τρελλά κολλημένος με την αριστερά, πάντα ήθελε να ενώσει τους έλληνες. Τα μεγάλα έργα του μην ξεχνάς δεν ήταν πάντα αριστερών ποιητών... (και το 90 δεν έγινε δεξιός, λίγο σκέψη θέλει και είναι εμφανές γιατί πρότεινε εκείνη την εποχή την Ν.Δ.)
    3) Ο Μπιθικώτσης ακόμα και να μην τραγουδούσε τούς ποιητές, έχει υπέροχα λαικά κομμάτια, έχει πει Χατζιδάκι (επιστροφή, της γης το χρυσαφι, κ. α.), Στ.Ξαρχάκο, Δ. Μούτση, Γ. Σπανό, Κηλαηδόνη, επίσης τραγούδια του Τσιτσάνη, του Βαμβακάρη...αλλά και δικά του πολύ καλά.
    Πραγματικά έχω μεγάλη περιέργεια να μου πεις κάποιο τραγούδι του Μπιθικώτση που είναι ''πρόστυχο''....
    4) Εντάξει, όταν διαθέτεις μια τέτοια φωνή, δεν σου δίνουν να πεις αριστουργήματα, τυχαία η από διαπλεκόμενα... τα αξίζεις όσο να ναι. Κι αν είναι οι άνθρωποι του συστήματος να έχουν τόσο ταλέντο και ψυχή, χαλάλι τους να ναι και στο σύστημα.
    5) Τώρα για τον Κότσιρα... λες να είπε τι σπουδαίος είναι, για να τον καλέσει η Διγενή; Αυτό είναι σχεδόν ανέκδοτο. Οταν είσαι ο μεγαλύτερος εν ζωή τραγουδιστής, ανάγκη σε έχει η Διγενή, όχι εσύ την όποια Διγενή...
    6) Τώρα μεταξύ μας, αλλά ο Νταλάρας κι όλοι αυτοί δίπλα στον Καζαντζίδη, την εποχή εκείνη ειδικά που ξεκινούσαν, ήσαν σαν μηδέν μπροστα στο μεγαθύριο. Κάποιο δίκιο το είχε. Το αν παραδέχτηκε τον Κότσιρα, τι έγινε με αυτό;
    Που είναι το κακό; Από τα νέα παιδιά, ίσως είναι ο καταλληλότερος, εγώ δεν το πιστεύω βέβαια, αλλά δεν θα κατακρίνω τον Μπιθικώτση αν το πίστευε, δικαιωμά του. Αν μάλιστα σκεφτούμε ότι, από κάποια ηλικία και πέρα ο κάθε ανθρωπος δεν είναι και τόσο αυστηρός όσο όταν ήταν νεώτερος και πιο ενεργός.
    Το πως εκτέλεσε το τραγούδι (ουτε εμένα μου άρεσε) στην τελική, δεν το έκανε από μόνος του ο Κότσιρας, αλλά εν γνώση του συνθέτη.
    7) Αλλά το πιο αιχμηρό σημείο σου είναι ότι τραγουδούσε τον ύμνο της χούντας. Αυτό δεν το ξέρω, μου κάνει εντύπωση που το ξέρει ένα παιδί 21 χρονών όμως.
    Είναι αρκετά βαρύ να το λες αυτό, εκτός κι αν είσαι εντελώς σίγουρος.
    Θα προσπαθήσω να μάθω και θα επανέλθω με νέο μήνυμα.
    Εδώ αξίζει να σου πω πάντως ότι ακόμα και να έγινε όπως το λες, δεν είναι για να τρελαινόμαστε κι όλας. Και στην Ρουμανία όλοι έλεγαν κάθε πρωί ''Ζήτω ο πατέρας Τσαουσέσκου και η μητέρα Ελένη'' και μετα αυτοί οι ίδιοι, τους έσφαξαν!

    Αγαπημένε φίλε, κατακρίνεις πολύ αυστηρά τον Μπιθικώτση, ενώ αυτός ήταν πολύ αυθόρμητος, ήταν εμφανές αυτό. Μιλούσε όπως ένιωθε, δεν τα σκεφτόταν και πολύ.
    Εσύ δεν τον έζησες και τόσο, προφανώς τα διάβασες, η σου τα είπαν, γιατί είσαι τόσο ακραίος και απόλυτος μαζί του;
    Σαν να κατακρίνω εγώ τον Τσιτσάνη είναι... δεν θα μπορούσα ούτε να το σκεφτώ να το κάνω, για να είμαι ειλικρινής...

    Τώρα όσο αφορά τα διαπλεκόμενα και τα συστήματα, αυτά υπάρχουν. Μόνο που κάποτε κατασκευάζονταν με τις αξίες, ( βρέσ μου έναν άφωνο που τραγούδησε Μικη), ενώ σήμερα... ας μην το αναλύσω, είναι άλλωστε ολόκληρο κεφάλαιο και είσαι έξυπνος, τα ξέρεις κι εσύ.
    Επειτα η ιστορία γράφετε με βάση το έργο που άφησε κάποιος, ενώ εσένα από ότι φαίνεται σε αφορούν κάτι δηλώσεις, που ποιός νοιάζεται ποιά;

    Ελπίζοντας να μην σε πρόσβαλα κάπου, τις απόψεις σου και τον συλλογισμό σου τα σέβομαι, να είσαι σίγουρος, θα χαρώ αν θελήσεις να συνεχίσουμε την κουβέντα μας. Καλά να περνάς φίλε μου.


    με την πρώτη σταγόνα της βροχής, σκοτώθηκε το καλοκαίρι...

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : megaloserwtikos στις 29-07-2006 04:01 ]


    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : megaloserwtikos στις 29-07-2006 04:15 ]