ελληνική μουσική
    727 online   ·  210.832 μέλη

    ΟΕΔΒ: Η κουκουβάγια παίρνει 'σύνταξη' (...μειωμένη)

    loukas76gr
    12.04.2012, 17:28

    Μήνυμα από την Κουκουβάγια της Εκπαίδευσης:

    Σύλλογος Εργαζομένων Ο.Ε.Δ.Β.

    Ανακοίνωση

    Ο Ο.Ε.Δ.Β. Οργανισμός Εκδόσεως Διδακτικών Βιβλίων, αποτελεί παρελθόν, καταργείται οριστικά.

    Μετά από 75 χρόνια η κουκουβάγια της σοφίας και της αρετής «πετάει μακριά», γιατί κάποιοι αποφάσισαν ότι δεν έχει θέση στην σύγχρονη μνημονιακή εκπαίδευση. Η μόρφωση θα γίνεται πλέον ηλεκτρονικά. Το μέλλον είναι μόνο το «ηλεκτρονικό βιβλίο» και οι «διαδραστικοί πίνακες».

    Οι εργαζόμενοι στον Ο.Ε.Δ.Β. που όλα αυτά τα χρόνια εξέδωσαν και διένειμαν τρία (3) δισεκατομμύρια βιβλία σε εκατομμύρια μαθητές, αποχωρούν περήφανοι για την συμβολή τους στην Δημόσια και Δωρεάν Παιδεία, για την διαχείριση του δημόσιου χρήματος (μέσο κόστος κάθε βιβλίου 0,70E), για την απουσία διαφθοράς και διαπλοκής τους, για το ότι κατόρθωσαν να περισώσουν από τον ιδιωτικό φορέα, στην ιστορία των σχολικών βιβλίων, δέκα πέντε χιλιάδες (15.000) πρωτότυπα έργα ζωγραφικής που κοσμούσαν κάποτε τα σχολικά βιβλία (Τσαρούχης, Γκίκας, Γραμματικόπουλος, Τάσος κ.λ.π.), και τριάντα χιλιάδες (30.000) βιβλία, πολλά σπάνιων εκδόσεων, που αποτελούν πλέον περιουσία του ΥΠΔΒΜΘ και υπάρχει ιστορική ευθύνη στην πολιτική ηγεσία να τα διαφυλάξει και να τα αξιοποιήσει.

    Οι εργαζόμενοι αποχωρούν με πίκρα και ανησυχία. Ζήσανε τη φετινή χρονιά, τη χειρότερη από ιδρύσεως του Ο.Ε.Δ.Β., που τα βιβλία στάλθηκαν με τεράστια καθυστέρηση, που τα λάθη και οι παραλείψεις των ιθυνόντων στοίχησαν εκατομμύρια στους Έλληνες πολίτες, προάγγελος των όσων πρόκειται να επακολουθήσουν τον φετινό Σεπτέμβριο που εκτιμούμε ότι θα είναι πολύ χειρότερος από κάθε πλευρά.

    Οι εργαζόμενοι αποχαιρετούν ολόκληρη την εκπαιδευτική κοινότητα, τους μαθητές, τους γονείς, τους εκπαιδευτικούς, ευχαριστώντας τους για την πολύχρονη συνεργασία και υπόσχονται να συνεχίσουν τον αγώνα για μία ΔΗΜΟΣΙΑ & ΔΩΡΕΑΝ ΠΑΙΔΕΙΑ στην υπηρεσία του ελληνικού λαού. Η κουκουβάγια της σοφίας και της αρετής ελπίζει να μην ξεχασθεί και ονειρεύεται την μέρα που σε μία Ελλάδα ελεύθερη και απαλλαγμένη από δανειστές-επιτηρητές-τροϊκανούς, θα ξανακληθεί να προσφέρει τις υπηρεσίες της για την αληθινή δημόσια εκπαίδευση των μαθητών.

    Για το Δ.Σ.

    Ο Πρόεδρος                 Ο Γ. Γραμματέας

    Μάκης Λυκόπουλος       Σταύρος Ευσταθόπουλος


    -----------------
    «Για την ασχήμια αυτού του κόσμου δεν φταίνε μόνο οι πράξεις των κακών αλλά και η απραξία των καλών»

     

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : loukas76gr στις 12-04-2012 19:44 ]


    επισυναπτόμενα: oedb.jpg oedb.jpg 
    sonatina-
    12.04.2012, 19:30

    {#emotions_dlg.crying} Είναι λυπηρό.... Αναρωτιέμαι πώς έχει γίνει έτσι η κοινωνία μας και ποιο θα είναι το τέλος όλων όσων συμβαίνουν.


    EVAGGELIASAKELLARIOU
    12.04.2012, 21:39

    Kαλησπέρα Λουκά. Χαίρομαι που ανέβασες την ανακοίνωση του Συλλόγου υπαλλήλων Ο.Ε.Δ.Β.. Εδώ και τρεις βδομάδες περίπου έχουν μεταφερθεί στο ισόγειο του Υπουργείου Παιδείας οι ντουλάπες του Οργανισμού. Αυτές περιέχουν πολλά και σπάνια βιβλία και μετά από λίγο καιρό θα μεταφερθούν στο νεκροταφείο του Υπουργείου στο Μοσχάτο. Κάπως έτσι χάθηκαν και οι σπάνιες εκδόσεις της βιβλιοθήκης του ΥΠΔΒΜΘ. Οι εκπαιδευτικές ταινίες σε μπομπίνες και η κινηματογραφική μηχανή των 16mm , που υπήρχαν στην Λεωφόρο Συγγρού "χάθηκαν" . Για όλα αυτά υπάρχουν μάρτυρίες, αλλά ποιός αγαπά και ενδιαφέρεται για τη δουλειά που προσφέρουν κάποιοι στο χώρο της εκπαίδευσης; Ε.Σ.

     


    loukas76gr
    13.04.2012, 01:20

    Θίγω το θέμα Ευαγγελία, γιατί Έθνος χωρίς Παιδεία και Ιστορία, παύει να υφίσταται... (ίσως και να είναι αυτός ο σκοπός).

    Είναι λυπηρό να καταργούνται "υγιείς" οργανισμοί και η αιτία σίγουρα δεν είναι η "εξοικονόμηση" πόρων. Αν τα βιβλία για παράδειγμα κοστίζουν πολλά στο κράτος, θα μπορούσε να υπάρξει άλλου είδους εξορθολογισμός, για παράδειγμα, η "χρέωση" των βιβλίων σε κάθε μαθητή στην αρχή της σχολικής χρονιάς, τα οποία οι μαθητές θα χρησιμοποιούν δωρεάν και θα τα επιστρέφουν με το πέρας του σχολικής περιόδου, ώστε να τα δανειστούν οι επόμενοι. Κάθε καταστροφή βιβλίου από μαθητή θα μπορούσε να χρεωθεί με ένα μικρό αντίτιμο, ενώ όποιος μαθητής επιθυμούσε να κρατήσει στην κατοχή του τα βιβλία, θα μπορούσε να πληρώσει επίσης ένα μικρό αντίτιμο (εφ' όσον το κόστος παραγωγής, όπως αναφέρει και η ανακοίνωση, είναι μικρό). Κατ’ αυτόν τον τρόπο διαφυλάσσεται ο ελεύθερος χαακτήρας της παιδείας και ενισχύεται ο σεβασμός των μαθητών ως προς τα βιβλία. Παράλληλα, το CD/DVD με τα βιβλία σε ψηφιακή μορφή θα μπορούσε να διανεμηθεί σε όλους τους μαθητές υποστηρικτικά στη μάθηση και δωρεάν (αλλά ΟΧΙ ως βασικό διδακτικό/εποπτικό μέσο).

    Σε καμία χώρα του πολιτισμένου κόσμου (ούτε καν στη Γερμανία) δεν έχουν καταργηθεί τα βιβλία. Αυτό θα σήμαινε ότι και οι βιβλιοθήκες θα ήταν άχρηστες, όταν όλα θα μπορούσαν να βρίσκονται σε ηλεκτρονική μορφή. Γιατί να γίνει στην Ελλάδα;

    Αντίθετα, το βιβλίο εκτός από το ότι το βλέπεις, το πιάνεις, το ξεφυλλίζεις, το μυρίζεις... διεγείρει τις αισθήσεις του αναγνώστη ώστε αυτός να υποκινηθεί να το μελετήσει...

    Αυτό που καταλαβαίνω είναι, ότι με τις παρούσες πολιτικές πρακτικές, η Παιδεία δέχεται ένα βαρύ πλήγμα, χωρίς να υπάρχει το κατάλληλο αντίδοτο, χωρίς να δίνεται δηλαδή η εναλλακτική που θα βοηθήσει τόσο τους μαθητές όσο και τους εκπαιδευτικούς να λειτουργήσουν ομαλά από την επόμενη χρονιά (και σε εύλογο χρόνο προσαρμογής). Πως θα εκτελείται το εκπαιδευτικό λειτούργημα από του χρόνου; Θα προμηθευτούν όλοι οι μαθητές υπολογιστές; Και ποιος θα επιβαρυνθεί τα έξοδα; ‘Η απλώς θα "εκτελεστεί", στο βωμό άλλων συμφερόντων;

    Εάν υπάρξει λοιπόν μία κατάλληλη στρατηγική που να είναι "φίλος" της μάθησης και με σεβασμό στους πολίτες, τότε ίσως πούμε ότι αξίζει αυτή η αλλαγή που κάνει η Πολιτεία.

    Όσο για τις μεθόδους και τα αντικείμενα που περνάνε στο χρονοντούλαπο της Ιστορίας, γιατί να μην υπάρξει ένα μουσείο; Το "Μουσείο της Εκπαίδευσης" στην Ελλάδα, όπου θα μπορούσαν να διατηρηθούν και να αναδειχθούν  όλα τα σχετικά "κειμήλια" πια, για να θυμάται ο κόσμος που τα έζησε και να μαθαίνουν οι νέοι την πρόοδο στον εκπαιδευτικό τομέα... (Εάν τελικά μιλάμε για πρόοδο και όχι για άκρατους πειραματισμούς).


    jorge
    13.04.2012, 01:36
    Δηλαδή τέρμα τα βιβλία; Πως θα διαβάζουν από του χρόνου οι μαθητές;
    trelakias
    13.04.2012, 03:21
    Οι επόμενες γενιές δεν θα καταλαβαίνουν τι εννοούμε όταν λέμε "Ο Δάσκαλος Είναι Βλάκας" .....
    Hastaroth
    13.04.2012, 11:23

    Εγώ έχω μιά μόνο απορία:άν είναι να καταργηθούν τα βιβλία,γιατί να μήν αναλάβη αυτός ο ίδιος ο ΟΕΔΒ την έκδοση τών "ηλεκτρονικών βιβλίων" και τών διαδραστικών πινάκων;

    ΥΓ.Ξέρετε τί σημαίνουν τα αρχικά ΟΕΔΒ;

    Οταν

    Εχω

    Διάβασμα

    Βαρυέμαι

    {#emotions_dlg.biggrin}


    tago
    13.04.2012, 13:03

    Βγήκε στην εφεδρεία και κινδυνεύει με απόλυση….


    loukas76gr
    13.04.2012, 14:04

    Σύμφωνα με διαδικτυακές πηγές την ανάθεση της παραγωγής του υλικού (βιβλίων και όποιου σχετικού) έχει αναλάβει το Ινστιτούτο Τεχνολογίας Υπολογιστών και Εκδόσεων «ΔΙΟΦΑΝΤΟΣ». (ιστότοπος: http://www.cti.gr/)

    Ο Υπουργός Παιδείας δε, διεμήνυσε, όπως πληροφορήθηκε και ο ίδιος από το "Διόφαντο", ότι μέχρι τις 10 Ιουλίου θα είναι τα βιβλία της δευτεροβάθμιας (λύκειο – γυμνάσιο) στα σχολεία και μέχρι την 20η Αυγούστου τα βιβλία της πρωτοβάθμιας... (πηγή: esos.gr) Για να δούμε...

    Όλοι θυμόμαστε τους μαθητές που πέταξαν τα DVD μπροστά στη βουλή και τα προβλήματα που δημιούργησε το υπουργείο με την ανοργανωσιά του, αφού την τρέχουσα χρονιά σημειώθηκαν εξαιρετικές καθυστερήσεις στη διανομή βιβλίων στους μαθητές. Ένα παράδειγμα μόνο, ότι σε ΕΠΑΛ της επαρχίας δόθηκαν βιβλία αρκετές εβδομάδες μετά τα Χριστούγεννα.

    Υ.Γ. Για το τι μέλλει γενέσθαι με τους εργαζόμενους στον "πρώην" ΟΕΔΒ, σιγή ιχθύος...


    EVAGGELIASAKELLARIOU
    13.04.2012, 22:53

    Καλησπέρα Δημήτρη και Χρόνια Πολλά με υγεία και ευτυχία. Σίγουρα δεν σε ξέρω όπως δεν με ξέρεις και εσύ. Επειδή νομίζω ότι το σχόλιο σου: "Βγήκε στην εφεδρεία και κινδυνεύει με απόλυση…"αναφέρεται όχι μόνο στη κουκουβάγια του ΟΕΔΒ αλλά και σε μένα. Ας σου εξηγήσω, λοιπόν, δύο-τρία πραγματάκια. Πρώτον, επί τριάντα δύο χρόνια δουλεύω σαν είλωτας στο κομμάτι της δημόσιας διοίκησης, που λέγεται διοίκηση της εκπαίδευσης. Δεύτερον, έχω χτυηπήσει 12ωρα και 18ωρα στο κατά τα άλλα "σεβαστό" Υπουργείο Παιδείας και έχω αφιερώσει πολύ περισσότερες ώρες από τη ζωή μου εκεί από ότι έχει αφιερώσει κάθε νέος γραφιάς. Τρίτον, έχω κάθε δικαίωμα να εκφέρω γνώμη για το κατάντημα της σημερινής εκπαίδευσης. Ας τα πάρουμε όμως από την αρχή. Ο ΟΕΔΒ ιδρύθηκε το 1937 και από τότε συνεχώς (εκτός από μερικά σκοτεινά διαλείμματα) φρόντιζε για την εκτύπωση και διανομή διδακτικών βιβλίων στους μαθητές της πρωτοβάθμιας και δευτεροβάθμιας εκπαίδευσης. Η υλοποίηση της εκπαιδευτικής πολιτικής όσον αφορά την ηλεκτρονική εκπαίδευση δεν έχει πρόσφορο έδαφος στην Ελλάδα ακόμη. Για παράδειγμα αναφέρω ότι η διεκπεραίωση της διοικητικής εργασίας με Η.Υ. ξεκίνησε στα μέσα της δεκαετίας του 1990 και το μάθημα της πληροφορικής στα σχολεία ξεκίνησε το 2000 αν δεν με απαΤά η μνήμη μου και στο δημοτικό πιλοτικά το 2003 ή 2004. Πρόσφατα δε, συστάθηκε κλάδος Εκπαιδευτικών Πληροφορικής στη Πρωτοβάθμια Εκπαίδευση. Κατά ποιά λογική ένα Ινστιτούτο Τεχνολογίας Υπολογιστών και Εκδόσεων «ΔΙΟΦΑΝΤΟΣ" θα αναλάβει την έκδοση των βιβλίων; Βέβαια υπάρχει το επιχείρημα ότι ένα βιβλίο χωράει σε ένα φλασάκι και ότι η ύλη των βιβλίων "μεταφέρθηκε" ηλεκτρονικά από τον ΟΕΔΒ στο αναφερόμενο Ινστιτούτο. Το 2009 είχα παρακολουθήσει ένα σεμινάριο διάρκειας 2 εβδομάδων με τίτλο: "Επιμόρφωση στελεχών της εκπαίδευσης". Η ομάδα μας αποτελείτο από 20 περίπου άτομα διαφόρων ηλικιών και μορφωτικού επιπέδου. Ένας από τους εκπαιδευτές μας (καθηγητής Πανεπιστημίου) μας ανέφερε ότι η ηλεκτρονική διακυβέρνηση της Ελλάδας είναι ένα ανέφτικτο όνειρο για τα επόμενα χρόνια, ενώ ένας άλλος εκπαιδευτής (δεν θυμάμαι την ιδιότητα του) ανέφερε ότι το μέλλον της εκπαίδευσης είναι η ηλεκτρονική σχολική τάξη. Όμως τα αποτελέσματα από το Πανελλήνιο Σχολικό Δίκτυο δεν είναι αρκετά ικανοποιητικά ακόμα, ενώ η Κοινωνία της Πληροφορίας βαδίζει με βήματα χελώνας. Αυτά είχα να πω για τη κουκουβάγια του ΟΕΔΒ. Όσον αφορά το άτομο μου είμαι αρκετά νέα για βγώ στην εφεδρεία και να απολυθώ και αρκετά μεγάλη για να φύγω με αξιοπρέπεια από το χώρο που έχω αγαπήσει και έχω ωριμάσει. Να είσαι πάντα καλά και να χαμογελάς. Ε.Σ.


    renabill
    14.02.2016, 15:34
    Τώρα στο 2016 πώς διαβάζουν οι μαθητές? Με τι βιβλία και τι κόστος? Εχω χάσει επαφή
    loukas76gr
    14.02.2016, 22:28

    Τα παλιά βιβλία του ΟΕΔΒ πλέον τα έχει αναλάβει το ινστιτούτο ΙΤΥΕ ΔΙΟΦΑΝΤΟΣ

    http://publications.cti.gr/

    Τα περισσότερα είναι αναδιατύπωση των παλιών, όπου απλά αλλάζουν κάποια στοιχεία στο εξώφυλλο, όπως έχει αντικατασταθεί και το διακριτικό λογότυπο του ΟΕΔΒ από το αντίστοιχο του ΙΤΥΕ.

    Τα περισσότερα από τα βιβλία υπάρχουν πλέον ψηφιακά μαζί με άλλο βοηθητικό υλικό στο διαδίκτυο:

    http://digitalschool.minedu.gov.gr/

    Σχετικά, με το κόστος του νέου εγχειρήματος, αλλά και με το τι απέγιναν οι εργαζόμενοι στον ΟΕΔΒ καθώς και οι παλιές εγκαταστάσεις, δεν έχω κάποια πληροφόρηση.


    SakisKouroupos
    15.02.2016, 08:04
    Θυμάμαι κάποια χρονιά στο παρελθόν Λουκά που έγινε αυτό που λες, χωρίς βέβαια να πληρώσουμε τα βιβλία, μας είπαν όμως να τα έχουμε καθαρά και στο τέλος του χρόνου τα επιστρέψαμε για τους επόμενους.Εχω την εντύπωση ότι πρέπει να ήταν βιβλία δημοτικού και δεν κράτησε πάνω από ένα ή δύο χρόνια.