ελληνική μουσική
    306 online   ·  210.844 μέλη

    Δωρεάν μαθήματα Φωνητικής;

    Maria-ria
    12.04.2012, 19:57

    Είμαι 16 χρονών και θέλω να ξαναξεκινήσω τα μαθήματα. Το τραγούδι είναι κάτι που λατρεύω. όπου και να βρήσκομαι τραγουδάω. Πήγαινα πέρυσι στο δημοτικό ωδείο αλλά και εκεί πλήρωνα. Το θέμα είναι όμως πως φέτος δεν μπορεσα να πληρώσω κι έτσι τα σταμάτησα. Ένιωθα όμως μισή και ας τραγουδούσα μόνη μου στο δωμάτιο. Δεν το έλεγα σε κανέναν ούτε ακόμα και στην μητέρα μου. Δεν ήθελα να στεναχωριέτε κι εκείνη με την δικιά μου στεναχώρια.πέρυσι μπορούσε να πληρώνει και με έστελνε φετός όμως όχι.

    Έτσι λοιπόν πήρα το θάρρος να σας ρωτήσω. Μήπως ξέρει κάποιος κάπου στην Θεσσαλονίκη όπου κάνουν δωρεάν μαθήματα φωνιτικής;{#emotions_dlg.blush}

    [ τροποποιήθηκε από τον/την jorge, 20-10-2014 20:37 ]


    Diabolist23
    23.04.2012, 16:06

    Καλησπέρα!

    Δυστυχώς δεν ξέρω κάποιο μέρος που μπορείς να κάνεις μαθήματα φωνιτικής τζάμπα.. αλλα όπως πρότεινα και σε μια πολύ καλη φίλη που ήθελε να παρατήσει το όργανό της (το οποίο αγαπούσε παρα πολύ) :
    "Δεν χρειάζεται να κάνεις κάτι ή να μη κάνεις κάτι...μπορείς πάντα να κάνεις κάτι αλλα λιγότερο" .
    Δηλαδή θα μπορούσες να κάνεις ιδιαίτερα μια φορά τον μήνα με κάποιον κάπως οικονομικό καθηγητή και έτσι να κάνεις και μαθήματα αφού τα αγαπάς τόσο αλλα να μη δίνεις και πολλά λεφτά..
    Ελπίζω να βοήθησα έστω και λίγο με την πρόταση μου.
    Καλή σου μέρα :)


    Evinaa
    20.11.2013, 16:14

    Πάνε κάτι μήνες από όταν το έγραψες, αλλά ένιωσα την ανάγκη να απαντήσω έστω και τώρα γιατί κι εγώ στην ίδια κατάσταση βρίσκομαι και σε καταλαβαίνω.. Προσωπικά -επειδή αλλιώς δε βλέπω φως- κάνω πολλά καραόκε, ασκήσεις με το πιάνο(αρμόνιο βασικά) ώστε σταδιακά να διευρύνω τη φωνή μου, βλέπω οποιοδήποτε βιντεάκι συναντήσω μπροστά μου με vocal tips και ηχογραφώ συχνά τη φωνή μου για να διορθώσω τα λάθη που ακούω και να βελτιωθώ. Επίσης προσπαθώ να κάνω δεύτερες όταν ακούω ραδιόφωνο ή να ακολουθώ τον καλλιτέχνη στις κορώνες, στα γυρίσματα και ξέρεις...στα πιο "περίτεχνα". Ξέρω ότι αυτό δε θα σου είναι αρκετό -ούτε κι εμένα!-, αλλά προς το παρόν μόνο αυτό έχω να προτείνω. Αν μάθω κάτι θα σε ενημερώσω, γιατί κι εγώ Θεσσαλονίκη βρίσκομαι και θα σου ήμουν ευγνώμων αν έκανες το ίδιο! Καλή τύχη :))


    freddieKrueger
    24.11.2013, 15:06

    Λοιπόν...είναι πολύ δύσκολο να βρείς κάποιον καθηγητή να σου κάνει δωρεάν μαθήματα φωνητικής...μάλλον αδύνατο...

    Επειδή διάβασα και τι λέει πιο πάνω η φίλη για την ελεύθερη μελέτη στο τραγούδι,έχω να πω τα εξής:

    Δεν είναι αρκετό να κάνεις ασκήσεις συνοδεία πιάνου και να εκτελείς ανιούσες κατιούσες κλίμακες μουσικών φθόγγων...

    Επίσης το να ακολουθείς καλλιτέχνες στο ραδιόφωνο έχει δύο βασικούς κινδύνους:Ο ένας είναι να βλάψεις τη φωνή σου αν δεν έχεις την ίδια άνεση με τον καλλιτέχνη στην έκταση πυ τραγουδά,κι ο άλλος να υποπέσεις σε...μίμηση...

    Επιπλέον οι ''δευτερες'' που λες δεν είναι μια απλή διασικασία...αν μπορείς να τις κάνεις σωστά κι όχι να είσαι απλά φάλτσα,τότε πάσο...

    Τα vocal tips απ τα βιντεάκια Youtube μπορεί να είναι χρήσιμα υπό προυποθέσεις.Αν καταλαβαίνεις τι κάνεις και τι σου εξηγούν.Κι όχι αν απλά τα μιμείσαι.

    Μπορείς να μελετήσεις τραγούδι χωρίς τη βοήθεια δασκάλου,αλλά θα πρέπει να έχεις

    -μεγάλη υπομονή

    -ταπεινή επιλογή κομματιών.Ας μην ξεχνάμε πως κάποιος που θέλει να μάθει να τραγουδά,θα πρέπει πρωτα να μάθει να μιλά.Λίγοι άνθρωποι ξέρουν να μιλόυν σωστά παρόλο ποι οι πολλοί ΑΚΟΥΓΟΝΤΑΙ σωστά.

    Αυτό ας γίνει συνείδηση.ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΑΥΤΙ ΠΡΩΤΕΥΟΝ ΚΡΙΤΗΣ ΤΗΣ ΦΩΝΗΣΗΣ.

    Στην αρχή της καλλιέργειας της φωνής,ο πιο σωστός αντικειμενικά ήχος είναι ο πιο ΛΑΘΟΣ για το αυτί.

    Αρα δεν αρκει να ηχογραφεις τον εαυτο σου και να ακουγεσαι καλα.Δεν σημαινει ποως δουλευεις σωστα απαραίτητα.

    -Μελέτη συγγραμάτων που κατά καιρούς έχουν γραφτεί για τη φωνή.

    -εξοικείωση με την άνετη ελεύθερη ανάσα...και με τον άνετο στην παραγωγή ήχο...

    Ένας δάσκαλος μπορεί να βοηθήσει,αλλά η μελέτη και στα μεσοδιαστηματα της απουσίας του ας είναι δημιουργική

    Η φίλη που διέκοψε με το δάσκαλό της ας μελετά βασιζόμενη σε αυτά που εκείνος της μάθαινε

    για όσο καιρό έκανε μαζί του μαθήματα.

     

     


    MARIAXANIA
    16.12.2013, 16:23

    Οποιος ενδιαφερεται μπορει να μου στειλει πμ για να τον βοηθησω σχετικα με μαθηματα φωνητικης. Δε θελω να γραψω κατι εδω για να μη θεωρηθει διαφημιση. Εκτος κ αν μου επιτραπει απο τους υπευθνους


    psykanel
    20.10.2014, 15:56

    Γεια σας.Ενδιαφέρομαι και εγώ για μαθήματα φωνητικής.Παρακαλώ, θα μπορούσατε να μου στείλετε λεπτομέρειες;Ευχαριστώ.


    IOLIA
    14.05.2015, 13:26

    http://www.promovideo.gr/mathimata-fonhtikhs-sothria-selisiou-promovideo.html

    Ίσως αυτό το link σου φανεί χρήσιμο.

    Δεν έχω σχέση και θα ήθελα να μη θεωρηθεί διαφήμιση. Ψάχνομαι κι εγώ. Μάλιστα στο ψάξιμο πάνω είδα και την ερώτησή σου.


    katia777
    30.05.2016, 14:21

    κοπελιά έχω ακριβώς το ίδιο θέμα έτοιμη να σκάσω και ν αρχίσω να κλαίω! απο μικρή μου είπαν και καθηγητές μουσικής και φίλη και συγγενείς οτι έχω ωαία φωνή. ωστόσοντρέπομαι να αγουδίσω αν εγώ η ίδια δε έχω κάπου καλά ηχογραφημένη τη φωνή μου. έστειλα σ ένα φίλο που έχω τραγουδίσει μόνο σ αυτό μπροστάένα βιντεο απο καραόκε και  μ πε πως δεν είμαι έτοιμη για ντέμο θέλω πολύ δουλεία και έχω τεχνικά λάθη. δε έχω κανένα να μιλήσω γι αυτό ή να τον βάλω να μ ακούσει και τις φίλες μου τις ντρέπομαι . ήταν η μόνη μπου λύση. τα μαθήματα είναι πανάκριβα και εγώ έχω ελάχιστα χρήματα ίσα να μετακινούμε, πάω να σκάσω.


    freddieKrueger
    30.05.2016, 15:00

    Καλημερα φιλη!Πως θα σου φαινοταν αν σε ακουγε το Music Heaven?

    Δηλαδη αν ανεβαζες ενα ηχητικο ντοκουμεντο σου εδω ωστε να το ακουσουμε και να σου πουμε αποψεις?

    Σε ενδιαφερουν?

    Αυτο ειναι παγιδα γιατι αν η αγαπη σου για το τραγουδι βασιστει σε καλα λογια τοτε μπορει να μην ειναι πραγματικη.

    Αν μας πουν οτι κατι το κανουμε καλα αυτοματως το αγαπαμε.Αν μετα καποιος αλλος μας βρει μειονεκτηματα τοτε δυο τινα μπορει να συμβουν:Η να θεωρησουμε πως αυτος εχει αδικο και να μη δεχτουμε την αποψη του,η να απογοητευτουμε εγκαταλειποντας αυτο που αρχικα ''αγαπησαμε''.

    Θα παραθεσω τη δικη μου ιστορια και επαφη με το τραγουδι.

    Ηταν καιρος που ακομη δεν ειχε ασχοληθει πολυς κοσμος με αυτο(πριν την εξαρση των talent show)και δεν μπορω να πω πως ειχα ασχοληθει απο μικρος με αυτο η πως ειχα καποια ιδιαιτερη κλιση.

    Το μονο που ελεγα ως ανιδεος με τη μουσικη γενικοτερα ηταν πως οι διαφοροι μουσικοι που παιζουν οργανα κανουν κατι αξιολογο,αλλα ο τραγουδιστης τι το ιδιαιτερο κανει?Απλα μιλαει με τη μουσικη...απαγγελόντας στιχους με καποια ''θεατρικοτητα''

    Δε θυμαμαι καν πως ξεκινησα,αλλα θυμαμαι ενα ονειρο στο οποιο εβγαζα ηχους για τραγουδι.

    Την επομενη μερα προσπαθουσα να παραγω ηχο.Ξεκινησα να ακουω μουσικη απο το ραδιοφωνο,η απο cd.

    Παρατηρησα πως μερικες φορες ειναι ευκολο να τποθετησω ηχητικα τη φωνη μου κι αλλες αδυνατο.

    Ξανα και ξανα προσπαθουσα.Αλλες φορες πιστευα οτι θα πρεπει να εχω μεγαλη εκπνοη κι αλλες απλα πολυ ασυτηρο αυτι για να πιασω τις νοτες.

    Τραγουδια που ξεκινησα ηταν του Σωκρατη Μαλαμα και του Ορφεα Περιδη.

    Επισης με ΣΙδηροπουλο.

    Δεν ειχα ιδεα απο μουσικη.

    Η φωνη μου στην ηχογραφηση μουντη και σιγουρα οχι ομορφη.

    Δεν ξερω ακομη τι ηταν εκεινο που με ωθησε σε μια υπερπροσπαθεια να τραγουδησω σωστα.

    Πανε 14 χρονια απο τοτε.Εμαθα στοιχειδως να παιζω κιθαρα,οπως και βασικες γνωσεις μουσικης θεωριας που ωστοσο λιγο βοηθησαν στην καλλιεργεια της φωνης.

    Σημερα τραγουδω.Οχι επαγγελματικα.Οχι αριστα.Αλλα εχω εμπιστοσυνη στη φωνη μου και εκταση 2 οκταβων που μπορω να κινηθω με ασφαλεια.

    Και συνεχιζω παρα τις κατα καιρους απογοητευσεις για διαφορους λογους(πχ η φωνη αποκτα τραχυτητα και ανεπιθυμητο γρεζι)

    Το τραγουδι μου αρεσει ως μια φυσικη διαδικασια και αισθηση κατα την οποια νοιωθω ευχαριστα και ανετα τη μελωδια να παραγεται απο το σωμα μου.

    Κατα καιρους ειχα ακουσει ασχημες,αλλα στην πορεια και καλες αποψεις για τον τροπο που τραγουδω.

    Τις πολυ σκληρες η τις πολυ κολακευτικες αποψεις τις παραμεριζα παντα.

    Ακουγα μονο τις προσγειωμενες.

    Και κατι αλλο.Οσο προχωσουσα στη μελετη,τοσο μικραινε η ιδεα που ειχα για τον εαυτο μου.

    Πχ τον 4 ο χρονο μελετης μου πιστευα πως με δουλεια καποιων χρονων θα μπορουσα να γινω μεγαλη φωνη.

    Οσο ο καιρος περναγε και τα κριτηρια αυτοαξιολογησης αλλαζαν,παρολο που σαφεστατα βελτιωνομουν,αρχισα να βλεπω και πιο καθαρα ποσο μακρινη ειναι η αποσταση του σημειου να εχει καποιος σπουδαια φωνη.

    Δεν με πειραξε ομως που ποτε δεν θα γινω Καζαντζιδης η Μητροπανος.

    Η δουλεια και η προσπαθεια εχουν σημασια.Κυριως δε η ευχαριστιση του καθε μερα που περνα να εισαι κατα ενα μικρο κομματι η αμεσως λιγοτερο βελτιωμενη εκδοχη του εαυτου σου.

    Οποτε μεσα απο ολο αυτο:

    Μη νοιωθεις ασχημα αν ντρεπεσαι να τραγουδησεις.Δικαιολογησε τον εαυτο σου αν τρεμει η φωνη σου.Ανθρωπινο ειναι.Ομως να δουλευεις σωστα.Με πιστη και ευχαριστηση.

    Μπορεις και μονη σου να κανεις τα πρωτα σου βηματα.Αν εχεις πραγματικα καλη φωνη αυτο ας ειναι μια θετικη δυναμη.

    Οπως εξηγω και σε προηγουμενο ποστ μου μπορεις να δουλεψεις και μονη σου με ταπεινοτητα.Μην περιμενεις θαυματα και μη βιαζεσαι να γινεις επαγγελματιας.

    Μονο να αγαπας αυτο που κανεις.Αν το αγαπησεις εσυ αληθινα,τοτε θα το αγαπησουν και οι αλλοι γυρω σου.


    STEFANOS604
    31.05.2016, 08:58

    Όπως πάντα , μεστό χρήσιμο και άκρως εκπαιδευτκό προς μίμηση σχόλιο .....