ελληνική μουσική
    868 online   ·  210.851 μέλη

    Μπορώ να μάθω κιθάρα μέσα σε δύο χρόνια

    kleiwpap
    24.04.2012, 22:55

    Καλησπέρα παιδιά!!!! Μόλις έγινα μέλος σ'αυτην την σελίδα και έχω μα ερώτηση να σας κάνω, και θα εκτιμούσα ιδιαίτερα αν μου απαντούσε καποιος.. Είμαι Α' Λυκείου και  μόλις αγόρασα μια κιθάρα επειδή παίζει ένας φίλος μου και πορώθηκα. Λόγω όμως φροντιστηρίων δεν έχω χρόνο για μαθήματα σε μουσική σχολη. Μπορώ να μάθω μόνη μου κιθάρα? και αν ναι πόσο γρήγορα... Εννοώ μεχρι Γ' Λυκείου που θέλω θα μπορέσω? Είμαι διατεθειμμένη να αφιερώσω αρκετο  χρονο!!!!! Ευχαριστω!!!

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : kleiwpap στις 25-04-2012 18:54 ]


    inkve
    25.04.2012, 00:06

    εξαρταται τι κιθαρα θες να παιξεις,,,,

    αν θες να παιζεις ακουστικη κιθαρα να συνοδευεις με ρυθμο ναι μπορεις να μαθεις,,,,προσωπικα μεσα σε 4 μηνες επαιζα τραγουδια.....αλλα αν το αφησεις εκει θα παραμεινεις στασιμη,,,,

    το καλυτερο θα ηταν να διαθεσεις καποια χρηματα ωστε να κανεις καποια ιδιαιτερα μαθηματα η εστω να σου δειξει καποια βασικα καποιος φιλος σου για να παρεις το πρωτο "σπρωξιμο"

    αν απο την αλλη θες να μαθεις ηλεκτρικη και ιδιαιτερα να σολαρεις και ουτω καθεξης δεν μαθαινετε σε δυο χρονια,,,,


    ORFEASMIRSINIS
    25.04.2012, 00:23

     Εξαρτάται τί εννοείς, "να μάθεις". Να μάθεις πέντε  βασικά πραγματάκια ώστε να μπορείς να ψιλοπαίζεις μόνη σου, για την πλάκα σου, άντε και κανα τραγουδάκι με την παρέα σου? ... ... ... ... Να μάθεις  σε ένα ανώτερο επίπεδο,ώστε να μπορείς να συμμετέχεις σε μία μπάντα και να είσαι σε θέση να αποδώσεις  παικτικά σύμφωνα με τις απαιτήσεις του οργάνου και του μουσικού έργου? ... ... ... ...

        Το πρώτο, ναί, απο εκεί και πέρα, είναι μακρύς ο δρόμος και ... πολύ όμορφος!


    delta66
    25.04.2012, 02:49

    Παράθεση:

    Το μέλος kleiwpap στις 24-04-2012 στις 22:55 έγραψε...

    Καλησπέρα παιδιά!!!! Μόλις έγινα μέλος σ'αυτην την σελίδα και έχω μα ερώτηση να σας κάνω, και θα εκτιμούσα ιδιαίτερα αν μου απαντούσε καποιος.. Είμαι Α' Λυκείου και  μόλις αγόρασα μια κιθάρα επειδή παίζει ένας φίλος μου και πορώθηκα. Λόγω όμως φροντιστηρίων δεν έχω χρόνο για μαθήματα σε μουσική σχολη. Μπορώ να μάθω μόνη μου κιθάρα? και αν ναι πόσο γρήγορα... Εννοώ μεχρι Γ' Λυκείου που θέλω θα μπορέσω? Είμαι διατεθειμμένη να αφιερώσω πολύ χρονο!!!!! Εθχαριστω!!!!



    Λιγο αντιφατικα αυτα που γραφεις: "Λόγω όμως φροντιστηρίων δεν έχω χρόνο για μαθήματα σε μουσική σχολη" και στο τελος "Είμαι διατεθειμμένη να αφιερώσω πολύ χρονο!!!!! "

    Ο χρονος που καποιος διαθετει συνολικα σε μια εβδομαδα για μαθημα (μαζι και με τα πηγαιν-ελα) ειναι 3-20 φορες λιγοτερος απο της μελετης.

    Χωρις μαθηματα, ο χρονος που θα χρειαστει να μαθει καποιος ενα μουσικο οργανο, μπορει ανετα να πολλαπλασιαστει, (αναλογα την αντιληψη του καθενος).


    kleiwpap
    25.04.2012, 15:15
    Θελω να μάθω ηλεκτρακουστικη κιθάρα. Εγώ μενω σε ενα χωριο που ειναι αρκετα μακρια απο την κοντινοτερη μουσικη σχολη και χανω αρκετο χρονο στο πηγαινε-ελα. Ωστοσο εχω ελευθερο χρονο και εχω πολυ ορεξη να τον διαθέσω για να μαθω κιθαρα. Δεν θέλω να παίξω σε καποιο συγκροτημα, μονο για την παρεα. Μπορώ να μάθω μεσα σε 2 χρονια??? :/
    delta66
    25.04.2012, 15:25

    Μπορει να μαθεις σε δυο χρονια, μπορει  πιο συντομα, μπορει να μη μαθεις και ποτε.

    Δεν υπαρχει στανταρ.

    Αναλογα το χρονο που θα αφιερωσεις αλλα και το ταλεντο σου.


    kleiwpap
    25.04.2012, 17:09
    Ευχαριστώ πολυ!!!! :) :) :)
    kleiwpap
    25.04.2012, 18:54
    ΑΑΑΑ ξέχασα να σας πω πως ξέρω να παίζω πιάνο... Δεν ξέρω αν αυτο αλλαζει τα πραγματα...:/ :/
    delta66
    25.04.2012, 20:56

    Φυσικα βοηθαει και πολύ.


    kleiwpap
    25.04.2012, 21:50
    :) :) xairomai!!!! :)
    brooklynakos
    09.05.2012, 16:40
    an thes na matheis rythmiki kithara (chords,strumming,arpeggios) nai einai arketa efkolo...vevea thelei sinexeia exaskisi...oson afora solos kai afta mathainontai an mathei kaneis klimakes kai tis theseis tous...telos oso pio poly klimakes kai theoria xereis toso pio efkola tha katalavaineis ti paizeis...an thes exo k kapia videakia na sou proteino...
    kleiwpap
    09.05.2012, 22:05
    Fusika thelw!!!! Kalodexoumena ola!!! Egw aplws thelw na mathw kithara gia na paizw kanena tragoudaki me thn parea mou!!!! :)
    Yiannis-A
    10.05.2012, 15:51

    Τίποτα και κανείς να μη σε αποτρέπει από το να προσπαθήσεις και γενικά από το να προσπαθείς γι’ αυτά που θέλεις και ονειρεύεσαι στη ζωή σου, για τη ζωή σου. Η τέχνη δεν είναι ούτε ιδιότητα ούτε αξίωμα, είναι έκφραση της ίδιας μας της ζωής. Προχώρα αγαπητή φίλη, προχώρα με δύναμη, πάθος και πίστη σε εσένα. Και να ξέρεις πως όποιο και να είναι το αποτέλεσμα μετά από δύο χρόνια, θα είναι δικό σου, θα είσαι εσύ. Αν έχεις περάσει καλά αυτά τα δύο χρόνια, θα έχεις κερδίσει όχι μόνο σε κιθαριστικές δεξιότητες, αλλά θα έχεις χαρίσει στον εαυτό σου ένα πολύτιμο δώρο. Χαρά! Αυτό είναι και ουσιώδες και μία μεγάλη αλήθεια της τέχνης! Είσαι πολύ μικρή για να σε απογοητεύει το οτιδήποτε. Προχώρα, μη χάνεις ούτε δευτερόλεπτο …!!!      


    OFOIVOS
    14.05.2012, 02:42

    ΚΑΛΗ ΣΟΥ ΜΕΡΑ ΚΑΙ ΒΕΒΑΙΑ ΜΠΟΡΕΙΣ ΑΝ ΔΙΑΘΕΤΕΙΣ 1-2 ΩΡΕΣ ΤΗΝ ΗΜΕΡΑ

    ΑΡΧΙΚΑ ΜΑΘΑΙΝΟΝΤΑΣ ΤΙΣ ΝΟΤΕΣ ΤΗΣ ΚΑΘΕ ΧΟΡΔΗΣ ΣΤΗ ΣΥΝΕΧΕΙΑ ΤΗΝ ΚΑΘΕ ΝΟΤΑ ΜΕΣΑ ΣΤΑ ΚΟΥΤΑΚΙΑ ΠΟΥ ΟΝΟΜΑΖΟΝΤΑΙ ΤΑΣΤΑ ΚΑΙ ΜΕ ΔΙΑΦΟΡΕΣ ΠΡΑΚΤΙΚΕΣ ΑΣΚΗΣΕΙΣ ΠΟΥ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΣΟΥ ΣΤΕΙΛΩ ΓΙΑ ΝΑ ΛΥΘΟΥΝ ΣΙΓΑ ΣΙΓΑ ΤΑ ΔΑΧΤΗΛΑ ΣΟΥ
    ΚΑΙ ΣΤΗ ΣΥΝΕΧΕΙΑ ΤΟ ΚΑΘΕ ΑΚΟΠΑΝΙΑΜΕΝΤΟ ΣΕ ΟΣΕΣ ΘΕΣΕΙΣ ΤΗΣ ΚΙΘΑΡΑΣ ΘΕΛΕΙΣ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΜΕ ΒΡΕΙΣ ΣΤΟ ΤΗΛΕΦΩΝΟ 6944722218 ΓΙΑ ΓΡΗΓΟΡΗ ΣΥΝΕΝΝΟΗΣΗ.ΤΟ ΟΝΟΜΑ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΘΩΜΑΣ.


    Georgia-Grace
    20.05.2012, 17:03

    Μπορώ να μάθω μόνη μου κιθάρα? και αν ναι πόσο γρήγορα... Εννοώ μεχρι Γ' Λυκείου που θέλω θα μπορέσω? Είμαι διατεθειμμένη να αφιερώσω αρκετο  χρονο!!!!!

    Εάν γίνεται?
    Δεν έχω ιδέα τι έχουν απαντήσει οι άλλοι.
    Εγώ απαντώ οτι 100% γίνεται εάν το θέλεις.


    pakiss
    22.05.2012, 15:33
    και εγώ θελω να μαθω κιθαρα αλλα δεν ξερω καθολου.. με ενδιαφερει η ακουστικη αλλα για ωδειο που θελω να παω εχω ακουσει οτι πρωτα πρεπει να μαθεις κλασσικη... εμενα δεν με ενδιαφερει η κλασσικη.... αν μαθω απο αρχης ακουστικη τα βασικα μαθηματα θα τα μαθω οπως αν πηγαινα κλασσικη?? Ευχαριστώ ;)
    delta66
    22.05.2012, 15:37

    Παράθεση:

    Το μέλος pakiss στις 22-05-2012 στις 15:33 έγραψε...

    και εγώ θελω να μαθω κιθαρα αλλα δεν ξερω καθολου.. με ενδιαφερει η ακουστικη αλλα για ωδειο που θελω να παω εχω ακουσει οτι πρωτα πρεπει να μαθεις κλασσικη... εμενα δεν με ενδιαφερει η κλασσικη.... αν μαθω απο αρχης ακουστικη τα βασικα μαθηματα θα τα μαθω οπως αν πηγαινα κλασσικη?? Ευχαριστώ ;)

    Οχι αυτο ειναι λαθος.

    Δεν πρεπει να μαθεις κλασσικη πρωτα.

    Αν κανεις σοβαρα μαθηματα, θα μαθεις αυτο που πρεπει, για το οργανο που πρεπει.


    pakiss
    22.05.2012, 15:40
    Δηληδη τα βασικα θα τα μαθω ουτως ή αλλως???
    pakiss
    22.05.2012, 15:49
    οντως ευχαριστώ για τις συμβουλες σας :)
    laikos123
    25.05.2012, 18:39
    αν έχεις όρεξη θα μάθεις...εγώ με το που έπιασα κιθάρα(και την έπιασα στα χέρια μου για αυτό τον λόγο) έβγαλα το φλασάκι του Λαυρέντη Μαχαιρίτσα.Καλά ίσως παίζει ρόλο που κάνω 6 χρόνια τρομπέτα και 4 πιάνο αλλα δεν είχα καμία επαφή με ενχορδό.Απλά την επώμενη μέρα(απο αυτή που μου έδωσε να παίξω ο φίλος μου) πήγα και αγόρασα κιθάρα.Μέσα σε 9 μήνες παίζω καλήτερα απο αυτούς που παίζουν χρόνια!οπότε έτσι όπως άρχισα έτσι θα κλείσω. αν έχεις όρεξη θα μάθεις >