ελληνική μουσική
    552 online   ·  210.840 μέλη

    Ποια είναι τα καλύτερα μικρόφωνα φωνής?

    musicmaniaac
    29.04.2012, 00:25

    Γεια σας! Θα ήθελα τη βοήθειά σας σε κάτι.. Ψάχνω να αγοράσω μέσω internet ένα μικρόφωνο φωνής.. για τραγούδι... Έχετε να μου προτείνετε κάποιο? θα ήθελα να μην είναι ιδιαίτερα ακριβό, καθώς δεν ασχολούμαι επαγγελματικά ακόμα με το τραγούδι.. ή εάν δεν έχετε να μου προτείνετε κάποιο συγκεκριμένο, θα σας ήμουν ευγνώμων αν μου δίνατε μερικές συμβουλές πάνω στο τι θα πρέπει να έχει ένα αξιοπρεπές μικρόφωνο.. ευχαριστώ!


    noizreduction
    29.04.2012, 11:05

    Δεν υπαρχουν "καλα" και "κακα" μικροφωνα, αλλα "καλοι" και "κακοι" τραγουδιστες ως προς την επιλογη τους. Ενα μικροφωνο για εναν τραγουδιστη ειναι ακριβως οπως μια κιθαρα για εναν κιθαριστα. Παρολο που στην Ελλαδα αυτο δεν μας εχει γινει συνειδηση, θα πρεπει να ακουσεις πρωτα πως "ακουγεται" η φωνη σου με το μικροφωνο, πριν το αγορασεις.  Το να σου προτεινει καποιος ενα μικροφωνο απο το διαδικτυο, χωρις να το εχεις δοκιμασει, ειναι σαν να πηγαινεις να αγοραζεις γουρουνι στο σακι.


    Συν τοις αλλοις, καλο θα ηταν να αναφερεις και καποιο ευρος τιμης, γιατι το "οχι πολυ ακριβο" ειναι πραγματικα λιγο δυσκολο να το κρινει ο καθενας.


    djmetronomos
    29.04.2012, 12:40

    Shure SM 58

    Όχι ιδιαίτερα ακριβό, ίσως το πιο δημοφιλές μικρόφωνο για λάιβ, αντέχει και στην κακομεταχείριση!


    basilis10tz
    21.01.2013, 15:51
    paidia ti exete na peite gia to Shure 55SH Super Deluxe axizei gia eixografiseis kai gia live se magazia??
    noizreduction
    21.01.2013, 15:59

    Νομιζω πως με την ιδια τιμη μπορεις να παρεις κατι καλυτερο, εκτος εαν το θελεις για τη vintage εμφανιση του!!


    basilis10tz
    21.01.2013, 16:01
    an kai mou aresei poly emfanisiakia ti tha protines esy??
    noizreduction
    21.01.2013, 16:04

    Αρχικα πρεπει να δωσεις καποιο οριο χρηματων που δινεις, για τι χρηση το θελεις και ποσο επαγγελματικα ασχολεισαι με το χωρο.


    basilis10tz
    21.01.2013, 16:05
    mexri 300€..to thelw kai gia ixografiseis kai gia live emfaniseis...erasitexnika asxoloume apla exw trela...
    noizreduction
    21.01.2013, 16:14

    Για αρχη νομιζω πως θετεις ψηλα τον πηχη οσον αφορα τα χρηματα. Ομως αφου εχεις καποιο καλο budget, προτιμησε ενα σιγουρο και σταθερο μικροφωνο, οπως το Shure Beta 58a κι αν θες εχει και το πιο φτωχο συγγενη του, το κλασσικο Shure Sm58.

    Και τα 2 ειναι μικροφωνα με καλη ποιοτητα ηχου, "σκυλια" στη δουλεια τους και βεβαια διαχρονικα!


    ( υποψιν, δεν ειναι απαραιτητο να ψωνισεις απο το καταστημα που εκανα το link. Προτεινω να ψαξεις γενικοτερα κι αλλα καταστηματα για την τιμη τους )!


    basilis10tz
    21.01.2013, 16:19
    se euxaristw para poly gia tin vohtheia...na eisai kala
    cineboy
    21.01.2013, 16:45
    Παντως ο τιτλος τους θεματος ισως χρειαζεται αλλαγη μια και δεν συμβαδιζει με το οριο χρηματων που τεθικε....και αυτο γιατι σκεφτομουν να απαντησω διαφορετικα διαβαζοντας το τιτλο....