ελληνική μουσική
    599 online   ·  210.830 μέλη

    Από τις ψεύτικες πωλήσεις δίσκων στην κοροϊδία των YouTube views

    jorge
    30.04.2012, 10:22

    Οι μαρκετίστες άφησαν τις εμπορικοπόπ εταιρίες και έπιασαν το YouTube. Αφού δεν μπορούν πια να κάνουν fake πωλήσεις δίσκων και να γίνονται πολυπλατινένιοι σε μια νύχτα, πλέον προμοτάρουν - με την ίδια αήθη τακτική - τους καλλιτέχνες τους, μέσω άλλων καναλιών μάρκετινγκ, όπως το YouTube.

    Έτσι ως επιτυχία βαπτίζεται πλέον το τραγούδι με τα περισσότερα views στο YouTube, κάτι εντελώς απατηλό και ανήθικο να αναφέρεται.

    Γιατί;

    Διότι σε καμιά περίπτωση δεν μετράει ξεχωριστούς ακροατές. Οι 100 προβολές μπορεί να έχουν γίνει ακόμα και από έναν μόνο χρήστη που απλά βλέπει και ξαναβλέπει το βίντεο.

    Και όχι μόνο αυτό. Εδώ και χρόνια υπάρχουν hits generators, δηλαδή προγράμματα που σου αυξάνουν τις προβολές σε ένα video, χωρίς να κάνεις τίποτα. Επίσης υπάρχουν εταιρίες που αναλαμβάνουν να σου ανεβάσουν - έναντι αμοιβής - τα views.

    Είναι παραπλάνηση και ντροπή λοιπόν, κάποιοι δημιουργοί σαν αυτούς παρακάτω, να βγαίνουν και να δηλώνουν με τόση έπαρση, οτι έκαναν επιτυχία. Αυτό δεν είναι σεβασμός στους - πολύ πολύ λιγότερους - πραγματικούς τους φανς, είναι - όπως έγραψα - καθαρή παραπλάνηση:

    «Για πρώτη φορά, ελληνικό τραγούδι… σπάει το φράγμα των 10.000.000 views στο youtube. Δεν υπάρχει για ένα δημιουργό, πιο όμορφο και σπουδαίο πράγμα, από το να έχει αγγίξει τόσες ψυχές. Σας ευχαριστώ όλους, μέσα από την καρδιά μου! Κυριάκος Παπαδόπουλος».

    Αναφέρεται στο τραγούδι που έγραψε για τον Νίκο Βέρτη «Αν είσαι ένα αστέρι», το οποίο "έδειξε" 10.000.000 views.

    H είδηση που μου έδωσε αφορμή για τις παραπάνω σκέψεις: http://www.protothema.gr/culture/music/article/?aid=193769


    markosf
    30.04.2012, 10:59
    Στην ουσία το μόνο που κερδίζουν είναι λίγο προβολή παραπάνω, βλακείες, τα πράγματα αλλάζουν σε όλα τα επίπεδα και όποιος δεν το πάρει χαμπάρι απλά δείχνει πόσο χαζός είναι. Ας βάλουν όσα μηχανάκια θέλουν να ανεβάζουν επισημότητα, η ουσία είναι αλλού και όλοι το ξέρουμε αυτό. Τον σκοπό τους πάντως τον πέτυχαν αφού ασχολούμαστε μαζί τους :)
    gikostas
    30.04.2012, 16:05
    Αν πάμε σύμφωνα με τους κανόνες του youtube έτσι έχουν τα πράγματα.Δηλαδή δεν ισχυρίζονται κάτι λάθος.Γιατί και αντίστοιχα για ένα ξένο τραγούδι με πολλά views το ίδιο θα λένε.Και εκεί βέβαια οι ίδιοι κανόνες θα ισχύουν.Δεν θα μετράνε ξεχωριστούς ακροατές και σίγουρα θα συμβαίνει κι αυτό μα τα hits generators που ομολογώ δεν το γνώριζα.Αυτά βέβαια στον κόσμο του youtube.Τώρα αν κάποιοι παραμυθιάζονται απ'όλο αυτό.Τι να πω;Ειναι άξιοι της μοίρας τους.Για μένα προσωπικά δεν σημαίνει απολύτως τίποτα.Αλλά θα πρέπει να είναι τα κριτήρια.Ας κάνουν αυτοί,αυτό που ξέρουν να κάνουν τόσα χρόνια και εδώ θα συμφωνήσω με τον jorge κι εμείς ας έχουμε τ'αυτιά μας και τα μάτια μας ανοιχτά.Όσο υπαρχουν πρόβατα θα υπάρχουνε και λύκοι.
    faidonalkinoos
    01.05.2012, 21:42

    10.460.018 αυτός είναι τώρα ο αριθμός...

    .....................

    οι στίχοι

    ......................

    AN EIΣAI ENA AΣTEPI

    AYTO ΠOY MOY ΣYMBAINEI,
    ΦΟΒΑΜΑΙ ΤΟΣΟ ΝΑ ΤΟ ΠΩ,
    KAPΔIA MOY ΠΛHΓΩMENH, AΣ EINAI AΛHΘEIA AYTO ΠOY ZΩ,
    AΓAΠH NA 'NAI AΛHΘINH, AITIA NA'NAI KAI AΦOPMH,
    Σ'AYTA TA MATIA ΠOY KOITΩ, TON EPΩTA NA BPΩ...

    AN EIΣAI ENA AΣTEPI ΠOY ΦΩΣ ΘA ΦEPEI ΣTHN AΔEIA MOY ZΩH,
    ΠOTE MH ΣBHΣEIΣ, ΠOTE NA MH M'AΦHΣEIΣ,
    ΠOTE NA MHN XAΘEI H AΓAΠH AYTH......
    MA ONEIPO AN EIΣAI, TA ΦΩTA ΣBHΣE, ΣTA ONEIPA NA ZΩ,
    MHN ΞHMEPΩΣEI, ΠOTE NA MHN TEΛEIΩΣEI,
    MEΣA MOY MEINE, NA Σ'AΓAΠΩ.....

    ΣTO ΔPOMO TO ΔIKO MOY,
    TA ΠANTA HTAN ΣKOTEINA,
    ΠOTE TA ONEIPA MOY ,ΔEN ΘA 'XAN ΓINEI, AΛHΘINA,
    MA TΩPA EIΣAI EΔΩ EΣY, KAI EXΩ ΞANAΓENNHΘEI,
    TO TEΛOΣ KAI H APXH MOY, ZΩH MOY EIΣAI EΣY...

    (

    >

    όταν το αργό POP-ΤΣΙΦΤΕΤΕΛΙ, αποφασίσει να εκδικηθεί, τότε, (;)

    και εφ' όσον οι στίχοι τα λένε όλα, τότε, (;)

    τι είναι αυτό που σε εκπλήσσει Γιώργο;;;

    οι γείτονες μάνι μάνι - ξεπερνάνε τα 75.000.000 εκατομμύρια

    ή έχουμε ακόμα χρόνο (για περισσότερα hits) ή απλά... δεν άρεσε πολύ (!)-(:)

    κι αν υποθέσουμε πως οι παρεπιδημούντες την Ιερουσαλήμ ξεπερνούν

    τα 150.000.000 τότε μπορούμε να μιλάμε ακόμα και για πανωλεθρία...

    προς τι λοιπόν ο ρόγχος σου;

    προς τι η αγωνία σου;


    ...

    Υ.Γ. (στ' αυτί) μήπως έχεις τηλ. και διευθύνσεις (hits generators)... (;;;)

    μη ξεχνάμε δε πως ο εν λογω καλλιτεχνης με 2.942.482 hits, στο

    "Πες το μου ξανά"


    Πες το μου ξανά ότι μ΄αγαπάς
    αγκαλιά στ'αστέρια να με πας
    πάθος μου γλυκό μ' ένα σου φιλί
    η καρδιά να σπάσει σαν γυαλί
    να μην ξημερώσει η νύχτα αυτή
    και αγκαλιά η μέρα να μας βρει

    Κοίτα με ξανά μια ζεστή ματιά
    φτάνει να μου κλέψει την καρδιά
    μ'έναν στεναγμό δώσε μου ζωή
    κάνε την αγάπη μας γιορτή
    να μην ξημερώσει η νύχτα αυτή
    και αγκαλιά η μέρα να μας βρει

    Τώρα που μιλούν μόνο οι ματιές
    από μένα ζήτα ό,τι θες
    κέρνα με φωτιά δως μου αφορμή
    να μας ταξιδέψει το κορμί
    να μην ξημερώσει η νύχτα αυτή
    και αγκαλιά η μέρα να μας βρει
    σώμα μου καρδιά μου και ψυχή

    (

    >

    έχει ήδη μπει στη λίστα με τα (30) τριάντα δημοφιλέστερα τσιφτετέλια όλων των εποχών...


    ΜΕ ΑΓΑΠΗ ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΑΣ !!!


    Mad4U
    03.05.2012, 01:16

    Νομιζω πως παλια το youtube ηταν 1 view count ανα IP η κατι τετοιο...δηλαδη οσα view και να εκανα εγω σε ενα videaki με 100 views δεν ανεβαινε. Προφανως οταν πουληθηκε, αυτο αλλαξε.

     Το youtube ειναι δωρεαν, αρα θα εχει και παντου διαφημισεις κολπακια, ανακριβειες, κτλ...

    ΥΣ παλια σου ελεγε ποσα video εχεις δει...το 2007 ειχα 4000!!!!!!


    JimV
    30.08.2013, 21:52
    Συγγνώμη αλλά αυτό είναι από τις πιο μεγάλες χαζομάρες που έχω ακούσει και όχι δεν είμαι fan του Βέρτη για την ακρίβεια τον απεχθάνομαι..! Η δουλειά μου είναι το Internet Marketing και παλεύω να ανεβάζω τα views τα likes κλπ κλπ σε διάφορα videos. Σίγουρα υπάρχουν τρόποι οι οποίοι είναι λίγο ύπουλοι ωστόσο δεν είναι παράνομοι και τα views που μετράνε γίνονται από αληθινούς ανθρώπους και διαφορετικές ip. Το Youtube ενημερωτικά πλέον ανήκει στην Google κάτι το οποίο σημαίνει πως όλα ελέγχονται πολύ πιο αυστηρά, η Google μετράει τα views με πολύ προσοχή και οτιδήποτε ψεύτικο το αφαιρεί πολύ σύντομα. Botakia,αυτοματοποιημένες διαδικασίες και άλλα τέτοια κόλπα δεν πιάνουν. Για την ακρίβεια τα πρώτα 301 views μετράνε όπως και να γίνουν ωστόσο εκεί το νούμερο κολλάει και το Υoutube ελέγχει πως έγιναν αυτά τα views, όσα είναι fake διαγράφονται και το νούμερο κατεβαίνει εκεί που θα έπρεπε να είναι.. Αν θέλετε να ρωτήσετε κάτι που δεν ανέφερα στείλτε μου inbox. Y.Γ. Δεν με έχει πληρώσει η Google για να γράψω αυτό το μήνυμα :P
    xray
    31.08.2013, 22:19

    Το μαρκετινγκ παραδοσιακά είναι η τέχνη του ψεύδους. Ποιος δεν θα ήθελε να ζει σε μια διαφήμιση; Εδώ μας λένε για μικροέλαια φρούτων και για 65% περισσότερη λάμψη και για σπρέι που κάνει τα μαλιά να φυτρώνουν. (Το μόνο αληθινό είναι το pretty bra). Γιατί να μην προβληθεί με αυτό τον τρόπο ένας έλληνας καλλιτέχνης, έστω σκυλάδικος, σε ένα μέσον με παγκόσμια εμβέλεια; Έχουμε μετρήσει με ακρίβεια τα χτυπήματα στα τραγούδια της Γκάγκα ή της Ριάνα; (Δεν μας ενδιαφέρουν αυτά, εμείς οφείλουμε να είμεθα ακριβείς.) Και τι γίνεται αν κάποιος χτυπήσει το βίντεο αλλά δεν το δει όλο; Θα πρέπει να υπολογισθεί ο χρόνος που έμεινε, ή να απορριφθεί καθώς προφανώς δεν του άρεσε αυτό που είδε;

    Αυτό που επαναλαμβάνεται μετ' επιτάσεως στα σχόλια στις περισσότερες αναρτήσεις, είναι μια ψυχαναγκαστική όπως μου φαίνεται καταδίκη του κέρδους από τη μουσική. Ειλικρινά δεν το καταλαβαίνω. Ας το πούμε ξεκάθαρα κάποια στιγμή, ίσως ένα καλό θέμα για το φόρουμ: Είναι κακό να κερδίζει κανείς λεφτά (συγνώμη για τον όρο...!) από την ενασχόλησή του με τη μουσική; Προσωπικά πιστεύω ότι η μόδα του ψωμολύσσα καλλιτέχνη που εμπίπτει στο κλισέ 'αποτυχημένος αλλά με μεγάλη πείρα', έχει παρέλθει. Καιρός να το αντιληφθούμε και εμείς.

    ΥΓ. Έχει δει κανείς προϊόν ταχυφαγείου να μοιάζει στο ελάχιστο με αυτό που αγοράζει; Αυτό είναι και θα είναι πάντα το μάρκετινγκ. Ας το κατακρίνουμε αν δεν μπορούμε να το αξιοποιήσουμε.


    KRISTHESS
    01.09.2013, 11:51

    τα μόνα ακούσματα ελληνικού αν θέλετε τύπου που θα δικαιολογούσαν ίσως τα κάπως παραπάνω views είναι ίσως της ΕUROVISION επειδή εκεί κλικ κάνουν και πανευρωπαϊκά και είχαν σίγουρα μία παραπάνω προβολή..

    Αν το πιο δημοφιλές hit της Ελλάδας στην EUROVISION έχει 7.500.000 με 8.000.000 views και είναι λογικό αφού απευθύνεται σε εκατομμύρια Ευρωπαίων...πως μπορεί ένα κλασσικό ελληνικό του ραδιοφώνου και των νυχτερινών κέντρων να ξεπερνάει τα 10.000.000? Είναι απορίας άξιο για μένα... και το μυαλό μου πάει σε αυτήν την αναπόφευκτη σύγκριση..και κάτι ακόμα..ακόμα και από διαφορετικές ιp διευθύνσεις να γίνονται τα views.. το κάθε κλίκ μετράει ακόμα κι αν δεν δει κανείς το video  ολόκληρο...κι αυτό είναι εξακριβωμένο και ο καθένας μπορεί να το διαπιστώσει.. τι να λέμε τώρα...


    -----------------

    με μπουνάτσες και μποφόρια..

    [ τροποποιήθηκε από τον/την KRISTHESS, 01-09-2013 12:02 ]


    freddieKrueger
    01.09.2013, 12:03

    Μέτρο αξιοπιστίας των views,θα μπορούσαν να είναι τα likes των οποίων ο αριθμός προκύπτει από το άθροισμα των ''μου αρέσει'' με το σηματάκι αντίχειρα αποδοχής και των ''δεν μου αρέσει''με το σηματάκι αντίχειρα αποδοκιμασίας αριθμών που βρίσκονται ακριβώς κάτω από τον αριθμό των Views του εκάστοτε youtube βίντεο...

    Αντισχτοιχεί 1 Like ανά βίντεο ανά λογαριασμό,κι έτσι η μόνη ''διαρροή'' θα μπορούσε να συμβεί αν κάποιος είχε παραπάνω από έναν λογαριασμό στο YouTube...σαφώς πολύ μικρότερη από αυτή που υπάρχει στoν αριθμό των Views...

    Πχ στο πιο κάτω βίντεο του Βέρτη:


    Link

    src="https://www.youtube.com/embed/K-mvWJhprng?wmode=transparent" width="640" height="360" frameborder="0" allowfullscreen="">

    Αριθμός views=13.890.693 and counting {#emotions_dlg.tt2}

    και σύνολο likes+dislikes=26762+783=27545 αξιολογήσεις...

    ΤΕΡΑΣΤΙΑ ΑΠΟΚΛΙΣΗ...{#emotions_dlg.helpsmilie}
    -----------------

    M.M.Λ.Π

     

     

    [ τροποποιήθηκε από τον/την freddieKrueger, 01-09-2013 12:12 ]


    KRISTHESS
    01.09.2013, 12:06

    δεν μπορεί να ισχύσει αυτό Χρηστάκο. Και γω βλέπω αλλά δεν πατάω ποτέ like...μέτρο για μένα θα ήταν ίσως το μέτρημα με την διαπιστωμένη παρακολούθηση ΟΛΟΚΛΗΡΟΥ του βίντεο

    ..Μόλις δε , διαπίστωσα ότι το Βιντεο του Βέρτη "αν είσαι ένα αστέρι" πλησιάζει τα 14.000.000 πια...δεν ξέρω μήπως χτυπήσει και κανα ΝΟ1 στο Μπιλμποαρντ της Αμερικής...όπως είχε κάνει παλιότερα και το.. CALL ME της Άννας Βίσση(σύμφωνα με το ΣΤΑΡ και όχι μόνο)..μόνο που και τότε.. οι Αμερικάνοι..δεν το είχαν μάθει{#emotions_dlg.tt2}

    [ τροποποιήθηκε από τον/την KRISTHESS, 01-09-2013 12:11 ]


    freddieKrueger
    01.09.2013, 12:19

    Μα για να κάνει κάποιος like ή dislike υποτίθεται πως παρακολούθησε το βιντεάκι κι έδωσε ψήφο αποδοκιμασίας ή επιδοκιμασίας...

    Επιπλέον,1 view χρεώνεται στο βιντεάκι ακόμη κι αν δεν το παρακολουθήσει κάποιος ολόκληρο..αρκεί να το ανοίξει,έστω και κατά λάθος...

    Τόσο τα views όσο και οι αξιολογήσεις αποτελούν δείκτες τηλεθεαματικότητας και όχι αληθινά κατά κεφαλήν ακριβή καταμέτρηση τηλεθεατών...

    Όμως από τους δύο δείκτες πιο κοντά στην πραγματικότητα ΑΞΙΟΛΟΓΗΣΗΣ ενός βίντεο θεωρώ πως βρίσκεται ο αριθμός likes και dislikes...για να γίνει δε ακόμη πιο αξιόπιστος ο αριθμός αυτός θα πρεπε τα βίντεο να μην έχουν δυνατότητα παρακολούθησης από μη εγγεγραμμένους στο YouTube...Διότι με το υπάρχων καθεστως ο αριθμος των μη εγγεγραμμενων χανεται...υποτιμώντας το άθροισμα.

    Συνοψίζοντας:Ο αριθμός των views ασύδοτα υπερεκτιμά την τηλεθεαματικότητα ενός βιντεο,ενώ ο αριθμός αξιολογήσεων του ίδιου βίντεο συγκρατημένα την υποεκτιμά...

    Αρα ο δευτερος δείκτης ανταποκρίνεται πιο πολύ στην αληθινή αξία τηλεθέασης!...


    -----------------

    M.M.Λ.Π

     

     

    [ τροποποιήθηκε από τον/την freddieKrueger, 01-09-2013 12:24 ]


    KRISTHESS
    01.09.2013, 12:22

    ναι αλλά επίσης like ή dislike κάνεις και όταν δε χωνεύεις κάποιον ή τον χωνεύεις όπως επίσης και για παιχνίδι..δε χρειάζεται να παρακολουθήσεις το βίντεο!!!το κατά λάθος  view πάντως ..μετράει και έχεις απόλυτο δίκιο!

    [ τροποποιήθηκε από τον/την KRISTHESS, 01-09-2013 12:25 ]


    jorge
    01.09.2013, 12:23

    Παράθεση:

    Το μέλος JimV στις 30.08.2013, 21:52 έγραψε...

    Η δουλειά μου είναι το Internet Marketing και παλεύω να ανεβάζω τα views τα likes κλπ κλπ σε διάφορα videos.

    Άρα θα ξέρεις πως αν:

    - πάρεις νέα IP κάνοντας restart τον router σου

    - καθαρίσεις τα cookies

    - δεις το βίντεο

    τότε μπορεις να προσθέσεις ένα ακόμα view :)

    Επίσης θα ξέρεις πως υπάρχουν εταιρίες που κάνουν επί πληρωμή το παραπάνω :)

    Εκτός κι αν πιστεύεις οτι ο Βέρτης είναι πλέον μια διεθνής μουσική προσωπικότητα :)


    KRISTHESS
    01.09.2013, 12:29
    έτσι...Jorge.. όχι πες εσύ..είναι ο Βέρτης ...ΚΑΛΟΜΟΙΡΑ???χαχα :P
    freddieKrueger
    01.09.2013, 12:32

    Παράθεση:

    Το μέλος KRISTHESS στις 01.09.2013, 12:22 έγραψε...

    ναι αλλά επίσης like ή dislike κάνεις και όταν δε χωνεύεις κάποιον ή τον χωνεύεις όπως επίσης και για παιχνίδι..δε χρειάζεται να παρακολουθήσεις το βίντεο!!!το κατά λάθος  view πάντως ..μετράει και έχεις απόλυτο δίκιο!

    [ τροποποιήθηκε από τον/την KRISTHESS, 01-09-2013 12:25 ]



    Σαφώς είναι θέμα επιλογής ασχέτως κριτηρίου ψήφου...σίγουρα στους 10 που κάνουν αξιολόγηση,ο ένας θα αντιπαθεί τον Βέρτη,αλλά αυτό εντάσσεται στην αξιολόγηση του καλλιτέχνη...γιατί ο πρώτος, δεν θα αγόραζε ποτέ άλμπουμ του Βέρτη και σίγουρα δεν θα πλήρωνε να τον ακούει...επίσης κάποιος μπορεί να κάνει Like επειδή συμπαθεί τον καλλιτέχνη...και??Αλλάζει κάτι??Μου απαγορεύει κανείς να ακούω τη μουσική κάποιου αν συμπαθώ ΜΟΝΟ αυτον κι όχι το δημιούργημά του?Η αντίθετα,μου επιβάλλει κανείς να ακούω κάποιον μόνο αν αξιολογώ θετικά τη μουσική του??

    Τέλος για αυτούς που απλά ''παίζουν''...αλλοιώς είναι να 'παίξω' και να δώσω μια επιπλέον ψευδή ψήφο μη μπορώντας να δώσω δεύτερη από το ίδιο account με τα Likes/dislikes κι αλλοιώς 150 Views απλά ανοιγοκλεινωντας για πλάκα το βιντεάκι...


    -----------------

    M.M.Λ.Π

     

    [ τροποποιήθηκε από τον/την freddieKrueger, 01-09-2013 12:38 ]


    KRISTHESS
    01.09.2013, 12:40
    Χρήστο μου και πάλι πιστεύω ότι τα like θα μπορούσαν απλά να αποτελούν μια ένδειξη αν θέλεις δημοσκόπισης...αλλά όχι αξιόπιστης απόδειξης..
    freddieKrueger
    01.09.2013, 12:44

    Σίγουρα μόνο ενδείξεις μπορούμε να έχουμε κι όχι αποδείξεις...ένδειξη είναι και τα Views...σαφώς όμως πολύ λιγότερο αξιόπιστη και πολύ μακρύτερα από την αλήθεια απ ότι τα Likes...

    Δες και ποστ 11 της παρούσας συζήτησης Κρίστυ μου...


    -----------------

    M.M.Λ.Π

     

    [ τροποποιήθηκε από τον/την freddieKrueger, 01-09-2013 12:45 ]


    STEFANOS604
    01.09.2013, 12:50

    Παράθεση:

    Το μέλος freddieKrueger στις 01.09.2013, 12:19 έγραψε...
    ....Όμως από τους δύο δείκτες πιο κοντά στην πραγματικότητα ΑΞΙΟΛΟΓΗΣΗΣ ενός βίντεο θεωρώ πως βρίσκεται ο αριθμός likes και dislikes...για να γίνει δε ακόμη πιο αξιόπιστος ο αριθμός αυτός θα πρεπε τα βίντεο να μην έχουν δυνατότητα παρακολούθησης από μη εγγεγραμμένους στο YouTube...Διότι με το υπάρχων καθεστως ο αριθμος των μη εγγεγραμμενων χανεται...υποτιμώντας το άθροισμα...

    Welcome to ALEXA FAKE TRAFFIC GENERATOR. The ultimate tools for generating 30000+ hits per hour. Just Boost your alexa ranking away.

     Και εγώ έχω λάβει μηνύματα από τέτοιες εταιρείες με κόστος , αν θυμάμαι 49$/ανά μήνα.

    Το ανέφερα στο youtube και πήρα απάντηση  από χρήστες ότι πράγματι συνέβαινε και ότι το youtube για κάποιο χρονικό διάστημα δεν καταχωρούσε αμέσως το View αλλά έκανε έλεγχο και μετά τοποθετούσε το σύνολο των views και ότι σήμερα είναι δύσκολο και σαν τιμωρία για όποιον χρησιμοποιεί τέτοιο software αποσύρεται το πρόγραμμα διαφημίσεων  .


    xray
    01.09.2013, 14:25

    Ερώτηση αφελούς: 

    Έστω ότι δεχόμαστε ότι ο αριθμός των θεάσεων στο συγκεκριμένο βίντεο είναι τεχνηέντως ανεβασμένος. Ποιο ακριβώς είναι το πρόβλημά μας; 

    Εγώ καταλαβαίνω ότι ένας Έλληνας καλλιτέχνης αναρριχήθηκε με πλάγιο έστω τρόπο στην κλίμακα της αξιολόγησης του διεθνούς αυτού μέσου. Τα δύο αποτελέσματα που μου έρχονται στο μυαλό είναι η δική του προβολή, όπως και η προβολή της χώρας. Έστω και με αυτά τα 15 ψωροεκατομμύρια χτυπήματα.

    Ποιον ακριβώς ενοχλεί αυτό και γιατί; 

    Δεν είναι ρητορικές ερωτήσεις, θα παρακαλούσα για μια νηφάλια απάντηση από οποιονδήποτε.


    jorge
    01.09.2013, 14:35
    Όταν κάποιος μέτριος χρησιμοποιεί πλάγιο τρόπο για να πετύχει έναν σκοπό, αφήνει εκτός τους αξιόλογους που προσπαθούν να αναδειχθούν με την αξία τους. Οι οποίοι τελικά απογοητεύονται και τα παρατάνε. Και εμείς μένουμε με τους μέτριους και τους πονηρούς.