ελληνική μουσική
    641 online   ·  210.830 μέλη

    κλασσική ή ακουστική

    Junior-player
    30.04.2012, 21:48

    Γειας σας, θα μπώ κατευθείαν στο θέμα...απο μουσική δεν ξέρω τιποτα και  θα ήθελα να μάθω κιθάρα,δεν ξέρω αν θα είναι με δάσκαλο ή όχι.εγώ θέλω να παίζω τραγούδια όπως της Βίσσης,του χατζιγιάννη κτλπ. είναι καλύτερα κλασσική ή ακουστική και ποια?? Ευχαριστώ!!

    Υ.Γ.Τα ιδιαίτερα μαθήματα περίπου πόσο κοστίζουν?


    delta66
    02.05.2012, 07:18

    Δεν νομιζω οτι υπαρχει Βισση και Χατζηγιαννης στο κλασικο ρεπερτοριο. {#emotions_dlg.biggrin}


    Μαλλον μοντερνα κιθαρα πρεπει να μαθεις.

    Σαν οργανο ομως μπορεις να επιλεξεις οποιο θελεις, ειτε ακουστικη, ειτε ηλεκτρικη ειτε κλασσικη κιθαρα. (παιζεται και μοντερνο ρεπερτοριο στην κλασσικη κιθαρα, η τεχνικη και τα μαθηματα ειναι απλα διαφορετικα)

    Θα προτεινα, εκ πειρας, να ξεκινησες με μια ακουστικη κιθαρα.

    Η Yamaha, η Cort κ.α εχουν κατι πολυ οικονομικες και αξιες για τα λεφτα τους.

    Μη παρεις "ηλεκτρο-ακουστικη". Εκτος κι αν εχεις σκοπο να παιξεις σε καμια συναυλια συντομα. Smile

    ΣΚετη "ακουστικη" θα ψαξεις.

    Θα γλυτωσεις απο το κοστος της κιθαρας, ενα ποσο που μπορει να καταναλωθει στην ποιοτητα των ακουστικων μερων της κιθαρας και οχι των "αχρηστων" (προς το παρον) ηλεκτρικων.

    Εξαλλου οποτε θες μπορεις να την μετατρεψεις σε "ηλεκτρο-"

    Τα μαθηματα κοστιζουν απο μηδεν μεχρι πολλα (οπως και ολες οι υπηρεσιες - αλλη τιμη εχει η ferrari αλλη το hyundai)

    Αναλογα με ποιον θα κανεις μαθημα.

    Αν κανεις με καποιον φιλο σου που ξερει να γρατζουναει λιγακι, δεν πιστευω να σου παρει χρηματα.

    Αν κανεις με τον Satriani μεσω skype μπορει να σου ζητησει κανενα 500αρικο την ωρα.


    -----------------

    ....click for Spyros Delta....click for Μαθήματα Κιθάρας....

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : delta66 στις 02-05-2012 07:20 ]


    Junior-player
    02.05.2012, 22:24

    Ευαχαριστώ για την απάντηση! Όταν είπα την Βίσση και τον Χατζιγιάννη εννοούσα απλά σε τέτιου είδους μουσικής με ποιά κιθάρα θα ακούγεται πιο ωραία!Ποιο εύκολη πιστεύεις είναι η ακουστική ή η κλασσική?Ευχαριστω και πάλι :)

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : Junior-player στις 02-05-2012 22:26 ]


    delta66
    03.05.2012, 00:28

    Η κλασικη θ'ακουγεται καπως "σκληρη" στο strumming (συγχορδιες), το οποιο ειναι η συνηθισμενη τεχνικη για συνοδεια τραγουδιου. (πχ Σαββοπουλος)

    Η ακουστικη ακουγεται πιο γλυκα στο strumming. (πχ Αλκινοος Ιωαννιδης - Προσκυνητης)

    Η κλασικη ειναι πιο "γλυκια" ομως, οταν εχεις να παιξεις μια μελωδια ή δαχτυλίσμους.

    Oχι πως η ακουστικη θα ακουγεται ασχημα στο solo ή στους δαχτυλισμους. (πχ James Taylor  - Fire and Rain)

    Στο αντιβαρο η ακουστικη ειναι προτιμοτερη για all-around παιξιμο σε αυτο το ειδος.

    Σαββοπουλος

    Αλκινοος Ιωαννιδης - Προσκυνητης

    James Taylor  - Fire and Rain


    Junior-player
    03.05.2012, 14:19
    Eυχαριστώ για την βοήθειια!! :)
    killbill2
    07.06.2012, 15:29

    Επεκτείνω το θέμα ρωτώντας ".... ή μήπως ηλεκτροκλασσική?"!!! Βασικά δεν είχα ιδέα ότι υπήρχαν, αλλά τις ανακάλυψα ψάχνοντας. σαν και αυτές:

    http://www.musicorama.gr/eshop/product_info.php?products_id=6985

    http://www.musicorama.gr/eshop/product_info.php?products_id=6838

    έχει δοκιμάσει κανείς ;

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : killbill2 στις 07-06-2012 15:30 ]


    laikos123
    09.06.2012, 11:45
    εγώ σου προτείνω μια ακουστική να τελειώνει το θέμα. Αφού θές όπως ήπες να παίξεις μπαλάντες-ποπ-έντεχνο-ροκ αυτή η κιθάρα κάνει...