ελληνική μουσική
    810 online   ·  210.833 μέλη

    Έλληνες καλλιτέχνες που κάνουν διεθνή καριέρα!

    composer
    12.04.2003, 20:29
    Loipon an kai zoume se mia xwra me mono 10ekatomyria kosmo alla arketous kalitexnes pou exoun pragmatika kati na poun,vlepoume ta teleutaia xronia olo kai pio polloi na kanoun vimata gia diethni kariera!
    Pou piteuete oti ofeilete auto,sas aresei? kai doste mas paradeigmata kalitexnwn!

    Marios Frangoulis gia paradeigma!Me to neo tou cd Vincero Perdero apo tin Sonny Classical!Poly kalo cd kai poly kalos kalitexnis o Fragoulis!

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από:: jorge στις 13-04-2003 03:12 ]
    jorge
    13.04.2003, 19:20
    Τα τελευταία χρόνια έχει αρχίσει πράγματι μια εξαγωγή καλλιτεχνών προς το εξωτερικό. Κύριως όμως 'εξάγονται' εμπορικοί καλλιτέχνες, π.χ. Ρουβάς, Βίσση, Βανδή κλπ. Πίσω απ΄ όλα αυτά κρύβονται οι managers των πολυεθνικών, οι οποίοι βέβαια εκμεταλλεύονται και το οτι πολλοί πελάτες τους είναι ψώνια. Ας μη μιλήσουμε όμως για τους παραπάνω, δεν το αξίζουν...


    Από πραγματικούς καλλιτέχνες έχουμε τον Yanni, τον Vangeli, τον Φραγκούλη, ενώ δεν ξέρω τι κάνει η Βικυ Λέανδρος που έχει φύγει εδώ και χρόνια. Η Νανά Μούσχουρη έκανε κάτι λίγα, ενώ μεγάλη επιτυχία γνώρισαν (τώρα;) πρόσφατα και οι Raining Pleasure...

    Κανένας πιο ενημερωμένος;
    pantelis
    14.04.2003, 23:24
    Αγαπητέ Jorge , επέτρεψε μου να ξεκινήσω διορθώνοντας κάποιο λάθος που κάνεις, το οποίο μάλλον δικαιολογείται από το νεαρό της ηλικίας σου. Η Νανα Μουσχουρη έκανε σημαντικότατη καριέρα στο εξωτερικό . Μαζί με τον Θεοδωράκη και τον Χατζηδακι, είναι οι καλλιτέχνες που διέδωσαν περισσότερο από κάθε άλλον το ελληνικό τραγούδι ανά την υφήλιο. Θα χρειαζόταν πάρα πολλές σελίδες για την περιγραφή και μόνο της διεθνούς καριέρας του κάθε ενός από τους προαναφερόμενους.
    Και αυτά βέβαια όσον αφορά το χώρο του τραγουδιού. Γιατί αν περάσουμε στο χώρο της σοβαρής μουσικής θα συναντήσουμε πραγματικά μεγαθήρια. Αναφορικά και μόνο επισημαίνω μερικά ονόματα . Μαρία Καλας, Δημήτρης Μητροπουλος, Γιάννης Χρήστου, Ianis Xenakis κ.τ.λ.
    Εκείνο όμως που είναι άξιο απορίας είναι το εξής : Ενώ γνωρίζουμε σχεδόν τα πάντα για την « διεθνή καριέρα» της κ.Δημητριου π.χ, -στις χώρες της Μ.Ανατολης-
    δεν γνωρίζουμε σχεδόν τίποτε για τους περισσότερους από τους προαναφερόμενους.
    Το ίδιο βέβαια δεν συμβαίνει και στο εξωτερικό όπου οι σπουδαίοι αυτοί έλληνες καλλιτέχνες είναι πολύ περισσότερο γνωστοί. Εδώ μπαίνει ο ρόλος των ελληνικών Μ.Μ.Ε, για τον οποίο θα έπρεπε ίσως να κάνουμε ξεχωριστή συζήτηση.
    Σαν επιβεβαίωση των ανωτέρω θα ήθελα να αναφέρω δυο παραδείγματα .
    1) Εδώ και αρκετά χρόνια ,στο Παρίσι , ζουν και εργάζονται ο Fotis και η Aggeliki Ionatos. Δυο σπουδαίοι καλλιτέχνες οι οποίοι παίζουν ελληνική μουσική με αρχαίες ρίζες . Παρότι χρησιμοποιούν πάντοτε ελληνικό στίχο , οι εμφανίσεις τους ανά τον κόσμο αποτελούν πάντα μεγάλης σημασίας καλλιτεχνικά γεγονότα (κάποιοι τυχεροί ίσως είχαν την ευκαιρία να τους απολαύσουν, πριν μερικά χρόνια στην Ελλάδα, στο Μέγαρο μουσικής). Πρόκειται για πραγματικά παγκόσμιας εμβέλειας καλλιτέχνες.
    2) Το 1970 σκοτώνεται σε αυτοκινητιστικό δυστύχημα ο Γιάννης Χρήστου. Η Ελλάδα χάνει έναν από τους μεγαλύτερους συνθέτες του 20ου αιώνα…..Χωρίς να το ξέρει(η Ελλάδα) βέβαια. Η μουσική του Χρήστου διδάσκεται σήμερα στα μεγαλύτερα μουσικά πανεπιστήμια του κόσμου . Δεν περνάει χρονιά όπου σε κάποιο σημείο του κόσμου να μην διεξαχθεί συνέδριο για την μουσική του και οι ανατυπώσεις της δισκογραφίας του είναι συνεχείς.

    Εμάς άραγε φρόντισε να μας πληροφορήσει κάποιος για αυτούς τους «διεθνείς» έλληνες; Σχεδόν κανείς . Αντιθέτως γνωρίζουμε σχεδόν τα πάντα για τα ενδυματολογικά της κ.Βισση ή την κοσμική ζωή διαφόρων γλυκανάλατων και χωρίς «ειδικό βάρος» καλλιτεχνών (Συγχωρείστε μου την προσωπική άποψη) τύπου Iannis ,Vangelis, Demis, Mitsos και εγώ δεν ξέρω τι άλλο.

    Με πολύ αγάπη και με την ελπίδα να συμβάλω στον προβληματισμό όλων μας.

    composer
    15.04.2003, 18:07
    File Panteli,me vriskeis apolyta symfono se auta pou eipes!
    Egw tha thesw ena akomi erwtima!
    Kanoun telika diethi kariera ekeinoi pou pragmatika axizoun?
    Pisteuw se ena pososto oti ekeinoi pou kanoun kai to axizoun synama einai
    molis 60% dystixws!

    As elpisoume oti to mellon tha mas diapsepsei euxarista!!
    pantelis
    15.04.2003, 20:55
    Ξέρεις φίλε Composer, εμένα ουδόλως με ενδιαφέρει αν αυτοί που κάνουν καριέρα, το αξίζουν. Αυτό γιατί η καριέρα (λεφτά, δόξα, φήμη κ.τ.λ) είναι κάτι που αφορά και επηρεάζει τον ίδιο προσωπικά τον καλλιτέχνη , άντε και το οικογενειακό του περιβάλλον. Εκείνο που αφορά όλους τους υπόλοιπους είναι ,αν η επαφή τους με το πνευματικό έργο του συγκεκριμένου καλλιτέχνη, τους κάνει καλλίτερους . Αυτή εξ’αλλου (θα έπρεπε να ) είναι και η αποστολή της τέχνης, η ανύψωση του ανθρώπινου γένους (αισθητική, ψυχική κ.τ.λ).
    Έτσι λοιπόν – με τον ρομαντισμό μιας άλλης εποχής ίσως- πιστεύω ότι ο καθένας μέσα του πρέπει να φτιάξει τη λίστα των σπουδαίων ανάλογα με το τι απεκόμισε από την επαφή του με το έργο του καλλιτέχνη. Αν τώρα η λίστα αυτή συμφωνεί και με τις λίστες των lifestyle περιοδικών , ακόμη καλλίτερα… για τους ίδιους τους καλλιτέχνες φυσικά !
    mrdrummergr
    29.11.2003, 12:56
    Ένα δικό μας παιδί που ανεβαίνει αργά αλλά σταθερά στο εξωτερικό είναι ο Γιάννης Κουτσελίνης...ίσως ο μόνος αξιοπρεπής Έλληνας τραγουδιστής τής Heavy Metal...οι φίλοι τού είδους θα τον βρουν ως John K στα www.balance-of-power.com & www.biomechanical.co.uk
    maspa
    06.01.2007, 21:52
    Βανδή
    Ξεκίνησε με "μεταχειρισμένο" σουξεδάκι, όχι "όπα όπα", αλλά "opa opa"
    Τώρα ποιός τη θυμάται στο εξωτερικό? Μόνο οι ομογενείς....

    Βίσση
    "everything i am" ό,τι και να 'ναι, εντός συνόρων μόνο....

    Ρουβάς
    Η Μούσχουρη στραβώθηκε και τον προώθησε προς Γαλλία μεριά. Τώρα;
    Μήπως οι Γάλλοι είδαν κάτι, που εμείς εδώ δεν το βλέπουμε και ονομάζουμε stars τα στάρια?

    Τελικά ναι, κάνουν διεθνή καριέρα έλληνες τραγουδιστές. Μέχρι την Τουρκία..

    Η μόνη που νομίζω ότι κάνει πιο σωστές επιλογές και προσπαθεί να ανοιχτει πιο σταθερά στο εξωτερικό είναι η Παπαρίζου....

    Επίσης είναι κρίμα για τους raining pleasure, για τους οποίους έχει γίνει αναφορά πιο πάνω, που δεν τους έχουν δοθεί ευκαιρίες.. Νομίζω πως είναι πολύ καλύτεροι από κάτι γκρουπάκια του εξωτερικού που κάνουν διεθνή....καριέρα..
    Enas_alla_lewn
    06.01.2007, 23:28
    Και μην ξεχνάμε και τα metal συγγροτήματα όπως οι Rotting Christ, οι On Thorns I Lay, οι Septic Flesh, οι Astarte κ.α. και μουσικούς όπως τον Μάριο Ηλιόπουλο των nightrage και τον Κώστα Καραμητρούδη που θεωρείται ίσως ο καλύτερος κιθαρίστας της γενιάς του.
    vero
    07.01.2007, 00:17
    Στεφανοσ Κορκολης Γαλλια, Αγγλια εαν θυμαμαι καλα
    maspa
    07.01.2007, 00:31
    Παράθεση:

    Το μέλος vero στις 07-01-2007 στις 00:17 έγραψε...

    Στεφανοσ Κορκολης Γαλλια, Αγγλια εαν θυμαμαι καλα



    Καλά εσυ με τον καημό σου!!
    vero
    07.01.2007, 00:57

    kadmilos
    07.01.2007, 01:25
    Ειναι λιγο ασχετο αλλα θα το πω.Στη Γερμανια υπαρχει μια τραγουδιστρια ανερχομενη ελληνικης καταγωγης..λεγεται lafee και το αγαπημενο της φαγητο ειναι ο τραχανας.

    xarisson
    07.01.2007, 04:18
    Να κάνει πρώτα μια σοβαρή καριέρα ο καθένας στον τόπο του και μετά να πάει στο εξωτερικό...Χωρίς πραγματική αξία και μονο με "όνομα" και μανατζερ(Ψινάκη,κτλ...) δεν γίνεται δουλεία.Είναι σαν να θέλεις να ανακαλύψεις το φεγγάρι, χωρίς καλά καλά να ξέρεις τι κρύβει όλη η γή...
    CHE
    07.01.2007, 10:57
    Επιτρέψτε μου να πάρω το τιμόνι αλλιώς. Τι εννοούμε ''διεθνή καριέρα''; Γιατί αν εννοούμε την επιτυχία Ελλήνων τραγουδιστών στο εξωτερικό (ανεξαρτήτως χώρας) τότε, αν συνυπολογίσουμε την Τουρκία και το Ισραήλ, διεθνή καριέρα κάνει και η Άντζελα Δημητρίου και ο... Καζαντζίδης!

    Από την άλλη ας μην παραμυθιαζόμαστε με την τάχα μου διεθνή καριέρα της Άννας Βίσση, του Σάκη Ρουβά κ.λπ. Η διεθνή τους καριέρα είναι ανύπαρκτη και λυπάμαι που δεν έχω το χρόνο να σας αναλύσω την κοροϊδία και το επικοινωνιακό κόλπο των εταιριών τους να μας πείσουν ότι ξαφνικά όλος ο κόσμος τους έμαθε.
    Αν προσέξετε τις προθήκες των δισκοπολείων του εξωτερικού, τα ελληνικά cds βρίσκονται πάντα στον τομέα Ethnic όπου βρίσκεις από Θεοδωράκη, Χατζιδάκι και Ξαρχάκο μέχρι Νταλάρα, Καραΐνδρου, Αρβανιτάκη κ.α.

    Έχω ζήσει στο εξωτερικό 5 χρόνια και πολλές φορές έπιανα κουβέντα με ξένους σχετικά με το ελληνικό τραγούδι. Σας πληροφορώ ότι ουδείς γνωρίζει τον Σάκη ή την Άννα.
    Για μένα ''διεθνή καριέρα'' σημαίνει ότι ο τραγουδιστής έχει σημαντικές πωλήσεις στις χώρες της Δυτικής Ευρώπης και στις Η.Π.Α. και είναι ευρέως αναγνωρίσιμος είτε ο ίδιος είτε τα τραγούδια του, τα οποία παίζονται από τα μη ελληνόφωνα ραδιόφωνα.

    Πραγματική διεθνή καριέρα έκανε η Νανά Μούσχουρη η οποία έφτασε μέχρι και το Νο 1 της Μεγάλης Βρετανίας με το τραγούδι Only Love ενώ πούλησε εκατοντάδες εκατομμύρια δίσκους σε όλο τον πλανήτη. Επίσης μεγάλη καριέρα έκανε ο Βαγγέλης Παπαθανασίου με αποκορύφωση το Όσκαρ για το ''Chariots Of Fire'' ενώ ακολουθούν ο Χατζιδάκις (Όσκαρ για το ''Ποτέ την Κυριακή''), ο Θεοδωράκης (με τον περιβόητο ''Ζορμπά''), ο Demis Roussos (που χαίρει πολύ μεγάλης εκτίμησης στο εξωτερικό), ο Γιώργος Νταλάρας, ο Yanni, ο Iannis Xenakis, η Βίκυ Λέανδρος, η Χάρις Αλεξίου (αλλά και σε μικρότερο βαθμό η Ελευθερία Αρβανιτάκη και ο Μάριος Φραγκούλης που είναι γνωστοί σε ειδικό κοινό) και πρόσφατα οι Antique και η Έλενα Παπαρίζου αλλά και η Δέσποινα Βανδή (έτυχε να ακούσω κάποιο τραγούδι της στο βελγικό ραδιόφωνο αλλά και στο Buddha Bar στο Παρίσι).
    Σ' αυτούς θα πρέπει να προσθέσουμε και τους Έλληνες τραγουδιστές που κάνουν μεγάλη καριέρα σε συγκεκριμένες χώρες (π.χ. Γερμανία) ενώ είναι εντελώς άγνωστοι στην Ελλάδα.
    XeniaRodo
    26.01.2007, 13:03
    Kαι η Γλυκερία είναι γνωστή στο εξωτερικό.

    Eπίσης αν μιλάμε για Έλληνες που ζουν εκεί, υπάρχει ένας καταπληκτικός
    μέταλ τραγουδιστής στη Γερμανία με το όνομα Bαγγέλης Mαράνης.
    Eίχε στήσει ένα γκρουπ, τους SANVOISEN, έβγαλαν 2 δίσκους με επιτυχία
    (έχω τον ένα ο οποίος είναι πολύ καλός, τον άλλο όσο κι αν έψαξα εδώ δεν
    τον έχω βρει)και αν ψάξετε στο ιντερνετ θα βρειτε αρκετες σελίδες που
    τους αναφέρουν. Tο γκρουπ δυστυχώς δεν υπάρχει πια και ο ίδιος έχει
    στη Γερμανία δικό του στούντιο. Mου έκανε εντύπωση που στο cd τους
    που έχω ευχαριστούν, μαζί με πολλούς άλλους, το Γιώργο Nταλάρα....
    GL
    26.01.2007, 13:09
    Και η Εfoula η THODI κανει διεθνη καριερα.......στην πατριδα της......

    ΣΚΟΠΙΑ....ΣΚΟΠΙΑ ΝΤΙ ΣΚΟ......ΟΕΟ!!