ελληνική μουσική
    436 online   ·  210.845 μέλη

    Νέα αρχική σελίδα MusicHeaven

    jorge
    19.05.2012, 18:53

    Σύντομα η πρώτη μας σελίδα θα αλλάξει.

    1. Η μεγαλύτερη διαφορά - κατά τη γνώμη μου - είναι πως για πρώτη φορά θα μπορεί κάθε μέλος να διαμορφώνει αυτά που θέλει να βλέπει. Σε πρώτη φάση αυτό θα γίνεται στο forum και στο επί του πιεστηρίου.

    Δεν είμαι μουσικός; Φιλτράρω τις κατηγορίες που με ενδιαφέρουν και σταματάνε να εμφανίζονται topics για ντραμς, κιθάρες κλπ

    Δε με ενδιαφέρουν τα αστεια και ανάλαφρα; Τα αποεπιλέγω και δεν τα ξαναβλέπω.

    Το ίδιο και στο Επί του Πιεστηρίου. Αν δεν με νοιάζει να βλέπω οτι μπήκαν νέες αγγελίες, το ξετσεκάρω.

    2. Χρήσιμες νομίζω θα φανούν και οι επιλογές για τις πιο ...Φρέσκιες συζητήσεις, τις πιο δημοφιλείς της ημέρας, τα θέματα που είναι πιο ενδιαφέροντα για τον εκάστοτε χρήστη κλπ

    3. Από την αρχική σελίδα μπορούμε πλέον να βρίσκουμε εύκολα το προφίλ ενός μέλους. Στη λίστα των online μελών, απλά πληκτρολογούμε τους 3 πρώτους χαρακτήρες του nickname.

    4. Στην αρχική σελίδα μπορούμε πλέον να βλέπουμε και τις πιο δημοφιλείς αναρτήσεις των Blogs.

    5. Εύκολα επίσης βλέπουμε πλέον και τα προηγούμενα άρθρα του e-Περιοδικού. Πατήστε στο Προηγούμενα Άρθρα και δείτε τι θα γίνει :)

    Το link για να δείτε την δοκιμαστική πρώτη σελίδα είναι εδώ.

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : jorge στις 25-05-2012 12:52 ]


    mary_omikron
    19.05.2012, 21:24

    Ξενίζει λιγάκι με την πρώτη ματιά, αλλά πιστεύω οτι είναι θέμα σύντομου χρόνου να το συνηθίσουμε, οι αλλαγές είναι ωραίες, οι προσθήκες φίλτρων πολύ βοηθητικές και γενικά αποπνέει ανανέωση και φρεσκάδα {#emotions_dlg.biggrin}

    Ευχαριστούμε Χόρχε {#emotions_dlg.beer} 


    mary_omikron
    19.05.2012, 21:32

    Ουπς... post-it δεν έχει ή δεν το βλέπω? {#emotions_dlg.sad} Μήπως θα μπορούσε να χωρέσει κάπου? μερικές φορές έχει ενδιαφέρον σαν στιγμιαία "κατάσταση" των μελών και σύντομη στιχομυθία.


    EVAGGELIASAKELLARIOU
    20.05.2012, 10:58

    Καλημέρα κύριε Εγγλέζε. Δοκίμασα για λίγο τη νέα σελίδα του ΜΗ. Θα έχω τη δυνατότητα να μην έχω απενεργοποιήσει κανένα topic ή αγγελία; Μήπως θα πρέπει στην καινούργια ιστοσελίδα να τσεκάρω τα πάντα για να εμφανίζονται στην οθόνη μου; Με εκτίμηση, Ε.Σ.


    spiroos
    20.05.2012, 11:15
    Πολύ πιο λειτουργική η νέα σελίδα, μια μικρή [αισθητική] ένσταση με το μέγεθος των tags και τη θέση τους.
    mary_omikron
    20.05.2012, 11:32
    Συμφωνώ κι εγώ για τα tags
    mary_omikron
    20.05.2012, 11:39
    Ευαγγελία απ΄ότι είδα στα φίλτρα όλα τα θέματα είναι ήδη τικαρισμένα. Δυνατότητα σου δίνεται να ξε-τικάρεις ό,τι δεν σ΄ενδιαφέρει, διαφορετικά θα εμφανίζονται όλα.
    EVAGGELIASAKELLARIOU
    20.05.2012, 13:17
    Kαλημέρα Μαίρη. Ευχαριστώ για τη πληροφορία. Με εκτίμηση, Ε.Σ.
    reteos
    20.05.2012, 19:11

    Λειτουργική. 


    alkyoni
    21.05.2012, 16:03

    Παράθεση:

    Το μέλος mary_omikron στις 19-05-2012 στις 21:32 έγραψε...

    Ουπς... post-it δεν έχει ή δεν το βλέπω? {#emotions_dlg.sad} Μήπως θα μπορούσε να χωρέσει κάπου? μερικές φορές έχει ενδιαφέρον σαν στιγμιαία "κατάσταση" των μελών και σύντομη στιχομυθία.


    Συμφωνω με την Μαιρη, καπου θα πρεπει να βολευτει και το post-it..!!Wink

    Θα προτεινα, αν μπορουσε να γινει,  να επανελθει κατω απο το κοκκινο πλαισιο που εμφανιζει το ραδιοφωνο στα δεξια (πολυ ωραιο αυτο!{#emotions_dlg.thumbup})  ή πιο κατω απο την διαφημιση.... {#emotions_dlg.rolleyes} (δηλ. αναμεσα στην διαφημιση και την λιστα με το επι του πιεστηριου και τις αλλες επιλογες).

    Επισης, αν γινεται να επιστραφουν τα ακουστικα{#emotions_dlg.walkman} στους ακροατες του Radio MusicHeaven! {#emotions_dlg.walkman}{#emotions_dlg.biggrin}{#emotions_dlg.yes}

    Καλη συνεχεια σε ολους και χρονια πολλα στους εορταζοντες/εορταζουσες!{#emotions_dlg.beer}


    suspect
    22.05.2012, 18:24

    Θα μου επιτρεψετε και τη δικη μου αποψη:

    1. Μου αρεσει το κοκκινο κουτι με το ραδιοφωνο. Οσο και τυφλος να ειναι καποιος, θα το δει :)

    Δεν μου αρεσει ομως το "κανε εκπομπη" Ειναι σαν να ειναι πανευκολο να μπει καποιος - οποιος να ναι στο σταθμο μας.

    2. Δεν μου αρεσει που το 1/3 της αρχικης σελιδας ειναι εμσα στη μαυριλα. Ενα τεραστιο μαυρο κουτι. Ας ανοιξει λιγο..

    3. Δεν μου αρεσει η αποσταση μεταξυ των δυο menu bars. Το "προφιλ, μηνυματα κλπ" ας ειναι μαζι με το e-Περιοδικο - forum κλπ. Μου φαινεται λιγο αναρχο.

    4. Συμφωνω για τα tags οπως ηδη αναφερθηκε. Πολλα, μεγαλα, σε λαθος θεση. Καλυτερα νομιζω ειτε σε καθετη στηλη ειτε στο τελος, κατω και απο το κουιζ.

    5. Ειμαι υπερ της απλοτητας. Συζητησεις - φρεσκιες - top 20 μου φαινεται too much. Οπως και διπλα το επι του πιεστηριου και το σε ενδιαφερουν. Νομιζω πως το μπουκωνουμε το site με πολυ παραπλησια πληροφορια. 3 στηλες, ειναι μια χαρα. Το επι του πιεστηριου είναι ουτως ή αλλως φρεσκο. το top 20 δεν χρειαζεται καθως εφοσον το τοπικ εχει posts θα φανει στο φρεσκο.

    Νομιζω οτι σκετεο το μενου συζητησεις περιλαμβανει οοοοολα τα υπολοιπα καθως το τοπικ που εχει ποστς ειναι και φρεσκο, και On top και επι του πιεστηριου by default :)

    Προτιμω να ανοιγει το ματι παρα να στριμωχνουμε πραγματα.

    ευχαριστω για την ανοχη :)


    jorge
    23.05.2012, 10:14

    Καλημερούδια, μου αρεσει πολυ που διαβαζω τη γνωμη σας.

    Σχετικα με το post-it θα επανελθει, αλλα μαλλον με αλλο concept - το σκεφτομαι.

    Τα ακουστικά... επανήλθαν :)

    Suspect, να 'σαι καλά. Σε όσα θίγεις δυο λόγια:

    1. Σ' αυτο να μας πει τη γνώμη του και ο Deos. Προσωπικά είναι καλό για το σταθμό να έχουμε πολλές αιτήσεις, από την άποψη οτι φιλτράρουμε και κρατάμε όσους είναι αξιόλογοι. Περισσότερες αιτήσεις = περισσότεροι καλοί παραγωγοί

    2. Εννοείς το background;

    3. Το πρώτο είναι το προσωπικό μενού και το δεύτερο το γενικό. Είναι πολύ μεγάλα για να ενοποιηθούν

    4. ΟΚ

    5. TOP-20 είναι οι συζητήσεις με τις περισσότερες αναγνώσεις. Δεν έχουν απαραίτητα και πολλές απαντήσεις. Άρα μπορεί να μην είναι ουτε στο πιεστήριο, ούτε στην αρχική στήλη του φόρουμ.


    suspect
    24.05.2012, 17:20
    Ναι Γιωργο, το μπακραουντ εννοω. Οταν λεω να ενοποιηθουν, δεν εννοω να μπουν σε μια σειρα, προς θεου. Εννοω ομως να υπαρχει η μια γραμμη με το "προφιλ, μηνυματα κλπ" και ακριβως απο κατω ( ή ακομα και απο πανω δεν θα τα χαλασουμε εκει ) η αλλη με το e-Περιοδικο - forum κλπ. Δηλαδη, Να πηγαινει ο χρηστης σε ενα σημειο για να διαμορφωνει τις επιλογες του και οχι να υπαρχει μια σειρα απο δω και μια απο κει. Οι δυο σειρες με τις επιλογες του χρηστη να ειναι η μια κατω απο την αλλη αλλα σε ενα σημειο.
    Deos
    24.05.2012, 17:43

    Παράθεση:


    Το μέλος jorge στις 23-05-2012 στις 10:14 έγραψε...

    Suspect, να 'σαι καλά. Σε όσα θίγεις δυο λόγια:

    1. Σ' αυτο να μας πει τη γνώμη του και ο Deos. Προσωπικά είναι καλό για το σταθμό να έχουμε πολλές αιτήσεις, από την άποψη οτι φιλτράρουμε και κρατάμε όσους είναι αξιόλογοι. Περισσότερες αιτήσεις = περισσότεροι καλοί παραγωγοί




    Με μια πρώτη ματιά, η νέα αρχική σελίδα μου φαίνεται ικανοποιητική.
    Αναφορικά με το "Κάνε Εκπομπή" σαν κουμπί χρειάζεται και είναι στο κατάλληλο σημείο.
    Θέλουμε πολλές νέες αιτήσεις ώστε με το κατάλληλο φιλτράρισμα να προκύψουν νέες αξιόλογες εκπομπές.
    Άλλο 5 αιτήσεις και άλλο 25. Έχεις τη βέλτιστη επιλογή μετά. Θα προτιμούσα να λέει "Αίτηση Νέας Εκπομπής" αν χωρούσε.


    jorge
    25.05.2012, 01:24
    Ανανεωθήκαμε :)
    AR-ON
    25.05.2012, 03:01

    Άντε, με το καλό! Θετικές οι αλλαγές, όποιοι "ξεβολεύονται" γρήγορα θα συνηθίσουν, ενώ στην πορεία φαντάζομαι θα βελτιωθούν και όσα θεματάκια σημειώνονται.

    Μερικές πρώτες παρατηρήσεις:

    • ΧΡΩΜΑΤΙΣΤΑ TABS ΚΑΤΗΓΟΡΙΩΝ FORUM ΑΡΙΣΤΕΡΑ: αν και δε χρειάζεται να κάνεις κλικ για να ξεδιπλωθούν οι υποκατηγορίες (hover), παρ' όλα αυτά ΑΝ κάνεις κλικ, σε στέλνει ψηλότερα (εκτός περιοχής forum). Ας απενεργοποιηθεί το κλικ.
    • Ψήφισα στο Poll και έβαλα post-it χωρίς log-in. Δεν έχω γνώμη αν είναι καλό ή κακό, απλά το επισημαίνω (νομίζω παλιότερα έπρεπε να κάνεις log-in).
    • Ενώ άκουγα τον Κουκουβάγγο κι ενώ ήμουν στην homepage, σταμάτησε η μουσική και εμφανίστηκε το παρακάτω παραθυράκι. Με ΟΚ συνεχίστηκε κανονικά η μουσική. Αυτό επαναλήφθηκε 3-4 φορές και μετά σταμάτησε το πρόβλημα. Ίσως να οφείλεται στο ότι έκανες αλλαγές εκείνη την ώρα, θα το παρακολουθήσω και στο μέλλον.

    Και πάλι με γεια μας!

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : AR-ON στις 25-05-2012 03:08 ]


    επισυναπτόμενα: e_url.jpg 
    ilio
    25.05.2012, 06:57

    Πολύ ωραίες οι αλλαγές και πολύ λειτουργικές,μπράβο Jorge!!{#emotions_dlg.thumbup}

    Ανανεωθήκαμε όντως!!!Μου αρέσουν οι μεγάλες φώτο στην προβολή των άρθρων

    και αν σε μια πρώτη ματιά φαίνονται πως είναι λίγο άναρχα μετά το συνηθίζεις και είναι σαν

    να είναι ένα όμορφο κολάζ.Smile
    Μου αρέσει το κόκκινο κουτί του ραδιοφώνου μας!!!Κάνει μπαμ!!!{#emotions_dlg.biggrin}

    Επίσης συμφωνώ με τον Deos να μπει η λέξη "αίτηση" για να είναι κατανοητό πως περνάς

    από κάποια διαδικασία έγκρισης και θα μπορούσαμε να βάλουμε για περισσότερη συντομία

    "Αίτηση εκπομπής".(Σου κόβω το "νέα" Δέοντα{#emotions_dlg.biggrin}).

    Επίσης κάτι που παρατήρησα:

    Αν ακούγοντας ραδιόφωνο επιχειρίσεις να πατήσεις το κουμπί του chat στο κόκκινο κουτάκι

    τότε μπαίνεις chat αλλά σου εμφανίζεται κάτω και άλλη μπάρα ραδιοφώνου και έτσι βρίσκεσαι

    με δύο μπάρες ραδιοφώνου,η μία πάνω στην άλλη που για να τις ξεφορτωθείς πρέπει να πατήσεις

    μόνο το κουμπί "ράδιο" πάνω στην μαύρη μπάρα!!!{#emotions_dlg.eek}Αλλιώς ό,τι και να πατήσεις (π.χ γυρνάς σελίδα κλπ)

    σε ακολουθεί σαν κατάρα ένα πράμα {#emotions_dlg.biggrin}

    Μπορεί να αλλάξει αυτό;Να σημειώσω πως το παραπάνω δεν συμβαίνει όταν δεν ακους ράδιο και επιχειρίσεις να μπεις στο chat.

    Θα το ψάξω περισσότερο το νέο design και θα σας πω περισσότερες εντυπώσεις!Smile


    -----------------
    "Δεν τα βλέπεις όλα από εκεί που τα κοιτάς"

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : ilio στις 25-05-2012 07:00 ]


    ilio
    25.05.2012, 07:05

    Επίσης δεν ξέρω αν είναι καλό που μπορεί κάποιος που δεν είναι μέλος να γράψει στο post-it {#emotions_dlg.rolleyes}

    Μην έχουμε καμία attack υβριστικών μηνυμάτων και μετά σου "χτυπάμε" την

    πόρτα και σου λέμε "σβήστα"!!!{#emotions_dlg.biggrin}


    -----------------
    "Δεν τα βλέπεις όλα από εκεί που τα κοιτάς"

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : ilio στις 25-05-2012 07:05 ]


    mary_omikron
    25.05.2012, 10:48

    Αντε καλορίζικο και καλοτάξιδο... είναι λειτουργικό και συνηθίζεται εύκολαSmile

    ΥΓ. Το παραθυράκι που αναφέρει ο Χάρης εμφανίζεται και σε μένα συνέχεια και καθημερινά μετά από κάποιο χρόνο ακρόασης και σταματά ο ήχος. Πατάω ΟΚ εξαφανίζεται και επανέρχεται ο ήχος. 


    STEFANOS604
    26.05.2012, 18:44

    Καλορίζικη...

    Διαπίστωσα ότι υπάρχουν 6 φωτογραφίες στην ‘Προβολή των Άρθρων’’ η μία εκ των οποίων είναι μεγαλύτερη των άλλων .

    Πράγματι με μια πρώτη ματιά φαίνονται κάπως άναρχες μετά βέβαια το συνηθίζεις.

    Όπως τις βλέπω τώρα στις 26/5/12 ώρα 18:10 θα ήθελα να προτείνω τα εξής ώστε να υπάρχει ένα ομορφότερο κολάζ:

    1. Το άρθρο ‘Η Αρλέττα ολοκληρώνει ….’’         γράφτηκε την 26/5/12 και ώρα 13:00
    2. Το άρθρο ‘Jenny και η Γερμανική κατοχή’’   γράφτηκε την 26/5/12 και ώρα 12:00
    3. Το άρθρο ‘Μέρες φωτός ….’’                          γράφτηκε την 25/5/12 και ώρα 00:30
    4. Το άρθρο ‘Αγρια κραυγή ….’’                          γράφτηκε την 25/5/12 και ώρα 00:20
    5. Το άρθρο ‘Ένας Μεγάλος ….’’                         γράφτηκε την 24/5/12 και ώρα 23:20
    6. Το άρθρο ‘Νύχτα μαγικιά ….’’                          γράφτηκε την 22/5/12 και ώρα 01:30

    Η πρώτη φωτογραφία (η μεγαλύτερη ) θα έπρεπε να ανήκει στο Άρθρο ‘’ ‘Η Αρλέττα ολοκληρώνει ….’’ αφού αυτό είναι το τελευταίο άρθρο που δημοσιεύτηκε και πηγαίνοντας αριστερόστροφα ή δεξιόστροφα η τελευταία φωτογραφία θα έπρεπε να  ανήκει στο Άρθρο ‘Νύχτα μαγικιά ….’’ αφού είναι το παλαιότερο από τα 6 εμφανιζόμενα.

     Έτσι ο επισκέπτης θα ξέρει την σειρά δημοσίευσης των 6 τελευταίων άρθρων.

    Μια πρόταση μου-για λόγους ανταγωνιστικότητας- είναι να υπάρχει ένα κολάζ των 6 άρθρων αλλά η 1η φωτογραφία να είναι βέβαια μεγαλύτερη , όμως να ανήκει ή πχ στο δημοφιλέστερο άρθρο του μήνα ή στο άρθρο πχ 3μήνου που έχει τα περισσότερα σχόλια ή στο άρθρο πχ 3μηνου  που έχει τα καλύτερα σχόλια ή ........

     

    Ευχαριστώ