ελληνική μουσική
    868 online   ·  210.851 μέλη

    Έχω δυο ερωτήσεις για κλασσική μουσική

    MaurosPit
    19.05.2012, 23:35

    Γειά σε όλους. Έχω μια απορία: οι συνθέτες κλασσικής μουσικής έγραφαν τις νότες για όλα τα όργανα ξεχωριστά ή έγραφαν τις νότες για το όργανο που έπαιζαν και βάσει αυτό 'πάταγαν' τα υπόλοιπα; Σήμερα ξέρω πως ο μαέστρος στην ορχήστρα πρέπει να ξέρει πιάνο και άλλα δυο όργανα μέσα στην ορχήστρα(αν δεν κάνω λάθος), ίσχυε και τότε αυτό; Επίσης, με ποιό κριτήριο επιλέγουν τον αριθμό των βιολιών σε μια ορχήστρα; Ευχαριστώ για το χρόνο σας!


    Georgia-Grace
    20.05.2012, 17:10

    Μέχρι να λάβεις μια πιο εμπεριστατωμένη απάντηση, πάρε μια πολύ πρόχειρη

    Γειά σε όλους. Έχω μια απορία: οι συνθέτες κλασσικής μουσικής έγραφαν τις νότες για όλα τα όργανα ξεχωριστά ή έγραφαν τις νότες για το όργανο που έπαιζαν και βάσει αυτό 'πάταγαν' τα υπόλοιπα;

    και τα δύο έχουν συμβεί.

    Σήμερα ξέρω πως ο μαέστρος στην ορχήστρα πρέπει να ξέρει πιάνο και άλλα δυο όργανα μέσα στην ορχήστρα(αν δεν κάνω λάθος),

    ίσχυε και τότε αυτό;

    όχι, τον 17ο δεν υπήρχαν ωδεία και ωδειακά πτυχία διεύθυνσης ορχήστας

    Επίσης, με ποιό κριτήριο επιλέγουν τον αριθμό των βιολιών σε μια ορχήστρα; Ευχαριστώ για το χρόνο σας!

    γιατί να χάσει τον χρόνο του ο βιολονίστας και γιατί να πληρωθούν βιολονίστες όταν αυτό δεν προσθέτει κάτι στο μουσικό έργο και δεν συνεισφέρει στο άκουσμα του μουσικού έργου; 


    Georgia-Grace
    20.05.2012, 17:13

    Πιτ, πάτησα hands up στην ερώτησή σου, αλλά δείχνει το αντίθετο 
    Α, είσαι και 16; Από Ίλιον; Πας στο μουσικό σχολείο;


    MaurosPit
    21.05.2012, 06:29

    Είμαι 18. Έβαλα μια τυχαία ημερομινία εδώ. Όχι, δεν πάω στο μουσικό σχολείο, παω στο 5ο ΓΕΛ Ιλίου. Γιατί, είσαι απο την περιοχή μου?{#emotions_dlg.biggrin}